No. 259 60e Jaargang! iheid leele leeft. UAR1. VRIJDAG 3 FEBRUARI Vreemd van de wereld BINNENLAND In GflIEP-tijden Stads- en Provincfenieuws 3922-a op te ngen \ig bekende Bil versuB" k. lider naam, 1 -de gedeelte iartl»ekleai- en Moorieh werk van VUSSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels1.70, iedere regel meer 26 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vüssingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maasden. Franco door het gelieele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 117 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 centt KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. In de Eerste Kamer keuvelde men gemoedelijk over de nieuwe Dienst plichtwet- Volstrekt niet die hartstocht van de Tweede en zeker niet die span ning waarin de eindstemming daar werd tegemoet gezien. De .beslissing staat vooraf vast en de discussie daar- aanvoorafgaande eveneens- De sociaal democratische afgevaardigde mevrouw PothuisSmit en de vrijzinnig-demo cratische heer Van Stuijenberg vielen dadelijk het ontwerp asm op de be kende gromden, waarbij «rog deze werd gevoegd dat de Tweede Kamer eigen lijk geen meerderheid had gebracht voor dit ontwerp. In elk 'geval is er een zeer breede laag van de bevolking, die deze wet niet wil. Be heerer Verheiien en Idenburg waren de eersten die zich vóór de wet verklaarden. Wij hebben een leger noo- dig zaden zij en das moet het goed zijn. De gewone argumentatie dus. Het gaat hier om een principe zal bet leger gaan in de richting van ver mindering of op gelijke hoogte blijven. Minister Van-Dijk had tiet zeer gemak kelijk, want de oppositie was kalm en sober. Met 25 tegen 13 stemmen werd het ontwerp .aangenomen. Het ging natuur lijk rechts tegen links. Alleen de heeren Fokker .emOeertsema gingen met de rechterzijde mede. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Arbeidsbegrooting. Uit het antwoord van den minister Aalberse op 'de discussie over de arbei dersverzekering, zij aangestipt de ver klaring'dat de minister ten aanzien van de Ziekteverzekering zoowel als van de Ziekte-verzorging een regeling hoopt te ..treffen die alle stroomi'ngen bevredigt. De Zdeken-veraorgi.ng kan slechts ge leidelijk worden ingevoerd. •De minister ontkende te zijn voor- uitgelopper» op de 'beslissing inzake reorganisatie der Raden van Arbeid. Hij beeft slechts enkele werkzaamheden, nopens de uitvoering van de Ongeval lenwet voorgedragen aan de Raden van Arbeid, waardoor die uitvoering is versneld en de dienst goedkooper ge maakt. Over de diensten der Raden van At- beid is nog geklaagd maar de minister waarschuwde tegen overdrijving van de verhalen daarover. De nauwkeurige aanduiding hoe de minister de nog hangende vraagstukken op sociaal gebied zal oplossen, bleef achterwege. N.u de heer Posthuma er mee meegaat dal de werkgevers de ge- heele premie zullen betalen, mag de minister niet achterblijven ai zou hij een ander stelsel prefereeren. De heer Oud vond in het antwoord van den minister aanleiding om zijn motie die .'hij gisteren indiende ten aan zien van de overdracht der werkzaam heden van de Rijksverzekeringsbank aan de Raden van Arbeid, in te trekken. Voor de afdeöling Volksgezondheid 46) Hij ging in de kamftr terug en nadat hij een poos voor dan. spiegel gestaan had, o.m zijn uiterlijk voortkomen aan een onderzoek te onderwerpen, verliet 'hiii die kamer eni stond weldra voor de deur, die naar de vertrekken voerde, die bewoond werden door Irene en de gezelschapsdame. De freule is in, haar atelier, had het- kaonenmeisje, dat hem de deur opende, gezegd. Is het geoorloofd, dat ilk uw 'hei ligdom betreed, Irene? Bij zij'n. haastig binnentrede.ni schrik te zij blijkbaar, draaide vi,ug een schil derij die op den ezel stond om, en hem verlegen de hand toestekend, vroeg zij schuchter, hiaar te volgen naar de woonkamer, die aam het atelier grens de. Waartoe kind? Laat ons hier, in uw eigen rijk blijven, en bovenal hij ging naar den ezel, laa.t mij eens zalen, wat je daar voor mij verbergen wilt. Zij kan. het niet meer verhinderen. Irene Alsof h,ij haar op' een misdaad had betrapt, stond zij, voor hem, de oogen neergeslagen, de kleine, witte handen gevouwen, niet in staat, iets te zeggen. waren reeds twaalf sprekers ingeschre ven, reden waarom de voorzitter den spreektijd op een half uur hoogstens stelde. Het ligt voor de hand dat aller lei wagen. wérden gesteld. De heer Bakker vroeg meer toezicht op den premiebouw en doelmatiger bestrijding van de tuberculosede 'heer Schaper waarschuwde den minister om toch vooral niet te bezuinigen é>p de uitga ven voor de volksgezontfneVd. Volgens den heer Vaih der Bilt had het goedkeuren der regeering van, alle bouw-plannen voor woningen geleid tot het ontstaan van een regeeringsstijl die niet fraai is en. geen rekening houdt met de omgeving, wet de verlangens der bouwers, met de landstreek enz. Ook achtte hij dieri regeeringsstijl niet getiibkig en op vele punten onvol doende. Vervolgens wees deze afgevaardigde op dé vuile kanalen en vaarten te Vo- lendam, waardoor reeds een epidemie onder de eenden is uitgebroken. Hij vroeg den minister hier eens krachtig op te treden. Het water in, dié vaarten irjkt precies „fosco" meende de feeer Van der Bii't. De heer Ter Hall klaagde oveT het beheer van apotheken door onbevoeg den.. Dit gevaarlijke bedrijf wilde hij tegengaan door herziening der verou derde wet op de Artsen nbereidtatnde. Hand over hand neemt nu de verkoop van specialité's toe zonder tusschen- komst van geneesheeren. Op dit punt eischt'de wet dringend herziening om verdere excessen te voorkomen,. Ter» slótte nog de heer Deckers over de bestrijding van de kindersterfte en de heer Snoeck Henkemans over den woningbouw. De woningbouw is een geliefd onderwerp en ieder heeft zijn wenschen daaromtrent. Mej. Groeneweg klaagde er over dat her wetje tof bescherming van het zie- kenverplegings-diploma niet wordt in gevoerd. Zij heeft een amendement in gediend oin alsnog de uitvoering mo gelijk te maken. De Kamerverkiezingen. Waarom hij geen Kamercandidaat wilde zijn, zegt prof.-J. R. Slotemaker de Bruine in de „Ned." Bij het kerkelijk professoraat, dat ik bekleed, is verlof en wachtgeld niet mo gelijk hetgeen voor staafshooglee- raren wel mogelijk is. En combinatie van Kamerlidmaatschap en professo raat zou om des tijds wil wel zijn uit gesloten. In dit feit lag voor mij de dui delijke aanwijzing, wat mij te doen stond. Het conflict in den vrijz. denr. bond. Het ,„Vad." komt nog eens terug op •de tegenspraak van zijn bericht door de „N. R. Ct." betreffende de plaatsing van mr. Marchant als no. 1 op de vrij zinnig-democratische candiatenlijst. De berichtgever van de „N..R. Ct." werkt hier met halve waarheden, aldus schrijft het „Vad." en het geeft dan nog de volgende nadere toelichting Zeker, het voorstel-Amsterdam om mr. Marchant no. 1 te zetten, en de on bekende vrouw no. 2 werd niet 100 tegen 14 stemmen aangenomen, maar eerst nadat het voorstel-Haarlem om de kiesvereenigingen geheel vrij te laten, imet 61 tegen 60 stemmen, dus slechts met één stem meerderheid ver worpen. was, en nog wel een meerder heid verkregen doordat de afgevaar digde voor Coevorden zich bij, het uit brengen van zijn stem vergiste. Wat keek zijn eigen, portret hem wonderlijk aan. In eiken trek herkende hij zichzelf en toch leek het hem vreemd, want de liefde, die het penseel had gevoerd, had zijn mooie gelaat een andere uitdrukking gegeven. Goed, schobn, veredeld, alsof een teedere hand al de lijnen had', weggewiseht, die zijn teugelloos leven daarin gegroefd had,, alsof h,iji nog eens weer rein, als in zijn jeugd, een nieuw, een, beter manseh geworden was. Of hij ooit zoo geweest was Of er wel) een tijd' was geweest, waarin de donkere oogen straalden met zoo'n warmen gians Dat deze mond zoo zacht, zoo mild' had gelachen, en deze lippen zich niet voo,r een leugen, hadden geopend Een, ooigenblik stond hij ais betoo- verd, zijn beter ik ontwaakte maar heffiaas, al te snel. was de betooveriing geweken, die dit kunstwerk op hem uitoefende. Wat dit beeld, hem verried, overtrof zijn. stoutste verwachtingen. Dus zóó beminde Irene hem. Met een snelle beweging was hij haar genaderd, zij voelde zijn blikken op zich rusten, en toen hij zacht vroeg Lief zoet meisje, toen huiverde zij,, ang stig strekte zij de handen, afwerend te gen hem uiit, zonder echter de kracht te vinden, zich aan zijin. anmen, die haar omvatten* te onttrekken. Irene, hoe kan, boe zal ik je dan ken voor dit kunstwerk, Meisje, de Toen Haarlem den slag verloren had legden de voorstanders van haar voor stel zich natuurlijk bij dat feit neer, be halve 14 on.verzoenlijken. En toen. een maal het voorstel-Amsterdam was aan genomen, kon men toch moeilijk anders dan met bonne mine a matrvais jeu mr. Marchant bij acclamatie no. 1 zet ten. Als de berichtgever van, de „N. R. Ct." dat spontaan noemt, moeten wij tot de conclusie komen dat de juiste beteekenis van- dat woord nog niet lót hem doordrong. De loodsdienst op de Schelde. De redacteur van „de Maasbode" 'ie Brussel setnt Naar de „Indépew'iance Beige" VEr- neemt, zal de Belgische flottielje voor den stowmloodsdieiist met een eenheid worden «ermeercterd, nl. met het vroe gere öuitsdhe schip „Admiral von Pohü". Hef iblad wijsj-wr dan op, dat bij den Nederlandschen loodsdienst binnenkort het zeilschip, fiat op den Wandelaar is gestaifionneerd, door een stoomloods- boot ,zal, vervangen worden. „Kan nu", «zoo vraagt het blad, „het Wjéilngengesfchil niet uitgemaakt wor den ter bevordering van den' loods dienst op de Schelde, en om een einde te maken aan een, concurrentie, die veel gald kost". Poh'tletroepen. Naar „de Tel." meldt, zijn, met in gang van 1 dezer, de 3e en 8e comp. IPolitietroepen, (bestemd voor Noord- Brabant en Zeeland) opgeheven,. Het •daarbij ingedeelde personeel is voor- loopiig verdeeld over de overige zes compagniën. Het ligt in de bedoeling, de sterkte der politietroepen terug te brengen tot 2 compagniën (de leen 2e compagnie) met een gezamenlijke sterkte van 200 onderofficieren en 500 korporaals en soldaten. De opheffing van de 4e, 5e, 6e en 7e ^compagnie zal op 1 April a.s. een aan vang nemen. Het collectieve arbeidscontract in het bouwbedrijf opgezegd. Naar „het Volk" verneemt, is door de arbeidersorganisaties in de bouw vakken de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst, die met 1 Mei a.s. afloopt, opgezegd, in het schrijven aan de- patroons wordf gezegd, dat men de overeenkomst niét ongewijzigd wenscht te verlengen. Naast andere eiscben wordt, voor alle beroepsgroepen in alle loon'klassen (met uitzondering van de 6e loonklasse, die zou moeten worden opgeheven) 6 cent per uur loonsverhooging voorge steld. De voorgestelde loonen zijn voor geschoolde arbdders(timmerman, met selaar, betonwerker, vlechter, voeger, en heier) in de eerste klasse 1, in de tweede klasse 93 cent, in de derde klas se 85 cent, in de vierde klasse 78 cent en in de vijfde klasse 71 cent. Voor de geoefende arbeiders (opperman, grond werker, betonwerker-opperman) zijn deze loonen resp. 95, 87, 81. 74 en 67 cent. Ongeschoolde arbeiders resp. 78, 75, 70, 64 en 58 cent. 'Door de r. k. en chr. arbeidersorga nisaties zijn dezelfde wijzigingsvoor stellen ingediend, met dit verschil, dat inplaats van 6 cent door deze organi saties 4 cent .loonsverhooging wordt gevraagd. De r. k. organisatie vraagt bovendien kindertoeslag. Ook het collectieve contract der steenhouwers is opgezegd. Ook door dezen wordt 6 cent per uur meer ge vraagd. kracht, die dit penseel heeft gevoerd, is machtiger dan alles op de wereld. Is Ihe.t dan waar, kan ik, mag ik gelooven, Idlait jij. mij liefhebf Laat me, Ik bezweer je, vraag mij niets, smeekte zij, terwijl zij zich lult zijn armen, trachtte los te maken, wat haar edhter niet gelakte, want hij hield haar met geweld vast en haar ihoofd tot zich opheffend, keek hij haar Idiep in de blauiwe, betraande oogen, terwijl hij heel zacht smeekte Zeg me, dat je mij Hefhebt, gun imii dat geluk. Mijn lieveling, zonne straal van mijn leven, de eenige zon nestraal van dit huis. Waarom, o waar din zwijgen de lippen, terwijl je lieve loiogem, mij ons zoet geheim verraden Hij had. Zich ver tot haar overgebo- Igen, steeds inniger druikite hij haar aan izSch. Als een, duif, die in de klauwen van den gier is geraakt, lag zij sidde rend aan zij,n borst. Zij verroerde zich n.iet, hert kwam als een roes over haar, zij tiet het gewor den, dat 'hij de bloinde haren zacht Streelde, zij hoorde begeerig naar de 'zachte, vertakkende woorden, die hij |haa,r toefluisterde ert die haar zoo lief en bekend schenen, waar zij ze zoo dikwijls in hare droomen gehoord had. Enkele seconden had zij alles om zich heen vergeten., slechts dit eene ge- Voelde zij, dat hij bij, haar was, naar wien zij zoo koortsachtig verlangd had en dat hij haar in zijn armen hield, maar toen hij haar nog vaster tegen Rotterdam, Antwerpen en Hamburg. In de haven van Hamburg zijn in. Januari binnengekomen 745 schepen, metende 875,264 ton, tegen 525 sche pen, metend© 655.447 ton in Januari 1921, zijnde een vermeerdering met 220 schepen en met 219.817 ton. iii de haven van Antwerpen zijn in Januari binnengekomen 601 schepen, metende 913.403 ton (herleid), tegen 6Ü9 schepen, metende 900.403 ton (her leid) in Januari 1921. Er is dus een vermindering met 8 schepen en een ver meerdering met 13.543 ton. in de Rotterdamsche haven zijn in, Januari aangekomen 529 schepen, met. 746.046 ton, tegen 625 schepen, met. 890.543 ton in Januari 1921. Er is dus een vermindering met 96 schepen en een vermindering van 144.497 ton. Over de eerste maand van 1922 is dus de havenbeweging van Rotterdam bij die van Antwerpen met 167.900 ton achtergebleven. Verlaging gasprijzen. Door Burg. en Weth. van Utrecht is bepaald dat met ingang van heden de prijs van het gas met één cent zal wor den verlaagd en daardoor op 14 cent per M'. zal worden gebracht. De belastingen te Emmen. Wij ontleenden aan „de Maasbode" een bericht* dat te Emmen vanaf ver mogens van 3000 niet minder dan 45 'belasting moet betaald worden. De „Tel." verneemt nu, dat wat den boofdelijken omslag 'betreft, de hoogste aanslagen ongeveer 20 van het be lastbaar inkomen zullen bedragen de meeste aanslagen blijven hier evenwel onder. De uitgetrokken typografen. Naar het „Centrum" meldt heeft de minister van binnenlandsche zaken bij schrijven d.d. 28 Januari inzake het niet doen vallen van de „uitgetrokken" ty pografen onder de werkloozen steun regeling, aan de vakcentrale» medege deeld, dat hij, „alvorens op de zaak verder in te gaan, gaarne zal vernemen of en zoo ja welke pogingen door de besturen der typografen-organisaties zijn aangewend, om in overleg met de werkgeversorganisaties te geraken tot tijdelijke schorsing van, het prijstarief". Het R. K. vakbureau zat zich te dezer zake nader met het bestuur van den Grafischen Bond verstaan. OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft der maand Januari. INGEKOMEN: W. F. h'. Riecker, officier-machinist Kon. Marine, Dam 1, van Amsterdam. J. H. Craemers, bankwerker, Walstraat 77, van Peronnes les Binches (B.). L. de Nooijer, visscher, Molenstraat 51, van Arnemuiden. P. J. Schotvanger, opper-torpedist, Trompstraat 8, van Nieuwenhoorn. J. j. Peters, voorslager, Evertsenstraat 15, van Rotterdam. J. U.-Auer, scheepsbouwkundig ingenieur, Coosje Buskenstraat 32, van Koudekerke. A. j. Lako, kok, Beiiamypark 39, van Arnhem. P. de Rijke, slager, Vrijdomsweg 48, van .Middelburg. G. Mulder, adelborst le klasse marine- reserve, wachtschip, van Kollumerland. J. A. Stofkoper, stuurman groote vaart, Aagje Dekenstraat 45, van Rotterdam. A. van Splunder, ijzerwerker, Onderstraat 7, van Rotterdam. J. H. Pieters, brugwachter, Dokkade 45, van Amsterdam. ■zich aan trok, kromp zij ineen, met een 'geweldigen. ruk stiet zij hem van. zich, en nog voor dat hij tot bezinning kon komen, had zij de kamer verlaten en ijlde, als door furiën gejaagd, de marmeren, trappen af naar buiten. Zon der om te zién., zonder te letten op de verbaasde Mikken, die haar volgden, vloog zij letterlijk naar het bosch, iwaariu zij spoedig verdween. Falkeanu stiet een gesmoorden vioek uit. Daar haid hij zich eens weer een leelijike kool gestoofd. Een paar seconden stond hij geheel verbluft, toen .echter verliet ook hij het atelier, om op een, wandelrit na te denken, hoe van nu af aan wel zijn Veirhhouding tot zijn knappe schoon zuster zou worden. Babbelen kon Irene niet. Daarbij had zij zich zelf moeten bloot geven, bii alle deugd en onschuld toch moeten bekennen, dat zij voor hartstocht vatbaar was. Maar toch was de verhouding wat gevaarlijk geworden.. De kleine zonde, tegen Irene begaan, woog misschien bij haar zoo zwaar, dat zij het haar plicht achtte, het hare zuster te zeggen. Zulke gevoelige naturen hebben zul ke aanval en van berouw, en z'n vrouw dacht stellig zeer streng, dan kwam het tot onaangename verklaringen. Leon- tine zou wantrouwend worden, en de wissels, die binnenkort werden gepre senteerd, zouden niet worden betaald. Hm, dan. moest dei kleine daarvoor opkomen, zij, met hare liefde was toch INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. is ter voorkoming en bestrijding de Abdijsiroop op haar post. L. L. Naaijkens, kok, Koningsweg 27, van 's-Hertogenbosch. A. F. Baljeu, bloemist, St. Jacobstraat 11, van Middelburg. Wed. R. C. J. van ZwetElias, zonder, Verkuijl Quakkelaarstraat 21N, van Bigge- kerke. M. de Boer, matroos le klasse, Hr. Ms. wachtschip, van Amsterdam. W. Schmidt, kantoorbediende, Walstraat 57, van Nijmegen. VERTROKKEN: J. F. Everaerd, Lepelstraat 10, naar Ostende. A. W. de Voogd, Callenfelsstraat 18, naar Rotterdam. A. Neefjes, Glacisstraat 161, naar Haar- lemmerliede. Chr. Stroo, Glacisstraat 41, naar Oost en West-Souburg. Wed. M. L. C. van de Krekede Vos, Hellebardierstraat 2, naar Middelburg. C. A. Bode, Glacisstraat 57, naar Scho ten. Wed. J. van der Plaatsde Vries, Mar grietenlaan 9, naar Maassluis. M. Boschman, Breestraat 8 (R.K. Meis jesschool), naar Breda. E. Willemse, Hobeinstraat 79, naar Am sterdam. A. de Landmeter, Koudekerksche weg 73j naar Depok (Java). M. S. Visser, St. Jacobstraat 1, naar Middelburg. J. Gijzeis, Verkuijl Quakkelaarstraat 40, naar Biggekerke. W. Dingemanse, Lange Zelke 58, naar Veere. S. W. Versprille, Crocussenlaan 16, naar Breda. J. J. H. van Rijn, Boulevard Bankert 108, naar Rotterdam. W. J. van der Hooft, Schotsenhoek 3, naar Weert. J. Bouwen s, Kasteelstraat 39, naar Ril- land-Bath. W. A. Jongepier, Hr. Ms. wachtschip, naar Middelburg. VUSSJNGEN, 3 FEBRUARI. De nood in de veenstreken. Het comité voor den nood in Drente' deeit ons mee, dat morgen (Zaterdag) bij goed weer de ingezetenen wonende in Tuinstad, Tuindorp en Eiland nog in de gelegenheid .zullen gesteld wor den, kleeren, dekens enz. af te zonde ren. voor den nood in de veensireken. Ook zuilen goederen afgehaald wor den bij allen, die daarvoor deze week bij. het comité bun wensch hebben te kennen gegeven. Deze keer zal gereden worden met paard en wagen, voor dit doei geheel belangeloos door den sleper A. Luit- wieler afgestaan. De padvinders zullen weer de noo- ■dige hulp verleenen. Mochten er nog ingezetenen zijn, die de slachtoffers van den brand in de Vrouwestraat willen gedenken, dan is het comité bereid ook 'hiervoor Zater dag goederen op te halen. Men, geve hiertoe dan vóór morgen middag 12 uur zijn wensch even te kennen aan den heer F. G. Lemmers, Bellamypank 25 (telefoon 336) of aan den heer F. L. Hensel, Verkuijl Quak kelaarstraat 21G. de schuld van al deze verwarringen. Langzaam besteeg hij het door den knecht voorgebrachte paard. Langzaam sloeg hij den weg naar het naaste dorpje in. Het landleven -was todh gruwelijk vervelend. warempel een. geluk, dat het door de reis zooi wonden afgebro ken. Langer hield hij de eentonigheid, deze geesldoadende soliditeit niet vol. A'ls Irene maar ee:n beetje verstandiger, een beetje ratiomeeler had kunnen den ken en handelen, dan was het nog te dragen. Het was werkelijk een aardig, tiet kfein schepseltje. Hij wendde zijn paard. Daar breidde zich een deel van het bosch uit, dat hij nog niet kende. Het was toch een prachtige bezitting, die Goolmann had nagetaten. Zoo ver was hij op zijn wandeltoch ten nog nooit gekomen. Thans, nu de zomer zijn riiike gaven over land en veld gestrooid had, kon hij eerst nauw keurig het terrein bestudeeren. Mocht hij er nog niet vrij over beschikken, het kon h-ern todh niet weer worden ont namen. Eindelijk moest hij, toch denken aan terugkeer. De zon stond reeds hoog aan der> hemel, tegen het diner witde hi' th'ulis zijl», en- met Irene nog eenmaal spreken, vóorda; zijn vrouw thuis was. Hij zou, dan den vroegeren, onschuldï- gen toon tegen baar aanslaan, opdat het schuwe vogeltje zich weer bedaar de en niet voor hem wegfladderde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1