ngezonde Vreemd van de wereld Hotel „SUISSE'T Mo. S B555, 6Qe Jaaf^onil 1922 VRIJDAG 6 J4MUAHI BINNENLAND IFEUILI-ETON Stads- en Provincienieuws NGSCHE COURANT advertentie-prijs. ya, j,4 regels 1.10 voor iedere M.el „eer 28 centbij abonnement spe- •inle prijzen. Reclames 52 cent per regel dienstaanbiedingen en dienstaanvragen Tas i5 regels 65 centiedere regel meer ES cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1regele 1.70, iedere regel meer 26 cent. abonnements-prijs Voer Vlissingen en gemeenten op Wal- •ïere* 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-aboa- dementen 17 cent, altes bij vooruitbetaling. Afeeaderliike nummers 5 cent. Minister Van Karnebeek. Volgens een Reuter-telegram is mi nister Van Karnebeek weder uit Ame- glka naar ons land vertrokken. De correspondent van het „Hbld." te Hew-York zendt aan zijn blad een te legram -over het eerste officieele diner, «lat met groot succes in het Alstor Ho- de! aldaar gegeven is ter gelegenheid wan de oprichting van de Neder- landsch-Amerikaansche Vereemging. Aan dit diner werd minister Van ïarnebeek gehuldigd. De heer Edward Bok, voorzitter van de vereeniging, en tevens gekozen tot president van de Nederlandsche Kamer wan Koophandel was tafelpresident met 'William Redfïeld, ©ad-staatssecretaris van handel ten tijde van de regeering wan Wilson. Verscheidene New-York- sche notabelen en de meeste daar woonachtige Nederlanders woonden dit stichtingsfeest 'bij. Edward Bok Jas brieven voor van president Harding en van staatssecre taris Hughes. Beiden toonden hoogelijk fe waardeeren het werk, dat Van Kar- ■ebeelc op de conferentie te Washing ton had verricht. Toespraken werden nog uitgebracht door William Redfield, mrs. Corrine Roosevelt en David Jayne HUI, oud- gezant van Amerika in Den Haag. On geveer tweehonderd gasten zaten aan kef diner aan. Minister Van Karnebeek hield een mooie toespraak, waarin hij de eeuwen •ude goede betrekkingen tusschen Ne derland en Amerika te berde bracht. Tevens bracht 'hij het historisch feit ter sprake betreffende de eerste Neder landsche leenteg aan de nieuwe Ame- tikaansche republiek, waarbij hij tevens de onderhavige leening voor Neder- landsch-Indië kon releveeren. De toe spraak van minister Van Karnebeek «ad een zeer groot succes. Het verblijf van Van Karnebeek in Washington en zijn kort bezoek aan New-York heeft zulk een goeden in druk gemaakt bij de regeering en de overige vreemde delegaties, dat Neder land trotsch kan zijn op dezen hoog- staanden staatsman. De minister hitte ook zijn bewonde ring voor het prachtige werk, door de Nederlandsche Kamer van Koophandel verricht en sprak zijn voldoening uit voor de belangelooze prestaties van alle Nederlanders in New-York. J!hr Van Berensteyn uit de V.D.-partij. Het Kamerlid de heer Van Beresteyn ïeeft aan het bestuur van de afdeeling Den Haag van den vrijz.-democrati- schen Bond het volgende schrijven gericht De wijze, waarop meer in het bijzon der in de Saatste weken de voorzitter 25) Hij verkeerde er in het geheel niet oyer in twijfel, wat Grönning aanlei ding tot dat bezoek gaf. Als bescher mer der beide meisjes wilde hij waar schijnlijk optreden, zich mengen in zijn persoonlijke aangelegenheden, mis schien wel een zedelijken druk op hem uitoefenen. Daar kwam hij bij hem aan het rechte adres. Zoo iets bestond niet. Die moeite kon hij zich sparen. Op hem, Goolmann, kon niemand invloed oefenen. Hij stond op vasten voet en die geloofde, hem te kunnen veranderen, op zijn besluiten te kunnen inwerken, die rekende buiten den waard. Maar toch wilde hij hooren, wat de graaf, die hem sedert den dood zijner vrouw geheel links had laten liggen, te zeggen kon hebben. He' deed hem genoegen, hem te kunnen afwijzen hem te bewijzen dat hij zich door niemand liet beïnvloeden en zich alleen heer en meester gevoelde wer zijn groot bezit zoowel als over zijn kinderen. Het antwoord had hij gereed en zijn gezicht voorspelde niets goeds, toen hij den bezoeker tegemoet ging en ijskoud vroeg, wat hem de eer van dit bezoek verschafte. Daar Goolmann hem niet noodigde «m plaats te nemen en zelf bleef staan,' der Kamerclub tegen mij is opgetreden maakt het mij onmogelijk langer deel uit te maken van de Kamerfractie, ctie door den heer Marchant wordt geleid. Het gevolg van dit uittreden uit de fractie brengt mede, dat ik mij dus ook niet meer beschikbaar wensch te stellen voor de candidatenlijst der vrijz. dem. partij voor het lidmaatschap, waarvan ik tevens mijn bedankbrief bij den secretaris mijner afdeeling heb inge zonden. Mr. H. Binnerfe f In den ouderdom van 79 jaar is te Voorburg overleden mr. H. Binnerts, lid van de Eerste Kamer voor Friesland, oud-rijksadvocaat voor Fiesland en oud-president van het gerechtshof te Leeuwarden. De ex-keizer. De geruchten over een aanstaand tweede huwelijk van dem gewezen kei zer Wilhelm worden thans door diens gevolmachtigde, geheimraad Berg, te gengesproken als een boosaardig en onzinnig verzinsel. Onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog. Op 28 December 1.1. is in het Nebel- instituut te 's-Gravenhage een inter nationaal neutraal' wetenschappelijk comité geconstitueerd, dat zich tot taak stelt een objectief onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog in te stellen. Het comité doet dit in aanslui ting van een wensch, die reeds vroeger belangrijke burgers uit Engeland, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Sta ten voor een dergelijk onderzoek door neutralen geuit hebben. Het comité bestaat uit vertegen woordigers van de wetenschap in neu trale landen, aangewezen door groe pen, dié bela.ng stellen in dit voorge nomen onderzoek. Aanwezig waren afgevaardigden uit Nederland, Noorwegen en Zweden, maar spoedig zullen zich ook afgevaar digden uit andere neutrale landen aan sluiten. Het comité is van meening dat de tegenwoordige toestand van de we reld aan de neutralen deze buitenge woon belangrijke taak oplegt De ervaring dat nog heden ten dage zoolang na het sluiten van den vrede de krachten van tweedracht en haat werkzaam zijn en een waren volkeren- vrede in den weg staan, toont mede hoezeer dit voornemen in het belang is van de geheele menschheid. Het vraagstuk van de veroorzaking van den wereldooorlog moet ophouden een onderwerp te zijn van politieke polemiek en zijn oplossing vinden in een onpartijdig, wetenschappelijk on derzoek. Het comité is zich volkomen goed bewust dat zoolang de meeste archie ven gesleten blijven, het onderzoek zeer moeilijk is. Uit bepaalde archieven is echter reeds ^belangrijk materiaal be kend gemaakt, memoires van leidende personen en imfiscreten brachten' reeds veel aan het licht, terwijl niet diploma tiek historisch materiaal altijd needs in overvloed voorhanden is geweest, en daaronder zeer 'belangrijk. Kan ook de absolute waarheid rtog niet bereikt worden, het comité acht het een plicht die geen uitstel toelaat met de alle nu reeds beschikbare miiddelen de best mogelijke waarheid te zoeken. De financieeele zelfstandigheid van het comité is .voorloopig verzekerd doordat burgers uit neutr.ale en uit een leunde de graaf op een der Btoelen, die onordelijk dooreen stonden in de met tabaksrook gevulde kamer, terwijl hij sarcastisch zeiAls de eeiw buur bij den ander komt, zou zoo'n vraag eigen lijk overbodig zijn. Er was een tijd, waarde beer von Goolmann, toen wij dit beiden niet noodig haddeti. Maar hij nam snel plaats in den stoel u veroorlooft mij, dat ik plaats neem. Zoo gauw bent u met van mij af, wanlt wat ik op het hart heb, moet er af, al hoort u mij ook nog zoo ongaarne aan. Het gaat over uwe dochters, die u niet weet te waardeeren en niet waard bent te hebben. U hebt niet het recht, ze als een gevangene te behandelen en ze elk ge noegen te bederven. Ik heb u de zonderlinge boodschap onlangs niet kwalijk genomen welk zonderling mensch u geworden' bent, weten we he laas maar al te goed, maar als het lot iemand twee zulke lieve, verstandige en brave kinderen schenkt, dan moest men dankbaar daarvoor zijn en ze ge lukkig maken. In ernst mag u er niet aan denken, u van haar te scheiden en ook verder uw despotischen wil door te zetten. Oude juffers, stiftdames, mijn waarde Goolmann, zijn van ander hout, dan uwe dochters, en de dwaze ge dachte, ze tot een eenzaam 'leven te kunnen dwingen geef die maar op. Hebt u nog meer op het hart vroeg Goolmann met spottenden lach, terwijl hij zijn pijp opnieuw aanstak. Toer», maar, geneer u niet, ik luister naar u, maar verder heeft het geen doel. Wat ik wil, gebeurt. Hét oordeel van anderen van de overwinnende staten geld heb ben geschonken, om hef onderzoek mo gelijk te maken, zonder het op welke wijze ook te beïnvloeden. Het onderzoek zal evenzeer met de politieke als de volkenrechterlijke en economische verhoudingen rekening houden en zal zoo ver in de geschiede nis teruggaan als ieder onderwerp ver- eischt, bijv. inzake de Fransch-Duit- sche betrekkingen tot den vrede van Versailles 'Het comité dringt er op aan, dat allen die bekend zijn met feiten, van belang voor hef onderzoek, zifch in verbinding stellen met het „Centraal Comité voor een neutraal onderzoek traar de oorza ken van den oorlog De arbeidstijden van het spoorweg- personeel. Naar „de Tel." vtrnefemf, heefi ée minister van waterstaat hef ontwerp- arbeidstijdverlenging van de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de hoofdbesturen der spoorwegorganisa ties toegezonden met verzoek om hem voor 16 Januari Sum oordeel daarover te doen kennen. Aan het onfwerpi is door de directie een uitvoerige toelich ting toegevoegd, waarin zij wil aanfoo- nen, dat de voorgestelde verslechterin gen niet in strijd zijn met de arbeids wet. Behalve de reeds bekende verslechte ringen wordt door de directie ook voor gesteld om voor het tourcau-pensoneel de 45-uïrge -werkweek in te voe ten. De strijd in de mefeafmdusitrie. In een bijeenkomst, die gisteirenmor- gen te Rotterdam gehouden is tusschen de besturen der samenwerkende me taalbewerkers-organisaties en het da- gelijksch bestuur van den Metaalbond, is overeenstemming verkregttn omtrent beëindiging van het conflict. Aanvaard is het aanbod* dat »n de laatste bijeenkomst door het dagelijksch bestuur van den MetaaïbomJ is gedaan en hetwelk neerkomt op de volgende punten le. Erkend wordt, dat in den toestand waarin- de metaal-iodnsrtrie verkeert, overleg tusschen den Metaalbond en de metadl-lbewerkers-organisafies wen- schelijk is. 2e. Het werk wordt z*m» spoedig mo gelijk 'hervat bij de werkgevers, die bi] den Metaalbond zijn aangesloten en waar gestaakt is. 3e. Verdere ioorrwijzigïngen worden niet ingevoerd dan rta overleg tusschen de béide organisaties. 4e. Aan de werklieden, die aan den arbeid zullen gaan, zal tot 1 Februari a.s. 'het oude loon worden uitbetaald, verminderd met 5 H en na 1 Februari het loon van vóór de staking vermin derd met 10 Voir de minderjarige arbeiders zijn deze -cijfers van het ver minderde loon respectievelijk 7j4 en 15 5e. 'Overeengekomen is, dat het ver kregen accoord bij de leden der samen werkende organisaties zal worden ver dedigd. Het dagelijksch bestuur van den Metaalbond zal dit voorstel bij het algemeen bestuur van den Metaalbond verdedigen, mits de commissie van tien zich thans verbindt, dit eveneens bij de leden te doen. Bij aanneming daarvan kan het werk a_s. Maandag worden, hervat. Georganiseerd overleg-Ioodswezer». In .de op 29 December j.l. gehouden vergadering der bijzondere commissie is mij zoo .onverschillig als en hij knipte een- stofje van zijn jas als hier dit. 'Laten we over wat anders praten, als :u nog langer op mijn aan gename aanwezigheid gesteld is, voeg de hij er hoonend bij. De smaak is verschillend, lachte Grönning, terwijl hij de magere gestal te en het lederkleurig gelaat van den man onderzoekend aanzag. Mij bevalt het op het oogenblik heel goed bij u en voor ik geen vriendelijk antwoord op mijn verzoek heb, komt u niet van mij af des te eerder, des te beter dus voor u. Wees verstandig, von Goolmann, ruk eindelijk den onrechtvaardiger» haat uit uw hart en laat daarvoor de vaderlijke liefde er» menschelijke rechtvaardigheid er iri plaats nemen. Ik kom als verte genwoordiger van uw dochters, nog meer, ik kom met een huwelijksaanzoek tot u. Een bloedverwant van mijn echt- genoote, baron von Falkenau, die uwe oudste dochter bij ons leerde kennen en liefhebben., die zij eveneens liefheeft, vraagt u door mij om de hnad van Leontine, die u hem niet zal weigeren, niet kunt weigeren, daar uwe dochter meerderjarig is en, voor zoover ik weet in het bezit van haar moederlijk erfdeel. Terwijl Grönning sprak, was Gool mann hem steeds nader getreden. Zijn oogen hadden een onheilspellende, drei gende uitdrukking gekregen. Zijn ge laat trilde van woede, toen hij nu, vlak bij Grönning staande, zei Nou, dat is wel heel aardig. Dus trouwen wil mijne dochter, zeker wel met mijnheer den schoonzoon hier wonen en met hem voor georganiseerd overleg Loodswe zen werden na uitvoerige bespreking verworpen de voorstellen om den mi nister van marine a.i. te adviseeren om le. een bepaling in hef leven te roe pen, dat aan boord der loodsvaartui- gen scheepsraad moet worden belegd over hef al dan niet binnenkomen van deze vaartuigen, indien wegens on gunstig weer geen loodsdienst meer kan worden verricht, e>n 2e. de bestaande bepaling, dat de in ■zee zijnde loodsvaartuigen niet anders dan door hoogen nood gedrongen mo gen binnenkomen, te laten vervallen. Een voorstel om den minister te ad viseeren, de bestaande bepaling, dat bij den loodsdienst aangestelde perso nen zich niet zonder verlof van hun standplaats mogen verwijderen ii, te trekken, werd sloor de voorstellers te ruggenomen. Den minister zal worden geadvi seerd om de hulpstokers bij het loods wezen na 10 jarej» dienst als zoodanig bij gebleken geschikt- en bekwaam heid te bevorderen tot 2e stoker bij het loodswezen en om de loodsschip- pers der 2e klasse bij den motoraf- haakfienst voor hef loodswezen te Ijmuiden bij voorkeur te kiezen uit de bij dien dienst geplaatste matrozen, in dien zij de daartoe noodige geschikt- en bekwaamheid bezitten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De collectieve overeenkomst in hei schildersbedrijf. De collectieve overeenkomst voor *t SGhitdersbedrijf in Nederland is weder om voor den duur van 1 jaar ver nieuwd, te rekenen van lApril 1922 af tot en met 31 Maart 1923 met hand having van de bepalingen in het thans foopende contract Het levensverzCkeringsontwerp. Een „verzekerde" maakt in het Alge meen Weekblad voor het handels-, credief- en verzekeringswezen eenige opmerkingen over het aanhangig wets ontwerp, betreffende de levensverzeke ring. Hij betoogt dat, waar het ontwerp de maatschappijen de vrijheid laat hun reserve te berekenen, zooals dat door de bestuurderem het best wordt geacht, het de voorkeur zou verdienen, indien hier een vaste methode was voorge schreven. Ook had de -entevoet bij de wet moeten zijn bepaald. Indien men met schommelingen rekening wilde houden, had de bepaling daarvan op een andere wijze dienen geregeld te worden. Voorts acht de schrijver het gewenscht, dat de te gebruiken sterfte- tafels waren vastgelegd en dezelfde warert als die, welke dienen tot vast stelling van de tarieven. Ook de waar deering der activa dient, volgens „ver zekerde" bij de wet geregeld te wor den. Verder zou hij gewenscht hebben, dat, waar in de statuten der hypotheek banken is bepaald, dat het uitgegeven bedrag aan pandbrieven een zeker veelvoud van het maatschappelijk ka pitaal niet mag overschrijden, in de statuten der levensverzekeringsmaat schappijen een dergelijke bepaling zou moeten worden opgenomen. Bij een dergelijke regeling zou de taak der Verzekeringskamer zeer worden ver eenvoudigd, terwijl deze zou kunnen worden bijgestaan door een aantal door het rijk aan te wijzen accountants die in opdracht var» de Verzekerings kamer een omstandig onderzoek naar de maatschappijen hebben in te stellen en daarvan uitvoerig te rapporteeren. mijn, hoort u wel, mijn goed besturen Aardig overlegd, helaas onuitvoer baar. Mijn toestemming is nog noodig, mijnheer de graaf, en die weiger ik. Met mijne toestemming trouwt zoo min de eene als de andere. Er is genoeg vrouwvolk op de wereld. Weg uit mijn huis met den troep onterfd zullen ze worden zoowaar als ik Kurt von Goolmann heet. En den baron, die wel meer aan de rijke erfenis, aan het groote landgoed denkt, dan aan zoo'n hoogmoedige pauw als Leontine is, groet dien van mij en zeg hem, dat ik hem met mijn honden van den hof zal jagen als hij het waagt naar hier te komen of Leontine te naderen. Begre pen Hebt u nog anders wat op het hart, mijnheer von Grönning, voegde hij er snijdend spottend aan toe. Met een ruk stond de oude heer van zijn stoel op zijn gelaat was doods bleek geworden, zijn lippen trilden van woede, maar met geweld dwong hij zich om bedaard te blijven en zonder groet verliet hij de kamer. Het harde, brutale lachen van Gool mann volgde hem. Zoo erg had hij zich den ouden man toch niet gedacht. De rol, die hij ge dwongen gespeeld had, verdroot hem geweldig. Hij, graaf Grönning had zich moeten laten welgevallen, zoo te wor den behandeld. Zijn bitterheid tegen den diepgezon ken man, die lang vergeten was, wat hij zich zelf en anderen was verschul digd, ging een weinig over op de beide dochters, die immers de oorzaak AMSTERDAM. 72 kamers m. warm en koud j water. Prima Keuken en Wijnkelder. Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishotel". ademhaling, veroorzaakt door een slechte maag of door het gebruik van alcohol of tabak, geneest men op aan gename wijze met Lakerol-Pastilks» De ademhaling wordt gezond en zuiver. Desinfecteert de mondholte en de keel. Overal verkrijgbaar Fl. 0.50 per doos. 16. VLISSINGEN, 6 JANUARI. Werkverschaffing. Gisterenmiddag werd tea stadhuize een oonferentie gehouden vanwege Burg. en Weth. met de besturen van de verschillende vakcentrafes alhier, betreffende besprekingen over het te werk stellen van werklooze arbeiders. De burgemeester opende deze con ferentie met een woord van welkom en zette vervolgens de plannen van Burg. en Wetl». uiteen. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door den directeur van gemeentewerken den heer Ouwehand. Door de afgevaardigden der arbei dersorganisaties werd er met nadruk op gewezen, dat het door Burg. en Weth. voorgestelde uurloon van 40 cent per uur of 18 per week te laag is te achten, en op verhooging aangedron gen, daar een gezin hiervan onmogelijk rond kan komen. Door Burg. en Weth. werd geant woord, dat beslist niet verder kan ge gaan worden, daar de hiervoor benoo- digde bedragen geheel komen ten lasfe van de gemeente-kas, en rekening moet gehouden worden met den financieelen toestand der gemeente. Er zal nauwlettend toegezien worden dat werkelijk productief wordt gewerkt, gezien de ondervinding bij vroegere werkverschaffing opgedaan. Burg. en Weth. gaven toezegging dat ook aan diegenen, welke door ouder dom of zwakte geen grondwerk kun nen verrichten, zooveel mogelijk ander werk zal worden gegeven. Zoo spoedig mogelijk zal nu begon nen worden met het dempen van de slooten in het 'Tuindorp en het verbefe- ren van den Singelweg. Gisterenavond kwam hef comité tot leniging van den nood in de Drentsche venen op het stadhuis bijeen tot rege ling der werkzaamheden, onder voor zitterschap van den heer M. Laernoes. Besloten werd de collecte a.s. Zaterdag waren van dat afschuwelijk bezoek, waarbij zijn eergevoel zoo verschrikke lijk was beleedigd. Ook op zijn echtge noot? en op Falkenau was hij boos, want in den grond van zijn hart kon hij het den „krankzinnigen" Goolmann niet eens kwalijk nemen dat hij naar dezen schoonzoon inderdaad heelemaal niet verlangde. Wat ging hem eigenlijk ook de heele geschiedenis aan Zeker, met de beide meisjes had hij medelijden, maar als Falkenau zijn begeerige handen naar de mooie en rijke erfgename uitstrekte, dart mocht hij ook zelf handelen en niet, om zich de vingers niet te branden, de gebraden kastanjes door anderen uit het vuur te laten halen. Brommend stapte hij in het wachtend rijtuig en gaf bevel, zoo snel mogelijk naar huis te rijden. In zijn geprikkelde stemming leek hef hem volstrekt niet onaangenaam, den „neef" Goolmann's antwoord, dat aan duidelijkheid niets te wenschen over liet, over te brengen. Hef fijne plan, dat zijn echtgenoote. Wufner en Falkenau hadden uitgebroed was totaal mislukt. Falkenau verried met geen gebaar, met geer» woord, wat bij het bericht van den graaf door zijn hoofd ging. De wenkbrauwen somber samenge trokken, de lippen opeen geklemd, luis terde hij naar de bittere woorden van den graaf, die van tijd tot tijd door uit roepen van verontwaardiging der da mes werden onderbroken. <Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1