Stads®® en Provincienieuws SPORT BUITENLAND Fabrieken zal bij deze regeling pfaatS vinden in de maand September 1921 en deze Kamers kunnen dan op 1 Novem ber daaraanvolgende haar werkzaam heden aanvangen. Malaise. Te Weert zijn 195 georganiseerde en ongeveer 150 ongeorganiseerde arbei ders werkloos. Het vooruitzicht bestaat, dat nog een fabriek geheel stop zal worden gezet, terwijl andere het werk zullen moeten inkrimpen. Wegens slapte in het bedrijf zijn op de deken fabriek van de firma Raaijma- kers te Helmond 60 arbeiders ontsla gen. in de glasnijverheid te Schiedam is een malaise ingetreden de meeste glasfabrieken zullen worden stopgezet. De firma R. von der Nahmer, bucks- kinfabrikante te Eindhoven, heeft den arbeidstijd ingekrompen en het uurloon voor de afdeeling spinnerij met 13 ct. verlaagd. Wegens slapte in werkzaamheden heeft de handschoenen- en tricotfabriek van den heer R. Adelaar te Deventer een gedeelte van haar personeel ont slagen. De stoomschoenfabriek der firma Ei sen te Veldhoven is gisteren stopgezet. Bij de firma Van Sambegk zijn de stik- sters ontslagen. Op 31 December zullen alle mande- makerijen te Vlijmen worden stopgezet wegens den groöten voorraad en dc hooge loonen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Ingevolge artikel 216 der lager on derwijswet 1920 zal ook de in deze ge meente bestaande commissie van toe zicht op het lager onderwijs met ingang van i januari 1921 worden ontbonden. Bij artikel 176 dier wet wordt even wel bepaald, dat opnieuw een commis sie van toezicht moet worden ingesteld ter nadeteHerzekering van het door Burg. en Weth. uit te oefenen plaatse lijke toezicht en wier inrichting en sa menstelling, met inachtneming van de gestelde wettelijke bepalingen door den gemeenteraad wordt geregeld, die bij gevolg dus ook het reglement der com missie zal vaststellen. De hoofdwerkzaamheid dezer com missie zal bestaan uit het bespreken der onderwijsbelangen en het geven van ad viezen zoowel aan liet rijksschooltoe- ziclit als aan het gemeentebestuur. De wettelijke bepalingen betreffende de samenstelling der commissie van toezicht zijn neergelegd in artikel 184, waaruit blijkt, dat zij moet bestaan uit ton minste vijf leden. Van elke vijf leden behoort een tot de ouders der in dc gemeente op een openbare lagere school ingeschreven teerlingen, een tot de ouders der in de gemeente op een bijzondere lagere school ingeschreven leerlingen, een tot de meerderjarige onderwijzers der openbare lagere scholen in de gemeen te, een tot de meerderjarige onderwij zers der bijzondere lagere scholen in de gemeente, een tot de overige meerder jarige inwoners der gemeente. Naar het ons voorkomt, zou het voor deze gemeente gewenscht zijn de com missie te doen bestaan uit vijftien le den eenerzijds zal elke categorie (dan bestaande uit drie leden) beter tot haar vecht komen, dan bij een vertegenwoor diging door één lid ;«anderzijds wordt er voor gewaakt, dat de commissie in aantal weer niet te groot wordt, het geen naar onze meening evenmin aan beveling verdient. Op onze uitnoodiging daartoe zijn uit elk der vijf genoemde categorieën een drietal inwoners der gemeente bereid bevonden om zich voor een eventueele benoeming tot lid der commissie be schikbaar te stellen wat de vertegen woordigers der bijzondere scholen be treft, na raadpleging van de hier ge vestigde besturen der bijzondere scho len. Naar aanleiding van het bovenstaan de hebben wij de eer U voor te stellen ie. Met ingang van 1 Januari 1921 in te stellen een commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente bestaande uit vijftien leden. 2e. Deze commissie samen te stellen als volgt a. 3 leden behoorende tot de ouders der in de gemeente op een openbare school ingeschreven leerlingen b. 3 leden behoorende tot de ouders der in de gemeente op een bijzondere lagere school ingeschreven leerlingen c. 3 leden behoorende tot de meer derjarige onderwijzers der openbare la gere scholen in de gemeente d. 3 leden behoorende'tot de meerder jarige onderwijzers der bijzondere la gere scholen in de gemeente e. 3 leden behoorende tot de overige meerderjarige inwoners der gemeente. Voorts hebben wij de eer U de vol gende aanbevelingen te doen ter be noeming van de leden uit de verschillen de categorieën a. de heeren L. P. van Oorschot, P. J. N. van Os en mevrouw N. Soeters van Balen Blanken b. de heeren W. P. Edelman, Dr. j. de Groot en C. D. van Noppen, Kou denhoek 15 c. de heeren P. J. van Aartsen, A. C. de Baare en J. D. C. de Vries d. de heeren J. Baarschers, J. J. van der Heulen en R. G. van Nieuwkuylt e. de heeren P. F. Auer, M. Laernoes en A. van de Sande. Wij hebben de eer U voor te stellen, wegens periodieke aftreding van den lieer J. C. Paap als lid van de commis sie van toezicht op het middelbaar on derwijs, dezen als zoodanig opnieuw te benoemen gft de tloor.de genoemde commissie gedane aanbeveling, be staande uit de heeren :J. C. Paap en j. F. Schönfeld. Door de N.V. Houthandel, voorheen G. Alberts Lz. en Co. te Middelburg, de Kon. Maatsch. „de Schelde", Scheeps bouw- en Werktuigenfabriek aiiiier en den Rijkswaterstaat wordt bij een aan den Raad overgelegd adres ver zocht in de Dokkade van gemeentewege een riool te doen aanleggen, opdat de perceelen aan de Dokkade, welke in eigendom of beheer toebehooren aan adressanten, hierop zouden kunnen worden aangesloten. De kosten echter aan deze riool-aan leg verbonden zullen, volgens een ra ming van den directeur van gemeente werken 3700 bedragen, zoodat wij in verband met de geldmiddelen onzer gemeente U moeten ontraden dit ver zoek in gunstige overweging te nemen. Derhalve hebben wij de eer U voorde stellen adressanten in dezen zin te be richten. Door deze gemeente werd in verband met de voorziening in de volkshuisves ting reeds de hand gelegd op eenige perceelen grond, gelegen aan den wa tergang tusschen den Sing^weg en den Hoogeweg. Het verdient aanbeveling het gemeen telijk grondbezit aldaar zooveel moge lijk af te ronden en uit te breiden, ten einde uitvoering te kunnen geven aan het door U in het belang der volkshuis vesting vastgesteld plan van uitbrei ding. Ten dien einde wendden wij ons tot den minister van financiën met het ver zoek om in eigendom aan deze gemeen te te willen afstaan een perceel grond, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A no. 466, gelegen ten Noorden van den Singelweg aan den Watergang ter grootte van 0.4420 H.A. Door den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg werd ons in opdracht van den minister van finan ciën, medegedeeld, dat het verzoek om onderhands genoemd perceel grond aan te koopen niet kan worden ingewilligd, doch dat deze minister echter bereid was, dit stuk grond, nadat liet ter ont eigening in het belang van de volks huisvesting zal zijn aangewezen, zon der onteigeningsprocedure te doen ver- koópen, tegen den prijs van pl.m. ƒ0.38 per M®. of totaal pl.m. 1679.60. Bij nw besluit van 26 Maart jl„ no. 7, werd voorioopig goedgekeurd een plan tot onteigening van genoemd per ceel grond. Alvorens een definitief besluit door U kon worden genomen, moesten ingevol ge artikel 80 der wet van den 28 Augus tus 1851 (Stbl. no. 125) belanghebben den in de gelegenheid gesteld worden hunne bezwaren te doen hooren. Het voorioopig goedgekeurd plan met teekening is door ons vanaf den 29 October tot en met 30 November 1920 op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage.nedergelegd. Van deze nederlegging is door den burgemeester in de „Viissingsche Courant" op 20 Oc tober jl. kennis gegeven. Binnen 14 dagen, na verloop van dien termijn zijn bij ons geen bezwaren in gebracht. Derhalve hebben wij de eer U ter vaststelling aan te bieden een concept besluit tot onteigening in het belang der volkshuisvesting en ten name der gemeente van bovenomschreven perceel. VLISSINGEN, 28 DECEMBER. De huisbrandkolen. De Brandstoffencommissie Vlissin gen bericht ons Op 24 dezer meldt ons de Rijks Kolen Distributie te 's-Gravenhage „Wij hebben de eer U te berichten, dat wij ti in verband met de gewijzigde brandstoffenpositie thans kunnen machtigen niet alleen 3 eenheden extra af te geven, doch elk aantal, hetwelk de verbruikers wenschen. Boven tiet winterrantsoen van 10 eenheden kunt u derhalve aan alle gezinshoofden van groep A, alsmede aan kamerbewoners tegen de voor groep B geldende prijzen, iedere gevraagde hoeveelheid laten verstrekken. De prijs van groep B zal vanaf 1 Januari a.s. zijn de lage huis- brandprijs plus 2 per eenheid. De be doeling is, dat in de allereerste ptaa.ts de anthraciet voor deze verstrekking zal worden gebruikt, terwijl de stukko len en eierbrikerten voor de aflevering op de rantsoenen zullen dienen te wor den gebezigd." in hei koi'l beteekent bovenstaande mededeeling, dat men van 1 Januari a.s. af een onbeperkte hoeveelheid anthra ciet zal kunnen koopen tegen den prijs van 6.10 per H.L., geleverd vrij aan' huis te Vlissingen. Zij, die nog tegen 4.10 per H.L. an thraciet willen ontvangen, zullen zich moeten haasten en zoo spoedig moge lijk bonnen daarvoor indienen. De voor raad is beperkt. Een propaganda-feestavond Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van. den K. G. O. B. haren jaarlyksehen propaganda-feesiavond. in zijn openingsrede vroeg dc voor-* zifter aan het (alrijk, publiek wat toe gevendheid in de beoordeeling der mu ziek- en zangnummers. De afdeeling had nam dijk een groofen tegenslag, doordat het orgel zeer ontstemd bleek te zijn. Daardoor ook mislukte het laatste zangnumme'rtje. De andere nummers van liet koor werden er beter afgebracht. Het moet voor dirigent en medewerkenden ongetwijfeld een groo- te teleurstelling zijn geweest, dat de met zooveel zorg ingestudeerde zang stukjes, door het orgel, niet zoo tot hun recht kwamen, als wel verdiende. He t a capelia gezongene voldeed echter Béter aan de aigemeene eischen. De wooflfen werdén alle duidelijk uitge sproken, hetgeen op niet alle muziek uitvoeringen liet geval is. De orgel-solo en de nummers voor viool en piano werden onberispelijk Uitgevoerd. Ook hier was hei hei orgel, dat den indruk schaadde. Op liet goed gevulde programma kwamen ook een Kerstrede en eenige dfeclamatie's voor. De rede voldeed klaarblijkelijk niet aan aller verwach ting. De declamatie's echter vielen bui tengewoon in den smaak, zoowel naar inhoud ais naar wijze van voordragen. Deze uitvoering heeft weer bewezen dat, al was het een onthouders-uitvoe ring, de stemming toch volstrekt niet saai 'behoeft te zijn. De telefoonkabel, welke Zaterdag 18 December werd stuk gevaren is nog niet hersteld, hoewel er met den meesten spoed aan wordt gewerkt. De telefoon- abonné's, die bij de door liet defect ontstane storing zijn üetrokken, zullen waarschijnlijk op het laatst dezer week weer kunnen spreken. Op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" is gisterenmiddag de werk man V. in liet ruim van liet stoomschip „Palembang" gevallen. De man was on middellijk dood. Het lijk werd naar het St. Jozeph- zickenhuis overgebracht. i'vleik naar Engeland. Naar „de Tel." meldt, worden sinds eenigen tijd grooie hoeveelheden melk van Middelburg dagelijks naar Enge land verzonden. De exporteerende fa briek heeft echter aan den minister van landbouw de verzekering gegeven, dat, zoodra in de omgeving aidaar, gebrek aan consumptiemelk zou ontstaan, de uitvoer onmiddellijk zou worden stop gezet. Over de gelieele maand Decem ber zal de ten uitvoer toegelaten hoe veelheid ongeveer 250.000 liter .bedra- gen. De Zeeuwsehe afdeeling van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag hield gisteren te Mid delburg haar vergadering. In de mor genvergadering, waar verschillende huishoudelijke zaken werden behan deld, hield de heer Kloosterman een re feraat over de verhouding van dc jonge- lingsvereeniging op Geref. grondslag tot andere jeugdorganisaties en jeugd- ovganisatiepiannen, waarop in de mid dagvergadering een aangename discus sie volgde. In de vacature in het mode- ramen werd voorzien door de verkie zing van den heer Kloosterman. Bij den aanvang der middagvergadering deelde de voorzitter, de heer J. P. Kögeler me de, dat de bondsdirecteur, de heer J. E. Vonkenberg, een telegram gezonden had, door ongesteldheid verhinderd te zijn, voor de afdeeling Zeeland op te treden. In diens plaats trad de secreta- Ue heer A. Janse op, sprekende onder het motto „Gods Woord een lamp voor onzen voet" over den crisistijd dei- hervorming en onzen tijd. Benoemd tot opzichter der verlich ting aan boord van 's Rijks lichtschip „Maas" A. J. J. van Dam, thans 2e ge zagvoerder 's Rijks lichtschip „Haaks" de eerste gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip „Terschellingerbank" J. Stobbe 's rijks lichtschip „Terschel lingerbank" J. Troost", thans 2e gezag voerder; tot opzichter der verlichting, 2e gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip „Maas" de idem a.b. van 's rijks lichtschip „Haaks" T. Dekker, a.b. 's rijks lichtschip „Haaks" de Ie lichtwacliter-siuunnan a.b. van dat lichtschip D. Zeijlemaker 's rijks licht schip „Terschellingerbank" de le liclit- waciiterstuurmai! a.b. van 's rijks licht schip „Noord-Hinder" J. van der Steen; lot le lichtwachter-stuurman a.b. van 's rijks lichtschip „Maas", de idem a.b. van 's rijks lichtschip „Noord Hinder" C. Boonacker 's rijks lichtschip „Noord-Hinder" de idem a.b. van 's rijks lichtschip „Schouwenbank" C. M. van Gelder 's rijks lichtschip „Haaks" de idem a.b. van 's rijks licht schip „Terschellingerbank" S. Haze- windus 's rijks lichtschip „Noord-Hin der" de idem a.b. van 's rijks lichtschip „Maas" L. A. van Hoeke 's rijks licht schip „Terschellingerbank" de 2c liclit- wacliter a.b. van 's rijks lichtschip „Maas" P. Smit; 'srijks lichtschip „Schouwenbank" de 2e lichtwachter a.b. van 's rijks ilchtschii» „Terschellin gerbank" C. Wever. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv: Kerk. Aangenomen het beroep naar Rozendaal (Geld), ds. J. Gouverneur te Zierilczeé. Geref. Kerken. Bedankt voor het be roep te Amsterdam (vacature-de Moor) ds. C. Bcmma te Hoofddorp; voor Breu- keeln door ds. B. Meijer te Ierseke. Door den kerkeraad der Ger. kerk te Amsterdam is besloten om,de.jaar wedde van de predikanten dier gemeen te te bepalen op 7000.' Voor het examen machinesclirijven tienvingersysteem, diploma Pitman- school te Arnhem, zijn geslaagd de da mes M. Dewitte alhier, J. van Beers te' Koudekerke en C. Ruster te Goes. Gebrek aan onderwijzers. Een groep ouders, wier kinderen op een der Amsterdamsche scholen gaan, zonden een adres aan den gemeente raad, waarin wordt gezegd dat door gebrek aan onderwijzers het herhaalde malen voorkomt, dat hun kinderen naar huis worden gestuurd, waardoor zij het noodige onderwijs missen. Dat veelal door één onderwijzer in twee en meer klassen onderwijs wordt gegeven, ifftwelk noodlottig hét te geven onderwijs ten nadeele moet ko men aan de kinderen. Dat zij in dezen desolaten toestand op onderwijsgebied zien een gevaar voor de ontwikkeling hunner kinderen, en daarom met klem bij het gemeente bestuur cr op aandringen, het daar heen te leiden, dat in dezen onsocialen toestand verbetering komt, door het aanstellen van meer onderwijskrachten. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine a.i. is de hoofdofficier van ge zondheid der 2e klasse P. J. Vastenou met 1 Januari 1921 belast met de be trekking van chef van den geneeskun digen dienst in cle directie der marine te Willemsoord en van het hospitaal der marine aldaar. Voorts zijn de officieren van gezond heid der le klasse W. Reilingh, W. J. Bronsveld en C. G. Tichelaar, respec tievelijk met 1, 3 en 4 Januari 1921 ge plaatst bij het 'hospitaal der marine te Willemsoord, bij de adspirantenschool der marine te Dordrecht en bij cle kweekschool voor de zeevaart te Lei den en is de officier van gezondheid der le klasse H. Vorst, thans geplaatst bij genoemde kweekschool, gesteld ter be schikking met 5 Januari 1921. Bij het departement van marine is te legrafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. onderzeeboot K V, onder bevel van luitenant ter zee le klasse A. Vos, den 23sten dezer van Colombo is vertrok ken. Bij het van stapel ioopen van den kruiser „Sumatra" te Amsterdam, zul len o.a. tegenwoordig zijn de minister van marine a.i., luitenant-generaal Pop, en diens adjudant, luitenant ter zee le klasse Diephuis, benevens van liet de partement van marine, de chef van den marinestaf, kapitein ter zee Gooszen, de chef van de afdeeling materieel, ka pitein ter zee Zeeman, en de directeur van scheepsbouw, de heer J. S. van Veen. De officier-machinist 2e klasse H. Woudenberg wordt 7 januari a.s. gede- cheerd bij cle luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De officier-machinist 3e klasse H. C. A. Roosa is ter beschikking gesteld. Vrijwillige landstorm. De minister van oorlog heeft be paald Militie- en reserve-plichtigen worden, zoolang zij als zoodanig hun eersten oefentijd niet hebben volbracht, dan wel zoolang zij zich in verplichten werkelij- ken dienst bevinden, niet tot een vrijwil lige verbintenis bij den landstorm toe gelaten onderofficieren van het re servekader behooren tevens voldaan te hebben aan de verplichting, onderschei denlijk omschreven in cle betreffende ar tikelen. Land wee rpltóih ti ge n worden, zoolang zij zich in verplichten werjselijken dienst bevinden, niet tot een vrijwillige verbin tenis bij den landstorm toegelaten. Luchtvaart. - Het Engelsche depar tement voor de luchtvaart is voorne mens in Januari een aantal proefvluch ten te laten doen door cle grootste lucht schepen, die er op het oogenblik be staan, teneinde na te gaan, of liet mo gelijk is luchtvaartdiensten voor groe ten afstand in te voeren. De proefvluch ten zullen worden gedaan met de Brit- sclie luchtschepen B 33, 34 en 36 en met de vroegere Duitsche Zeppelins L 64 en 17. De tochten worden onderno men naar Egypte en de Oostzee. EEN GEHEIM DOCUMENT VAN VOOR DEN OORLOG. De hoofdredacteur van de „Times" Wickham Steed, die vroeger de spécia le correspondent van dit blad in Oos- ten-Hongarije was, publiceert eenige bijzonderheden over een onderhoud, dat den 26sten Augustus 1908 tusschen ko- 1 ning Eduard Vil en Ctèmenceau te Ma- i riënbad heeft plaats gehad. Clemenceau, die destijds niinister- president was, had zijn vrees uitgedrukt over de toekomst der internationale be- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MATIGHEID, opgewektheid, irissehe lucht, geregelde gewoonten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nie ren gezond, en uw gestel vrij van urine zuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug. hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze Te zwaar eten, het voortdurend ge bruik van alcohol, te veel rooken, 'het zich te weinig beschermen tegen het j klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren met tertijd verzwakken. En dan komt cle last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornisscn, waterzuchtige zwellingen, niërgruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er be slaat gevaar voor nier- en blaasontste king en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta clan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmid del onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugoijn Nieren Pillen, voorzien van de handteckening ran James Foster op het etiket, zijn te Vlissingen' verkrijgbaar bij A. C. Be- niest, Lepelstraat 13, a 1.75 per doos. last. 38 trekkingen en daarbij op de waarschijn lijkheid van een aanstaand conflict ge wezen. Ik vrees zeicle Clemenceau, dat dit conflict te voorschijn zal worden ge roepen door een onvoorzichtigheid van den kant der Engelsche politici en door een ongewensohte beweging der Engel sche openbare meening, want de positie van Frankrijk wordt in Engeland zeer slecht begrepen. Engeland heeft vertrouwen in de macht van zijn vloot om de Duitsche vloot te vernietigen, maar voor Frank rijk is het gevaar van een invasie reëi. Den dag, nadat de vijandelijkheden tusschen Engeland en Duitschland be gonnen zijn, zullen de Duitsche legers door België, Frankrijk binnenrukken en Duitschland zal van Frankrijk een schadeloosstelling eischen voor dc ver liezen, welke het op zee door toedoen van Engeland geleden heeft. Eu wat kan Engeland doen om ons te helpen De Bnitsche vloot vernietigen? Engeland zou aldus een slag op de gol ven geven, in 1870 bestond er geen Duitsche vloot en tocli zijn de Pruisen Parijs binnengerukt. Indien de oorlog uitbreekt en wij ver nietigd worden tengevolge van gebrek aan steun van uw kant, zult gij nog grootere verplichtingen op u moeten nemen, of u voor den overwinnaar moe ten buigen. Ik heb dit reeds op alle toonaarden over de wereld geroepen, maar iiet is moeilijk de Engelschen van meening te doen veranderen. Sommige Engelsche staatslieden verkeeren in een schrikwekkende onwetendheid. Engeland zal zijn plaats in de wereld en in Europa niet kunnen handhaven en zijn vriendschap met Frankrijk zal niet voor verrassingen gevrijwaard blijven, indien het geen voldoende leger heeft, een leger van minstens 500.000 man. En de „Times" besluit het verslag met in hei Fransch de volgende woor den van Clemenceau aan te halen Niet te Trafalgar, dat tocli een schitterende vlootoverwinning vyas maar te Waterloo in een kleinen veld slag heeft Engeland Napoleon den nek gebroken. EEN FRANSCH OORDEEL OVER DEN VOLKENBOND. Viviani heeïl in de Kamercommissie voor buitenlandsche aangelegenheden een overzicht gegeven van de werk zaamheden van den Volkenbond en van hetgeen de Fransche delegatie er ver richt heeft. Hij verklaarde, dat men den Volkenbond niet moet beschouwen als liet eenige middel lot behoud der we reld. Echter ook de onverschilligen en de twijfelaars hebben ongelijk. Voor het oogenblik is de Bond de groote moreele eenheid. Frankrijk zal ongetwijfeld niet aarzelen dc amendementen van Bour geois te aanvaarden, welke ten doel hebben den bond een sterk leger te ver schaften. Wij moeten, zegt Viviani, ver trouwen stellen in het jonge instituut, dat in de wereld het grootste moreele gezag in het leven kan roepen, dat ooit bestaan heeft. DE VOLKSTELLING IN BELGIE. Evenals bij ons wordt binnenkort ook in België een volkstelling gehouden Deze geeft den Fransch schrijvende dagbladen te Brussel aanleiding om tegen de Vlamingen te ageeren. Zij dringen er bij hun Vlaamsch-sprekende lezers op aan bij de volkstelling als spreektaal alleen het Fransch op te ge ven, daar het Brussclsch dialect tot geen enkele taal behooren zou. Te Schaarbeek deinst men er blijk baar niét voor terug druk op de Vlaamsch-sprekende bevolking uit te oefenen. Dc biljetten worden daar in bepaalde wijken althans, door politie agenten die met de volkstelling belast zijn-, doch geen Vlaainsch kennen, thuis bezorgd en desgewensclit ingevuld. Hei

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2