1000 500 •150 100 25 AKKER Prijsrerminitering Bit nummer bestaat uit 2 bladen \fslag den oorlog •ESCH. 4 FEBRUARI Gelogen kwaad. J¥o. 30 60e Jaargang; i iitgavaFirma f. VM SF Vtlll IrKleins Markt 58, Vlissingen. Teleloon Inters. 10. Verschiinl degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. etaling. i Eerste Blad. ROEST E PATHÈ L.DERT pond fO.65 f 0.75 f 0.85 f 0.35 f 0.45 f 0.50 f 0.45 f 0.55 f 0.70 f 0.45 f 0.50 js verlaagd. 'eslachi nstbode pehs Maatschappij nt Stoomvairt fi EEUIIXETON Vreemd van de wereld Brieven uit de Hofstad BINNENLAND ste kwaliteit, eigen ge RUND- EN VARKENS H. Let vooral goed on ronde stempel 0.50 LAPPEN 0.70 - 0.60 F - O.80 PK - 0.90 I"(rund en varkens)- 0.50 per pond Aanbevelend VERNIEUWE, fcrstraat 61. VLISSINGSCHE COURANT KG EN de bekende soort FIJNE itii mui ''AN BERCCII.ES rstraat Palingstraaf verkrijgbaar goede 50 cent p. pond ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2.50 Voor BelgiE f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezii eener Polis, zijn ORATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog, gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. |soorten HEEREN-, DA- KINDERSCHOENEN ban soliede personen op LINO geleverd. VOLFFPLE1N 7. |tiën aan concurreereiits ËUWSTE MODEL. |nder geluidarm in naald. TALAGE Begenvvoordiger Pathé TELEF. 102. igd tegen 1 Maart een vervoegen 's avonds n.i rkuijl QuaWkelaarstraal -Stlddflburg-ilottorfieR" ihengelegen plaatsen VAN PASSAGIERS,. EDEREN EN VEE. f. HU. t Eli. Februari T.l. III t.B.tr 8 7 8- i 9 8 10 8 Ilssingea rnorgem tart. te bekomen ïrdam N.V. Transp. en ern. v.h. Erven VOS, •8-2018te Middelbar!' (OORN, Tel. «53; te VAN OOSTERHOUT, te Dordrecht Gebw. BEK, Tet. 101. Men heeft sedert eenigon tijd talrijke berichten kunnen lezen over betgeen in -de kleine Fransche stad Tuille is voor gevallen. Met een misdadig gerafineerd ■overleg werden -door een onbekende regelmatig brieven aan tal van eerzame .gezinnen toegezonden, die niet alleen in -de gezinnen zelf, mtaar ook in den rui meren familiekring, zelfs in het open bare leven der plaats onrust en zorg teweegbracht. De onbekende ging •daarbij,, gelijk men zich herinneren zal, zoo te werk, dat aan iemand een brief werd gestuurd met 'het verzoek dezen aan een ander te laten lezen, en waarin dan omtrent een derde allerlei lee 1 ijks werd medegedeeld. De opschudding was natuurlijk zeer groot, eenerzijds om hetgeen de brieven behelsden, an derzijds wijl niemand zich meer veilig waande de angst en zenuwachtigheid nam dan ook dermate toe, dat velen ziek van overspanning werden, ja som migen er zelfs door in den dood gedre ven werden. Ook in ons land heeft, gelijk men weet, wel in veel geringer verhoudingen en ook veel korter van duur, zich een soortgelijk geval onlangs voorgedaan, met gelukkig niet zulk een tragischen afloop als in het eerste ver melde geval Wij staan .hier - voor een ernstige zaak dubbel -ernstig omdat geen wet bij machte is het eens gestichte kwaad te herstellen, en 'zeker niet te voorko men. Anonieme brieven zullen- altijd verzonden -kunnen worden, en.het staat den afzender volkomen vrij hun inhoud naar believen i,n te kleeden. Wel zal de •■echter in geval van een vergrijp, dat achterhaalbaar is,-niet iaten in te grij pen, doch veelal blijft de onbekende schotvrij daarom, wijl zijn slachtoffer geen vervolging, geen verdere open baarheid wenscht. Meestentijds toch ligt aan hetgeen in zulk schrijven be weerd wordt, een schijn van- waarheid, een schijnbare werkelijkheid ten grond- - slag. Immers, menschen zijn menschen ren hoe licht valt er iets in het leven van vélen voor, dat zij zich niet gaarne ■meer herinneren willen, niet gaarne ■daaraan herinnerd worden of tot alge meen bekend feit willen zien gemaakt. iDat -behoeft nog niet iets slechts of strafbaars te zijn een zwakheid, een nalatigheid, een vergissing, eer. men- 47) De .gezelschapsdame, mevrouw von "Wachter, kwam hem opgewonden- tege moet, toen hij, nadat hij zich had ver kleed, in de eetkamer trad. Mijnheer de baron, -ik maak mij bezorgd over freule von GooSmann. Zij is nog altoos miet van hare wandeling teruggekeerd, d'ie zij, naar het kamer meisje zegt, blijkbaar opgewonden is gaan doen. lik 'heb haiar noch in den tuin, noch in da broeikassen, waar zij gaarne is, kunnen vinden en toch kan zij niet ver zijn gegaaa. Het spijt mij, u- geen inlichtingen te -kunnen, geve-n. Kort voor i-k wegreed is de freule weggegaan om bloemen te halen voor haar schilderwerk. Mis schien heeft het mooie weer haar ver lokt, wat ve-rder te gaan. Als zij maar geen ongeluk gekre gen Iheeft. De freulle is steeds zoo stipt, ■dat haar wegblijven tot den -middag mij angstig maakt, zei de dame, terwijl zij naar het vensiter ginig om uit te kijken naar de jonge, beminde meesteres. Het voortreffelijke diner, dat hem werd opgediend, smaakte hem als im mer. Hij kon zich heel best voorstellen, da.t Irene legen een wederzien met hem opzag en zij eerst weer heeiemaai- kalm en onbevangen- wilde schijnen, voor zij tegenover hem stond. Een beetje Jiuichelares is imimers schelijike fout nihil' huitnanum mihi ai-ienuini puto, is er gezegd, „niets men- schelij-ks acht ik mij vreemd". Het bekendmaken, door schrift of woord, van eens anders zwakheden en fouten is, hoe leelijk en afkeurenswaar dig ook, nog geen leugen. Dit wordt het eerst, wanneer en hoe gauw gaat zulks niet er aan de waarheid iets onwaars, iets gelogen toe gevoegd wordt, iets bedachts, om het geval nog belangwekkender, nog afkeurenswaar diger te maken. Dan is de grens van het kwaadspreken bereikt en over schreden, eri wordt het terrein van den laster betreden het domein van het bewust of -onbewust getogen kwaad. Want ook onbe-wust is -de laster, gevo-lig van babbelzucht en achterklap, een veel j voorkomend euvel. Velen toch zien in hun zucht om 'kwaad te spreken geen I onderscheid meer tussehen werkelijk heid en verdichtsel, tussehen wat ge beurd is en wat zij zich voorsteilen, dat gebeurd is, tussehen feit en denkbeeld. Behoeft het nog gezegd, -hoé ontzagge lijk -veel ellende en verdriet dezulken hun medemenschen berokkenen, hoe groot en diep het leed kan zijn, dat hun onnadenkendheid, hun begeerte zich zelf voor beter dan anderen te houden, hun babbelzucht, ja babbelziekte ande ren berokkenen Grooter ellende nog dan dezen, stichtten degenen, die niet haif-onbe- w.ust uit babbelzucht en lust tot ach terklap, maar zich volkomen bewust zooveel mogelijk rampen brengen in de menschenlevens, door den zni.veren laster, het louter gelogen kwaad. Zij weten zoo duidelijk den logen ais waar heid te doen aannemen, weten met zul-k een meesterschap -het niet-gebeurde, als werkelijk gebeurd voor ie stellen, we ten zoo handig hurt schijn-bewijzen bij te brengen en te doen aannemen, we ten hoe zij moeten doen en wat zij moeten zeggen, om, achter den rug van hun slachtoffer of slachtoffers, elke controle, elke narekening ie voorko men, ten einde het zwaard van hun laster zoo diep mogelijk te doen treffen, dat hen aan het werk ziende, men moeite heeft om, ondanks dat alles, nog aan het goede in elk mensch te gelooven. En toch. ook dat geloof blijft ge handhaafd, hoe moeilijk zij het ons ook maken want al woekert op den bodem van 's menschen hart een giftige plant, nog zoo.sterk/voor het zuiverend zon- neiichtQ"an het die-p geweten wijkt de dikste duisternis, en drijft èn plant èn gif naar buiten. Nochtans, ook het grootste berouw vermag zoo zelden eenmaal geslagen wonden meer te he ien veelal is dit gansch onmogelijk geworden. Door anderen voor leed, ons iedere vrouw ook de beste. Misschien was -zij in hamel opgewondenheid naar het boschlkastcettje gegaan, had zich daar uitgeweend, en was tengevolge van die aandoening ingesluimerd. Zij vermoedde stellig niet, hoeveel zorg haar lang -uitblijven veroorzaakte. Falkenau- sch'uidde verdrietig het hoofd, toen hij eindelijk schijnbaar kalm, zijn tocht begon. Wat viel het meisje toch in? Welk een dwaasheid. Dat gaf toch slechts aanleiding tot babbelen en allerlei ver moedens. De oude had hem zeer zonderling aangezien, toen zij ihem naar Irene vroeg, en ook het kamermeisje keek hem met haar blauwe oogen zoo uit- vorschend aan, toen zij zei Het is zoo heeiemaai tegen de gewoonte van de freule. Heeft zij dan niet tegen mijnheer den baron gezegd, waarheen zij ging Hij had het meisje geen antwoord gegeven. Alsof biji -de oppasser van. Ire ne was. Dat recht had zij hem helaas nog niet gegeven. Later misschien, lachte hij, terwijl hij den weg naar het boschkasteeltje, dat voor hem sm-llke belangrijke herinnering bevatte, insloeg. VEERTIENDE HOOFDSTUK. In waanzinnigen angst, ten prooi aan opgewonden, kwellende -gedachten, was Irene verder en steeds verder ge gaan. H-aar hoofd gloeide, haar hart sloeg -koortsachtig, he-t klaagde h-aar aan var) een schuld, zoo groot, zoo zelf voor berouw en verwijt te sparen, dient dan ook dubbel moeite, dubbel inspanning gedaan te worden. Stellen we daarom voor onzen mond een dub bele wacht, wanneer het woord dat staat ge-uit te worden, daden en leven van anderen igetót Het levert. Bét verkeer. Men krijgt wel eens het gevoel of het leven in de residentie niet meer zoo druk en vol is ais anders het geval pleegt te zijn. Het lijkt wel iets er op alsof het langhaam vegeteert. Waar of dit in zit is niet precies na te gaan. Allicht heeft de algemeene toestand er invloed op velen houden .zich in hun levenswijze gereserveerd, omdat het einde van de crisis nog steeds niet is te zien. Het gaat misschien niet meet in de dalende lijn, maar in de stijgende gaat het stellig ook nog niet. We zit ten in letterlijken en figuurlijken zin op den bodem. Dit is voor de voorzichti- gen een aanleiding om bizonder zuinig te zijn. in de tweede .plaats heeft de gevrees de ziekte die in tal van gezinnen heeft gewoed of nog woedt, er het hare bij gedaan. Velen zijn bevreesd geweest voor de samenscholingen, omdat daar bij de besmettingskans te groot is. Het gevolg was dus dat de theaters minder goed -bezocht zijn in üe afgeloopen maand dan anders het geval pleegt te zij-n. Als een extra-ordinaire daad van hygiëne is door de mededeeling door de Nederiandsche -pers gegaan dat de Haagsche tram haar wagens desinfec teert. Inderdaad is dit het geval en het riekt in de wagens als in een zieken huis. Het was dringend noodig dat dit geschiedde, wam daNk zij de slechte dienstregeling zijin de trams altijd overvol- en is de atmosfeer er dus alles behalve frisch. Van de tram gesproken er zijn weer allerlei verbeteringen op til. Éindelijk zal nu de onmiddellijke verbinding van de beide spoorwegstations door middel van de tra-m plaats hebben. Het is haast niet te gelooven dat deze nog steeds niet -bestond. Onbegrijpelijk is het ook dat de spoorweg-maatschap pijen zelf nooit de beteekenis daarvan hebben- ingezien. Er ligt -sinds jaar en dag eeni verbindingstak van de beide spoorbanen. Waarvoor deze echter die nen -moet is ons nooit duidelijk ge-wor den. We herinneren ons niet er Ooit een trein op gezien- te -hebben. Misschien wordt die baan sedert de fusie der maatschap,piien heeft plaats gehad, ge bruikt voor het goederenvervoer. De tweede belangrijke uitbreiding van het tramnet is die van de verbin ding met Wassenaar. Daarin zit wel iswaar de gebruikelijke traagheid, maar voetje voor voetje komt liet toch nader. -De eiectrificatie van de stoomtram zwaar. Zij had een geluk genoten, dat haar niet toekwam zij ihad, door hartstocht verblind vergeten, wat zij zich zelf en wat zij' Leontine verschuldigd was. Met huivering, angstige pijn, èn toch met een- gevoel van geluk, dacht zij aan de heerlijke .minuut, waarin zij Slechts aan hetm had gedacht, waarin- zij naar hem had geluisterd, in zijn oogen een ge heim had meenen te lezen, dat zich nooit aan haar ihad mogen openbaren. Dat kon, dat mocht niet. Hij had slechts Leontine lief, hij had haar tot zijn vrouw gemaakt, in h-aar 'bezit wortelde zijn- geluk. Irene krom.p onder de wree- de waarheid ineen, terwijl- zij-, handen wringend, op de mosbank zat, waarop zij na de lange wandeling doodmoe _was neergevallen. Nooit, nooit rn-eeir mocht zij de blik ken van Falkenaiu ontmoeten nooit meer Leontine's hand grijpen, nooit meer dezelfde lucht met haar inademen, tegen wie zij .zoo gezondigd had, die ZI1 ti-ad trachten te toedriegen. Nooit meer mochf zij- het wagen de zuster in de oogen- te ziert, nooit meer haar hoofd bergen aan Leontine's borst, want zij was het niet meer waa-rd. O, hoe zij hem liefhad, en hoe zij hem haatte. Hoe zij naar Ihem verlang de en toch voor hem termgtoeefde. Zon de en schande, klonk haar schril in de oo ren. Zonde en schande, als zij het niet vermocht, snel, zonder dralen aan ai heit ongeluk een eind te maken. Wat had zij dan -nu nog op aarde te zoe naar Delft is een cause celèbre op aestetisch gebied geworden, dan-k zij de liefde voor de boomen op het Oude Delft. Loosduinen zal eerlang van liet too- neel verdwijnen. Het is wel haast zeker dat deze 'gemeente geheel en al gean nexeerd zal worden. Dit was te voor zien. Langzamerhand is zij, aan Den Haag vastgebouiwd- en- het is niet dan een denkbeeldige grensscheiding, die ergens tussehen de huizen op den Loosduinschen weg ligt. Dergelijke kleine plaatsen in de nabijheid van een groote stad p-legen eigenlijk op lang zame wijze zelfmoord. Zij, richten zich naar die groote stad, loopen er als goede buren in en uit zij trachten er een goede verbinding mede te krijgen zij bouwen een breeden weg met bui tenhuisjes, waarin zich bewoners van de groote stad vestigen die graag bui ten de stadsdrukte blijven en op deze wijze zijn zij ten slotte ge-heel en ai met de naburige gemeente vereenigd. Wanneer de groote stad dan meent dat nu de grens in werkelijkheid is uit- gewischt, dit ook wel formeel het ge val, kan zijn, ontstaat er in die kleine plaats oppositie. Die oppositie is ai het beste bewijs dat annexatie noodig is. Men ziet voordeel in de zelfstandigheid en het in. de onmiddellijke nabijheid blijven van de groote stad. Loosduinen begrijpt dat het niet lan ger zóó kan blijven. Öf het dorpje wordt geheel opgeslokt öf hel wordt zóó van zijn beste gedeelten beroofd, dat het als een armzalige romp over blijft. Het kiest nu vermoedelijk wel voor volledige annexatie. Natuurlijk is er een partij die voor zelfstandigheid is, maar die is in de minderheid. Na Loosduinen staan nog drie dor pen op de lijst. Rijswijk, Voorburg en Wassenaar. De tramverbinding met Wassenaar is al een begin. Het zal nog wei eenige jaren duren- voor de annexa tie er is, maar met mathematische ze kerheid gaat het daar op af. lntusschen heeft Den Haag aan de zijde van Was senaar voorbereidende maatregelen ge nomen om te zorgen dat dit dorp niet tegen Den- Haag komt aan te leunen. Breede strooken grond ook op het ter ritoriaal gebied van Wassenaar zijn in het bezit van Den Haag, dat daardoor zoolang het de residentie behaagt \Vas- senaar op een afstand houdt. Naar Voorburg heen zijn breede ver keerswegen aangelegd, waarlangs he iaas nog niet veel woningen zijn ver rezen. Er is dus nog niet dat nauwe contact ais er met Loosduinen reeds bestond. Ten opzichte van Rijswijk is het proces al weer iets verder. De scheiding tussehen dit dorpje en Den Haag is al- geheel imaginair -geworden. Rijswijk heeft het meest openlijk ge tracht op Den Haaig te leunen en er voordeel- van te trekken. Het zou ons dan ook niets verwonderen of dit dorp zal spoedig Loosduinen moeten volgen. Groot-Den Haag zal een zeer be langrijke uitgestrektheid krijgen, Is ken Wat kon- -de wereld -haar nog bieden Ellende, vertwijfeling. En niet alleen haar dreige het gruwzame nood lot, het sleepte -ook hen mee, die haar het liefste waren op aarde. Dus moed. Reeds destijds, toen de man van haar har-) met Leontijie -getrouwd was, leek haar het leven vergiftigd. Reeds des tijds toen de vader zoo plotseling stierf en haar geweten door den vluchtig op gerezen wenseh tot misdadigster 'stem pelde, had zij gaarne van liet leven af scheid genomen. Het had haar geen bloemen gebracht, het kon haar die nimmer brengen, maar toch, toen had de liefde voor Leontine de overwinning 'behaald op hare pijnigende -gedachten; toen hoopte zij de kracht te vinden, nooit te verra-den-, waaraan zij, leed. Thans was dat anders geworden. Daarom goM het nu, snel te handelen door een rassehe daad te boeten wat gebeurd was, om daarmede grooter zonde te voorkomen. Reeds om zijnentwille moest dat ge schieden. Om hem -leed te besparen. Op haar huis lag een vloek. Zoo dikwijls had de vader inmachtelooze woede dat gezegd, en thans moest zij hem gelijk geven. Zij wilde er niet de schuld van dra gen, als het echtei ware geluk niet ein delijk ingaan mochft in dat huis. Door haar mocht- geen schaduw vallen op Tuet leven -der ibem-inde zuster. O, en toch had zij- hem 'Kef, inniger dan ooit. Zij schaamde zich voor zich zelf en toch trilde elke zenuw in haar bij de gedachte aan hem. Loosduinen geannexeerd dan is de Haagsche zeekust 5 a 6 kilometer lang. Komt Wassenaar er 'bij, dan vermeer dert deze lengte zich met 2 a 3 Kilo meter. Van Katwijk tot Monster strekt zich dan de Haagsche kust uit, een waarlijk niet gering eind. De spoor baan van Voorschoten tot Delft is niet geheel de Oostgrens maar het scheelt niet veelden Haag heeft nog eenige terreinen ten oosten daarvan. In de laatste jaren is de uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente voornamelijk in de richting van Loos duinen gegaan. Op het duinterrein heeft zich een gansche stad ontwikkeld, waar duizenden woningen zijn verrezen. Reeds eerder heeft Den Haag een strook van Loosduinen geannexeerd, waardoor -aan den zonderlingen toe stand een einde werd gemaakt. Loos duinen n.l exploiteerde de mooie we gen die Den Haag tot de grens aan legde. Den Haag kon dat niet toestaan en nam een probaat middel te baat men timmerde de -grens me; een hek didh-t. Toen was de gemeente Loosdui nen niet meer in de gelegenheid om het vervoer over de nieuwe Haagsche wegen te leiden. Kort daarna is het hek weer verdwenen, omdat den Haag een breede strook annexeerde. Deze wegen vormden het oneindige verlengstuk van de Laan van Meerdervoort, die in Den Haag -biji de Zeestraat begint en met tertijd tot Kijkduin zal loopen. Het ver lengde van de Laan van Meerdervoort is de Javastraat, die weer recht-uit gaat in den Wassenaarschen weg. De toekomst zal dus zijn, dat een breede weg van Wassenaar naar Kijkduin loopt. Een nieuwe verbinding in Was senaar voert binnenkort naar den Leid- schen straatweg zoodat het geheel is aaneengeschakeld. Voor fietsers uit Haarlem en Leiden is dan de gelegen heid schitterend om naar den Hoek van Holland te peddelen. De heerwegen in dit gedeelte van ons land zijn wel heel goed te noemen. EIBER. Prof. Trtub over den politieken toestand. In het jongste nummer van „de Vrij heid" besluit prof. mr. Treub zijn be schouwingen over den politieken toe stand van het oogenbli-k. Hij begint met een waarschuwing om niet ais reactionair te brandmerken hen, die geen eenzijdige arbeiderspoli- tiek een waan van den dag voorstaan, om dan vervolgens te betoo- gen. dat de Vrijheidsbond, de christe- lijk-historischen en de rechterzijde der anti-revolutionairen het op dit punt roerend met elkaar eens zijn en dat zij niettemin bij den komenden, stem busstrijd vierkant tegenover elkaar zul len- staan. Voor iemand, die onze politieke ge schiedenis .niet kent, zou dit geheel on verklaarbaar zijn. Onverklaarbaar nu is Er bleef slechts die ééne uitweg. De dood zoent eik -misdrijf. Haar dood zou ook Leonitin-e te boven ko men, zij had immers hem, maar de tr-otsdhe vrouiw had nooit kunnen ver geven, wat heden geschied was. Als een visioen rees de gestalte van Lisi Frank voor hare oogen op. Zij was in de vertwijfeling bezweken; de hartstochtelijke natuur van het on beschaafde meisje kon geen weerstand bieden. O, en -hoe moest Lisi boeten. Schande, simaad. ellende en nood had zij ingewisseld voor een korte spanne tijids van, geluk. Met een zaohten kreet van ontzetting sloeg Irene de handen voor het gelaat. Was zij dan veel beter dan die Neen, neen, zij was met'gevallen als die, neen, -maar hiaar hoofd zonk dieper en dieper op de 'borst, zij. was gestruikeld, en hij, die haar ontrouw deed worden aan zich- zelf, was -de echtgenoot van eene andere, was getrouwd met hare zuster. Met schrikkelijke duidelijkheid klonk die harde waarheid steeds weer in haar oor. en haar hart kromp ineen van onmetelijke smart. Wat zou hij, van haar denken Wel ke gevolgtrekkingen maken, als hij €aeht aan die vluchtige m-i-nu-ut, die zij nooit meer kon. ver-geten Hoe zou hij haar verachten, als hij zich h-aar zwij gende en toch al te welsprekende be kentenis van haar liefde herinnerde. Hem stelde zij daarvoor niet verant woordelijk. Hij haid zich- slechts laten leiden door rhf2- I I£H ffi I

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1