enhuis AT IS ZEEGALM? asan25350 ËTis EEGALM? VRIJDAG 27 JAMUARI Vreemd van de wereld >r-Theater. NO. 23 60e Jaargang! in biedingen taanvrageim. ONGEN. Maatschappij cat omvaart •Theater. R. enI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads- eo Provincienieuws >atenteerd midde! e, troebele en ge- urineloozing. f 2.40. I. vSnnites' joedgekeurd. t. jacobsiraat 1 Lange Delft B 130. Damrak 51. ngsweg te Vlissin- vragen „Electro- per flacon 1.50. *iEEUW p. gr. pot iA's TANDPASTA, ct. Voorhanden bij GERMAN, Bellamypark 37. n, per tube 25 cent. EN, Walstraat 27. d Januaribegin ,u „Vliss. Courant" dslburg-RotUrdiK elegen plaatsen. IN PASSA0IE8S, EH EN VEE. t. 1144. r. en, r.a. iu t.b. tit jarl 8 8 Januari geert gen 's morgens komen N.V. Transp. en .b. Erven G VOS, te Middelburg N, Tel. 153; te I OOSTERHOUT, Dordrecht Geb<s. ermijde- met de staat .te VLISS1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regel» 1.10 voor iedere t regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abop- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent HONDENBELASTING EN ONDERHOUD GRAVEN. Bqr.g, en Weth. van Vlissingen herinne ren èjgeuaars en?, van honden aan hunne verplichting, tot het 4pen van aangifte en betaling der belasting daarvoor in den ÏO^p dezer maand ten kantore van den gein eenfe-on tva nger. Eveneens worden belanghebbenden bij onderhoud van graven er aan herinnerd, dat ook ?ij het daarvoor verschuldigde in den loop van Januari ten kantore van voornoemden ontvanger moeten voldoen. Vlissingen, 25 Januari 1922. Burg en- Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Wil helmus Jansen, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor perceel Boulevard Bankert no. 90 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 26 Januari 1922. Burg. en Weth, voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Koningin naar Denemarken. De Kopingin is volgens de ,.N. JR. Ct." voorneméns in Juni a.s. gevolg te ge ven aan eert uitnoodiging van het Deensche .Koninklijk paar, om een be zoek te brengen aan Denemarken. Wellicht zal dit bezoek gevolgd worden door een uitstapje naar Noor wegen. De ni«uwe pensioenwet. Op 20 Januari jl. werd het bestuur van de centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst en het comi té van neutraal overheidspersoneel door den minister van financiën in audi ëntie ontvangen. De deputatie besprak o.m. het voor- loopig verslag der Eerste Kamer der Staten-Generaal en het adres, inge diend door de centrale commissie voor bezuiniging uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del tegen de invoering van de nieuwe pensioenwet en informeerde naar den datum van invoering der wei De minister liet in zijn antwoord uit komen. dat de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer einde Januari kan worden verwacht, waarop dan wellicht in den loop der maand Februari de behande ling door de Eerste Kamer kan worden tegemoet gezien. 42) Tot zijn zeer onaangename verwon dering had de baron behalve Wilken en eenige vroegere regimentskamera den ook een dame onder de bruilofts gasten aangetroffen, die hij niet had gevreesd hier aan te treffen. Een. snelle sombere blik uit haar donkere oogen Ihad hem getroffen, een trotsch opwerpen van het hoofd het harde lachen en de eenigszins bleeke lippen had hem bewezen, hoe weinig zij vergeten had en hoe diep zij hem verachtte. Slechts een seconde hadden hare blikken op zijn echtgenoote gerust. Het orgel bruiste door de volle kerk, zacht, melodisch gezang van een ge mengd koor leidde de predikatie in. Gelukwenschend drong men zich om het jonge paar, dat _>poedig daarna de kerk verliet, gevolgd door den stoet van gasten, die zich vereenigden aan een diner, waarna een ba-1 in de speel zaal volgde. Hoe fonkelde, gloeide en schemerde en flikkerde daar alles. Als m een sprookje smaalde alles van goud en marmer, van atlas, fluweel en zijde, van juweeien, goud, zilver en kristal. Het had geruimen tijd geduurd, voordat Irene von Goolmantti en luite nant Wilken in een gesprek waren gewikkeld maar eindelijk toch was Tusschen den datum van aanneming der wet en dien van inwerkingtreding zouden echter noodzakelijk een paar maanden moeten verloopen, in verband niet de voorbereiding. De passencontrole niet afgeschaft. ■Naar aanleiding van het bericht in „het Volk" volgens hetwelk tegen 1 Maart aan verschillende beambten, te Roosendaal werkzaam bij de controle van paspoorten, ontsiag is aangezegd, waaruit het blad afleidde dat een nieu we vereenvoudiging der pasformalitei ten op komst is, merkt „de Grondwet" op. dat de regeling die tot nu toe gel dende is, blijft, zoodat voorloopig van vereenvoudiging der pas-formaliteiten geen spreke is. Wel is tegen eenige beambten ont slag aangezegd, doch eerst tegen 1 April a.s-, en dan uitsluitend als bezui nigingsmaatregel. VLISSINGEN, 27 JANUARI. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1921 uit 11.200 vrouwen en 11.311 mannen, of totaal 22.511 per sonen. Vermeerdering had plaats door geboorte met 232 m. en 263 vr. of 495 personen en door vestiging met 772 m. en 610 vr. of 1382 personen, zoodat de totale vermeerdering bedroeg '1004 mannen en 873 vrouwen of 1877 perso nen. Vermindering had plaats door sterfte van 117 m. en 95 vr. of 212 per sonen en vertrek met 965 m. en 765 vr. of 1730 personen, zoodat de totale ver mindering bedroeg 1082 m. en 860 vr. of 1942 personen. De bevolking is dus verminderd met 78 m. en vermeerderd met 13 vr., zoo dat de bevolking op 31 December 1921 bedroeg 11.122 m. en 11.324 vr. of 22.446 personen. Het aantal geboorten zonder de le venloos aangegevenen bedroeg 33 min der dan in 1920. O-ntler de gebprenen zijn 6 jóngens en 5 meisjes buiten hu welijk geboren. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 221 of 31 minder dan in» 1920. Er werden. 6 vonnissen van echtschei ding ingeschreven. Bij het bezoek, gisterenmiddag aan het Militair Tehuis aan het Bellamy park gebracht, werd de minister met zijn gevoig opgewacht door het be stuur. De voorzitter, de heer H. J. Ti chelman, stelde de heeren aan elkaar voor. Hierna werd het geheele gebouw bezichtigd. Ook de logeerkamertjes ten dienste der familieleden van hier in garnizoen zijnde militairen werden door den minister in oogenschouw genomen. Z. Exc. betuigde meermalen zijn groote tevredenheid over de keurige inrichting van het Tehuis. Nadat de hooge bezoekers hun hand- teekening hadden gezet in het daarvoor bestemde register, vertrok het gezel schap. Van het Tehuis woei tijdens het be zoek de driekleur. Ook het R. Kath. Tehuis werd door den minister met zijn gevolg bezocht' en pok hier was Z.Exc. met de hem vergezellende heeren hoogst voldaan en tevreden over de nette inrichting van het Tehuis in de Hellebardier- straat, waar de militairen er. matrozen in aangename omgeving zulk een ver goeding ontvangen voor liet gemis van den familiekring. het den jongen officier gelukt Irene's bevangenheid te overwinnen en zij babbelden zoo hartelijk met elkander als twee goede vrienden. Tot Leontine's groote blijdschap bemerkte zij, hoe langzamerhand het lieve, tegenwoordig steeds ernstige gezichtje der zuster even kreeg eri de mond, die in den iaatsten tijd zoo'n moeden trek had aangenomen, zacht lachte bij de leven dige woorden van den jongen man Falkenau bemerkte het ook tot zijn spijt. Zou misschien de jongge officier de driestheid hebben, zijn handen naar Irene uit te steken, zich mee willen zetten in het warme nest, dat mijnheer de baron als zijn uitsluitend domein beschouwde zooals hij heel in het geheim ook het meisje beschouwde als hem toebehoorend:? De baron gevoelde zich zeer onbe hagelijk. Zijn overbuur, de echtgenoote van generaal von Wilmar, verontrustte hem evenzeer als Wilken en meer be kenden van den bruidegom, oudere officieren, die bij de voorstelling, on danks zijne blo dverwantschap met de Gronnings, hem opzettelijk ontweken. Falkenau's blik dwaalde dikwijls met een zonderlinge uitdrukking naar zijn schoonzuster. Hoe lief zag de kleine er vandaag uit. Neen, die schoone menschenbloem was naar zijn meening veel te goed om door zoo'n onbeduidend mensch als Wilken was, te worden geplukt. Die moest voor hem bloeien, slechts ihem gelukkig maken, Mocht -zij dan Brand in de Vrouwestraat. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur werd brand ontdekt in het perceel Vrouwe straat 29, waarin de koopman J. W. F. H. de Ruijter een winkel drijft. In dien winkel was het vuur door onbekende oorzaak ontstaan en snel grepen de vlammen in het oude, bijna alleen van houten wanden voorziene gebouw om zich heen. Behalve het gezin van ge noemden koopman, woonden in het perceel nog twee gezinnen van kinde ren van hem. De in het huis aanwezige personen konden zich slechts met moei te redden en van de inboedels, waaT- van bijna niets verzekerd was, werd zoo goed als niets in veiligheid ge bracht. Door de politie en later door de brandweer werd het vuur zoowel van de zijde van de Vrouwestraat als van die van de Lange Zelke, waar men de slangen door een perceel aldaar leidde, bestreden met verschillende slangen en te half zeven was men het vuur meester. De aangrenzende percee- ien bekwamen behalve water- ook eenige brandschade, terwijl van huizen aan de overzijde van de Vrouwestraat de ruiten sprongen en ook een dier huizen een oogenblik aan de dakgoot brandde. Het huis is wel verzekerd. De hevige vlammen en zwaren rook haden heel wat nieuwsgierigen getrok ken. De brandweer heeft, onder leiding van den commandant, den heer P. J. Wemelsfelder, met veel materieel de vlammen bestreden en het is wederom opnieuw gebleken dat de motorspuiten uitstekend voor het blusschingswerk geschikt zijn. Ais deze spuiten eenmaal den strijd tegen de elementen aanbin den, hebben zij zelfs den felsten brand spoedig onder de knie, doordat zij. in 'n minimum van tijd zulke massa's water in de vuurzee werpen, dat daardoor de vlammen wel gedoofd moeten worden. Onder de autoriteiten die bij den brand tegenwoordig waren, bevond zich ook de burgemeester, die zich heeft kunnen overtuigen van de degelijke in richting onzer brandweer. Nadat de brandweer was ingerukt bleef de politie met een slangenwagen bij het uitgebrande perceel en rnoest hedennacht voor af en toe oplaaiende vlammen nog water worden gegeven. Hedenmorgen is de recherche met den bewoner het verbrande perceel doorgegaan- en werd daar nog een kast gevonden, welke door het vuur niet veel had geleden, in deze kast bevon den zich nog gouden en zilveren sie raden en polissen van den bewoner. Een bramibiusch-apparaat. Tegen gisterenmiddag hadden de heeren A. P. Bakker en A. N. But uit Vlissingen, agenten voor Zeeland van The Boyce automatic verschillende per sonen uiigenoodigd om op het terrein achter het marine-commandement te Middelburg kennis te komen maken met dit bran-dblusch-apparaat.Wij heb ben van. de ons gezonde uitnoodiging gaarne gebruik gemaald. Dit apparaat wijkt in alle opzichten af van hetgeen tot nu toe niet op dit gebied hie'r is getoond. In een flesch bevindt zich een vocht onder druk. Ais door her vlam vatten bijv, van een- vloei kleed of onder den kap van een automotor zich een hitte ontwikkelt van 160 gr. Fahrenheit, gaat de zeke ring die de flesch afsluit door en ver spreidt zich een sterk gas, dat in enke le oogenblikften, doordat het zwaarder is dan de lucht, het vuur dooft. Wan neer men van huis gaat en door een brandende kachel of iets dergelijks ont staat brand, en er is in het vertrek een vroegtijdig verwelken, wat gaf dat hij had recht op haar. Het leven, dat hij gered had, moest ook hem behoor en. Toen nu Irene eens omzag en lachend den groet beantwoordde, dien Leontine haar toewierp, ontmoette zij een half vragenden, half waarschuwenden blik van haar zwager, die haar verschrikte en deed blozen. Onthutst keek Wilken'haar aan toen hij zijn glas tegen- het hare stiet en vroeg": Op goede kameraadschap, freule- O, u weet niet, hoezeer ik mij op een weerzien- verheugd heb, en hoe het mij verheugd heeft toen ik hoorde dat de keuze van den baron von Falkenau op uwe zuster was gevalien, voegde hij er zacht aarzelend aan toe. Ik dank j voor de belangstelling in het huwelijk van mijn zuster, ant woordde zij blijkbaar verstrooid. Guido verdient het, Leontine, de beste der besten, zijn vrouw te noemen. Het rinkelen van een glas, dat ont gleed aan de handen van gravin von Wilmar, die dicht bij haar zat, brak hare woorden af. Verbaasd keek zij in het marmer- bleeke gelaat van de schoone vrouw, wier oogen wonderlijk glinsterden, om wier lippen een hard, hoonend lachen zweefde, terwijl hij hare blikken stijf op den baron vestigde, die zich juist feeder naar zijn vrouw overboog. De tafel werd opgegeven en onge dwongen groepeerden de gasten zich was het toeval, was het opzet, Falke- Boyce-automaat, dan moet dit verdere uitbreiding voorkomen, ten minste als ramen en deuren gesloten waren. Ook kan het apparaat met de hand bediend worden er er zijn oo-k exemplaren, die' alleen met de hand kunnen worden aangewend. Daar, zeker mede door het ongun stige weder het aantal belangstellenden zeer klein was, werd slechts aen kleine proef genomen meteen bak met daarin aangestoken krullen. A.s. Dinsdag op hetzelfde uur en de zelfde plaafë zullen nu de proeven her haald worden en wat wij nu zagen en de attesten, die wij lazen, doen ons met vertrouwen de genoodigden op wekken een kijkje te komen nemen. De nood in de veenstreken. Bij gunstig weer, dus wanneer het niet glad is, zal morgenmiddag de auto door de stad rijden ter inzameling van kleedingstukken- enz. voor den nood in de Drentsche venen. De vrachtauto zal om 2 uur van het Befje Wolfsplein af rijden en de route volgen, zooals in een onzer vorige nummers is aangegeven-. Het verdient aanbeveling de te geven goederen tijdig gereed te houden, daar vanzelf de auto, gezien de uitgebreid-' heid der te volgen route,, niet kan wachten. Tijdens den brand- is gisteren door een bewoner van het Bellamy-park bij de politie aangifte gedaan van de ver missing van een ijzeren geldkistje uit zijn woning, inhoudende Nederlandsch, Duitsch en Franseh geld. Een onder zoek wordt ingesteld. De ijzeL De winter brengt ditmaal wel afwis seling. Na den- hevigen wind, de zware sneeuwbuien, na de strenge, korte vorst nu vegen- met matige vorst tegelijk. En dit heeft gisteren heel wat last veroor zaakt. De straten en wegen verander den in den loop van den middag in ijs vlakten. Niet alleen de menschen, maar ook de naarden hadden grooten hinder van de gladheid en de auto's volgden het voorbeeld van andere voertuigen door te ver door te slieren en de. wa gens konden soms geen rechte lijn houden. Maar ook de electriscbe tram heeft grooten- last ondervonden, de trammen, die- te half drie Fesp. van Vlissingen en Middelburg vertrokken waren en de beide andere toen op de lijn zijnde trammen ondervonden veel last van- den bevroren, eiectrischen draarL Het duurde tot 5 uur voor de trammen goed door konden rijden. Om dit te bereiken stonden twee man op de motorwagens en duwden den beugel tegen den draad aan om zoodoende het ijs daarvan af te krijgen. In den avond reden- de trammen weer op tijd, maar slechts alleen met een motorwa gen en dan- werd nog zeer veel last on dervonden- van het ijs, ten minste voor het licht dat steeds uit en aan ging, naar mate de beugel ijs of draad aan raakte. Om den trolley-draad zat een ijskorst van 7m.M. gevroren. Gedurende bijna den geheelen nacht is de tram door blijven rijden, om daar door den draad- ijsvrij te blijven hou den. Hedenmorgen was. de dienst dan ook vrij normaal. Door den ijzef was de stad gisteren middag omstreeks 5 uur in een reus achtige ijsbaan- omgetooverd en voor zichtigheid was geboden om zich op de been te kunnen houden. Vanwege den dienst der gemeente- nau zag zich plotseling dicht naast de gravin, die, op den arm van haar echt genoot gesteund, zich tot den baron wendende, zacht zei Dus in de haven van- het huwelijk binnengeloopen. ba ron Ik wilde het, toen ik het hoorde, niet gelooven, Veroorloof mij, barones, zoo richtte zij zich tot Leontine, u mijn bewondering te betuigen voor den moed, door u getoond. Mijn geluk- wensch, baron. Ja, men'moet het geluk een beetje weten te helpen^ niet waar, baron Nadat zij zich met een half medelij denden, half spottenden glimlach voor Leontine had gebogen, keerde zij zich snel om. Jij kende die dame vroeger richtte Leontine zich tot haar man. Zij was zeer bleek, pijnlijke onrust weerspiegelde zich in haar trekken, toen hij schouderophalend antwoordde: Zij heeft zich eens ingebeeld, barones von Falkenau te wordenere toen zij haar dwaling inzag, uit wanhoop den ouden man getrouwd. De ijverzucht op jou heeft- haar het gif op de lippen ge druppeld. Jij hebt, naar ik hoop, geen oor voor deze soort van laster, voegde hij er hatelijk aan toe. Ik luister nooit naar woorden, ik oordeel naar daden, en daarom, Guido, voegde zij er zaoht en goedig aan toe, heb ik jou mijn liefde geschonken en mijn vertrouwen. Maar, laten wij heen gaan. Noch Irene noch ik wenschen bij het bal te blijven. Ik hoop, dat jij geen al te groot offer brengt, met ons naar werken werd spoedig met zandstrooien begonnen. Hedenmorgen was het schier nog gladder dan gisteren. De straten waren veranderd in ijsvelden en vooral in de vroege morgenuren, toen nog geen zand of asch gestrooid was, was het op straat beslist gevaarlijk. Voor de buitenbewoners was het nog gevaarlijker dan voor de stedelingen. In de stad werd het ijs spoediger ver trapt en ook door dat zand. asch of sintels op de trottoirs en straten wer den gestrooid, kon men zich weer ge makkelijker langs de straten bewegen. De ijzei had- op vele plaatsen jjsdik- ten van enkele m.M. gevormd. Dat velen door de verbazende glad heid met de straatsteenen hebben- ken nis gemaakt, spreekt vanzelf, doch van bijzondere ongelukken hoorden wij niet. Wel werden door de politie enkele personen die gevallen waren huis waarts geleid. In 's-Gravenhage, Rotterdam en Am sterdam is de ijzei reeds gisterenmor gen gevallen en daar werden door de gladheid tal van ongelukken veroor zaakt. Te 's-Gravenhage alleen werden 25 personen verbonden- die een arm- of beenfractuur hadden- bekomen en te Rotterdam is een man zoodanig tegen de straat geslagen, dat hij een hersen schudding bekwam, aan- de gevolgen waarvan hij is overleden. De weerkundige medewerker van ,het Vad." wijst er op dat over het ont staan van den ijzei nog niet alles be kend is. Waarschijnlijk zijn de regen druppels reeds onder nul afgekoeld zonder te bevriezen en gaan zij pas in ijs over bij het aanslaan op vaste voorwerpen. Ditmaal werkte de lage temperatuur in de onderste luchtlaag natuurlijk ook mee en het is daaraan toe te schrijven, dat de ijzei thans zoo'n dikke korst vormt. Daar de weerstoestand, die ijzei ver oorzaakt, van een wankelbaren aard is, duurt het verschijnsel nooit lang. Dit maal kan. het wat langer duren, door dat het weer iets vaster is. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg veroor deelde heden wegens diefstalM. M. B., 23 jaar, dienst bode te Lapscheure (België), tot één maand gevangenisstraf mishandeling J. L., 20 jaar, arbeider te Zaamslag, tot 20 boete subs. 20 dagen hechtenis A. H„ 26 jaar, m-e- chanicien te Axel, tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis F. C. H., 23 jaar, klompenmaker te Hulst, tot ƒ40 boete subs. 40 dagen hechtenis dooden van een anders hondA. L,. 37 jaar, jachtopziener te Arnemuiden, tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis tvederspannigheid G. P. J. K., 39 jaar, koopman te Goes, tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis opzettelijk niet voldoen aan een amb telijk bevelJ. B., 41 jaar, vlasbewer ker te Koewacht, tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Poging tot moord. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den scheepskok, die 31 Maart 1921 bij een voetbalwedstrijd op de heide 'bij Bussum ais scheidsrechter te hebben gefungeerd, met een der jeugdige spe lers mee was geloopen, hem tot oneer bare handelingen had trachten aan te zetten en hem toen niet gelukte, eenige steken met een mes had gegeven, ter wijl hij had uitgeroepen-„je moet huis te geleiden. V-oor Wilken beteekende het vroege vertrek van Irene, die een zachten wenk van haar zuster volgde, een groote teleurstelling. Hij had zich zoo verheugd op een langer samenzijn met de jonge dame. Bij het begin van den dans zocht hij haar vergeefs. Terwijl de bruiloftsgasten zich op de tonert van een militaire kapel in den, dans rondwiegden, reden de Falkenau's en Irene peinzend, zwijgend naar huis. Wat beteekendeni de woorden van die vrouw?, vroeg Leontine zich af, toen zij slapeloos in haar bed iag. Wat beteekenden de woorden van Wilken, vroeg Irene zich af, terwijl Falkenau met dreigend opgetrokken, wenkbrauwen, een boosaardig lachen om aen mond, rusteloos in zijn rook kamer op en neer liep, terwijl hij som ber fluisterde Die vervloekte vrou wen- Aan alle ongelukken hebben zij schuld. Moest de booze juist dit wraakgierig schepsel op mijn weg voeren. En juist nu, waar ik de hulp van mijn vrouw zoo dringend noodig heb. Mijn beste Guido, je had handiger moeten zijn. Een vervelend huwelijk leiden, en. desondanks nog door nare herinneringen en ongeduldige schuld- eischers te worden geplaagd, dat is te vee! voor mijn geduid. Hij stak eeru sigaar op en terwijl hij de lichte rookwolkjes in sierlijke krin getjes door lippen en neus blies, dacht hij er over na, hoe hij eindelijk tot het begeerde doel zou kunnen geraken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1