No.lO-= DONDERDAG 12 JANUARI Vreemd van de wereld ^Hotei „Suisse^ 60e Jaargang *922 BINNENLAND Stads» en Provincienïeuws COURANT Verhoogitig van dé marinebegrooting voor 1921. Bij de Tweede Kamer lis ingediend een wetsontwerp tot verhooging en wijziging van het hoofdstuk marine der Staatsbegrooting voor het dienst- ,a'Aan921de memorie van antwoord is het volgende ontleend Een tekort is te voorzien, -tengevolge van de kosten, verbonden aan het lich ten en weder herstellen van Hr. Ms. miinenlegger „Hydra", welke den 9den Februari 1921 ten gevolge van een aanvaring door Hr. Ms. torpedoboot Z 3 ter hoogte van .Breskens gezonken is. De kosten vani het bergingswerk der „Hydra", inbegrepen het overbrengen naar 's rijks werf te HeUevoetsluis, zijn bij arbitrale uitspraak bepaald op 150.000. Deze werkzaamheden waren aangenomen op den voet van no cure mo pay. Voor aanschaffing van nieuwe zoeklichten wordt noodig geraamd plm. 15.000, voor vernieuwing der in stallatie voor - draad-looze telegrafie 10.000 voor aankoop van inventa- risgoederen ongeveer 35.000 en voor herstelling electrische installatie onge veer f 15.000. In verband hiermede wordt bij dit wetsontwerp verhooging van het desbetreffende artikel met 250.000 aangevraagd. in verband met een vani den com mandant der zeemacht in Oost-Indië ontvangen bericht, dat met 't voor de kosten van he-t Nederl. eskader in die gewesten beschikbaar gestelde bedrag van f 540.000 niet zal kunnen worden volstaan, wegens niet voorziene be langrijke herstellingen aan torpedoja gers, wordt voorgesteld het desbetref fende artikel te verhoogen met 160 duizend gulden. Medegedeeld lean worden, dat de sleepboot, -noodig tot het onderhouden van commuwnicatie met de lichtsche pen, welke uitgelegd waren om te voor zien in de verlichting van de westelijke grens van het mijnenveld in de bocht jvan Helgoland, dén 29sten Augustus jl. wederom ter beschikking van. den eige naar is kunnen- worden gesteld. Aan huur -is daarvoor ten laste van de be grooting 1921 eén bedrag moeten wor den gesteld van f 72.000, met welk drag thans verhooging van die begroo ting wordt voorgesteld. in totaal zal voor de betaling va alle uitgaven ten behoeve van onder- schiedene werken, genoemd in artikel 23, waarop niet was kunnen worden gerekend, eem bedrag van ong.J 100.000 nood-ig zijn, met welke som verhoo- g-ing van dat artikel wordt voorge steld. Ten gevolge van de vertraging in de oplevering van vliegtuigmateriaal op contracten, in 1918 en 1919 gesloten, waardoor de eindafrekeningen op die contracten eerst kunnen worden vast gesteld in 1921 era d-e kosten derhalve zullen drukken op dat begrootings- d-ienstjaar, wordt een verhooging met 758.000 voorgesteld. Aan-geteekend wordt, .dat van deze betalingen een som van =t 210.000 uit de Indische middelen aan d-ie van Nederland zal worden gerestitueerd. De vlootwet Blijkens het Voorloopig Verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake de sterk- 30 Toen zij na een lange poos uit haar onmacht ontwaakte, ontmoette zij den diepernstigen blik uit de droge oogen harer zuster, die naast' haar zat en nu, hare ijskoude handen in de hare ne mende, zei Schrei als je kunt, schrei je uit. Ik kan geen tranen vinden. Dood, dood. Onverzoend uit het leven gescheiden, onverzoend met zijne kinderen. Irene drukte het betraande gelaat tegen Leontine's borst. Het was haar 200 droef, zoo bang te moede. Zij hüiverde voor zich zelve terug, voor die wilde gedachten, die voor wei nig dagen door haar hoofd woelden die plotseling met demonisch geweld macht over haar hadden gekregen, die het reine, zoo onzelfzuchtige, goedige en vergevingsgezinde hart vergiftigd hadden en haar, in dit vreeseiijke oogenbiik verschenen als een hemelter gende daad. Had die plotseling opgekomen, slechts met moeite bedwongen gedachte vasten vorm aangenomen Had zij het noodlot opgeroepen, was zij daardoor schuldig aan den plotse- Üngen dood des vaders Een kreunen welde uit hare borst. Dat was teveel leed voor het jonge hart, te veel stille smart. Ook Leontine mocht zij niet mede- fe en samenstelling der zeemacht en aanleg van steunpunten en versterkin gen in Ned-.-Indië, achtten verscheidene leden de indiening van dit ontwerp voorbarig. Nu op de Internationale Conferentie te Washington verminde ring der bvvapemr.g ter zee era een re- ge!,ng van de internationale vraagstuk ken in de Pacific aan de orde zijn ge steld, had de regeering -de resultaten dezer besprekingen dienen af te wach ten, alvorens een versterking, van onze zeemacht voor te stellen. Deze leden beschouwden, de indie ning van dit ontwerp ais een verster king van miiiiairistische ideeën. Zij wenschten omtrent den stand en de vooruitzichten van genoemde confe rentie uitvoerig te worden ingelicht en zonder» zich. tegen de openbare behan deling van het wetsontwerp verzetten, zoolang de Kamer niet over volledige gegevens dienaangaande beschikken zou. Ook leden die bereid waren tot ver sterking onzer vloot, indien noodig, mede te werken, drongen op het ver strekken van bedoelde inlichtingen aan. Verschillende leden kwamen voorts met kiem op tegen de hooge uitgaven, die de verwezenlijking van, dit, voor onze verdediging geheel onvoldoende, vlootplan zal vorderen, uitgaven die de indiening van dit wetsontwerp kwaiijk in overeenstemming doen zijn met -de zuinigheid, waarvan -in de jong ste Troonrede wordt gesproken. De regeering schat de kosten van aanbouw volgens het gehalveerde plan, waarbij ten deele van het reeds aanwzeige ma teriaal kan worden gebruik gemaakt, op 200'millipen. Daarbij konien nog 100 millioen, als kosten van aanleg .van steunpunten en- versterkingen in lo-dië, waarvan de betaling over 30 jaren zal worden verdeeld. Op dezen grondslag zal, volgens de berekening van de re geering, liet moederland gedurende de eerste 12 jaren jaarlijks 36 millioen gulden, en Ind-ië 52 millioen aan mili taire vlootuitgav-en moeten betalen. Deze berekening -is echter aange nomen, dat de schattingen, waarop zij steunt, iuist zijn misleidend. Resumeerende verklaarden de hier aan het woord zijnde leden aan dit wetsontwerp in geen geval hu:, stem te kunnen geven. Zij zoudenslechts bereid zijn gelden toe te staan voor een politievloot. Eemige leden, die z'ch in het alge meen bij de .voorafgaande beschou wingen. aansloten, voegden daaraan toe, dat het afwijzen van een vlootplan als het onderhavige geenszins insluit, dat men zich zou moeten verklaren voor het prijsgeven van het Ned. gezag in Indië. Het onderhouden van- een oorlogsvloot stelt nu eenmaal, bij de geweldige ontwikkeling, die de vloot- pol-itiek der groote mogendheden heeft genomen, uil een technisch en financi eel oogpunt eischen, waaraan een, klein land niet kan voldoen. Onder die om standigheden behoort een. klein land van alle strijdvoering door middel van een vloot in open zee af te zien en zich tot het inrichten van een stelsel van verdediging te land en van kustverde diging te beperken. De Vrijheidsbond. De sub-commissie, ingesteld door de Vereeniging van Gemeenteraadsleden en Statenleden in den Vrijheidsbond, welke tot opdracht had de .financieeie paragraaf in het gemeenteprogram te deelen, wat zij in den laatsten tijd ge dacht en gevoeld had, wat zij verloren hield in het diepste van haar hart lioe brandende, verterende liefde aan de eene, nijd en haat aan de andere zijde met elkaar hadden gestreden, hoe zwaar het haar geworden was, die ge voelens, die haar natuur voorheen zoo- volkomen vreemd waren geweest, te overwinnen. Voel jij je sterk genoeg, om te hooren, hoe alles gebeurd is vroeg Leontine na een pauze, terwijl zij het jonge meisje naar zich toetrok. Neen, neen, ik kan niets hooren, niets zien, trilde het van de bleeke, bevende lippen. O, Leontine, hoe ver schrikkelijk is dat alles. Dood dood en wij alleen, heelemaai alleen op de wereld. Een moede, sombere uitdrukking vloog over Leontine's gelaat. Laat dat, Irene. Wij waren ver weesd en zijn het gebleven. De dood verzoend, de dooden moet men verge ven maar de daad blijft, en ik kan en wil geen smart huichelen, die ik niet voel. Ik bejammer het, dat vader zoo snel een ongelukkig toeval ten offer is gevallen, dat hij zijn leven, dat zoo mooi, zoo rijk had kunnen ziin, aan een boozen waan heeft opgeofferd, maar een verlies hebben wij niet geleden en daarom, kind, moet ook jij je moe dig, kalm toonen. Ik moet je nu alleen laten, er is veel te doen en alles komt op mij aan. Toen Irene alleen was, zonk zij wee- nend op de knieën. ontwerpen, is met haar arbeid gereed gekomen en heeft ter behandeling in de vergadering op 14 dezer het volgende concept aangeboden 1. De. begrooting behoort zooveel mogelijk alle inkomsten, en uitgaven van het dienstjaar te omvatten. Het tusschentijds voteeren van inkomsten en uitgaven blijve tot onvermijdelijke uitzonderingsgevallen beperkt. 2. Een belasting op hei inkomen met een billijke progressie is aangewezen om de voornaamste belastingbron te zijn. Ook een zoodanige belasting zal niet zuiver naar draagkracht op de belas tingschuldigen drukken daarom zal het wens'chelijk zijn om ter aanvulling van de inkomstenbelasting ook volgens andere grondslagen belastingen te heffen. De onbillijkheden van een belasting regeling worden sterker gevoeld naar mate de belasting zwaarder drukt, van daar, dat de wenschelijkheid van aan vullende belastingen grooter wordt, naarmate de belastingdruk stijgt. 3. Het beheer der gemeentebedrijven moet volgens goede koopmanschap worden gevoerd en gericht zijn op het maken van een matige winst, bij een zoo laag mogelijken kostprijs van het product. 4. Door gestadig de noodzakelijkheid van elke uitgaaf te overwegen en door zooveel mogelijk te vereenvoudigen» moet naar beperking van de uitgaven worden gestreefd. 5. De sterk toegenomen schuldenlast der gemeenten maakt het, meer nog dan vroeger, noodzakelijk streng te onder scheiden tusschen gewone en buitenge wone uitgaven. Jaarlijks terugkeerende uitgaven beliooren onder de gewone opgenomen te worden. Alleen werkelijk buitengewone uitgaven mogen door geldieenirag worden gedekt. Nationale Bond voor bezuiniging. Verschillende leden van hét hoofdbe stuur van den Ned. Bond van Belas- lastingbetalers konden, zich vooral in den laatsten tijd1 niet vereenigen met het optreden van een der bestuursleden era hebben, zich successievelijk allen uit den bond- teruggetrokken. Dezer dagen zijn besprekingen ge voerd met verschillende geestverwan ten, welke geleid- hebben tot de oprich ting van een nieuwe vereeniging, de „Nationale Bond van Bezuiniging", waartoe reeds verschillende leden zijn toegetreden. Als voorzitter treedt op de oud-voorzitter van. den Bond van Be lastingbetalers, de heer dr. Van der Mijle te Heeze. De vooruitzichten van de scheepvaart. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit reederskringen, dat men de vooruit zichten van het scheepvaartbedrijf niet gunstig beoordeelt, wijl men slechts weinig verbetering in den aigemeenen toestand verwacht, terwijl de hoeveel heid beschikbare scheepsruimte nog zal aangroeien door toevoeging van nieu we schepen. Een der grootste Nederiandsche ree- derijen neemt eenige schepen uit de vaart, een andere gaat dat voorbeeld volgen. De eerstbedoelde maatschappij wendt vergeefsche pogingen aan, tot verkoop van eenige schepen, waaron der een geheel nieuw, wijl haar vloot te groot is. HOOFDSTUK X. Als bij het ongeluk van den brand, zoo kon ook in dit geval de gerechte lijke commissie, die de zaak onder zocht, geen misdaad, doch slechts een ongeluk constateeren. De grond was door den regen glib berig geworden, de nacht was ingeval len, mijnheer von Goolmann was uit gegleden en in den val was het schot afgegaan. De_ zaak was zoo duidelijk, zoo eenvoudig, dat niemand in twijfel verkeerde. Goolmann was te weinig bemind, om medelijden te wekken, zijn dood schaadde niemand, vrienden had hij reeds lang niet meer en het bericht van den plotselingen dood van den sombe ren, ontoegankelijken man riep wei sensatie, maar geen smartelijk gevoel te voorschijn. De oplossing van de moeilijke vraag, die ook de grafelijke familie Grönning zoo levendig had bezig gehouden, was door den dood van den ouden Gool mann gevonden. Nóg slechts de eene vraag bleef over of hij reeds een testa ment ten nadeele van zijn dochters ge maakt had en of de jonge dames, zoo als haar toekwam, de eenige erfgena men van het groote vermogen geworden waren. Deze laatste vraag hield baron- von Falkenau het meest bezig. Hij was twee dagen na den dood van Goolmann op het slot terugge keerd, waar hij het hem blijkbaar ver rassende bericht van hef ongeluk ver nam. t Niemand vermoedde ook maar iets De A.-R. partii en de verldezingen. Naar de „Standaard" verneemt, is er gegronde hoop, dat de laatste phase van de verkiezings-campagne door den voorzitter van het centraal comité ook persoon-lijk kan worden medegemaakt, aangezien er alle uitzicht bestaat, dat hij 1 April a.s. zijn tegenwoordige be trekking in de industrie zal kunnen neerleggen. Omwisseling van pasmunt. De minister van finantien brengt ter algemeene kennis lo. als kan,toren, waar de Neder iandsche pasmunt, mits voor niet min der dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkeien en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en- halve guldens zijn aangewezen a. de Nederiandsche Bank te Amster dam b. de kantoren der betaalmeesters c. de volgende kantoren der directe belastingen en -directe belastingen, in voerrechten en accijnzen in de provincie Zeeland Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, VHssin- gen (directe belastingen en accijnzen) Vl-issin-gen (invoerrechten en- accijn zen, Ijzendijke, Zierikzee en verder het kantoor der registratie en domeinen te Oostburg. Een gelukkige gemeente. De gemeente Zwaag (N.-H.) zit er financieel zoo goed bij, dat dit jaar de helft van den hoofdelijken. omslag van 1921 zal worden geheven. Er zullen wel weinige gemeen-te in een zoo gunstige.n toestand- verkeeren, na de crisis-jaren. VLIS5INGEN, 12 JANUARI. Broodprijsverlaging. Alhier is het brood gebracht op 18 cent per 8 ons en te O. en W. Souburg op 16 cent, eveneens per 8 ons. Zaterdag a.s. zal vanweg het comité tot leniging van den nood in Drenthe langs de huizen der ingezetenen een inzameling van kleedingstukken e. d. worden gehouden. Met een grooten wagen, waarschijnlijk een vrachtauto, zal door de straten worden gereden, terwijl de trompetters der Padvinders door hoorngeschal de nadering van den wagen zullen aankondigen. Muziektent Bellamypark. Het voorloopig comité dat pogingen aanwendt -in het Beilamypard een mu ziektent op te richten, n-oodigt besturen van muziek- era zangvereenigingen uit tot bijwoning van een vergadering, welke Zaterdag a.s. des avonds 8 uur, in het Concertgebouw wordt gehouden. Er zullen- dan mededeelingen worden gedaan, hoever het comité met zijn voorloopige plannen -is gekomen en welke stappen verder moeten worden gedaan om nog in den a.s. zomer een muziektent in het centrum der stad te kunnen plaatsen. In het afgeloopen jaar werden naar de ,,N. Z. Ct." meldt, in het St. Joseph ziekenhuis alhier verpleegd 565 pa tiënten. Het aantal verpleegdagen be droeg 12303. Er werden 238 patiënten van de ontmoeting tusschen de beide mannen, geen mensch wist, dat Falke nau zijn reis slechts had voorgewend, om de omgeving te bestudeeren en een gelegenheid af te wachten, om onge stoord met Goolmann te kunnen sa mentreffen. Hij had die gelegenheid gevonden en ze gebruikt, zonder dat zijn geweten zich daarover ook maar het minst be zwaard gevoelde. Zelfs een veel gewetensvoller mensch dan de baron was, zou het niet in zijn hoofd zijn gekomen, zich zonder tegen weer door twee woedende honden te laten verscheuren, en evenmin om een doodelijke.beleediging bedaard op zich te laten zitten. Hij had zijn leven ver dedigd, en dat de voor hem bestemde kogel den schutter had getroffen, was een toeval, waarvoor hij niet verant woordelijk was. Het had voor hem erger kunnen worden, want toen hij op zijn zwerf tocht de hem a! lang bekende en gehate gestalte van den ouden jager, d-ie zijn kostelijk wild met de grootste zorg be schermde, uit lie verte ontdekte, toen was hij tot het besluit gekomen, ter stond hier, op deze plaats, de zaak tot eert einde te brengen. De brutale afwij zing van zijn- huwelijksaanzoek mocht Falkenau niet op zich laten zitten. Von Goolmann zou ondervinden, dat een baront von Falkenau tegen dergelijke aanvallen- zich wist te verweren -en niet zoo gemakkelijk zich uit het veld liet slaan. Falkenau was door Gool mann. grof belee-d-igd edelman tegen edelman de wapensj-i^ de hand. Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een. probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. AMSTERDAM. 72 kamers m. warm en koud water. 'rima Keuken en Wijnkelder. Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishotel". operalief behandeld. In 1920 bedroeg het aantal verpleeg den 556 en het aantal verpleegdagen 12204. De afdeeling Vlisingen van de S. D. A. P. houdt Maandag 16 Januari, des avonds 8 uur,een openbare vergadering in het Concertgebouw aan de Emma- straaf, waarin als spreker zal optreden re lieer A. B. de Zeeuw, oud-lid van de Rotterdam. Hij zal spreken .over het onderwerp „Onder de roode vlag". Het derde abonnements-concert van Impresario Felix Augustin, Dinsdag 17 dezer in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, zal een kamermuziek avond zijn- van het gevierde Hoiland- sche Strijkkwartet (Leijdensdorff,Men- des, Kint, Canivez) ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dit en semble. Het programma bestaat uit de strijkkwartetten g. kl. t, van Haydn, op 59 ito 3 van Beethoven en „Atis meinen Leben" van Smetana. De zaak Marchant-Beresteyn. In een gisterenavond gehouden open bare vergadering van de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond, heeft de voorzitter, de heer arts D. N. van Gelderen, tevens voorzitter van de federatie Zeeland, in zijn openings woord het conflict tusschen de heeren Marchant en Van Beresteyn en het uit treden van laatstgenoemde uit de partij ter sprake gebracht, daar in de couran ten ook de federatie Zeeland in de zaak is betrokken. Spreker deelde mede, dat in de ver gadering der federatie op 6 November de door de leden genoemde candidaten werden besproken en daarbij ook de gestie van den heer Van Beresteyn be- critiseerd en daarbij werd teruggegaan tot het begin van diens politieke loop baan in den Vrijz. Dem. Bond. Deze beoordeeling was in haar geheel zeker niet ongunstig al werd dan ook het op treden van den heer Van Beresteyn in 1916 van enkele zijden niet goedge keurd. Naar aanleiding van deze dis cussie werden brieven ontvangen van de heeren Van Beresteyn en Marchant, welke op 4 December in de federatie vergadering werden behandeld, waarbij de vergadering besloot geen advies aan de afdeelingen te geven. Spreker geeft moest de beleediging worden gewro ken. De gevolgen van zoo'n duel waren- beslist noodlottig geweest h-et was zóó veel beter. Nu werd- zijn naam in het geheel niet genoemd, alles was glad verloopen- als het geluk hem nu gunstig was, dat wil zeggen, als de dochters de erfge namen van den vader waren, dan kon hij er op hopen, dat ai zijn koene plan- -nen -in vervulling zouden gaan. Het oogenbiik om de rechten, hem door Leontine gegeven, te doen- gelden, was gekomen. Nu stonden de jonge dames zonder beschermer, nu moest hij zich tot haar dienst stellen, z-ich va-m den beginne af gedragera als bij haar behoorend. Hij mocht niet aarzelem Nog voordat iemand- ui-t den- toestand der dames Goolmann voordeel kon trekken nog voordat de wereld gewaar werd, hoe de omstandigheden, der zusters veran derd waren, moest hij Leontine zoover genaderd zijn, dat zij niet meer kon terugtreden hij zou zich wel weten terug te -trekken, indien hen» dat noo dig mocht blijken. De Grön-nings waren de eersten ge weest, d-ie de tijding hadden ontvan gen, zij waren, ook de eersten, die naar Haimthal snelden om de dames in al de droeve dingen, die bij een sterfgeval noodzakelijk zij-n-, bij te staan. De graaf had ook den hem bekenden- zaakwaarnemer van den overledene getelegrafeerd, of Goolmann een testa ment gemaakt had of niet, en wat hij, notaris Wemier, in bet eerste gevai daarvan wist. f\A/nrrlif UOWAI/WJ

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1