akero! No. fls=' 60e Jaargang i 922 D1NSDIG 3 J4W^RI BINNENLAND PieUILLËTON Vreemd van de wereld INGEZONDEN STUKKEN Hotel „Suisse" PASTILLES VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor ieder# Mgel meer 26 cent; bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Pienstaanbiedingen en dienstaanvragen ▼an 1—5 regels 65 centiedere regel meer GB cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. ABONNEMENTS PRIJS V©or Vlissingen en gemeenten ©p Wal keren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. W eek-abon- jfementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. De Ned. Bond van Onderwijzers en de vakorganisatie. De „Nieuwe Ct." haalde uit de rede •ssan den voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers het volgende zin- Bet je Het is de schuld van minister en Ka- wer, dat wij onzen eersten eisch, den palariseisch niet kunnen opgeven„maar daarnaast hebben we te zorgen,- het Bind en het onderwijs niet uit het oo'g te verliezen. Het Haagsche orgaan feekent daarbij liet volgende aan Het kind en het onderwijs niet uit het •og te verliezen. Och kom De vakorganisatie bewijst ook hier weer, dat het vak voor haar in de derde vierde plaats komt, de dienaren fearvan daarentegen in de eerste. Er blijft trouwens voor deze agitato ren niet veel tijd meer over voor hun •igenlijk vak. Strijd, strijd en nog eens strijd, telle actie en. ongebreidelde feondshaat'blijven hen vervullen, althans iun leiders en hun gewillige volgelin gen. Nu de hoofden als strijdobject hun ointvailen zijn door de afschaffing van Set ambulantisme, gaan zij meestrijden met andere, hun totaal vreemde groe pen in de maatschappij. Bij al wat staakt sluiten zij zich aan. Een vorig Jaar waren "het de stukadoors, thans ziin het de stakende metaalbewerkers. Zij zenden hun hulptroepen voor het kouden van optochten en steunen hun actie met geldmiddelen uit 3e bonds- ftas. De strijdlust is zoo vurig, dat de Bond de contributie van verscheidene konderden leden er voor over heeft om 'to dat vreemde kamp mee te strijden. Het zal inderdaad te 'bezien staan of snder al die buitengewone bondswerk- zaamheden de leden van den Bond er in aullen slagen om „het kind en het onj dierwijs niet (geheel) uit het .oog te ver liezen." Niemand kan twee heeren dienen, hef Jsind en. de metaalbewerkers. Nu men niet strijden kan tegen de Stoofden, moet het schooltoezicht er aan geiooven. De heeren willen zelfstandig «ijn, zich zelf regeeren, aan niemand gehoorzaamheid of verantwoording schuldig zijn, noch aan hoofden, noch aan school-inspecteurs, noch aan rijks- regeering. Hr. Ms. „Pelikaan". Van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam is met gunstig gevolg te water gelaten hei depotschip voor onderzee- booten „Pelikaan", in aanbouw voor 't departement van koloniën. De hoofdafmetingen zijn lengte over alles 93.70 M., breedte 13 M., holte tot feovendek 8.30 At. .De waterverplaatsing bedraagt circa 2300 tons. De complete 23) De meubels, overtrokken met geperst leer, die door rijke goudversiering af staken bij de donkere waudbekleeding, sfe met wilden wingerd omrankte ven sters, de eiken deur, waar .de ingang overschaduwd werd door overoude lin den en kastanjes, die hunne breede, needs roodachtig kleurende takken over twee gemakkelijke banken uitbreidden, alles maakte een gezelligen indruk, die nog verhoogd werd door de zwaluw nesten tegen den voorgevel van het huis. Nadat zij vluchtig had rondgezien had Leont.ne de vensters wijd geopend. Voor de eerste maal betrapte zij zich op een haar vreemd gevoel van bang heid, toen zij. de haar lief geworden vertrekken betrad. Dien plotselingen indruk gehoor gevend, schoof zij den grendel voor de kamerdeur. Eerst daar na betrad zij den kleinen salon, waar zij aan liet venster plaats nam. Hier kon zij hare gedachten den vrijen loop laten, hier vond zij de noo- dige rust, om kalm te overleggen, wat haar te doen noodzakelijk scheen.' Diep weggezonken in de kussens van den leunstoel, gaf zij zich over aan hare smartelijke, en zoo verlangende droo- mcriien. Het noodlot was haar vijandig juist nu, waar haar leven geur en kleur en voortstuwingsinstallatie wordt geleverd door de Kon. Mij. „de Schelde" alhier. Hef wegnemen der laatste beletselen en de plechtigheid van den doop wer den verricht door freule P. C. Rappard, dochter van den hoofdingenieur der marine jhr. M. Rappard. Werkioozen-demonstratie te Amsterdam, Gevolg gevend aan de uitnoodiging van het hoofdbestuur van het N. V. V. om gisteren in de verschillende steden werkloozen-demonstraties te organi- seeren, als protest tegen de door de regeeri.ng uitgevaardigde regeling be treffende de werkloozen-uitkeering, heeft de Amsterdamsche Bestuurders- bond (A. B. B.) gisteren de werkloo- zen opgeroepen tot een demonstratie. De werkloozen hebben jfich door den zwaren regen niet laten afschrikken. In den stoet, die gisterenmorgen kort na tiefi pur van het terrein Parkschouw burg vertrok, liepen circa 3000 perso nen mede. Aan den kop van den stoet, die door politie begeleid werd, liep het bestuur van den A. B. B. Op het Thorbecke- plein werd de stoet ontbonden. Het bestuur van den A. B. B. had 's middags op het stadhuis een onderhond met den waarnemenden burgemeester. Scheepvaartbeweging. Gedurende December 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 123 schepen, metende 858.036 netto reg. ton, waarvan 6 zeilschepen, metende 614 netto reg. ton en 5 zeelichters, met. 2729 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 554 schepen, metende 789.463 netto reg. ton. In December 1920 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 651 schepen, metende 896.371 netto reg. ton, waar van 2 zeilschepen, metende 407 netto reg. ton, en 22 zeelichters, metende 12.933 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 578 schepen, metende 839.842 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen.' N. R. T. N. Waterweg 1921 9314 12.234.423 1920 6787 8.405.342 Rotterdam 1921 8069 10.874.629 1920 5951 7.609.777 De Rotterdamsche Politie. rtet politiekorps te Rotterdam be stond op i Januari jl. uit 1 hoofdcom missaris, 8 commissarissen, li hoofd inspecteurs, 39 inspecteurs le klasse, 43 inspecteurs 2e klasse en 10 inspec teurs-titulair. Het agentenkorps telt 1645 man, ver deeld als volgt76 hoofdagenten, 196 agenten le klasse, 4 agenten le klasse titulair en 1369 agenten 2e klasse Op elke 330 inwoners heeft de Maas stad dus een agent van politie, dat is dus ruim 3 per 1000 inwoners. Naar de zelfde verhouding zou het aantal poli- tie-agenten in onze gemeente bedragen 70 man, terwij! het politiekorps in wer kelijkheid slechts 34 man telt, dus nog geen 50 pet. van de sterkte te Rotter dam. Het weer in December. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert het volgende voor- 'loopige overzicht van het weer in De cember Van tot 5 December was de maxi mum temperatuur 7 en het minimum 10 graden Celsius beneden normaal, daar na was zij 1 a 2 graden erboven. De hoeveelheid neerslag gemiddeld waarde had gekregen, waar zij trots de treurige huiselijke omstandigheden was begonnen, haar toekomst in ander, in. beter licht te gaan zien, moest zij een besluit nemen, dat alle ontkiemende hoop den bodem insteeg. Grönnings bezoek had haar ten zeer ste getroffen. Want zijn persoon stond i.n nauwe betrekking tot den man, wiens beeld zich vast en onuitwischbaar in haar hart een plaats had veroverd.; de eenige die in staat was geweest een gevoel bij haar te wekken, dat haar hoog zich deed verheffen boven het leed en ver driet van haar bestaan. O, als hij eveneens dacht en gevoel de, als het echte, zuivere waarheid was, wat zij in zijn oogen had meenen te le zen, wat hij haar door enkele vlugge, warme woorden, had aangeduid, dan kon hij ook haar redder, haar verlos ser uit alle nood en pijn worden, die door de hardheid des vaders over haar en hare zuster waren gebracht. Als Guido von Falkenau, deze edelman van het echte hout, deze hooghartige man, haar liefhad, zooals zij hem Dan was de gelukkige uitweg gevonden Om hem toe te behoore.n, zich zijne vrouxy te kunnen noemen, zou zij den strijd met de heeie wereld en niet alleen met den vader hebben aanvaard. Zij schrikte van zich zelf, van dezen plot seling inef onweerstaanbare kracht ont- wakenden hartstocht. Haar hoofd zonk dieper op hare borst, om de lippen zweefde een troos teloos glimlachje, over het geheele land bedroeg 52 m.m. tegen 61 normale maandsom. In het noordoosten was de regenval een wei nig er boven, in het westen echter be langrijk er beneden. Het aantal uren met zonneschijn in de Bilt bedroeg 34, gelijk aan de normaal; in de tweede helft der maand waren er vier dagen met stormweer en verschei dene met zwaren regen. Een eervolle onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd lot broe der in de orde van den Nederlandschen Leeuw J. Cupido, te West-Terschel ling, gewezen schipper van de motor- redidngboot „Brandaris" van de Noord en Zuid-Hollandsche Keddingmaat- schappij, gevestigd t: Amsterdam. Bulten verantwoordelljihefii dep redactie De dople wordt nle-. teruggegeven MEN VOELT NATTIGHEID. Mijnheer de Redacteur, Wij hadden wei gedacht dat hef adres van den Vrijheidsbond over het instel len van een bezuinigings-commissie voor den Raad te Vlissingen, autoritei ten en gegadigden naar het hoofd zou stijgen. Ongelukkigerwijze werd het dadelijk gesteund door de bestuurs commissie der plaatselijke vakcentrales en naar ik zeker ben, door honderden en honderden belastingbetalers, zoodat wij kunnen aannemen dat hier een ge dachte, zoo niet een wensch is uitge sproken, die in alle kringen en bij^het overgroote deel der bevolking weer klank gevonden heeft, 't Is ook te erg Vlissingen gaaf failliet. Leeningen kunnen niet meer worden gesloten, wer ken niet meer worden uitgevoerd, ten slotte de ambtenaren niet meer betaald want van de belastingbetalers kan niet meer worden gehaaldze kunnen geschoren, maar toch' niet worden ge stroopt. Hoe komt dan al dat verzet? Eerst van den burgemeester en zijn factotum of moet ik het anders zeg gen en dande socialist, de vrijz. democraat of moet dr. Staver- man voor politiek ontoerekenbaar ge houden worden? zelfs vriend Hen- sel viel door de politieke mand, en nu weer in de .„Vlissir.gsche Courant" amice Veritas, die ai heel erg gebeten is, niet op het adres maar op de Vrij- heidsbonders, waaronder hij allen re kent die een eigen kantoor met meube len erop na houden dat is een puzzle die voor velen onverklaarbaar is. Ja, als men niet aan politiek doet en zich van geen schuld bewust is, kan het een raadsel lijken, maar wie zijn naïviteit reeds verloren heeft temidden van par tijpolitiek en belangengoknoei, is het geen raadsel meer., de verschillende heeren en partijen voelen nattigheid. Eerst onze goede burgervader met zijn fanfare-speech van „beleedigend" en zijn gefilosofeer over „zelfkritiek", dat als een tang op een varken paste bij zijn verdere 'beschouwing over „eenzij dig becritiseeren", wat eindelijk losliep op „misdadig bedrijf" en'toen de schuld onzer fatale financiën wierp op „het Rijk", om dan met een gefiatteerde re kening te eindigen, waarbij de verlies posten werden uitgeschakeld en ge dachtig aan Luc. 16 9 de Maatsch. „de Schelde" een (onverdiend?) knikje toe wierp. Met één ding ben ik het echter volkomen met hem eens „laten wij het licht vrijelijk schijnen". Jn dit pogen nu willen wij hem helpen. Vlissingen lijdt Ook deze zalige droom zou spoorloos verdwijnen, ook hier zou zij, als steeds, moeten besluiten, met de doodelijke wonde in het har< verder te leven, ver der te lijden. Geheel door hare gedachten be- heerschf, had zij niet de lichte, veer krachtige schreden gehoord, die steeds meer het kasteeltje waren genaderd. Plotseling zag zij op wijd openden zich hare oogen de slanke, blanke handen, die stil gevouwen in haar schoot rustten, zonken slap terneder een zoete schok voer door hare leden, want dicht tegen den lindeboom ge leund, de oogen verlangend op haar gericht, stond hij, met wlen zich hare fantasie zoo levendig had bezig gehou den, dien zij met hare brandende ge dachten ongetwijfeld had aangetrokken. Zij aarzelde een minuut, vóór zij op stond en naar de toegangspoort ging, die zij, nog steeds aarzelend, opende, om terstond daarna tegenover baron von Falkenau te staan. Hij stak haar beide handen tegen, terwijl hij haastig, met onderdrukten hartstócht, fluisterde Welk geluk kig toeval Mijn hart heef.f mij den rechten weg gewezen. Ik moet u zeg gen, hoe wij u gisteren hebben gemist. Ik kan u niet uitnoodigen, binnen te treden, baron, fluisterde zij blozend, maar en zij wees op de bank, die een gezellig plaatsje bood, rust hier uit van uwe wandeling, ook ik voegde zij er beklemd aan. toe, verheug mij over het toeval, dat u hier in mijn lieve een zaamheid voert. aan grootheidswaan. Rotterdam en Antwerpen moeten wij evenaren, Mid delburg overvleugelen. Geld is bijzaak. Hoeveel ligt er voor oud-roest in de vroegere Centrale Keuken Waarom moesten wij die dure veilingsgeschie denis Ik weet niet of de Vlissingers rekenen kunnen, maar hebben die land- bouwfeesten niet een 8000 gld. gekost. En welke hooge plannen er nog meer rondspoken is niet te zeg gen. wij herinneren alleen maar aan het millioenenziekenhuis, des Burge meesters chimère, al weten wij vrij ze ker dat het meer een persoonlijke dan verstandelijke reclame is hm... men- schen met zulke hoofden mogen wel eens nagerekend worden. Doch dit „na rekenen" zou misschien nog meer aan het dicht brengen, daarom Maar daar zijn er meer wien het adre3 een onaangename gewaarwor ding heeft bezorgd. Zeker, mijnheer Ve ritas, het is een mooie geste... de lagere ambtenaren Larie, de vele ambtenaren en misschien zou het kunnen blijken dat... doch ik wil geen vermoeden wek ken, alleen vragen voelt ge reeds nat tigheid Dan komen de politiekers de heele maatschappij roept om versobering, maar de politiekers gaan voort geld te eischen... al meer geld scholen, socia le wetten en maatregelen, het moet alles maar komen van den „nijveren werk man en burger". Deze nu beginnen er genoeg van te krijgen. Een bezuini gingscommissie kan hierover eens een nootje beginnen te kraken en daarom op de politieke trommel geslagen om dit geluid te smoren straks als de ver kiezingen voorbij zijn kunnen ze de ba zuinen hunner alleen zaligmakende voortreffelijkheid weer blazen. Maar „certi denique fines", zei mijn geleerde vriend de schoolmeester, daar moet een stokje gestoken worden voor die grootdoenerij uit de zakken van be lastingbetalers. Of de Vrijheidsbond dan wel een ander de kat de bei heeft aangebonden, doet niet ter zake, als er maar bezuinigd wordt en rekening ge houden. Gezwets over gezag, het poli tiek gehamer en gejammer van wie pro fiteert, kan niet schelen wij kunnen eenvoudig niet meer betalen en daarom eischt de burgerij het hoogste en eenig gezag.- bezuiniging de eerste en eenige eisch der toekomst zal we zen „de hand op den zak" ook voor Vlissingen. De afdeeting Zeeland van den Vrijheidsbond. Of HET OOK NOODIG IS DAT HET GEMEENTEBESTUUR TE VLISSINGEN WORDT NAGEREKEND. In het Raadsversiag van den 31en December lezen wij de volgende bere kening „Overgelegd werd een overzicht van de kosten gedurende de landbouwweek, waaruit blijkt, dat de inkomsten bedroe gen ƒ2000, bestaande uit het yrediet dat door den raad is toegestaan en 3052.20 als de opbrengst der ver pachting van publieke vermakelijkhe den, totaal 5052.20. De uitgaven bedroegen in het geheel 3783.85, wat dus een batig saldo van 1268.75 beteekent. De kosten van de inzending der ge meente op de Iand'bouw-fentoonstelling ad 575.20 met bijbehoorend arbeids loon, wegen ruimschoots op tegen het batig saldo ad 1268.75 uit de feeste lijkheden. De onkosten voor het inrichteD van Met een deemoedig glimlachen zei hij zachtEen liever, goediger fee kon de boschgod niet op mijn weg zenden. Dank, freule, dat ik blijven mag. Weet u, vermoedt u, hoe gelukkig het mij gisteren gemaakt heeft, uw huis te betreden Zeg mij, vervolgde hij haas tig, of het waar is, dat u hier vandaan gaat, gehoorzamend aan dwang Is er dan geen middel, u hier vast fe hou den Ik was een korten tijd zoo geluk kig. Ik droomde een heerlijken droom. Het was mij te moede, alsof voor mij het morgenrood van een groot geluk aanbrak, van een geluk voegde hij er zacht aan toe, terwijl hij haar nader de, en zijne hand zacht op haar arm legde, dat slechts eene vrouw, eene edele, groote, liefhebbende vrouw kan schenken. O. en ik was niet alleen ge lukkig, vervolgde hij, alsof hij tot zich zelf sprak, maar ik was ook goed, dui zendmaal beter dan ooit, in dezen droom. Als tegen alle slechts beveiligd scheen ik mij. Leontine, neen, ik mag niet zeggen, wat mijn hart beweegt, sedert ik u ken, want ik ben niet goed genoeg, ik ben immers niet waardig om de liefde van het beste, het schoonste en het edelste meisej te winnen, ik Hoe straalden zijn mooie, donkere oogen, hoe scheen zijn gelaat door- gloeid van de echte, heilige vlam eener groote liefde, toen hij nu hare zacht weerstrevende hand in de zijne nam en, zijne blikken diep in hare oogen wer pend, zacht voortging Was het slechts een waan of heeft mijn hart zich niet bedrogen, toen het mij in de heete sla- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. AMSTERDAM. 72 kamers m. warm en koud water. Prima Keuken en Wijnkelder. Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishotel". Wanneer U een begin voelt van heeschheidof hoest, gebruikt danonmid- dellijk het tentoonstellingsterrein en verdere onkosten, o.a. hef weder in den vroege- ren staat herstellen van het tentoon stellingsterrein 'bedroegen in hef geheel ƒ7216.77. Hiervan is 'bij raadsbesluit van 11 October toegestaan 4524.02. Verder 1000 sugsidie aan de Z. L. M.; ƒ350 als bijdrage van de eiectrische tram voor het maken van een perron ƒ74 voor huur van gemeentegrond en 1268.75 als batig saldo van de fees telijkheden, zoodat de uitgaven en in komsten precies tegen elkander opwe gen." Ik weet wel, dit is de berekening van de commissie... maar de kunst van cij- fergroepeering is hier zoo misleidend, dat men den indruk krijgt, dat het de stad Vlissingen niets heeft gekost. Ja, de commissie... maar de gemeente? Men groepeere even de cijfers. Tegen het eerstgenoemde batig saldo van 1268.75, staaf de uitgave van crediet a ƒ2000 over ergo een verlies 731.25 Hierbij komen de kosten van inzending575.20 Onkosten tentoonstellings terrein 7216.77 8523.22 Waarop weer terugontvan gen werd als bijdrage van de eiectrische tram en huur gemeentegrond 424. Hef zaakje van de land bouwtentoonstelling heeft dus maar even aan de ge meente Vlissingen gekost 8099.22 Prosit belastingbetalers X. Geachte Redactie, Nadat mijn inzameling voor liet hon gerende Russische kind officieel was afgesloten, en het totaal bedrag van 17.316.27 aan den penningmeester van gen verkondigde, dat mijne liefde weerklank vond in uw hart, Leontine Dat u van mij houdt en mijn hartstocht voor li niet Ms een misdaad, niet als waanzin beschouwt Leontine, hebt u geen woord, geen blik voor mij wil u mij voor mijn driestheid straffen of Hij knielde voor haar zijn mooi, opgewonden gelaat naar haar ophef fend, keek hij haar teeder vragend aan, zooals zij, als betooverd door de haar tot nu toe vreemd gebleven taal van den harstocht, die haar ook aandeed als een wondere, verlokkende muziek, geen woord kon uitbrengen, tot geene bewe ging in staat was, maar slechts werk tuigelijk hare hand op zijn hoofd legde, terwijl zij zich schuchter in onuitspreke lijke zaligheid tot hem nederboog. Leontine, mag ik liet geiooven. dat het geen waan is Hebt gé mij lief? Mag ik u als de mijne beschouwen Haar gelaat straalde van geluk, hare lippen raakten vluchtig zijn voorhooid, maar toen hief zij zich op en dwong daardoor ook hem op te staan. Toen hij haar naar zich toe wilde trekken, zijn heete adem beroerde reeds hare wangen, ontweek zij hem schuw, een gloeiend rood vloog over haar gelaat, een wereld van liefde straalde hem uit hare oogen tegen, toen zij, de hand afwerend naar hem uit strekkend, zacht vroeg Niet zoo, ik smeek u, niet zoo Het geluk is mij nog zoo vreemd, zoo nieuw, ik moet er nog aan gewennen, maar met een betoo- verend glimlachje bood zij fem hare hand van dit uur af behoor ik u foe en niets en niemand zal i» staat zijn, mij van h te scheiden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1