1000 150 100 25 WollenDekens DINSDAG 17 JANUARI binnenland FEUILLETON Vreemd van de wereld 34) Stads- en Provinciemeuws Speciale aanbieding vanaf f 10.= per stuk. <s-MO. 14' 60e Jaargang 1922 s- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rfllc f2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. Sitpn: fiiBi F. ¥AH OE MDï Jr, Mm Markt 58, Viissiiigen. Tslflloon luiere. 10. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 11.10; voor iedere regel meer 25 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. iitoezonderd op Zendag eg slggmn erEende Christsiiiks Feestdagen. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. enn^^nn UUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het absenteïsme in de Kamer. Uit een statistiek, die de „Tel." pu- blicert blijkt, dat het absenteïsme in de Tweede Kamer in 1921 beduidend is verminderd. Immers over het geheele vorige zittingsjaar bewoog zich het per centage verzuimen van de 25 ergsten tusschen 90 pet. en 42 pet. thans echter tussehen 94 pet. (Oudegeest) en 26 pet. Terwijl verleden jaar van de 25 er 14 50 pet. of meer verzuimen hadden zijn er thans slechts 5. En waar verle den jaar alle 25 zondaars méér dan 40 pet. verzuimen hadden, zijn er thans slechts 7. De heer J. Oudegeest spant opnieuw de kroon. Er zijn twee leden, die aan alle stem mingen hebben deelgenomen, nl. de heeren E. M. Teenstra (v.-d.) en J. J. Wintermans (r.-k.) Het vorige jaar stonden de heeren Teenstra en Deckers (r.-k.) bovenaan, met op één na alle stemmingen. Het duo Teenstra-Winter- mans is thans kampioen. De heer Teen stra stond tot dusver in al de statistie ken op de eerste plaats. Totaal-cijfers. Telt men de cijfers van alle fracties bij elkaar op, dus ook die van de eenling-groepen, dan kan men een vergelijking maken tusschen rechts en links. Zie hier Uit te brengen stemmen rechts 8676, links 8151 uitgebrachte stemmen rechts 7262, links 6272 percent uitge brachte stemmen rechts 83 pet., links 76 pet. Ten slotte de Kamer in haar geheel beschouwd. Er waren in totaal uit te brengen 16827 stemmen. Er zijn er uit gebracht 13534. Dat is 80 pet. Ook deze totaal-cijfers bewijzen na tuurlijk de verbetering. Den vorigen keer was het cijfer voor rechts 76 pet., thans 83 pet., voor links 64 pet., thans 76 pet., voor de heele Kamer 70 pet., thans 80 pet. Aanmerkelijke stijging. Er zijn dus gemiddeld per stemming 10 le den méér aanwezig geweest dan in het vorige zittingsjaar. Huuropzeggingswet. Huurders van woningen, die in het bezit zijn van jaarcontracten, welke eindigen I Mei 1922 en waarin geen enkele bepaling omtrent verlenging staat vermeld, moeten zich uiterlijk 3 maanden vóór afloop van het contract, dus uiterlijk 31 Januari 1922, tot de huurcommissie wenden, indien geen contract is tot stand gekomen. Wij maken de huurders er uitdruk kelijk op attent, dat zij zich eerst tot den eigenaar moeten wenden. Wordt geen resultaat bereikt, dan wendt men zich vóór bovengenoemden datum tot de huurcommissie. Ontvangt men een opzegging, dan wendt men zich onmiddellijk tot de huurcommissie. Zij toonde voor alles begrip en niet alleen voelde de zelfbewuste. ijdele man, die tot heden de vrouwen door zijn persoonlijkheid had geïmponeerd, zich door de geestelijke meerderheid der jonge vrouw overtroefd, maar hij begon- reeds té vreezen voor zich en zijn baatzuchtige plannen en met hui vering dacht hij aan het oogenblik dat hij Leontine bekennen moest, dat zijn schuldeischers hem het leven lastig maakten en hij ze niet langer tevreden kon stellen. De talrijke brieven, die de bediende eiken morgen den baron op een zilve ren blad overreikte, droegen er vol strekt niet toe bij, hem vroolijk te stemmen. Hij had door het rijke huwelijk, dat een feit was geworden, de schare schuldeischers en woekeraars stil we ten te houden, thans echter kwamen zij als een troep hongerige wolven op hem aanvallen, en, wilde hij de bedreigin gen, die al de brieven inhielden, niet tot werkelijkheid zien worden, da® heette het betalen, betalen en nog eens betalen. Falkenau stond op het punt, de pas aangekomen brieven, zooals hij in het begin steeds gedaan had, verachtelijk terzijde te schuiven. Hij kende den in houd precies, maar plotseling viel zijn Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar aanleiding van het voorstel der spoorwegen-directie, om i-nplaats van de regeling der diensttijden te stellen een regeling der arbeidstijden, lieeft volgens de „Standaard" het hoofd bestuur van. den Prot. Christ Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zich thans met een „contra-toelichting" ge wend tot den minister van waterstaat, terwijl tevens is verzocht om een on derhoud dienaangaande. 1® deze contra-toelichting wordt be toogd:, dat reeds uit de afzonderlijke regeling der dienst- en rusttijden van het bedoelde personeel afdoende blijkt dat andere beginselen immers de belangen van- de veiligheid en het re gelmatig verkeer aan die regeling ten grondslag liggen, dan aan de Ar beidswet 1918, die het behartigen van de belangen der arbeiders meer spe ciaal beoogt. Dit betoog wordt met een enkel voorbeeld toegelicht- en -gesteund door eem beroep op de Memorie van Toe lichting der Arbeidswet 1919. In die memorie toch wordt de speci ale regeling der dienst- en rusttijden van het bedoelde deel van het spoor wegpersoneel juist gemotiveerd met een beroep op dat Verschil van beian- genbeginsel. Door het hoofdbestuur wordt dan ook de wensch geuit, dat voor de be staande regeling der dienst- en rust tijden niet een regeling der arbeids tijden in de plaats gesteld zal worden, omdat aldus de deur zou worden open gezet voor den terugkeer der vroeger bestaan hebbende spoorwegtoestanden, die zoo merkt de Prot. Chr. Bond op voor ons moderne verkeer toch wel als hoogst ongewenscht mogen worden beschouwd. De Vrijheidsbond. Zaterdagmiddag werd de algemeene vergadering van den Vrijheidsbond voortgezet in huishoudelijke vergade ring. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen en van aangenomen amendementen werd aan het dage- Iijksch bestuur opgedragen deze te redi- geeren en daarna het program van actie te publiceeren. Een nieuwe staatkundige organisatie. Te 's-Gravenhage is een vergadering gehouden van eenige min of meer op den voorgrond tredende personen, wel ke vergadering geleid heeft tot de stich ting van een staatkundige organisatie los van elk partijverband. Een grondslag werd in beginsel vast gesteld. Wij ontleenen daaraan het vol gende Het eerste doel van elke politieke partij moet zijn de bevordering en ver sterking van de nationale eenheid. Een grondwettig koningschap geba seerd op de eeuwenoude banden tus schen Nederland en het Huis van Oran je is voor deze eenheid hoofdfactor. Ingrijpen van den wetgever op so- oog op een brief in elegant couvert. Het handschrift was groot, ongeoe fend, zooals men bij kinderen vindtin het eerste oogenblik leek het hem vreemd, maar toen hij, door onrust gedreven, den brief opende, versom berde zijn gelaat merkbaar, het rood van den toorn steeg naar zijn- wangen, toen hij las „Dus in. de haven binnengeloopcn. Ik feliciteer je er mee en reken bepaald er op, dat je thans aan mij zult denken. Ik heb gewacht. Als je nog altijd zwijgt en je verplichtingen niet nakomt, dan zal ik spreken. Men zal mij lictoren, verlaat je daarop. Mijn adres'is Ber lijn, Chausseestrasse 100. L. F." Dat ontbrak er nog maar aan. Die brutaliteit overtrof nog alles. Vanwaar wist die persoon, dat hij getrouwd was Hij had toch opzette lijk vermeden het publiek te maken. Alleen de naaste familie had men het huwelijk officieel bekend gemaakt, voor zichzelf had hij er mecledeeling van gedaan aan degenen, die er be lang bij hadden, van zijn gelukkig.ver anderde omstandigheden- te weten. Die vrouw was krankzinnig Des tijds had- zij zijn- „aalmoes" afgewezen, goed,, dat was hare zaak maar de gevolgtrekking, die zij uit hun verhou ding wilde trekken, was zijn zaak en dat zij zich met betrekking tot zijn zoogenaamde verplichtingen jegens haar sterk misrekende, zou ze spoedig ervaren. Geen duit zou ze hebben, geen letter antwoord op de brutale bedreiging. ciaal of economisch gebied mag slechts ten doel hebben opwekking van niet bestaande, of versterking van te zwak levende vrijheid: Overigens trede de staat slechts steunend en helpend op, waai en voor zoover het particulier ini tiatief alleen niet in staat blijkt het vooropgezette doel te bereiken. De wetgever kan door het wegnemen van belemmeringen het gemeen overleg in arbeidszaken bevorderen en aanmoe digen, moet zich echter overigens be perken tot maatregelen, die misbruik maken van de vrijheid door de eene partij tot zedelijk óf lichamelijk nadeel der andere voórkohren. De welvaart worde bevorderd a. door handhaving- van ons handels stelsel en bevordering van het vrije ruil verkeer b. door ruime voorlichting van land bouw, nijverheid, handel en scheepvaart en dergelijk vakonderwijs c. voorts, door alles na te laten, wat noodeloos de vrijheid van beweging der ondernemers zou belemmeren d. door een belastingpolitiek, die ka pitaalvorming, als zijnde economisch noodzakelijk zoo weinig mogelijk be lemmert, en e. door verkeersverbetering, vooral ook ten plattelande, zoodat elk aldaar uitgeoefend bedrijf gelegenheid vinde de beste markten te zoeken voor zijn producten. Verder is ook een plaats ingeruimd aan de belastingwetgeving, onderwijs, opvoeding, koloniale politiek, enz. Het voorloopig comité bestaat uit Dr. J. C. Kielstra, -hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool dr. C. L. Tor- ley Duwel, directeur van het Intern. Intermediair instituut A. Tr. H. Win ter, majoor van den generalen staf O. 1. L„ leeraar aan de Hoogere Krijgs school J. J. Bruna, hoofdredacteur van „De N. Courant" dr. R. A. Fockema, oud-president van het gerechtshof te Leeuwarden dr. A. van Gijn, oud-mi nister, van financiën W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal der Neder- landsche JaarbeursA. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, industri eel A. A. Just de la Paisires te Breda dr. P. H. Ritter Jr., hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad" dr. H. R. Ri-bbius, hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool W. J. C. Schuurman, ma joor v. d. Gen. Staf dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht Th. A. H. Winter, lid van de Kamer van Koophandel te 's- Gravenhage R. Zuyderhoff, lid van de Rekenkamer. Het Nederlandsclie scheepvaartbedrijf. Uit een overzicht van het Nederland- sche scheepvaartbedrijf in 1921 in het tijdschrift „Het Schip" De Nederlandsche koopvaardijvloot heeft in het afgeloopen jaar een krach tige uitbreiding ondeTgaan, niet aileen door aanbouw, maar tevens door aan koop van ex-Duitsche schepen. In totaal werden aan de vloot toegevoegd Als men zulk gespuis slechts den kleinen vinger reikt, dan willen ze ter stond de heele hand. Dus weg met het vod in het vuur er mee. Wat zulk volk toch taai is. Dat lijdt honger en kou, weet geen' raad, maar leeft verder, zich zelf en anderen tot last Hij moest luide lachen bij de ge dachte aan de tallooze betrekkingen, die hij had gehad, en die meer of min der steeds een heel intiem karakter hadden aangenomen. Als al die vrou wen kwamen, aanspraken deden gel den op hem en zijn kas, dat zou wat moois worden. Dat deze zich niet bescheiden terug hield en het niet als een eer wilde be schouwen-, eens een niet onbeduidende rol in zijn liefdesleven te hebben ge speeld. daar had zijn domme goedmoe digheid schuld aam Het ging hem destijds juist goed. Bij de wedrennen, in het spel, had hij camelijk hoage sommen gewonnen, andere ondersteuning gewerd hem, vrouw Fortuna toonde zich bij uitzon dering gunstig gezind. De verbintenis met „de oude" ver droot heni. Hij. zou zich dankbaar too- nen voor de ondersteuning, die zij, de millionaire, -hem verleende, zich open lijk met haar vertoonen, met de onbe schaafde vrouw, die ondanks haar vijf tig jaren- zich kleedde als een van twintig, en haar voor aller oog het hof maken Het hing hem reeds de keel uit. Toen was het jonge, frissche ding, door aanbouw 87 stoomschepen met 392.000 bruto ton, waarvan door nieu wen bouw 69 stoomschepen met 282.000 ton- en door aankoop 28 stoom schepen met 10.000 ton. Daarentegen verminderde de vloot met 11 schepen en- 15.000 bruto ton, waarvan 10 door verkoop en 1 door verlies, derhalve een vermeerdering van 76 schepen en 377.000 to®. De Nederlan-dsche koopvaardijvloot telde ultimo 1921 722 stoom- en motor schepen met een bruto inhoud van 2.230.000 ton tegen 644 schepen met 1.854.000 ton ultimo 1920. VLISSINGEN, 17 JANUARI. De griep. Het aantal lijders aan griep is ook hier ter stede buitengewoon groot. De openbare scholen zijn reeds gesloten moeten worden. Op advies van den schoolarts is he den ook de school van de Vlissingsche schoolvereeniging, voorloopig tot a. s. Maandag, gesloten. Er waren daar ongeveer de helft van de kinderen we gens ziekte afwezig. Op de werf der „Kon. Maatsch. „de Schelde" zijn enkele 'honderden werk lieden door de ziekte aangetast. Ook onder het personeel der posterijen en telegrafie komen vele patiënten voor. Het aantal zieken moet zelfs grooter zijn dan gedurende de bekende griep epidemie van 1918, doch de ziekte is gelukkig minder kwaadaardig. Ook in andere deelen van onze pro vincie zijn zeer vele personen door de griep aangetast. 3e jaarfeest V. H. C. Buiten koud, vuil, akelig en binnen warm, vroolijk en gezellig. Zoo was de indruk, dien we kregen, toen we giste renavond de groote zaal van het Con certgebouw binnenkwamen, waar de Vlissingsche H. B. S. Club haar 3e jaarfeest vierde. Nadat het strijkje der vereeniging, onder leiding van den heer J. de Wilde, met een vroolijken marsch geopend had, trad een der bestuursle den, bij afwezigheid van den voorzitter voor het doek, om het welkom toe te roepen aan de aanwezigen en een woord van dank te uiten aan de heeren De Wilde en Van der Steen voor de hulp bij deze uitvoering weer verleend. Hij deelde tegelijk mee, dat eenige rol len in de tooneelstukjes door invallers werden vervuld en dat het nummer gymnastiek door ziekte van eenige deel nemers moest vervangen worden door eenige marmergroepen. Daar we slechts deze laatste te zien kregen en dus niet tot oordeelen in staat zijn over de gym- nastieknummers, kunnen we ook niet zeggen, of we een slechte ruil hebben gedaan, maar wel, dat deze marmer- groepen er mochten wezen. Jammer, dat een nieuwelinge op het weretdtoonee 1, voor zijn voeten gekomen. Het oor spronkelijke, naïeve, had zijn verslapte zenuwen opgefrischt. Onbeschaafd, maar verstandig en leergierig was ze geweest, dat stond vast. In heel korten tijd- was u-it het eenvoudige meisje een dame geworden, die het tegen menig een, die in- andere kringen geleefd had, kon opnemen. Velen benijdden hem destijds. ■Maar aan alles moest toch een eind komen. Als iemand nog daarbij de geldzorgen over het hoofd wassen en er nog zooveel bij komt, dat juist niet tot de aangenaamheden van het leven behoort. Juist toen dreigde heel zijn bestaan ineen te zinken- een leelijke historie, die hij slechts met moeite had weten van zich af te schuiven, ging over hem heen. Hij moest den dienst verlaten, schijnbaar vrijwillig. Men had hem, met het oog op zijn naam en zijn familie, een uitweg gewezen. Hij moest dus met het verleden breken, het noodlot hechtte zich bovendien, sedert hij be trekkingen met dat meisje had aange knoopt, aan zijn schrede®, en dus was liet noodig schoone lei te maken. Verplichtingen belachelijk. Alsof een baron von Falkenau verplichtingen kon hebben jegens zoo'n schepsel. Kom weg met de dwaze, domme herinneringen. Voor den. drommel, vanwaar wist zij van zijn huwelijk En daar lagen nog vele andere, heel slechte tijdingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. fa BELBEROK VAN tol HARINGPLAATS - MIDDELBURG DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begre pen Beseft men het gevaar Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weerstandsmethode aan te nemen Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaar heid, slapeloosheid, urinekwalen, ze nuwoverspanning, loome dagen en sla- pelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasontste king, waterzucht en urinezuur-vergifti- gmg- De weerstand hangt af van de volko men filtratie van het bloed door de werkzaamheid- der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de na tuur gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, wer den toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de ge volgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de ver schijnselen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, verdwijnen. 40 Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Be- niest, Lepelstr. 13, a 1.75 per doos. de club niet de beschikking kon krijgen over een zwart doek voor achtergrond, waardoor het dubbele voordeel zou zijn verkregen, dat de beelden tegen dien donkeren achtergrond veel beter uit waren gekomen en dat de minste bewe ging niet zichtbaar zou zijn op het zwart, wat nu met den lichteren achter grond wel het geval was. Van al die groepen beviel ons de „Doornuittrek- ker" het beste, hoewel de groep „Mer- curitis" en die van „Athletiek, discus, Een der voornaamste schuldeischers berichtte, dat hij in een der eerstvolgen de dagen zou komen, om eindelijk zoo als hij. schreef, de aangelegenheid in orde te brencen. Een- tweede vorderde kortaf de beta ling van een groote som zijn leveran ciers verlangden dat de rekeningen be taald werden. Het zou meer dan genoeg zijn geweest, ook zonder den brief, die nu, ee® hoopje asch, in den haard lag. Falkenau had zich de verhouding tot zijn jonge vrouw anders gedacht dan zij leek te worden. Leontine's eigenaardigheid boezemde hem een zeker ontzag in. Haar open-, reine natuur, die met zeldzame wilskracht gepaard ging, liet zich door niets beïnvloeden. Dat zij hem onbeschrijfelijk lief had^ gevoelde hij maar dit kuische, edele -gevoel van haar voor hem werd niet tot blinden hartstocht, waarop hij gerekend had, toen zij zoo snel zijn aanzoek had aan genomen. Een hartstocht, die hem de macht over haar zou hebben gegeven, die, naar hij eerst hoopte, haar wils kracht zou breken, haar afhankelijk van. hem, van zijn teederheid' zoo maken-, daarvoor was zij niet vatbaar. Zij. was volkomen onafhankelijk van haar' zinnen. Zelfs Falkenau's manne lijke schoonheid, zijne, als hij wilde, meesleepemde beminnelijkheid was niel in staat gev/eest, die te doen- ontvlam men. Tegenover haar du-rfde hij zich niet bloot te geven, wilde hij niet haar achting, en daarmee tegelijkertijd al zijn macht over haar verliezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1