150 100 25 Jwm\ MAANDAG binnenland Vreemd van de wereld -- Mo. 25 60e Jaargang; 30 JANUARI dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. snir^^nn FEUILLETON Stads- en Proviodeöieuws ©it wondervolle nieuwe preparaat wascht en verft ceóelUKertüd. Mefc behulp van JwinK bent U in de gelegenheid steeds in de modekleur gekleed te öaan. JwinK wordt in JQ pracht volle kleuren Qelever-d. ÏJe behandeling is zeer- eenvoudig eri kan óemakke/yK door Uzelf thuis .verrecht worden. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele r^ ^.5°; Voor^lgi5 i4.15. Voor overige tanden der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. Illgais: firma F. VU IE KW h-, Markt 58, ïiissinflea. leisteen luiste. 18, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 16 regels fl.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener a Polls, zijn GRATIS verze-IBI|1 kerd tegen ongelukken voor: V V gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. JllU een ongeluk, tl li II gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De nieuwe Staatsleening. Ter aflossing van de vlottende schuld is bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, waarbij de minister van financiën wordt -gemachtigd tot het te -gelde maken van schuld-bewijzen aan toonder ten -laste van het rijk tot zoo danig bedrag al® noodig is ter verkrij ging van een- som van ten hoogs-te 300.000.000. Die tegeldemaking kan geschieden hetzij ineens tot het geheele beloop van het bedoel-d bedrag, -dan- wel achtereen volgens, bij gededlten van dat bedrag, op de tijdstippen, welke de minister van financiën dienstig zal achten. De schuld, welke -krach-tens deze wet wordt gevestigd, zat- worden, gedelgd binnen- een termijn van ten hoogste 50 jaren. Aan de bankiers, de makelaars in effecten, en-de comimi-ssionnairs in effec ten kan een -provisie w-orden toegekend van ten hoogste In het voorstel wordt geen bedrag bepaail-d voor het maximum der rente, welke de schuldbewijzen, in verband met de koersen van uitgifte en delging gemid-deltd zulten magen afwerpen. De vlootcommissie. Naar „d-e Tel." verneemt, is bij Kon. besluit van 24 Januari de vtootcommis- sie benoemd tot het instellen van een onderzoek omtrent de voor de instand houding van de zeemacht gebezigde gelden en -opgelegde persoonlijke dien sten. De commissie is als volgt samenge steld Lid en voorzitter de heer C. van der Voort van Zijp, Iiid van de Tweede Ka mer. Leden De heer Ch. L. van de Bilt, lid van de Tweede Kamer, de heer mr. A. J. F. Fokker van Crayons tein van Rengerskerke, lid van de Eerste Kamer, de heeren F. W. N. Hugenhioltz, jhr. R. R. L. de Muralt, J. R. Snoeck Hen-ke- -mans en A. P. Staalman, leden der Tweede Kamer. Adviseerende leden De gepension- neerde kolonel der mariniers titulair j. C. J. B. A. De Josselin de Jong, de kapitein-luitenant ter zee N. J. van Laer, d-e administrateur T. D. C. Meij- neke, de kapitein-luitenant ter zee H. P. Prilie-vitz en de hoofdofficier van admi nistratie der le klasse E. G. de Wijs. Algemeen secretarisde gepens. ko lonel der mariniers titu-lair J. C. j. R. A. de J-o-sselin de Jong. Secretarissen de -luitenant ter zee le klasse H. Ferwerda en de officier van administratie le klasse P. A. Kempen. De taak der commissie wordt verder als volgt omschreven s 44) Ik ben geen geluksridder, freule, ik heb niet den rijkdom van uw huis op het oog. als ik u vraag, mij toe te behooren. Ik verlang slechts u zelf. Het geluk was mij genadig. Wat ik nooit had kunnen hopen, in- mijn stoutste droomen niet 'had verwacht, gaf mij hef lot. Door den- dood van een rijken oom ben ik een welgesteld man ge worden en heb het recht, een gezin te stichten. Toen ik u den allereersten keer zag,' besliste mijn harf reeds. Steeds dieper plantte zich uw beeld in mijn hart, al mij-n denken bewoog zich om u alleen, en thans, waar ik u nog vrij vind van eiken band, thans heb ik moed gevat en leg mijn lot in uwe handen. Irene, ik verlang thans nog geen beslissing, maar ik smeek u, ver ban mij niet voor altoos uit uwe na- bijlheid. Laat mij de hoop, dat mijn trouw eindelijk verhooring zal vinden, dat u beproeven wil vani mij te houden, dat u binnen niet al te langen tijd- mij a's geliefde en vereerde vrouw wil volgen, waar ik u een lief tehuis mag bieden, waar echte liefde en ware trouw zullen wonen. Zij had- naar -de in bedwongen harts tocht gesproken woorden geluisterd met een- wonderlijk liefelijk, maar toch beklemmend gevoel. Hij, die voor haar stond, was een goed, waarachtig mensch. Zijn karakter boezemde haar onbepaald vertrouwen •n, zijn verschijning was vriendelijk ën aangenaam. O, als hij -hare vriendschap had gevraagd, hoe gaarne had zij hem de hand tot den innigsfen bond gereikt. Hoe vol vreugde hem alles aan yer- a. -de commissie lis bevoegd te on derzoeken of de voor de instarid-hou- ding van -de zeemacht gebezigde gelden en de opgelegde persoonlijke diensten volgens de bestaande wetten, op de meest economische en doeltreffende wijze worden aangewend. Zij is tevens bevoegd van haar gevoelen te doen blijken omtrent wijzigingen, die in be staande wetten of wetsontwerpen, wel ke ibij de volksvertegenwoordiging aan hangig -zijn -gemaakt, uit dat oogpunt beschouwd, behooren te worden- aan gebracht. -b. De commissie is bevoegd adviezen in te Winnen van personen, tot-de zee macht behoorende en buiten de com missie -staande, alSmede tot het verrich ten van reizen in het belang van haren arbeid, terwijl de leden der commissie gerechtigd zijn tot het indienen- van afzonderlijke nota's omtrent onderwer pen, tot de opdracht behoorende. e. De commissie zal ten aanzien van aangelegenheden, welke beide deelen v n -de weermacht betreffen, -in overleg tieden- met de 1-eger-commissie, tot hel instellen van éen gezamenlijk onder zoek en tot het uitbrengen van ge meenschappelijk ad-vies, waartoe geza menlijk zal kunnen wo-rd-en vergaderd, een en ander op uitnoodigi-ng van een der beide staatscommissiën. Verkiezing voor de Kamers van Koophandel. Van verschillende zijden was bij den minister van landbouw, nijverheid en ihandel aangedrongen om de verkiezin gen voor de Kamers vare Koophandel en Fabrieken een maand ui.t te stellen. En geruchten gingen, dat de minister dit voorstel in overweging had geno men. De „Maa-sbode" kan mededeelen, dat de minister een beslissing heeft geno men, volgens welke de oorspronkelijke dat-u-m bepaald -blijft. De candidaatsfellircg zal dus op 7 Februari, de verkiezing op 7 Maart p-laats hebben. De hooge spoorwegtarieven. Welke zijn .zoo heeft het Tweede Kamerlid- Van- Braambeek aan den mi nister van waterstaat gevraagd de overwegingen die den, m-inister er toe bewegen mede te werken tot 'het in stand houden -en v-erhoogen van de spoorweg-tarieven-, zoo voor goederen als voor reizigers Verder vraagt de heer Van Braam beek of de minister niet van- oordeel is, dat een verlaging der vrachten, zooals En-geland, Frankrijk en Zwitserland te zien geven, tiet vervoer ten goede zal ko-m-en en daardoor ook in de toekomst de ontvangsten zal doen stijgen, en, zoo ja, of de minister dan bereid is, tot trouwd, wat in haar omging, maar met zijn eenvoudig, lieve beeld streed een ander veel mooier, veel schit terender. Tusschen haar en hein stond de verleidelijke figuur van den man, die haar niets zijn mocht en toch alles was. Met een enkel woord kon zij den ban verbreken, die verlammend op haar rustte, die hare jonge blijdschap ver galde, haar het leven vergiftigde. Een enkel beslissend woord en zij had de zonde, die zij dagelijks opnieuw beging geboet het bange ge-voel van onrecht was afgeschud, zij vond niet de kracht dat woordje te spreken. Ik kan niet, ik kan niet, klonk het m haar hart, al moet ik er aan- ten gronde gaan, ik kan niet en ik mag niet. Want het is dubbel bedrog. Te gen mij zelf en- tegen hem, die verdient het thart eener vrouw geheel te bezitten. Slechts enkele seconden had de strijd geduurd. Zij ontweek den vragen-den blik van den jongen man vol angst. Er lag een te .groote smeekende vraag, een te innig vertrouwen in. Wees niet boos op mij, mijnheer von Wilken. maar ik kan de uwe niet worden. Mijn hart is niet meer vrij, klonk het heel zacht, klagend van hare lippen-, En- u hoopt hem, dien u liefhebt, ook te mogen bezitten, vroeg hij haas tig. O, freule, wees niet boos op mij, dat ik het waag met drieste hand in te grijpen in het heiligdom van uw hart, maar, ik vermoed, wien u liefhebtik heb het reeds indertijd vermoed en ik zie het geheele groote ongeluk voor mij, dat voor u, -en dat voor een andere daaruit moet groeien. Zie, Irene, ik zou u kunnen zeggen, dat uw gevoel zon dig is, het is ongezond, want slechts, waar men- met recht mag hopen op bezitten, heeft men recht te begeeren deze tarievereverlagi-ng, waarbij ook de reizigerstarieven worden gerekend, me de te wenken-, o.a. -door de weder-in- voerin-g der k-ilameterkaarten. Goedkoope zomeruitstapjes Naar „het Huisgezin" verneemt, be staat bij de directie idftr Nederlandsche spoorwegen het voornemen, gedurende de zomermaanden tegen verlaagde prijzen- zomerbiljetten te -doen afgeven. Verlaagd reizigerstarief voor jaarbeursbezoekers. Voor de a.s. zesde Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 21 Februari3 Maart 1922 te Utrecht wordt gehouden, zullen de Nederlandsche spoorwegen aan bezoekers, voor zoover deze hou ders zijn van driedaagsche toegangs bewijzen, voor de terugreis een reduc tie van 50 verteenen-. Scheepvaartbeweging. Gedurende de af-gelcopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengeko men 132 schepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland 125 schepen, metende 190.064 netto reg. ton. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 157 schepen. Hiervan waren voor Rotterdam -bestemd, -met inbegrip van Hoek van Holland 149 schepen. Een ondraaglijke belasting. De nieuwe belastingbiljetten zijn te Emmen- uitgereikt. De belastingdruk is verschrikkelijk, aldus wordt aan „de Maasbode" -gemeld. Kleine midden standers moeten minstens 1000 beta len. Van inkomens boven- 3000 zal 45 moeten worden -betaald. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeLing van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s -bureaux voor den han del zijn over de afget-oopen week, ein digende 27 Januari.in Nederland uitge sproken 46 faillissementen tegen 43 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Vanaf 1 Januari tot en met 27 Janu ari 1922 160 faillissementen tegenover 131 over hetzelfde tijperk van het vori ge jaar. VHSSiNGEN, 30 JANUARI. Dames-zangvereeniging „Het Eiland". Zaterdagavond gaf deze vereeniging in de groote zaal van- ,,-de Oude Vriend schap" haar jaarlijksche uitvoering, welke goed was bezet. maar wat zou- mij dat batèn, zoo lang u niet zelf -het bestrijdt met alle kracht die in u is, zoo u niet met sterke hand de draden verscheurt, die ti bin den aan een mare, die u nooit het geluk kan schenken, dat u verdient 1 Niet om mijnentwille smeek ik u om uwentwille, Irene iaat u niet meesleepere door de wilde, verwoes tende golven van hartstocht. Zoek niet het geluk op gevaarlijke wegen zoek redding uit het gevaar, snelle, blijven de redding. Reik mij deze lieve hand-, nog eenmaal smeek ik u-, ik zal u leiden en behoeden voor alle gevaar. Ik zal zoolang aanhouden om uw liefde, tot u overwint over die, welke naar den afgrond voert. Met ingehouden adem, met gespan nen trekken had Falkenau Wilkens woorden gehoord. Elk oogenblik vreesde hij, dat die man een aanklacht tegen hem zou uitspreken, zijn- verle den ontsluieren en daarmee het spel zou winnen. Inwendig lachte hij om den dwaas, die de beste troef in de hand hield en niet uitspeelde. Falkenau twijfelde er niet aan, dat ook Wilken, als zóo menige der vroegere kamera den, meer uit zijn leven wist, dan hem lief was. Het gedrag van den jonge-n man had het hem reeds lang verraden. Een korte pauze, die den luisteraar een eeuwigheid scheen, trad in. Eindelijk klonk Irene's stem zacht en smeekend in zijn oor Dring u niet bij mij aan. U hebt mijn geheim doorgrond, reeds toen ik wist het. Bij u is het veilig. En daar u het ken-t, zal u begrijpen, dat ik bij de eene schuld niet de grootere wil voegen. Ik eer en acht u hoog, maar noemen. Ik kan- maar eenmaal bemin nen en zonder liefde mag ik geen man geen man op aarde zal mij de zijne Na opening door -den voorzitter, den heer L. Vis, werden een drietal zang nummers ten geüi-oore -gebracht, welke alle een dankbaar applaus oogstten. Daarna werd opgevoerd- „Een knap ste-F', tooneslspel -in één 'bedrijf, welk stuk een goede vert-dl-kin-g -genoot Na de paze kregen we -het komisch zangspel in 2 bedrijven „Mevrouw Kwikstaart Albedil". Er was hierbij volop gelegenheid voor een gullen lach ere het daverend applaus bewees we! dat dit zangspel goed voldeed. Door een der dames werd aan den directeur, den heer J. A. H-aUaers, een b-Ioemstuk aangeboden, en nadat nog door verschillende personen enkele waairdeerendie woorden waren gespro ken, werd deze wel geslaagde uitvoe ring door den voorzitar gesloten, die de aanwezigen nog tot een gezellig samenzijn- uitnoodiigde. Men verzoekt ons -mede te deelen, dat de -lezing van Hemd Borel op Woensdagavond a.s-, wegens ziekte van den spreker, moet worden- uitge steld. De uitgegeven kaarten blijven geldig. -De tocht met den vrachtauto, Zater dagmiddag ten behoeve van den nood in Drente gehouden-, mag één groot succes worden genoemd. Aangekon digd door het 'hoorngeschal der pad vinders, reed de auto langzaam dooi de verschillende straten, en de helpers hadden handen te kort al de pakken en pakjes aan te -pakken, welke voor uit doe! door de ingezetenen reeds waren gereed-gelegd. Overvol was de auto ge laden met allerlei ldeedingstukken,' de kens enz. Het .Tuindorp kom niet worden be zocht door de daar verricht -wordende werkzaamheden. De heer J. van den Heuvel, technisch ambtenaar bij de Kon. Ataatsch. „de Schelde" alhier, herdacht heden zijn 25- jarig jubileum als zoodanig. Op de te Zwolle gehouden pluimvee- en konijnententoonstelling werden o.a. de volgende prijzen behaald Door den heer M. van der Ende te Middelburg met Belgian Maré een eerste en een eereprijs en met een bruin zilverkonijn een tweede prijs door den heer W. Jo- ziasse te Middelburg met een Alaska konijn een derde prijs door den heer H. de Smidt te Vlissingen een eerste, een tweede en een eereprijs in de klasse blauw zilverkonijn en een tweede prijs met een Poolsch konijn, en door den heer P. Poppe te Vlissingen twee twee de prijzen en een eereprijs, alles in de klasse haaskleurig Vlaamsche reus. toebehooren, ook den besten, ook u niet. Zoo ais vader het verlangd- heeft, zal mijn leven zich afspelen eenzaam en zonder geluk. Maar en zij reikte hem -onder tranen- de hand- ik dank u voor u-we liefde en vraag uw vriend schap. Mij ontbreekt een broeder, wil u mij de rechten eener zuster geven Neen. Irene, ik heb u lief, zooals een man de vrouw kan- liefhebben, die hij tot echtgenoot begeert. U als zuster te beschouwen, gaat boven- mijn krach ten. Ik haat alle ziekelijke, onnatuurlij ke gevoel Mocht u echter eens den raad,, de hulp van een trouw vriend behoeven, vertrouw op mij. De hemel behoede u Zacht had hij de bevende hand van het jonge meisje aan zijn lippen ge bracht en snelde de kamer uit. Falkenau zag, verborgen achter de gordijnen, hem na, toen hij zijn paard besteeg en haastig, zonder om te zien, wegreed. Van d-ien was hij verlost. Nu kwam het er op aan, Irene's lief de nuttig voor hem te maken. Om het even hoe. Als Irene ongetrouwd- bleef, dan was immers in haar en hare nei ging voor hem een- geldbron ontdekt. Het meisje rekende niet zoo nauwkeu rig als zijn vrouw, die nog altoos niet naar zijn- pijpen wilde dansen, maar ■onafgebroken haar doel volgde. De spottende woo-rden van gravin Wilmar klonken dikwijls in Leontine na. In het eerste oogenblik had zij er geen groot gewicht aan gehecht, maar hoe zij er zich ook tegen verzette, zij doken in hare herinnering telkens weer op en wekten wantrouwen tegen haar echtgenoot. Er had zoo'n toon- van- verachting in die woorden geklonken, de oogen der dame hadden zoo'n zonderlinge INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 'DE LEVER. 'St zeep M» VLAAR.DINCEN wordt door 21.000 arisen orkond fi. het beste versterkingsmiddel eorsr Zenuwen en Lichaam uitdrukking aangenomen, dat zij zich niet kon verweren tegen de gedachte, dat in, Falkenau's leven een- duister punt moest zijn, dat de gravin kende, ja, waarop zij opzettelijk Leontine op merkzaam wiide maken. De stralenkrans, die liefde en be wondering van zijn heldendaad om Fal kenau's hoofd had gewonden, begon reeds een weinig te verbieeken. De halfgod schrompelde ineen tot een wel is waar zeer mooiere, zeer be minnenswaardigere man, waaraan Le ontine nog met alle vezels van haar hart hing, voor wien zij tot elk offer bereid was, maar de door en door vlijtige, intelligente vrouw, dit tot he den geheel alleen- den strijd glansrijk had volgehouden, kon zich niet meer terechtvinden in het werkelijke wezen van haar man. Het gebrek aan vlijt en belangstelling voor werkelijken arbeid- boezemde haar een zekere minachting voor hem in, en in de gedachte, hoe weinig hij wilde doen om zich aan te passen aan de be staande verhoudingen, om een nuttig, werkzaam lid der maatschappij en haar een trouw helper en raadgever te wor den, mengde zich de vrees, dat zij toch misschien niet voldoende het wezen en karakter van den, man had doorgrond, aan wien zij zich met lichaam en ziel had gegeven. Tot kort voor de voorgenomen reis had Irene door niets hare bedoeling, thuis te blijven, verraden. Maar toen Leon-tine zoowel als Falkenau haar vroegen nu ook hare wenschen omtrent het doel van- de reis te uiten, had zij luchtig gezegd, dat dit voor haar van geen belang was, daar zij vastbesloten was, -niet mee te gaan. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1