150 100 25 2 JANUARI Het Jaar1921 60e Jaargang iVt A AW DAÖ jitpsfirma f. Bi M ir, 81» fakt 58, IlisÉpn. TbMmh falirÉT tachijnl dagelijks, oitpoiM op Zondag es algemeen erkends Christelijks fetëspn. rnfj••"""infi FEUILLETON Vreemd van de wereld B'innënlano'' £en j nieus e artikel TwinK TJotel „SUISSEl VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vüssingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50 Voor België f 4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10voor iedere regel meer 25 ct. Familieberichten van 16 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener 5 Polis, zijn GRATIS verze-111111 »rd tegen ongelukken voor-<LP U v gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. VUU een ongeluk. 4IIIP gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. it Met haar andere voorstellen, was de regeering, die na dit aftreden met twee nieuwe ministers opnieuw aan het be wind kwam, gelukkiger. Tal van wijzi gingen in bestaande wetten werden aangebracht, namelijk in de Leerplicht wet, de Ongevallen- en Ouderdomswet, de Steenhoirwerswet, de Provinciale- en Gemeentewet, de Kieswet, de Nijver- heidswet, het Wetboek van het Straf recht, waardoor vereenvoudiging van rechtspleging in lichte strafzaken ver kregen werd en hel voor ons nieuwe statuut van een ■kimierredhter werd in gevoerd en aan het zuiver inquisitoir karakter van onze strafvordering een einde werd gemaakt, het militair Straf recht en ten slotte, maar niet in de laatste plaats in onze Grondwet. Daar naast werden nieuwe wetten ingevoerd als het Noodwetje betreffende de Le vensverzekeringsmaatschappijen, dat van het kelderen van enkele dier maat schappijen, waardoor voor zoovele ver zekerden zoo groot nadeel ontstond, het gevolg was, de nieuwe Dienstplichtwet, de nieuwe Pensioenwetten, de wet, die plaatselijke keuze invoerde, dat wil zeg gen aan de inwoners van iedere ge meente het verbieden van alcohol vrij liet, enz. Bij de Grondwetswijziging, die van niet zeer verre strekking is, trokken vooral de troonsopvolging, het 'behoud of verdwijnen der Eerste Kamer in ver band met de mogelijkheid van een volksreferendum, een wijziging in het ledental onzer Tweede Kamer, de pre rogatieven der Kroon en onze verhou- «■Hnrr tot Indie iCiauJce de aandacht. Op voorstel van der leden werd de stemplicht afgeshaft, wat onwillekeu rig de herinnèrirg opwekt aan de ver kiezing van Hail-je-me-maar, het ver- toopeii Arosterdamsch straattype, dat, naar het heette, uit protest tegen den stemdwang in den Amsterdamsohen ge meenteraad werd verkozen ter gelegen heid van de gemeentelijke verkiezingen, waarbij voor het eerst ook de vrouwen naar de stembus gingen. De regeering had door een noodwetje gepoogd het zitting nemen van dit nieuwe gemeen teraadslid te veifliinderen, maar de Ka mer had dit onjhverp als te veel een uitzonderingswet verworpen- Door te bedanken loste de nieuw gekozene zelf het probleem oji. En onze regeering heeft ter bescherming van de waardig heid onzer vertegenwoordigende en be sturende lichamej reeds een nieuw ont werp in voorbereiding. Onze waardigheid naar buiten toe •werd door minister Van Karnebeek op voortreffelijke wijze opgehouden, toen hij als voorzitter van de Algemeene Vergadering van den Volkenbond, te Genève 'gehouden, fungeerde. Onze po sitie tegenover het buitenland werd hierdoor als ook door onze deelname 22) ja, als men met de mensehen, die op de wereld overbodig schijnen, ook zoo'n gemakkelijk spel had als met dieren, die er immers voor zijn om doodgeschoten te worden, bromde hij, terwijl hij zich op den grond liet neer- glijden, den plaid ais kussen onder het hoofd geschoven, de met wijn en koud gevogelte gevulde weitasch voor zich, de jachtbuit, door de honden bewaakt, niet ver vandaar. Zijn twist met de beide dochters be dierf nief voor het minst zijn eetlust. In tegendeel het verheugde hem, dat hij ze zoo grondig zijne meening had gezegd. Het was hem bittere ernst met de schei ding. Als de meisjes niet gehoorzaam den, als de oudste zich weer als mees teres gedroeg en ook de jongste het zelfde liedje zong, en zijne autoriteit niet erkende, dan mochten ze gaan naar waar de peper groeit. Hem zou het niets hinderen. Als de volwassen dochters uit het huis waren, had hij ook niet meer noo- dig zich ergens om te bekommeren. Eigenlijk was hij toch ook nog geen oud nian, en het leven dat hij leidde, begon hen lastig te worden. Nog was het tijd, dat alles te veranderen. De meisjes hadden het erfdeel der groot ouders en der moeder. Zij konden, daar aan de Washingtonsche conferentie, waar eveneens de heer Van Karnebeek ons vertegenwoordigde, ongetwijfeld versterkt. In de tegenwoordige machts verhoudingen kan dit ons slechts goed doen. En vooral tegenover BELGIE, waarmee we nog altijd niet in het reine zijn geraakt, kan ons dat een zekeren steun geven. De overeenkomst omtrent de Wielingen Iaat nog altijd op zich wadhten. Intusschen neemt de ons wel gezinde partij der Vlaamschgezinden ongetwijfeld in kracht toe. Bij de ge meentelijke verkiezingen geraakte Ant werpen geheel in de macht der Vlamin gen, socialisten en katholieken, welke laatste uit hun midden Mr. Frans van Cauwelaert tot burgemeester zagen be noemd. Ook de algemeene verkiezin gen brachten winst aan de Vlaamsoh- gezimden, vooral door de versterking der Vlaamsch-Katholieke zooveel mo gelijk ten bate der Vlaamsche zaak uit te buiten, bewijst de moeilijkheid met de samenstelling van het nieuwe ministe rie. Het officieele België is nog altijd Franseh en Fransohgezind. Ook in de Belgische buifenlandsche politiek open baart ziah dat. Bracht in het begin van het jaar de .kwesties over de surtaxes d'entrepót eenige verkoeling, de ophef fing van deze voor de haven van Ant werpen zoo schadelijke bepalingen bracht de verhouding tot FRANKRIJK weer op den gewonen warmtegraad. Dit maakt, dat België ook in de door Frankrijk gevoerde imperialistische po litiek wordt meegetrokken, die zoozeer het herstel van Europa verhindert. Aan vankelijk mocht men meenen, dat Briand, die na Leygues met voorbijgaan I. Polncarë, als minis ter-president- optrad, een wat verzoenender houding tegen öuitschland zou aannemen en de Fransche politiek aan den invloed van het militaire imperialisme, dat nu over al Frankrijk de hegemonie tracht te verzekeren, althans teil deele zou ont trekken, de Fransche houding in Op- per-Silezië en ten opzichte van de Duitsche schadevergoeding, het ver bond met het zoo agressieve Polen en de verklaringen te Washington hebben het tegendeel bewezen. Aan de verhou ding tusschen Frankrijk en zijn bond- genooten doet dit geen goed. Met En geland heeft liet telkens wat te verhap- scheeren. En ook met ITALIË is de vriendschapsband al heel wat losser gerankt. Heel strak is die feite lijk nooit geweest. En na den vrede van Versailles verweten de Italianen Frank rijk, dat zij in een hoek geduwd waren. Het nationale gevoel, dat tengevolge van de overwinning zeer versterkt was, blijkende ook uit de herhaalde botsin gen tusschen fascisten en socialisten en min of meer ook uit de verliezen, die de socialisten bij de algemeene verkiezin gen leden, was daardoor overprikkeld. En toen nu liet gerucht ging, dat Briand dit bij testament was bepaald, daar vrij over beschikken haar wettig erfdeel kon hij ze na zijn dood niet onttrekken, want de wet, die hem dom en belache lijk toescheen, geeft ook aan de vrou wen nog rechten. Het huwelijk had hem even weinig bevrediging geschonken als het vaderschap als die twee eerst liet huis uit waren, dan kon hij zijn le ven naar eigen smaak inrichten. Om als een puritein te leven, daarvoor was hij toch nog niet oud genoeg, en dus weg met de beide hoogmoedige, on- volgzaine en zelfzuchtige dingen, die, vooral Leon'tine, wel zeker alleen met liet oog op zijn dood en daaraan ver bonden groote erfenis zoo onvermoeid werkzaam waren. Hahaha, daar maakte zij toch de re kening buiten den waard. Zoo gauw had hij geen lust in het sterven, en dat zich hare trotsche plan nen niet verwezenlijken zouden, daar voor zou hij zorgen. Toen mijnheer Van Goolmann zich gereed maakte om op te breken, lag een hatelijke, vastbesloten trek op zijn ge laat. Tot een uitbarsting was het giste ren niet gekomen en dat was goed ook; nu zou alles zoo verder gaan. Alle anderen ten spijt. De lieve buren en allen, die zich vroeger om zijn huiselij ke omstandigheden hadden bekommerd, zouden Ieeren inzien, dat hij zijn eigen meester was en niemand op de wereld recht had, zich in zijn aangelegenheden te mengen. Toen hij zijn mooie, rijke bezitting zich te Washington geringschattend over het ltaliaansche ieger had uitge laten, liepen in verschillende steden de menschen te hoop tegen Fransche con sulaatsgebouwen en te Rome zelfs te gen het gezantschapsgebouw, dat door de politie beschermd moest worden. Wel werd daarna de Fransoh-Italiaan- sche vriendschap in officieele uitlatin gen te uitbundiger geprezen, maar het feit der verkoeling kon deze uitbundig heid niet wegnemen. Hiertegenover werd de verhouding tot ENGELAND hartelijker. In allerlei internationale kwesties hield Itaiië Engeland's zij, wat blijkbaar te Londen wel gewaardeerd werd. Ondanks de schitterende overwinning op Duitschland behaald en de aan groeiende macht van het Britsdie we reldrijk voelde dit zich een beetje on zeker. Het oeconomisch leven in Enge land onderging oji onrustbarende wijze den schadelijken invloed der algemeene ontreddering. Dc werkeloosheid nam toe tengevolge van den hoogen wissel koers, die' den export belemmerde en tengevolge waarvan alle industrieën in de neer raakten, paar kwam nog een langdurige mijnwerkersstaking bij, die bijna, toen ook spoorwegmannen en transportarbeiders dreigden ,te gaan meedoen, in een algemeene staking was overgegaan, In Azië bleven de bolsjewiki het Britsche prestige afbreuk doen, zoodat Perzië zelfs ontruimd moest worden. De pacificatie van de nieuw verworven ge bieden viel ook niet mee. In Indië nam het verzet tegen hei Engelsche gezag toe, zoodat zelfs op den dag, dat de kroonprins er voet aan wal zette, te Bombay ongeregeldheden, schoon niet c ,'nrt.gc, jitbi-aïK,!.. De Oih'.-li'.iuiuti,.*- gen met Egypte eindigden met de wei gering der Egyptische delegatie om het ontwerp-verdrag van Curzon, dat de Britsche bezettin" feitelijk handhaaf de, te teekenen. En met de Ieren duurde het heele jaar de strijd voort, eerst in Ierland door vecht- en moordpartijen, die de soldaten aanrichtten en daarna aan de conferentie-tafel te Londen. Tot dat aan het einde van het jaar de over eenkomst tot stand kwam, die aan den twist van 7 eeuwen een einde gaat ma ken. Voor Lloyd George en zijn regeering is dit resultaat der langdurige onder handelingen een buitengewoon succes. Het is meer waard dan de overwinning in den oorlog, moet Lloyd George al gezegd hebben. En het Engelsche volk voelt het evengoed als het Iersche als een verlossing. Herhaaldelijk dreigden de onderhandelingen nog te stranden, toen na langdurige nota-wisseling tus schen De Valera en Lloyd George en persoonlijke besprekingen eindelijk de iersche gevolmachtigden met de Engel sche ministers tezamen kwamen. En in niet geringe mate bleek Ulster daarbij een struikelblok. De overeenkomst, nu tot stand geko weer bereikt had, was hij reeds heele- maa! met zijn nieuw levensplan gereed. Hm, het was tenslotte toch de moeite nog wel waard, daarop en daarvoor te leven, en hij was een domkop geweest al die tijden lang. De woede, die hij kunstmatig had aangewakkerd, was met den roes, dien hij in het bosch had uitgeslapen, zoo tamelijk vervlogen slechts een dof ge voel van haat was achtergebleven. De bijna versuftheid te noemen toe stand, waarin hij sedert jaren verkeerd had, was geweken voor een zekeren drang naar daden. Het drong in hem, te handelen, hij wilde zich de gunstige gelegenheid, zich van alle knellende familiebanden los te maken, niet laten ontgaan. Zooals hij Leontine kende, nam zij een woord, dat zij eens had gesproken, ook als de heftigste ontroering haar het had afgeperst, niet weer terug, en daar het rad aan het rollen was, moest het verder gaan oï het tot geluk of tot ongeluk bracht. Met den dag van gisteren was alles tusschen hem en zijne dochters uit zij waren dood voor hem, niet alleen voor thans, maar voor altoos. Hij zou wel een grendel voor de deur schuiven, dat ze nimmer meer lust hadden, de voor haar gesloten poort weer te openen. Met een grijnslach wierp hij zich ge kleed op zijn bed. Als eerst die twee weg waren, dan zou het op Haimthal vroolijk worden. De dikwijls zoo lastige men, maakt van Ierland een vrijstaat met den status van Canada, die deel uitmaakt van het Britsche rijk. Zij moet nog door 'de Dail Eirean, het Iersche parlement, goedgekeurd worden. Maar ofschoon De Valera, die aan een onaf hankelijke republiek vasthoudt, en an dere vooraanstaande leren ertegen zijn, vertrouwt men tooh algemeen op de aanvaarding. De toonraad van het spoorweg personeel. In verband met Siet feit, dat een der organisaties van het personeel (de Ned. Ver.) niet meer in den loonraaA wenschfe zitting te neinen, daar de evenredige vertegenwoordiging daarin niet meer werd toegepast, is in de jong ste conferentie tusschen de directie en de vertegenwoordigers der bonden, op voorstel van de directie met algemeene stemmen besloten, den minister te ver zoeken de evenredige vertegenwoordi ging weer in te voeren, zoodat de Ned. Ver. 3, St. Raphael 2 vertegenwoordi gers en B.A.N.S., P.C.B. en N.B. ieder 1 vertegenwoordiger zullen krijgen in den loonraad. Dr. Frederik van Eeden. Vrijdagavond is dr. Frederik van Eeden, op nitnoodiging van de R, Kath. verceniging Jong Limburg te Maas tricht, als spreker opgetreden in den schouwburg, die geheel was uitver kocht en gevuld met een elite R. Kata. publiek, waaronder de Commissaris der Koningin, de burgemeester en veel geestelijken. In een boeiende, vaak door applaus onderbroken rede "telde spreker k en waarom hij Katholiek geworden was, wat er hem toe had aangedreven den vrede met God en de menschen en met zichzelf te zoeken, welken vrede hij nu gevonden had. Wel werd nu reeds van Rrofestantsche zijde gezegd, dat hij zich uit teleurstelling in de armen der R. Kath. kerk had geworpen, doch hij stelde er prijs op te verklaren, dat hij geen teleurstelling had ondervonden. Zijn proefneming was grootendeels gelukt het gold slechts een experiment dat alleen geldelijk nadeel had opge leverd en dat vond hij niet erg. Na de pauze droeg hij eenige van zijn eigen gedichten voor, waaronder uit zijn jeugd en van lateren datum. Eer. langdurig applaus aan het slot van zijn optreden loonde den spreker. De bioscoop en de zeevaartscholen. In het Nationaal Technisch Scheep vaartkundig Museum te Rotterdam heeft een filmdemonstratie plaats ge had, welke werd bijgewoond door den inspecteur van het zeevaartkundig on derwijs, M. J. van Alphen de Veer en tal van directeuren en leeraren van de ■:cevaart- en visscherijscholen hier te lande. Men wil nl. de verschillende scholen in de gelegenheid stellen de herinneringen zou hij terzijde schuiven. Hij had immers niet noodig te sparen, hij wilde eindelijk ook eens leven en la ten leven. Al te veel tijd restte hem ten slotte ook al niet meer, de gelegenheid moest worden gebruikt, anders was het te laat en die daar die lachten in hun vuistje en leefden naar haar eigen en niet naar zijn wil. Die trouwen per slot van rekening en een of ander mensch maakt zich breed op zijn grond en bo dem. Dat ontbrak er nog maar aan. Morgen reeds wilde hij naar de stad gaan en bepalingen maken voor na zijn dood. Geen aar, geen halm van het groote landgoed zon voor de dochters 'zijn, als zij tegen zijn verbod gingen trouwen, inplaats van in een stift te gaan, dan Hij sloot de oogen en spoedig be wees zijn luid snorken, dat hij luid was ingeslapen. Irene had zich terstond na het mid dageten, waaraan von Goolmann niet had deelgenomen, in hare kamer terug getrokken om uit te rusten. Zij voelde zich geestelijk en lichame lijk gebroken, en Leontine had, vóór zij tot een lange wandeling besloot, nog moederlijk voor het jonge meisje ge zorgd. Rust was uit, lieveling, zei ze zacht. Wij hebben juist nti al onze krachten noodig, al onzen moed. Wa pen je tegen den storm, die ons dreigt. Zie, ik hang sterk aan ons tehuis, en toch kan ik de gedachte, het te verlie J 72 kamers m. warm en koud j water. Prima Keuken en Wijnkelder. Telefoon 158 N. Telegr.-adres „Suishotel", Het beslaat uil wonderlijke gekleurde vlokjes Het Qeeft Uyve kleedlnóstukken elke Kleur,welke U wenscht everi doelma.tió als LUX ze wascht. Het c^eeft in een oogwenk een kom vol kleupió zeepsop,hetóeen Uwe ver*, .schoten blouses als by toovenslaó weder hunne oorspronkelijke tinten hergeeft,or andere frissohe kleuren. Twinf\ wordt vervaardigd in 1-3 ver. schillende kleuren,waarónder de meest moderne van dit serfcnpr? riiéüWë stoueri. kyn te^enwoordió 'zeer* duur W£LMU,THANS KOMT TwïnR U TE HULP. REINIGT EPI VERFT TECEUJKERTUD De Leveb-s Zeep Maatschappij vlaardingept r-AZt.R>KAmTEH VAM SUrtLgHT EM LUX bioscoop bij het onderwijs te gebruiken en daarvoor heeft de directeur van het Scheepvaartkundig Museum een voor dat doel geschikte filmcollectie samen gesteld. Een draagbaar toestel werd te vens gedemonstreerd, dat ter beschik king der zeevaart- en visscherijscholen zal worden gesteld. Zeven films werden vervolgens vertoond, ten einde de leeraren in de gelegenheid te stellen een keuze te doen voor de binnenkort aan vangende demonstraties op de scholen. Tot slot had een bezichtiging der be schikbare lantaarnplaatjes en leermid delen plaats. De politie te Arnhem. De politie te Arnhem zal gereorgani seerd worden. Het veel te groote en zen, dragen, als jij bij mij blijft en wij onze vrijheid winnen. Zoek jezelf ook met die gedachte vertrouwd te maken dat wij ergens anders ons nestje moe ten bouwen, want ik verwacht niet vee! van den invloed van Grünning op papa. Zij kuste Irene en, den breeden stróo- hoecl op het hoofd drukkend, verliet zij de kamer om langzaam den mooien weg die naar het bosch voerde, in te slaan. Zij ging naar haar lievelingsplaatsje, 't zoogenaamde boschkasteeltje, dat mid den tusschen hooge, oude eiken in de diepste eenzaamheid stond. Reeds dik wijls was Leontine naar de groene een zaamheid gevlucht, als het in haar stormde en de smartelijke herinneringen zich niet door arbeid heten onderdruk ken. Het was een sierlijk, klein ge bouwtje in rococostijl, met torentjes en erkertjes. Vroeger diende het de jacht gezellen van den eigenaar tot plaats van samenkomst, en de jonge vrouw had in de eerste jaren van haar huwelijk daar dikwijls die gasten ontvangen. De inrichting van het kasteeltje was geble ven, ?ooa!s ze destijds was. De niet groote, maar gemakkelijk ingerichte eetkamer met de wanden met Iambri- zeering van eikenhout en de vele prach tige geweien, de fraai ingerichte ont vangkamer, de voor een korte rust be stemde hoeksalon, uit welks vensters nien den breeden rijweg kon overzien, die van het riddergoed der Grönnings naar Haimthal voerde, alles toonde den goeden smaak en den practischen zin van de overleden echtgenoote. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEH. AMSTERDAM. t j te 4

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1