ëketoi aemeentebestuur "binnenland" ster nsfbode instbod® |i sj e Mzhm W* 60e Jlstargang'-1 DINSDAG lO JANUARI FEUILLETON Vreemd van de wereld >lotei „Suisse Ipgë ►ofd. KRUIS" contanten: .000,— ,000.— ►.000.— .000.-^ LOOO ►.00©.— i.800.— r.300.— t 400.— L.40O.— 1.800.— 5.010.— stoo.— '.000.— 5.400.— '•410. Ben prijs [trekking. klsliaat 185. Iwenscht baar, tot s/s der Iseiawapdeis Hotel „Du Com- hnderdag 12 Jan. voorkeur Maan- Klevr. VUIJK p/a. Lisstraat 67. I. Bankert 52. Iminende werken Imypark 32, 's av. halve dagen. IjN Paul Kruger- rtolbura «ottsrtJiiP \e!egeti plaatsen J*» PfttBAWERS, !£8 EN VEE. am, T a is 8 8 uari r. Mil. I .8.1» V ngen 's morgottt lekornen kn N.V ïransp. ea fv.h. Erven G VOt5, 18te Middelburg IBM, Tel 153; t« KN OOSTERHOUT, 1 Dordrecht Gebffc. Tel 101 VllSSINGSCHE COURANT BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat de heer M. LAERNOES, - wethoudei van onderwijs, voor ouders van .leerlingen der openbare lagere scholen te spreken is des Woensdags om 2 uur 111 het üemeente- liuis. inoo Vlissingen, 10 Januari Rum en Weth. voornoemd, Btl VAN WOELDEREN, De Secretaris, E. BISSCHOP. Bezuinigingspartij. Naar het „Vad." verneemt, hééft de oud-minister mr. A. van Gijn, per cir culaire vele gelijkgezinden aangezocht tot de oprichting van een bezuinigings- partij. Georganiseerd overleg. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken tot lid mr. J. P. A. Laman de Vries, hoofd directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, te 's-Graven- hage E. P. Westerveld, directeur-ge- raal der posterijen en telegrafie, te 's- Gravenhage mr. J. Wolfman, admini strateur bij het departement van oorlog te 's-Gravenhage C. J. Ph. Zatlberg, directeur-generaal van den arbeid te 's- Gravenhage dr. A. H. J. V. M. Deser- tine, inspecteur van het lager onderwijs te -Arnhem G. A. van Everdingen, ad ministrateur aan de gemeente-gasfa brieken te Amsterdam J. N.Hendrix, lid van Ged. Staten van Noord-Holland te Amsterdam tot lid-plaatsvervanger H. W. G. Ras, inspecteur der directe belastingen enz. te 's-Gravenhage P. N. L. Feltzer, directeur van het post kantoor te 's-Gravenhage mr. dr. J. van Geiein Vitringa, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage W. H. M. de Fremery, inspecteur van den ha venarbeid te Amsterdam G. H. Weu- stink, schoolopziener in de inspectie Hilversum, wonende te Amsterdam R. P. van Royen, directeur der gemeente- waterleidingen te Amsterdam J. ter Haar Jr., wethouder der gemeente Am sterdam. De spoorwegtarieven. De verhooging der spoorwegtarieven acht de „Nieuwe Ct." een belangrijke verkeersverslechtering. Reeds als zoodanig is zij betreurens waardig, maar er is meer Deze verhooging wordt mechanisch doorgevoerd, groote reizen worden dus belangrijk meer duurder volstrekt ge sproken, dan kleine. Elke verkeersvre- slechtering beduidt een vermindering van het sanienhoorigbeidsgevoél, een verkeersverslechtering die de lange af standen zwaar belast, brengt het ge vaar met zich, dat de uithoeken van ons land, in plaats van naar het centrum te tendeeren, over de grens, hetzij de markten zoeken, hetzij markten bezoe ken. Dat is vooral met het oog op Zeeland en Limburg een niet onbedenkelijk ge val. Wij begrijpen zeer wel, dat de spoorwegmaatschappijen in de zeer 28 Wie was er? vroeg Irene haastig. Graaf von Grönning, antwoordde Leontine bedrukt. Mijnheer de hoofdinspecteur, laat 11 zich door papa's afwezigheid niet storen, voegde zij met een vriendelijke beweging er aan toe, terwijl zij den bediende een wenk gat, het glas van den beambte te vullen. Baron vonr Falkenau had door een bode Leontine geurige bloemen en een korten, van liefde tintelenden brief ge zonden. Met een hoogen blos had zij de brief en bloemen aan hare lippen ge drukt en daarbij de volle zaligheid van een eerste liefde gevoeld. Over liet on derhoud van Grönning met Goolmann had hij niets medegedeeld. Irene had de bloemen met droge oogen aangezien, maar toen de zuster haar een der geurende bloemen op de borst stak, drukte zij de hand op haar hart, alsot ze daarmee de smart ver drijven kon, die haar bijna den adem benam. De vluchtige gedachte, die zij dien morgen tegenover de zuster had uit gesproken, liet haar niet meer los. Het was het eenige middel, om uit de verwarring van hare gevoelens tot klaarheid te komen. Zij vond troost in het plan, al hare kracht, heel haar leven in den dienst der lijdende mensch- heid te kunnen stellen. Het zou het ver- moeilijke omstandigheden, waaronder zij verkeeren, niet steeds met andere dan zuiver economische rekening kun nen houden. Met nationale overwegingen is bij dit nieuwe tarief stellig geen rekening ge houden. Dat achten wij te meer betreurens waard, omdat het ons de vraag lijkt of de diensten, die een reiziger op langen afstand vraagt van de vervoerende maatschappij, wel in dezelfde verhou dingen stijgen als het aantal kilometers waarlangs hij wordt vervoerd. Afgezien nog van de vraag of ver hooging der prijzen bij een vervoer maatschappij het middel is onder alle omstandigheden ont tot een hoogere rendabiliteit te komen. De protesten uit Middelburg en Maastricht hebben grond. Wij honen, dat de spoorwegmaatschappijen daar mede ernstig rekening zullen willen houden. Medailles voor menschiievend hulp betoon. Zaterdagavond kwamen in het gebouw van het loodswezen te Hoek van Holland de bemanning van de stoomreddingsboot „Prins der Neder landen", de eenige overlevende van de „President van Heei" en de nagelaten betrekkingen van de bij de ramp met de „President van Heel" omgekomen bemanning bijeen, waar omstreeks 10 uur Prins Hendrik, vergezeld van -den graaf van Athlone en een adjudant aankwamen. Nadat de Prins ailen in hartelijke bewoordingen had toegespro ken, werd door hem, namens H. M. de Koningin en de Nederlandsche regee ring, den schipper A. van den Klooster de gouden en den lsten machinist J. van Mastrigt, 2den machinist J. Ever aart, den matrozen P. de Zeeuw, K. Smit, A. Muilwijk, G. Jansen, O.Seekles en den .stoker B. Blokland, alsmede aan F. van der Vlies, den overlevende van de „President van Heel" en de nagela ten betrekkingen de zilveren medaille voor menschiievend hulpbetoon uitge reikt. Namens de bemanning werd door den commissaris van Rotterdam, den heer Jas, een woord van dank gespro ken voor de verleende onderscheiding? Fonds 1918 tot bestrijding van tuber culose en kanker. Zooals reeds bekend kan zijn, be staat het plan. om binnenkort van het Fonds 1918 tot bestrijding van tubecu- lose en kanker een vereeniging te vor men met afdeelingen in verschillende provinciën en gemeenten, .zoodat het een blijvend karakter krijgt. Zoodra dit plan een vasteren vorm heeft ver kregen. wordt dit ter kennis van het Nederlandsche volk gebracht. Uitdrukkelijk wordt de aandacht er op gevestigd, dat het Fonds 1918 gel-' delijke hulp zal verlenen niet alleen aan een bepaalde categorie van menschen, doch aan alle Nederlanders, die aan tuberculose en kanker lijden, en niet of niet geheel bij machte zijn om de kosten voor hun verpleging of opne ming in herstellingsoord, sanatorium of kanker-instituut zelf te bekostigen. Tot dat doel is reusachtig veei geld noodig. Gelet op de treurige omstan digheden, dat er jaarlijks ruim 17.000 menschenlevens aan. t.b.c. en kanker vernietigd worden, blijft het fonds 1919 langen naar geluk, naar het eenige door haar gehoopte geluk stillen, het redde .haar voor de tweespalt in haar hart, liet gaf haar, die spoedig zonder tehuis zou zijn, een plaats, waar ze leven en werken kon, waardoor ze de gedachten- zonde, die haar zoo zwaar drukte, het best kon boeten. Leontine zou haar niet al te zeer missen. Zij had immers aan het hart van den eenig geliefde een tehuis ge vonden het schoonste, heerlijkste, dat er voor een vrouw bestaat. Maar zij Haar tehuis zouden de woningen der armen, de plaatsen Van ellende en van ziekte worden. Haar hart zou niet ver stijven van smart, mocht niet verkoelen in het bittere gevoel, dat haar een paar vluchtige uren, als een ijskoude, al het goede doodende straal had doortinteld, ja, dat zelfs een seconde de liefde voor de zuster had weten te overheerschen. Met alle macht wilde zij het egoïsme, dat in elk inenschenharl woont, over winnen verleeren een „ik" te zijn, ge heel opgaan in de liefde voor allen. Het was een harde, bittere strijd, dien de jonge ziel had uit te vechten. De vroegere gouvernante der twee jonge dames, wie Irene bericht van den toestand had gezonden, kon het verzoek der zusters, haar in de moeilijke positie waarin de ruwe wil van den vader haar had gebracht, hulp te verieenen, niet vervullen. Zij was, zooals een telegram berichtte, gevaarlijk ziek. Zoo waren eenige dagen voorbijge gaan. Falkenau had zijn verloofde medege- steefs een krachtig beroep doen op al len, die zich aan zijn zijde willen scha ren. Bij den penningmeester dr. H. Jan sen, Huygenspark 36a te 's-Graven hage en bij de penningmeesteres der plaatselijke comité's worden steeds flinke bedragen ingewacht. Na de opheffing der metaalbewerkers staking. Zooals bij de overeenkomst, vorige week getroffen, was besloten, zijn gis terenmorgen de arbeiders aan de ver schillende fabrieken te Rotterdam we der aan het werk gegaan. Aan verscheidene groote fabrieken konden gisterenmorgen niet alle arbei ders geplaatst worden. Het is trouwens begrijpelijk, dat de bedrijven, na 10 weken geheel te hebben stop gestaan, niet direct weer op volle kracht kunnen werken. Zeker zal het wel eenige weken duren, voor weer alles in orde is. Bij Wilton werd aan verschillende groepen bankwerkers enz. mededee- ling gedaan, dat zij een nadere oproe ping om den arbeid aan te vangen, zullen krijgen. Voor de fabrieken was veel politie aanwezig. Voorzoover bekend, vonden nergens ongeregeldheden plaats. De zomertijd. Het „N.v.d.D." acht de oplossing, die prof. Nijland over de kwestie van den zomertijd wil geven, nl. 's winters de West-Europeesche e.n 's zomers de Midden-Europeesche tijd, zeer geluk kig. Wellicht acht men ten plattelande de concessie niet zoo belangrijk als de auteur doet, maar er zit weinig anders op dan dat men het platteland ten deze meer geve dan het verkrijgt. Eiders be staat de zomertijd toch ook, en bevindt men zicli vvèl daarbij. Er is op 'f eerste gezicht wel wat vreemds in, dat we ons een half jaar naar Miden-Europa, de andere helft van het jaar naar West-Europa rich ten maar gelukkig is hierbij geen po litiek in 't spel, en het lijkt gezond op portunisme. Mooier nog zou het zijn, indien de zaak bij internationaal over leg kon "worden vastgesteld, want de moeilijkheden, die men hier met de tijdregeling ondervindt., geldy min of' meer ook voor andefe 'landen',1 'en als er uiteraard één artikel waarlijk inter nationaal is, dan de tijd. Het Handelsblad"-schrijft Wij zouden zoo graag eens voor beelden van werkelijken last, dien de boeren ondervonden hebben, willen hooren. De mededeel'ing, dat zij hun dagtaak niet één uur mogen en kun nen vervroegen, zegt natuurlijk niets. Maar wij zouden willen hooreb, waar om de boeren, die zoo dikwijls in ver band met tijd' van zonsopgang en weersgesteldheid en oogststand en nog zoo veel meer een wisselend' werktijd- rooster moeten maken, van die klók- verzetting met één uur op i April zoo veel last hebben, dat daarom het ove rige Nederland de weldaad van den zomertijd onthouden moet worden. Zou een landbouwer ons dat niet eens kunnen uiteenzetten Het blad erkent, dat de zomertijd- regeling voor den landbouwer geen enkel voordeel en wel eenige last en zqrg heeft. Maar wij durven beweren, dat die last niet heel groot, het nadeel zeer gering is en dat in onze Neder landsche gemeenschap het offer van 'n beetje last en nadeel van" onzen boe- deeld, dat hij voor eenige dagen op reis moest, terstond na zijn terugkomst echter vertrouwend, de stijfhoofdigheid des vaders te buigen. Mijn hart verlangt naar jou, Leon tine. Al mijn zinnen dringen mii naar jou. Je mooi, trotsch gezicht, uw" edele gestalte zweeft dag en nacht voor mijn oogen ik hoor je stem, die mij klinkt als orgeltoon, en ofschoon ver van je, gevoel ik je nabijheid, die mij betoo- vert. Leontine, geliefde, ik zal je de mijne noemen. Nauwelijks waag ik het, de gedachte, die mij'boven mij zelf ver heft, volkomen te begrijpen. Ik ben im mers niet waard, het kostelijkste juweel in de kroon des levens, de liefde van het edelste en schoonste meisje te be zitten. Maar ik wil ze verdienen, ik zal er naar streven, je waardig te worden, geheel mijn leven zal ik in je dienst stellen, om met jou en voor jou te leven. Ook freule Eva had een paar vluch tige regels geschreven, die echter de onrust der beide meisjes eerder ver meerderde dan verminderde. Papa is van zijn bezoek bij je vader zeer verontwaardigd thuisgeko men. Hij moet eerst weer kalm worden, voordat hij opnieuw voor je werkt. Vat geen te snel besluit, het komt altoos anders dan men hoopt of vreest. Komt, tijd, komt raad. Hoe gaarne ik je zou opzoeken, ik waag het niet eerst moet de toorn van je vader bedaard zijn. Dan, ik hoop spoedig tot weerziens. 'Ten slotte nog de verzekering, dat gij beiden steevast op ons allen kunt reke nen, als ge steun of raad behoeft. renstand gevraagd mag worden ten bate van de veel grootere massa Ne derlanders, die door de zomertijdrege- ling een uur licht en zon meer krijgen. Drankbestrijding. Te Utrecht is onder voorzitterschap van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de wintervergadering van de Nationale Commissie tegen het Alcoho lisme gehouden. Deze werd o.a. bijge woond door de inspecteurs der volks gezondheid, afd. drankbestrijding, de heeren J. M. Hermans en jhr. F. S. Op ten Noort. De derde inspecteur, de heer J. A. Franken, zond bericht van verhin dering en betuigde met het oog op zijn aanstaand aftreden, dank voor de aan gename samenwerking. Dje aangename samenwerking, met ai de drie inspec teurs, werd door den voorzitter, in zijn openingswoord nog eens onderstreept. De rapporten van de commissie ter zake „Alcohol en Snelverkeer" en „het onder curateele stellen en de gedwon gen verpleging in sanatoria van chro nische alcoholisten" werden,onder dank aan de heeren stellers aanvaard en zui len bij de organisates nader bekend worden gemaakt. Met ontstemming werd kennis genomen van den econo- mischen druk door Spanje aangewend, niet tegen het drankverbod van het machtige Amerika, maar wel tegen dat van het zwakke IJsland. Nader over wogen wordt een beroep op den Vol kenbond. Een der afgevaardigden deelde mede, dat in Denemarken werd gedacht aan een boycot van Spaansche uitvoer-artikelen als sinaas-appelen, dadels, vijgen. Een ander afgevaardigde spoorde de leden er toe aan bij hun politieke orga nisaties een plaats te vragen op het verkiezingsprogram voor de drankbe strijding, zooals dat door de sociaal democratische drankbestrijders reeds met succes was gedaan. Voorstellen inzake toepassing en wij zigingen van de bepalingen van de Drankwet betreffende zetkasteieins werden naar de desbetreffende com missies verwezen. Besloten werd in het voorjaar van 1922 een alcoholcursus'te doen houden voor Amsterdamsche studenten, mis schien ook voor de Wageningsche. Stads- en Provindemeuws VLISSINGEN, 10 JANUARI. De dure spoorwegtarieven. Door de vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" zullen tot en met Don derdag a.s., des middags 12 uur, bij, verschillende winkeliers, café's enz. lijsten ter teekening worden gelegd, waarin verzocht wordt weder over te gaan tot de invoering van kilometer- kaarten op de spoorwegen, evenals van weekkaarten voor werklieden. Wij dringen er op aan, dat iedereen op deze lijsten teekent. De minister van waterstaat moet er van doordrongen worden dat de thans ingevoerde tarie ven voor de bewoners van de verschil lende uiterste hoeken van het land on dragelijk en dus onbillijk zijn. Waar de gelegenheid van teekening der adressen slechts bestaat tot Don derdagmiddag 12 uur, raden wij ieder een aan morgen de lijsten te teekenen, opdat de lijsten van veie duizenden handtekeningen zullen worden voor zien. Hoe mijnheer Goolmann over het vooruitzicht, dat Leontine ernstig aan trouwen kon denken, raasde, laat zich niet beschrijven. Hij haatte den baron, zonder hem te kennen, als zijn ergsten vijand, en met boosaardig genoegen zag hij 't oogen- blik tegemoet, waarin hij zijn bedrei ging tot werkelijkheid kon maken. Er uit met den indringer, er uit met de meisjes De indertijd' plotseling opgekomen gedachte werd snel bij hem tot een idee- fixe, die zoo spoedig mogelijk verwer kelijkt moest worden. De begrafenis van de oude Höldlin zou plaats hebben. De liefderijke be langstelling, die de jonge freule de oude vrouw had getoond, had invloed gehad op de dorpelingen, en de een voudige kist, waarin de arme haar laatsten slaap sliep, 'was rijkelijk met bloemen en groen versierd. Zoo zacht was ze in haar leven nooit neergelegd als in haar lijkkist, zoo feestelijk had het er in de armoedige hut nooit uitgezien, als op den dag dei- begrafenis, toen het kaarslicht sche merde door de ruiten en de geur der bloemen, die de doode sierden, door het kleine kamertje zweefde, dat haar een lang menschenleven als slaapver trek had gediend. Ook de beide freules Goolmann had den de mooiste kransen op haar kist laten leggen. De eenig levende bloedvërwante dei- oude, Lisi Frank, was niet aanwezig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. AMSTERDAM. 72 kamers m. warm en koud water. Prima Keuken en Wijnkelder. Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishotel" ROOKERS nemen de lastige droogte in den keel het ge makkelijkst weg met PASTILLES De Kamer van Koophandel houdt op Vrijdag 13 januari, des avonds 8 uur, een, openbare vergadering. Er doen zich hier ter stede zeer vele gevallen van griep voor, gelukkig niet van ernstigen aard. De ziekte komt zoowel onder meer bejaarde menschen als kinderen voor. Met ingang van 6 Januari jl. zijn be vorderd tot zeeloods de ioodskweeke- lingen Ie klasse A. Ruig en J. L. We ber tot loodskweekeling le klasse de loodskweekelingen 2e klasse W. van Leeuwen Wzn., G. Bruin en J. J. van der Maas tot loodskweekeiing 2e klasse de. matrozen. A. H. Verharen, J. van Hoepen en J. H. Heeres en tot loodsschipper 2e klasse de matroos op het betonningsvaartuig J. Bogerd. De Vlissingsche H. B. S. club „V. H. C." zal haar derde jaarfeest herden ken op Maandag 16 Januari, des avonds 8 uur, in de groote zaal van het Concertgebouw aan de Emma- straat. In ,,de Oude Vriendschap" wordt Donderdag a.s. een zevende opvoering gegeven van de revue „Holland krijgt Bezoek" door De Ruijter. "De opbrengst van deze voorstelling komt geheel ter. goede aan de noodlij denden in de veenstreken. Bij Kon. besluit is aan den opzichter der verlichting 1ste gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip Noord- Hinder J. Hoekstein, op zijn verzoek met ingang van I Februari 1922, eer vol ontslag uit zijne betrekking ver- leend. Door Ged. Staten is bij den Provinci alen stoombootdienst op de Wester- Niemand had hét meisje den dood der oude vrouw berichthaar naam werd door al de volgelingen, welke nieuwsgierigheid hierheen had ge bracht, genoemd, en het tooneel, dat zich voor weken op 't riddergoed had afgespeeld en door het dienstpersoneel verder verteld was, kwam daardoor opnieuw in herinnering. De jongste freule zou haar niet van den hof hebben gejaagd, fluisterde men, en verder ging het, en toen ein delijk de tamelijk lange stoet zich in beweging stelde, de dorpskinderen hun koraal aanhieven, toen dacht men aan alles anders meer dan aan de.doode, die men naar de eeuwige rustplaats leidde. Daar, daar gaat de oude heer, fiusterde de jonge boerin, bij wie Irène op den bewusten dag vertoefd had, haar buurvrouw toe, toen zij, het kerk hof verlatende, naar huis gingen nu hoort men spoedig weer dat pif-paf en het geblaf der honden. Hu, Léne, ik zou niet gaarne met zoo iemand altoos samen wezen. Voor dien kon men bang worden, als men niet wist, dat het de rijke Goolmann was, wien het mooiste landgoed in den heelen omtrek toebe hoort. Die arme freules, wat baat ze al het geld. Daar zitten ze in het mooie groote huis en klagen, en de vader be kommert zich niet om haar, die gaat op de jacht en schiet de arme dieren dood. Een van ons mag dat niet, neen, en zoo'n jong haasje of zoo'n malsche reebout kon ons toch ook geen kwaad, zeg? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1