1000 150 100 25 1 Twink 0 Utrecht Vreemd van de wereld Lux ©Oe «lacurtfang i 1922 MMWDAO 'Sitgm: lm F. Ill 1 ®I Ir, Khiu iét 58. flissinp. Talelm Inlas. BINNENLAND FEUILLETON Stads» sa Provindenïeitwg Hotel „Suisse' die men <J>raaó hunne oopópnonkelyfte of zelfs een (§eh.eel nieuwe kleun kou willen Revert kunnen me èTwirsk ■Succesvol behandeld, wonden. U heeft de keus uit achttien kleuren' Uw verbeelde zydert blouse Uw verschoten toiletje alles wordt weden als nieuw. M/é&chL lef ^lyker-êi/d -No. 7 B ttSaRBBOTRTOJWHOWJBÖfin B er bezichtiging, elen of vraagt lg ontvangen wij tevredenheids- de door ons 's en ORGELS, nder vooraan- prijzen de zeer ng, waardoor orden genoemd, kaal gehoor en ;enot. VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissïngen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. 9J4NU4R1 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels fl.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. fasefiijnt dagelijks, BitBizmtderd sp Zondag m slseinsen eiftende Gfefistelij&e Faestdagen. De abonné's, in 't bezit eener 4 Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt' heid tot werken. Siyil een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bli verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitreiking van onderscheidingen door Z. K. H. den Prins. in aansluiting met hetgeen reeds is vermeld, kan nog worden bericht dat Z. K. H. den Prins zich a.s. Maandag naar den Helder zal begeven om van daar, Dinsdag d.a.v. per torpedoboot O 9 naar Terschelling en Coxdorp op Texel te gaan voor het uitreiken o.a. van door H.M. de Koningin toegekende medailles voor menschlievend hulpbe toon aan de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen bij de ramp met de reddingsboot „Brandaris". Donderdag 12 dezer zal de Prins medailles uitreiken te Ouddorp op Goeree, en den 14en begeeft de Prins zich met gelijk doel naar Terneuzen en Vlissingen. De medailles op Ouddorp en de laatstgenoemde Zeeuwsche plaatsen, houden verband met verschillend hulp betoon aan in nood verkeerende sche pen in de maand November ten vorige ja re. De Tweede Kamer-verkiezingen. De officieeie uitslag van het referen dum over de candidaten 3 tot en met van alle candidatenlijsten van den vrijz. democratischen bond is, naar de „Tel." meldt 1. mr. P. J. Oud, 2. E. M. Teenstra, 3 Th. M. Ketelaar, 4 jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, 5. W. O. A. Koster, 6. P. Nolting, 7. E. J. Abrahams, 8. H. B. Berghuijs. Nu mr. Van Beresteyn als lid van den Bond heeft bedankt treedt de heer Koster in zijn plaats. Voor de 2e plaats is gekomen mevr. mr. B. Bakker-Nort. De eerste 6 plaatsen op alle candi datenlijsten worden dus ingenomen door mr. H. P. Marchant, mevr. mr. B. Bakker-Nort, mr. P. J. Oud, E, M. Teenstra, Th. M. Ketelaar en W. O. A. Koster. Voor de resfeerende piaatsen zuilen de 4 groepen van kieskringen in den Joop van deze maand candidaten stel len. Van Berensteyn-Marchant. In het „Deventer Dagblad" heet mr. dr. van Berensteyn de bewering van mr. Marchant, ais zou de uitslag van het gehouden referendum de aanlei ding zijn geweest van zijn uittreden uit den Vrijzinnig Democratischen Bond, een insinuatie. Voorts verklaart hij, met mr. Marchant niet meer aan ééén tafel van politieke vrienden te kunnen zitten. De steun aan uitgeputte werklozen kassen. Onlangs heeft de minister van arbeid een bespreking gehad met de verte genwoordigers van eenige groote ge meenten en van de vakcentralen over de regeling die in 1922 za! gelden voor werklooze leden van door de crisis Alleen.vereenzaamd, doodarm, hulpe loos, en toch een mensch als zij zelf. Irene hulde zich in den lichten zijden ■nantel, die haar omhulde. Zij rilde. En dan waagde zij het nog, zich ellendig en ongelukkig te gevoelen Daar mor de zij tegen haar lot, omdat het niet al hare wenschen vervulde, omdat zij niet het volle geluk gevonden had, dat zij had gedroomd, gehoopt? -Zeventig jaar was de oude, zeventig jaren van armoede en kommer, zeven- hg jaren zonder zonneschijn had zij, geleefd en alles zonder morren verdra gen. Moed vattend, trad zij thans dich ter aan het b»d en keek angstig in het door smart verwrongen gelaat. Snel, als mocht geen ander zien, waarmee de armc 'n haar laatste uren bezig was ie-ZZnm raaptf z>i de vuile kaarten rflKrlf' Ze ha3r de han" Tn»n vneM Cen' hoek te slingeren. Toen voelde zij onzeker aan de magere hand, die nog warm aanvoelde Met een zucht van verlichting rieo 'zii de oude bij den naam, terwijl zij zacht vroeg: Wordt wakker, vrouw Höldlin Ikbcnbn U. Irene von. Goolmann die het altoos goed met je en ook nlet Lisi gemeend heeft, tot De handen der zieke krompen ineen werkloosheid uitgeputte werkloozen- kassen. De regeering heeft naar aanleiding van de gevoerde besprekingen beslo ten de regeling in het algemeen nief te wijzigen. Echter zouden door de vak centralen. voorstellen worden gedaan in .zake den termijn van 78 dagen, ge durende welken, men ma uitgetrokken te zijn moet hebben gewerkt' om op nieuw recht op uitkeering uit de werk- ioozenkas te kunnen doen gelden en in zake de regeling der uitkeering bij ge deeltelijke werkloosheid. Inmiddels moet de getroffen rege ling worden toegepast. Verreweg de groote meerderheid der gemeenten waar leden der kassen- wonen, heeft reeds bericht aan de regeling mede te werken. Bit de metaalnijverheid. Volgens het „Centrum" heeft de sta king aan de arbeidersorganisaties on geveer 2 millioen gulden gekost en wel 1 millioen aan den modernen bond, >2 millioen aan de Katholieke organisatie en i 400.000 aan de Christelijke werk nemers-organisatie. Het dagelijksch bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft, overwegende, dat thans nop niet kan. worden vastge steld, of en zoo ja hoeveel van de betrokken arbeiders den arbeid heden zullen kunnen hervatten, besloten de steunbeweging althans voorioopig nog onverzwakt voort te zetten. Naar „de Ingenieur" meldt, zijn de Nederlandsche ingenieurs de heeren D. A. van Heyst, J. F. Schönfeld en H. San-gster, in verband met hum. werk zaamheden ten behoeve van hei her stel van de verwoeste streken in Noord Frankrijk, door de Fransche regeering benoemd tot ridder van het Legioen var, Eer. Postpakketten voor België. De postpakketten, welke uit Neder land naar België gezonden worden en niet meer dan twee Kg. wegen, moe ten In-, de toekomst voorzien zijn van een certificaat van oorsprong hetwelk ten doel heeft aan te toonen, dat de goederen niet uit Duitschland afkom stig zijn. Het certificaat moet getee- kend. zijn door een Belgisch diploma tiek agent of consul. Alle postpakket ten, bevattende bijouterieën, valsche bijouterieën, zilverwerk, horloges, bont en aniline kleurstoffen moeten zonder onderscheid van gewicht voorzien zijn van een certificaat van oorsprong. De Belgische regeering heeft deze maatre gel genomen om den clandestienen in voer van Duitsche producten, welke een verontrustende afmeting aannam, tegen le gaan. Scheepvaartbev/Cging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengeko men 132 schepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam, met inbegrip r.og eenmaal openden zich hare oogen heel wijd, niets begrijpend dwaalden hare blikken rond en staarden .eindelijk het meisje a an. De lippen bewogen zich zacht, onduidelijk, gebroken fluisterden zij Lisi die is rijk zij is mooi. Bid voor mijne ziel ik heb 't bidden verleerd, klonk het zacht, heel zacht aan Irene's oor, en diep bewogen, huiverend voor de majesteit van den z°nk zij bij de schamele leger- ■~e,°P de knieën en een- warm, innig gebed, luid genoeg, dat de stervende net kon hooren, drong over hare bleeke lippen. Een angstige, snelle blik trof de oude vrouw, die thans stil en zwijgend neer lag, de magere handen gevouwen, een glimlach vol vertrouwen om den inge vallen, bleeken mond. Met wankelende schreden verliet de jonge dame de hut om zoo snel als haar knikkende knieën het vermochten naar de verwijderde woning van de naaste boerin: te gaan. De oude Höldlin is dood fluis terde zij de jonge vrouw toe, die haar met een kind op den arm tegemoet kwam. Zorg er voor, dat de noodige voorbereiding voor haar begrafenis wordt getroffen. Hier, en zij legde een gevulde beurs in de hand der vrouw, vervul uw menschen- en christenplicht aan de arme. Wat gij aan haar doet, hebt gij aan mij gedaan. Weet ge waar Lisi Frank gebleven is voegde zij er aarzelend aan toe, zij is toch de eenige levende bloedverwante van vrouw Höldlin. van Hoek van Holland- 129 schepen, met. 240.125 nettóreg. tons. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 15! schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland 148 schepen. Voorioopig overzicht van het weer in 1921. Mededeelin-g van hei Kon. Meteor. Instiluut Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur over dag en het dage lijksch maximum ongeveer 1 graad C. boven normaal, terwijl het minimum er weinig van afweek. Het aantal dagen met een temperatuur boven 25 graden bedroeg pijna het dubbele van het nor maal aantal. De jaarsom van den neer slag bedroeg gemiddeld over het ge heele land slechts ongeveer 432 m.m. tegen 691 m.m. normaal, zoodat een tekort van ongeveer 260 m.m. is voor gekomen. Het jaar 1921 was wel een der droogste jaren sinds 1850, alleen in 1857 was de neerslag nog geringer op de acht stations, waar toen reeds de regenval werd waargenomen, bedroeg toen het tekort gemiddeld 269 m.m. te gen 227 m.m. in :921. Vooral in het Oosten is het toen zeer droog geweest. Het aantal uren met zonneschijn in de Biit bedroeg 1781 tegen 1493 uren nor maal per jaar. VLISSINGEN, 9 JANUARI. Vlissingen en de bezuiniging. Van verschillende zijden is ons ver zocht, mededeeling te doen van wat onder dit opschriften ingezonden stuk ken in de „N. R. Ct." is geschreven. Deze stukken in zijn geheel overne men zou te veel plaatsruimte vergen. Nu evenwel in de „N. R. Ct." en daarmede in het geheele land het be leid van ons gemeentebestuur aan cri- liek is onderworpen, meenen wij toch wel in beknopten vorm van deze stuk ken melding te moeien maken. De heer H. was ontstemd over het optreden van den burgemeester naar aanleiding van het bekende adres van den Vrijheidsbond tot het instellen van een 'bezuinigings-commissie. Omdat hij bovendien van meening was dat het ge meentebestuur niet voldoende bezui nigt, beschouwde hij deze aangelegen heid niet als van uitsluitend plaatselij ken aard en bracht haar door middel van het groote Rotterdamsche blad on der de algemeene aandacht. Het schrijven van den heer H. werd in de „N. R. Ct." beantwoord door een stuk van den heer C., die het beleid van het gemeentebestuur verdedigde en van H. een gedocumenteerde critiek óp tast bare fouten van het gemeentebestuur vorderde. Niemand weet, waar die meid ver blijft, klonk het hard uit den mond der vrouw. Om die behoeft de freule zich niet ie bekommeren. Zoo eene Maar, vervolgde zij eerbiedig, terwijl zij de hand van Irene wilde kussen, de oude zal onze lieve Heer zeker al hare zon den vergeven, als zoo'n engel als onze freule voor haar gebeden heeft. Hef zal ook alles gebeuren, de laatste liefde diensten bewijs ik haar zelf, freule, vertrouw daarop. Als er geen geld genoeg is, kom gerust bij mij. Met den geestelijke spreek ik zelf. Maar och haal mij een glas water. Zij wankelde, en als de sferke armen der boerin haar niet hadden gegrepen, was zij tegen» -den grond gevallen. Zij verloor haar Bewustzijn, slechts met moeite gelukte het de vrouw haar in de kamer te brengen en op de harde sofa, die in de zoogenaamde pronkka mer stond, te leggen-. Eindelijk kwam zij weer bij, de blee ke wangen kregen weer wat Meur, de oogen openden zich, met een diepen zucht richtte zij zich op, terwijl zij zacht zei Mijne zuster mag niet weten, dat ik zoo zwak was. Het gaat nu weer be ter. Dank, beste vrouw, en- zorg voor de arme doode. Verlaat u op mij, freule. Zal ik u niet een eind vergezellen Irene reikte haar vriendelijk de hand. Ik kan alleen gaan. De boerin keek haar nog een poos na. Die heeft het aangegrepen, fluister de zij. Ja, ja, de rijken en voornamen De heer H. zegt nu in zijn antwoord op het stuk van den heer C. dat wan neer deze laatste (de heer C.) hem (de heer H. dus) mocht uitnoodigen deze kritiek te leveren in het plaatselijk blad (in ons blad dus) hij daarvan gaarne gevolg zal geven, mits de heer C. zich verbindt in ons blad zijn betoogen te weerleggen. (Wij zullen hiervoor gaarne onze ko lommen beschikbaar stellen.) De heer H. bespreekt verder nog uit voerig de houding van den burgemees ter in deze kwestie en zegt o.a. De burgemeester hield (naar aanlei ding van het adres van den Vrijheids bond) op geprikkelden toon een uiterst scherpe redevoering, welke hij tevoren op schrift had gesteld en waarin hij de adressanten geweldig te lijf ging. De toeleg gelukte, de raad van ons pro- vinciestadjê, niet aan zoo'n forsch op treden gewoon, was overbluft. Een groot deel der burgerij is óver dit optreden verstoord, m.i. terecht, al dus verklaart H. verder en hij stelt daarop de volgende vraag. Behoort het tot de taak van den burgemeester een uiting van burgers, die het goed met de stad meenen en die alleen de fout hebben het belang van de gemeente anders te zien, op een dergelijke wijze onschadelijk te maken? Waar moet het heen als de burgers zich niet tot hun bestuur kunnen wenden, zonder te ris- keeren op onheusche wijze te worden afgestraft De heer H. zegt nog in den aanvang van zijn schrijven, dat hij zijn stukje schreef als Vlissingsch burger, die er geen belang bij heeft zijn stad afbreuk te doen, integendeel. In onze gemeente 'is het echter zoo gesteld, dat ieder die niet meezingt in het koor van „Vlis singen groot-grooter-het grootst 1" eenvoudig voor een minderwaardig burger wordt uitgekreten. De heer T, H. Siemelink, voorzitter van de afdeeling Zeeland van den Vrij heidsbond heeft eveneens de gastvrij heid van de ,,N. R. Ct." ingeroepen voor deze kwestie. Hij zegt, dat er een „zeer pijnlijke en onaangename indruk" is gemaakt, niet evenwel door het adres van den Vrijheidsbond, doch door het antwoord van den burgemeester, die in openbare raadszitting de leden dezer afdeeling voor bijna niet minder dan „misdadigers" uitmaakte, terwijl het voorstel tot indienen van bedoeld adres tot bezuiniging, met algemeene stem men ter vergadering was aangenomen en onder de aanwezigen nief alleen alle standen vertegenwoordigd waren, maar ook het niet minste gedeelte van Vlis- singen's burgerij ik zag gestudeerden, opperofficieren, industrieelen, oud-on aerwijzers, marine-officieren, werkge vers en werknemers, die men toch nief voor „onbevoegden" mag schelden. In het bovenbedoelde stuk van den heer C. in de „N. R. Ct." schrijft deze o.a. dat het gemeentebestuur wel de- JNGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. weten niet, hoe goed zij het op de wereld hebben, en hoeveel ellende er is. Bedaard, jongen, niet gehuild, hoor. Daar heb je een stuk brood en- een glas melk, en zij zette den driejarigen blon den jongen op den witgeschuurden vloer. Ik moet naar de oude Höldlin-, die is gestorven, weet je, zooals groot moeder, die wij voor een paar weken begraven hebben. Als je niet lief bent, ais ik terug kom, als je niet rustig bent, dan neemt de oude je mee, begrepen Zoo en zij zette het glas schuimende meik dicht bij het kind op den grond, stak hem een stuk brood in de kleine roode handjes en, een zwarten doek ter eere der doode om de schouders slaan de, verlief zij het huis. Irene had, zonder door Leontine te worden bemerkt, hare kamer bereikt en zonk daar, geheel uitgeput, op de sofa neer, het brandende hoofd op de handen gesteund». Zij was niet bijgeloovig, de betee- kenis van de voorspelling had zij niet begrepen,, maar toch hoorde zij, terwijl zij het moede hoofd in de zachte kus sens drukte, nog steeds weerDe voorname heer hahaha en Lisi en de freule van het heerenhuis. Bruiloft geeft het nog niet maar de dood staat dicht bij den oude en God hebbe erbarmen: hoeveel leed en tranen en smaad» en schande ligt daar naast maar ook geld, veel geld, en dat dekt alles toe. Eindelijk eischte de natuur hare rechten. Haar oogen sloten zich, eerst toen de middagklok schril door het huis AMSTERDAM. 72 kamers m. warm en koud water. Prima Keuken en Wijnkelder. Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishotel". VERVAARDIGD DOOR DE -ik»-. FABRIKANTEN 1 VAM er? verft, klonk, schrikte zij op en stond tegen over de zuster, wier oog vol liefde en zorg op haar rustte. Heb je mij nog even lief, als vroeger, mijn kleine Irene vroeg zij feeder, terwijl zii het blanke hoofd' van Irene zacht ophief. Wat scheelt je, ben je ziek voegde zij er verschrikt aan toe. Ik heb vandaag den laatsten zucht van een stervende gehoord, Lea, o, en daarbij vee! geleerd en geleden. De oude Höldlin is dood de strijd was kort, maar hoe lang, hoe vreeselijk lang zal haar, de vreugdelooze, het leven geschenen hebben. Lea, ik zou mijn leven aan» zieken en armen willen wij den, zoodra ik jou aan hef hart van je echtgenoot geborgen weet, voegde zij er met een zucht aan toe. Lieve, zoete Irene. Zooiets moei lijks heb je vandaag al doorleefd. Je zenuwen zijn overspannen, vandaar die gedachte, die, zoolang ik leef. geen werkelijkheid zal worden. Jij behoort bij mij en hem als ik hem ooit mag bezitten. Kom, je hebt versterking noodig, iief kind. Ik verlang naar een babbeluurtje met jou, en ik heb zooveeJ op mijn hart. Den arm teeder om Irene's middel slaande, trok zij het meisje zacht in de eetkamer, waar reeds de dageïijksche gast, de hoofdinspecteur, een onge trouwd heer, haar wachtte. Mijnheer von Goolmann verscheen niet aan tafel. Het bezoek van dien morgen had kern den eetlust bedorven, liet hij door middel va» den bediende zeggen. {Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1