DEI lollen Mijootoi, eetnemen riedmgen anwagert. ROUW sfbode sfbode aatsiM m vsart P1NSDAG 31 JANU4RI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws jFa BtLDERQK VAN 100 I Haringplaats MIDDELBURG - TEL. 132. EYERMANS. van Rtjk Faassen, v. ;s, de Haas an plezier", n den lach", n den lach", sn werkelijk rhoögd met langstelling |i, oude, op- lilt) Schiïjf- ^oerd, die 1 WAARDE ,tio8 van de Amerikaan- Inachines. nette \dresNoord tellen). OUW, m een nette st bij kinderen, bureau „Viis- neden 16 jaar t. Te bevragen turant", MEiSiE, niet AdresNieu- ^MAN, Boule- 66, vraagt e&n elden 's avonds uur. burg-ftcttardsis :gen plaatsen PASSAGIER^ EN VEE. nu i. 1 T.a. 55 a. si' 8 ;n '8 morgens mi en N.V. Transp. es i. Erven G VOS, te Middelburg Tel. 153; tg OOSTERHOUT, lordrecbt Gebrs. d. tol COURA1NT SCHULDVORDERINGEN. Burg. en Weth. der gemeente Vlis- singen verzoeken ieder die nog iets te vorderen heeft van de gemeente Vlis- singen over het dienstjaar 1921, de re keningten) zoo spoedig mogelijk in te zenden ten gemeentehuize. Vlissingen, 31 Januari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, Van WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OUD-ARCHIEF. De Gemeente-Archivaris maakt be kend dat het Oud-Archief vanaf heden weder voor het publiek is opengesteld. Vlissingen, 28 Januari 1922. De Archivaris, H. G. VAN GROL. De geschillen in den vrijz.-dem. bond. Dé heeren E. M. Teerisltra en W. O. A. Koster verzoeken plaatsing van het volgende Het partijorgaan van den vrijz. dein. bond, ae „Vrijtzinig-Democraai is Za- terdag ill verschenen, als crisis-nummer, d w.-z mr. H. P. Marchant heeft het gevild met een reeks artikelen tegen den heer Van Beresteyn én tegen on- defgatieeke nden. Deze artikelen bevatten -tal van on juistheden en verkeerde voorstellingen, terwijl dei vorm zoo grievend mogelijk is gekozen. Hqt is ons onmogelijk ge maakt op deze zakelijke en persoonlij ke aanvallen w 'het partij-orgaan te antwoorden, doordat het votgend num mer van de „Vrijz.-Democraat", zoo- als de redactie mededeelt, geen crisis- nummer, dooh een propagandanummer zal Zij». Wij zouden ons over deze ab solute ontneming van het' antwoord recht geërgerd hebben ware het niet dat wij toch van antwoord aan mr. Marchant hadden afgezien om de wijze waarop deze ons meent te moeten aan vallen. Achlt mr. Marchant het noodig ons ook vorder in dezen toon te bestrij den, ons als mensch naar beneden te haten, waar wij een politiek geschil met hem hebban, dan zullen wij ons dit ge troosten zonder weerwoord. Dit toch zou ons noodzaken gelijke wapenen te gebruiken, wat wij niet wenschen. De exploitatie der spoorwegen. Blijkens" het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van het hoofdstuk waterstaat der staatsbegrooting voor 1921, achtten vele leden het tegen woordige stelsel van exploitatie der Ned. spoorwegen verkeerd. Feitelijk ge schiedt deze exploitatie voor rekening van den Staat, daar deze de tekorten moet bijpassen opdat aan aandeelhou ders het hun gewaarborgde dividend uitgekeerd kan worden. Niettemin mist de regeering voldoende zeggingschap op de uitkomsten van het bedrijf, ter wijl vele uitgaven volkomen aan de staatscommissie ontsnappen. Aan de tegenwoordige bedrijfsuitvoe- ring, meenden deze leden, kleefden in sterke mate de nadeelen van staats exploitatie, terwijl de voordeeien, aan particuliere exploitatie in het algemeen onmiskenbaar verbonden, daarbij zoo goed als geheel teloor zijn gegaan. Deze toestand mocht niet blijvend zijn en daarom werd de regeering, met liet oog op de belangen der schatkist, ern stig geraden, zonder verwijf een over gang tot een beteren toestand voor te bereiden. In dit verband ook vertrouwde men, dat niet bekwamen spoed maatregelen zouden worden genomen om het kost bare instituut van den Raad van toe zicht, dat thans overbodig is geworden, af te schaffen of ingrijpend te reorga- niseeren. Tuberculoselijders in Nederland. Bij het onderzoek naar het aantal tuberculoselijders in Nederland werden gegevens verkregen over 16259 lijders en lijderessen. Het aantal vrouwen is aanzienlijk grooter dan dat der man nen (7190 mannen en 9069 vrouwen). Slechts 40 pet. der verwachte ant woorden kwam in, zoodat wij mogen aannemen, dat voor het geheele land het aantal tuberculoselijders minstens 2i/2 maal zoo groot moet worden; ge steld. Het wereldherstel. Ondanks alle bittere ontgoochelin gen die ook 1921 ons brachi, blijft de mensch zich vastklampen aan de hoop, dat eindelijk toch wel de groote remedie zal gevonden én toegepast worden, die genezing brengt voor de wonden, waar uit heel de volkerenwereld haar levens bloed ziet wegvloeien. Nu weer is het de conferentie van Genua, zegt de „Standaard", die nieu we verwachtingen wekt op een samen werking van alle natiën en tongen, om het groot ontredderin-gsproces te stui ten. Cannes gaf in geenen deele wat men er zich van voorstelde zelfs Washing ton dreigt tenslotte teleur te stellen maar te Genua zuilen dan toch, naar men zoo gaarne vertrouwt, spijkers met koppen worden geslagen. Bekwame economen hebben al maan den geleden voorspeld, dat Europa zich op een héllend vlak bevindt. De staats schulden groeien nog steeds aan de papieren geldcirculatie heeft een schrik barende hoogte bereikten tegenover dién schier waardeloozen geldberg staat in de meeste landen van Midden- en Oost-Europa geen behoorlijke ver houding in nuttige goederen en grond stoffen. Niemand ontkent, dat er gearbeid moet worden om goederen te produ- ceeren, waaraan zulk een groofe be hoefte is. En feit is, dat er millioenen krachtige mannen rondloopén die wer ken willen, terwijl de aarde volop de grondstoffen oplevert om de productie mogelijk te maken. Maar tot een oprui ming van de hinderpalen die het gene zingsproces belemmeren, kwam het nog nimmer, en zoo bleef ook de wederop bouw van Europa een vrome wensch. Het grootê geneesmiddel daarbij is allereerst herstel van de internationale verkeersbetrekkingen, door verbetering van de onderlinge financieele verhou dingen, met daarnaast het weer-op- gang-brengen van de ongebruikt lig gende economische krachten. Politiek en economie grijpen in dat opzicht nauw in elkaar. De vredesver dragen bevatten bepalingen, die een gezonde politiek van wederopbouw zeer ernstig belemmeren, zoo niet radi caal verhinderen. En de jammer is nu maar, dat die booze geest van Versail les, gelijk men het noemt, zich nog steeds weet staande te houden, ja tel kens weer nieuw voedsel ontvangt. I.et slechts op wat pas in Frankrijk zich af speelde. En zoolang die geest niet fi naal wordt uitgebannen, zullen het steeds weer lapmiddelen blijken die men voor het wereldherstel uitdenkt en in toepassing brengt. Als het kwaad niet bij den wortel wordt aangevat, zal straks oök Genua op.s slechts nieuwe teleurstelling baren, spijt die hoogge- loofde, nooit vertoonde internationale samenwerking. De arbeidstijd in het bouwbedrijf. De Nederlandsche Aannemersbond ■heeft een adres gezondc-n aan den mi nister van arbeid en de leden van de Tweede Kamer, waarin de wenschelijk- heid wordt betoogd van verruiming van den arbeidstijd. Aan den minister wordt verzocht een der volgende voorstellen in overweging te nemen le. Bij algemeenen maatregel van bestuur onverwijld voor het geheele bonuwbedrijf een uitzonderingsregeling vast te stellen, krachtens welke voor dat bedrijf een arbeidstijd van 10 uren per dag gedurende de zomermaanden en van 8 uren per dag gedurende de win termaanden wordt mogelijk gemaakt. 2e. Bij algemeenen maatregel van bestuur onverwijld buiten werking te stellen art. 2 lid i sub C der Arbeids wet 1919, waardoor het bouwbedrijf en de onder dit bedrijf vallende arbeids- verrichtingen worden gebracht buiten het begrip „arbeid in fabrieken of werkplaatsen" en mitsdien daarvoor van toepassing wordt art. 16 der Ar beidswet 1919, waarbij een arbeids duur van 10 uur per dag en 55 uur per week is toegestaan. 3e. Uit hoofde van de hiervoren uit eengezette economische noodzakelijk heid aan alle ondernemingen in iiet bouwbedrijf een algemeene overwerk- vergunning te verleenen voor een nader in overleg met de betrokken organisa ties van werkgevers vast te stellen duur tot een minimum van 3 jaren. Ten slotte wijst adressant erop, dat waar de termijn voor opzegging der tusschen werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf geslo ten collectieve arbeidsovereenkomst op den eersten Februari a.s. verstrijkt, een spoedige beslissing van den minister op de hierboven in overweging gegeven voorstellen alleszins noodzakelijk is, weshalve hij den minister verzoekt met inachtneming van dezen termijn, zijn beslissing ter zake van deze voorstellen ten spoedigste aan adressant te willen kenbaar maken. VLISSINGEN, 31 JANUARI. Concert Gemengde Zangvereeniging. De Vlissingsche Gemengde Zangver eeniging, directeur de heer Hans Cleu- ve-r, zal haar eerste concert geven op Dinsdag 21 Februari in het Concertge bouw aan de Emmastraat. De groote repetitie is bepaald op Maandag 20 Februari. Het [programma bevat „An die Hoff- nung", gecomponeerd door wijlen den heer Joh. Cie.uver. Hiervoor hebben ivun medewerking toegezegd mevr. Muskens Sleur, sopraan, mevr. •KuilerNon- tiefoel, alt en de heer A. E. Du-dok van Heel; bas. Verder zat nog worden uitgevoerd F.rïköhigs Tochter" van Niels W. Gadtj Geen spreekuur wethouder van onderwijs. De wethouder van onderwijs, de heer Laernoes, zal wegens ongesteld heid morgen geen zitting houden ter 'bespreking van; onderwijszaken. De Boro Boedoer. De afwiezigen, die de lezing over bovengenoemd onderwerp niet hebben bijgewoond, hebben, zooals vaak het geval is, ongelijk gehad, want deze redenaar heeft niet alleen een interes sant onderwerp behandeld, maar bo vendien heel fraai'e lichtbeelden te zien gegeven. De talrijke aanwezigen heeft hij een kijkje gegeven in de oorspron- kelijken godsdienst der Engelsch-indi- ers, die zich overgeplaatst zag naar onze bezittingen, wiaar hij zich geopen baard heeft in tal van monumenten, waarvan bovenstaand het grootste, het meest indrukwekkende is. Men meent, dat deze tempels kerken zijn, waar ge offerd en gebeden werd; maar dat was niet het geval. Monumenten als de Boro Boedoer zijn groote heuvels, die terras vormig zijn afgegraven en waarvan de terrassen voorzien zijn van in de stee- ren, waarmee ze bedekt zijn, gebeitel de reliefs, die verschillende zaken voorstellen. Man schat den bouw van dit Budhistiscfh monument op ongeveer 800 na Christus, -wieSlk tijdvak afgeleid ■is uit verschillende sohriStteekens, die •o,p het monument voorkomen. Het eigenaardige steeds weerkeerende- feit doet zich ook hier weer voor, dat, toen de lëlam omstreeks 1100 over Java trok de Budhistische cultuur verloren ging. De Boro Boedoer kwam langzamer hand in een vervallen staat, gras en onkruid, ja zelfs boomen groeiden tus schen de steenen en ten slotte was er van het heeie Boedhistüscihe monument zoo weinig te zien, dat het om zoo te zeggen tot de bezetting van ons Indië in de vorige eeuw duurde eer het weer ontdekt werd. Maar toen is er met sracht aan gewerkt en om den noodlot- tigen invloed van de tropische zon en regens tegen te'gaan, door onze regee ring terdege gerestaureerd en zoovee! mogelijk beschut. En toen eenmaal het monument bloot kwam, zag men weik heerlijk kuntswerk te voorschijn kwam. Men kreeg toen een der talrijk ver spreide heiligdommen van den Bud-his- tischen godsdienst te zien, dat be kroond werd door tal van soepa's, haif- bolv-ormige bewaarplaatsen van de een of andere reiiquie van den stichter van dezen wereldgodsdienst. In den loop zijner rede gaf spreker een overzicht van den Budhisitischen godsdienst, wiens stichter in tegenstelling van Christus geboren was u'it den konings stand. Dit juist gaf aanleiding aan een droomer, ais deze koningszoon was, om zich te bemoeien met 'het volk in den eigenlijken zin des woords, dat, als behoore.ndc- tot de laagste der vier standen, veracht werd en volgens den Braihmaanschen godsdienst nooit tot een anderen stand kon geraken, zelfs niet in den hemel. Hij, die 'beweerde, reeds tal van malen op de aarde te zijn geweest, kon dat niet dulden en nadat 'hij op een tocht een zwaar zieken man had gezien en op een anderen een lijk, fawam hij tot nadeukem nadat hij bij een zwervenden monnik het rustige, berustende had waargenomen. Hij ver- Eet het koninklijk paleis en ging zich wijden, aan de verdrukte menscbheld, daarbij; predikende het 'leven van onbe perkte liefde en medelijden met zijn naaste. Na in bijzonderheden van het boven staande te zij,n afgedaald, begon spre ker aan de serie der schitterende licht beelden, waarbij we in de eerste plaats te zien kregen het monument zelf. dat getelgein is op de Kedoe-vlakte op Java, waar het kenmerk van alle Boedhis- tische monumenten ligt in een schit terend, schoone omgeving. Wc kregen van het monument achtereenvolgens tal van foto's, die het toonden op verschil lende afstanden, waardoor een duide lijk beeld verkregen werd van het im posante, welke indruk overging in dien van bewondering voor het fijne werk aan de bas-reliefs verricht. Want na het geheel kreeg elk onderdeel een beert. Zoo zagen we, dat de voet van hét monument, die door de zwaarte van dit laatste moest gestut en geschoord worden met steenmassa's, overdekt waren met tafereelen, welke een voor stelling gaven van de ondeugden der mcnschen en de bestraffing daarvan in het'hiernamaals en. van de deugden met hare beiooning. De galerijen werden ingenomen door voorstellingen uit het leven van den Bu-dha en door de uit beelding van stichtelijke verhalen, waarvan de heer So tie wij n Geipke ver schillende verklaarde dbor ihet voorle zen van een tekst, die de beeldhouwer geïnspireerd had. Het monument, dat de machtige afmetingen van 110 M. lengte bij een hoogte van 40 M. heeft, wordt bekroond door een menigte van de reeds vroeger vermelde stoepa's, die een afbeelding van den Bu'dha verton nen en in het midden daarvan verheft zich de hoofdstee-pa om hef kort uit te drukken die waarschijnlijk 't reli- que bévat, hoewel men bij de' gravingen nog niets (gevonden 'heeft, doordat rnen waarschijnlijk nog niet op voldoende diepte gekomen is. Na verschillende bas-reliefs vertoond te hebben en ook eeni'ge afbeeldingen van de Bu-dha- 'beeiden, waarbij spreker wees op het steeds .gelijke van die 'bealden, die ech ter steeds een andere gelaatsuitdruk king hebben, werd de reeks gesloten door een plaat, waarop de zes ver schillende houdingen der handen duide lijk te zien waren, welke spreker ken schetste o.a. als de aanraking der aarde met de vingertoppen om de .getuigenis der gepersonifieerde aarde in te 'roepen, dié der gunstvertean-ing, om tert slotte té 'kbim'eh tot den hoogster, vorm voor- steietnde hef wentfeleri van het ra<f der wet. Op diezelfde plaat wend; riog een zevende Bud'habedd getoond, dat door zijn ruwheid en toestand van omafge- wierktheid oorzaak is geworden van vele gissingen, daar men de juiste be- teékeji-is er niet van kan te weten ko men. Onder de reeks van lichtbeelden- was er ook een van de poorten, die toe gang geven tot de trappen naar een hooger terras er. die versierd waren mot ornamenten-, waarin; de beelden van olifant, leeuw en visch verwerkt warem. Spreker besloot zijn rede met dank te betuigen voor de aandacht, waarmee zijn lezing gevolgd was, die we mo gen het gerust zeggen zeer leerrijk cm zeer interessant -was geiweest. Zoowel! bij het aanbreken der pauze als na het eindigen der lezing werd de heer Solfewijin Geipke, die een gevulde aula van de Zeevaartschool, voor zich had, beloond door een warm, welver diend applaus. De nood in de veenstreken. Daar het blijkt, dat er nog heel wat menschert zijrt, die nog gaarne klee- dingstufcken enz. willen geven voor den nood in de venen, heeft bet comité besloten, a-.s. Zaterdag nogmaals met een wagen te gaan, naa-r de verschil lende adressen, welke zich hiervoor reeds hebben opgegeven. Tevens zal dan ook het Eiland, dat ZaterdagL vanwege den- tijid niet kon bezocht wo-rden^ een beurt krijgen. Ook Tuinstad en Tuindorp worden dan be zocht Diegenen, die nog iets hebben af te zonderen, kunnen hun adres opgeven bij mej. A. D. van de Sande, Badhuis straat 78, en bij de heeren F. G. Lem mers, Bellamypark 25 en, F. L. Hensel, Verkuij! Quakfcdaarstraat 21 G. De goederen, zullen dan worden afgehaald. Ook de electro-tinfaforiek kan telefo nisch onder no. 173 opgebeld worden tot het opgeven van adressen. Voor de afaeeling Vlissingen van den Ger. Bond zal morgenavond 7 uur in het gebouw Noordsfraat 34 als spreker optreden ds. P. N. Gijsman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oost- kapelle. In de- Zaterdag te Middelburg ge houden vergadering van de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeolo- gische Commissie werd het jaarverslag vastgesteld. Aan het gemeentebestuur van Goes werd advies verstrekt omtrent een zestal aanvragen om bouwvergun ning. Betreffende de subsidieering van de restauratie van den toren te Gapinge werd een advies aan Ged. Staten vast gesteld. Besloten werd met de betrok ken autoriteiten in overleg te treden betreffende de beplantingen der wegen, vooral op Zuid-Beveland. De Commissaris der Koningin maakt bekend, dat in het jaar 1922 de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April zal gesloten zijn het wei- spei van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen en de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. RECHTSZAKEN. Een automobiel-ongeluk met doodelijken afloop. De Hooge Raad vernietigde het ar rest van het gerechtshof te 's-Graven- hage, waarbij iemand tot 1 maand hechtenis werd veroordeeld wegens het door schuld veroorzaken van den dood van Laurens Speksnijder bij een aan rijding bij mistig weer met een auto op den Schiedamschen weg te Rotterdam op 3 Februari 1921, en ontsloeg den be klaagde van alle rechtsvervolging te dier zake. De omstandigheden, dat be klaagde met de auto heeft gereden bij een zoo sterken mist, dat hij een hem tegemoet rijdenden tramwagen niet eer der dan op een afstand van slechts en- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 130 c.M. breed, goud en beige, f4.— de M. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wónderen voor de gezondheid. Duizenden- genieten ech ter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij ver storen het evenwicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en- urinezuur. De nieren worden overspannen Cn ver zwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoeyeelheid uit het bloed te filtreeren. DientiSagevolge doen zich verschijnselen voor <tjs rugpijn, urine- kwalen, rheümatische pijnen, water zuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstan dige leefwijze vermijding van over werking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap verst&ken Foster's Pillen de nieren en regeHta zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischi as, nier- en blaasontsteking enz. Onthoudt echter, dat als gij weder gezond zijf, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. iedere echte doos Foster's Rugpijn Nièren Pillen draagt de handteékening van James Foster. Te Vlissingen ver krijgbaar bij A. C. Bemest, Lepélstr. 13, a f 1.75 per doos. 40 kele meters heeft kunnen zien, dat hij heeft gereden op de rails, dat hij wist, dat elk oogenblik een tramwagen hem tegemoet zou kunnen rijden en dat hij, toen dit plaats vond, genoodzaakt was plotseling met zijn auto van de rails op den rijweg te gaan rijden, heeft het hof, naar de Hooge Raad overwoog, ten onrecjite van dien aard beschouwd, dat op grond daarvan de schuld van beklaagde aan het ongeluk moest wor den aangenomen, en daar er overigens geen gronden voor het aannemen van schuld bij beklaagde werden bevonden, is het hem ten laste gelegde niet straf baar geoordeeld. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Christ. Evang. Kerk. Na een langdu rig lijden is op 74-jarigen leeftijd te Goes overleden ds. G. W. van Leussen. predikant bij de Christ. Evang. gemeen te aldaar. R. Kath. Kerk. Zondag is in alle R. Kath. kerken in ons land een brief voorgelezen van den aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland, waarin hulde wordt gebracht aan de nage dachtenis van wijlen Paus Benedictus XV en gelast, dat in den loop van deze week in alle parochie-, rectoraats- en kloosterkerken een plechtige requiem mis voor de zielerust van den overle den Paus moet worden opgedragen. Verder worden in den bisschoppelijken brief bepaalde openbare gebeden voor geschreven in verband met de ophanden zijnde Pauskeuze. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van -marine a. i. wordt de officier-machinist der 2e klasse W. D. van Os, met 6 Fe bruari a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". Aan den ingenieur der marine, met verlof E. J. Benthem, is ter zake van li chaamsgebreken, op zijn verzoek, te rekenen 15 Mei 1921, eervol uit 's Rijks dienst verleend. Met ingang van 25 Januari is bij den marine-stoomvaartdienst bevorderd tot officier-machinist 2e klasse de officier machinist 3e klasse L. de Wilde. Pensionneering van onderofficieren. Naar de „Tel." verneemt is de mi nister van oorlog voornemens binnen kort een legerorder te doen verschijnen waarin wordt bepaald, dat alle onder officieren (zoowel actief dienende als z.g. non-combattanten) van den leeftijd van 50 jaar of ouder, uiterlijk drie maanden, na het in werking treden van de nieuwe pensioenwetten, op pensioen zullen worden gesteld.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1