VRIJDAG 24 DECEMBER. H ftii hiiitt bitoiit mi Wjimsil. iÜRSTGËDACiÏÏËN. KAMEROVERZICHT. "binnenland No* 304 58e Jaargang Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE WEGENS HET KERSTFEEST ZAL MORGEN (ZATERDAG) DE „VLIS SINGSCHE COURANT" NIET VER SCHIJNEN. Het is Kerstavond, de «ven vooraf gaande aan den nacht van Kerstmis, die in zijn gewijde stilte straks in zoove e landen duizenden en duizenden ter be devaart naar de groote kerkruimten ziet optrekken om er vroeg in de eerste stonden van den dag te gedenken, hoe eenmaal op dien nacht voor gansch dc Christen-wereld het heilig licht van Bethlehem over het aardrijk glortënd Opwaarts steeg. Het is Kerstavond, en de dagtaak van heden maakte tevens een eind aan die der week. Het zijn uren van rust en stiite die wij titans zijn ingegaan, uren welke ons verpoozing en verkwikking brengen mogen, maar ook uren, waarop wij als vanzelf tot dieper inkeer -dan gewoonlijk ons ge roepen gevoelen. Waarlijk de tijd dien we thans doorleven, maakt zulke uren tot zeer kostbare, wanneer we ze be steden gelijk zij besteed dienen te wor den. Zij zijn kort van duur, maar kun nen daarom niet minder ons tot belang zijn. Wij verwijlen dan onder den in druk der komende dagen als het ware meer dan ooit met ons zeiven, we zijn meer dan ooit geneigd om eens rustig met ons zelf te zijn en van uit ons ka-, merhoekje de wereld om ons henen te aanschouwen met ons wijdfolikkend geestesoog, maar ook vooral mét ons hart. Want zoo dient het al in deze tijde'rr beschouwd te worden, niet met dc koude gestrengheid des. harden oor deels, niet met het zelfgenoegzaam koel verstand, maar vooral dienen wij in dezen moeilijken tijd bij het oordeelen over toestanden en over menschen met ons hart te rade t<; gaan. Want inderdaad de maatschappij is ziek, ernstig zrek, en ongetwijfeld zwaarder dan zoovelen bevroeden. Dc ellendige oorlog met. zijn nog ellendi ger nasleep van ontzaggelijk groote niaterieele maar vooral moreele ram pen, hij beeft de menschheid met de scherpste schorpioenen gegeescld, wel ke zich denken laten zelfverblinding en botte eigenhaatzucht. Die beide heb ben al wat er in de verhoudingen tus- schen dc volken nog aan welgezindheid over was, te niet gedaan, zij hebben in de verhoudingen tusschen de menschen verstikt en teloor doen gaan al hetgeen nog aan rechtschapenheid en edelen zin mocht zijn overgebleven. Niet de goede trouw, niet het eens gegeven woord, niet broederzin en broedermin bepalen meer het onderling verkeer en dc ver houdingen op de wereld maar het fel ste egoisme, het wantrouwen en de baatzucht, bedrog en vijandschap, die zijn bij zoovelen het eenige richtsnoer geworden in handel en in leven. De jacht naar gewin wordt feller dan ooit gevoerd,, door staten en door de indi viduen, door de volkengroepen zoo goed als door de partijen, waarin die groepen weder onderverdeeld zijn, en elke staat, elke groep, elke partij en elk onzer persoonlijk, acht maar al te vaak en at te veel het nauwgezet keu ren, het toetsen en wegen der middelen om naar het doel te komen onnoodig werk en een overbodige moeite. Het heeft cr dikwerf zeer veei van alsof de samenleving één groot geheel van voortsnellende, hijgende en zich geen moment van rust en diepere vreugde gunnende menschen- en volkerenmassa is, voortijlend, voortjagend naar een steeds verder wijkend doei, terwijl dc nabije diepe afgrond waarin dat alles dreigt te pletter te storten door geen hunner wordt onderkend. Inderdaad de wereld der menschen is krank. En hetgeen haar voor alles van noode is, dat moet zelfinkeer en z,.elf- herwinning heeten. Daarvoor is niets zoo dienstig dan, als bij elke ziekte, wat rust en stilte. En, het zijn daarom de dagen van gewijde stille rust, die beter dan elk ander remedie, kunnen en moeten aangewend worden tot voorbe reiding van eenig herstel, om, kan het zijn, genezing in het eind te vinden. In dit licht mogen wij de komende dagen beschouwen en benutten, niet met uiter lijk vertoon, maar meer in stilte met ons zelf. Het licht dat van den Kerstnacht uitstraalt en dal volgens onzen groot sten dichter, volgens vader Vondel, „schooner dan 'de dagen" is. verhelde- re deswege ons hart en onzen gees, met zijn onstcrfel'ijken glans. Het leide tot ootmoed waar hoogmoed dreigt te zegevieren, het schenke mildheid aan het oordeel, waar onverstand zoo gauw vooroordeel schept, het doet het harte van deernis en mededongen kloppen, waar hardvochtigheid aan des gewe tens stem een üooüelijk zwijgen op wil j leggen, maar bovenal het voere een ieder onzer die zich de kracht tot hoo- ger leven laat ontglippen; terug naar de wegen van welbewusten inkeer en zelfkennis, opdat hem'of haar niet het grootste leed weervaren zal, dat ooit der menschen deel kali worden te da len beneden zich zelvcn. Indien wij deze Kerstgedachten heb ben overdacht enin ons genomen, in dien wij aldus ^onzen-gerirtgen tol be taalden aan (het hooge cn zeer bijzon dere, hetwelk het Kerstfeest kenmerkt, dan behoeft-ons waarlijk niets te weer houden met Mijden zin te genieten van wat deze dagen ons aan gepast genot te schenken vermogen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De laatste dag van de vergaderings periode geeft altijd een waschlijst van ontwerpen. Vandaag waren hel er weer 31. Slechts een enkel daarvan lokte dis cussie uit. Het was voornamelijk de ver hooging van den accijns op het gedis tilleerd dien de minister met 100 wil doen stijgen. Geen ander doe! zit hierbij voor. dan het verlangen, om op gemak kelijke wijze meer geld in de schatkist te brengen. Inderdaad het systeem is gemakkelijk, meende dc heer Van Vuu- ren, maar de minister maakt zijn taak ai te licht en hij doet luk-raak. Zelfs ver geet hij, dat automatisch de opcenten voor het leeningsfonds stijgen, hetgeen wel niet de bedoeling zal zijn. Andere leden waren sterk vóór het ontwerp. Hoe ellendiger de gevolgen ervan zijn voor het bedrijf, hoe aangenamer het den heer A. P. Staalman zal zijn en de heer Bakker kan slechts hopen, ciat de opbrengst zeer zal tegenvallen, als ge volg van de vermindering van 't gebruik. Volgens de' heeren Treub en Van Bere- steijn greep de minister maar raak en overwoog hij niet de gevolgen van zijn ontwerp. Volgens den laatste wordt hel met het opdrijven van de opbrengst dezer accijnzen vrijwel een onmogelijk heid om Nederland droog te leggen.. Alleen wanneer de minister bereid was de meerdere opbrengst tot een potje te maken, waaruit bij evenlueele droogieg- ging zij vergoeding zuilen krijgen die schade zullen lijden, zouden zij er zich mede kunnen vereenigen. De minister had geld noodig en hij zag wel de bezwaren, maar achtte ze niet gewichtig genoeg. Het wetsont werp werd goedgekeurd met 43 tegen 34 stemmen, rechts tegen links cn de heer v. d. Laar. Het gezantschap bij den Paus komt er. Het amendement-Lohman, om het te schrappen, werd verworpen met 4S le gen 28 stemmen en de motie-Dressel- huijs, om het tijdelijk karakter te bewa ren, werd eveneens verworpen met 54 tegen 19 stemmen, waarna de post werd aangenomen met 66 tegen 11 stemmen. Een niet onbelangrijk debatje had plaats over de vraag, of het ontwerp in zake de (roepen naar Wilna morgen zal worden afgeraffeld, nadat het he den in de afdeelingen is onderzocht. De voorzitter meende, dat dit wel mo gelijk was, maar de Kamer besioot 4 Januari één dager voor van de vacantie op tc offeren. Hot wetsontwerp, waarbij de Staat de de aandeelen overneemt die de spoor weg-maatschappijen bezitten in de maatschappij „Zeeland", ontmoette wei nig bezwaar. De regeering stelt prijs op behoud van dien dienst op Enge land en tot handhaving was het eenige middel deze overnemïg. De Staat heeft nu ook meer te maken met de arbeids voorwaarden van liet personeel. Even- tueele liquidatie is onmogelijk, zonder de toestemming der regeering, evenmin kan de maatschappij verplaatst worden zonder die goedkeuring. Ten slotte werd de Indische begroo ting voortgezet, als slotnummer van de zitting vóór Kerstmis. Het belangrijkste deel, het gansche financieele deel, is uit de debatten uitgeschakeld. Op 4 Januari' komt dus de Kamer weer bijeen. in de avondvergadering werd de Indische begrooting aangenomen. De kolenprijzen. Hej Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen zal, naar het „Hbld." me dedeelt, met ingang van 1 Januari zijn prijzen zoodanig verlagen, dat zij in overeenstemming komen met de kolen- prijzen op de vrije markt. Dit betee- kent een zeer aanzienlijken ruggesteun voor de industrie, die do gevolgen van den hoogen prijs hier te lande sterk gevoelt, maat beteekent tevens, dat het C. V. B. naar alle waarschijnlijkheid zijn kosten niet zal kunnen dekken, in verband met dc aanzienlijke, dure voor raden waarover liet beschikt. Over de wijze, waarop het te verwachten tekort zal worden gedekt; is nog geen beslis sing genomen. Postpakketten voor België. De directeur-generaal der posterijen cn telegrafie maakt bekend, dat post pakketten voor België niet meer ver gezeld behoeven te zijn van certificaten van oorsprong, tenzij dc inhoud bestaat uit kleurstoffen, met aniline tot grond stof, landbouwwerktuigen met inbegrip van hunne k&se onderdeden, speel goed. De prijs van suiker. Her Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren verneemt, dat met ingang van Maandag a.s. de prijs van de suiker opnieuw belangrijk verlaagd wordt en wel van 91 op 74 per 100 kilogram. De ex-kroonprins. De 'e.\-kroonprins van Duitschland overhandigde den burgemeester van Wielingen een bedrag aan geld, om •daarmede de arme kinderen van het eifand een prettig Kerstfeesr te bezor ger, ats blijk van dankbaarheid voor de vele bewijzen van hartelijkheid, welke hij steeds van de Wïeringer be- voiking ondervindt. De ziektewet-Talnta In een te Amsterdam gehouden ver gadering, uitgeschreven door het be stuur van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen en -Fondsen, waar mede aanwezig waren afgevaardigden van het Chr. Nat. Werklieden-Verbond, het Algemeen Ziekenfonds, Alg. Ned. Werkl.-Verbond en Patrimonium, werd in beginsel volkomen overeenstemming verkregen ten opzichte van het te be reiken doel, n.l. het voortbestaan van de ziekenkassen en -fondsen. Daartoe zal de meest nauwe samen werking worden voorgesteld aan de or ganisaties. Daaromtrent zal voor 29 Januari a.s. worden beslist. De vergadering juichte de bereidver klaring van de werkgevers ten zeerste toe, maar achtte het absoluut noodza kelijk, dat de inwerkingtreding van de Ziektewet-Taima, mits de voorgestelde wijzigingen daarin zijn aangebracht, niet langer worde vertraagd, omdat bij een regeling als thans wordt aangebo den. een zeer groot aantal arbeiders zouden uitgesloten zijn van een goede ziekteverzekering, ongeacht nog het feit, dat deze regeling ten achter staat bij een verzekering krachtens de wet ook voor hen die er onder vallen. Men achtte het ten eenenmale uitge sloten, dat alle werkgevers en alle werknemers door een zoodanige rege ling omvat kunnen worden. Ook be treurde men ernstig, dal de georgani seerde ziekenkassen en -fondsen bij de -onderhandelingen tusschen werkgevers- en werknemers-vakcentrajen .zijn ge passeerd, temeer nog omdat zij over een zeer groote en langdurige pracfische er varing beschikken, op bijna elke plaats afdeelingen hebben, cn deze bereid zijn zich aan te passen aan de wettelijke be palingen Men voorzag, dat indien deze pogin gen zouden slagen, diet .beginsel van zelfbeheer door de verzekerden ernstig in gevaar zou komen, omdat alles in be heer zal komen bij Centraal beheer. Tevens zou de totaie herziening van de Ongevallen-, Invaliditeits- en Ziekte wet, zoo mogelijk samenvoeging, voor onafzienbaren tijd worden vertraagd. Algemeen was men van gevoelen, dat alles in het werk gesteld moet worden om het gewenschte doel ie bereiken. In de .daarna gehouden bestuursver gadering van het N. V. Z. werd beslo ten op 29 Januari 1921 te Amsterdam een algenteene vergadering van het Ver bond uit te schrijven, teneinde vast te stellen wat ten deze door het Verbond voorgestaan wordt, cn de middelen te beramen om hef te bereiken. Tevens werd besloten de provinciale bonden te verzoeken buitengewone algemeens ver gaderingen te beleggen, daartoe alle bestaande fondsen uit te noodigen, ten einde de actie kracht bij te zetten en duidelijk te maken waarom -of het gaat. Lichting 1921. De minister van oorlog heeft bepaald dat in geval dienstplichtigen, die na het verstrijken van de aan hen verleende vrijstelling in het tijdvak van 1620 Januari 1921 in werkelijken dienst had den moeten komen, reeds zijn opgeroe pen tegen een datum, vattende in dit tijdvak, deze oproeping o-nverwijld moet worden ingetrokken. Deze dienst plichtigen behooren alsdan opnieuw onder de wapenen te worden geroepen tegen 21 Februari 1921. De cokes vrij. Door de rijks—kolen-distribntic is thans de gascokes vrij gegeven, het geen dus zeggen wil dat gascokes mag worden afgeleverd zonder dat aan eeni ge distributiebepaling behoeft te wor den voldaan. Bij aflevering van gas cokes moeten dus geen bonnen, bestel- kaarten c.d. aan de handelaren worden afgegeven. In verban-d met het vrijmaken der gascokes dient tc worden opgemerkt, dat de gasfabrieken thans wederom zelf hun prijs voor dit artikel hebben te bepalen. Zoolang de cokes onder de distributie viel, werd zij tegen een la gen prijs geleverd 2.50 per H.L. ge klopt en bezorgd.) Door 'net Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen werd echter per H.L. afgeleverde gas cokes tot en met November 2 bijbe taald aan de gasfabrieken. Deze oiitvi-ngen dus per H. L. ge klopt, bezorgd 2.50 en 2 is 4.50. Thans is de prijs der gascokes op 3.50 per H. L. (geklopt, bezorgd) ge steld, zoodat de gasfabrieken por H.L. 1 minder ontvangen. Overigens zij nog medegedeeld, dat anthraciet, stukkolen en eierkolen tegen de bekende maximumprijzen op brand- stoffenbons of toewijzingskaarten en gietcokes op toewijzingskaarten ver krijgbaar gesteld blijven, waarbij er de aandacht op gevestigd wordt, dat de bon-s 1 tot en met 5 der normale brand- stoffenikaarten na 10 Januari ongeldig zijn. Malaise. Door dc slapte in de rietenmeubelen- industrie is de werkloosheid onder de stoelenmakers te Noordwolde (Fr.) zóó groot, dat de gemeenteraad Dins dag Burg. en Weth. machtigde direct handelend op te treden en steun te ver- leerten. F.r zijn op Van Deventer's Glasfabrie ken te Delft wederom honderd arbei ders ontslagen, zoodat nog slechts een derde gedeelte werkt van het aantal, dat aanvankelijk daarin werk had ge vonden. De sigarenfabriek der firma Heester beek Co. te Valkenswaara (N.-Br. is wegens slapte gesloten, waardoor het aantal werkloozen in de sigarenin- dustrie ter plaatse tot 450 personen is ges tégen. De schoenindustrie staat ook in de gemeente Hilvarenbeek bijna geheel stil. Alle schoenfabrikanten op één na hébben hun personeel tegen a.s. Zater dag ontslag aangezegd. De berichten over werkloosheid in de textielindustrie worden steeds tal rijker cn de werkloosheid in dit bedrijf neemt dan ook voortdurend toe. Na de poststaking. Zooals men weet, werden er van de «amlerteekenaren van het zgn. sabota ge-manifest, dat tijdens de "staking bij de post en telegrafie werd verspreid, •eenigen, nadat hun de dienst was op gezegd, weder in dienst teruggenomen, nadat zij den minister hadden verklaard zicïi in de toekomst van den dienst schadende handelingen te zullen ont houden. Ten opzichte van den onder- feekertaar Assonk, besteller te Ensche dé, was de beslissing nog aangehou den, daar hij, toen de beslissing geno men was, ziek was. Thans is ook ten zijnen opzichte beslist, nadat hij gelijke verklaring had afgegeven, dat hij in dienst kon terugkeeren. Slachtoffers van den oorlog. Gisteeenoehfend heeft te Noordwijk en gisterenmiddag te 's-Gravenliage de bijzetting plaats gehad van lijken van tijdens den oortog op de Nederlandsche kust aangespoelde lijken van zeelieden der Engelsche marine. Bij beide plechtigheden waarbij ook tegenwoordig waren de Engelsche ge zant en de leden der Engelsche legatie, liet de minister van marine a.i. zich ver tegenwoordigen door den kapitein ter zee C. Foek. Gemeente-leeningen. De 7 gcldieeningen der gemeenten Rhedcn en Sneek, resp. f 1.000.000 en 250.000 groot, zijn versehijflend ma lei? overteekend. Te hooge bedrijfskosten. Wegens te hooge bedrijfskosten zui len de „AmejS'foortsche Courant" en de „Hoornsche Courant", welke resp. 70 en 60 jaar bestaan, met 1 Januari a.s. ophouden te verschijnen. Het personeel, aan deze bladen ver bonden, is ontslag aangezegd. Ook het bekende weekblad „het Dompertje" zal de uitgave moeten sta ken. VLISSINGEN, 24 DECEA1BER. Gemeenteraad. De gewone maandelijksche zitting van den gemeenteraad zal gehouden worden Vrijdag 31 December, des mid dags half twee. Steun aan de Maatsch. „Zeeland". In de zitting der Tweede Kamer werd gisteren behandeld een supple- toire begrooting van landbouw, nijver heid en handel ovfcr 1920 tot verleening van financieelen steun aan de stoom vaartmaatschappij „Zeeland". Dc heer Brautigam (S. D. A. P.) wees op de achterlijke exploitatie van de maatsch. „Zeeland". Wel in de aller laatste plaats moet de Staat er toe over gaan om een noodlijdend bedrijf als dit te steunen. Spreker vroeg nog eenige inlichtingen, van welker beantwoording hij zijn stem zal laten afhangen. De heer Van Beresleyn (V. D.) stel de eveneens eerrige vragen. Minister Van ljsselsteijn herinnerde aan de moeilijke tijden die de maatsch. .Zeeland" in dc "oorlogsjaren heeft doorgemaakt, toen haar personeel met levensgevaar de verbinding met Enge land in stand heeft gehouden. Men kan niet verlangen dat de aandeelhouders thans zooveel altruïsme toonen, dat zij hun aandeelen beneden pari overdoen. De heer Van Beresteijn (V.D.) heeft den indruk gekregen, dat hier één mil- iioen wordt gegeven zonder dat de ze kerheid bestaat, dat de maatsch. „Zee land" niet zal worden geliquideerd, in welk geval het millioen weg zou zijn. De heer Marchant (V.D.) bepleitte in verband hiermede aanhouding van het ontwerp. De heer Van ljsselsteijn, minister var. landbouw, antwoordde dat ër groote haast bij is. Het ontwerp werd met 33 tegen 20 stemmen aangenomen. De heer W. B. Fulton, die wegens vertrek uit de gemeente, ontslag heeft genomen als hoofd-ingenieur van de afdeeling machinebouw bij de Kon. Maatsch. „de Schelde", heeft gisteren avond van directie, technisch perso neel, bazen en onderbazen afscheid ge nomen. Als opvolger van den heer Fulton is de lieer H. Suyver benoemd tot hoofd ingenieur van de afdeeling machine bouw. Voor het examen van eersten stuur man is geslaagd de heer C. Roukeina en voor dat van derden stuurman de Jieeren \V. A. Schot en P. Schrijver, allen leerlingen van de De Ruyter- sc'hool. Kalenders. Wij ontvingen weer heel wat jaarka lenders c-n daaronder zijn enkele zeer mooie. Wij' kunnen niet alle kalenders afzonderlijk vermelden, doch voor twee willen wij alvast een uitzondering ma ken misschien volgen er nog wel meer, welke wij zullen aankondigen. Wij bedoelen den, kalender van de N. V. Bouwstoffenhandei, voorheen M. D. de Putter te VlissingenGoes. Het is een prachtige weekkalender, waarop tal van interessante stadsgezichten uit het heeie land voorkomen, o.a. ook van Vlissingen, Middelburg en Goes. Deze kalender is in alle opzichten een sieraad voor de huiskamer. De wandkalender van de stoomvcr- verij en chemische wasscherij „de Re genboog te Tilburg kan men eveneens ■een plaatsje in een zijner kamers geven. Het schild is een reproductie van een schilderij van den kunstschilder H Best. Tentoonstelling van konijnen en pluim vee te Middelburg. Bij de Nationale tentoonstelling van konijnen en pluimvee werden in de af deeling konijnen o.a. de volgende on derscheidingen behaald H. Siegers, Vlissingen, zilveren me daille, zilveren medaille van den Com missaris der Koningin, een eereprijs en 3 eerste prijzen H. de Smidt Jr., een eerste prijs, een derde prijs en 2 zeer eervolle vermeldingen M'. I. Kimmei Vlissingen, een eereprijs J. A. Rijkse! Vlissingen-, een derde prijs, een zeer eervolle vermelding P. C. Brasser. Vlissingen, een eerste prijs en een eer volle vermelding P; Schenkel, Vlissin gen, een derde prijs P. Poppe, Vlis singen, eep tweede prijs M C v d Ende, Vlissingen, 4 tweede prijzen, een derde prijs, 3 zeer eervoile vermeldin gen en 3 eervolle vermeldingen C M A. Vreke, Vlissingen, een tweede prijs; J. L. van Beers, Vlissingen, een eervolle vermelding en J. de Jonge, Vlissingen twee eerste prijzen, een derde prijs en 2 zeer eervolle vermeldingen. A. M. Pierens, Souburg, een derde prijs en twee eervole vermeldingen M. Gommers, Souburg, een tweede prijs en een zeer eervolle vermelding J, F. Kolp, Souburg, een zeer eervolle ver melding. In de afdeeling kippen behaalde M C. van der Ende te Vlissingen 2 eerste een derden en een specialen prijs Schmelzer en Sinke, Vlissingen een tweeden en een specialen prijs B Bat- jè. Souburg, een specialen prijs. In de afdeeling sierd'uiven 'behaalde

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1