150 100 25 snn ?nn ISunlightZeep MAANDAG 16 JANUARI No. Ï3 lUianlm F. OE VELDE Jr, 53, yiissingen. TbIbIooü Intwc. 10. s, oitgizonderd op Zondag eo algemeen erkende Christelijks Magen. 40 UU een ongeluk. «JUU Goed voorgaan FEUILLETON Vreemd van de wereld BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener a Él; Éf| Polls, zijn ORATIS verze-11bb iserd tegen ongelukken voor:«H* gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zou ons wel iets ter wereld zoozeer tot liet goede kunnen voeren, als het goede voorbeeld, dat gegeven wordt? Alle wijze lessen, alle aansporingen, alle dwang, het haalt ten slotte niet bij dat eene en algemeen werkdadige mid del goed voor te gaan. Inderdaad dat alles zal goed volgen, tot resultaat hébben. Zoo gaat het op de school bij de jeugd, zoo gaat het ook ter schole van het leven, in de groote maatschap pij. Ook daar is alle wetten, alle regle menten, alle verordening ten spijt; niets zoo heilzaam, zoowel voor den een als voor den ander goed te zien vóór gaan. Wie zijn daartoe in de eerste, ja schier eenige plaats toe geroepen De overheid zeer zeker. De overheid in staat en in gemeente, van haar doen en laten, van haar werken en optreden, van haar voorbeeld gaat ontzaggelijk veel invloed moreel en tactisch, materi eel en practisch uit op de breede scha ren der burgerij in al hare geledingen. Van hen, die op het regeeringskussen zitten, om het even zij het in 's lands groote vergaderzaal, zij het in de een voudige ruimte van het dorps-gemeen tehuis, van hen die ons regeeren dient immer het goede voorbeeld uit te gaan, willen de anderen goed kunnen volgen. Het goede voorbeeld helaas het dient getuigd, dat maar al te vaak dat element in de groote volksopvoeding, van boven af, gemist wordt. Wij willen hier niet wijzen op de veie voorkomen de feiten, waarin Staat en vele gemeen ten in allerlei kleinigheden nalatig blij ven in eerbied voor de wet, in nauwge zetheid, in het op tijd nakomen van verplichtingen en beloften. Ook niet hoe vaak deze, wanneer zij bijv. als werkgever optreden, verantwoordelijk heids- en arbeidsverhoudingen schep pen, die tot prestaties leiden, zoo wei nig in staat de vergelijking te door staan met wat op particulier gebied wordt gepresteerd, dat het ieder onbe vooroordeelde duidelijk moet zijn, hoe verre van goed, ja zelfs geheel ave- rechtsch, zulk een voorbeeld is. En w.arvan de resultaten dan ook maar al te zeer in het belastingbiljet tot uiting komen. Erger echter is; dat we zien hoe Staat en gemeenten de wet eenvoudig overtreden. Zoo bijv. dat de staatsbe- grooting steeds voor den aanvang des jaars gereed moet zijn zoo o.a., dat de genieente-begrooting eind-October moet klaar zijn. En geen enkele groote gemeente des lands houdt zich daar aan. Wil de belasting op tijd betaald 33) Ik heb mijn plicht gedaan, doet u den uwen, had graaf Grönning ernstig geantwoord. U hebt een vorstelijk ver mogen geërfd Leontine. U hebt in den loop der tijden bewezen, dat u in staat is, een groot bezit te besturen en steeds meesteres van de omstandigheden te blijven. Maar uwe ervaring moet u ook hebben geleerd dat er wisselvalligheden cn dwalingen in het menschelijk leven bestaan, en dat er gebeurtenissen kun nen voorkomen, die wij niet vooruit konden voorzien. Laat u daarom door uwe groote liefde voor Falkenau niet overhalen, hem volmacht over geheel uw vermogen te geven, en houdt het heft in handen. Niet voegde hij er saei aan toe dat ik uw verloofde wantrouw, o neen, maar juist omdat wij met hem verwant zijn, omdat u hem in ons huis hebt leeren kennen, omdat u zonder ouderlijke bescherming bent, moet ik u op alle mogelijkheden op merkzaam en indachtig maken. De rijk dom, Leontine, kan veel bijdragen tot het geluk van den mensch, maar men moet er eerst aan gewennen. Menschen, wien plotseling groote rijkdommen in den schoot vallen, gaan er maar a! te dikwijls heel lichtzinnig mee om en daarom, met het oog op de toekomst, op hen, die na ons komen, verzoek ik ti, mijn waarschuwing goed op te vatten en niet in den wind te slaan. worden, dan dient zij op tijd te worden aangezegd, maar geen enkele belasting autoriteit hier en daar een uitzonde ring niet medegeteld houdt er zich aan zeer ten ongerieve der burgers. De overheid des lands, zoo goed als die der meeste gemeenten, lijdt aan zucht tot uitstel, aan gebrek aan nauwkeurig heid, aan orde, aan op tijd afdoen, aan het gereedkomen met het werk vol gens redelijke berekening. Vooral de neiging die steeds toeneemt om maar altijd weer uit te stellen, te verdagen, op de lange baan te schuiven, wat met eenig overleg wel afgehandeld, afge daan, afgewerkt had kunnen worden, is een groot euvel geworden in het beheer van den staat en vooral van vele onzer groote gemeenten.Dezelfde staat, dezelfde gemeente, die de kinderen op de school den. gulden regel inprenten Iaat, dat zij er niet goed aan doen tot morgen uit te stellen, wat heden nog gedaan kan worden, diezelfde regee- rings- en overheidslichamen geven dag- in dag-iiit in tal van belangrijke aan gelegenheden, waarvan het uitstellen vaak nadeelig, ja verderfelijk kan zijn, een alleszins slecht voorbeeld. Als eerst de Staat de belastingen in het honderd loopen iaat, dan valt het niet te ver wonderen, dat menige gemeente, zij het ook onder gewijzigde omstandigheden, dit verkeerde spoor volgt en inmid dels neemt het euvel hand over hand toe. De wet, de wettelijke voorschriften en verordeningen, die er zijn dienen gehandhaafd fe worden. Blijken zij in de praktijk niet aan het doel te beant woorden, en tot averechtsche toestan den aanleiding te geven of belemme rend op den goeden gang van zaken in te werken, dan dient in hun opstel ling, in hun bestaan verandering ge bracht te worden niet mogen zij met de voeten worden getreden, nooit ge minacht, voorbij gezien, ontdoken wor den het besef dient, vooral van boven af, te worden gepropageerd en levendig gehouden, dat er rechtszekerheid moet zijn, en dat de wet en hare verordenin gen, zoo zij er eenmaal zijn, 'gehand haafd dienen te worden. Hier voor alles mag en moet de overheid van land en stad het goede voorbeeld geven zij toch voorzeker dient steeds te beden ken, hoe alleen goed voorgaan tot goed volgen noopt. Aankomst van minister Van Karnebeek. Met het stoomschip „Nieuw-Amster- dam" is Zaterdagavond 6.20 te Rotter dam geariveerd de Nederlandsche de legatie naar Washington. Z. Exc. jhr. O, dat doe ik gaarne, want naar ik Guido beoordeel, zal hij u en mij ge lijk geven. Wat schade kan het hein doen, dat ik uw raad opvolg Niets, absoluut niets, want wij kunnen zelfs hooge eischen aan 't leven stellen en de onze zijn slechts gering. Hij zal nooit mijn „heer" willen zijn en ik za! nooit noodig hebben, mij daartegen te ver zetten, want en zij glimlachte tegen den ouden lieer en bloosde slechts de liefde vereenigt ons en zooals ik hem vertrouw, zoo kan hij vast op mij ver trouwen. De hemel zegene je, Leontine, en make je gelukkig met den man van je keuze. Ben je eerst de echtgenoote van Falkenau, dan heb ik niet meer het recht je te raden als je het mij echter terug geeft, dan reken op mij. Die woorden hadden toch nageklon ken in haar hart, maar de macht, die Falkenau over haar uitoefende, was reeds zoo groot geworden, dat hij geen vreemden invloed meer te vreezen had. Om den rouw werd de bruiloft ook stil gevierd. De oude geestelijke, die Leontine had aangenomen en bevestigd, had ook haar huwelijk ingezegend. Hij kende de wereld evenmin als de dames Goolmann die kenden. Hij zag in het huwelijk der jonge, schoone en rijke wees met den ridderlijken man een na- tuur-noodzakelijkheid, die stellig beider geluk grondvestte. Grönnings, graaf Wulfner, die de uitnoodiging had aangenomen, de voornaamste beambten der bezitting en een paar verwanten van moederszijde, cfie na den dood van den gehaten vader mr. dr. H. A. van Karnebeek met zijn echtgenoote zetten het eerst voet aan wal, gevolgd door mr. Everwijn en de overige leden van de delegatie. Minis ter Van Karnebeek werd ontvangen door zijn zoon, jhr. H. A. van Karne beek en door zijn broedei. Een officieele ontvangst had niet plaaats. Van de loods der H. A. L. werd. per auto naar het station D. P. gereden, vanwaar rechtstreeks naar Den Haag werd ver trokken, alwaar de minister, behalve door zijn familieleden werd verwel komd door den secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Snouck Hurgronje, door mr. B. C. Loder, benoemd lid voor Ne derland in het Hof van Internationale Justitie en door den Rasusato Futami, secretaris van het Japansche gezant schap. Gevraagd of de minister wellicht ten dienste van de Nederlandsche pers eenige korte mededeelingen wenschte te doen betreffende de conferentie of de werkzaamheid der Nederlandsche delegatie, oordeelde de heer Van Kar nebeek dit voor het oogenblik .niet ge- wenscht, vooral wij] de conferentie nog niet hare werkzaamheden beëindigd heeft. In gezelschap van den minister.kwa men mede te 's-Gravenhage aan. de Ne derlandsche gezant te Washington, mr. Everwijn en diens echtgenoote, die voor particuliere aangelegenheden hier te lande eenigen. tijd blijven vertoeven. Justitioneele en politioneele autoriteiten. Het lid der Tweede Kamer de heer Kleerekoper, heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld 1Is de minister van justitie niet Van oordeel, dat in de jongste dagen we derom' de gewenschtheief is gebleken eener meer planmatige regeling van het contact tusschen justitieele en politio neele autoriteiten eenerzijds en de ver tegenwoordigers der pers anderzijds, ten einde zooveel mogelijk de tegen strijdigheid op te heffen tusschen. het belang der publieke voorlichting en dat der onbelemmerde opsporing van mis dadigers 2. Is de minister bereid, in overleg rnet voormelde autoriteiten in de groote steden, waar de voornaamste dagbla den zijn .gevestigd, alsmede van de vertegenwoordigers der pers, meer re geling en systeem in deze aangelegen heid te brengen, zoodat de zoo noodi- ge samenwerking op dit gebied gere geld en bevorderd wordt De Vrijheidsbond. Zaterdag is te Amsterdam de twee de aligemeene vergadering van den Vrijheidsbond geopend door den presi dent mr. H. C. Dresselhuys. De dag van heden, de tweede alge- mecne samenkomst van onzen jongen Vrijheidsbond, is opnieuw een belang rijke gebeurtenis in ons nationaal der bruid weer waren teruggekomen, en van het recht van bloedverwantschap gebruik maakten, waren met Irene ge tuigen bij de ceremonie, die door een diner in kleinen kring werd gevolgd. De dorpsbewoners en de talrijke be dienden en arbeiders hadden zich ech ter er niet van laten afhouden, de kerk en het heerenhuis met dennengroen en vlaggetjes te versieren. Als een koningin verscheen Leontine in het zware kleed van witte atlas, dat in een langen sleep eindigde. De frissche, bloeiende mirtenkrans, de geurende sluier, die haar hooge, slanke gestalte, haar diep-ernstig, mar- merbleeke gelaat geheel omhulde, schonk de voorname verschijning een bijna sprookjesachtige betoovering. Irene had aan Leontine's verzoek voldaan en de rouwkleeren, die zij nog steeds droeg, verwisseld voor een een voudig, lang wit zijden japon. De volle blonde haren omlijstten haar bleek, mooi gelaat, dat slechts door de groote koortsig glinsterende blauwe oogen leven verkreeg. De drie maanden, die sedert den dood des vaders waren ver'loopen, wa ren haar als een droom geweest. Zij had de kracht gevonden, uiterlijk kalm te schijnen, maar de met moeite onder drukte hartstocht voor den verloofde harer zuster verteerde haar als een ge vaarlijk vergif. Falkenau was in dien korten verlo vingstijd slechts zelden op Haimthal geweest, tot genoegdoening van Irene. Maar hoe zou dat in de toekomst worden staatkundig leven. De datum van 16 April 1921, toen wij met groot enthou siasme onzen bond stichtten, omdat wij den vasten wit hadden de vrijzin nige politiek, waaronder Nederland een tijdperk van grooten opbloei, van sociale en geestelijke ontwikkeling ge kend heeft, niet te doen wegdringen door dogmatisch drijven, had ons ge toond, dat in de harten van velen de wensch leefde naar eendracht en sa menwerking. Er is vervolgde spreker sinds dien door u allen gewerkt met een vuur en een overtuiging, die mij met groote dankbaarheid vervullen en ter wijl wij allen weten, dat wij deson danks niet mogen, rusten cn- wij niet tevreden mogen zijn voor in elke stad, in elk dorpje in ons land hoe klein ook de vlag van den Vrijheidsbond is ge- heschen, mogen, wij nu reeds zeggen, dat de Vrijheidsbond er komen zal, dat de gedachte inslaat bij ons volk, dat geen politiek in Nederland kan worden gevoerd, die niet rekening houden moet met onze verlangens. Meer dan 230 afdeelingen, steeds met flinken onder bouw van leden, zijn reeds gesticht. De algemeene beschouwingen over de loopende staatsbegrootingen van verschillende, anders elkaar zoo fel bestokende partijen, stonden nu in het teeken van geconcentreerde actie tegen den Vrijheidsbond en. zijn beginselen. Voor ons zal het nuttig zijn op dien crey van strijd tegen de reactie voor kennis der vijandelijke positie wat die per in te gaan. Inderdaad, er is reactie op verschillend' gebied in. de mentali teit var» ons volk. Gezonde reactie in de eerste plaats, waar zich door de harde lessen der ervaring een verzet openbaart tegen de altijd toenemende bevoegdheid van •overheidswege, de steeds groeiende ambtenarij met haar verspilling van honderden millioenen, verzet tegen de roekelooze opdrijving van belastingen tegen een financieele politiek, die zich niet meer bekommert over het sluiten van begrootingen of credietwaardig- heid van Staat of gemeente, verzet te gen een miskenning van de duidelijke economische wetten, wier vrije loop herstel kan brengen, maar die men nooit ongestraft overtreden kan, verzet tegen de partijdigheid, tegen geestelij ke onderdrukking. Die strijd zal bijzonder zwaar zijn in en buiten het parlement. Men klage niet over het lijden van onze vaderlandsche nijverheid of over het te dure van onze levensbehoeften, zonder ook het vraagstuk der arbeids- vrijheid onbevangen onder de oogen te willen zien. Vooral zie men in, dat dit alles niet is een vraag van grauwe theorie, maar van de praktijk des levens, van de wis selwerking die er tusschen economische en sociale toestanden heerschen moet en die daardoor niet te voren door de starre wet, maar door verstandelijk Deze vraag herhaalde het ongeluk kige meisje zich eiken dag. De gedachte, het ouderlijk huis, de beminde zuster te verlaten, om vreemd in de wereld te gaan, had zij, door Le ontine's zachtheid bedwongen, moeten opgeven. Welke reden zou zij opgeven voor zoo'n besluit Ach, en toch hui verde zij terug voor de toekomst, en heel haar wezen kwam in opstand tegen het lot, waaraan zij zich willoos voelde overgeleverd. Het was een zeer stille, droeve brui loft en de kanonschoten, waarbij luide hoera's klonken, de bloemen en vruch ten brengende jonge knapen en meisjes in de bevallige landskleeding waren ondanks hun feeststemming niet in staat, den ernst te verdrijven die op het kleine gezelschap lag. Guido Falkenau ademde als verlost, toen de laatste gast het huis had ver laten en hij, Leontine hartstochtelijk in de armen sluitend, fluisterde Mijn, heelemaal mijn 1 Voel je wat dat zeg gen wil Toen zij zich innig tegen hem aanvleiende, tot hem opzag, fluisterde zij De jouwe voor aile eeuwigheid. Terzelfder tijd tag Irene in haar een zame kamer op de knieën en klonk 't van hare bleeke lippen Help mij, barmhartige hemel, help mij dragen. Maak haar gelukkig, zooais zij ver dient. Haar de bloeiende kroon des levens, mij de doornenkroon van ver loochening. Het plan voor een huwelijksreis, dat de baron had ontworpen, had Leontine niet aannemelijk gevonden. Eerst moest haar echtgenoot op den INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. J sZaterdog's gear» ve in de tobbe J on der» vascht AAoeder ons met overleg tusschen de twee groepen, werkgever en werknemer, die beiden bij de zaak volkomen gelijkelijk belang hebben, voor elk gegeven geval moet worden opgelost. Met het uitspreken van den wensch, dat de Vrijheidsbanier het symbool zij van krachtige eendracht, vurigen wil van volgroeiing van den Vrijheidsbond tot heil van ons volk, opende mr. Dres selhuys deze vergadering. Legaten. De heer L. Huisman, te Kampen overleden heeft tot zijn erfgename be noemd de Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden te Kampen, en heeft de volgende legaten vermaakt De Ver- eenigde Gasthuizen te Kampen ƒ50.000; de Theodora Elisabethstichting (oude mannen- en vrouwenhuis) te IJselmui- den 20000 de afdeeling Kampen van het Groene Kruis 10.000 de af deeling Kampen van den Neder!. Pro testantenbond 25.000 den Nederl. Protestantenbond te Utrecht 40.000 (zijnde voor het Seyffartfonds 30.000 en voor de postcoiportage 10.000) de vereeniging Tot Steun te Amster dam 25.000 de Vereeniging tot ver spreiding van stichtelijke blaadjes te Amsterdam 10.000 en de Vereeniging tot uitgave van. her volksblad Nieuw Leven te Leeuwarden, 10.000. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengeko men 131 schepen. Hiervan waren voor Rotterdam bestemd, met inbegrip van Hoek van Holland, 124 schepen met. 153.328 netto reg. ton. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 141 schepen. Hiervan waren, voor Rot terdam. met inbegrip van Hoek van Holland, bestemd 136 schepen. eigen grond thuis geraken. Zij wilde hem inwijden in de nieuwe verhoudin gen, hem invoeren in het hem nieuwe rijk, voor zij zich, voor het eerst in haar leven, van het tehuis scheidde, om de haar vreemde wereld, steunend op zijn liefde, te leeren kennen. Dat hij totaal niets van de landhuis houdkunde verstond, had hij haar lachend bekend, maar hij wilde leeren en zijn leermeesteres eer aan doen, ver zekerde hij, en zoo hoopte zij dan met hem en de goed onderlegde beambten, al de veranderingen te kunnen uitvoe ren, waarover' zij reeds lang had ge dacht. Het vooruitzicht, met den beminden man te werken, te denken, te scheppen, vond Leontine verlokkend. Hij zou spoedig een flink landman worden. Er viel veel te verbeteren, voor lediggang was geen tijd feu zij verheug de zich als een kind op den gemeen- schaopelijken arbeid met haar echtge noot, die tot nu de kunst van liefheb ben veel beter verstaan had, dan dc kunst van werken, en die met zeer gemengde gevoelens tegenwoordig was bij de beraadslagingen zijner vrouw met de huishoudster en het talrijke per soneel, die alle technische uitdrukkin gen kende en een kennis en inzicht in alle zaken aan den dag legde, die hem onaangenaam aandeed. Zij had een even duidelijk inzicht in hare en Irene's financieele omstandigheden en handel de en dacht ook .daarin als een man van zaken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1