iooo 150 100 25 ie Vrouwe ia Darraeourt DINSDAG 38 DECEMBER. fjnnk inn Uimnjainpit 38e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr. Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10. Versckijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. «JPU1J een ongeluk. «U»ïjy FEUILLETON BINNENLAND -sNo. 306 1920 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Krachtens een besluit van de Nederland sche Dagbladpers geven wij hiermede ken nis, dat met ingang van 1 Januari 1921 het abonnementsgeld onzer Courant, zoomede van het „Geïllustreerd Zondagsblad" één kwartaal VOORUIT za! moeten wor den betaald. Wij stellen ons voor, begin Januari te beschikken over het abonnementsgeld voor cfe laatste drie maanden van 1920, nl. de maanden October, November en December en circa half Februari over het te kwartaal van 1921, nl. de maanden Januari, Februari en Maart. Met 1 April wordt dan weder gedispo neerd over het 2e kwartaal en vervolgens in de maanden Juli en October rcsp. over het 3e en 4e kwartaal. De week-abonné's zullen van 1 Januari af 1 WEEK VOORUIT moeten betalen. DE ADAtlNISTRATFE. Evenais vorige jaren stelt de Ad ministratie van de „Vlissjngsche Courant" hare lezers in de gelegen heid hunnen aan elkander toe te roepen. Met het oog op de hooge tarieven der posterijen is het ver zenden van naamkaartjes bij de jaarswisseling veel duurder geworden en is dus het plaatsen van een ad vertentie verreweg goedkooper dan elke andere manier. Opdat de kosten voor niemand een bezwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertentiën belang rijk afgeweken van het gewone tarief. Zij die dus in het Nieuwjaarsnum mer een advertentie wenschen te plaatsen, gelieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Kleine Markt 58, of aan onzen Agent te Souburgden heer C. F. VAN DER PE1JL, Boekhandelaar, Kanaalstraat. Wil men dezelfde advertentie ge plaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts aan de Administratie te melden. De prijs is ©Q cent van 1—4 regels, elke regel meer IS cent. Tevens zal er wederom een rubriek door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINKVAN ROSSUM. gQj (N.driik verboden. 1 Sinclair werd rood en trok zich terug. „Het is de man die met den markies sprak toen hij van morgen in het rijtuig ging", merkte een der bedienden op, „ik heb hem gezien." „Ja. Je hebt mij zien spreken met mijn vriend den markies", zeide Sinclair pralend, „en je zult er meer over hoo- ren dan jé lief is, als je mij niet aan dient." De bediende nam aarzelend zijn kaartje en keek twijfelend nu den. een, dan den ander van zijn kameraden aan. „Misschien is het er een van de wedrennen", sprak een van hen, mee- nende een helderen inval te hebben. „Breng zijn kaartje maar binnen, Ja mes. Als het niet in orde is, zal de mar kies hem spoedig de deur laten wijzen". Het was niet aangenaam voor Sin clair om dit aan te hooren, maar hij verdroeg het zoo goed hij kon. „Ik denk niet, dat de Markies mij de deur zal laten wijzen, jonge man", zeide hij. „Breng mijn kaartje gerust naar binnen, en ik zal je wel andere zijn, waarin slechts vermeld worden naam, beroep en woonplaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost IS cent per regel. Al deze advertentiën moeten vooruit betaald worden. Opgaven worden zoo spoedig mo gelijk ingewacht, in elk geval vóór of op 30 December a.s. De Administratie. meel mededeelde, dat het zijn souverei- niteitsrecht op de territoriale wateren wcnschte te zien erkend en gaf bevel tot het stop zetten van de onderhan delingen. Minister Jaspar heeft niets anders gedaan dan hef Belgische sou- vcrernitcitsrecht bevestigen, wat trou wens de eenige verklaring is, welke men van de Belgische regeering ver wachten kon. Nederland en België. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ct." De Belgische en vooral Btusselsche bladen beginnen v eer meer aandacht te wijden aan de Nederlandscb-Beigische betrekkingen en de oplossing van het Wielingenvraagstuk. Er zijn voortee kens, welke toelaten cie veronderstel ling te opperen, dat spoedig weer een periode van groote belangstelling zou kunnen intreden, welke zeer waar schijnlijk met een diplomatiek offensief gepaard zou kunnen gaan. Na het „Nieuws van den Dag" komt de „Libre Belgique" aan de beurt om de kwestie van de Wielingen nog eens op te rakelen. Het blad is natuurlijk slecht te spreken 'over wat het noemt de „explication embrouiiiée" in Mei il. door minister Van Karnebeek op het oogenblik van het afbreken der onder handelingen door België gegeven en toom zich zeer verbaasd over het feit, dat de Nederlandsche pers nog steeds de meening is toegedaan, dat het inci dent van de Wielingen door België werd verwerkt en door dit land alleen gique", brengen de Nederlandsche bla den, aldus het voorbeeld volgend van de Vlaamschgezinde Belgische pers. deze kwestie in verband met de Franseli Belgische militaire overeenkomst, en trachten zij te bewijzen, dat België een einde aan de onderhandelingen heeft gesteld, zoo gauw het verzekerd was een militair accoord met Frankrijk te kunnen sluiten. België zou alsdan ook hoop hebben gekoesterd met behulp van Frankrijk aanspraken op de Schel de en Limburg te doen gelden. De „Libre Belgique" verzekert, dat een dergelijk verband volkomen denk beeldig is het is niets anders, zegt het blad, dan een totaal uit de lucht gegre pen legende. Waarheid is, dat liet inci dent van de Wielingen door Nederland werd verwelk en door dit land alleen en wel in het laatste stadium van de onderhandelingen over de herziening van de tractaten van 1839. Nooit was er kwestie geweest van de Wielingen en dit tof in den loop der maand Maart 1920, toen de Nederlandsche delegatie voor de eerste inaai uit naam van de regeering in Den Haag verklaarde, dat Nederland de sbuvereiniteit op het gelieeie nauw tot in volle zee opèischte. De Belgische regeering belastte daarop hare gedelegeerden met het afleggen van een verklaring, waarbij België for- manieren leeren, clan om een vriend van den markies van Merle te beleedi- gen." Te verbaasd om nog langer te rede- nceren, ging de bediende langzaam de trap op met het kaartje. Merie was gekleed voor het middag maal en zat in een kleine kamer, die was aangewezen voor zijn schrijf-, stu deer- of eigen kamer, in zijn goed ver zorgd avondcostuum zag hij er uit als een toonbeeld van een aristocraat, van de blanke, goed gevormde handen tot het zachte, kort geknipte haar. Er was geen rimpel op zijn gelaat, geen beving om den mond, ofschoon van af den tijde, dat hij van den man weg reed, hij over niets had gedacht dan over dit onderhoud en zich afvroeg, wat kwaad het hem kon berokkenen. Hij nam het kaartje, wierp er' een blik op en knikte achteloos „Laat den man boven komen". De bediende ging grijnzend naar be neden. „De markies wil u ontvangen", zeide hij neerbuigend. Merie las het avondblad en liet het op de knie vallen, toen Sinclair binnen trad. Een zwakke glimlach van pret en weerzin kwam in zijn oogen, toen zij rustten op liet buitengewone toilet van zijn bezoeker. „Nu, vriend, ik heb mijn belofte ge houden", begon hij. „Ik sta je tien mi nuten toe lang genoeg voor je om een redelijk aantal leugens te kunnen De Nederlandsche kolcnproductie. Volgens de thans beschikbare cijfers- zal c!e productie der staat- en particu liere kolenmijnen in Limburg, over dit jaar belangrijk liooger zijn dan in 1919. De netto-productie, met inbegrip van lief gewonnen kolensiik bedroeg verle den jaar totaal 3.540.064 ton, of 8383 ton minder vergeleken met liet jaar 1918. De pvoductie-cijfers van de maanden Januari tot en met November l.i. geven daarentegen reeds een totaal aan van 4.102.610 ton. Rekening hou dend met de omstandigheid, dat het aantal normale werkdagen per maand afwisselt van 27 tot 24, hebben de maandelijksche productiecijfers dit jaar vrijwel een regelmatig stijgende lijn ver toond. Per kwartaal genomen, was de productie dit jaar als volgt Ie kwar taal 932.387 ton 2e kwartaal 942.443 ton 3e kwartaal 1.100.231 ton totaal 2.975.061 ton. De productie over de maand October i.l. beliep 383.098 ton en die over No vember 374.451 ton, totaal 757.549 ton. Aangenomen mag worden, dat liet productiecijfer over de nog ioopendc maand December op minstens 378.000 ton zal komen, zoodat derhalve voor het geheele jaar 1920 de totale productie aan kolen en kolensiik veilig kan wor den geraamd op ruim 4.100.000 ton. Een aanmerkelijke vooruitgang dus, vergeleken bij het totaal-cijfer van 1919. Het gemiddeld aant; I personen in dienst der Limburgsen»:' kolenmijnen werkzaam, bedraagt thans, volgens de jongste opgave, 26.194 (v. j. 20.318). Van dit personeel werken er 18.416 (v. j. 13.134 onder den grond. De aanzien lijke productie-vermeerdering moet dus hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de beduidende verhooging van het aantal mijnwerkers. hij ontwijkt hef systematisch, zich aan liet publiek te vertoonen. Hij blijft voortdurend in het park en 's morgens wordt nog altijd hout gehakt. Het park is wel niet groot, maar het is mooi van aanleg. Overigens leest de keizer zeer veel. Hij interesseert zicii voor alles en volgt met aandacht de binnen- en buitenland- scbe pers. Bijzonder bleef zijne majesteit zich voor de archeologie interesseeren en in verband daarmede was het bezoek van den archeoloog prof. Duppfeid hem zeer welkom." Militairen bij de Volkstelling. Bij beschikking van den minister van oorlog is bepaald, dat, indien in ver band met de belangen van den dienst tegen het beschikbaarstellen van mili tair personeel voor de te houden volks telling geen bezwaren bestaan, aan de aanvrage van de gemeentebesturen kan worden voldaan. Het personeel moet voor de beschik baarstelling genegen zijn cn ontvangt van hef betrokken gemeentebestuur ecu belooning van f 2.50 per dag (onderof ficier) of ƒ,1.25 per dag (korporaal of soldaat.) Bij tewerkstellen buiten het garnizoen moet bovendien het gemeen tebestuur toekennen vrij vervoer en vergoedingen volgens het Reisbesluit 1916 c.q., daggelden volgens het Regle ment van Administratie bij de Land-, macht. De gemeentebesturen zijn bevoegd om hun aanvragen rechtstreeks tot de garnizoenscommandanten te richten. De ex-keizer en -keizerin. De Berlijnschc correspondent van ..De Standaard" vertelt van een bezoek dat hij bracht aan den hofprediker dr. Dryander, terstond nadat deze was te ruggekomen uit Doorn, waarheen hij was heengegaan omdat de vroegere keizerin verlangd had het Avondmaal te gebruiken. Dr. Dryander zeide, dat de keizerin gelukkig niet zóó ziek is, als cie pers liet heeft voorgesteld. Hij heeft ook den ex-keizer gespro ken diens gezondheid liet niets te wenschen. „Wij Duitschers, zijn Nederland dankbaar, dat het hem de vernedering bespaard heelt, thans in het tegenwoor dig Duitschland te moeten wonen. Eén ding mist hij zeer het paard rijden. Dat deed hij zoo gaarne. Maar vertellen. Na afloop van dien tijd za! ik schellen en je 'n handen der politie stellen." Hij vroeg Sinclair niet om te gaan zitten, dus nam dit heerschap, zijn hoed op den grond leggend, een stoel en veegde zijn voorhoofd af, terwijl Merie achterover leunde in een» houding van volkomen vadsigheid en hem aan zag met lachende minachting. „Nu mijnheer, begin als je blieft." Sinclair veegde zijn gezicht af en trok zijn manchetten omlaag. „Ik heb u een verhaai te doen, My- lord, dat u verbazen zal", begon hij. „Ongetwijfeld, maar denk er als je blieft om, dat ik jc tien minuten geef, om mij te verbazen, ik dineer om half negen." „Goed zoo. Markies", zeide Sinclair met een knikje. „Tien minuten zijn ge noeg ja, één minuut kon ook wel, maar ik zal mij niet haasten. Nu, om te beginnen, zult u misschien zoo goed willen zijn mij uw naam te zeggen." Merle was nu overtuigd, dat hij met een krankzinnige te doen had» en keek naar de schel. Sinclair begreep den blik en knikte gcmststellend. „O, alles is in orde, mijnheer. Ik ben wel bij het hoofd, zooals ik u dadelijk zal bewijzen, Misschien wilt u mij ver plichten door op mijn vraag te ant woorden." „Je bent een impertinente vent, vriend", zeide hij. „Mijn naam is Vyvian Bertrand Devigne maar ik word ge- denstand en M. Kropveid, midden standsadviseur. Deze subcommissie heeft in een middagvergadering reeds een rapport opgesteld, dat waarschijn lijk omstreeks Nieuwjaar zal kunnen worden openbaar gemaakt. Naar gemeld wordt zijn de plannen tot centralisatie breed opgezet en zul len zij gepaard moeten gaan met een uitbreiding van het Bondsbureau en een algeheele reorganisatie van den .Middenstandsbond, waartoe, worden de plannen goedgekeurd, binnenkort ook aan de aangesloten vereenigingen voor- steiler. worden gedaan. Centralisatie van den Middenstand. Op een kortgeleden te Amsterdam gehouden congres van het bestuur van der, Middenstandsbond met vertegen woordigers van tal van middenstands- vakbonden was besloten, dat het be stuur niet een commissie uit die bonden nadere besprekingen zou voeren over volledige centralisatie van den midden stand. Het bestuur heeft dezer dagen te 's-Gravenliage vergaderd met be doelde commissie, welke thans bestaat uit de heeren W. C. van As (Ned. Schil derspatroonsbond)R. A. ten Bokke! Huinink (Ned. Grossiesbond), B. Kra mer (Ned. Vereeniging van Kanfoor- boewhandelaren), mr. S. van Lier (Bond van Kleermakerspatroons in Ne derland) en L. A. de Waal (Ned. Dro- gisienbond) benevens de drie rijksmid- denstandsadviseurs, de heeren Meijer van Berg, M. Kropveid en D. C. Nou- wens. In deze vergadering zijn algemeene besprekingen gehouden, waarbij de hoofdpunten om tot volledige centra lisatie te komen werden vastgesteld. De nadere uitwerking werd opgedragen aan een kleinere, gemengde commissie, bestaande uit de heeren van Bommel, Korff cn Rodenberg, voor den Midden standsbond, uit de heeren Van As en Kramer, voor de vakbonden, terwijl als ad vise er en de leden aan haar weider. toegevoegd dc heeren A. Ingenood Jr., directeur van het Bureau van den Mid- woonlijk Markies van Merle genoemd". „O sprak Sinclair, „genaamd Markies van Merie. En als Markies van Merie hebt u de Hall geëerfd en hel geld van wijlen den markies. Uw vader was door het zelfde hondje gebeten als u, niet waar, Alarkies Hij hield veel van spelen», niet waar Merie keek hem zwijgend aan. „Ik vertel slechts de waarheid, My- iord, als ik zeg, dat hij geruïneerd zou zijn, vóór u geboren was, als niet uw moeder een rijke vrouw geweest was. Zij was een miss De Vere, Markies Merie stond op en legde de hand op de bei. „Wacht een oogenblik zeide Sin clair koeltjes, ofschoon het zweet hem op 't voorhoofd stond. „Wees niet be- IcpdJgd, ik ben verplicht familiezaken aan te raken. Geef mij de rest van de tien minuten, u zult er later geen spijt van hebben." Lord Merie zonk weer in zijn stoei en haaide zijn horloge uit. „Aliss de Vere was rijk. Haar geld hielp uw vader voor een paar jaar maar toen liep het weer spaak en hij verkocht den Hof, niet waar?" Merle antwoordde niet. Toen stierf hij, en u werd markies van Merie, en trouwde niet miss Darra eourt en kreeg den Hof terug en vele duizenden en dit is alles heel prettig 1" Merie keek op zijn horloge, maar Sin clair gaf geen acht op de waarschu wing. Handels register en Kamers van Koophandel. Dezer dagen heeft onder voorzitter schap van den minister van landbouw, nijverheid en handel en in tegenwoor digheid van den chef der afdeeling iiandel van zijn departement een verga dering plaats gehad van vertegen woordigers der commissies, bedoeld bij art. 26 eerste lid der wet op de Kamers van Koophandel 1920, welke commis sies zijn belast met de inrichting van het handelsregister en de regeling der eerste 'verkiezing voor de men we Ka mers van Koophandel en Fabrieken. In de eerste plaats is in die vergade ring behandeld de door de afdeeling Handel opgemaakte handleiding voor de inrichting van het handelsregister, welke met de daarbij behoorende for mulieren aan de commissies ter beoor- ueeling was toegezonden. De handlei ding en de formulieren bleken in liet algemeen de instemming der vergade ring te hebben. Vervolgens werd het oordeel der ver gadering gevraagd over de vaststelling van het tijdstip, waarop de Handels registerwet 1918 en de Wet op de Ka mers van Koophandel 1920 in werking zuilen treden. Hierbij was het in het bijzonder de vraag, hoeveel tijd de voor de inrichting van het handelsre gister noodige voorbereidende maatre gelen, als het zich voorzien van en inrichten der benoodigde localiteiten. het aanstellen van personeel enz. zou den eischen. Na eenige discussie kwam de vergadering tot de slotsom, dat het wenschelijk zou zijn den datum van inwerkingtreding op 1 Maart 1921 te bepalen. Treden de bedoelde wetten en de daarbij behoorende reglementen op dit tijdstip in werking, dan zullen de kiezerslijsten voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken vóór 1 Mei 1921 worden opgemaakt en van dien datum af ter inzage worden, gelegd. Tot en met 14 Mei is een ieder bevoegd verbetering in de kiezerslijsten te vra gen en vóór 1 Jfini beslist de Kamer over die verzoeken. Ged. Staten beslis- sen op de aan haar uitspraak onder- I worpen beslissingen der Kamers vóór 1 i Juli. Na 1 Juli doch vóór 15 Juli kun nen personen, die op de kiezerslijsten staan, opgeven, dat zij het kiesrecht hunner vereeniging wenschen. Na 1 Augustus 1921 kunnen geen wijzigin gen meer in de kiezerslijst worden aan gebracht. De eerste verkiezing van cie leden der Kamers van Koophandel er, „Nu markies, veronderstel, dat ik een geheim wist, dat ai het geld, dat u be zit. waard was, wat zoudt u er mij voor willen geven „Het hangt van het geheim af", zei .Merle, hem met oprechte nieuwsgierig heid aanziende. Natuurlijk was de man gek. Juist F' stemde Sinclair toe. „Het hangt van het geheim af, maar veron derstel dat het een geheim was, dat u niet alleen uw geld afnam, maar uw titel zelfs uw naam wat dan „Denk Je, dat je zulk een geheim be zit. vriend hoonde de ander. Hij be gon er haast plezier in te krijgen. „Ik denk niet ik weet dat ik het bezit zeide Sinclair, en zijn toon van voile overtuiging cn opgewondenheid trof Merle. Het bewees hoe volkomen gek de man was. Maar hoe was hij aan het bericht gekomen van zijn vader's 'huwelijk 1 Uit het adelsboek zeker 1 „Zoo, jij hebt dus een geheim zei hij. „Kom er mee voor den dag. De tijd schiet op. Hoe interessant je ook bent, ik kan je niet langer dan vijf minuten aan het gekkenhuis onthouden „O, kunt u dat vroeg Sinclair hoonend. ,,U denkt, dat ik gek ben. Misschien, Markies, hebt u nooit van Bessie Richards gehoord Merie schrikte even op, toen stond hij op en keek neer op den man met een half toegevenden, half medelijdenden lach. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1