500 300 150 25 gemeentebestuur binnenland S922 MAANDAG ipas: first F. VII i VELOI ir, 5». glissiaaaa. fgiefaoü intsrc. SO. 23 JANU4RI Verschijnt dsgeiiih, uitgevierd sp Mag en aigemeeu erkends Christelijke Feestdagen I000 100 FEUILLETON Vreemd van de wereld GRIEP. «wNö» =5' 6Qe JaaFgarag VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 oer drie maanden. Franco door het geheele rijk 12.50 Voor België 14.15 Voor overige landen der Post-Unie 14.70. - Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 11.10; voor iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels 11.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN OP Vrijdag 27 Januari 1922, des namiddags ten 2 uur. 1. Mededeelingen. II Over te leggen stukken. III. Benoemingen Van leden in de schoolcommissie la ger onderwijs a voor de vacature L. P. van Oor schot 1 den heer L. P. van Oorschot 2 den heer A. A. Dagelincka b voor de vacature J. J. van der Meulen 1. den heer J. J. van der Meu ten 2. den heer J. J- Laernoes c. voor de vacature R. G. van Nieuw- kuyk1den heer R. G. van Nieuw- kuyk 2. den lieer A. W. van Nieuw- land d. voor de vacature P. j. N. van Os (tusschentijds opengevallen plaats) 1. den heer D. E. Praag 2. den heer J. Warren e. voor de vacature N. Soetersvan Balen Blanken (tusschentijds openge vallen plaats) 1. Mevr. H. A. van der Madede Haas 2. Mevr. C. C Roe tingWessels. IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop aan J. F. Sierevogel van een stuk grond, groot 9.4 ML, aan de Oran jestraat, voor ƒ47. 2. Idem tot verkoop aan W. Anker van een stuk grond, groot 800 ML, aan den Koningsweg, voor 4000. 3. Idem tot verkoop aan F. van der Peijl van een stuk grond, groot 130 ML, aan de Scheldestraat, voor 1950. 4. Idem tot wijziging van het raads besluit d.d. 29 October 1921 tot ver koop aan j. L. P. de Zwarte van grond aan de Scheldestraat en wel" van 120 ML in 122.5 ML, a 7. 5. Idem a. tot verkoop van 434 ML grond en b. tot uitgifte in erfpacht van 2246 ML grond, gelegen aan en achter de Van Dishoeckstraat aan het St. jo zef Ziekenhuis, welke grond thans in erfpacht is bij de Kon. Mij. „de Schelde" (2279 ML) en bij de firma A. Klijberg (400 ML) 6. Idem tot verlaging van de recog nitie, welke de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente jaarlijks aan de ge meente is verschuldigd voor het hebben van een basse-court met afsluithek. 7. Idem tot het weder verhuren van het voetbalterrein aan den Koudekerk- schen weg aan de voetbalcombinatie Vlissingen, tegen verhoogde pachtsom ad 200 per jaar, tot 4 Februari 1926. 8. Idem tot intrekking van de veror dening op het heffen van loonen voor het keuren van visch en wijziging van de regeling ex art. 114bis der Gemeen tewet inzake inning van rechten. 9. Idem tot goedkeuring van het reglement van orde voor de vergade ringen van Burg. en Wetli. 11. Idem naar aanleiding van een adres van het comité ter behartiging 38) Er is hier op het land zooveel dat ook den stedeling belang inboezemt, en het moet je wel een genoegen zijn, een oud vriend ons tehuis te laten zien. Ik heb last gegeven, een kamer voor u in gereedheid te brengen, ingeval u den nacht hier wil doorbrengen. Mag ik u verzoeken Als mevrouw de barones hef ver oorlooft, en u, baron, mij ook gaarne gastvrijheid verleent, o dan Dus zonder plichtplegingen, viel Falkenau hem in de rede. Kom mee. Ik toon u een mode! landgoed, dat door deze kleine, teere handen meesterlijk- bestuurd en geleid wordt. Tot weer ziens, liefste, en hij kuste Leontine eer biedig de hand. Tot weerziens, waarde schoonzuster, plaagde hij Irene, en verliet met den diepbuigenden gast zoo spoedig mogelijk de kamer. De twee dames keken eikander met .een vragenden blik aan. Waarvoor houdt je dien man? klonk het haastig uit Leontine's mond. Het jonge meisje haalde de schouders op. Als je hem gevraagd had', hier niet te blijven, was mij dat liever ge weest. Ondanks zijn hoffelijkheid mis haagt hij mij. iMij' ook, maar en zij boog zich dicht naar de zuster over, ik zou gaar van de algemeene belangen van over heidspersoneel, betreffende overleg tus- schen dat comité en de vereeniging van Ned. gemeenten. 11. Idem tot het aangaan van een dading inzake de procedure P. A. Sa- lomé contra de gemeente betreffende de verwijdering van het pothuis in de Walstraat. 12. Idem betreffende de uitvoering der werkverschaffing. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. D. de Wolf, broodbakker alhier, om vergunning tot uitbreiding bak kerij, door plaatsing van een dubbelen heetenluchtoven en een electro-motor van l'/2 PK., met kneed- of deegmachine, in perceel kadastraal bekend gemeente Vlis singen, sectie D no. 104 aan de Graven straat, alhier dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 23en Januari 1922 op de Gemeente-Secretarie, 3e afdee- ling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 6en Februari 1922, ten raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal ge geven worden om bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen, zul lende zij die niet overeenkomstig art. 7 dei- Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor het tijd stip ter Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen ken nis kan genomen worden. Vlissingen, den 23 Januari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Regeering en publiciteit. Het is in de laatste maanden her haaldelijk voorgekomen, dat rapporten en verslagen van Staats- of regeerings- comrnissies, welke voor openbaarma king bestemd waren, eerst aan de pers werden toegezonden, nadat zij reeds eenige weken in het bezit van verschil lende officieele personen en colleges waren, die er dan soms hunnerzijds een' uittreksel van gaven aan. bepaalde bladen. In verband hiermee heeft de lieer D. Hans, voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring, zich, onder overlegging van verschillende voor beelden, tot den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, gewend, met verzoek zooveel mogelijk te willen bevorderen, dat dergelijke rapporten, die voor pu bliciteit zijn bestemd, direct na het verschijnen aan de pers worden gezon den. De minister heeft toegezegd de ne weten, in welke betrekking hij tot mijn man staat. Guido zal niij opbiech ten. wat die man van hem wil. Aan het souper toonde mijnheer Schneidewitz zich een geweldig prater. Hij sprak veel en goed en wist door zijn opgewekte schilderingen van het leven in de wereldstad de dames te boeien en den eersten, slechten indruk iets weg te nemen. Toen hij afscheid had genomen van de dames en de gastheer hem tot zijn logeerkamer vergezelde, beet hij Falke nau toe Jij geluksvogel. Dat bevalt mij Een bekoorlijke vrouw, een prach tig landgoed, een allerliefst meisje, dat den. zwager tot dank verplicht is, dat loonde de moeite, het vroolijke j'ong- gezellenleven er aan te geven. Ik weet overigens een passende partij voor het meisje. Hoe is het baron, kan ik er het makelaarsloon aan verdienen Als u wilt, dat ik u den nek breek, ja. Ik ken het soort, dat u voor zulke doeleinden, aankweekt. Als freule von Goolmann wil trouwen, is zij u en uwe creaturen niet noodig. Ik verzoek u, word niet onbeschaamd, Schneidewitz, voegde hij er trotsch aan toe, terwijl hij den verbluften man de kamer inschoof. Zeg mij open en bloot, in welke betrekking sta je tof dezen man Leontine had bedaard, zonder de minste zenuwachtigheid haar echtge noot-deze vraag gesteld, toen hij zich met haar in de slaapkamer had terug getrokken. zaak onder de aandacht te zullen brengen van zijn ambtgenooten, met verzoek zooveel, hun mogelijk is aan den wensch te voldoen. DeKringvoorzitter heeft zich even eens gewend tot den minis.ter van bui- tenlandsche zaken, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, in verband met het Open baar maken van mededeelingen inzake de zending der Nederlandsche delegatie naar de conferentie te Washington. De minister deelde mede, thans nog niets •te kunnen publiceeren. Eerst dienen de resultaten der conferentie meer volle dig bekend te zijn. Als de conferentie is afgeloopen zal de minister overwe gen op welke wijze hij dan mededee lingen kan doen. Het conflict in den vrijz-dem. bond. De Haagsche correspondent van „de Tel." meldt Dezer dagen hebben wij de mede- deeling gepubliceerd, die het Kamerlid, de heer Teenstra ons had gedaan in verband .met zijn bedanken voor een candidatuur op de lijst der vrijz.-demo- craten. De redactie had van andere zijde nog vernomen, dat de partij-secretaris mr. P. J. Oud het referendum zou hebben beïnvloed. De heer Marchant had dit reeds ontkend. Thans hebben wij ook een gesprek gehad met mr. Oud zelf, die juist van een propagandatocht was teruggekeerd. Hij bleek zeer onder den indruk van de berichten, omtrent zich zelf/waarvan hij de juistheid pertinent ontkende. Hij verklaarde ons het refe rendum in geen enkel opzicht te heb ben beïnvloed. Voorts vernamen wij van den heer Oud, dat ook de heer W. O. A. Koster, die volg.ns het referendum de 7e plaats op de lijst had gekregen voor die plaats heeft bedankt. De heer Koster heeft dus het voorbeeld van den heer'Teenstra gevolgd. Bovendien nam de heer Koster ook ontslag als lid van het hoofdbe st,umr van den vrij.z.-dem. bond. Wederinvoering der kilometerkaarten. In een Vrijdag te Amsterdam ge houden vergadering, waar een negen en-dertigtal vereenigingen en lichamen uit Groningen, Drente, Limburg en Zeeland vertegenwoordigd waren ern eveneens van medewerking van de be trokken vereenigingen uit Friesland bleek, is besloten dat vanuit de vijf genoemde provincies een krachtige actie zal worden op touw gezet om te komen tot wederinvoering van de kilo meterkaarten, waarvan de afschaffing een groot extra nadeel is voor de be woners dier provincies, welke hen zwaar treft naast de gewone verduring waaronder geheel Nederland te lijden heeft. Tevens werd in de bedoelde .verga dering besloten om stappen te doen tot oprichting van een geheel Algemeene Nederlandsche Reizigers-Vereeniging, die als vertegenwoordiger der reizigers, op de spoorwegen, tramlijnen en stoombootdiensten door het geheele land met de directies dier instellingen Zij keek hem daarbij niet hare groote verstandige oogen vorschend in het gelaat, dat een lichte verlegenheid vei- ried. De vraag trof hem onverwacht, hij had zich op het antwoord niet genoeg voorbereid. Toch verheugde hij er zich in, dat Leontine het eerste woord had gesproken, het maakte hem de moei lijke taak gemakkelijker. Ik wacht op antwoord, Guido, vervolgde zij. Stel je zoo weinig ver trouwen in mij Toe, zeg me, of je misschien verplichtingen jegens hem hebt, want dat deze Schneidewitz een intieme bekende van je is, geloof ik niet en wil ik niet gelooven, voegde zij er trotsch aan toe, terwijl zij, het hoofd op de Hand leunend, zich in een der lage, zachte stoelen liet neerglijden. Het oogenblik van de bekentenis was gekomen, ongebruikt mocht hij het niet laten voorbijgaan. Schneidewitz was, zoo wel niet zijn voornaamste schuideischer, toch altoos een van de genen,» die hij het meest had te vreezen. Hij wist veel van zijn vroeger leven. Hem vóór alle anderen tevreden te stellen, hem zooveel mogelijk te'ont zien, en zoo spoedig mogelijk uit zijn bestaan weg te wissehen gebood het verstand. Wel gevoelde de baron zich door de zeer ernstig, naar hem toe scheen merkwaardig koel en zakelijk gesproken woorden van zijn echtge- noote" getroffen, maar hij moest thans nog den berouwvolle spelen. Dat het spoedig anders zou worden, overleg zal plegen over de belangen der reizigers en die zoo noodig ook zal rekwestreeren en procedeeren om ze kere misstanden opgeheven te krijgen en om aan het recht van den enkeling tegenover deze groote lichamen meer nadruk te verleenen. Het secretariaat der bedoelde veree niging is voorloopig gevestigd O. Ebb. straat 44 te Groningen. De Amsterdamsche index-cijfers. De berekeningen'tot vaststelling van het index-cijfer der kosten van het le vensonderhoud op grondslag van de uitgaven voor elk onderdeel van het budget tijdens het onderzoek van Maart 1920, door het gemeentelijk bureau van> statistiek te Amsterdam, gaven voor December het volgend resultaat Van Maart 1920 tot December jl. is voor het geheele budget een daling in getreden van 10.9 tegen 6.8 van eerstgenoemde maand tot September 1921 van September 1921 tot Decem ber van hetzelfde jaar bedraagt de da ling dan ook 4.4 Van September 1920, in welke maand het index-cijfer met een stijging van 6.8 boven het peil van Maart 1920 het hoogste punt bereikte, tot December 1921 is de da ling 16.6 De dalingbeweging, welke iif September 1921 (met 12.7 bene den September 1920) reeds zoo belang rijke afmetingen aangenomen had, heeft zich dus sedert dien nog meer verscherpt. Ook ditmaal is de belasting Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterwag binnengeko men 120 schepen. Hiervan waren voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland bestemd 111 schepen, metende 137.595 netto reg. ton. Gedurende-hetzelfde tijdvak van 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 124 schepen.Hiervan waren voor Roiterdain, met inbegrip van Hoek van Holland bestemd 121 schepen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Bij besluit van uwen raad d.d. 28 October 1921, no. 14, werd aan den heer J. L. P. de Zwarte, in koop afge staan een perceel grond ter oppervlakte van 120 ML, gelegen aan de Schelde straat, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A no. 2331, met het doer om dezen grond met de reeds toegestane bouwpremie een woning te bouwen. Nu met den bouw van deze woning een aanvang is gemaakt, blijkt, dat nog 2J4 ML grond meer benoodigd is, waar tegen bij ons college en bij de commis sie voor het grondbedrijf geen bezwa ren bestaan. Wij hebben derhalve de eer uwe ver gadering voor te stellen, het hierboven- genoemde raadsbesluit te wijzigen, in beloofde hij zich zelf in dit oogenblik waarin hij de financieele afhankelijk heid van zijn vrouw zoo duidelijk ge voelde. Vlug had hij een fabouret aan hare voeten gerold en nam daarop plaats. Met een diepen zucht leunde hij zijn hoofd tegen hare knie, en d.e mooie, donkere oogen naar haar opslaand, smeekte hij Laat ik je vertellen, waar door ik in handen van dien man ben gevallen. Jouw veronderstelling is he laas juist. Het is mijn. schuideischer en zwaar drukt op mij de schuld, jou deze bekentenis te doen, maar nog duizend maal zwaarder drukt mij de schuld zelf, want voor een man van hart en karak ter is er nauwelijks iets onwaardigers denkbaar dan te moeten bekennen, dat eigen kracht niet groot genoeg vyaè, om meester van zijn lot te worden. Schneidewitz heeft mij in een droe vige aangelegenheid zijn hulp aangebo den en ik was zwak genoeg die niet af te wijzen. Jij, mijn lieveling, kunt je moeilijk in mijn omstandigheden ver plaatsen, maar je moet mij hooren om mij te kunnen verontschuldigen. Een vriend bevond zich in verlegenheid, hij had verplichtingen aangegaan, die hij niet kon nakomen. Zijn eerewoord was verpand, er bleef hem slechts schande, met smaad en schande uit het regiment te worden verwijderd, of zich een- kogel door het hoofd te jagen. In zijne ver twijfeling wendde hij zich tot mij. Ik zelf kon hem niet helpen, het bedrag ging boven mijn geldmiddelen, maar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als voorbehoedmiddel wordt ge prezen Vul een glas halfvol met vtfarm water en roer daarin een eet lepel Abdijsiroop. Hiermede vijf maal daags goed gorgelen. Doet wol niet krimpen Maakt zijde niet <£eel wordt door 21.000 arisen erVend eia het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. dier voege, dat voor Ï20 ML wordt ge lezen 122.5 ML en voor de koopsom ad ƒ840 ƒ857.50. Een desbetreffend ontwerp-bc-sluit wordt overgelegd. Zooals U bekend zal zijn is de Wa renwet 1919 (Stbld. no. 581) reeds eenigen tijd geleden in werking getre den en heeft de keuringsdienst van waren in Zeeland, waarvan de zetel te Goes is gevestigd, zijn werkzaamheden aanvaard. Daar de keuring van visch ook on der genoemde wet valt, zijn de werk zaamheden van den keurmeester en den assistent-keurmeester van visch derhal ve geëindigd'. Als keurmeester fungeer de tot heden de heer J. van Leeuwen, ambulant ambtenaar bij de controle der belastingen. Hij blijft echter zijn overige functies (toezicht op en invor dering van haven- en marktgeldén enz.) vervullen. De taak van den assistent-keurmees ter W. N. Kort is geheel afgeloopen. In verband hiermede hebben wij aan den heer W. N. Kort, wegens opheffing zijner betrekking, eervol ontslag ver leend als assistent-keurmeester van de mijn naam had een goeden klank. Je weet niet, wat het woord „vriend schapsaccept" beteekent. Ik heb het helaas leeren kennen. Ik nam het geld voor hem op. hij beloofde met duizend eeden den wissel op den vervaldag te betalen, helaas ik zeg het ongaarne hij maakte zich kort voor dien uit de voeten, en ik werd de schuldenaar van dezen man. Leontine had, zonder haar echtge noot in de rede te vallen, naar het ver haal geluisterd. Het klonk zeer waar schijnlijk en toch lag voor de edele denkwijze van de jonge vrouw er veel in, dat haar bevreemdde. Met een vluchtige beweging streek zij óver het hoofd van Falkenau, en, opstaande, zei ze met eenige haast Laten we aan het eind komen, Guido Voor dergelijke dingen ontbreekt mij het rechte begrip. Nu komt het er ech ter op aan, de schuld te delgen. De gedachte, dat jij verplichtingen zoudt hebben aan dergelijke menschen, dat jij ook nog zoudt staan onder den druk van financieele omstandigheden, zou ik verschrikkelijk vinden. Waarom echter heb je mij niet rond en open gezegd, wat je drukt Een- gebrek aan vertrouwen, dat ik niet verdien. Noem mij de som, die je aan dien man schuldig bent, ik zal ter stond mijn notaris last geven, de zaak in orde te brengen. Heb je overigens nog iets te zeggen Tusschen ons mag geen geheim zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1