omtogen DONDERDAG 26 JANUARI Vreemd van de wereld n&o* 22 fSTTr Jaargang 1922 BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT De dienstplichtwet De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloópig verslag van de afdeelin-gen der Eerste Kamer over lliet wetsontwerp, houdende nieuwe re geling van den dienstplicht. De minister zegt daarin, dat het voor de regeering een aangename taak was, kennis te nemen van de door onder scheidene leden gegeven verzekering, dat zij hun stem aan het wetsontwerp nietzouden onthouden, doordrongen als zij waren van den nationalen plicht, het vaderland, moet het zijn., tot het uiterste, te verdedigen. Hoe heilzame invloed er voor de toekomst van den Volkenbond ook moge zijn te verwachten, voor het te genwoordige kan het instituut, naar de meening der regeering, nog niet een dergelijke kracht tot bewaring van den vrede uitoefenen, dat, in het vertrouwen daarop, tot ontwapening zou mogen worden overgegaan en Nederland weerloos zou mogen worden gemaakt. Dat Nederland, ook na de totstand koming van de voorgestelde wet, weer loos zou zijn, kan de re'geering aller minst toegeven. Dat door dit ontwerp wet geworden eerst na 10 tot 15 jaar onze verdediging verzekerd zou zijn, is der regeering niet duidelijk. 'Moaht de gebezigde uitdrukking doe len op de materieel-uitrusting, dart wordt door de regeering erkend, dat inderdaad de grootste waarborg zou worden verkregen, wanneer aanstonds deze uitrusting kon worden aangevuld en gemoderniseerd, wat intusschen technisch niet uitvoerbaar zou zijn.Daar in dit tijdsgewricht een onmiddellijk uitbreken van een krijg niet te ver wachten is, wordt het door de regee ring toelaatbaar geacht, de aanvulling der materieele hulpmiddelen over een aantal jaren te verdeelen. In de houding der sociaal-democra ten ligt voorzeker iets dat bevreemding moet wekken. Hoog wordt opgegeven van den overheerschenden invloed, die er zou uitgaan van het eendrachtig optreden van de internationale sociaal-democra tie, als het gaat om het voorkomen van een dreigend gewapend conflict. Maar hot is daarmede te rijmen, dat te on zent gestuurd wordt in de richting van ontwapening en dat de gelijkgezinde partij in een naburig land krachtdadig medewerkt aan een hoogst belangrijke uitbreiding van het leger Ook de regeering betreurt het, dat de getalsterkte der cavallerie moet wor den verminderd financieeie overwe gingen gaven bij dezen maatregel den doorslag, toen het den minister was gebleken, dat het mogelijk zou zijn, aan een krachtige lichte (verkennings)bri gade de strategische taak, tot dusver aan cavallerie toebedeeld, ten deels over te dragen. Omtrent de materieel-uitrusting zegt de minister, dat dit een onderwerp is, dat, hoezeer deel uitmakend van het plan der regeering, bij afzonderlijk wetsontwerp ter beoordeeling aan de volksvertegenwoordiging zal worden aangeboden. De minister 'van oorlog stelt er bij zonder prijs op te verklaren, dat niets hem aangenamer zou zijn, dan geheel te kunnen voldoen aan den wensch van sommige leden om een nadere juiste opgaaf te ontvangen van de aan de 41) Dat hij iets verkeerds had gedaan, toen hij, met al zijn verstand en spraak zaamheid voor dit huwelijk was opge treden, had hij nadat hij het oordeel van verschillende kameraden had verno men, leeren inzien. Het waren leelijke histories, die men van hem vertelde, en1 niet zonder zorg en gewetensbezwaren dacht graaf Wufner aan de rol die hij ir. goed ge loof aan de beterschap van Falkenau in. de liefdes- en huwelijksgesehiedenis van Leontine en den baron had ge speeld. Huwelijksbemiddeling is toch een gevaarlijke zaak, zei hij tot zichzelf, toen hij naar huis reed. Hoezeer hij ook W-ilken het geluk gunde, Irene von Goolman zijn eigen te mogen noemen, hoe levendig hem al dien tijd door de gedachte had bezig gehouden, hoe uit stekend deze twee voortreffelijke men- schcn bij elkaar zouden passen, toch zou hij zich wel wachten nog eens voorzienigheidje te spelen. Hij had genoeg last van de bezorgd heid over Leon-tine's levensgeluk dat hij had hopen te vestigen. Zoo was de dag genaderd, dien het jonge paar vol verlangen tegemoet zag. En de lente, zoo na verwant aan den lieveling der goden, Amor, had haar feestkleed ter eere van het bruidspaar aangetrokken. Bijna in den nacht had zij haar zege- nieuwe wet verbonden kosten. Hij is daartoe echter niet in staat. Met belangstelling zal worden verno men aldus de minister dat de oor- logsbegrooting voor 1922 na bij eerste nota van wijzigingen te zijn verminderd met 2.060.000, bij tweede nota van wijzigingen opnieuw zal worden ver minderd, andermaal met ruim 2 mil- lioen gulden. Beide verminderingen zijn •een rechtstreeksch gevolg van het re kening houden met de totstandkoming van het ontwerp. Daarnaast staan ech ter andere bezuinigingen, die voor het oogenblik nog niet in betrouwbare ge tallen zijn weer te geven. Invaliditeitswet Er is een overzicht verschenen van de ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919 toegekende ren ten. •Op 1 Januari 1922 werden 907 wedti- wenrenten en 2254 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl oo genoemden datum krachtens artikel 373 diej- wet 15379 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen oudef- domsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 36924 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen Ouderdomsrente van drie gulden per week. Tweede Kamerverkiezingen. De vergadering, volgens art. 9 van het reglement van den Alg. Bond van R. K. rijkskieskring-organisaties in Ne derland, gehouden op 21 Januari 1.1. te Utrecht, heeft blijkens de R. Kath. bla den, pojitiek advies aan de katholiek georganiseerde kiezers van Nederland uitgebracht in zake de candidatenlijs- ten. Daaruit blijkt, dat voor vrouwelijke candidaten. geen plaats op de lijsten is verkregen, welke een verkiezing waar borgt. Voorts is mr. dr. J. van Best op de candidatenlijsten gehandhaafd. Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren. Bij Kon. besluit is vastgesteld een nader reglement voor het rijksbureau tot onderzoek van handelswaren. Het bureau heeft ten doel het onder zoeken van handelswaren ten bate van winkeliers en in het algemeen van hen, die rechtstreeks in hef klein aan de verbruikers hun waren verkoopen, on verschillig of die personen al of niet te vens een ambacht of een tak van klein- -n-ijverheid uitoefenen, mits hun zaken niet van zoodanigen grooten omvang zijn, dat naar het oordeel van den mi nister van landbouw, bemoeiing van het bureau te hunnen behoeve is uitgeslo ten- Het bureau kan ook onderzoekingen verrichten ten behoeve van rijksinstel lingen en van personen of instellingen, welke niet vallen onder de boven ge geven omschrijving, indien de minister va-n- landbouw daartoe verlof heeft verleend. Prof. Treub over de bimtenlandsche politiek. In „de Vrijheid" van 25 Januari ver volgt prof. mr. Treub zijn artikel over „Nieuwe geluiden" (in de binnenland- sche politiek). De nog ietwat schuchtere uitnoodi- g-in-g van- Troelstra's kant aan de Ka tholieke Staatspartij om de handen in vierenden intocht in het land gehouden, in heerlijke schoonheid welfde zich een onbewolkte, blauwe hemel boven de aarde met het ontluikende groen. En kele sneeuwklokjes en viooltjes staken reeds nieuwsgierig de witte en blauwe kopjes omhoog. In het bösch, op velden cn weiden heerschte nieuw leven. Ja, de aarde is schoon in dc lente, schooner nog als men liefheeft en bemind wordt. Freule Eva voelde dit op haar huwe lijksmorgen in nooit gekende kracht, toen zij haar oog naar buiten Het dwa len over het heerlijke park met de over oude boomen, waar de feere groene blaadjes zaten aan de oude, geweldige takken, zoo zedig en zalig als'een bruid zich vlijt tegen haar uitverkorene, over het verre, uitgestrekte landschap, dat, door het morgenrood overgoten, voor haar lag. Zij hield van haar tehuis, al haar heinneringen waren met dien grond verbonden, zij had hare ouders innig lief, hoe kwam het nu, dat zij toch met zooveel blijdschap dacht aan 't oogen blik, dat zij van hier zou scheiden, dat zij het ouderlijk huis zou verwisselen met dat van haar echtgenoot? „Gij zult vader en moeder verlaten en uwen man aanhangen". Ja, hij zou, hij wijde en hij. kon haar vader en moeder vervangen! Bij hem vond zij een nieuw, een veilig tehuis. Op hem kon' zij bouwen in, leed. en vreugde, zijn stérke arm droeg haar over de riffen en klippen des levens, op hem steunen, al dreigden haar ook ge varen, die slechts zoo weinig sterfe- 1 ij ken bespaard blijven, Kalm en veilig een te slaan en gezamenlijk het regeer- kasteei te bezetten, werd wel is waar door deze voorloopig van de hand ge wezen, maar, zegt de schrijver, „zij ligt zoo onmiskenbaar in de lijn onzer po litieke ontwikkeling dat zij wat vroeger of wat later, zij het ook met zekeren schroom zal worden aanvaard". De economische en .inzonderheid de soc'iaal-economische vraagstukken be- heerschen sedert den oorlog de politiek veel meer dan in de eerste jaren dezer eeuw. De politieke partijgroepeeringen strooken met dien toestand allerminst en dat leidt tot onbehaaglijkheden in die partijen- en partijgroepeeringen, die niet alleen niet door een economisch bindweefsel zijn saamgebonden, maar waarin personen aan één tafel zitten, wier oordeel over verschillende sociale en economische maatregelen fundamen teel verschilt en verschillen moet. Er is dan ook, aldus mr. Treub, een „incompatibilité d'humeur", die tot nog toe wel niet tot een scheiding heeft ge leid-, maar die men- zelfs tegenover bui tenstaanders niet meer kan verbloemen. Dit geldt zelfs voor de Katholieke Staatspartij, maar deze beschikt over zóó hechte religieuse bindmiddelen, dat er nog wel wat water door den Rijn zal loopen-, voor zij uit elkaar valt. De schrijver wijst er dan op, dat de kerk zoo lang mogelijk' de arbeiders beweging heeft tegengehouden, maar toen zij zag dat deze toch aan kracht en invloed won, ook onder haar eigen getrouwen, heeft zij geleidelijk, zonder schokken haar bakens verzet en is zij van conservatief rood geworden. „Dat deze zwenking sociaal-links aan de katholieke werkgevers en aan het grooter deel van den katholieken middenstand niet welgevallig is, spreekt van zelf. Van daar ook, dat zij met de noodige voorzichtigheid wordt uitgevoerd en dat de katholieke staats partij niet zoo dom zal zijn de door Troelstra uitgestoken- hand aanstonds en met gretigheid te grijpen. De katholieken die niet tot de arbei dersklasse behooren, moeten eerst aan den nieuwen koers gewend zijn, vóór zulk een tijdelijk beslissende stap zal worden gewaagd. Daarop kan men staat maken. Of het als het daartoe komt, een scheuring in de Katholieke staatspartij zal teweeg brengen, kan ons voor het oogenblik Houd iaten. Zulk een scheuring is thans nog niet te verwachten, ook al ziet een niet ge ring deel der Katholieken den- nieuwep koers van hun partij met leede oogen aan en al baart ihij hun zorg. Troeistra heeft op het oogenblik nog geen kans, maar dit neemt niet weg, dat zijn aan zoek ligt in de lijn der ontwikkeling der Katholieke staatspartij en dat hij waar schijnlijk over vier jaar en misschien wel vroeger niet meer een blauwtje zal loopen". De schrijver betoogt dan, dat wan neer het tot zulk een verbintenis komt, het van beide kanten wel een „mariage de raison" zal zijn, maar toch nog niet een ongelukkig huwelijk behoeft te worden. „Er is tusschen de katholieken en de sociaal-democratische politiek in beginsel een groote verwantschap. De Katholieke kerk is in wezen niet demo cratisch, maar wordt gedragen door de op strenge hiërarchie opgebouwde or ganisatie van de gewijde priesterschap. Bij de sociaal-democratie is het in schijn wel anders, maar in het wezen der zaak niet. Ook deze-vormen een kerk met het Marxistisch dogma als grondslag hier zijn het de ongewijde priesters, die het'dogma verklaren en was de haven, waar haar levensboot zou ankeren. Graaf Wulfners karakter, zijn alge meen geroemde goedheid, zijn eerlijk heid en waarheidsliefde waren boven allen twijfel verheven. Hij verdiende de liefde en hoogachting van allen, en met kinderlijk roerend vertrouwen zag Eva Grönning in de toekomst, die haar aan de zijde van een der besten van alle mannen tegenlachte. Onwillekeurig bracht deze gelukkige overdenking haar tot vergelijking met Leontine en Falkenau. Hoewel-er tot nu toe geen wanklank was vernomen in het huwelijk der jon ge vriendin, en de zwartgallige ver wachtingen van papa, die bij voortdu ring zich op een afstand van den „neef" hield, niet gerechtvaardigd schenen, overviel freule Eva toch een bang ge voel, als zij aan de toekomst der vrien din dacht en daarbij moest bekennen, dat zij en hare familie deel hadden aan het noodlot der vriendin, die stellig in den echtgenoot nooit zou vinden, wat zij er in had gezocht. Hoe weinig, op den keper beschouwd, Falkenau's aard bij dien van Leontine paste, hoe geheel verschillend beider levensopvatting en levensvoorwaarden waren, kwam bij den dag duidelijker uit, hoewel de barones tot nog toe door niets had verraden, hoezeer zij zich in zekere opzichten in Falkenau had vergist. Het eenzaam, door ernstige en zware plichten vervuld -leven, van Leontine, had haar geestelijk ver boven hare ja ren rijp doen worden. Hare begrippen verkondigen en die aan de partij haar leiding geven". Passenvereenvoudiging Naar „het Volk" verneemt, ,is tegen 1 Maart aan verschillende beambten, te Roosendaal werkzaam bij de controle van paspóorten, ontslag'aangezegd. Het blad zegt, dat men hieruit af legt, dat een nieuwe vereenvoudiging der pasformaliteiten op komst is. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. In de gisteren te Middelburg gehou den raadsvergadering deed de voorzit ter mededeeling van het verdagen door Ged. Staten van hun beslissing over de gemeentebegrooting tot 1 April. Inzake de sa-lariskwestie voor de ambtenaren, beambten- en werklieden, zeide de voorzitter, dat hij volgende week Woensdag den raad weder bijeen, zal roepen en dan voorstellen van Burg. en Weth. zullen worden behan deld" om een zoo goed mogelijke oplos sing aan deze zaak te geven-, In verband met het voorstel-Onder- dijk c.s. tot wijziging van de verorde ning regelende de heffing van den H.O. deelde de voorziter mede, dat aan een gemeente-ambtenaar zal worden opge dragen een afschrift te maken- van het koihier berustend bij den inspecteur der rijksbelastingen, om zoodoende -de gevolgen te kunnen berekenen van de voorgestelde wijzigingen. Ingekomen was een verzoek van de vereeniging „Middelburgsche industrie- en huishoudschool" dat de gemeente 3/7 zal dragen .van de door het rijk nog over 1920 toegekende subsidie van 2400 voor verhooging der jaarwed den. Dit werd in handen gesteld van Burg. en Weth. om advies. Bij het voorstel tot voorloopige vast stelling van het wachtgeld der ontsla gen handwerkonderwijzeressen, werd door den. heer Paul bij definitieve voor stellen georganiseerd overleg met de betrokken vakvereenigingen- verzocht. De voorzitter deelde mede, dat dit wel zal plaats hebben bij de algemeene wachtgeldregeling, doch dat voor de onderwijzeressen-, boven bedoeld, een afzonderlijke regeling zal worden voor gesteld. Bij het voorstel tot vaststelling van de beheersverordening voor de ge meente-reiniging, vroeg de heer Bou- dewijnse of een klerk bij dat bedrijf nu we! zoo noodig is, of hij een heelen dag werk heeft en of het kantoor we! den geheelen dag geopend moet zijn. De voorzitter e-n- de heer Onderdijk verzekerden dat een klerk noodig is laatstgenoemde wees er op, dat er steeds werk voor hem is en anders het kantoor niet zoo lang open behoefde te zijn. De directeur moet veel weg, vooral ook voor het toezicht op de mestbereiding en den afzet daarvan. Het voorstel werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. De beide volgende voorstellen, inza ke de mimtgasverordening en de ta- riefsverhooging voor de electriciteit werden aangehouden tot een- volgende vergadering, om de commissie van fa bricage in de gelegenheid te stellen alsnog rapport uit te -brengen. Daarna kwam ter tafel het voorstel van--Burg. en Weth. om aan de vereeni ging tot bescherming van zuigelingen 173.50 over 1921 toe te kennen, ter wijl de commissie van. financiën meent, dat geen subsidie moet worden ver leend. van recht en onrecht waren zeer streng. Zij kende geen reden tot verontschul diging, waar het karakterloosheid be trof en daartegenover'Falkenau, die te midden van -een oppervlakkige we reld was opgegroeid, onverschillig en ruw in, zijne opvattingen, die zich nooit had laten beïnvloeden door ge boden- van eer en- plicht, als het levens genot betrof, of wat hij tenminste daar onder verstond, en die zich nu echter plotseling zag gedwongen met ziin lichtzinnig verleden te breken en daar voor een geregeld leven te leiden. Freule Eva wilde evenmin als hare moeder en haar verloofde aan eene „schuld" van den- „neef" gelooven, maar ook een volledige omkeering leek haar twijfelachtig doch hoe zou er dan een overeenkomst tusschen de echtgenooten kunnen tot stand komen De jonge bruid kon- zich niet al te lang in deze vragen verdiepen. Haar moeder verscheen om haar met geurige bloemen den morgengroet te brengen. Ontelbare brieven, telegrammen en geschenken waren aangekomen er was nog veel te bespreken voor het plechtige oogenblik kwam, dat zij aan het altaar de gelofte van eeuwige trouw en liefde zou wisselen met den man van haar hart. Het wederzien van de vriendinnen-, die uit de residentie verwacht werden en weldra van het station moesten af gehaald worden, wachtte haar ook nog, evenals de ontvangst van de militaire gasten, die graaf Wulfner had genoo- digd en die pas kort voor de inzege- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Tegen aambeien, droge of -bloedende, wende men Fos ter's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn onmiddellijk bedaren en heeft een bijzonder heelende werking. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. ...J_ 'ilU lli'l 111—Ml V—wordt door 21.000 arken erkend «la het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Mevrouw Corné-Maljaars waar deert het dat Burg. en Weth. subsidie willen gev^n. Alie doktoren werken aan het consultatiebureau med-e er zijn 2 spreekuren per week, en het is voorgekomen- dat er 30 moeders met zuigelingen op een middag kwamen. De contributies zijn niet hoog. Aan de hand van een -kaart van 1917 toont spr. aan, dat het sterfteciifer van zuigelingen- in Zeeland hoog is. De voorzitter zegt, dat het jaarver slag van de gezondheidscommissie zal aantoonen, dat dit thans veel verbeterd is. Mevrouw Corné meent, dat het bu reau voor geheel Zeeland van belang is. De Liberale Unie schreef ook rnoeder- schapszorg in. haar programma en de Vrijheidsbond doet dit eveneens. Spr. stelt voor over 1921 350 te geven. Het voorstel van mevrouw Corné wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Vóór mevrouw Corné en de heeren Onderdijk, Van- der Weel, Cornelisse, Paul, Van der Harst, Boasson en Adri- aanse. Tegen de heeren De Veer, Bou- dewijnse, Streefkerk, Ton, Kuipers, Van Schouwen en Maljaars. Burg. en Weth. en de commissie van- financiën stelden voor afwijzend te be schikken op een verzoek van- de veree niging „Voor de Kunst" om subsidie. Een voorstel-Van der Weel om 25 toe te staan wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Alleen de soc.dem. stemden voor. Zonder hoofdelijke stemming werden Burg. en Weth. gemachtigd te adres- seeren aan den minister van waterstaat inzake de nieuwe spoorwegtarieven voor passagiersvervoer. Bij het voorstel om mede te werken aan de steunregeling aan noodlijdende werklooze kassen, werd door den heer Adriaanse gevraagd of Burg. en Weth. reeds tegen de regeling geprotesteerd hebben, wat bevestigend werd beant woord. De heer Paul stelde voor te bepalen dat de gemeente het verschil tusschen de huidige uitkeering en die van 1921 zal bijpassen- en wil dit in handen van Burg. en Weth. stellen om advies. Het voorstelPaul werd in handen van Burg. en Weth. gesteld om prea- advies, dat van Burg. en Weth. inzake toetreding tot de steunregeling wordt aangenomen. De heer Paul herinnert den voorzitter aan zijn toezegging te zuilen bezuinigen op de politie door het niet voorzien in vacatures. Nu is er een agent als veld wachter naar Groede gegaan en spr. vraagt of er in die vacature zal worden voorzien. ning op het slot konden aankomen. Ook luitenant von- Wilken behoorde bij de laatsten en met vriendschappe lijke nieuwsgierigheid wachtte de freule op de ontmoeting van dien officier, wiens financieeie omstandigheden door een. erfenis zeer gunstig waren gewor den, met Irene von Goolman. Het ontbijt in de ons reeds bekende eetzaal bracht de reeds aangekomen gasten bijeen. De gravin en haar echt- genot namen daarbij de honneurs waar, terwijl graaf Wulfner nog gewichtige correspondentie had af te doen, voor dat hij zich aan de gasten kon wijden. De rijk met bloemen versierde dorps kerk kon nauwelijks al de gasten ber gen, die waren- gekomen om getuige van de kerkelijke plechtigheid te zijn en deel te nemen aan de daarop volgende feesteliikheden. Het burgerlijk huwelijk had reeds op het slot plaats gehad. Twaalf jonge dames volgden als bruidsjuffers hef bruidspaar, onder haar was Irene von Goolmann-. Dart volgden de ouders der bruid en een zuster van den bruidegom aan de zijde van haar gemaal, den regeerings- president graaf Halden. De overige gasten- volgden daar achter. Falkenau en Leontine, als familie van de bruid, kwamen dicht achter den bruidsstoet en menige nieuwsgierige, maar ook menige spottende blik trof de trofsche, elegante verschijning va-n barones von Falkenau, die aan de zijde van haar echtgenoot z*>o rustig voort schreed, zonder eenig vermoeden te hebben, hoe het oordeel- van hen, die hem kenden, over hem luidde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1