eesch JES tooo 150 25 de Jr. rwagen. oon WOENSDAG iieivimiiieikki gemeentebestuur feuilleton 9e Vrouwe van Daiuit bïnnenland in prijzen. No* 307 58e Jaargang 1920 i biedingen aanvragen. itbode ttbode ïstbode. siutschappii fis ovairt Uitgave: Firma F. VAN DF VELDE Ir, Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleioon interc. 10. Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. SflR M QOft KAMEROVERZICHT. erkoop van Vleesch. LECTl E UD VAN CAARTJES STUKS DRUKKERIJ. LRKLEURMIDDEL kon f 1.50. [EEUW de beste gioole pot f 1 10. iERMAN Bellamypark 37. ÉES 6 stuks 1.25 [ngeboden een zoo Ilstraat 92. in dienst te tre- |net het ophalen van l'olledige inlichtin- ewaclit onder let- eau „Vlisslngsche flinke [5ERG, Van Dis- flinke 16 jaar. u „Vliss. Ct." later vraagt Me- Souburg: Islburg-Rotterdam plegen plaatsen. PASSAGIERS* |N EN VEE. I, I1M. t. sw. nbeii.». ui re. t«ï 8 8 |en wordt Woens dag 12 uur v.m, dlddelburg tomen N.V. Transp. en p. Erven O. VOS, te Middelburg Ij, Tel. 153; te OOSTERHOUT, ordrc-cht Gebrs let. 101. porhanden OOPE jinnendruk I gegomd). |s f B. -10. - 8.20 P< mille - 7.95 P. mille IE VELDE Jr. VLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cenf. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. een ongeluk. CPUlJ? gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Voor hen, die door middel van een adverten tie in ons blad aan Vrienden en Begunstigers hunnen INtleuw- iaarsgroet of Hcll- wensch willen brengen, be staat daartoe nog gelegenheid tot morgenavond. 't Is ons niet mogelijk den laatsten dag nog dergelijke advertenties aan te nemen. De prijs is certt van 14 regels, elke regel meer S3 cent. Namen met vermelding van beroep en woonplaats onder een algemeenen Nieuwjaarswensch, kosten 13 ct. per regel. Al deze advertentiën moeten vooruit betaald worden. De Administratie. INSCHRIJVING MILITIE LICHTING 1922. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van hen die zich in Januari a.s. ter inschrijving voor de militielichting 1.922 ten stadhuize moeten aanmelden, dat zij verplicht zijn het trouwboekje hunner ouders mede te brengen, opdat beantwoor ding der vele vragen, die hun alsdan zul len gedaan worden omtrent de samenstel ling van het gezin waartoe zij behooren, zoowel broeders als zusters, zoomede om trent den dienstplicht van hunne broeders behoorlijk zal kunnen plaats vinde# Vlissingen, 29 December 1920. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. BELASTING OP DE HONDEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen bij deze aan de belanghebbenden in her innering, dat de belasting op de honden, behoudens nadere Koninklijke goedkeuring, per jaar bedraagt a. voor honden hooger dan 50 centimeter, staande gemeten ter hoogte van den bo venkant der schoft tien gulden b. voor eiken anderen hond zes gulden. Vorenstaande bedragen worden tot vijf gulden verminderd voor honden, welke voor de uitoefening van eenig beroep of bedrijf gebezigd worden, mits deze hon den op den openbaren weg onder toezicht zijn en buiten het gebruik voor het beroep of bedrijf niet op den openbaren weg los- loopen. Deze vermindering wordt eveneens toe gepast op honden, uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaartui gen, voor zoover zij nimmer op straat ios- loopen. Zij geidt echter niet voor jachthonden, tenzij de jacht daarmede wordt uitgeoefend als broodwinning. De belasting is niet verschuldigd voor a. honden, boven het getal van twee, be- hoorende aan of gehouden wordende door kooplieden in honden b. honden, op vaartuigen of op andere door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van 1. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 90) (Nadruk verboden.) „Alijn vriend, 'liet spijt mij voor je", zeidc hij. „Als je .denkt, dat je mij geld kunt afpersen door te dreigen met eeni- ge afdwalingen van wijlen den Markies bekend te maken, dan vergis je je. Arme kerel, iedere man en iedere vrouw in Darracourt kent de geschiedenis van Bessie Richards „Zoo, kennen zij die Ik geloof het niet", zeide Sinclair. „iedereen weet, dat mijn vader zin in >een meisje kreeg en met haar wegliep. O, ik begrijp het nu, jij bent een bloed verwant van haar. Dat is je spelletje, vriend, nietwaar „Neen, ik ben geen bloedverwant", zeide Sinclair. „Ik heb die vrouw nooit gezien ik vraag u wel excuus de dame. Dus geeft u tóe, dat de oude Markies, uw -vader, met haar is wgg- geloopen „Zeker ,.0 Sinclair haalde diep adem. „En dat een> kind een zoon geboren was, hé Merle knikte en keek op zijn horloge. wijze op het grondgebied der gemeente koutende, waarvan de eigenaars of bezit ters .geen ingezetenen der gemeente zijn of daarin minder dan drie maanden van het dienstjaar verblijven c. honden, uitsluitend dienende tot het geleiden van blinden d. honden, beneden den leeftijd van twee maanden e. honden, tep dienste .yan de rijks- en gemeentepolitie. .Vlissingen, 17 December 1920. .Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OPHEFFING DISTRIBUTIE-BUREAU. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene openbare kennis, dat met in gang van 1 Januari 1921 het tijdelijk dis tributie-bureau dezer gemeente wordt op geheven. Zij, die na dien datum nog inlichtingen wenschen te verkrijgen, omtrent distri butiezaken, gelieven zich alsdan ,te wenden tot de 3e affieelingter Gehieente-Secretarie. Vlissingen. 17 December 1920, Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Amsterdam zal uitgebreid worden. Eenige aandoenlijke redevoeringen zijn daarover natuurlijk nog gehouden. Het „nationale" karakter van het platteland heeft vele verdedigers, maar ten slotte wint de groote stad het toch, want langzaam maar zeker annexeert deze het omliggende gedeelte. Bezwaren werden niet geopperd, al had het voo'r- loopig verslag er verschillende ge bracht. De zaak is beslecht, er is geen keeren aan en al zou het ontwerp al fouten hebben, deze zullen altijd wel blijven bestaan bij eer. zóó ingrijpende wijziging. Minister Rttys de Beren- brouck was in weinige minuten gereed met zijn antwoord. Hij zeide toe, dat spoedig de uitbreiding van Haarlem aan de orde zal zijn, waarbij de vraag zal overwogen worden of het genenscht is het plattelandsgedeelte van Sloten, dat thans bij Amsterdam is gevoegd, bij Haarlemmerliede en Spaarnwoude te voegen. Amsterdam heeft daartegen geen bezwaar. Het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, gaf nog weer eens aanleiding tot pleidooien voor meer rijkssteun, alsook voor ern stige predikaties voor bezuiniging en zelfbeperking der gemeentebesturen. De heer van Lanschot wenschte echter, dat het Rijk een deel der verplegingskosten der krankzinnigen van de gemeenten zal overnemen en tevens een deel der onderwijskosten zal dragen. De heer Van Houten wenschte niet, dat de ge-' meenten zuilen leunen op den Staat zij moeten zich beperken en trachten rond tc komen. Hij zou zijn stem aan „Nog drie minuten zeide hij. „Misschien kent u den naam, waar onder hij bekend staat zei Sinclair arglistig. „Misschien kent u hem heel goed - - den man, dien ik bedoel Harry Heme". „Ja, ik ken hem", zeidc Merie en een kwaadaardige blik kwam in zijn oogen. „O, dus -kom je van hem Goed. Ik zal je tijd sparen. Zeg hem, dat je bij mij bent geweest, cn dat ik gezegd heb, dat ik hem tien jaar dwangarbeid zal laten geven, als hij ooit mijn pad kruist." Sinclair keek verbijsterd. „Alweer mis, Markies 1" zeide hij brutaal. „Ik kom niet van hem. en ik weet ook niet, waar hij is. Wat dwang arbeid betreft, ligt die voor hem in het vet „Wat bedoel je clan en wat wil je?" zeide Merle ten laatste ongeduldig. De naam van Harry Heme had hem verbit terd en voor het eerst toonde hij zich driftig. „Dit is het. wat ik bedoel", zeide Sinclair „ik bedoel dat u een bedrie ger bent, Markies. U bent evenmin de Markies van Merle als ik die ben." De Markies leunde tegen den schoor steenmantel en keek hem strak aan. „Inderdaad „Inderdaad spotte Sinclair, haast gek wordend door de gemakkelijke, brutale wijze van den ban, dien hij had willen vernederen. „Ja, en nogmaals in derdaad U bent niet méér Markies van MerJe dan ik het ontwerp geven al is het niet van harte. Op het gevaar var. opdrijving der ge meentelijke inkomstenbelastingen wees de heer Van der Hoeve,, die betoogde dat de gemeenten op veel te grooten voet leven en dat zij ziel: zeer moeten beperken. Nederlandsche graanleveringen aan Oostenrijk. Het Ooslenrijksche ministerie van Fi nanciën heeft zich tegen verzending van effecten uit particulier bezit de levering' van 60.000 ton graan uit Nederland verzekerd. De langdurige onderhande lingen kunnen vrijwel als .geëindigd worden beschouwd. Het betreft een transactie ten bedrage van twaalf mil- lioen gulden, waarvan een deel reeds gedekt is door effecten in Oostenrijksch particulier bezit, die zich in het buiten land bevinden, voornamelijk Ameri- 'oipspuE|.mp31\; >|oo jEinu 'otpsutjoi Zvritsersche, Spaansche en Skandina- vische waarden. De vreemdelingen in ons land. In „het Vad." bespreekt een inzender het vreemdelingengevaar, dat voor- ons land allengs grooter afmetingen gaat aannemen. Er zijn reeds 180.000 vreem delingen binnen onze grenzen, d.i. 1 op de 40 Nederlanders. De schrijver wijst op het gevaar voor ziekten, dat niet denkbeeldig mag geacht worden. Im mers het is bekend hoe vooral de Bel gen hier geslachtsziekten hebben ge bracht, zoodat er van regeeringswege tegen moest worden opgetreden. Ook de toevloed van dienstboden uit Duitschland en Oostenrijk is volgens den Inzender een gevaar. Reeds vóór den oorlog was 't in Weenen met de zedelijkheid treurig gesteld: Thans is het er nog veel erger aan toe, evenals in verschillende groote Duitsche steden, waar het getal buiten echt geboren kin deren tot 30 opklimt. ..En uit die plaatsen haalt men vrou welijk dienstpersoneel Deze vrouwen keeren niet naar haar land terug, maar blijven bij de Hollandsche vetpotten en trachten hier te trouwen. Is het nu wel gewenscM zul;k£ nienschen, met door veeljarige ranlsoeneering verzwakte lichamen, in onzen stam op te nemen Zal dat zoo vraagt hij geen te ruggang van de volkskracht geven Het getal vreemdelingen is niet gering zooals reeds gezegd 1 op de 40 land- genooten. De economische toestand in Midden-Europa wordt niet beter, eer der het tegendeel. Holland is voor de uitglfmtte nienschen het beloofde land, overvloeiende van melk en honig, waar ze bovendien met gejuich en psalmge zang worden ingehaald en de inwoners -vereemgingen tot bevordering der im migratie oprichten. Anders mochten er eens niet genoeg komen 't Is goed be doeld van die brave Hollanders eere zij hun edel hart, maar het hemd is nader dan de rok op hef belang van eigen land behoort vóór alles gelet te ..je hebt nog twee minuten om dat te bewijzen, vriend, en dan kun je terug keeren -naar het gesticht, waaruit je ontsnapt bent „ik kan het gemakkelijk genoeg be wijzen", zeide Sinclair, in zijn opge wondenheid opstaande. „Uw vader liep weg met Bessie Richards en trouw de haar Nog veranderde Merle's gezicht niet in het minst. „Trouwde haar herhaalde Sinclair, razend geworden door het onverander de gezicht en zwijgen van zijn vijand. „Trouwde haar Maakte haar tot mar kiezin van Mcrle en de jongen, Harry Heme, is de tegenwoordige, echte Markies, en u bent ja, de hemel mo ge weten wat I" „U bent een impertinente krankzinni ge", zeide Merle kalm. „Ga uit mijn oogen, of ik laat je op straat gooien. Je hebt genoeg verstand om dat te begrij pen, denk ik. Ga-weg, hoor je 1" Sinclair ging weer op zijn stoel zitten. „Schel maar, mijnheer", zeide hij brutaal. „Schel en roep de bedienden, laat de vrouw, die u getrouwd hebt, komen, en ik zal hun vertellen, wat ik u alles gezegd heb en het hun ook be wijzen Merle bracht de hand weer aan de schel, doch liet die weer vallen. „Kom zeide hij, een goudstuk uit den zak halend, „ik heb geen zin in schandaal, dat weet je. Hier heb ie een worden. Ons volk moet op den duur de nadeelige gevolgen ondervinden van i de opname in zijn midden in zoo'n i grooten getale van verzwakte, en vaak aan geheime, ziekte lijdende ménschen. Daarom sluit de deur van den tuin. i Laat niet iedereen toe. die hier niets te maken heeft. Bovendien, let op de tee- I kenen der tijden werkloosheid is in i aantocht." Daling der eierprijzen. j Na Nieuwjaar wordt in pluimveekrin- gen een zeer groote prijsdaling der j eieren verwacht. De eierpfoductie wordt alsdan beslist van dien aard, dat er voor ons land meer dan genoeg eieren zullen komen, want overal is buitenge woon veel bifgefokt. De prijzen van 1920 zullen zich in lange na niet meer kunnen handhaven. Het voer gaat ook goed omlaag. Malaise. De N. V. gebr. Van Sehuppen's siga- 'ilabrieken heeft haar personeel in Veenendaal en in Wageningen, onge veer 200 werklieden, tegen 31 dezer ontslag aangezegd. De firma wil op de basis van de huidige loonregeling (10 <~o bijslag, geldende tot 1 Februari a.s.) geen voorraden vormen. De firma Temmens en Co. te Bergeijk ze: haar sigarenfabriek ten deele stop. Wegehs slapte wordt bij de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken ie Eind hoven aan vele jongere krachten ge daan gegeven. Op de fabriek Delft van de N.V. Ver- eenigde Blikfabriekcn worden geduren de de laatste weken ongeveer 100 ar beiders ontslagen wegens slapte. Te Wonnerveer staaf door slapte in het bedrijf de papierfabriek ..De Een dracht" van' de firma Van Gelder, voorloopig voor een tiental dagen stóp. Ook de gortfabriek „de Mercurius" van gebr. Laan, werkt sedert eenige weken niet meer. Aan de kristal-glasfabriek „De Sphinx" te Maastricht, zijn veie werk lieden bedankt wegens gebrek aan or ders, terwijl een gedeelte slechts halve dagen werkt. Wanneer de toestand niet verandert, moet het personeel nog meer ingekrompen worden. Hoofdoor zaken van de malaise in de glas- en kristal-industrie hier te lande is de hooge koers van den gulden en de voordeeiige koers van frank en mark, om van ,de kronen niet te spreken in verband met het Boheemsche kristal, en niet het minst de inwerkingtreding van een nieuwe wet, zooals die nog in geen ander ihnd wordt toegepast. De toestand der glasfabrieken is dan ook verre van rooskleurig. Een reuzenstrop. Het levensmiddeienbedrijf te Apel doorn importeerde in defi duren tijd 4000 paar schoenen uit Amerika, welke verkrijgbaar werden gesteld voor f 10.50 per paar. Het zeer opmerkelijk verschijnsel deed zich echter voor, dat slechts een beperkt deel van den voor raad bijna uitsluitend werd gekocht door inteilectueelen of middenstanders. goudstuk." Neem dat aan, en dank je gelukkig gesternte, dat ik je niet naar de gevangenis heb laten brengen. Pak je weg Sinclair nam het goudstuk en wierp het door het open raam. „U denkt, dat ik gek ben en niet kan bewijzen, wat ik zeg riep hij, purper van woede. „U denkt me met een goud stuk te, kunnen ontkoopen Ik zal be wijzen, dat uw vader Bessie Richards trouwde in de kerk St. Angelo te Parijs, in de maand Augustus, dertig jaar ge leden." Merie schrikte, het bloed vloog hem iniM het hoofd, maar daarna werd zijn ge Slat zoo wit als marmer. „Je liegt 1" zeide hij. „Het is de heilige waarheid zeide Sinclair, „en hier is de copie van het register Hij trok een strookje papier uit zijn vestjeszak en zwaaide het voor Merle's oogen. Eenige oogenblikken was het stil. De groote, vergulde klok tikte voort niet een spottenden klank, terwijl de twee mannen de een, aristocraat tot op zijn vingertoppen, de ander, van top tot teen een plebejer elkander aanzagen. „Je hebt je rol goed gespeeld, vriend", zeide Merie ten laatste hoonend. „Ik vraagje excuus. Ik zie, je bent niet gek, je bent slechts een knappe en nog ai stoutmoedige schurk Natuurlijk is dat papier valsch Merlé nam het papier tusschen vinger en duim en onderzocht het. Het was een Do arbeiders bleken de zeer soliede schoenen niet te willen hebben, óók niet toen de prijs was verlaagd tot 8.50. De gemeente zit nu nog met verreweg het grootste gedeelte van den voorraad. Deze ervaring welke eert schadepost van duizenden voor de gemeente be- teekent, is thans voor het gemeentebe stuur een reden om zich te verzetten tegen den aandrang tot prijsregelend optreden. Premievrij pensioen voor gemeente- personeel. De gemeenteraad te Arnhem heeft met 21 tegen 8 stemmen besloten, vrij stelling te verleenen van premiebetaling voor weduwen- cn weczenpensioen, door ambtenaren en werklieden der gemeente, welke maatregel de gemeen te thans ruim 100,000. binnenkort, wanneer de wetswijziging inzake het onderwijzend personeel in werking treedt, ongeveer 300.000 per jaar zai kosten. LANGS STRAAT. Een miserige motregen valt zacht- kens neer en toovert de draoge straat- piayeisels om tot glimmend glibberige oppervlakten, waarin de reeds ontsto ken gaslantaarns en hier en daar de helle winkellichten zich flauw en grillig spiegelen. De nienschen. door hun bezigheden gedwpngert hun verwarmde kamer te ruilen voor deze kiInatte huiverige buitentemperatuur, haasten zich, gedo ken in hun kragen, moffen en bonten, om deze ruiling zoo kort mogelijk te doen zijn, om daardoor weer spoedig bij hun snorrende kachel te kunnen vertoeven. Eén echter schijnt niet veel haast te hebben. Het is een kleine jongen, mat bleek rnet glansiooze oogjes en rood- toppig neusje, torsend onder éénen arm eenige zware stukken hout, op het magere rugje een gonjezak met ver moedelijk een ztvaren inhoud, daar de zeer dunne, stokachtige beentjes nu en dan even, bijna onmerkbaar, trillen, als konden zij den last niet meer dragen. Schuw schuifelt hij verder langs de hui zenrij. gevaarlijk dicht scherend met zijn houten last langs de vensters. Nu en dan staat hij stil, latend rustend zijn houten latten op den grond, huiverend omkijkend en,-glurend onder zijn diep in .de oogjes gezonken veel te groote rafelige fietspet. Zonder uitdrukking in deze fletse oogjes blikt hij dan even rond. kauwende bewegingen makend, terwijl een bruinig vocht sijpelt tus schen zijn bloedlooze lipjes, wegvloei end langs Zijn groezelige kin en verder verdwijnend in zijn grauwvttil halsje. Dat kind 'pruimt nl., pruimt tabak en is 6 jaar. Het is één der veie voorbeelden van ellende en ontaarding. En degenen, die flit pruimende wicht van 6 jaar hebben aanschouwd, moeten zich heb ben afgevraagd wie dat kind was en wie zorgde voor diens opvoeding. En bij belangstellend informeeren zou men hebben vernomen, dat dit kind was een copie van de akte. Het was echt. Hoe hij dit wist en er van overtuigd was, kou hij niet zeggen, maar misschien waren het de laatste woorden van den man, die geholpen hadden om hem te overtuigen. Hij nam het papier bij het licht, keerde het een paar maal ont, en gooide het-terug naar Sinclair. Toen ging hij naar het raam en stond eenige minuten stil uit te kijken daarna kwam hij terug, zelfs zijn lippen waren wit mnar kalm, „Wie heeft je dat gezegd Hoe we'et je dat onderzocht hij. Sinclair was verstandig genoeg tc weten, dat niets dat) de waarheid hem kon dienen voor zijn doel een leu gen kon Item in het verderf storten. ..Een oud man een oudheidkundi ge", hernam hij. „0 1" zeide Merle, „dus zijn er twee „Neen zeide Sinclair bedaard, ,.u hebt maar met een mensch te maken. De oude man is drie dagen geleden ge storven. Tot zootang heb ik gewacht." Merle sromi met gekruiste armen. „Jij alleen Je vergeet het kerk register." Sinclair schudde het hoofd. „Wie opent en onderzoekt dat vroeg hij, „het is dertig jaar geleden Ik ben het alleen." „Hoeveel verlang je vroeg Merle kalm, niets toonende van wat er bij item omging, behalve liet uitzetten der neusvleugels en de buitengewone bleekheid van zijn gezicht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1