binnenland \2i 60s Jaargang1 ZATERD *G 14- «JAfAJAJARI Vreemd van de wereld Stads* en Provincienieuw^ Hotel „Suisse"! Griep Catarrh Bronchitis ABDIJSIROOP 922 VL1SSINGSCHE COURANT Nederland en België. De redacteur van de „Maasbode" te Brussel seint Aan den correspondent te Cannes van de „Derniere Heure" zou de Belgische oud-premier Delacroix, president van de herstellingscommissie het volgende verklaard hebben Wij hebben een grooten stap vooruit ge daan en de conferentie van Cannes zal voor België de beste resultaten ople veren. Het militair Engeische-Fransch verbond zal ons, ik ben er zeker van, toestaan de Hoilandsch— Belgische kwesties te regelen. De gezondheidstoestand van Nederland. Van en met 20 November tot en met 17 December 1921 zijn, naar het tijd schrift voor Soc. Hygiëne meldt, aange geven 131 gevallen van febris typhcidea 429 gevallen van roodvonk, 512 geval len van diphteritis en 6 gevallen van nekkramp. Herleid tot weekgemiddelden worden verkregen febris typhcidea 33 geval len. Vergeleken met de weekgemiddel den, vermeld op biz. 309 van de afleve ring van dit tijdschrift over December 1921 blijkt, dat roodvonk constant bleef en dat febris typhoidea en diphte ritis teruggingen met resp. bijna 33 en ruim 22 pet. Uit de voor het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde sterftecij fers over October 1921 blijkt, dat de algemeene sterfte in die maand bedroeg 9.93» per 1000 van de gegiiddelde be volking. Ze was derhalve 059 per 1000 hooger dan in September 1921 en 0.30 hooger dan in October 1920. De zuigelingesterfte was in October 84.76 per 1000 yan het aantal levend aangegevenen. In September tevoren was die sterfte geweest 83.28 en in Oc tober 1920 65.18. De typografen niet onder de crisis regeling. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan den Ncderl. Typografen bond een schrijven gezonden, waaraan het volgende is ontleend Het bedrijfsleven verkeert thans in een toestand, die de voortzetting der productie in zeer vele gevallen afhan kelijk maakt van het doen van aanbie dingen, waarbij van alle winst wordt afstand gedaan, zelfs tijdelijk met ver lies wordt gewerkt. In allerlei incjustriën wordt op die wijze hef bedrijf in gang gehouden. Ook in het drukkersbedrijf zal, indien niet langer wordt vastgehouden aan de prijspolitiek uit een economisch geheel andere periode, de kans op werkgele genheid grooter wor,den. Werk dat an ders niet zou worden opgedragen, of zou worden uitgesteld, zat dan wèl in druk worden gegeven, terwijl ook een deel, zij het wellicht een klein deel, van het werk, dat nu naar Duitschland gaat in het land zal blijven. Mijn oordeel blijft daarom, dat zoo lang de huidige dwingende prijsrege ling blijft gehandhaafd, geen onder steuning aan „uitgetrokkenen" mag worden verleend. De overige oorzaken der werkloos heid in de typografische bedrijven acht ik wel van zoodanigen aard, dat ik, zoodra die vrijwillige oorzaak is weg genomen bereid zal zijn tot het nemen der bekende maatregelen ter verzach ting der gevolgen der crisiswerkloos heid. ■ftustiL-éï m 32 Guido heeft mij gezegd, dat gij zijn verzoek vervullen en zijn echtge- noote worden wilt. De hemel zegene uw bond, zooals ik dien zegen. Schrik niet van mijn woorden, lieve Leontine, die u in dit oogenblik misschien minder gepast schijnen, maar gij hebt een be schermer noodig, evenals Irene. Reeds morgen, op den moeilijken dag, zal hij aan uw zijde staan. Daarom, liefste, ben ik nog vandaag met hem gekomen, om den band, die u bindt, vaster te leg gen. Natuurlijk komt morgen mijn, man ook, om u in liet zware uur bij te staan. Hij draagt het den doode niet na, wat de levende hem aandeed evenmin als gij, arme kinderen, er thans aan zult denken, hoeveel gij door hem hebt gele den. Moge hij rust en vrede vinden. Irene had zich bij de lange toespraak der gravin slechts met moeite staande kunnen houden en was nu, luid snik kend, in de armen der freule gevallen, die haar zacht had omvat Schrei je uit, lieve Irene, tranen verlichten het hart, en ik gevoel met je, dat je lijdt. Willoos vlijde Leontine zich in de armen van Falkenau. Wat haar over kwam, welk wonderbaar gevoel haar daarbij doortintelde, werd haar niet duidelijk. In het heerlijke, zalige-gevoel van geluk, dat zijn nabijheid haar gaf, mengde zich een bange vrees, die haar Naar aanleiding van dit schrijven is het volgend telegram aan den minister van binnenlandsche zaken verzonden Het hoofdbestuur van den- Algem. Nedcrl. Typografenbond heeft met ver ontwaardiging kennis genomen van uw antwoord, dato 11 Januari, nopens „uit getrokken" typografen, waarin ge poogd wordt pressie op onze organisa tie uit te oefenen om aangegane over eenkomst te verbreken onze opvatting van goede trouw verzet zich daartegen. Teruggang. •De onder Havelte gelegen boerderij „Dë lage Vele", bestaande uit kapitale boerenbehuizing met onderscheidene groote bijgebouwen, alles nieuw en naar de. laatste eischen des tijds inge richt met ongeveer 9 H.A. bijbehoorend weiland, bouwland en bosch werd voor ruim 'n jaar voor f 20 000 verkocht. J.l. Woensdag ging het geheel in ver schillende perceelen aan onderschei dene koopers bij publieke verkoop voor slechts f 10 900 van de hand. KAMER VAN KOOPHANDEL. Vergadering van Vrijdag 13 Januari, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jos. van Raalte. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig met kennisgeving heerem Laernoes en, Klijberg., terwijl er 2 vacatures zijn. De voorzitter opende de vergadering met de beste wenschen voor 1922 en wenschte de leden een goede gezond heid toe, welke men te zeer noodig heeft nu wij zulke moeilijke tijden door maken. Het afgeloopen jaar was al zeer rijk aan moeilijkheden, maar spr. ge looft, dat er toch op eenige verbetering kan worden gewezen. Spr. wijst op de groote congressen, die plaats hebben gehad en die nog plaats hebbem De vrede moet komen door de economi sche belangen van heel de wereld. Thans is er wel een klink in den kabel gekomen door het aftreden van den minister-president van Frankrijk. Spr. beziet de algemeene omstandigheden, omdat Nederland afhankelijk is van andere Europeesche staten. Het afge loopen jaar was zeer ellendig voor han del, scheepvaart en finantiewezen, wat werkt op alle zaken en ook vooral op de belastingen, die enorm moeten wor den opgevoerd. Spr. hoopt, dat de groote mannen middelen zullen vinden om alles waar recht te brengen. De Kamer heeft niet veel 'kunnen uit voeren, daar zij stervende is. Thans is men met enkele vcreenigingen te samen bezig te trachten de verkiezing van lie den voor de nieuwe Kamer bij enkele candidaatsteiling te doen plaats heb- De voorzitter hedacht het plotseting overlijden van den heer L. C. Stevens, die sedert 21 Mei 1915 zitting had in de Kamer en het vertrek van den heer H. Chr. Bejerman, die sederj •Januari 1906 lid was. Gezien den korten tijd, dat de Kamer nog bestaat, werd besloten de vaca tures niet meer aan te vullen. Dc voorzitter legde vervolgens aan de Kamer de volgende lijst over van hetgeen in het afgeloopen jaar is ver richt, zulks meestal na dat de desbe treffende commissies rapport over de kwesties hadden uitgebracht, waaruit wij het ineest belangrijke aanstippen Afwijzend werd geadviseerd op een door Burg. en Weth. dezer gemeente in onze handen om bericht en raad gesteld verzoek van P. J. Daalhuizen en A. Botting om aangesteld te worden de borst beklemde. Eerst toen zijn diepe stem zacht vroeg Heb mij lief, zooals ik jou liefheb week de beklemming. Hare in tranen badende oogen teer tot hem op slaande, zeie ze ernstig en plechtig De hemel heeft het gewild, dat wij, Irene en ik, inpiaats van den vader in u, mijn verloofde, onzen beschermer, onzen vriend, alles, alles wat wij vruch teloos bij hem hebben gezocht, zullen vinden. Ik dank je voor je liefde, ik vertrouw mij, ais Irene, die ik meer liefheb dan mij zelf, aan je bescherming toe ik ben de uwe vooi tijd en eeuwigheid. Voor tijd en eeuwigheid, herhaalde Falkenau zacht. Toen echter liet hij zijn verloofde zacht uit de armen. Een snelle blik vloog langs freule Eva en Irene, die, niet in staat een woord te zeggen, zwaar op de vriendin leunde, wier levendige gebaren het scherpe oog van den baron meer verrieden, dan hem lief was. Eva's anders zoo helder stralende oogen blikten bijna somber van onder het blanke voorhoofd. Iets waarschu wends, dreigends lag in de lieve trek ken en om den vastgesloten mond. Bliksemsnel was hij de twee jonge dames genaderd. Heeft mijn lieve jonge zuster, heeft mijn lief nichtje geen gelukwensch geen goed woord voor mij vroeg hij dringend, en zijn schitterende oogen zochten daarbij feeder den blik van Irene, die als een doodelijk gewonde ree daaronder ineenkromp. Ik breng u resp. als makelaar in vaste goederen en als makelaar in meubilaire goede ren, op grond dat uit de door hen over gelegde stukken niet voldoende bleek dat deze voldeden aan het bepaalde in art. 3 en 4 der op 27 October 1905 in deze gemeente vastgestelde verorde ning op de makelaardij. E,en verzoek werd gericht aan den directeur-generaal der posterijen te 's- Gravenhagepm opheffing van hef slui ten van het postkantoor te dezer stede tusschen half een en twee uur. Idem aan den minister van waterstaat om in verband met de betaling van extra staangeld voor wagens der spoor wegen den acht uur lostijd te wijzigen in dien zin dat deze ingaat vann af het oogenblik dat de wagons ter beschik king zijn van de geadresseerden. Nog werd een adres aan den minister van waterstaat gezonden om verbete ring van de aansluiting met Holland van den trein, die te 2.01 uur te Vlis- singen aankomt. Aan den directeur van den postchèque en girodienst werd een schrijven gericht inzake de voldoening van wissels en quitanties. Aan den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie werd een schrijven gericht (waarvan afschriften werden gezonden aan alle Kamers, enkele uit gezonderd) om zijn invloed bij de re- gereing te willen aanwenden om den nieuwen maatregel in te doèn trekken, waarbij 't vertrek van den mailtrein des morgens uit Viissingen met anderhalf uur werd verlaat. Adhaesie werd betuigd aan het adres gezonden door de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Breda aan de di rectie der Nederlandsche spoorwegen in verband met de inklaring van goede ren, welke uit het buitenland worden aangevoerd. Voorts aan het adres gezonden aan den inspecteur der posterijen en tele grafie door de Kamer van Koophandel te Middelburg, houdende verzoek me dewerking te verkrijgen, dat trein 18 als posttrein wordt ingevoegd. Nog werd adhaesie betuigd aan een door de Kamer van Koophandel te Gro ningen aan de Eerste Kamer der Staten Generaal ingezonden adres, houdende verzoek het door de Tweede Kamer der Sfaten-Generaal aangenomen ontwerp tot wijziging der zegelwet niet aan te nemen. De voorzitter wees er vervolgens op, dat volgens het reglement de voorzitter en de vice-voorzitter moeten aftreden, maar hij stelde voor voor de nog restee- rende drie maanden niet meer te stem men. Al zoo werd besloten. Door den secretaris werd mededee- ling gedaan van de ingekomen stukken sedert de laatste vergadering, welke in Januari 1921 plaats had. Van die stukken noemen wij nog een verzoek om inlichtingen over de wei nige gelegenheid garnalen te verkoopen Na onderzoek werd hierop geantwoord dat in Engeland hooge prijzen kunnen worden bedongen en alleen een uitvoer verbod meer garnalen voor de binnen landsche markt zal tengevolge hebben. Inzake het staangeld voor spoorweg wagons werd antwoord ontvangen, dat aan het station zeer ruim gelegenheid wordt gegeven tot lossen, maar dat voor de electrotinfabriek de wagens op het verbindingsspoor van de maatsch. „de Schelde" worden gereden en de daarmede belast zijnde werklieen vallen veel liefde en vriendschap, mag ik dat ook van u hopen Aarzelend stak zij hem de kleine, witte hand toe, met een diepen zucht fluisterde zij Wien zou ik het recht, mijn zuster te noemen, liever geven dan u, baron Falkenau, den redder van mijn leven Maak Leontine gelukkig en ik zal u dubbel zegenen En mij voortaan broeder en je en jij noemen, dat vraag ik, schertste hij, maar de omstandigheden veroor loofden geen scherts, en hij vervolgle diep ernstig als dit jonge hért niet meer uit kinderlijk gevoel zich sluit voor blijdschap. Ik hoop, dat u mij leert liefhebben, voegde hij, haar met zijn blik omvattend, feeder aan foe. Haastig kwam Leontine op de kleine groep toe. Innig aangedaan streek zij over hef blonde hoofd der zuster. Wij zijn nief meer alleen, Irene, wij behoeven ons tehuis niet meer te verlaten. Kijk mij aan, lieveling, vroeg zij zacht, geloof jij, dat ik je minder liefheb, omdat hij en zij lachte tegen Falkenau in sfaat was, mij ontrouw te maken aan mij zelf Jou, Irene, kan ik nief, nooit ontrouw worden, want wij zijn één. Je kendet vader niet, richtte zij zich tot den baron, je zoudt hem in den dood willen leeren kennen Als jij het verlangt, lieve, ant woordde hij met lichte aarzeling, maar Geen maar besliste de gravin. Kom, laten we afscheid nemen van den eenzamen man, die jvel wist, hoeveel hij onder de arbeiswet. Inzake een verzoek om mede te hel pen aan een protest tegen het alleen aan een beperkt aantal uitgenoodigde aannemers gelegenheid geven tot in schrijven naar den bouw van een elec- trische centrale te Sas van Gent, werd geantwoord dat de aannemers in deze zaak zelf moeten ageeren. Ter sprake kwant vervolgens de vraag of ook over 1921 een jaarverslag moet verschijnen. De secretaris1 had daartegen bezwaar, daar het zoo moei lijk is tijdig de gegevens te verkrijgen der verschillende instellingen. De voorzitter en de heer Van Niftrik meenden, dat het toch gewenscht is dat een verslag verschijnt, al is het dan zonder alle cijfers. Laatstgenoemde zou daaraan een overzicht over het geheele tijdsverloop, dat de Kamer bestaat, willen zien toegevoegd. De secretaris heeft reeds het archief er op nagezien. De Kamer is opgericht volgens het Kon. besluit van 18 Febru ari 1852 en bestaat dus bijna 70 jaar, de installatie der leden had in Juni plaats. Er wordt daarbij gesproken van het bedanken van de leden der oude Kamer en nagezien zal worden op welke Kamer dit kan siaan. De spoorwegtarieven. De heer Van Niftrik wees er bij de rondvraag op, dat men moet trachten de verhooging der spoorwegtarieven te doen verminderen en het intrekken der kilometerkaarten moet trachten te doen opheffen. De ver af gelegen plaatsen hebben het meest schade van het in trekken dier kaarten. Spreker zou de Kamer een adres aan den minister van waterstaat willen doen zenden. De voorzitter acht daar alles voor te zeggen en zou er op willen wijzen, dat veel minder zal worden gereisd, wat ten slotte slecht zal zijn voor de maat schappijen. Vele personen gaan er toe over om in een lagere kiasse te reizen. De heer Van Niftrik zou er willen bijvoegen, dat op deze wijze van de dure werken door het rijk bekostigd, het gebruik niet tot zijn recht komt. Besloten werd in dezen geest te adresseeren. Hierna werd de vergadering gesloten. VLISS1NGEN, 14 JANUARI. Verantwoording der gaven voor de noodlijdenden in de DrSntsche Venen. Met hartelijken dank ontvingen we van Collecte langs de huizen 1273.57y2 Geref. naaikrans 13.0014 S. P. 2.50 Mejuffr. B. 1. B. 5.— W. te R. 25.— Totaal 1320.08 De penningmeester v/h Plaatselijk Comité tot leniging van den nood in de Drentsche Venen F. L. HENSEL. Verkuijl Quakkelaarstraat 21 G. Het comité tot leniging van den nood in de Drentsche venen deelt mede, dat tengevolge van den sneeuwval, de op hedenmiddag aangekondige inzameling van kleedingstukken niet kon doorgaan en uitgesteld is tot vermoedelijk vol gende week Zaterdag. door eigen schuld aan geluk heeft verloren. Jij, Eva, blijf hier bij Irene. Voor haar deugt het niet. ik ga mee, hoe zwaar het mij valt. Falkenau was iets bleeker geworden. Hoe meesterlijk hij de kunst van zelf- beheersching verstond, toch kromp hij een weinig ineen toen hij de dooden- kamer binnentrad, toen de beide hon den, bij zijn binnenkomen woedend op springend hem, als tot den aanval be reid, omsluipend, de tanden toonden, in luid gehuil uitbarstten en eerst op bevel van den boschwachter en de zachte stem der meesteres weer op hun plaats kropen, steeds weer knorrend, alsof zij de nabijheid van den vreemde ling niet konden dulden. In stil gebed verzonken stond Leon tine voor het lijk van den vader hare handen lagen in die van haar verloofde, die koud als ijs aanvoelden. Vaarwel, ik vergeef u alles, ver geef ook mij, als ik, als dochter, ver keerd heb gehandeld. Kort daarna verliet het bezoek het huis. Met een zucht van verlichting keek Irene het wegrollende rijtuig na, terwijl Leontine de noodige beschikkingen maakte voor de droevige plechtigheid van den volgenden dag. HOOFDSTUK XI. Reeds drie maanden na den dood van Gooimann wisselde Leontine met baron van Falkenau de gelofte van eeuwige liefde en trouw voor het altaar. De eigenaardige omstandigheden maakten dit noodzakelijk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. AMSTERDAM. 72 kamers m. warm en koud water. Prima Keuken en Wijnkelder. Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishotel". 11 kinthoest.asthma.tnf!uenta.| schorheid bestrijdt men het fj best met een krachtig we r j kend middel De zonder verdooirende bestand deelen.tast ie kwaal tóch in njn oorzaek aan. De griep. Evenals overal in het land zijn we hier ter stede nog zeer veie personen lijdend aan griep. Op kantoren, werk plaatsen, scholen overal zijn veel zie ken. De openbare school F is gesloten moeten worden, omdat van het vaste personeel alle krachten op één na ziek zijn. Over de solo-harpiste Rosa Spier, die haar medewerking zal verleenen aan het concert door de Vlissingsche Orkest-vereeniging, hebben wij vele gunstige recensies gelezen. Wij zullen enkele aanhalingen doen Het „Vaderland" 30 Mei 1920 Het is een genot om deze voortreffe lijke harpiste te hooren. De „Nieuwe Courant" 7 Aug. 1920 Mevr. Spier, die ai heel wat lauwe ren heeft geoogst, ontving voor haar volmaakte techniek en keurige uitvoe ring een schat van bloemen. „N. Rott. Courant" 7 Aug. 1920 Overtuigde mevr. Spier ons we derom van haar erkende, groote talen ten. Het „Handelsblad" 7 Aug. 1920 Mevrouw Spier' toonde zich ook nu weer een uiterst intelligente musicienne, die haar instrument uitstekend be- heerseht. De „Telegraaf" 9 Aug. 1920 Mevr. Spier speelde schitterend in de virtuose passages. Ook in de buitenlandsche pers wordt niet grooten lof gesproken van het sublieme spel van Rosa Spier. Velen zullen zeker de gelegenheid om met deze begaafde artiste kennis fe maken, dankbaar aangrijpen en wij verwachten dan ook dat het kunstmin nend publiek Donderdag a.s. blijk zal geven dat goede kunst ook hier ten zeerste gewaardeerd wordt. Bij het te Rotterdam gehouden exa- In plaats van de vroegere gouver nante, wier gezondheidstoestand haar niet veroorloofde op de oude, haar zoo aangename plaats terug te keeren, was eene, door gravin Grönning aan bevolen, oudere dame van gezelschap gekomen. Leontine had aan den zachten aan drang van haar verloofde en den raad der gravin gehoor gegeven en den dag van het huwelijk veel vroeger bepaald, dan de gewoonte eigenlijk toeliet. Graaf Grönning had het zijn plicht geacht, Leontine opmerkzaam te maken op de onbemiddeldheid van den baron. Toen hij had uitgesproken, had zij bedaard en beslist geantwoord Ik be^ hoef bij de keuze van mijn echfgenoof niet op vermogen te zien. ik ben rijk genoeg, dat te kunnen missen. Ik zelf heb nooit aan geld gebrek gehad, wei echter aan liefde. Ik ben zelfbewust genoeg om te gelooven, dat Guido mij ook tot echtgenoote zou hebben ver langd, als hij de rijke en ik de arme •»eweest was. Die zoo edel, zoo onzelf zuchtig en zelfopofferend weet te han delen als hij, die mag en wil ik niet tot baatzuchtige gedachten in staat achten. De man, die mijne zuster uit de vlam men redde, is wel waard, dat ik met hem deel, wat het mijne is. O, hij zou dit waard zijn, zelfs indien ik hem niet zoo innig liefhad. Ik erken uwe goede bedoelingen, graaf, en ik dank u daar voor. Maar op mijn besluit heeft noch de armoede, noch rijkdom van den man wien ik mij zelf en miin geluk toever trouw, invloed. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1