r WOENSDAG 16 MAART, fa. BfllROK S VAN 800 BINNENLAND '^o 63' 59e *Jo.®.r»g§aragI '1921! VL1SSIN0SCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1i regel* ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 cent iedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1 6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50.J.Week-abon nementen 17 cent. Afzonderlijke nummers 5 cent. KAMfcKOVfcKlICHl. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Onder de reeks wetsontwerpen di: werd afgedaan vóór de discussie over den tabaksaccijns werd voortgezet, wa ren er slechts twee die eenige discussie uitiokten. Het ééne was het ontwerp, houdende voorschriften ten aanzien van de levensverzekeringsmaatschappijen. Men weet dat dit ontwerp bedoelt, die maatschappijen onder curateele van den rechtercommissaris en een commissie te stellen, welke niet meer aan hun ver plichtingen zullen kunnen voldoen. Men weet ook wat de aanleiding is geweest voor de indiening van het ontwerp. De heer Marchant verdedigde een nog krachtiger bescherming van de verze kerden, vóóral door de commissie sa men te stellen uit belanghebbenden. Ook wenschte hij, dat de commissarissen de hooge dividenden, die zij in de laatste jaren hebben genoten, zullen terugbe talen. Dat althans achtte hij een eersten eisch van billijkheid. Men heeft immers allang kunnen weten dat liet mis moest loopen en juist met die dividenden heeft men den schijn van solidideit gewekt. Andere leden juichten dit ontwerp toe en zagen de noodzakelijkheid van wijzigingen niet in. De heer Van Schaik sprak alleen de vrees uit, dat bij vrij willige aangifte de zwakke maatschap pijen juist achterwege zullen blijven, hetzij omdat de commissarissen willen voortgaan dividenden te sleepen, hetzij omdat men nog hoop op herstel heeft. Hij achtte het dus gewenscht, dat gere geld toezicht wordt gehouden. Daarom moet de commissie uit deskundigen zijn samengesteld, opdat de rechter-com- missaris adves krijgt dat hij noodig heeft. Het wetsontwerp was volgens den heer Marchant vooral in het belang van de maatschappijen. Maar aldus de minister dit belang is in de eerste plaats het belang der schuldeischers te vens. Het is voor de verzekerden aller eerst van het grootste gewicht, dat de maatschappij zoo goed mogelijk wordt beheerd en dus zoovéél mogelijk profijt afwerpt. Daarom achtte de minister voorlichting van deskundigen noodig. De positie van den rechtercommissaris is bij de uitvoering van deze wet niet dezelfde als die bij een faillissement. Daarbij is alles in de wet geregeld, hier echter dient het beheer aan deskundigen te worden gelaten. De maatschappijen zijn in de eerste plaats zelf verplicht mede te deelen als zij meenen het niet meer te kunnen hou den. Echter staat het verder ieder be langhebbende vrij om de aanvrage in te dienen, mits die behoorlijk geargu menteerd is. Een verplichting stellen voor dc maatschappijen is niet mogelijk, omdat nimmer te controleeren is of de commissarissen reeds in staat waren een oordeel te vormen. Terugbetaling eischen van de divi denden achtte de minister onmogelijk. Het is niet vast te stellen tot welk jaar deze terugbetaling moet gaan en zeifs is niet na te gaan wie de aandeelhou ders waren, omdat de aandeden van hand. tot hand kunnen gegaan zijn. Alle pogingen van rnr. Marchant, om nog wdt scherper bepalingen te maken, wees de minister af. Het ontwerp re gelde alles voldoende en daaraan viel niets toe te voegen. Desalniettemin stelde deze afgevaardigde acht amen dementen voor. Hij wenschte te bepa len, dat een onderzoek moet geschieden, ook op verzoek van een schuldeischer en dat commissarissen, die redelijker wijs moeten voorzien dat de maatschap pij niet aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen, verplicht zijn aangifte te doen. Verder dat de commissie bij voorkeur uit de schuldeischers zal zijn samengesteld. De minister was bereid de verplichting over te nemen in zijn ontwerp al verwachtte hij er niet veel van. Van de zijde van den heer Van Veen (c.-h.) ondervond deze bepaling bestrijding, omdat deze de solvente maatschappijen zelfs verplicht, aangifte te doen als zij vermoeden dat het mis kan gaan. Aangezien de stemmingen alle wer den uitgesteld, heeft het geen zin er over uit te weiden. Het voornaamste amendement betrof de verplichting tot terugbetaling van genoten dividenden en tot voistorting der aandeelen. De rijkdom van Nederland. Uit de jaarcijfers over 1919 blijkt, dat het vermogen in ons land, dat onder de vermogensbelasting valt, bedroeg in 1914—'15 7680 millioen, 1915—'16 731! millioen, 1918'19 11.379 millioen en ill 1919—'20 12.408 millioen. Het aantal miHionnairs was in deze jaren. resp. 650, 608, 950 en 1105. Deze cijfers ontleenen wij aan het soc.-dem. blad de „Voorwaarts", die ze publiceert om aan de arbeiders te too- nen hoe sterk de Hollandsche kapita listen er gedurende den oorlog op zijn vooruitgegaan. Toch is niets minder waar, merkt „de Tijd" op en het blad vervolgt dan In de Eerste Kamer heeft de minister van financiën nog pas eens goed doen uitkomen, dat wij slechts schijnbaar rij ker zijn geworden. Doordien onze gul den nog maar de helft van de voor- oorlogsche koopkracht heeft, zijn wc feitelijk armer geworden. Zoo hebben de sociaal-democraten altijd beweerd, (Jat de arbeider, wiens, loon sedert Augustus 1914 enkel verdubbeld is, door de duurte der levensmiddelen er feitelijk op is achteruitgegaan. Met dien maatstaf moet derhalve ook ons nationaal bezit worden gemeten. En dan komt een ieder tot de overtuiging, dat de 12,408 millioen, die wij einde 1920 rijk waren, een kleinere waarde vertegenwoordigden dan de 7.680 milli oen, die in 1914 in ons bezit waren. Bond van politieambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren. Woensdag 9 Maart had te Utrecht een gecombineerde vergadering plaats van heit hoofdbestuur en de afdeelings- besturen van den Bond van politie ambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren. Van de afdeelingen 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Delft, Hilversum en Walcheren waren afgevaardigden ver schenen. Dc afdeelingen Tilburg en West-Zeeuwsch Vlaanderen hadden bericht van nverhindering gezonden. Blijkens mededeeling van den Bonds- secretaris bleek eerstdaags de oprich ting te wachten van afdeelingen te Roosendaal, Zevenaar en Culemborg. Door een der afdeelingen werd con tributie-verhooging voorgesteld an dere afdeelingen waren evenwel van gevoelen, dat versohillende omstandig heden daartoe een beletsel vormen. Men wenschte liever het aan de leden zelf over te laten, hun contributie vrij willig te verhoogen. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen „De gecombineerde Bestuursverga dering, te Utrecht op 9 Maart 1921 bij een Gehoord de bespreking omtrent den tinancieelen toestand van den Bond Van meening dat een verhooging der contributie, ecnerzijds op groote be zwaren stuit, doch anderzijds in het be lang van de kas van den Bond zeer wenschelijk geacht moet worden Noodig? de afdeelingsbcsturen drin gend uit om zoodra de plaatselijke toe standen zulks gedoogen, een contribu- tieverhooging te bevorderen, althans den leden in overweging te geven hun bijdragen vrijwillig te verhoogen en gaat over tort de orde van den dag." Vervolgens werd het 'hoofdbestuur gemachtigd '4.O. om zoo spoedig mogelijk over té' gaan tot uitgave van een maandblad 2o. om de noodige .stappen te doen teneinde, tot aansluiting te geraken bij andere veree'nigiiïgen voor dierenbe- haaid en naar het stadhuis gebracht op.zijn triomphaien tocht door de stad hadden gevolgd. Nadat „Had je me maar" het stadhuis was binnen gegaan, duurde het geruimen tijd, alvorens zijn handteekening was gelegaliseerd omdat de betrokken ambtenaren blijkbaar met het geval eenigszins verlegen zaten of misschien ook onwillig waren hun me dewerking daartoe te verleenen. Ten slotte vond de voorgeschreven handeling plaats aan loket 40, waar „Had je me maar", bijgestaan door zijn paranimfen gevormd door een tweetal dadaisten met fladderende haardos- schen en slipdassen nog werd vereeu wigd. Een der journalisten had de geestige inval „Had je me maar" naar zijn program te vragen, wanneer de stembusuitsiag hem op het groette kus sen zou brengen. Het antwoord luidde „Alles mot naor beneden. De werkman komt een borrel toe en daarom moet de jajem (jenever) op 6 cent kommen. Het brood moet ook naar beneden 11 ct. is meer dan genog, kortom alle levens middelen moeten terug naar de prijzen van voor den oorlog. Tenslotte ver klaarde „Had je me maar" ook be zwaar te hebben tegen de openbare waterplaats op het Rembrandtplein, welke hij een ontsiering van de stad vond, zooda.t een voorstel van hem !e verwachten is deze-te verwijderen. Het vertrek van „Had je me maar" had eveneens onder groóte belangstel ling plaats. („Maasbode"). Stads- en Provincienieuws VLISSINGEN, 16 «MAART. De.kermis te Groningen. De gemeenteraad te Groningen, die onlangs met 17 tegen 16 stemmen be sloot tot afschaffing van de kermis heeft in zijn Maandae gehouden verga dering met 17 tegen 13 stemmen beslo ten tot wederinvoering. De candidaatstelling van „Had je me maar". De groep van vrije socialisten en dadaisten te Amsterdam heeft gevolg gegeven aan het tragisch-comisch voor nemen den bekenden straatzwerver „Had je me maar" candidaat te stellen voor den Amsterdamschen gemeente raad. Terwij! een aamtal journalisten in de anti-chambre der burgemeesters kamer het resultaat der verschillende candidaatstellingen afwachtten, kwam plotseling het bericht, dat „Had je me maar" op het Prinsenhof was gearri veerd, teneinde zijn handteekening te doen legaiiseeren. Op een der hooge stoepen van het stadhuis aan de O. Z. Voorburgwal stond de straatzwerver inderdaad met het onafscheidelijk sigarenkistje onder den arm en zijn knuppel in de hand, allerlei potsierlijke buigingen te maken voor het publiek, dat in grooten ge,tale was samengestroomd, waaronder ta! van slagersjongens, die den a.s. vroe- den vader, die door „het Leven" per open auto van zijn logement was afge- A. G. O. Gisterenavond trad de heer F. Ber- ding uit Middelburg voor bovenge noemde vereeniging op met het onder werp Oud-Noorsche Godenliederen en heidenzangen in verband met de Oud- Noorsche Edda. De spreker heeft ons van 't begin tot het einde bezig gehou den met sagen. Hij begon met de ver melding van den edelman of vorst, die naar de hand eener prinses dong. Deze weigerde hem, zeggende, dat zij slechts zou trouwen met hem, die, edelman zijnde, heel Noorwegen zou beheer- schen. De ridder zwoer zich de haren niet te laten.knippen dan voordat hij dit doel bereikt had. Én het werd bereikt, na betrekkelijk korten tijd was hij de overheerscher van Skandinavië, die, daardoor echter de vrije boeren deed uittrekken naar IJsland, waar twee Ed- da's, verzamelingen van helden- en godenzangen ontstonden, waarvan de oudste, de poëtische, de jongste, de prozaïsche genoemd wordt. Door het voorlezen van brokstukken uit beide geschriften, die dezelfde gebeurtenis beschreven, liet spreker het onderscheid uitkomen, dat duidelijk aangaf, dat de oudste korter, krachtiger was, terwijl de jongste uitweidingen gaf en zich ook kenmerkte door het geven van omschrij vingen voor bepaalde voorwerpen. Spreker stipte aan, dat er, bij verschil ook veel overeenkomst was met de Oud-Germaansche legenden en besprak, na aangetoond te hebben, hoe sommige dezer Oud-Noorsche liederen ontstaan zijn, eerst de Godeniiederen. In deze liedoren wordt o.a. de strijd in de na tuur bezongen, waarbij de strijdenden optreden in den vorm van goden. Zoo behandelde de spreker voor ons den cyclus van het ontwaken, het opbloeien, liet vruchtdragen en het tijdelijk afster ven der natuur, dus den kringloop der jaargetijden hij gaf ons een kijkje op de voorstelling van de samenstellers der Edda, wat betreft den strijd tus- schen zon en onweer, tusschen zon en wolk en toonde ons aan, dat in die go denliederen na het bereiken van het hoogste steeds ondergang volgde. Bij deze Godenliederen sluiten aan „de We reldzang van de Wichelares", waarin het ontstaan der wereld bezongen wordt en „de Leerredenen van den Hoogen", die wenken en raad weergeven. Na de pauze, die heel kort duurde, gaf de spreker ons als overgang van de Godeniiederen tot die der Menschen de liederen of het lied, waarin het ontstaan der standen aangegeven werd, dat van dien der knechten, van de vrije boeren en der edelen. Dit laatste lied, den op bloei van den eersten edele behandelen de, breekt plotseling af bij een voor spelling van macht van dien stand der edelen. Aan deze liederen knoopte de heer Berding, die er op wees, dat, zoowel in de godenliederen als in de menschen- liederen, het bereikte geluk steeds ge volgd wordt door den ondergang, de menschenliederen in de Edda vast. Van deze behandelde hij meer uitvoerig de Sietrfried-sage, die, bij veel overeen komst met de bekende sage uit de Ger- maansche sagen-leer, tal van punten van verschil leverde. Te ver zou het ons voeren, als wij den spreker daar volg den en we vermelden dus, dat na de geslaagde pogingen van Siegfried om in de, door een vuurzee omgeven, burcht door te dringen, waaruit Brunhilde moet gered worden, Brunhilde, die de oorzaak is van den dood van Siegfried. Aan deze Siegfried-sage sluit zich die van Goedroen aan, waarin de lotgeval len verteld worden van Siegfried's vrouw, en waarin ten slotte de over gang gevormd wordt van de legende tot de zuivere geschiedenis. In deze laatste wordt toch gewag gemaakt van een vorst, die uit de nevelen der overleve ring te voorschijn treedt en wiens naam ook genoemd wordt in de Oud-Noor sche Edda. Een applaus van de niet-talrijk op- gekomenen beloonde den spreker voor zijn interessante voordracht. De dames-zangvereenigng „Het Eiland", directeur de heer J. A. Hoi- iaers, geeft Zaterdagavond een zang en toonaeluitvoering in het Concertge bouw aan de Emmastraat. Opgevoerd zai worden de operette „Neerland's Zeeroem" en „Het gekke testament of Hannessie wordt inge kwartierd", blijspel in I bedrijf. Volgens achterstaande advertentie geeft de mandoline-vereeniging „Apol lo" a.s. Zaterdag in de groote zaal van den heer Harsveld haar eerste uitvoe ring. O.a. zal ten gehoore worden ge bracht „de Jacht"op de Veluwe", wélk nummer in onze groote steden met zeer veel succes is opgevoerd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Maart 1921. Brieven (binnenland) C. Buitelaar, Rotterdam Bureau Controle Belastin gen, Vlissingen (3 stuks) J. Hofland, Vlissingen J. Huijgens, Vlissingen Rijkswaterstaat, Terneuzen firma E. C. de Witt, Den Haag J. H. de Bussij, Amsterdam. Briefkaart binnenlandM. C. Pleijte, Amsterdam. Brief (buitenland) G. Paulsen, Car cliff. Het Marine Sanatorium-fonds. Blijkens het jaarverslag van het Ma rine Sanatorium-fonds bedroeg op I Januari 1921 het aantal leden 1421 met 'n bedrag aan contributie van 2317.50. In het afgeloopen jaar is het aantal le den vermeerderd met 466 en het bedrag aan contributie niet 709.25. Het aan tal donateurs!trices) en begunstigers bedroeg op 1 Januari plm. 464 met een contributie van 890. Het vorig jaar waren deze cijfers resp. 401 en ƒ940.20. Een vermeerdering dus van 63 dona- teurs(trices) en begunstigers, maar een vermindering aan contributie. Dat komt omdat het vorig jaar een paar schen kingen van begunstigers van 100 in eens in het bedrag begrepen waren. Hierbij zij opgemerkt, dat ook weer dit jaar vele leden den dienst verlieten, 't zij door pensioneeren, dienst-eindi- ging, afkeuren of anderszins. Meestal hooren wij dan niet veel meer van hen. De vermeerdering aan donateurs(tri- cesl kon wel grooter zijn. Met genoe gen kunnen wij vermelden, dat wij on der de donateurs en begunstigers meer dan 100 officieren van alle rangen tel len. Gedurende het verslagjaar is het ka pitaal meer dan verdubbeld 1920 le verde een zuivere winst op van 11924.43 Vè Het kapitaal bedroeg 1 Januari 1920 ƒ8901.36. 1 Januari 1921 was dit 20825.79'/2De geiden bleven geregeld binnenstroomen. Naast de ge wone inkomsten van de contributies der leden en donateurs(trices), bijdrage be gunstigers en bijdragen bonden, lever den de gehouden vlaggetjesdagen, (ie uitvoeringen ten bate van het M. S. F., de één-guldensdag, de daaldersdag, de vrijwillige schenkingen etc., belangrijke bedragen op. Het M. S. F. heeft dit jaar ontvangen aan subsidies: ƒ500 van het departe ment van marine en 30 van het Mid denstands-ziekenfonds. Evenals de verkoop van de kalenders is de in hef laatst van het jaar gehou den verloting schitterend geslaagd. De prijzen waren geschonken kunst voorwerpen van vrienden en vriendin nen van het fonds, benevens als le en 2e prijs een gouden en zilveren horloge. Na één aankondiging in de bondsbla den gingen de 3000 loten met vaart de deur uit. De onderneming gaf ons een winst van 633.61)4. Aangemoedigd door dit succes deed het bestuur aan de verlotings-commissie een grooter plan toekomen. Terwijl, nadat bleek dat genoemde commissie bereid gevonden was dit plan te'verwezenlijken, door ons de Kon. goedkeuring werd aange vraagd. Zoodat in den loop van dit jaar een grootere verloting zal plaats hebben, nl. de uitgifte van 5000 loten a 1 per stuk, met prijzen van 750, 500, 250, 100 enz. Deze prijzen moeten gewij zigd worden, omdat de Kon. goedkeu ring daarop is gebaseerd, dat minstens 50 der nominale waarde van de uit te geven loten als „winst" aan het fonds ten goede moet komen. INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN. MIDDELBURG. biedt exceptioneel aan 2 X 3 M. tegen ƒ25.per M4. De N. IJ. T. E. M. In de gisterenavond te Middelburg gehouden vergadering van het comité van de N. IJ. T. E. M„ de van 4 tot 14 Juli te Middelburg te houden klein-nij- verheidstentoonsteliing, werd o.a. de aanvrage behandeld van de afdeeling Middelburg van den Volksbond, ver eeniging tegen drankmisbruik, of ook zij een stand zou kunnen krijgen. Ofschoon men algemeen met het doel van den Volksbond sympathiseerde, vreesde de kleinst mogelijkste meerder heid der commissie een precedent te scheppen en werd besloten aan deze aanvrage niet te voldoen, waardoor ook andere vereenigingen met een bepaald propagandistisch karakter zullen zien, dat men op de tentoonstelling alleen wenscht toe te laten klein-nijverheid cn daarmede rechtstreeks verband houden de zaken. De toegangsprijzen werden voorloo- pig vastgesteld op 50 cent tot des mid dags 6 uur, 70 cent des avonds, dag kaarten 1 en doorloopende kaarten voor den geheeien duur der tentoonstel ling ƒ5. Voor kinderen beneden 14 jaar zal de halve entréeprijs worden berekend. Na eenige besprekingen werd de aanleg van electrische geleidingen enz. voor extra verlichting en kracht opge dragen aan de A. Z. E. M. Ter sprake kwam andermaal de vraag of men al of niet bekroningen zal toekennen en zoo ja, of die zullen bestaan uit medailles of alleen uit di ploma's. Ten slotte werd na uitvoerige ge- dachtenwisseling besloten diploma's voor gouden, verguld zilveren of zil veren medailles toe te kennen voor de smaakvolste of origineelste inzendin gen, steeds ter beoordeeling van een te benoemen jury. Overeenkomstig het rapport van de commissie voor de muziek, werd be sloten, dat iederen middag en iederen avond muziek zal worden gegeven en bovendien des Donderdags ook in de morgenuren. Voor allen, die aangaande de ten toonstelling inlichtingen wenschen te ontvangen, zij nog eens medegedeeld, dat het bureau gevestigd is Korte Noordstraat L 77a te Middelburg. De inschrijvingsbiljetten zullen nog deze week verzonden worden. Zij, die er geen mochten ontvangen, kunnen er een aan genoemd bureau aanvragen. Bij de biljetten worden de uitvoerige algemeene bepalingen omtrent de rech ten en plichten der exposanten verzon den. Bij Kon. besluit is dr. J. Sack te Haarlem, thans gouvernements-schei- kundige en bacterioloog te Paramaribo, benoemd tot scheikundige bij het rijks- landbouwproefstation te Goes. Bij Kon. besluit is bepaald dat de notarisplaats te Schoondijke, tengevol ge van het overlijden van den heer W. C. de Smidt, niet zal worden vervuld. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlis singen (vacature dr. O. Norei) ds. G. B. Westenburg te Beverwijk te Utrecht ds. S. van Dorp te Rotterdam. De „Ned." verneemt dat ds. J. B. Netelenbos met ingang van Mei be noemd is tot redacteur van „Siloam", een schristelijk maandblad, dat door hem geheel naar eigen wenschen gere digeerd kan worden. De kerk en het sociale leven. Het bestuur van de Christ, midden- standsvereeniging te 's-Gravenhage, heeft op haar verzoek vergaderd met afgevaardigden van kerkeraden dei- Hervormde gemeente en Geref. kerken te 's-Gravenhagê en Scheveningen. Dp voorzitter der Christ. Midden- standsvereeniging zette het doel der vergadering uiteen, n.l. om te komen tot betere samenwerking tusschen Kerk en Middenstandsorganisatie, en vroeg me dewerking op vierderlei wijze le. De prediking van den kansel 2e. De on derwijzing op de catechisatie 3e. Het ambtelijk bezoek aan huis 4e. Het schrijven van artikelen in de kerkboden. Na breedvoerige bespreking verklaar den alle afgevaardigden zich gaarne bereid de resp. kerkeraden te rappor-

Vlissingse Courant | 1921 | | pagina 1