I sjongen nstbode DONDERDAG 3 FEBRUARI 60e Jaargang' li tbiedingen lanvragen, !ST8QDE luizen tibode itbode Msstschappij ijk imvurt BINNENLAND Stads- en Provincienieuw 1 ïr n Wo, 3® f MEISJE, niet lendijk 8. P. VAN DER lstraaf 46. V vraagt „Vliss. Courant" aagd een 20 jaar. r. KUILER, Nie- f linke ,,tju Commerce". :n nette r. POLAK, Sara- lelburg RotUrd**; elegen plaatsen. AH mSABIERS, EH EN VEE, t. ESL t.s. SÏ; ekomen n N.V. Transp. en v.h. Erven Q VOS. 8te Middelburg ?N, Tel. 153; te lN OOSTERHOUT,. Dordrecht Gebti. Tel. 101. VL1SSINCSCHE COURANT lot ■ea ADVERTENTIE-PRIJS. Van I4 regel»: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco doo" het gelieele rijk ƒ2.50. Week-abon- r.ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. De eerste vergadering in dit jaar werd geopend met een gevoelig woord door den voorzitter, gesproken ter na gedachtenis aan Z. H. Paus Benedictus XV. Namens de regeering sloot de mi nister van arbeid zich daarbij aan. Men herdacht den strijder voor den vrede in de dagen van oorlog. Na het vervullen van allerlei onmis bare formaliteiten werd de discussie over het hoofdstuk Arbeid van de staatsbegrooting voor 1922 voortgezet. Men zal zich herinneren dat lang vóór Kerstmis de discussie werd geschorst. Al dadelijk zaten we weer in de be zuinigingsactie de heer Drion wensch- te drie posten tot een totaal bedrag van 76.300 gld. te schrappen, welke posten dienen moesten voor de .uitbreiding der arbeidsinspectie. De minister achtte na tuurlijk die uitbreiding noodig voor een goede formuleering van de inspectie, speciaal van de Hinderwet en de Vei ligheidswet. Natuurlijk werd het amendement ver worpen en wel met 55 tegen 23 stem men. Met de leden van den Vrijheids bond gingen ditmaal mede de vrijzin nig-democraten en een paar leden van de rechterzijde. Het geroep om geen uit breiding van dea staatsdienst werd daardoor weer merkwaardig geïllu streerd. Een korte discussie over het geringe nut van de bestaande Kamers van Ar beid leidde tot de verklaring van den minister, dat deze aangelegenheid bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhan gig :s en-dat de minister het advies van dien Raad zal volgen. Dit beteekent zeer waarschijnlijk wel dat deze Kamers zullen verdwijnen. Vee! nut en veel be- teekenis hebben ze nooit geliad. De hee- ren Bijleveit en Schaper achtten af schaffing gewenscht. inderdaad is het nut niet veel geweest en over de ver dwijning zal wel niemand een traan la ten, behalve misschien zij die er een •baantje bij hadden. Ten aanzien van de ziekte-verzeke ring wenschte de heer Bakker eindelijk een duidelijke verklaring van den mi nister te krijgen omtrent zijn plannen nopens deze wet. De afgevaardigde zelf wenschte de wet-Taima zóó te her zien, dat de particuliere kassen meer vrijheid van beweging zullen krijgen. Met het plan-Posthuma kon hij echter niet meegaan. De kwestie van de Raden van Arbeid houdt hiermede verband. Over de in standhouding daarvan dient nog be slist te worden, nl. bij de herziening van de Ziekte-verzekering. In dit ver band achtte de heer Oud het beter de decentralisatie van den arbeid der On gevallenwet uit te stellen en dus niet dezen arbeid aan de Raden over te dra gen vóór en aleer over de uitvoering der Ziekte-verzekering is beslist. In dien geest diende hij een motie in. De minister moet niet vooruitioopen op de beslissing, die nog genomen moet wor den ten aanzien van de decentralisatie en de omvorming van de Raden van Arbeid. In zijn streven kreeg de heer Oud steun van den heer Drion, maar de heer Snoeck Henkemans verdedigde de de centralisatie krachtig tegenover deze motie. Decentralisatie in de uitvoering der verzekeringswetten naast centrali satie in de leiding en het bestuur. Soiree ten Hove. Naar men verneemt, zal de Koningin den 15en Februari a.s. een soirée ten Hove geven ter ontvangst van de rech ters in het Internationaal Hof van Justi tie, waarvan de plechtige opening op dien datum is vastgesteld. Hierbij zui len o.m. genoodigd worden het corps diplomatique, de leden van de hofhou ding, de ministers en andere autori teiten. De conferentie te Genua. De Nederlandsche regeering heeft in beginsel' ijtiar bereidverklaring tot deel neming aam. de conferentie te kennen gegeven, 'd4_sh daarbij tevens in het licht gesteld de wenscheiijikheid van een nadere toelichting en preciseering van het uitgebreide programma met 't oog op de bevordering van een vrucht bare voorbereiding van den arbeid der conferentie. De geschillen in de vrijz. dem. partij. Jhr. dr. E. van Beresteyn lieeft aan het hoofdbestuur van den vrijz. dem. bond naar aanleiding van het schrijven van 24 Januari aan het hoofdbestuur o.m. geantwoord, dat hij de overtuiging heeft, dat hij meer handelt in den geest van zijn kiezers, die zich destijds tegen het advies der partij hebben verzet, in dien 'hij zijn arbeid in de Tweede Ka mer voortzet, dan indien hij aan den aandrang van het hoofdbestuur gevolg geeft. Begrooting van binnenlandsche zaken. De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over het hoofdstuk binnenlandsche zaken van de Staatsbegrooting. Met betrekking tot opmerkingen in 't voorloopig verslag omtrent de verschil len tusschen de salarieering van de ambtenaren in de onderscheidene ge meenten, wijst de minister er op, dat uniformiteit in de salarieering bezwaar lijk te verwachten is van het huidige stelsel der Gemeentewet, hetwelk de vaststelling van de bezoldiging van burgemeester, secretaris en ontvanger legt in handen van de colleges dér Ged. Staten en de desbetreffende besluiten onderwerpt aan het preventieve toe zicht der Kroon. Dit stelsel mist de noodige elasticiteit om er eenvormig heid in de bezoldiging mede te berei ken. Op de bezoldiging van het overige gemeentelijk personeel vestigt de ge meentewet geen direct toezicht van de regeering. Maatregelen als in het voor loopig verslag gevraagd om eenvormig heid in voormelden zin te bevorderen, kunnen mitsdien zonder wetswijziging niet in liet leven geroeperf worden. De minister merkt nog op, dat wette lijke regeling eventueel niet behoeft mede te brengen, dat de gemeentebestu ren zouden worden verhinderd buiten gewone verdiensten door extra salaris- verliooging te erkennen. Een regeeringsmaatregel als in het voorloopig verslag bedoeld ter voor koming dat wegens hooge belasting, ondernemingen welke goede kunst be oogen, zouden genoopt worden over te gaan tot opheffing van zaken, ligt reeds in het middel dat het goedkeuringsrecht op de plaatselijke belastingen geeft om excessen af te wenden. De minister deelt mede, dat bij de hanteering van dat recht de perken binnen welke de belasting behoort te blijven, zijnerzijds niet uit het oog worden verloren. De viootcommissie. De minister van marine a. i., de heer Van Dijk, heeft gisteren voormiddag in een der lokalen van het departement ■geïnstalleerd de bij Kon. besluit van 24 Januari jL ingestelde commissie rot het instellen van een onderzoek omtrent de aanwending van de voor de instand houding van de zeemacht gebezigde gelden en opgelegde persoonlijke dien sten. Op 's ministers installatierede werd geantwoord door het Tweede Kamerlid den heer C. van Voort van Zijp, voorzit ter dezer vlootcommissie. Na afloop van de installatie hield de commisie een korte eerste vergadering. Kamers van Koophandel. Naar de „N. Ct." verneemt zal bin nenkort een Koninklijk besluit verschij nen, waarbij de wijze van verkiezing voor de Kamers van Koophandel eenige verandering zal ondergaan. De woningnood te Rotterdam. De woningnood te Rotterdam is nog steeds schrikbarend. Het aantal bij an deren inwonende gezinnen is gestegen tot niet minder dan 11.229, waardoor net aantal samenwonende gezinnen vermeerderd is tot 22.400. Met bijbe rekening van het onder normale om standigheden voor vereischt leegstaand aangenomen percentage van 3, beliep het woningtekort oo 1 Januari i! j44)81 of 1249 meer dan op I Januari Er moeten in de Maasstad dus nog veile duizenden woningen gebouwd worden eer het woningtekort is opge heven. Het weer in Januari. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert de volgende voor- loopige mededetlingen over het weer in Januari Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur ruim 1 graad C. beneden normaal, vooral tengevolge van vorst in de tweede helft der maand. De neerslag bedroeg ongeveer 59 m.M., tegen 47 m.M. normale maand- som. Vooral Zeeland en Zuid-Holland hadden veel regen. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg 41 tegen 53 uren nor- maai. KRING WALCHEREN Z. L. M. Gisteren werd op de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Mid delburg, waar gisteren en heden ook de tentoonstelling van graphieken enz. van de Z. L. M. werd gehouden, de algemeene vergadering gehouden van den kring Walcheren, welke we gens uitstedigheid van den voorzitter werd gepresideerd door den vice-voor- zitter, den lieer J. Polderdijk. Ingekomen was een adres van de vereeniging te Meliakerke om het dek- geld voor hengsten te verminderen, gezien de prijsverlaging der paarden en het voedsel. De afgevaardigde van Meliskerke wees er óp, dat 40 voor een veulen veel, te hoog is. De heer E. Verlare wees op de heng- stenvereenïging Walcheren, die coöpe ratief werkt en wekte tot aansluiting daarbij opu De voorzitter zegt dat het bestuur meent hieraan weinig te kunnen doen, het heeft niets te zeggen over de prij zen, die een hengstenhouder vraagt. Een ander lid van Meliskerke gaf toe dat de prijsregeling behoort bij den bond van hengstenhouders, maar hij meent, dat men te veel vraagt, gezien de kwaliteit der dieren. Spr. meent dat men zich tot dien bond kan wenden. De heer Verlare zegr dat er op de vergadering van de hengstenvereeni- ging Walcheren op 3 Februari gelegen heid zal zijn verder inlichtingen te ver krijgen. Men kwam tot de conclusie, dat de Kring in dezen niets kan doen en werd ■het verzoek voor kennisgeving aange nomen. De rekening over 1921 werd vastge steld met een goed slot van 1822.43, tegen 2133.87 over 1920, voorname lijk is de achteruitgang veroorzaakt door de subsidie van 500 aan de Provinciale landbouwtentoonsteiiing. Tot leden van het hoofdbestuur der Z. L. M. werden herkozen de heeren jhr. P. J. Boogaert met 28, J. Polder dijk met 30. F. P. Polderdijk met 28, P. Melis Kzn. met 25 en C. Franse met 29 stemmen. Tot plaatsvervangers werden geko zen de overige vijf door de dorpsver- eenigingen gestelde candidaten, name lijk de heeren A. Geschiere J.H.z., J. H. Geschiere, B. de Wóif.vZ- Maliaars en P. Melis Wzn. Het bestuur zai aanwijzen voor welk lid ieder plaatsvervanger is. Daar bleek, dat niet alle afdeelingen een reglement der Z. L. Af. 'hebben, verklaarde de heer Kielstra zich bereid dit nog eens in het Landbouwblad af te drukken. De heer Matthijse deelde mede, dat te Middelburg de wensoh naar een ploegwedstrijd en een malikwedstrijd is naar voren gekomen. Het bestuur zai overwegen of dit op Walcheren uitvoerbaar is. De heer Dommisse herinnerde aan een cursus, gehouden over handelswet geving door mr. Kuipers, wees op het groote nut daarvan en spoorde aan tot het meer houden van zulke cursussen. De voorzitter zeide toe, dit onder de oogen te zullen zien in het bestuur. Een der andere leden wekte op ook voor Walcheren een onderlinge slacht veeverzekering op te richten en bleken ook de heeren Matthijsse en Melis, le den van het Kringbestuur, daarvoor te voelen, laatstgenoemde bepleitte echter wachten tot de vieeschkeuringswet in werking getreden is. De heer Roose meende, dat men toch voorbereidende werkzaamheden zal kunnen beginnen en bijv. reeds'een le zing daarover zou kunnen worden ge houden. Het bestuur zai ook in dezen diligent zijn en trachten den heer Hansen, des kundige op dit gebied, ais spreker te cl oen optreden. Hierna verkreeg de heer Kielstra, algemeen secretaris der Z. L. M., het woord voor een lezing over „Organisa tie". Spreker wees er op, dat na den oor log de tijden verbeterden door beter voedsel, opheffing van. crisismaatrege len enz. Nu is men in een overgangs tijdperk en de toekomst is zeker niet rooskleurig. Men heeft nu echter alleen oog voor tijdelijke voordeeien. Een Engelsch schrijver meende, dat de rijken thans meer uitgeven en min der sparen, de werklieden meer uitge ven en minder werken. Spreker meent dat dit ook op Neder land van toepassing is. Duitschland vooral neemt geen producten meer af. De Nederlandsche afname is wel ver groot, maar waar de malaise zal aan houden, is zorgeloosheid zeker niet op haar plaata Volgens spreker drijven de regee- rmgsmaafregelen tot organisatie en ook nu nog dient de organisatie bevorderd te worden, at dreigt er ten deze ook gevaar, daar de menigte makkelijker tot uitersten overslaat en veel meer macht heeft dan de enkeling. De arbeidsonrust is een derde gevolg van den oorlog, veroorzaakt o.a. door het soldatenleven, werkloosheidsverze kering, smokkelen enz. Er is een ver grooting ontstaan van den afstand tusschen werkgever en werknemer, doch dit is bij den land- en tuinbouw, vooral in het klein-bedrijf nog niet zoo groot. Er wordt bovendien propaganda gemaakt vóór bepaalde begrippen van de verdeeling der productie. Spreker meent, dat het eigendomsrecht niet te ver moet gaan, daar dit in strijd met het algemeen belang zou zijn, want als bijv. ieder grondbezitter zijn grond braak zou laten liggen, stierf de mensdhheid van den honger. Daarom heeft de wetgever ingegre pen o.a. door de onteigeningswet, om 'landen die niet voldoende worden ge cultiveerd, te kunnen ontginnen. Ver der is daar de nieuwe pachtwet, met betere bestaanszekerheid voor de pach ters. Er is bovendien de socialisatie- gedachte. Om op al deze zaken invloed te kunnen oefenen is krachtige organi satie noodig. En juist nu daalt het aan tal leden, wat uit een der opgehangen voorstellingen blijkt. In 1919 waren er 8340, in 1920 7500 en in 1921 6720 leden. Meermalen wordt de vraag gesteld wat doet de Z. L. M. Beter kan men vragen wat voorkomt de Z. L. M. Daarom wordt deze tentoonstelling ge houden. Maar er is meer dan men hier in beeld kan brengen. Door de actie van het Nederlandsch iandibouwcomité, waarbij ook de Z. L. M. behoort, werd de inwerkingtreding der vieeschkeu ringswet opgeschort tot 1 Juni en toe gezegd werd het artikel inzake de huis- slachtingen te wijzigen, maar daartegen kwam de Maatsch. voor Diergenees kunde direct in verzet. Daarom moet men. blijven werken voor de afschaffing der keuring der huisslachtingen, dat is een eisoh voor de bewoners van het platteland. Verder is er de regeling van den arbeidstijd. Spr. is nog niet overtuigd, dat een regeling noodig is voor het landbouwbedrijf. Tc Genève werd de regeling van-de agenda afgevoerd, maar "het zal weer voor de volgende conferentie op de agenda komen en dan moet men met zijn advies gereed zijn. De arbeiders zijn internationaal goed georganiseerd, de landbouwers zeer slecht. Deze zijn zelfs nationaal slecht georganiseerd. Maar als er nu reeds reden is voor in ternationale organisatie, moet men dan nog pleiten voor nationale, provinciale en plaatselijke organisatie Ook de leden der Z. L. M. moeten dit voelen en aan anderen mededeelen, ook aan niet- georganiseerden. leder lid moet een of twee nieuiwe aanbrengen. Spreker be handelt fen slotte den zomertijd. Er is een wet ingediend tot afschaffing, de rapporteurs adviseerden die wet >n te trekken, maar de voorstellers hebben ze gehandhaafd. Spreker wijst op een ingezonden stuk van den heef Van der Linde in de „N. R. Ct." tegen den^zomertijd met belee- ciègende uitdrukkingen voor de platte landsbewoners. Spreker protesteert er tegen, dat een antwoord daarop van ar. Croezen, voorzitter van het Nederl. Landbouwcomité door de redactie ge weigerd werd. Er bestaat bij de menschen in de groote steden dikwijls een zeer eigen aardige opvatting over de landbou wers. Ook om dit te verbeteren is orga nisatie noodig. De heer Jac. Kasse, kring-secretaris, zegt dat het dikwijls moeilijk is propa ganda te maken voor de Z. L. M., en zegt dan o.a. dat op Walcheren zoo veel meer moet worden opgebracht dan in andere kringen. De heer Kielstra zegt dat dit niet juist is, wel zijn er in Walcheren meer leden. Toch valt hem het aantal bedan- kenden mede, waaruit hij concludeert dat de landbouwers toch eindelijk het nut van organisatie gaan inzien. Zij worden er trouwens wel toe gedwon gen door de omstandigheden. Wat be treft het betalen zegt spreker dat een heel andere contributieregeling in voor bereiding is. Met dank aan den heer Kielstra en de mededeeling dat deze gedurende de tentoonstelling bereid blijft inlichtingen te verschaffen, sloot de voorzitter de vrij goed bezochte vergadering. VLISSINGEN, 2 FEBRUARI. Loonsverlaging bij de maatsch. „Zeeland". Door de Ned. Federatie van Trans portarbeiders en de Landelijke Federa tie van Metaalbewerkers is, naar aan leiding van de loonsverlaging voor het personeel (technisch) der stoomvaart maatschappij „Zeeland", het volgend schrijven gericht aan de directie van genoemde maatschappij Daar wij inzake uw kennisgeving d.d. 24 Januari, betreffende de-doorvoering van een loonsverlaging van 10 en 15 een volledig verslag over de gevoerde besprekingen met u, d.d. 27 Januari aan de betrokken arbeiders overgebracht hebben en u er ook prijs op stelt, de meening van uw arbeiders te weten, deelen wij u het volgende mede ie. Dat de wijze van overleg plegen, zooals dat in deze is geschied, slechts iNGEZONDEN MEPEPEELINGEN. Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maag- piüen, welke geen krampen veroorza ken en geen verstoppende reactie heb ben. Prijs 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. als een schijnbeweging beschouwd werd. 2e. Dat de datum van doorvoering der loonsverlaging vee] te kort gesteld is. 3e. Dat men de aangeduide loons verlaging ongemotiveerd acht in ver band met den levensstanddaard, die nog niet ten gunste der arbeiders ge wijzigd is de positie van uw arbeiders, in verband met die uit de stad, bijzon der slecht wordt, temeer daar deze loonsverlaging in een tijd van zware zorgen, ziekte, koude en anderzins, doorgevoerd wordt. De arbeiders gevoelen momenteel heel goed, dat zij 'machteloos slaan tegen over den- aanslag, die, op hun toch al niet benijdenswaardige positie, wordt gedaan. Wij, namen goede nota van de geda ne toezegging, dat ibij ziekte de v o 1 1 e 70 van het loon zal uitbetaald wor den en besloten tenslotte ons noodge dwongen bij de aangekondigde loons verlaging onder protest neer te leggen. In de Nutsspaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand Ja nuari 1207 inlagen gedaan tot een be drag van ƒ72.912.58 en 309 terugbe talingen tot een bedrag van ƒ36.739.21. Er werden in die maand 124 nieuwe in leggers ingeschreven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 4075 met een tegoed van ƒ963.133.72. Ter lediging werden 103 spaarbusjes aangeboden inhoudende 1191.94. Met 5840 spaarzegels werd bespaard 278.12, welk bedrag op de spaarboek jes werd bijgeschreven. Voor de afdeeling Vlissingen van den Centraien Bond van Nederlandsch post- en telegraafpersoneel, zal Zater dag 4 Februari, des avonds 8 uur, in het gebouw „Diiigeirtia" in de Nieuw- straat als spreker optreden de heer H. M. Roos, over het onderwerp „De tij den en de autoriteiten dwingen tot or ganisatie." Te Leiden is geslaagd voor het prac- tisch apothekers-examen, tweede deel, de heer J. C. Sutherland alhier. Voor het examen als machinist diplo ma A is geslaagd de heer P. Loeke- meijer, leerling van de De Ruyterschool. Voor het examen van eersten stuur man, met onderscheiding, is te Ostende geslaagd onze stadgenoot, de heer L. E. C. Delanghe. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1922. Brieven (binnenland) M. Crucq, Souburg kapitein Lotens Sleepboot, Rotterdam Rammeloo de Mheel, Phi lippine. Briefkaarten (binnenland) Mej. J. Jansen, Vlissingen P. Rietkerk, Am sterdam D. Vermeulen, Enschedé. Brieven (buitenland) Miss F. Arsxo, Blackhead J. v. Gelder, Beachy Head C. de Kryger de Mynck, Ledighem M. R. de Nooijer, Newportman. Briefkaart (buitenland) N. P. Rei- gel, Laeken (Brussel). Gemeenteraad van Middelburg. De gisterenmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad te Mid delburg, ging dadelijk na opening over in een met gesloten deuren, welke on geveer een uur duurde. Na heropening der openbare verga dering kwam aan de orde het voorstel van Burg. en Weth. betreffende de te ruggave van uitbetaalde salarissen. Dit voorstel betrof namelijk het be schikken over 17095.54 uit den post onvoorzien 1921 ter reguleering van de aan ambtenaren en werklieden uitge keerde verhoogingen ingevolge het niet goedgekeurd raadsbesluit van 11 Mei 1921. De voorzitter wees er op, dat Burg. en Weth. direct na het bedoelde raads besluit de verhoogingen zijn gaan uit- keeren, dit is beëindigd, toen Ged. Sta ten het besluit niet goedkeurden. Het heeft spr. en ook de wethouders zeer gespeten, dat dit geschied is, maar het is alleen gedaan in hef belang van de ambtenaren en werklieden. Toen ook de kroon de salarissen niet goedkeurde, begrepen Burg. en Weth., dat vóór aan de ambtenaren enz. over December uit- keering werd gedaan, deze zich bereid moesten verklaren het over 1921 te veel ontvangene terug te betalen. Het ge heele korps was bereid te teekenen en dit verheugt spr. ten zeerste. Zonder verdere discussie of hoofde- 5., raa I n i ji h i py* on( I me; t Ide) ord aas iUei leu I Het 1 taa f d l >bei I an< f biels >1 0 efd |f liet I liet HC I wil fan lan jod .0.2 Wi< a ei I 59 II I

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1