300 100 25 K Vreemd ven de wereld 60© >ode art 1**$®*. 2SO burg r doos [IDE. 1/ 0/ /2 /O |lSSINGEN bij SIEGERS rig eh ivragert. RAALTE— |Z VAN DEN |Bankert 44, Iland vis- Ivertsen 40. februari een ÉOD53. een flinke IODE harkt 13. TSJE. lekenstr. 113. ItSCllSppij TIG B-RoH«rd»r/ plaatsen IPASSABIERÏ, N VEE. t I I r. HM. t.H. Ill 8 I. fin. T.H 8 8 's morgens ten: - Transp. ei» Erven G VOS, Middelburg cl.. 153; te 3STERH0UT, Idrecht Geb». 1101. S l VL1SS1MGSCHE COURANT BIWSD4Ö ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. 'lïtaifi F- M fojit Tglefasn inters. H. 34 JANUARI ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 25 cl Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. tesSiijii! Éplis, fi£8torèt(! ep Msg n sigyni» etads Christelijks feestdspit. De abonné's in't bezit eener Polis, zijn 0RA1 ,S verze" f kerd tegen ongelukken voor-1 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. guiden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ciemeentebestüur DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op - art 37* der Drankwet, doen te weten, dat bii hen is ingekomen een verzoek van Abraham van de Velde om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank voor perceel Beursplein no. 3 dat vanaf heden gedurende veertien da- ,«en tegen het verleenen van het gevraag de verlof bezwaren kunnen worden inge wacht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 23 Januari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 25 en zoo noodig 26 Januari 1922 vanaf het fort Hars- sens te 10 uur v.m. van het fort IJmuiden te 9 uur v.m. en van het fort Hoek van Holland, aanvangende te 9 uur v.m., schiet oefeningen met licht geschut zullen wor den gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 23 Januari 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BINNENLAND De Koningin naar Engeland? Volgens het Hollandsch Nieuwsbureau is onze Koningin uitgenoodigd het hu welijk van prinses Mary van Engeland, dat thans definitief is bepaald.op Dins dag 28 Februari, bij te wonen. Afschaffing van den zomertijd. Aan de memorie van antwoord op het voorloo'pig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer betreffende het voorstel van wet van den heer Deckers c.s., tot afschaffing van den zomertijd, is het volgende ontleend Dat veie leden overwegend bezwaar tegen dit wetsvoorstel maakten, wordt door de voorstellers betreurd, terwijl zij van meening zijn, dat de bezwaren in hoofdzaak berusten op misverstand. Eenerzijds toch worden de voordeelen van den zomertijd te hoog aangesla gen en anderzijds worden de nadeelen te gering geschat. De twee genoemde voordeelen van den zomertijd, het een van hygiënischen aard het gezonde genot van lange avonden, het andere van economischen aard besparing aan kunstlicht, wor den niet door de voorstellers ontkend. Zij meenen echter, dat, wat het eersi- genoemde betreft, hetzelfde resultaat kan worden bereikt, indien des zomers (FEUILLETON 39) Zooals mijn leven, denken en ge voelen open voor je ligt, zoo moet ook jouw leven klaar voor mij staan. Ik, lieve Guido, heb nimmer het leed en de zorgen van armoede leeren kennen, maar dat ze met slechte gevolgen zijn verbonden, begin ik te begrijpen. Het maakt mij gelukkig, dat ik jou een last van de schouders kan nemen. En nu, goeden nacht, liefste, voegde zij er teeder aan toe, terwijl zij hem kuste. Dat de zaak zoo gemakkelijk in orde zou komen, had- Falkenau niet gedacht. Hij sprak warme woorden van dank toen zij, eindelijk de oogen sloot, iag een trek van nadenken om de vastge- sloten lippen. Terwij! Falkenau vast den slaap des rechtvaardigen sliep, lag Leonline nog lang peinzend wakker. Zij kon het pijn lijke gevoel, dat de aankomst van den onbekende, het eigenaardig gedrag van haar man daarbij, zijn stellig ware ver haal, in haar had wakker geroepen, niet van zich zetten, en toen Falkenau haar op haar verlangen de som noem de die hij mijnheer Schneidewitz schul dig was, ontwaakte in haar een onbe haaglijk gevoel, dat niet voortsproot uit het financieeie offer, dat zij haar echtgenoot moest brengen, maar die zich uitte in de vraag Vanwaar had Falkenau den moed gehaald voor een be.drag dat hij uit eigen middelen niet het openbare leven in het algemeen en dus ook de arbeidstijden op fabrieken, werkplaatsen, kantoren enz., alle een uur vroeger beginnen, zoodat zij ook een uur vroeger kunnen eindigen. Het tweede voordeel wordt, naar de mee ning van de voorstellers wel geheel of althans grootendeels te niet gedaan door de economische nadeelen, die de zomertijd voornamelijk aan de land bouwproductie berokkent. Waar vele leden meenen, dat de zo mertijd slechts „voor sommige groe pen" van landbouwers „eenig ongerief" veroorzaakt, wijzen de voorstellers op het adres inzake den zomertijd, gezon den aan den Raad van ministers door den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nederl. Landb. co mité en den Ned. Boerenbond gezamen lijk dus door den geheelen georgani- seerden landbouw waarin met groo- ten aandrang verzocht wordt de wet op den zomertijd af te schaffen. Ook de tuinbouw, die toch al zulke uiterst moeilijke jaren meemaakt en al zoo zwaar te lijden heeft, ondervindt van den zomertijd ernstige schade. Eveneens dwalen zij, die meenen, dat door den zomertijd slechts eenig onge rief zou worden veroorzaakt. In de me morie van toelichting is, volgens de meening van de voorstellers, voldoende aangetoond, dat het niet tot ongerief beperkt blijft, maar dat er werkelijk na deelen worden geleden, zoowel in het akker- als in het veehoudersbedrijf. Behalve de nadeelen, die de land bouwer in zijn bedrijf van den zomer tijd ondervindt, zijn er ook nog nadee len van hygiënischen aard de verkor ting der nachtrust en de arbeid op een vochtigen bodem en in gewassen, nat van den dauw. Onbegrijpelijk is het verder, dat som mige leden meenen, dat, „ter wille van een kleine minderheid" gestreefd zou worden naar opheffing van den zomer tijd. Hetgeen deze leden aanduiden met „een kleine minderheid" is in werke lijkheid de geheele plattelandsbevol king. Het geheele leven ten plattelande moet zich richten naar de eisehen van het landbouwbedrijf. Indien dus de landbouwers zich houden aan den zon netijd en de rest der bevolking ten op zichte van alle „maatschappelijke han delingen" aangewezen is op den offi- cieelen zomertijd, veroorzaakt dit in het dorpsleven veel ongemak en wrijving. Eenige leden wezen er nog op. dat, toen de zomertijd in 1916 en 1917 bij wijze van proef werd ingevoerd, van bezwaren niet veel vernomen is, en dit verwondert hen blijkbaar. Men bedenke echter, dat van de zijde der landbouwers toen ter tijde geen be zwaren zijn naar voren gebracht, om dat wij toen leefden in een tijd van zoo danige schaarschte aan brandstoffen dat men gedwongen was, tot de invoe ring van den zomertijd als noodmaat regel over te gaan. kon bijeenbrengen, borg te zeggen Weken-uitweg zou hij gezocht hebben, als hij bij, haar geen hulp had gevon den Had hij misschien ten slotte reeds bij zijn aanzoek die gedachte in het hoofdi gehad? Zij schrikte voor die gedachte terug als voor een misdaad. Neen, neen Slechts zijn heldhaftige grootheid, zijn onzelfzuchtige goedheid had hem in die vertwijfelende omstandigheden ge bracht. Zooals hij zich zonder bedenken in de vlammen had geworpen om een vreemd leven te redden, zoo had hij ook tegenover den vriend zonder nadenken gehandeld, zonder de mogelijkheid van de gevolgen te overwegen. Zelfs de minste twijfel aan zijn edel moedigheid moest verdwijnen, zoodra zij aan de eerste, noodlottige kennis making ntef hem dacht. En desondanks was het haar te moe de, alsof een nachtvorst over de teeder- ste bloesems van haar hart was gegaan en er was groote inspanning noodig, om het smartelijke gevoel te overwin nen. Mijnheer Schneidewitz hield van vroeg opstaan. Hij had reeds het heele landgoed met stallen en schuren, met alle levende en doode toebehooren overzien, toen Le- ontine haar dagelijkschen rondgang maakte. Hij trad de schoonc eigenaresse met een zegevierend, zelfbewust lachje te gemoet, dat geheel eerbiedig en ontzag werd, toen zij hoffelijk, maar kortaf zeide Het zou mij aangenaam zijn, als u De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand December 1921, in vergelijking gebracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van i920. Opbrengst Opbrengst over de over de maand maand Dec. 1921. Dec. 1920. Grondbelasting 1.240.002 ƒ1.365.009 Personeele belasting 2.727.121 3.060.793 Inkomstenbelasting 5.080.254 4.063.262 Div.- en Tantiémébel. 2.670.611 3.484.345 Vermogensbelasting 824.902 715.269 Suiker 4.753.072 3.467.524 Wijn 429.937 357.998 Gedistilleerd 7.234.682 8.530.179 Zout 125.968 153.131 Bier en azijn 426.207 226.783 Geslacht 743.450 1.173.783 Belast, op speelkaarten 12,284 10.127 Zegelrechten 1.290.293 1.883.982 Registratierechten 2.413.181 5.226.587 Successierechten 4.175.122 2.892.838 Invoer 3.301.579 3.428.232 Belas, goud en zilver 94.531 73.121 Essaailoon 126 Statistiekrecht 252.320 377.019 Domeinen 354.976 398.065 Staatsloterij 24.341 24.34' Jacht en visscherij 1.776 1.739 Loodsgelden 209.630 187.552 Mijnen 9.007 31.441 Totaal-generaal 38.405.872 41.151.277 Het gebrnik van de claxon. Aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies waren gegevens verzocht ter zake van het ver bod van het gebruik van een claxon- signaal voor motorrijtuigen binnen de kom der gemeenten. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans den commissarissen voornoemd medegedeeld, dat hij de door hen verstrekte gegevens in han den heeft gesteld wan-iijn ambtgenoot- van waterstaat, die hem heeft medege deeld, ook bij nadere ovenveging en bij kennisneming o.m. van bedoelde inlich tingen, overtuigd te zijn gebleven van de wenschelijkheid tot het onveranderd handhaven van bovengenoemd verbod. In verband hiermede heeft de minis ter den commissarissen der Koningin verzocht de burgemeesters der gemeen ten in hun provincie namens hem uit te noodigen aan de regelmatige toepas sing van het onderwerpelijke verbod bevorderlijk te willen zijn. Afschaffing portvrijdom. Tet ligt in de bedoeling van de re geering, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot uitvoering van de wettelijk voorgeschreven bepaling tot afschaf fing van den portvrijdom. Verder, dat na afschaffing van vrijdom, de kosten van verzending van op den openbaren dienst betrekking hebbende correspon dentie, uitgaande van de gemeentebe sturen, door het rijk worden gedragen de daartoe noodige credieten zullen aan de Staten-Generaai worden aange vraagd'. In verband hiermede is aan de met een half uurtje in mijn werkkamer wou komen, ik zou gaarne de aan gelegenheid. die i: hier bracht, in orde willen brengen. Met een vluehtigen groet ging zij hem voofbij. Ik geloof werkelijk, dat ik mijn geld krijg, mompelde hij. Goed dat ik de eerste ben, die haar aanklampt. De lust, vlot de schulden van den baron te betalen zal haar gauw genoeg vergaan. Juist op het punt. weer in huis te gaan, voelde hij een krachtige vuist op z'nn arm- Kom mee, ik moet met je spreken, beet Falkenau hem toe. die van het raam de ontmoeting van zijn echtge- noote met Schneidewitz had gezien en daarbij onrustig geworden, hem haas tig tegemoet was gegaan. Je hebt, naar ik hoop, niet uit de school geklapt. Neem je in acht, Schneidewitz. De drommel zal je halen, als je verraadt, hoe de zaak in elkaar zit, of een ander van de bende vertelt, hoe goed: het je hier gaat en hoe nobel mijn gemalin zich tegenover je wil ge dragen. !k zal ten spoedigste allen, vol doen, maar de spitsboeven zullen niet als jiji het wagen, mij hier onverhoeds te overvallen. Ik maak beslist van. mijn recht gebruik en> jaag ze naar den drommel, waar ze alien^ jij inbegrepen, thuis behooren. Schneidewitz lachte hoonend. Zooals ik hoor, heeft de baron ondanks de schitterende burgerlijke positie nog niets van zijn militaire Schneidigkeit verloren. Nog altoos de kernachtige -manier van uitdrukken, die gemeentebesturen verzocht, in de werk week van 23 tot en met 28 dezer een teling te houden van het totale aantal door of namens den raad, Burg. en Weth. (c.q. door een wethouder) en door den burgemeester verzonden stukken, welke op den openbaren, dienst betrekking hebben. Prfncipieele dienstweigeraars. Aan den minister van oorlog en aan den voorzitter der Tweede Kamer is de volgende motie verzonden „De buitengewone classicale verga dering der classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk spreekt als gevolg van ern stige gedachtenwisseling als haar ge voelen uit, dat aan de gemoedsbe zwaren van principieele dienstweige raars zoo spoedig mogelijk behoort te gemoet gekomen te worden, en brengt deze motie ter kennis van de regeering en de volksvertegenwoordiging. De vrijz.-dem. Bond. Het hoofdbestuur van den vrijz. dem. bond heeft zijn Zondag gehouden vergadering besloten lo. tot het bijeenroepen van den partijraad tegen 5 Februari a.s. 2o. tot het uitschrijven van een bui tengewone algemeene vergadering der partij op 18 en 19 Februari, ten einde maatregelen te treffen tot aanvullin._ der candidatenlijst, noodig geworden doordat enkele candidaten hun bereid verklaring hebben teruggenomen. Sociale Conferentie. De commissie voor samenwerking tusschen de Algemeene Christefijk-So- ciale Bonden en het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft tegen 20 en 21 Februari a.s. een twee-daagsche socia le conferentie georganiseerd te Utrecht. Twee onderwerpen zullen worden be handeld, nl. verbindend-verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten, dat zal worden ingeleid door mr. A. A. van Rhijn, van Amsterdam, en de vraag Moeten door de overheid, met het oog op de tegenwoordige crisis, bescher mende maatregelen worden genomen voor de eigen industrie dat zal wor den behandeld door den heer C. Smeenk, van Arnhem. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan In een overgelegd schrijven verzoekt het bestuur van het St. Joseph-zieken- huis alhier, van de gemeente te mogen koopen 434 ML grond, gelegen achter dat ziekenhuis (in roode arceering aan- gegevtn op de bij dit voorstel gevoegde teekening no. 1) en in erfpacht te ont vangen 2246 ML grond, gelegen aan de Noordzijde van genoemd gebouw (in zwarte arceering aangeduid op teeke ning no. 1). meer aan de kazerne dan aan het bou doir van een voorname dame herinne ren. Het wordr, beste baron, wel moei lijk, zich aan de gewoonten eener wer kelijke darne aan te passen. Apropos wat is er van de mooie Lisi gewor den Houd je mond, of je vliegt hier naar buiten, nog voor je met mijn vrouw gesproken hebt, en krijgt geen cent van je geld. Zoodra je brutaal wordt, mijn waarde, houdt mijn geduld op. Maar daar je zoo kwasi de gast van mijn echtgenoote bent, moet ik belang in je stellen. Heb je reeds ontbeten Neen Nu, -dan hier binnen. Johann, het ontbijt v-oor mijnheer, beval hij den binnentredenden bediende, die de deur opende, en Schneidewitz voorgaande het was thans immers niet meer noodig hem met glacé handschoenen aan te vatten trad hij over den drempel van de ontbijtkamer, gevolgd dooi den somber voor zich uitstarenden man. Dat mannetje schijnt gevoelig te zijn, lachte Falkenau spottend, terwijl hij zijne hand met kracht op de schou ders van zijn gast legde, die zwijgend, mismoedig in een- stoei was gevallen. Maak je niet belachelijk. In plaats van den beleedigde te spelen, zeg mij liever, hoeveel proceni je mij hebt aan gerekend, hoeveel komt er voor de woekerrente, die je genomen hebt? Het binnentreden van het dienstmeis je, dat het ontbijt op een zilveren blad binnenbracht, verhinderde Schneide witz den baron te antwoorden. Eerst toen hij weer met Falkenau INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GRIEP. Als voorbehoedmiddel wordt ge prezen Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eet lepel Abdij'siroop. Hiermede vijf maal daags goed gorgelen. Opgemerkt zij, dat deze stukken grond in erfpacht zijn bij de Kon. Mij. „de Schelde" (2279 ML) en bij de firma A. Klijberg Zoon (400 ML), zie tee kening no. II). Waar wij, na gepleegd overleg met adressant, tenslotte bereid waren uwen raad voor te stellen het verzoek in te willigen, verzochten wij de Kon. Mij. ,;de Schelde" en de firma A. Klijberg Zoon, de bij deze vennootschappen in erfpacht zijnde gronden, wederom ter beschikking van de gemeente te willen stellen, tegen een evenredige verlaging van den erfpachtscanon. Beide vennoot schappen verklaarden daartoe genegen te zijn. Derhalve hebben wij de eer uwe ver gadering voor te stellen aan het St. Jo- seph-ziekenhuis te verkoopen 434 ML grond, tegen den prijs van 1.50 per ML, alzoo in totaal voor 651 en in erf pacht uit te geven 2246 ML grond, in gaande 1 Maart 1922 en eindigende 31 December 1991, tegen een jaarliikschen erfpachtscanon van 0.06 per ML, alzoo in totaal van ƒ134.76 per jaar, een en ander onder de voorwaarden in de overgelegde ontwerp-besluiten vervat. Tevens worden overgelegd de op de ze aangelegenheid betrekking hebbende adviezen van de commissie voor het grondbedrijf, benevens een ontwerp besluit tot wijziging van uwe besluiten van 27 November 1916, no. 14 en 9 Fe bruari 1917, no. 25, waarbij aan de Kon. Mij. „de Schelde" en de firma A. Klij berg Zoon gronden in erfpacht wer den afgestaan. Bij uw besluit van 24 Juli 1914, no. !0, werd aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Vlissingen tot wederop- zeggens vergunning verleend tot het maken van een basse-court met afsluit hek in gemeentegrond, tusschen het fi liaal van Jamin en de Noordzijde der St. Jacobs-kerk, onder bepaling, dat door adrèssanfe als erkenning van het eigendomsrecht der gemeente op den openbaren grond aldaar, jaarlijks zou worden gestort een bedrag van f 25. In een overgelegd adres verzoekt ge noemde kerkvoogdij thans, om deze re cognitie te verminderen, aangezien dit bedrag haar zeer hoog voorkomt. Ons college heeft de bedragen nage gaan, welke in den regel als erkenning van eigendomsrecht door andere instel- alleen was, zei hij droog Waarom richt u zich niet liever tot uwe standgenooten, tot goede, onzelf zuchtige menschen, ais u en uws gelij ken in de klem zitten en het mes op de keel wordt gezet Het moet de voor name en edele heeren toch een bijzon der genoegen zijn, u groote sommen renteloos voor te schieten, of nog be ter, te schenken. Dan had u niet noodig onze hulp in te roepen, ons zuur ver worven vermogen op hef spel te zetten en als wij- het rechtmatig terugvragen, tot dank beleedigingen te uiten! Woeker, zooals u het noemt, is een lee- lijk, ellendig bedrijf maar schulden maken zonder het minste vooruitzicht, ze te kunnen betalen, is ook juist niet edel. Gelukkig, dat, wat ik hier verteer en- hij sprak de voortreffelijke zaken die hem waren opgediend, duchtig aan niet u behoort Liever zou ik ver hongeren, dan dat ik de gastvrijheid van u zou aannemenmaar u hebt immers niets dat u kan aanbieden, en tegenover uwe echtgenoote gevoel ik mij volgaarne verplicht. Goed, gebruid, leeuw Laat het nu goed zijn. Wij kennen, meen ik, elkander en behoeven tegenover elkaar met den gevoelige te spelen. Bent u klaar? Heeft het gesmaakt? Kom, dat doet mij genoegen. Honger maakt vele menschen kwaadaardig en. daarom vergeef ik u ai wat gezwetst hebt. Ik had dien besten mijnheer Schneidewitz nooit in staat gehouden voor zoo'n uit val. Het- heeft me aangenaam verrast werkelijk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1