VRIJDAG 20 JANUARI QBMEENTEBESTUUR BINNENLAND V7 60e jaargang1922-= VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS. V&ïi 14 rege«ó ƒ1.10; voor iedere iregel meer 26 centbij abonnement spe* dale prijzen, Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent» bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1-70, iedere regel meer 26 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weelc-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 dênt. DRANKWET. Burg. en Weth. van Viissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Pie- ter Johannes van iden Heuvel, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor perceel Bellamypark 17 dat vanaf heden gedurende veegden da gen tegen het verleenen van het gevraag de verlof bezwaren kunnen worden inge bracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Viissingen, 19 Januari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De zaak MerchantVan Beresteljn. De heer mr. H. P. Marchant heeft te Deventer een politieke rede gehouden, waarin hij, naar aanleiding van een ar tikel van prof. Kernkamp in „de Groe ne", de kwestie-Van Beresteyn behan- dende. Behalve de bekende feiten deelde hij mede, dat de heer Van Beresteyn in November 1918, toen de Duitsche troe pen door Limburg terugtrokken en er geruchten liepen over een aandringen van den Belgischen en Franschen ge zant op het aftreden van minister Van Karnebeek, in -de vrijz.-dem. fractie had verklaard, den minister te zullen aan vallen. Spr. had toen gezegd wanneer er een Nederlandsch minister van bui- tenlandsche zaken weg moet, dan zullen wij dit uitmaken en niet de Fransche of de Belgische gezant." In de Kamer heeft de heer Van Bere steyn toen den minister gewaarschuwd en gezegd, nog geen motie van afkeu ring te zuilen indienen, waarop spr. heeft doen uitkomen, dat voor zulk een motie niet de minste aanleiding be stond. Want de minister had zich mees terlijk verdedigd en achteraf was ge bleken, dat de Beigen hem slechts weg wilden hebben, omdat hij hun te slim af was in zake de bekende annexatie- eischen. Na dit incident was echter de verhouding tusschen spr. en den heer Van Beresteyn zeer goed gebleven. Uit diens huidige gedragslijn bleef spr. de conclusie trekken, dat de heer Van Be resteyn alleen uit de partij is getreden, omdat het referendum voor de Kamer- candidaten hem geen voordeelige plaats op de lijst heeft bezorgd. Plaatselijke keuze. Door den heer H. V. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, is beantwoord het voorloopig verslag van de commissie vart rapporteurs uit de Eerste Kamer, over het voorstel van wet tot wijziging der Drankwet (plaatselijke keuze). Hij verklaart daarin de gegrondheid van de staatsrechterlijke bezwaren, wel ke tegen het voorstel zijn ingebracht, niet in te zien. Van een afdoen van aan de Grondwet toegekende rechten of be voegdheden of opgeiegde plichten is geen sprake. Evenmin kan, naar het hem voorkomt, van strijd met de bepa ling van art. 144 der Grondwet worden gesproken. Hij acht het reeds twijfel achtig of te recht de handeling van kiezers, van wie een voorstel uitgaat, of die daarover stemmen, kan worden be schouwd als medewerking aan de uit voering van een wet. Intusschen kan de vraag of hier van deelneming aan de uitvoering der wet sprake is, ter zijde worden gelaten, wijl het derde lid van art. 144 der Grondwet zeker niet be doelt, dat alleen gemeentebesturen aan de uitvoering van wetten medewerking zullen kunnen verleenen. Het voordeel, hetwelk de gemeente- financiën ondervinden zullen door de beëindiging van den verkoop van ster ken drank, is zeker grooter dan het na deel, hetwelk de verkoopers van ster ken drank 'door die beëindiging lijden, en waaraan de gemeente de helft zal hebben bij te dragen. Onder de practische bezwaren tegen het voorstel wordt vooropgesteld, dat tot bestrijding van het misbruik van sterken drank de toepassing van de be staande bepalingen van het Wetboek van Strafrecht voldoende is. Deze op vatting keert zich tegen liet bestaan der Drankwet en zou moeten leiden tot op heffing van de geheele regeling van den verkoop van sterken drank. Een zoo volledige vrijheid van drank verkoop, welke trouwens in niet één land bestaat, zotidê echter noodlottige gevolgen hebben. De bezwaren tegen de schadeloos stelling,' welke volgens het voorstel aan vergunninghouders zou worden ver- Jeend, zijn niet zonder gewicht. De practische overwegingen echter, welke tot het voorstellen van die schadeloos stelling hebben geleid zijn zoo over wegend, dat het achterwege laten van die schadeloosstelling niet zou ziin een daad van wijs beleid. >ïöds» en Provindenfeuws VLISSfNGEN, 20 JANUARI. De griep. Hedenmiddag is ook de Fröbelschool wegens de vele ziektegevallen onder de kinderen voorloopig tot Dinsdag a.s. gesloten. A. G. O. Naar men ons mededeelt, heeft de griep ook stagnatie gebracht in de werkzaamheden der vereeniging Alge meen Geestelijke Ontwikkeling. De Januari-lezing van den heer A. Daled over Vlaanderen's kunstschatten met lichtbeelden, moet wegens ziekte van den spreker worden uitgesteld tot begin Februari. Het gevolg hiervan is, dat die lezing en de volgende betrekkelijk kort na elkaar zullen worden gehouden. De bazaar. De zuivere opbrengst van de ten bate van1 de uitbreiding van het ge bouw der Chr. Vereen, voor Jonge Mannen alhier gehouden bazaar, be draagt 657.55, terwijl voor dit doel van N. N. nog een gift werd ontvangen van. 25. Het lot van de schilderij is gevailen op no. 281. De naam van de pop was „Zoetje" de taart viel op no. 100, de tulband op no. 27 en de bonbondoos op no. 109. Indien door Burg. en Weth. toe stemming wordt verleend, zullen de overgebleven voorwerpen binner. en kele weken worden verloot. Het totale bedrag, hetwelk nu voor de uitbreiding van het gebouw bijeen is bedraagt 1304.54. Louis Bouwmeester. Gisterenavond is Louis Bouwmeester weer in het Concertgebouw alhier op getreden met zijn successtuk „de Koop man van Venetië". De belangstelling van het publiek was niet bijzonder groot. Dat was wei te begrijpen. Waar dit stuk nog zoo kort geleden hier is opgevoerd kon thans geen volle zaal verwacht worden. De aanwezigen hebben weer kunnen genieten van het spel van den grooten Louis en wij spreken den wensch uit, dat wij, na zijn buitenlandsche reis, hem hier nog meermalen op de planken mogen zien. Het zal den thans bijna 80-jarigen nestor van onze tooneelspelers ook in het buitenland zeker niet aan belang stelling ontbreken. Nieuw licht op het Oude Testament. De lezing, op uitnoocliging der Christelijke Studie-Club gehouden door dr. j. de Groot alhier, werd gisteren avond in de Nieuwe Kerk door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Het onderwerp „Nieuw licht op het Oude Testament" werd door den spre ker ingeleid met een korte uiteenzet- oting over het onderwefp, alvorens de lichtbeelden te vertoonen. Deze lichtbeelden hadden hoofdza kelijk. betrekking op opgravingen in Palestina, het land tusschen Eufraat en Tigris (wat de bakermat der oude be schaving bleek te zijn) en Egypte. De daarbij gegeven toelichting had te meer waarde, omdat de spreker ver schillende plaatsen persoonlijk had be zocht. Ter vergelijking kreeg men ook beelden uit den tegenvvoordigen tijd te zien. Het orgelspel, vooral gedurende de pauze, was een aangename afwisseling, waarvoor men den organist, den heer S. Landsman, zeer dankbaar mag zijn. Met voldoening kan men op dezen avond terug zien, ook wat in dezen tijd van veie zieken de opkomst betreft. Waar de volgende week wederom voor de Christ. Stu-die-chib een lezing door dr. Oberman van Rotterdam zal gehouden worden, die vrijwel bij deze aansluit, mogen we het bijwonen daarvan ten zeerste aanbevelen. Tijd en plaats zuilen in dit blad nog nader per advertentie worden bekend gemaakt. Tegen de hooge spoorwegtarieven. De adressen tegen de hooge spoor wegtarieven werden hier ter stede ge- teekend door 2270 personen; te Middel burg door 1022 te Goes door 777 en te Ierseke door 122. Voor het diploma boekhouden, afge nomen door de Vereeniging van lee raren in de handelswetenschappen al hier, is geslaagd de heer J, C. Krna- mer te Souburg. Naar wij vernemen za! eerlang uit voering worden gegeven aan het retds meermalen gedaan verzoek om ook in de Wielingen voor het Nederlandsch loodswezen een stoömloodsboot te sta tioneeren. Door den Commissaris der Koningin is bepaald, dat de inlijving der lichting 1922 zal plaats hebben te Middelburg in het gymnastieklokaal aan de Niéu we haven op de volgende 'dagen en uren. 1 Maart 1922, des namiddags 2 uur ploeg 1 van de hospitaalcompagniën, (ziekenverplegers en ziekendragers), de luchtvaartafdeeling, de vestingartil lerie, de beredenen der veldartillerie, de schoolcompagnie van den motordienst en de huzaren 16 Maart 1922, des namiddags 2 uur-, het oefeningsdepartement voor de koninklijke militiare academie, ploeg la van de wielrijders, ploeg Ia van de pio niers, ploeg 1 van de telegraaf- en ver lichtingstroepen van het regiment ge nietroepen. de pontonniers, de onberc- denen der veld-arrillerie en de zee militie 17 Maart 1922, ploeg la van de in fanterie; des voormiddags te 10.30 uur; voor de loteiingen uit Walcheren en Zuid-Beveland des namiddags te 2 uur voor de overige loteiingen 7 Juni 1922, des namiddag te 2 uur ploeg II van de hospitaalcompagniën (ziekenverplegers en ziekendragers), de luchtvaartafdeeling, de vestingartillerie en de huzaren 18 Juli 1922, des namiddags te 2 uur: ploeg Ib van de infanterie, wielrij ders en genietroepen 8 Augustus 1922, des namiddags 2 uur ploeg II van de zeemilitie 3 October 1922, des namiddags te 2 uur: ploeg II van de tëlegraaf- en ver lichtingstroepen van het regiment ge nietroepen, de pontonniers en de bere denen der veldartillerie; ploeg III van de hospitaalcompagniën (ziekenverplegers en ziekendragers), de luchtvaartafdeeling, de vesting-ar tillerie en de huzaren 17 October 1922, des namiddags te 2 uur ploeg II var. de onberedenen der veldartillerie 3 Noveïhber 1922, des voormiddags te 10 uur ploeg II van de infanterie voor de loteiingen uit Walcheren en Zuid-Be velarid des namiddags te 2 uur ploeg il van de infanterie voor de overige loteiingen, de wielrijders en de pioniers van het regiment genietroepen. Hedenmiddag is^an. Middelburg vertrokken het Duitsche stoomschip „Norma" naar Hamburg, na een lading hout gelost te hebben voor de naam- looze vennootschap Houthandel voor heen G. Alberts Lzn Zn Co. Voor het doctoraal examen in de rechten is aan de rijks-universiteit te Leiden geslaagd de heer H. C. Gieben te Middelburg. Woensdagavond werd te Koudekerke een propaganda-avond gehouden ten dienste van de drankbestrijding, mei medewerking van de afdeeling Viissin gen van de Nat. Chr. Geheel-Onthou- dersvereeniging. De bijeenkomst werd geopend door ds. Postma met gebed en het gezamenlijk zingen van „Jezus neemt de zondaars aan", waarna ds. Postma een welkomstwoord sprak en vervolgens het woord gaf aan een ka pitein van liet Nationaal Reddingsieger. Deze wees er op dat de strijd door beide organisaties gevoerd, in hoofd zaak dezelfde is. Dezelfde vijand valt te bestrijden. Het doel van het Natio nale Reddingsieger is echter van ver dere strekking en strekt zich ook uit tot zich het lot aan te trekken van ver waarloosde kinderen. Tot dit doel heeft het Reddingsieger twee tehuizen opge richt, en spreker spoorde de aanwezi gen krachtig aan mede te helpen aan het verleenen niet alleen van moreelen doch evenzeer van financieelen sleun. Spreker wees op het gevaar van stille kroegjes enz., en wekte op om met het oog op God mede te strijden tot het ver krijgen van een drankvrij Nederland. Een gehouden collecte bracht op de som van f 6.22. Door een dames-kwartel werden ter afwisseling eenige liederen gezongen, welke zeer goed ten gehoore werden gebracht. Na nog eenige voordrachten, welke een hartelijk gelach verwekten, een slotwoord van ds. Postma en dankzeg ging werd delze genoeglijke avond be sloten. Op Maandag 30 Januari zal de nieu we Landbouwschool te Hulst plechtig worden ingezegend door den Hgog- eerw. heer Deken Luyckx. De plechtigheid, waarbij het bestuur, de commissie van toezicht en vele an dere genoodigden zullen tegenwoordig zijn, zal ook worden bijgewoond door den Commissaris der Koningin in Zee land jhr. mr. Quarles van Ufford. SOUBURG. Uitgenoodigd door de Chr. Histori sche kiesvereeniging, sprak Woensdag avond in het lokaal „Rehoboth" de heer J. Weitkamp, lid van de Tweede Kamer, over landbouw, arbeid en maatschappelijke kwesties. De heer j. Marijs, voorzitter der Chr. Historische Kiesvereeniging, opende de vergadering met het lezen van een ge- deeite van Rom. 13, heette spreker en aanwezigen welkom en ging voor in gebed. De heer Weitkamp, het woord ver krijgende, herinnerde aan den tijd vóór den wereldoorlog, toen de landbouw een goeden en gemakkelijken tijd door maakte. De oorlogsjaren hebben hier echter een groote verandering in ge bracht, de hooge prijzen hebben bij de landbouwers 'n grooteren welstand ge bracht, de staat werkte hiertoe mede, maar heeft door distributie en vaststel ling der prijzen, hoe goed ook op zich zelf, een zwaren last op de burgerij ge bracht, en zich zelf er om belast. Zien wij echter den hedendaagschen toe stand onder de oogen, dan maken wij ons geen illusies. De wereldvrede waar allen naar verlangden, is nog meer dan ooit verre van ons verwijderd. De hoop op een internationale samenwerking is verbroken en een geest van verzet is over de verarmde wereld gekomen. Er wordt gezocht naar een keerpunt, maar men weet niet hoe dit te bereiken. Wie echter in God gelooft wordt niet verschriktvoor hem ligt als waarheid ten grondslag „Zoo de Heere de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wachter". Hierna werd door spreker stil ge staan bij den trek van liet platteland naar de steden. Waar Europa een in dustriekoorts bedreigt en een verplaat sing der bevolking van het platteland naar de steden een wanverhouding te weeg brengt, roept spreker rnet Hikie- brand de menschen toe terug naar de natuur. Bij een goede verhouding be- hooren 50 der bevolking in den land bouw werkzaam te zijn. Als middelen om deze industriekoorts tegen te gaan, noemt spreker een rijkeren opbloei van het organisch leven van den boeren stand, versterking van het particulier initiatief, en de menschen te doen ver staan, dat de voortbrenging van den landbouw; de bioedsfroom is van het volk. En waar bij. den trek naar de steden vaak nog een godsdienstige en zedelijke ondergrond aanwezig is, noemt spreker het eenige afdoende middel, terugbrenging tot Gods woord. Besprekende het productieproces, zeide spreker, dat de industrie geen grondstoffen voort kan brengen die al lereerst noodzakelijk zijn voor het le ven. De bestaansmogelijkheid toch hangt af van voedsel en kleeding, wat voortbrenging is van den landbouw. Ieder is dan ook op deze voortbren ging aangewezen, zoodat het land- bouwvak zeker dit boven de industrie heeft, dat het zich bezig houdt met de zorg voor allen. Herinnerende aan de omschrijving dezer zorg in het program der Chr. Hist. Unie, gaat spreker over tot het uiteen zetten van den naam der partij Christelijk-Historisch, Beide woorden hebben beteekenis. Bij, het woord Christelijk spreekt de partij uit dat zij in haar naam getuige nis aflegt van den Christus, en daar om het Christelijke stelt als eerste eisch voor het leven van staat en maatschap pij niet het menschelijke naast of bo ven den Christus, maar in haar naam Christelijk spreekt zij onomwonden uit dat Gods woord de beginselen aan geeft voor alle terreinen des levens, ons doet zien den bestaanden band tus schen God en zijn schepselen en dat door het licht der openbaring, niet door de rede, staat en maatschappij alleen kunnen geleid worden, en gebracht lot ware welvaart en ontwikkeling. Historisch is een nadere bepaling, dat ook in de geschiedenis, in de his torie alle dingen, bezien worden irt het licht van Gods woord en zeide spreker wij spinnen voort aan den draad onzer vaderen. Hij herinnerde aan de historie, met name aan Willem van Oranje. Lu ther en Calvijn, aan den strijd om God te dienen aar den eisch van zijn woord. Christelijk-Historisch is de partij omdat zij onwankeibaren steun heeft in de historie. Ook in de historie wordt Christus door ons gekend. Het gezag van de heilige schrift is dan ook voor onze partij alleen bin dend. Waar dit niet wordt erkend, wordt dan ook een streep gehaald door alle diepere lijnen en beginselen en wordt godsdienst niet geschikt geacht voor het openbare leven. Doch, zegt spreker, dit ontmoedige onze partij niet, men kan niet spreken over de maat schappelijke vraagstukken, over gezag en vrijheid, over huwelijksverhouding enz. zonder aan te toonen dat de grond slagen hiervoor gelegd zij in de Heilige schrift, ons Christelijk geloof te toonen ook op staatkundig gebied, een recht wat ons wel eens betwist werdtgdocb nooit ontnomen kan worden. Met een. aansporing niet te strijden om de macht, maar voor de doorwer king onzer beginselen, de regeering te steunen en ons volk -te leiden in Chr. richting, eindigde spreker met ie zeg gen d.at nieuwe vormen mogelijk zijn en tot verbetering kunnen leiden, maar dat de omkeering en de neiging eener menschenziel niet door staatsvormen of meer kan worden teweeggebracht. De voorzitter gaf gelegenheid aan spreker vragen te stellen, welke de heer Weitkamp wilde beantwoorden. Ds. Wilienswaard vroeg het woord en zeide spreker dank voor '.zijn gehou den rede. In het bijzonder voor de hel dere uiteenzetting van de beginselen der partij en herinnerde aan wat Groen van Frinsterer zeide omtrent de betee kenis der namen Christelijk Er staat geschreven. Historisch - - Er is gebeurd. Verder zijn ingenomenheid betuigende voor hetgeen door den spreker, zelf landbouwer zijnde, om trent den landbouw is gesproken en wees op hetgeen door den heer A. B. de Zeeuw is gezegd te Viissingen, die zoo als uit het gegeven verslag dezer vede blijkt, het doet voorkomen of al leen de S. D- A. P. de belangen der arbeiders behartigt. De heer Roelse vroeg eenige nadere toelichting omtrent het door spreker genoemde voorontwerp „Iandsarbeids- duur" en de iandarbeiderswet. De heer Brombacher vroeg of de trek .naar de steden en naar de industrie niet veroorzaakt wordt door de sociale misstanden ten plattenlande. De vragers- beantwoordende, zeide spreker dat lief- voor zich opeischen van het recht of te doen voorkomen of alleen de S. D. A. P. de belangen' der arbeiders heeft behartigd, door de fei ten weersproken wordt. Spreker herin nert aan de sociale wetten en hoe door dr. Kuyper in de Tweede Kamer reeds Is gesproken over een wetboek voor den arbeid, toen nog niet één S. D. A P.-er in de Tweede Kamer zitting had. Bij de beantwoording der vragen omtrent de iandarbeiderswet, stelde de heer Weitkamp duidelijk in het licht, hoe deze kan strekken tot verbetering der arbeiderspositie c-n meent, dat de oorzaak dat in Roomsch Katholieke streken het meest var. deze wet wordt gebruik gemaakt, te moeten vinden in de betere organisatie die bij de Katho lieken. bestaat. Wat het voorontwerp Landarbeids- duur aangaat, spreker meende dat zon der wijziging de Christeiijk-Historische fractie aan dit ontwerp haar stem niet kan geven en herinnerde aan de veran derde toestanden, dié ook in den ar beidsduur der landbouwers in de Jaat- ste 20 jaar zijn ingetreden, zonder de minste wetsbemoeiing: Op de laatste vraag antwoordde spreker, dat op hef 'platteland nog heerscber.de misstanden, die niet te ontkennen vallen, ook mede een oor zaak zijn voor den trek naar de steden, doch juist deze oorzaak moet worden weggenomen. Er moet in den arbeid gezien worden, een schepsel Gods, een taak. ook voor de kiesvereeniging, om dit bij het volk te doen verstaan. De voorzitter bracht den heer Weit kamp dank voor zijn rede en voor de opoffering die hij zich getroost heeft om- uit- Overijsel te willen komen, om voor onze kiesvereeniging te willen spreken en verzocht den spreker deze vergade ring mej dankgebed te sluiten. Op 3! December 1920 bestond de bevolking uit 2104 mannen en 2039 vrouwen, totaal 4143 zieken. In den loop van het jaar verminder de de bevolking door vertrek met 133 mannen en 168 vrouwen en door over lijden met 10 mannen en 20 vrouwen. De bevolking vermeerderde door ves- hging met 132 mannen en 145 vrou wen en door geboorte met 46 mannen en 48 vrouwen. Op 31 December 1921 bestond de be volking uit 2139 mannen en 1044 vrou wen, totaal 4183 zielen. Alzoo een vermeerdering van 40 personen. Er werden 35 huwelijken voltrokken. De gehouden collecte voor de nood lijdenden in Rusland heeft alhier opge bracht de som van 183.19. KERK- EN SCHOOLN1F.UWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Rotterdam door ds. G. Vene- ma-fe Koudum en ds. H. A. Leenmans te Bodegraven. Tot geestelijk verzorger aan de stichting „Vrederust" te Bergen-op- Zoom Is benoemd ds. J. van der Vlugt, Ned. Herv. predikant te Nieuw Stads kanaal. Geref. Kerken. Bedankt voor het be roep te Kruiningen ds. H. de Jong te Naarden. Geref. Kerken. Ds. F. W. j. Wolf, predikant bij de Ger. kerk te Vrouwe polder zal, wegens gezondheidsrede nen, eervol emeritaat aanvragen. Geref. Gem. Op het tweetal te Op- heusden komt voor ds. R. Kok te Aag- tekerkc.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1