f JIÉ Meisje shappü 191 VRIJDAG 13 JANUARI ÜËMEENTEBESTUUR aSUILLEfON Vtt emd van de wereld r "N 1EIC, JA 60e Jaargang bode e i s je i Brieven uit de Hofstad ÖUVNENLAND Hotel „Suisse" !\'0. 1I=' f lag en )it Im IS" ien: ijs! i.- ostz. ■k 21. slijk DE HLiiS- :n nacht of lit. Brieven eau „Vliss. i. Adres Courant". Rott«rda<$ plaatsen .SSA8IERS, VEE, ÏUÊ. E. Hl 2d, IK, f! 8 8 i morgens Transp er. en G VOS Middelburg 1 153; te TERHOUT, ebt Gebn. 1 VLISSINGSCHE COURANT KAMERS VAN ARBEID. Burg. en Weth. van Vlissingen herinneren bij deze belanghebbenden nogmaals aan hunne verplichting tot in zending vóór 15 Januari a.s. van de lijsten, bedoeld in artikel 1 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplichting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van 'Arbeid gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Vlissingen, 13 Januari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. MILITIE. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge aanschrijving van het Departement van Oorlog, dato 2 Januari 1922, afdeeling Dienstplicht No. 120 H., ter kennis van de dienstplichtigen, lichting 1922, die in Maart a.s. in werkelijken dienst moeten treden en vermeenen voor vrijstelling in aanmerking te komen, dat zij zich zoo spoedig mogelijk, in elk geval reeds in de loopende maand Januari, ter gemeente-secretarie, afdeeling Militaire Zaken, moeten vervoegen tot het doen op maken van een staat, houdende aanvraag nopens vrijstelling als kostwinner. Vlissingen, 12 Januari 1922. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De schipbreukelingen. De eerste week van het nieuwe jaar heeft als onderwerp van gesprek het i. griezelige feit van den moordaanslag in den trein gebracht. Reeds op Nieuw- jaarsdag pingen vage geruchten over een dergelijke gebeurtenis, maar het ontbreken van dagbladen maakte het onmogelijk de geruchten te contro- leeren. Het treurige feit heet't spanning ge kwekt in Den Haag vooral, omdat de familie van den verslagere hier woont en bekend is bij velen. De politie heeft zich tot het uiterste ingespannen om den, dader te achterhalen tot 't oogen- i Wik waarop wij dezen brief aanvan gen helaas nog zonder succes. Het ver trouwen in het slagen blijft echter on verzwakt en ieder hoopt ook zeer, dat het succes niet zal uitblijven. Voor de gemoedsrust van zeer vele» is het idriggendi noodig dat een geval als dit wordt opgehelderd. Het is voor de vei- lligbfiidi. in het algemeen gewenscht te uveten, of hier in-het-wilde-weg een ;meoxd is begaan dan wel of hier met +ee.n opgezet plan om bepaalde redenen 'pp rit zo:; persoon een aanslag is ge pleegd. Op .fipze spoorwegen is de veiligheid, zeer gro/'t te noemen. De trajecten zijn trouwens klein en dit is een bizondere omstandigheid die gunstig werkt. Maar men ziét thans dat een afstand van slechts 18 minuten sporen voldoende gelegenheid is voor een snoodaard om zijn, (ia,ad te volvoeren. Het ^ppges van de bom-aanslagers heeft plaats .gehad en bij het verloop daarvan is .wel gebleken, hoe noodig het fer dpvap,andere middelen bedacht moet rwoojpn tem einde de maatschappij i tegen dergelijke onevenwichtige indivi- .duen te beschermen. Het lijkt wel alsof „de toegepaste straffen een voldoehing #an het xefiht geven, maar dit is toch 31 Inputs va» suitwoefd .kwam Wer- Jterr zejl bij de .dames, cm ze de verze kering.,te geven, .dat bij,jfijn weten, geen testament bestond, en dat hij ook nooit er zich .voor zou hebben „.geleend, in dien Goofcnan» bepalingen had willen maken, dje ten nadeele van zijn doch ters zoude»„zijn geweest. Voor zoover ik weef, heeft uw vader nooit zaken buiten mijn mede weten gedaan, en een testament had hij stellig niet bteifen mij om gemaakt. Er zijn in den loop der tijden genoeg on- billijkheden tegenover u, jonge dames begaan, die helaas niet meer g»„ed zijn te maken, maar jfe laatste en zwaarst wegende heeft een hooger rechter ver ijdeld. U, beide freules, zijt de eenige erfgenamen van hef vaderlijke goed en van het aanzienlijke vermogen, voegde hij er grimlachend aan toe. Leontjpe kon den diepen rouw, die zich op Irene's gelaat en in hare ge drukte stemming uitte, niet geheel ver klaren. Ook op haar had de plotselinge dood van den vader een diepen indruk ge maakt, ook haar gevoel voor den over ledene was groot genoeg, om niet te willen denken aan de gelukkige gevol gen, die er mogelijkerwijze uit voort kwamen maar haar verdriet gold niet jiet verlies, doch ffe herinnering aan niet geheel juist. Afdoende is gebleken, dat de vrees voor straf niet voldoende sterk werkt om misdrijven te voorko men en zeker is in het zwaarder maken van de straffen, niet een middel te vin den voor meer beveiliging. Het is wel zonderling dat de recht spraak nog niets hnders dan vrijheids- berooving heeft weten te bedenken om misdadigerstypes te treffen. Het is zelfs de vraag of men met die straffen wei verder komt ten gunste van de maatschappij. Na de straf uitgezeten te hebben keeren de gestraften terug in de maatschappij en dan zijn zij dikwijls nog veeL grooter gevaar geworden, omdat hun leven waardeloos is gewor den. Het stelsel der reclasseering is heel fraai maar is eigenlijk meer een po ging tot correctie op het strafstelsel dan op den gestrafte. In een der Haagsche bladen lazen we juist dezer dagen nog een merk waardig geval. Het betrof hier een 32- jarigen man, die eenige weken geleden uit de gevangenis is ontslagen, waarin hij successievelijk het grootste deel van zijn leven al heeft doorgebracht. Zijn vader, een broer en een zuster hebben zich achtereenvolgens door ophanging van het leven beroofd, zijn moeder ver giftigde zich zelf. Hij is een verschrik kelijke stakkerd, die zeer ernstig aan toevallen lijdt. Hij kan niets en weet niet te werken. Vroeger zijn ten aanzien van hem reclasseeringspogingen ge daan maar die zijn mislukt en nu laat men hem aan zijn lot over. Natuurlijk is het einde dat hij óf weer spoedig in de gevangenis terecht komt óf wat wellicht ook voor den stak ker is te hopen de dood hem spoedig oproept. Men wacht nu eigenlijk op een daad zijnerzijds om hem weer op te sluiten. Maar beseft men wel, welke risico de maatschappij daardoor loopt Hier moet toch waarlijk eens wat anders worden beproefd, opdat derge lijke personen voor goed uit de maat schappij blijven tenzij „zij onmiddellijk onder dak zijn. Het ware te wenschen dat bij het verlaten van de gevangenis het toezicht op de ontslagenen niet eensklaps op hield en dat de schipbreukelingen niet zonder meer in den maatschappelijken stroom worden geworpen, met honderd tegen één kans dat zij daarin niet staande b/ijven. Door dit te doen ver- nietigt'de overheid haar eigen pogingen om de misdadigers, op het goede pad te brengen. Misschien nog moeilijker is liet ge val met de dwaze onevenwichtige jon gelui van het genre dat den bom-aan- slag pleegde. Hier is het psychisch defect wellicht van tijdelijken aard. Veel jongelui hebben in de beruchte Sturm und Drang-periode dwaze denk beelden. Over het algemeen betert dat wel maar de enkelingen die daar niet weten uit te groeien of wier dwaze denkbeelden tot dwaze daden worden, dienen betoezicht te worden opdat zij tijdig worden weerhouden. Gevange nisstraf is hier een middel, dat stellig niet het juiste is omdat het niet het minste verband houdt met het mis drijf. Een dergelijke straf snijdt wel de gelegenheid af om herhaling te plegen maar let te veel op het nwmenteele effect en te weinig op het toekomstig als nl. de straf is doorstaan. Wel op merkelijk is het dat dit zeer belangrijke vraagstuk zoo weinig aandacht pleegt te hebben, niettegenstaande de gevan genissen vol zijn en dergelijke defecten dat het stelsel van de straffen niet deugt. alles, wat anders had kunnen en moe ten zijn als niet de bittere onrechtvaar digheid van Goolmann tegenover zijn kinderen de bloesems van kinderlijke liefde en eerbied moedwillig in de kiem had verstikt. Wat geweest was, moest vergeten worden. De toekomst be hoorde haar, zij lag in gouden licht voor hare oogen. Voor haar zoowel als voor Irene brak het morgenrood van betere tijden aan. Zij durfde zich be kennen, dat haar leven tot nu toe niet ledig en nutteloos was geweest. Zij had meer dan haar plicht gedaan. En Irene, een ideaal' van zachtmoedigheid, toewijding en goedheid, zij zou, totdat ook zij de macht der liefde leeren ken nen, van nu af aan in 't ouderlijke huis het ware, echte tehuis vinden zich verheugen in het geluk der zuster, in de teedere broeder- en zusterliefde, die zij hem en die haar Guido von Falke- nau zou schenken. Leon,tine was een te gezonde natuur, om zich door gedachten, die in staat waren de blijde toekomstbeelden te laten vertroebelen, te laten kwellen. Sentimenteele bevliegingen! waren haar vreemd zij was groot en sterk in ge voelen en denken, krachtig in 't han delen,. Zij en Irene waren, door den dood des vaders mee van de rijkste grond bezitters uit den omtrek geworden. Zooals notaris Werner de zusters had medegedeeld, liep haar vermogen in de millioenen, en de macht, die het geld geeft, kon moeilijk in betere han den gekomen zijn, Maar zeker lag, zoo In de groote steden ziet men voort durend typen rondzwerven, waarvan iedereen met één oogopslag kan zien, dat zij niet alleen schipbreukelingen zijn maar dat zij gevaarlijk zijn voor iedereen. Het zijn die eigenaardige pa ria's die nu eens langen tijd uit de han den der politie weten te blijven, dan weer plotseling daarin vallen. De over heid waagt hier geregeld te ve'èl vóór zij er toe kan overgaan om deze men sehen buiten de gemeenschap te plaat sen. Het vraagstuk is voor de steden van veel belang en wie de verhalen hoort uit de wereldsteden waar de veiligheid dikwijls zeer gering is, vraagt zich af of het niet gewenscht is bij den uit bouw onzer groote steden nu reeds op deugdelijke middelen te zinnen om te voorkomen dat het mettertijd bij ons ook zoo wordt. Hier is wellicht het voorkomen gemakkelijker dan het ver beteren als het zóóver is. De veiligheid in onze steden neemt stellig zéér af dit zal niemand durven ontkennen, maar dit zegt nog niet da{ zulks altijd zóó zal blijven. Er moet een uitkomst zijn voor de volslagen mislukkelingen waar deze een goed leven zullen heb ben, maar onder toezicht. En zoo'n uit komst is er niet en daarvoor in de plaats treedt helaas in zeer vele geval len de gevangenis, waarvan geen pae- dagogisc'he werking, geen correctieve invloed pleegt uit te gaan, en die geen rekening houcit met de mogelijkheid van verslechtering die uit haar kan voortkomen. Wat te doen met de bom-aansla gers Wie zal het zeggenMaar ai is er niet dadelijk een volledig stelsel voor dezulken bedacht, daarom behoeft men nog niet het allerslechtste te kiezen, waarvan men zeker weet dat het geen goede resultaten heeft. Wat we noodig hebben is een pre ventief middel tegen dergelijke aansla gen. Het repressieve middel helpt stel lig niet afdoende. Mogen op dit middel de juristen eens gaan peinzen. EIBER. (Daar wij tengevolge van ziekte on der ons personeel morgen geen bij voegsel kunnen geven, nemen wij den „Brief uit de Hofstad" reeds heden op. Red.) Eerste Kamer. in de gisteren gehouden vergadering verklaarde de heer Van der Feltz dat Hij de wetsontwerpen inzake voorzie ningen omtrent het tijdstip van in wer king trading van de gewijzigde bepa lingen van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet ongrondwettig acht, omdat zij door de Tweede Kamer werden aangenomen, toen het ontwerp waarop het feitelijk een amendement is, nog niet door de Eerste Kamer was aangenomen. Minister Ruys de Beerenbroeck kan deze kwestie niet .onvoorbereid behan delen! De heer Van der Feltz stelde voor het ontwerp van de agenda af te voe ren. Dit voorstel wordt verworpen met 33 tegen 4 stemmen. De ontwerpen werden aangenomen met 33 tegen 2 strnemen. Verschillende ontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waaronder dat betreffende het opleggen van voorloo- pige aanslagen in de directe belas tingen. ais de oude notaris zich zelf bekende, in ,de wereldvreemdheid der jonge da mes een groot gevaar voor haar. Tot nu toe hadden zij zich slechts te gen de liefdeloosheid des vaders be hoeven te verdedigen! thans echter gold 'het haar te beschermen tegen dingen, die men niet precies aanduiden, waartegen men niet waarschuwen kan, ,daar ze niet tastbaar zijn en slechts als schaduwen voor de oogen van den oudijji rechtsgeleerde kwamen op duiken. Er waren hyena's der maat schappij, die maar al te spoedig de handen naar den kostbaren buit zouden uitsteken. To-t nu toe daarvan meen de dé notaris zeker te zijn waren de beide erfgenamen nog in het duister gebleven. Ik ben nauwkeurig omtrent het vermogen van uw vader ingelicht en sta ten allen tijde tot uw dienst om inlichtingen te geven, had de notaris bij het afscheid nogmaals verzekerd. U zijt jong en schgon, en het leven, dat in donkere sluiers voor u verborgen lag, zal u nog menige mooie verras sing brengen. Maar al te helder licht verblindt de oogen en een oud, trouw vriend mag u wel de waarschuwing toé'roepen, u door den scherpen bril van verstand en voorzichtigheid voor ontgoochelingen te bewaren. En nu, moed. Die zoo dapper ais u zoo veler lei bitterheden hebt verdragen, die zul len ook behoed zijn tegen de gevaren, die jeugd en schoonheid, maar boven al den rijkdom bedreigen Dat dit gevaar reeds voor haar lag, De Kamer ging daarna uiteen tot Dinsdag 31 Januari. Kamerverkiezingen. Het hoofdbestuur van den Vrijheids bond zal aan de a.s. algemeene verga' dering voorstellen voor de Tweede Ka merverkiezingen met de volgende vijf lijsten uit té komen Utrecht, Middel burg, Tilburg, 's-Hertogenbosch en Maastricht, 2. Dordrecht, Rotterdam 's-Graverhage en Leiden, 3. Amster dam en Haarlem, 4. Den Helder, Leeu warden, Groningen en Assen, 5. Zwolle, Arnhem en Nijmegen. Geen R. K. geestelijken Kamerlid. Pater Vrijmoed te Delft, die indertijd een Kamercandidatuur aanvaard heeft, heeft deze thans ingetrokken omdat naar men meldt het Episcopaat geen verlof geeft aan geestelijken om een candidatuur aan te nemen. De bezuinigingsactie. De centrale commissie voor bezuini ging, ingesteld door de maatschappij voor nijverheid en handel, heeft dezer dagen aan de hoofdbesturen van alle politieke partijen in Nederland het vol gende schrijven gezonden De centrale commissie voor bezuini ging enz., wetende, dat binnen korten tijd door uw partij in het openbaar vele vraagstukken van algemeen belang zullen besproken worden, zou het op hoogen prijs stellen, indien in het pro gramma uwer partij ook werd gewe zen op de absolute nopdzakelijkheid van bezuiniging op de uitgaven der overheid. De actie onzer commissie, die even min als de Néd. Maatschappij voor Nij verheid en Handel zelf, aan eenige po litieke partij gebonden is, heeft haar oorsprong te danken aan het bewust zijn, dat Nederland een staatsbankroet tegemoet gaat, wanneer in de komende jaren van gering volksimkomen de uit gaven der overheid even- hoog blijven als- zij thans zijn. De bekostiging van dergelijke uitga ven toch kart geschieden op twee wij zen. De eerste is die van het heffen van buitengewoon hooge belastingen van alle klasse» der bevolking. Indien het totale volksinkomen in de eerstvol gende jaren weder terugvalt tot dat van de destijds niet ongunstige jaren 19091913, namelijk 2200 millioen gulden, zal immers een totale belasting (directe en indirecte tezamen), geheven moeten worden van 25 van alle in komens van 3000 en minder en van 65 van inkomens boven die grens, zonder eenigen aftrek, om te komen tot het bedrag van 900 millioen gulden, dat thans noodig is. Dat een dergelijke belastingdruk voor alle klassen der be volking uiterst moeilijk te dragen is en- op alle bronnen van ink omen van ons volk verstikkend zou werken, behoeft wel geen betoog. De andere wijze van bestrijding der uitgaven zou zijn, dat men groote be dragen ging leenen en daarmede de staatsschuld noe aanmerkelijk zou ver- grooten. Dit zou onverbiddelijk mee brengen'een sterke daling van de koop kracht van den gulden en daarmede een nog veel duurder worden van het le vensonderhoud, ..iets wat vooral de mi» der gegoede klassen zwaar zou treffen. Bovendien opent deze wijze van uit- gavenbestrijding een gevaarlijken weg, waarvan men bijna niet meer terug kan keeren, zooals u bekend zal zijn uit de voorbeelden v.an .de Centrale en Ooste dat een afgrond voor haar gaapte, waar Leonitine met open oogen naar toe ging die zij zelf niet kon zien daar hij met bloemen bedekt was, wier geur zelfs haar helder verstand bene velde, ontdekte de oude heer eerst, toen het te laat was. Het was de namiddag voor den dag der begrafenis. Een plechtige stilte lag op het land goed. Het werk rustte, zelfs niet het minste gedrufsch drong door in de doo- denkamer, waar Goolmann's lijk rustte. De wanden waren zwart bekleed, in het midden van de groote kamer stond de rijk met zilver beslagen zwarte kist, waarin de doode, met bloemen bedekt, rustte. De oude boschwachter hield de doodswacht, en de twee lievelingshon den, die hem op zijn laatsten tocht hadden vergezeld, hadden zich niet van het lijk laten wegbrengen. Dicht bij de voeten van hun meester waren ze gaan liggen, en slechts van tijd tot tijd ver ried een zacht huilen hun aanwezig heid. De twee zusters hadden zich in haar woonkamer teruggetrokken, waar zij, hand in hand, in ernstige gedachten verzonken, tamelijk zwijgend bijeen zaten. Plotseling schrikte Irene op. Haar scherp oor had het naderen van een rijtuig vernomen. Een lichte blos, die echter spoedig voor bleekheid week, vloog over haar lijdend gelaat, dat in de laatste dagen smal en doorschijnend geworden was, zooals ook hare tengere INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. AMSTERDAM. 72 kamers m. warm en koud water. Prima Keuken en Wijnkelder, Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishofel". werkelijk ziek kan men worden wanneer men een verkoudheid de luchtpijp veronacht- I zaamt. Gebruik daarom, zoodra U een begin van verkoudheid bespeurt Lakerol-Pastilles. Overal verkrijgbaar Fl. 0.50 per doos. 17. lijk-Eurppeesche rijken. Onze commissie vertrouwt daarom, da; uw partij, die, naar zij weet, ern stig bezield is met den wensch het volksbelang in zoo breed mogelijk op zicht te dienen, ook harerzijds niet zal nalaten te streven naar een verkiezings resultaat, waarbij de nieuwe volksver tegenwoordiging volkomen doordron gen is van den ernst van dezen bijna noo,dlottigen toestand. Met alle gegevens, welke onze com missie hieromtrent ten dienste staan, zullen wij u op aanvrage gaarne helpen. Fusie Levensverzekeringsbedrijf. In verband met de hangende wette lijke regeling van het levensverzeke ringsbedrijf, welker bepalingen het voeren eener uitgebreide voor klei nere ondernemingen bezwaren opleve rende administratie noodzakelijk maakt, en mede onder den invloed van. de te stellen eischen tot uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal, zijn de volgende fondsen N. V. Spaar- Cre- diét- en \terzekering-Bank te 's-Gra- venhage Levensverzekering „Tempe rament der Humaniteit" te 's-Graven- hage Begrafenis Sociëteit „Uit Voor zorg" te Rotterdam, overgegaan aan de N. V. Holiand-Amerika Levens-, In- validiteits- en Renteverzekering-maat- schappij te 's-Gravenhage. Laatstge noemde maatschappij treedt in alle rechten en verplichtingen, voortvloei ende uit verzekering-overeenkomsten; dezer instellingen. Vervroegde winkelsluiting. Door de eigenaars van verschillende der grootste manufacturen-magazijnen te Rotterdam, wordt bekend gemaakt dat vanaf 15 Januari hun winkels des avonds 6 uur gesloten zullen zijn, uit gezonderd des Zaterdags. Zoo moesten wij er een paar hebben. Volgens een staatje in de Econo- misch-Statistische Berichten zijn twee inwoners van Rotterdam in het belas tingjaar 1920/1921 aangeslagen naar gestalte in het sleepend rouwkleed hooger leek. Bezoek, Lee, fluisterde zij opge wonden. Och, verontschuldig mij. Ik be» niet in staat, vreemden te zien. O, hoe ik opzie tegen den dag van mor gen, voegde zij er huiverend aan toe. In alles wat is en zijn moet, moet men zich schikken, antwoordde Leon- tine ernstig. Ik ben immers bij jou. Vind je dan niet meer in mij jouw steun, waarop je vast kunt vertrouwen voegde zij er met teeder verwijt aan toe. Een lichte zucht was. het antwoord. Nog voordat zij de kamer had kunnen verlaten, opende de bediende reeds de deur voor de pas aangekomen gasten, gravin Grönning, freule Eva en baron Falkenau, die vlug binnentraden. Lieve Leonitine, wie had dat ge dacht Zij kromp ineen van blijden schrik, toen zij zoo onverwacht tegenover den beminden man stond, toen, zij de ver trouwelijke woorden., den- kus voelde, die hij op haar bevende hand drukte. Gravin Grónning wachtte het ant woord van 't zichtbaar verlegen meis je niet af. Met een liefdevollen glimlach trad zij op Leontine toe, terwijl zij met warmte zei Licht e» schaduw ont moeten elkaar steeds in het leven. Daar de dood hier bloeiend leven, dat naar het licht omhoog streeft. Gunt het licht zijn recht. Lang genoeg hebt ge in het duister geleefd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1