25 60e WOENSDAG 25 JANUARI 500 300 150 100 gemeentebestuur binnenland GRIEP. fie* S ©282 Sin Him I. Hl 11 M I'. H'i" M. ili'wp. laUlio» tmetc. II. Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag ee algemeen erkende Christelijke feestdagen. FEUILLETON Vreemd vso de wereld VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 oer drie maanden. Franco door het geheele rijk f2.50 Voor België f4.15. yoor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 25 ct. Familieberichten van 1—6 regels fl 70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. öe abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- jterd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. gemeentelijke woningbeurs. Burg. en Weth. van Vlissingen maken I >ekend, dat door den raad dezer gemeen- e in zijne vergadering van 30 December 1921, onder No. 22 is vastgesteld de na volgende verordening tot regeling der ver plichte aangifte in zake huur en verhuur, benevens koop en verkoop van woningen aan de gemeentelijke Woningbeurs, welke verordening bij beschikking van Gedepu teerde Staten van Zeeland, d;d. 13 Januari 1922 is goedgekeurd onder no. 258, 3e' af- deeling. Artikel 1. Hij, die een woning, hetzij in aanbouw, hetzij voltooid, te huur heeft, alsmede iedere eigenaar, die een onbewoonde wo ning te koop aanbiedt, is verplicht binnen 3 X 24 uren, nadat de woning of een ge deelte daarvan te huur of te koop gekomen is, aangifte te doen bij de gemeentelijke woningbeurs. De in het eerste lid gestelde verplichting geldt voor ieder, die, hetzij voor zichzelf, hetzij in eenige hoedanigheid een woning of een gedeelte daarvan op eenigerlei wij ze schriftelijk of mondeling verhuurt of verkoopt. Artikel 2. Een woning of gedeelte daarvan wordt geacht te huur of te koop te zijn geko men, wanneer aan die woning een kennis geving is aangebracht, dat zij of een ge deelte daarvan hetzij te huur of te koop is, hetzij bij een woningbureau als te huur of te koop is ingeschreven, hetzij door mid del van een advertentie of op eenige andere wijze als te huur of te koop zijnde bekend is gemaakt. Artikel 3. Hij, die een woning of gedeelte daarvan, hetzij in aanbouw, hetzij voltooid, verhuurd of verkocht heeft, is verplicht binnen 3 X 24 uren na totstandkoming der huurover eenkomst of koopovereenkomst hiervan aan de gemeentelijke woningbeurs kennis te geven. Artikel 4. - Elke te huur of te koop gekomen woning of gedeelte daarvan blijft bij de gemeente lijke woningbeurs ingeschreven, totdat in den zin van artikel 3 is kennis gegeven, dat de woning verhuurd of verkocht is. Heeft de inschrijving een jaar geduurd, dan is de aangifte, bedoeld in artikel 1, eerste lid, opnieuw en binnen den daar ge stelden termijn verplicht. Artikel 5, Bestuurders zijn aansprakelijk indien de overtreding der voorafgaande bepalingen geschiedt door een rechtspersoon. Deze verordening treedt in werking op Februari 1922. Strafbepaling, artikel 43 der Woningwet: „Hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan eene der verplichtingen, in artikel 11 of krachtens dat artikel bij plaatselijke ver ordening of bij besluit van Gedeputeerde Staten opgelegd, of de opgaven niet ver strekt, die van hem gevraagd worden ter zake van een woningtelling, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden." De Gemeentelijke Woningbeurs is ge vestigd ten Gemeentehuize (beneden) en geopend op werkdagen van 912.30 uur Hij haalde zijn gouden, met brillan- ten. bezette horloge, een geschenk van Lcontine, te voorschijn, en een blik daarop werpende, voegde hij er aan toe Daarom geen vijandschap. On ze tijd is gekomen. Verheug je, Sehnei- dewitzje, uw mooiste uurtje slaat. Schouderophalend ging Schneidewitz vooraan. Falkenau volgde lachend, om terstond daarna echter met een ernsti gen, diepbedroefden blik in de werk kamer van zijn echtgenoote te treden, die reeds aan hare schrijftafel zpt en bij het binnenkomen der heeren ze nader wenkte. Ik verzoek u, dat u zich in de be wuste aangelegenheid tot mijn notaris den heer Werner in F. (zij. noemde de provinciale hoofdstad) wil richten, die uwe vordering zal onderzoeken en, zooals ik geloof, juist zat bevinden en voldoen. De opdracht om te betalen, gaf ik reeds per telegram en ik hoop dat daarmee de zaak afgedaan is. Hier, en zij' reikte Schneidewitz een zorgvuldig gesloten couvert, is mijne volmacht. Het bedrag, dat u te vorde ren hebt, is tamelijk hoog mocht de notaris niet de -noodige contanten heb ben, dan heeft mijn bankier opdracht, u te voldoen. Mijn tijd is kort u excuseert dus, dat ik u niet vraag, lan ger bij ons te blijven. Jij', lieve Guido, zult wel zoo goed zijn, mijnheer uit te geleiden. Ik dank u voor de vriende en van 25 uur, behalve 's Zaterdags- namiddags. Vlissingen, 25 Januari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gemeente Vlissin gen, gelet op het verzoek, onder dagteeke- ning van 5 December 1921, ingediend door F. Sijtsma, broodbakker alhier, waar bij vergunning wordt gevraagd tot de uit breiding van zijn bakkerij, door plaatsing van een electro-motor van 1 '/t P.K., met kneed- of deegmachine, in perceel sectie D no. 544, aan de Breestraat no. 14 overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. 8, e. dar lid. der Hinderwet, op grond dat door den Hoofd-lnspecteur van den Arbeid, Hoofd van het 10e districf der Arbeidsinspectie te Dordrecht, nog niet kan worden afgegeven de mededeeling bedoeld bij art. J.2, 3e lid, der Hinderwet gelet op art. 8, tweede lid, der Hinder wet, besluiten de beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen, 23 Januari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Verkiezing Eerste Kamer. De Prov. Staten van Friesland heb ben gisteren tot lid der Eerste Kamer gekozen (vacature-mr. H. Binnerts) bij tweede stemming den heer dr. J. E. van Weideren baron Rengers te IJsbrach- tum (vrijz.). oud-voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Hij werd met 24 stemmen gekozen. Voorts verkreeg mr. J. J. Croles (A. R.) 19 stemmen, terwijl 4 stemmen blanco waren uitgebracht. Rijksmiddelen. De achteruitgang van 's Rijks mid delen is in December grooter geweest dan vermoed kon worden, schrijft de „Nieuwe Courant". Werd de verwach ting geopperd dat 1921 hetzelfde totaal te zien zou geven als 1920, deze ver wachting is niet in vervulling gegaan, door de 12.7 millioen vermindering van December. Een somber verschiet, in derdaad. Was de vermeerdering in 1919, ver geleken bij 1918, 79.680.019.98)4, en die van 1920, vergeleken bij 1919, 110.711.627.93'/2, het jaar 1920 bracht in totaal op 439.623.590.96, tegen het jaar 1921 ƒ438.021.692.24. Het jaar 1921 is dus achtergebleven bij het jaar 1920: 1.601.898.72. December 1921 bracht op de som van ƒ38.405.872.22; December 1920 41.151.277.64)4 vermindering dus ƒ2.745.405.42172. lijkheic!. mijn echtgenoot bewezen. Terwijl Schneidewitz den belangrij ken brief voorzichtig in den borstzak stak, was de barones opgestaan. Haar bleek gelaat had de vroegere strenge uitdrukking weer aangenomen een koel glimlachje zweefde om hare lip pen, aarzelend legde zij hare slanke vingers in de in glacé's gewrongen hand van Schneidewitz, die diep bui gend zei Ik vraag duizendmaal vergiffenis voor mijn onaangenaam bezoek en dank u voor de snelle afdoening van deze fatale aangelegenheid, even als voor de mij betoonde gastvrijheid. Ik heb de eer barones. Uwe zuster, de freule, mijn besten groet. Hij verliet haastig de kamer. Falke nau volgde hem. nadat hij Leontine had toegefluisterd Je bent een engel van goedheid. Dank, dank dat je mij dien last van het hart hebt genomen Eerst toen het zachf wegstervende rollen van liet rijtuig, dat Schneidewitz wegvoerde, haar bewees, dat cie lucht weer zuiver was, ging Leontine op nieuw aan haar schrijftafel zitten maar zij vermocht niet als anders haar gedachten; op een bepaalde zaak te concentreeren. Van den noodzakelijken arbeid vlogen ze telkens weer naar haar echtgenoot en de in den nacht opgedoken bedenkingen wilden nog maar niet van haar wijken. Of Falkenau nog andere soortgelijke verplichtingen had Of graaf Grönning reeds destijds een voorgevoel van de moeilijke omstandigheden van zijn bloedverwant had en de zachte wenken en aanduidingen een ernstigen achter- Als vermeerderingsposten zijn te no- teeren inkomstenbelasting nl. Decem ber !921 5.090.604.93 en December 1920 4.081.403.72)4, vermogensbelas ting resp. ƒ825:029.69 en ƒ715.278.09 suikeraccijns resp. ƒ4.753.072.99 en 3.467.524 wijnaccijns respectievelijk ƒ429.937.93 en ƒ357.998.23172 bier accijns respectievelijk ƒ426.207.76 en ƒ226.783.43 speelkaarten-belasting resp. ƒ12.284.75 en ƒ10.127; succes sierechten respectievelijk ƒ4.175.122.17 en ƒ2.892.838.3614 belasting gouden en zilveren werken r.esp. 94.531.81)4 en 73.121.32/2 essaailoón respectie velijk 126.95 en nihil opbrengst staatsloterij respectievelijk ƒ24.341.24 en 24.337.50 jacht- en vischakte c.a resp. 1.776.25 en 1.739.75; loods gelden respectievelijk 209.639.34 en ƒ178.552.01. Minder brachten op grondbelasting December 1921 1.240.002.86)4, De cember 1920 1.365.009.56 personeele belasting resp. ƒ2.727.121.23 en 3.080.793.77 (4 dividend- en tan tième-belasting resp. ƒ2.670.611.50 en 3.484.345.94 accijns gedistilleerd resp. ƒ7.234.682.91 en ƒ8.530.179.54; zoutaccijns resp. 125.968.94 en ƒ153.131.84; accijns-geslacht respec tievelijk ƒ743.450.58 en 1.173.783.94 zegelrechten respect, 12.902.93j4 en !.183.892.421/2 registratierechten resp. 2.413.181.36 en ƒ5.226.587.82 invoerrechten resp. 3.301.579.46)4 en 3.428.232.24)4 statistiekrecht resp. ƒ252.320.91 en ƒ377.019.90; domeinen enz. resp. ƒ354.976. U >/2 en 398.065.26; mijnrechten resp. 9.007.37)4 en ƒ31.441.97. De opbrengst over December 1921 van de oorlogswinstbelasting bedroeg ƒ3.008.014.12, tegen 82.413.414.54)4 over het geheele jaar 1921. De inkom sten ten bate van liet Leeningsfonds 1914 waren in December 1921 ƒ7.965.995.4754 en in het geheele jaar 1921 117.428'.849.26. De bevaarbaarheid van de Schelde. De redacteur va-n „de Maasbode" te Brussel schrijft Op het einde van het jaar 1921 werd, zoo meldt de „Independance",de Schel de door het personeel van den loods- dienst gepeild. Deze peilingen hebben aangewezen, dat de diepten van de ri vier over het algemeen onveranderd zijn gebleven, behalve in het Kxanke- loon, bij de roode boeien 5'5 a 56 Rgl. Verscheidene malen heeft men op deze plaats gebaggerd, maar telkens kwa men er na eenigen tijd weer nieuwe zandlagen te liggen. Bet is noodzake lijk, wil men groote ongelukken voor komen, dat ei' werken warden verricht aa-n. den ingang van het nauw van Bath, stroomopwaarts, tusschen de zwarte lichtboei 45 en de roode boeien 4 en .39. waar de bevaarbare geul nau wer wordt. Op deze plek zal .de boei 34 waar- grond hadden Zij wilde er meer van weten. Geen offer zou haar te groot zijn om hem vrij te maken van elke zorg, om hem de positie te verschaffen die hem als haar echtgenoot toekwam. Maar van het oogenbtik af aan, waarin de schaduw, die armoede op hen had geworpen, die zich door de schuld van anderen zij geloofde hem had verdiept, zou zijn verdwenen, van dat oogenblik af aan zou hij ook deel ne men aan den arbeid, de moeiten, die met groot bezit zijn verbonden. Dan wilde zij- in hem haar besten steun zien, niet meer gedwongen zijn, den scepter te torsen, dat haar thans niet meer passend voor haar scheen. Wat zii tot nu toe nooit duidelijk had gevoeld-, wat zij tot heden had verontschuldigd, verscheen voor haar in ander licht. Falkenau hield niet van ernstigen arbeid maar at te gaarne gaf hij zich over aan zalig nietsdoen. Zijn werk kracht moest worden, gewekt, zijn plichtsgevoel worden geprikkeld, voor zijn werkkracht een ruim arbeidsveld worden geopend. HOOFDSTUK XII. Het huwelijk van freule Grönning met graat Wulfner was aanstaande en zou schitterend worden gevierd. De heele adel van den omtrek die deels verwant, deels hartelijk bevriend was met de Grönnings, vele vrienden en bloedverwanten van den bruidegom werden op het slot verwacht en reeds sedert weken werden toebereidselen voor de plechtigheid gemaakt. Slechts ongaarne had barones von schijnlijk dichter bij de bevaarbare geul moeten worden geplaatst. De tegenwoordige toestand van het nauw van Bath, geeft aanleiding tot een groot gevaar, namelijk, dat, indien er op die plek een aanvaring zou plaats grijpen, de toegang tot Antwerpen waarschijnlijk voor langen tijd zou zijn afgesneden. Dit gevaar is reeds aan de overheid kenbaar gemaakt, zoowel door de Nederlandsche als door de Belgische loodsen, zonder dat er eenig gevolg aan is gegeven. Het is nochtans absoluut noodzake lijk, dat de doorvaart verbreed worde door middel van baggerwerken vanaf de roode boei 39 tot aan de roo-de boei 40. Men mag er zich eveneens over ver wonderen dat nog niets in het werk is gesteld om te verhinderen, dat de ri vier gestremd wordt door een eventueel ongeluk in het -nauw van Bath. Om een zoodanige catastrophe te vermijden zou het voldoende zijn om het Schaar van de Noord bevaarbaar te maken. Daar voor zouden ongetwijfeld vele en kost bare baggerwerken moeten uitgevoerd worden, maar de groote kosten, welke een dergelijk werk medebrengt, zouden kunnen verminderd door een steiger op te richten op de bank van Saeftingen, waar men, pijpen zou kunnen aanleggen die het gebaggerde zand op de bank zouden uitwerpen. Indien een dergelijk werk verwezen lijkt werd, zou niet aileen de bevaar baarheid van de Schelde aanzienlijk verbeterd worden, doch men- zou even eens twee bevaarbare passen verkrij gen nabij Bath, waarvan de eene zou kunnen dienen voor de schepen, die de rivier opvaren en de andere,, voor die welke de rivier afvaren. Op deze wijze zouden de gevaren, die ons iederen dag bedreigen, voor goed verdwenen zijn. Op de reede van- Antwerpen, aan de-n kant van den linkeroever, vlak voor de Rijnkade, heeft men eveneens lichte aanslibbingen geconstateerd. Doch de noodige baggerwerken werden uitge voerd en hebben de rivier tot zijn nor malen staat terug gebracht In één woord, men mag tevreden zijn. over den toestand van de rivier, want zooals de commissie, bestaande uit ge delegeerden der Belgische en Neder landsche loodsdlenstcn die algemeene peilingen hebben uitgevoerd, in het ge deelte van de Schelde tusschen Vlissin gen en Antwerpen, heeft opgemerkt, is de uitslag der werken over het alge meen bevredigend geweest. Behalve voor het nauw van Bath is de bevaar bare weg breed en diep gebleven, zoo dat de groote en zwaar beladen sche pen altijd Antwerpen kunnen bereiken zonder moeilijkheden. Een bewijs van den bevredigenden toestand van de Schelde is, dat in den loop van verleden jaar zeven schepen met een scheepsdiepgan-«T van dertig voet en meer, de haven hebben bereikt. De grootste diepgang, nl. M deun.e- Falkenau evenals Irene de uitnoodiging voor de bruiloft van Eva aangenomen. Het rouwjaar was nog niet teneinde, maar op de dringende verzoeken der bruid kon zij geen- neen antwoorden. Falkenau dacht ook slechts ongaarne aan de festiviteiten, waaraan hij met de dames zou deelnemen. Wie kon weten welke van de vroe gere bekenden hij daar zou ontmoeten. Sedert dat zaakje met Schneidewitz vertrouwde Leontine hem niet meer zoo als vroeger. Zij was ontstemd, dat voelde hij duidelijk. Hij merkte, dat zij hem scherp gadesloeg, het ontleedmes in zijn innerlijk leven, in zijn karakter eigenschappen zette. Dat zij daarbij een geestelijke leegte gevoelde, die zelfs zijn hartstochtelijke feederheid, de gloeiende bewondering, die hij haar blijkbaar toedroeg, niet volkomen kon den vervangen, vermoedde hij niet en bekende hij zich niet. Nog had zij hem lief nog altoos klemde zij zich vast aan de gedachte, dat zij het groote lot uit de huwelijks- loterij. had getrokken, en de tot nu toe ontdekte gebreken van Falkenau uit sluitend aan zijn opvoeding en de treu rige omstandigheden1, waaronder hij gedwongen had geleefd, waren toe -te schrijven. Vrij van gebreken, is immers geen sterveling ook aan hem viel nog veel te verbeteren. Eerst in het huwelijk leert men, hoeveel er toe behoort, om zich wederkeerig aan te passen, om met moed en met geduld de klippèn om te zeilen, die zoo dikwijls het geluk ver brijzelen. Met het oog op Irene's gemoeds- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als voorbehoedmiddel wordt ge prezen Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eet lepel Abdijsiroop. Hiermede vijf maal daags goed gorgelen. ter, werd bereikt door de Engelsche stoomboot „Indian", die den eersten September de haven binnenvoer. De pest op Java. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram bedroeg hef aantal pestgevallen op Java gedurende De cember ji. in Bilitar 19, Soerabaja 11, Soerakarta 157. Klaten 85, Bajolali 530, Magelang 708, Temanggoeng 47, Wo- nosobo 24, Salatiga 206, Kendal 10, Pekalongan 3. alle met doodelij-ken afloop. Totaal 1800 dooden aan de pest, in één maand 1 Neutraal blok aller middenstanders. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Op een Zaterdag gehouden gecombi neerde bestuursvergadering der Am- sterdarnsche Neutrale Partij en de Nieuwe Middenstandspartij is besloten om, onder nadere goedkeuring van de beide ledenvergaderingen, samen te smelten in een. nieuwe organisatie on der den naam van Neutraal Blok aller Middenstanders. 'Het voornemen bestaat om deel te nemen aan de verkiezingen van de Tweede Kamer. De heer D. Manassen, oud-lid van den gemeenteraad van Amsterdam en oud-consul te Bakoe, is aangezocht om voor de partij de eerste candidatuur te willen aanvaarden. De 'neer Manassen heeft zich daartoe bereid verklaard. Het conflict in den vrijz.-dem. bond. Het hoofdbestuur van den vrijzinnig- democrafischen bond verzoekt ons op name van het volgende In een schrijven van 18 Januari heeft de heer W. O. A. Koster aan het hoofd bestuur van der. vrijzinnig-democrati- sehen bood bericht, dat hij voor een candidatuur bedankt op grond van „de geheele wijze, waarop de candidaten- lijst is tot stand gekomen, gevoegd bij de gebeurtenissen voor en tijdens het referendum. In het vervolg van dit schrijven en in een interview, verbindt de heer Koster aan deze grieven -den naam van den bondsseeretaris, mr. P. J. Oud. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur op verzoek van den heer toestand, die de zuster groote zorg in boezemde, leken Leontine de met Eva's huwelijk verbonden feesten een welko me afleiding van de droeve gedachten, waaraan het meisje zich nog altoos bleef overgeven. Een aangename verstrooiing werkte wellicht weldadig op Irene in, en met beminnelijken ijver wijdde daarom de barones zich aan de voorbereidingen voor het feest, waarvan zij zich zelve weinig beloofde. Weet je, wie je tafelbuurman wordt had freule Eva het jonge meisje lachend gevraagd. Ik zal' het je ver klappen luitenant von Wilken. En het blozen van Irene uitleggend naar haar eigen verlangen, voegde' zij er be- teekenisvol aan toe Je herinnert je toch den jongen, aardigen adjudant van mijn verloofde O, Wulfner weet nooit genoeg tot ziin lof te zeggen, en jij, hartje, hebt destijds grooten indruk op hem gemaakt. Ik wou, dat hij je beviel. Zie, Irene, sedert ik zoö gelukkig ben. zou ik allen, die ik liefheb, eveneens gelukkig willen zien. Niet waar, Leon tine is toch door haar huwelijk met Guido ook volkomen gelukkig gewor den had zij met een ongerusten vra- genden blik er aan toegevoegd. Graaf Wulfner, die een paar dagen voor zijn huwelijk was aangekomen, had een bezoek bij de Falkenau's afge legd, maar den baron, die was uitgere den, niet aangetroffen. Dat scheen- hem niet onaangenaam te zijn, tegenover Leontine had hij iets gedrukts, dat haar gelukkig niet opviel, daar hij verstandig genoeg was, haar zijn bezorgdheid omtrent haar huwelijk niet te verraden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1