ETTES. 1000 25 7.80 DONDERDAG WE. ng ELEN. ir v.m. orting. ROUWER ,Varkens- svieesch uifwse; biedingen aanvragen. WEID dutsriisppii hi ifiirt No. 303 58e Jaargang 1920 Qitgavs Firma F. VAH DE YHÖE IrKleine Harkt SB, Verschijnt degelijks, eitgezocdeid op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. snir^^nn FEUILLETON 9e Vrouwe vsn Damurt KAMEROVERZICHT. B1NNËNLAND~ f3.60 en hooger joederen niet tot FDEELING, r. per 1000 stuks O stuks f .">.85 per uiiile. DE VELDE Jr. RECHT ant en Grottier cartlkelen it. 1489. adres voor alle >rten |t prljtopgaaf enorme keuze 1VVALITEIT >e prijzen maken iam gemakkelijk leden te koopen. AT, Vlissingen. flinke ezin met 4 school- wasch aan huis. f 16 Zondags bur. „Vliss. Crt." 27. elburg-Rottardan legen plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE. l.Stlt. t.a. <ir 8 nber 8 ivs». m 8 en wordt Woens- iag 12 uur v m, middelburg omen N.V. Transp en Erven G VOS, te Middelburg Tel. 153; te OOSTERHOUT. Dordrecht Gebrs. :1 101 lorhanden OOPE linnendruk gegomd). s f S -10.— - 8 20 n mille - 7.95 P. mille GE VELDE Jr. VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. Cr UUf een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. KERSTMIS. O De „Vlissingsche Courant" zal Za terdag as.. (Eersten Kerstdag) NIET verschijnen. Zij, die in het Zaterdag- avondnummer willen adverteeren, die nen hun advertenties dus op te geven voor liet Vrijdagnuramer en hebben daartoe gelegenheid tot morgenochtend 11 nor. -Evenals vorige jaren stelt de Ad ministratie van de „Vlissingsche Courant" hare lezers in de gelegen heid hunnen aan elkander toe te roepen. Met het oog op de hooge tarieven der posterijen is het ver zenden van naamkaartjes bij de jaarswisseling veel duurder geworden en is dus het plaatsen van een ad vertentie verreweg goedkooper dan elke andere manier. Opdat de kosten voor niemand een bezwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertentiën belang rijk afgeweken van het gewone tarief. Zij die dus in het Nieuwjaarsnum mer een advertentie wenschen te plaatsen, gelieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Kleine Markt 58, of aan onzen Agent te Souburg, den heer C. F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat. Wil men dezelfde advertentie ge plaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts aan de Administratie te melden. De prijs is 60 cent van 1—4 regels, elke regel meer IS cent. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin slechts vermeld worden naam, beroep cn woonplaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost IS cent per regel. Al deze advertentiën moeten vooruit betaald worden. Opgaven worden zoo spoedig mo gelijk ingewacht, in elk geval vóór of op 30 December a.s. De Administratie. door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. P6) (Nadruk verboden.) Mr. Head, een braaf en eerlijk rechtsgeleerde, zooals er weinigen te vinden zijn, had voor Lucille's belangen gewaakt, en er op toegezien, dat het grootste deel van haar onmetelijk for tuin voor haar eigen gebruik werd vastgezet. Hij had haar dit vóór haar huwelijk uitgelegd, maar Lucille had er nauwelijks naar geluisterd en het in het geheel niet begrepen. Mr. Head had jtaar echter laten begrijpen, dat er een groote som lag in de banken, in Londen. Parijs en Cairo, waarop zij kon trekker, en had haar een chequeboek en cre- dictbrieven gegeven. ..Ik zal ze aan Lord Merle geven", had zij lusteloos gezegd, maar mr. Head had geaarzeld. „Ebt is uw privé-geld, miss Darra- court", had hij met nadruk gezegd. „Uw privégeld. Het behoort den mar kies niet, die ongetwijfeld eigen voor zorgen genomen zal hebben. Denk daar als het u blieft om." Lucide bad onverschillig geknikt en TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Vandaag bulterflandscbe zaken, waarbij tevens aan de orde was de interpellatie van den heer van Rave- steijn over de instructie aan de gedele geerden naar de vergadering van den Volkenbond te Geneve gegeven. De geheime diplomatie, de schijn-opcn- baarheid, die de Regeering betracht zijn door den heer Van Ravesteijn scherp gelaakt. De Volkenbond kwam er niet beter af. Die had zich moeten bezig houden met het lersche probleem en met Sovjet-Rustand en de Nederland- sche gedelegeerden hadden die onder werpen moeten aansnijden. in verband met de ArnM-ensc.be kwes tie zette de heer Troelstra uiteen dat er een gevaar voor den Volkenbond dreigt, wanneer getracht wordt de ver antwoordelijkheid voor gesloten ver dragen, die door den Oppersten Raad zijn opgelegd aan den Volkenbond over te dragen. Dit geldt in .verband met Armenië, speciaal over het verdrag van Sèvres. De landen, die de vredesver dragen niet hebben geteekend, moeten geen verplichtingen op zich nemen voor die verdragen. Zij moeten trachten die averechtsche verdragen te verbeteren, maar zij- hebben er verder niets mee te maken. De Opperste Raad heeft reeds getracht den Volkenbond de zorg voor Armenië op te dragen, al is het dan niet gejukt een mandataris te vinden. In dit opzicht maande hij tot voorzich tigheid. Een zelfde soort waarschuwing liet de heer De Wijkersiooth hooren tegen ondernemingen als het zenden van troepen naar Wilna. Zoolang niet alle landen bij den Volkenbond zijn toegelaten, met name ook Dultscliland en Ruslani zijn dergelijke ondernemin gen gevaarlijk. Om die zelfde reden kan van verplichte arbitrage en ontwape ning nog geen sprake zijn. De eerste taak van den Volkenbond achtte hij liet dat aile landen zijn aangesloten. Eerst dan heeft die Bond een zuiver karak ter. Van een instructie aan de gedele geerden kon geen sprake zijn zij was niet noodig, omdat de Minister zelf naar Genève is gegaan. De indertijd aangenomen motie Dresseibuijs was voldoende richtsnoer voor de delegatie en daaraan heeft ze vastgehouden. Met de opmerkingen over Armenië en de pogingen om verantwoordelijk heid op den- Volkenbond af te schuiven, ging de Minister aecoord. Hij wenschtc ook geen verantwoordelijkheid te dra gen voor de gesloten vredesverdragen. Voor geringschatting van het werk te Genève bestond z.i. geen reden. Het werk was van constitaticven aard, en is als zoodanig goed geslaagd. Wie ge dacht had, dat het den. Volkenbond zou gelukken in een paar weken Europa te herstellen, moest bedrogen uitkomen. Wat van belang is, was' dat de Bond in onderlinge samenwerking heeft ge arbeid en zelfs het ontwapeningsvraag- had de zaak onmiddellijk uit het hooM gezet, als zijnde van niet de minste he- teekenis. Op reis was Merle zooals de meest beschaafde heer en pas getrouwde man kon zijn. Hij koos voor zijn vrouw de beste plaats in den prachtigen, gere- serveerden wagon stoot de fluweelen gordijnen, om de zon te weren en deed alles wat hij kon bedenken om het baar makkelijk te maken. Lucille dankte hem juist zooais zij een betrekkelijk vreemde zou bedankt hebben. Nog droeg haar gelaat den kouden, ver strooiden blik en haar oogen, geves tigd op net voorbij-ijlend landschap, schenen niets te zien. Ais hij sprak, ant woordde zij maar de woorden kwa men van de lippen, als een van buiten geleerde Jes en haar lach was koud en onverschillig, koud als de zon, die op een- ijsschots schijnt. Na een wij-le nam zij een boek cn ging lezen en Merle mompelde, met een vreemd gevoel van verlegenheid en iets van vrees voor het koude, schoone gelaat, dat hij een si gaar wilde rooken en verdween in een rookcoupé. Hij had den Hof en het Darraconrt- geld -of ten' minste het bestuur er over maar een vrouw van ijs en sneeuw, een vrouw die bij voelde dat hem verfoeide en wantrouwde, op den koop toe. Onder het rooken werd zijn geiaat steeds donkerder en zijn gelijke, witte tanden knarsten nu en dan. stuk heeft behandeld ook al stond dit niet op de agenda. Over het geschil met Servië is niet veel meer gezegd. De heer De Jonge sioeg de plank telkens mis, hetgeen de .linister duidelijk aantoonde. Het permanent-maken van het ge zantschap bij den Paus lokte natuurlijk veel discussie uit. De fractie der chris- tclijk-historisehen kon er niet met mee gaan, omdat zij deze kwestie beziet van het standpunt van nationale instellingen en het recht der bevolking Wie den La us een gezant zendt, erkent hem in de functie waarin hij optreedt en dat kan de heer Lohman niet doen, omdat dit legen zijn rechtsgevoel en zijn geloof ingaat, katholieken hebben dit gezant schap naar zijn meening niet noodig, maar het wekt wel onrust bij de niet- katholieke bevolking. Ook de heer Troeistra geeft zijn stem niet aan het voorstc-l. Het is vooral het gemis aan verdraagzaamheid bij de ka tholieken blijkend, dat hem er van af houdt een tegemoetkoming te verleenen aan die fractie. Dat geeft echter niet alleen den doorslag bij de beslissing, want ook elders zal wel een reaction- nair centrum bestaan. Dit argument werd aangevuld met een ander negatief argument, ni. dit, dat de regeering er niet in geslaagd is aan te tonnen, dat het staatsbelang de permanente aanstelling eischt. Dood-nuchter stelde de heer Dressel- huijs de vraag, of de post de kosten ioont. Alle andere overwegingen liet hij rusten. Aangezien de/e vraag niet is te beantwoorden, dan van jaar tot jaar en daarom stelde hij voor, het tijdelijk ka rakter te handhaven. Volgens den heer Nolens mocht alleen het belang overwe gen. in Engeland en Frankrijk heeft men op grond van 1 et belang tot aan stelling besloten. In den zelfden geest sprak de heer Beumer, die geen neen durfde zeggen ais de minister ja zegt. De kwestie is feitelijk al geheel uit geput en de stemming zal morgen uit maken hoe de vethotiding in de Ka mer is. Gouverneur-generaal Fock. De nieuwbenoemde gouverneur-ge neraal van Ncderlandsch-lndië, mr. D. Fock. zal den 3en Februari 's Graveu- hage verlaten, om later te Napels scheep te gaan op het stoomschip ..Prins der Nederlanden", dat den 19en daaraanvolgende uit Amsterdam ver trekt. Mr. Fock zal, behalve door mcj. Tei legen als particulier secretaresse, ook vergezeld worden door mej. Kroesen, zuster van generaal Kroesen. chef van den staf in Indië, ten einde den gou verneur-generaal bij te staan bij de ontvangsten op Buitenzorg en om hoofdleiding aan de huishouding te ge ven. De toestand van de ex-keizerin. Het officieel bulletin van den keizer lijken arts te Doorn luidt De storingen in de afzonderlijke or- Maar, wat kwam het cr per slot van rekeiting op aan of Lucille koitd en te rugstootend was Het geld .het geld. daar was het hem om te doen Ofschoon de season voorbij was, toen zij in Londen aankwamen, waren er nog genoeg menschcn in de stad waar zij visites konden maken en Lu cille merkte, dat de faam haar was voorgegaan en dat een ieder die nog in Londen was, begeerig was de markie zin van Merle, die ook de beroemde Vrouwe van Darracourt was, te zien. Zij. ontving kaartjes en bezoekers koud en onverschillig. „Is het noodig al die menschep te ontvangen?" vroeg zij aan Merle, den derden dag na hun aankomst in de stad. „Neen, als je het niet graag doet", antwoordde hij. „Je kunt kaartjes afge ven, als je dat liever doet". „Dat vind ik veel prettiger dan te worden aangestaard en toegesproken", zcide zij vermoeid. Hij keek haar een oogenblik zwijgend met een ontevreden gelaat aan. „Jij' kunt doen wat jij wilt", zeide hij toen en hij liep een poosje heen en weer, voor hij er bijvoegde „Lucille, ik geloof, dat het beter is, dat wij tot een schikking komen." „Een schikking „Ja", zei hij bitter. „Ik heb opge merkt, dat de moeilijkheden, die ge huwde paren ondervinden, gewoonlijk ganen zijn door de langzaam maar ge stadig toenemende hartzwakte den taatsten tijd iets vermeerderd. De nach ten zijn dikwijls zeer onrustig. De toe stand blijft onveranderd ernstig. De uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied. In hun beantwoording van liet voor- (oopig verslag der Eerste Kamer be treffende het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet en de wet op de in komstenbelasting 1914, zeggen de mi nisters van binnenlandsche zaken en van financiën, dat zij de noodzakelijk heid van een novelle, teneinde casu quo aan de wet terugwerkende kracht te geven, zeer zouden betreuren om de groote moeilijkheden, die dit voor de gemeenten en het rijk zouden met zich brengen. Zij gekioven, dat de beteekenis van de bij, dit ontwerp voorgestelde uitbrei ding van het belastinggebied der ge meenten in de praktijk zal blijken groo- ter te zijn dan thans vele leden nog meenen. Een ontwerp tot finale rege ling der financicele verhoudingen tus- schen rijk en gemeenten kan de regee ring niet toezeggen zij wcnschf eerst af te wachten wat 't effect zal zijn voor de gemeenten en van de nooduitkeering. Pogingen om den gemeenten het noodige kasgeld in geconsolideerde leeningen te verschaffen worden aan gewend in overleg met de Nederiand- schc Bank en met de Vereeniging van Nedcrlandsche Gemeenten. Inderdaad zal het voor het vervolg niet meer mogelijk zijn, dat de gemeen te hare inkomstenbelasting heft naar een gemiddeld inkomen over 2 of 3 iaar. Het kan- wel zijn, dat sommige gemeenten daarvan voor het oogenblik nadeel zullen ondervinden, maar dit mocht er de ministers niet van terug houden om de rijksregeling, die zij 'met den ontwerper dier regeling nog altijd de eenige juiste achten, ook voor de gemeenten van toepassing te verkla ren. Het ligt in het voornemen van den minister van. binnenlandsche zaken om de totstandkoming van een nieuwe tekstuitgave der gemeentewet te bevor deren, zoodra de door de regeering be oogde herziening van het overige ge deelte dier wet haar beslag zal hebben gekregen. Verhooging van den gedistilleerd- accijns. In de Memorie van Antwoord (Twee de Kamer) betreffende bet wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en van de belasting op houtgeest merkt de minister van finan ciën o.m. op, dat hij zijnerzijds een spoedige behandeling ook verder zal bevorderen. De mogelijkheid om op korten ter mijn een versterking der middelen te verschaffen, is een niet te ontkennen voordeel van den voorgestelden maat regel. De ontvangst door de Kamers van Koophandel en de Kamers van Ar beid aan een voorontwerp eener weel debelasting bereid, heeft aangetoond, dat deze uiterst moeilijke materie nfeu- ontstaan door het ontbreken van een schikking. Het zou mij spijten als cr moeilijkheden tusschen ons kwamen." Zij boog toestemmend het hoofd. Twee weken waren pas verloopen se dert hun huwelijk, maar zijn toon was reeds verwonderlijk veranderd. Twee weken geleden lag hij als het ware aan haar voeten, nu sprak hij als meester. Dit stond haar echter beter aan dan dat hij de minnaar was gebleven en zij knikte weer. „De menschen vervelen elkander ge woonlijk doodelijk, voordat de witte broodsweken voorbij zijn", ging hij voort. „Nu geloof ik, dat wij te verstan dig -zijn om dat te doen, eenvoudig om dat het de gewoonte is." „Ik hoop het", zeide zij kalm. „Laten wij daarom tot een schikking konten. Laat ons overeenkomen eikan ders vrijheid te eerbiedigen. Jij kunt doen, wat jij wilt, zonder op mij te let ten en ik zal mij de vrijheid veroorloven hetzelfde te doen." „Dat zal veel beter zijn", antwoord de zij deel goed", sprak hij, „nu kun je doen wat jc wilt met die menschen", hij knipte met de vingers tegen het kaar: tenmandje „ze opzoeken of niet, kaartjes afgeven, of er niets aan doen. De auto is er, er zijn bedienden gebruik ze of blijf thuis, wat je wilt. Doe waar je zin in hebt en het zal je plezier doen." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als bra kingen, hoofdpijn, gemelijkheid, ver- stoping, geelzucht, hartwater enz. ver dwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. we overweging vereischt, zoodat die belasting voor het thans beoogde doel niet kan dienen. Opgemerkt wordt voorts, dat de uit gaven, als gevolg van de in den laat- sten rijd ten behoeve van het rijksper soneel en van de onderwijzers bij het lager onderwijs genomen besluiten, in zóó sterke mate zijn toegenomen ais bezwaarlijk kon voorzien worden. Verder betoogt de minister, dat er geen gevaar behoeft te bestaan voor het stopzetten van bedrijven als gevolg der accijnsverhooglng, noch voor een kunstmatige bedrijfseoncentrarie met daaruit voortvloeiende werkeloosheid. Spoorweglijtten in Zeeland. Bij het afdeelingsonderzoek der Twoede Kamer van het wetsontwerp, houdende nadere bevordering van den aanleg en het in exploitatie brengen en regeling van de exploitatie van spoo -- wegüijrten van Goes over 's Heer Arc-ndskerke Borsselen en Hoedekens- kerke naar Goes van Goes over 's- Heer Areqdskcike naar h/ Wolfaart- dijksche n"-: err van Gres naar Wc- meldinge. v. vrd door sommige leden gewezen op de wanverhoucmg, waar in het aatueelenkaprtaai der spoorweg maatschappij Zuid-Beveiand, ten be drage va t 50.000, zal komen te staan tot de aanicgkosten der haar tot stand-te Liengrn -onderrtj.n-.g: De/ wanverhouding is aanzienlijk ver scherpt. mi <:ie aanlegkoster. zijn ver dubbeld er raar raming ruim 6 mi": oen zullen bedragen. Hlj werd we:; schelijk geacht, dat in de t lekomst Lij den opzet var dergelijke oi.derncnvn- gen de goede verhoudingen in deze beter werden in acht ge,: mien. Slapte in de metaalnijverheid. In de metaalnijverheid te Arnhem heerscht thans groote slapte. Een der groote fabrieken heeft reeds een 70-taf arbeiders ontslagen, terwijl voor een groot aantal andere fabrieken ontslag te wachten staat of aanzegging is ge daan. De oorzaak van deze malaise is gelegen in het feit, dat de fabrikanten de afgewerkte producten in het buiten land ten gevolge van de lage valuta goedkooper kunnen koopen dan de ru we grondstoffen en deze hier bij den hoogen loonstandaard te doen verwer ken. in het scheepsbouwbedrijf daaren tegen is er voorloopiig overvloed van werk. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Docr Burg. en Weth. zijn de volgende voorst-Hen aan den gemeenteraad gedaan Naar aanleiding van den door uwe ver gadering uitgesproken wensch, om evenals „Je bent zeer vriendelijk", zeide zij rustig. „Dat wou ik ook zijn", hernam hij, „ik heb mijn club en mijn vrienden dus behoef je je niet om mij te bekom meren." De schikking was volkomen naar Lucille's zin, vermoeid en verstijfd als zij was zij Het den prachtigen auto voorkomen en inplaats van bezoeken af te leggen bij de grooten der aarde, die haar bezocht hadden, gaf zij kaar tjes af en liet zich door de groote stad rijden. Hel zien van de eeuwigdurende beweging der menigte kon de wolk van verdriet niet verdrijven, die over haar hing, maar toch werd die iets minder donker en het leidde haar gedachten af. Van rijd tot tijd overviel haar de waarheid, dat zij gehuwd was met den Markies van Merie, en dat zij geheel alleen was in de groote. uitgestrekte, drukke wereld. Soms kwam een vreemde gedachte bij haar op en maakte dat zij bevend achterover in de kussens viel. Veron derstel, dat zij onder die vele gezichten, die onophoudelijk haar auto voorbijgin gen, het eene zou zien, dat zij steeds voor oogen had dat van Harry Her- ne Op de veronderstelling van zoo iets alleen sprong haar hart' op en ze verzonk weer in wanhoop. Het was schandelijk aan hem te denken vóór haar huwelijk nu was het zonde (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1