Stads= en Provincienieuws nacht var. 31 December op 1 Januari tijdelijk aanwezige personen fotj u zul len zijn, waarvoor hij u dan kaarten moet afgeven van andere soort a!s die van uwe gezinsleden. Met tijdelijk aanwezige personen worden niet bedoeld personen die toe vallig in dien nacht bij u op visite zijn, doch personen uit'andere landen of andere steden. Gezinshoofden, die ter verzorging Weensche of Duitsche kinderen in huis hebben, moeten die beschouwen als tij delijk aanwezige'personen. Direct op 3 januari foegint de teller de kaarten en verzamelkaarten weer op le halen en ook dan kunt u zijn werk ve rgemakkelijke n. ■De teller moet dan in de eerste plaats nazien of alles goed is ingevuld. Zorgt •dus dat uw verzamelkaart en tetkaart voor het grijpen liggen als de teller komt en zorgt tevens dat alles netjes en zoo duidelijk mogelijk is ingevuld. Als iedereen op deze wijze medewerkt kan het niet anders of ook de telers zullen tegenover u dankbaar gestemd zijn en zullen waar noodig met de meeste opgewektheid voorlichting ge ven. Elk gezinshoofd krijgt ter invulling een verzamelkaart met zooveel per soonskaarten als zijn gezin sterk is. Hier wil ik even op iets wijzen wat voor sommigen moeilijkheden kan ver oorzaken en wel de vraag, waar de dienstbode of ander dienstpersoneel moet worden geteld. Is uw dienstpersoneel intern, dan tel len zij mede in uw gezin en is het alleen overdag bij u, dan wordt het geteld, daar waar het nachtverblijf houdt, ook al zouden zij in dien nacht toevallig bij u vertoeven. Nog een andere moeilijkheid kan zich voordoen en wel, met alleenwonende personen. Deze moeten n.l. afzonderlijk worden geteld en krijgen evenals de gezinshoofden voor zich een verzamel kaart en een persoonskaart. De vraag kan zich evenwel voordoen wat is een alleenwonend persoon en wat niet. Die vraag zal meermalen gesteld worden bij kam e rve rh uu rde rs ste rspe nsio nho u - ders(sters) en commensaalhouders (sters). Indien iemand bij u aan tafel mede eet behoort hij tot uw gezin, wordt hij afzonderlijk bediend, dan is het een alleenwonend persoon. Een soortgelijke vraag kan zich op doen wanneer in een woning twee of meer gezinnen wonen. Wanneer men gezamenlijk de maaltijden gebruikt, vormt men één gezin en zoo niet, dan vormt men twee of meer gezinnen. In den tegenwoordigen tijd van wo ningnood is deze toestand veelvuldig in 't leven geroepen. Van de toelichtingen op de vragen van de telkaarten geven we hier enkele, die wellicht aanleiding tot moeilijkhe den kunnen geven, weer. Zoo bijv. vraag 6. Tot welk kerkge nootschap behoort hij (zij) Deze vraag wordt op de kaart ver gemakkelijkt door eene opsomming van alle bij de regeering bekende kerkge nootschappen of vereenigingen met godsdienstig doel. Alleen zij opgemerkt dat men zijn (haar) kerkgenootschap duidelijk om schrijft, bijv. Ned. Hervormd, Gerefor meerd, Chr. Gereformeerd, Roomsch- Kathoiiek enz. Ten aanzien van deze vraag wordt opgemerkt dat men wordt geacht tot eenig Kerkgenootschap of eenige Ker kelijke gemeenschap te behooren ais men door belijdenis, doop, geboorte, of besnijdenis daarvan deel is gaan uitma ken en zich niet uitdrukkelijk heeft af gescheiden of laten afscheiden. Onder „Gereformeerde Kerken" wordt verstaan de in 1834 en 1886 ontstane kerkengroepen die in 1892 werden ver- eenigd. Onder „Christelijk Gerefor meerde Kerk" de Kerken, die met deze samenvoeging niet instemden. Voorts worden kinderen geacht te behooren tot de kerkelijke gezindte hunner ouders of voogden, zoolang zij niet tot een andere gezindte zijn toege treden, of indien niet beslist is dat het kind niet toi een kerk of tot eene ker kelijke gemeenschap behoort. Behoo ren de ouders tot verschillende kerkge nootschappen en is te dien opzichte omtrent het kind nog niets beslist, dan wordt het kerkgenootschap van den vader geacht dat van het kina te zijn. Een eigenaardige vraag is Vraag 8. Heeft hij (zij) eene afwijking aan romp of ledematen Zoo ja welke (bijv. verkromming, verlamming, stijfheid, vergroei, gemis van ééne of beide ar men of ibeenen of gedeelten daarvan, horrelvoet of iets.anders). Deze vraag Is, zoo meldt de heer van Etjk, niet in de eerste plaats gesteld als belangrijk voor de statistiek, maar in hoofdzaak met een philantro^jsch doel, n.l». om de adressen te leereh kennen van met gebreken behepte personen, opdai de vereenigingen van chirurgen en orthopedisten weten, waar mis schien .nog verbetering of wegneming van de gebreken, vooral bij jeugdige personen mogelijk is. Omtrent Vraag 11, Beroep, wordt op gemerkt dat moet worden opgegeven beroep, soort van onderneming, bijv. timmerman in een kaashandel, afdee ling kistenmakerij slijper in eer. ma chinefabriek, afdeeling bankwerkerij, enz. Gepensionneerden, die toch nog een of ander beroep uitoefenen, moeten dit beroep als hun hoofdberoep opgeven. Afe tijdelijk werkloozen worden be schouwd personen, die wegens langdu rige ziekte, seizoenarbeid, slapte van werkzaamheden of dienstplicht op .het oogenblik der volkstelling het- beroep, dat zij in den regel als hun hoofdberoep beschouwen, niet uitoefenen zij geven bij de volkstelling toch dat beroep op. Werklieden in nijverheidsinrichtin gen, die onmogelijk een bepaald be roep kunnen opgeven, omdat zij nu eens deze, dan weer andere werkzaam heden die geen beroepskennis verei- schen verrichten, geven met vermelding van den naam der inrichting op zon der bepaald beroep. Laat ieder nu naar zijn beste weten medewerken om de volkstelling tot een goed einde te brengen. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Zitting van 17 Dccetnber 1920. Wegens ongesteldheid van den burge- meeste; wordt de vergadering geleid door deri h*er Melis, oudste wethouder. De voorzitter stelt aan de orde de in de vorige vergadering aangehouden'benoe ming van een tijdeïijken wethouder. Op een vraag van den heer Daniëlse verklaart de voorzitter, dat de burgemees ter en hij tegen dezen maatregel zijn en de wethouder Jobse er een voorstander van is. De neer Holthuijzen geeft te kennen, dat hij nog steeds de meening is toegedaan, die hij in e vorige zitting naar voren heeft ge bracht. In een college van twee personen kan b) verschil van meeging nimmer een. besluit worden genomen. De eer Elmendorp sluit zich bij de mee ning van dezen spr. aan. De eer Jobse zegt, dat de meerderluid van het dagelijksch bestuur thans een zeer eigenaardige houding aanneemt. De zetel van hel dagelijksch bestuur is thans ver plaatsbaar gemaakt. Wat daarvan het ge volg kan worden is niet met zekerheid te voorspellen. De burgemeester en de wet houder Melis hebben een besluit genomen, waardoor voortaan vergaderingen van het dageliiKsch bestuur zullen worden gehou den aan de lijdenssponde van een zieke. Wordt er een der leden van het dagelijksch bestuur ziele, dan verplaatst het geheele dagelijksch bestuur zich naar het ledikant van den zieke, 't Is dus mogelijk, dat bin nenkort vergaderingen van het dagelijksch bestuur van Souburg zullen worden gehou den in het St. Jozeph-ziekenhuis te Vlis- singen of het gasthuis te Middelburg (vroo- lijkheia). Spr. gelooft, dat zulke vergade ringen dooi het aanwezig zijn van ver pleegsters dan een groote aantrekkelijk heid zullen worden (groote yrooiijkheid). De vrooüjkheid stijgt ten top als spr. in deze gemoedelijke handelwijze eenige over eenstemming meent te vinden met de wijze van vergaderen der Batavieren. Een dorps hoofd in dien tijd riep zijn vroede man nen soms te samen in een geitenstal. Spr. laakt deze handelwijze van de meerderheid van hei dagelijksch bestuur. Het kon er mede door in den tijd onzer genoemde voorvaderen, maar in de 20e eeuw grenst een dergelijke wijze van werken aan het belachelijke. Er behoort, zegt spr., een tij delijke wethouder te worden benoemd, op dat de vergaderingen wederom op het raad huis kunnen worden gehouden. Het voorstel tot benoeming van een tijde lijk wethouder wordt thans in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemde de geheele Iniker- zijde, behalve de heer De Visser, en de heer Suurmond. De heer De Visser stemde met uitzondering van den heer Suurmond, met de geheele rechterzijde tegen. Tot stemming overgegaan zijnde, wordt met 6 stemmen benoemd de heer A. de Visser. Bij de eerste vrije stemming ver kreeg de heer S. de Pagter 5, de heer De Visser 5 stemmen en de heer Gijsöuw 1 stem. Een schrijven van den minister, waarbij is goedgekeurd de voorgestelde aanvraag om een voorschot van rijkswege, voor den bouw van 55 arbeiderswoningen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den directeur der posterijen is een bericht ingekomen, dat de hanghus te Sou burg door een standaardbus zal worden vervangen. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek, om een lantaarn in de Schoutstraat stellen Burg. en Weth. voor, daar eèn lan taarn it plaatsen. De heer Elmendorp wenscht liever ver plaatsing van een andere lantaarn. De heer Jcbse wijst er 0£, dat verplaat sing van lantaarns zeer kostbaar is. Een poos geleden kreeg spr. een bevelschrift, waaruit dit bleek. De heer Cijsouw is ook tegen verplaat sing. De lantaarn die de heer Elmendorp bedoelt, kan ter plaatse niet worden ge mist. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten, aan het verzoek der bewoners van de Schoutstraat te voldoen. Een schrijven, betreffende een lezing van dr. Putto, wordt voor kennisgeving aange nomen Eenschrijven van den Bond van Gemeen te-ambtenaren, inhoudende een verzoek be treffende spoedige herziening der jaarwed den ia overeenstemming met -het voorstel der staatscommissie, lokte nog eenige dis cussie uit. De heer Melis wenscht dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De staatscom missie is thans ontbonden en de afwikke ling der verdere werkzaamheden berust thans bij de regeering. Spoedig is een hieu- we regeling te wachten. De heer Holthuijzen zegt, dat het belang der gemeente-financiën bij dit verzoek ern stig in 't gedrang komt. Spr. laat de ver dere werkzaamheden liever aan de regee ring over, die dan ook een groot deel aer financ'.eele lasten op 's Rijksbegrooting brengt. Ged. Staten geven toch ook, zegt spr. weinig om de meening van den raad, inzake salarieering. Zij regelen dit steeds eigenmachtig. Besloten wordt,' dit adres voor kennisge ving aan te nemen. Ook Is ingekomen een verzoek van meer- genotmden Bond, om een bijdrage voor rust- cn vacantieoorden, ten behoeve van uitgeputte en overwerkte ambtenaren. De heer Jobse wijst op een uitlating van mr. Marchant in de Tweede Kamer. Deze is niet erg ongerust over uitgeputte ambte naren. Voor het rneerendee! zijn 't echte lijntrekkers. Spr. zou ook willen wachten met subsidieeren van deze instelling, tot werkelijk blijkt, dat er ambtenaren zijn, die er uitgeput en overwerkt bij neer vallen. Hij gaat accoord met mr. Marchant en heeft er geen groote vrees voor, dat er overwerkte ambtenaren zijn. Besloten wordt ook dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Door Ged. Staten is een voorstel gedaan, het salaris der wethouders te brengen op ƒ450 's-jaars. De heer Holthuijzen is er tegen. Er wordt steeds op, zuinigheid aangedrongen en Ged. Staten grijpen steeds in tot gnx te schade der gemeentekas, in. Elk raadslid kan wethouder zijn. Er zijn z.i. geen capa citeiten voor noodig. Steeds zijn erook veel liefhebbers voor dit baantje, zoodat er geen geyaar is, dat men geen goede wethouders zal krijgen. De heeren Cijsouw en Daniëlse sluiten zich oij dezer. spr. aan, terwijl de heer El mendorp zegt, dat het wethoudersambt, waaraan veel meer werkzaamheden verbon den zijn, dan aan 't burgemeesterschap, hier slecht betaald wordt. In vergelijking met het salaris van den burgemeester zijn de wethouderssalarissen gering. Spr. zal vóór stemmen. Bij de stemming over dit punt blijken slechis twee leden, nl. de heeren Melis en Elmendorp, vóór verhooging. De wethouder Jobse meent buiten stem ming te moeten blijven, omdat het in dit speciale geval hem zelf geidt. Verder stellen Ged. Staten ook voor, de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand te herzien. Daarvoor zou een hoogere uitgave noodig zijn van ƒ800 De heeren Elmendorp en HolthuijzenCj achten dezen sprong te hoog en zeker niet in 't belang der gemeente-financiën. De heer Suurmond zegt, er niet tegen te zijn, dat de positie van den gemeente-amb tenaar met de voorgestelde verhooging wordt verbeterd. Het voorstel wordt met 5 tegen 4 stem men aangenomen. De plaatsvervangende ambtenaren van den burgerlijken stand, de heeren de Pag ter en Jobse, blijven buiten stemming. Besloten werd de jaarwedde van het hoofd der bewaarschool te verhoogen tot 1400. Van den commissaris der Koningin was een schrijven ontvangen, waarin de aan dacht van den raad gevestigd wordt op verhooging der opcenten personeele- en grondbelasting. De voorzitter zou in deze een besluit wil len nemen in den geest van het schrijven. Men moet halen wat te krijgen is. De iieeren Jobse en Holthuijzen wijzen er op, dat een belastingheffing op deze wij ze juist dengene treft, die het niet missen kan. Laatstgenoemde wijst er in een uit voerig betoog op, dat de toestanden ge heel veranderd zijn. Indien een verhooging van hoofdelijken omslag in 't zicht gesield werd, zou spr. daarvan niet zoo afkeerig zijn du» van deze voorstellen. Hij is 't met den h -er Jobse eens, dat er op dit oogen- blik g en noodzaak is tot belastingverhoo- ging over te gaan. De heer Kodde zegt, dat hij 't met den vorigen spr. eens is. De v oorzitter heeft gezegd, dat hij 't ha len moet waar het te halen is. Dit klinkt hem uit den mond van den heer Melis vreemd. Het is een bolsjewistische uitla ting. De heer Jobse sluit zich bij den heer Kodde aan. De heer Cijsouw prefereert belasting naar draagkracht, en de heer Elmendorp wijst uitvoerig op het z.i. verkeerde stelsel van de personeele belasting. Bes'oten wordt geen verhoogihg van de opcenten grond- en personeele belasting in te voeren. Vóór stemmen de heeren Melis en Suurmond. Van de gemeente-veldwachters is een verzoek ingekomen, teneinde vrije kieeding en schoenen voor rekening der gemeente te krijgen. De meerderheid van het dagelijksch be stuur voelt voor inwilliging van het verzoek weinig. Burg. en Weth. willen evenwel wel een verhoogde toelage toestaan en deze op 175 brengen. De heer Holthuijzen is tegen het voor stel andere ambtenaren krijgen immers ook geen vrije kieeding. De heer Elmendorp wijst er op, dat iemand, die door een openbaar lichaam ge dwongen wordt, uniform te dragen, ook deze kleeding kosteloos behoort te krijgen. De heer Jobse is het men den vorigen spr. eens. De heer Cijsouw is tegen verhoogde toe lage. Vroeger werd dit bedrag vastgesteld op 50. De levensstandaard, zegt spr., wordt leeds goedkooper. Het voorstcl-Elmendorp, om vrije kiee ding v n schoeisel te verstrekken, wordt met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Elmendorp en Jobse. Het voorstel van Burg. en Weth., om ƒ50 verhoogde toelage tc geven, wordt even eens verworpen. De \oorzitter stelt voor, om in een besko ten zitring over te gaan tot behandeling van reclames hoofdelijken omslag. De heer de Pagter wenscht eerst de rondvraag. Spr. zegt, bevreesd te zijn, dat de rondvraag anders, evenals in de vorige vergadering, verdwijnt. Dit acht spr. niet •in het belang der gemeente. De heer Melis geeft de verzekering, dat dit ditmaal met gebeuren zal. Daarna gaat de oTilbare vergadering over in een met gesloten deuren. Na deze werd de vergadering door den voorzitter heropent. Aan de orde was de benoeming van Wie leden in de Nieuwjaars-commissie. Tot le den werden benoemd de heeren Arenöse en Risseeuw. Verder werden nog eenige plaats\ ervangers aangewezen. Bij de nu volgende rondvraag wijst de heer De Visser op kapotte ruilen in de openoare school. De voorzitter zegt, dat deze ruiten ge maakt zullen worden. De wethouder Jobse deelt mede, dat verschillende zaken wel eens blijven sle pen. De timmerman, die dit jaar het ge meentewerk heeft, is door drukke bezig heden niet altijd in de gelegenheid de hem gegeven opdrachten uit te voeren. De heer Jobse stelde de vraag, of het niet noodig is de watervoorziening weer ter hand te nemen. De voorzitter zegt, dat tijdens de afwe zigheid van den heer jobse op de verga deringen van Burg. en Weth. is besloten, de drinkwaterbehoefte zooveel mogelijk te bestrijden. Er zal evenwel op zuinigheid moeten worden gelet. De heer jobse zegt verder, dat de broods- prijs, waarover hij in de vorige vergadering wilde spreken, nog steeds hooger is dan te Middelburg. De raad kan de broodprijzen bij verordening regelen. De voorzitter zegt, dat een onderzoek is ingesteld en meent, dat eerst de bakkers vergadering in het district Vlissingen moet worden afgewacht. De heer De Pagter vraagt of er reeds herhalingsonderwijs wordt gegeven, welke vraag door den voorzitter toestemmend bean; woord wordt. De heer Elmendorp zou gaarne zien; dat de ingezetenen in de gelegenheid werden gesteld de alhier nieuw te bouwen wonin gen zelf te bouwen. Als er iets aan te doen is, zegt de voor zitter,, dan zullen Burg. en Weth. deze faak zeker helpen bevorderen. De heer Elmendorp wijst er op, dat de graskanten der wegen op de alleronbillijk- ste wijze worden verdeeld. Spr. zag deze regeling 'graag uit de handen der gemeen- te-pohtie, daar deze in dat opzicht onrecht vaardig optreedt en vrienden bevoordeeld worden boven anderen. De voorzitter antwoordt, dat deze ver pachting in handen van een commissie komt en lukt dit niet, dan zullen Burg. en YVetf» deze zaak zelf regelen. Op desbetreffende vragen van hetzelfde lid, deelt de heer Melis mede, dat er streng zal worden opgetreden vegen melkverval- scher en dat de waarschuwingsborden voor de automobielen reeds besteld zijn. De heer Elmendorp zegt, dat er z.i. ten verordening behoort te komen, waarin strafbaar gesteld wordt het bouwen en ver houw 'n van huizen, werkplaatsen enz. zon der vergunning van hef dagelijksch bestuur. Het js spr. reeds herhaaldelijk gebleken, dat van sommige reeds uitgevoerde ver bouwingen ten raadhuize niets bekend is. De voorzitter zegt, dat dit reeds verbo den 's. De gemeente-politie dient dus deze over tredingen na te gaan. De voorzitter deelde op een tot hem ge richte vraag mede. dat er 44000 K,U. aard appels van gemeentewege aangekocht zijn. Dam na sluit de voorzitter de vergadering. VLISSINGEN, 21 DECEMBER. Da volkstelling. in dit nummer komt een artikel voor over de a.s. volkstelling, waarin ver schillende inlichtingen worden gegeven. Wij raden iedereen aan dit artikel nauwkeurig te lezen en de courant te bewaren. Zij kan dan eenigszins als ieidraad dienen bij de invulling der 'kaarten. •Naar wij vernemen zullen de inschrij vingen op de 7 geldkening van 232.000 voor deze gemeente, ten volle worden toegewezen. Wat de revolutie ons leerde. Voor de vereeniging voor Algemee- ne Geestelijke Ontwikkeling zal door den heer Herman) Snijders, leeraar aan de R. H. B. School te Middelburg, op de Donderdagen 6, 13 en 20 januari een cursus worden gegeven in de Zeevaart school over 'het onderwerp „Wat de revolutie ons Leerde." De Vlissingsche train. Men schrijft ons, Het heeft er veel van weg, dat door de Directie der Tramweg-Maatschappij VlissingenMiddelburg, welke ook de clectirsche centrale te Vlissingen ex ploiteert, naar een conflict met het per soneel wordt gedreven. Het geheele personeel dezer maat schappij is georganiseerd, ondanks dat gaat de directie er toe over alle ver zoeken om positie-verbetering van de •hand te wijzen, terwijl ook enkele ont- slaggevallen de stemming onder het personeel zeer 'hebben verbitterd. De ioonen van liet personeel dezer onderneming steken zeer ongunstig af bij de ioonen, welke door de gemeente Vlissingen, waar het personeel der tram is gcstatioiin.eerd, worden betaald. Het verschil is van 2.65 tot 5.S5 per week. Door de Ncderl. Vereenigine van Spoor- en Tramwegpersoneel is nu an dermaal aan de directie verzocht het loon op het peil der gemeente-loonen te brengen. Blijft de maatschappij dit weigeren, dan is een eonflict_niet uit gesloten'. Wij herinneven er aan, dat bij deze onderneming in 1917 reeds een staking is geproclameerd. Toen was d-oor de organisatie besloten om alleen de tram stop te zetten en bleef de centrale in exploitatie. Komt Sie.t nu echter tot een conflict, dan zat ook de centrale worden stop gezet en zullen dus de gemeenten Vlis singen, Middelburg en een groot deel van Walcheren van etcctrisdie kracht en licht zijn verstoken. Gisterenavond trad voor een talrijk gehoor in de groote zaal van het „Con certgebouw" Voor de afdeeling Vlissin gen uer Communistische partij op, de heer J. Kruyt, lid der Tweede Kamer. Spreker had tot onderwerp „De waarheid omtrent Rusland". Zooals, men zich zal herinneren heeft de heer Kruyt met enkele andere leiders der Communistische partij in ons land de zen zomer een 'langdurige reis naar Rusland gemaakt, ter bijwoning van tiet te Moskou gehouden congres dei- Derde internationale. Van deze reis en het in Rusland on- dervondene gaf de heer Kruyt een zeer uitvoerige lezing, welke met groote I aandacht werd aangehoord. Nadat spreker eerst 'had medegedeeld STAATSLOTERIJ. 3e Klasse le Lijst, i rekking van 20 December 1920. No. 2323 25000. No. 4542 2000. Nos. 3234 19380 ƒ400. No. 9232 200. Nos. 7161 7981 11411 13401 15355 1(X). Prijzen van ƒ45. 43 53 105 170 171 191 243 316 359 534 570 590 593 619 639 764 827 934 970 1016 1109 1115 1176 1192 1274 1294 1297 1335 1344 1347 1428 1476 1493 1545 1639 1683 1855 1857 1903 1952 1976 1981 1986 2016 2046 2172 2206 2304 2361 2574 2614 2644 2652 2661 2727 2894 2898 2904 2943 2947 3043 3063 3172 3258 3278 3322 3324 3326 3343 3346 3375 3401 3452 3514 3544 3550 3564 3744 3835 3906 3971 3991 4004 4117 4112 4224 4254 4266 4364 4568 4620 4670 4684 4750 4817 4847 4896 5046 5092 5121 5209 5214 5362 5367 5401 5410 5451 5512 5588 5637 5656 5659 5749 5846 5901 5961 6003 6009 6051 6081 6406 6464 6506 6518 6607 6815 6856 6878 6889 6892 6904 6957 7028 7054 7155 7164 7184 7220 7255 7306 7372 7386 7476 7493 7576 766! 7667 7713 7748 7775 7961 7975 8065 8115 8133 8225 8226 8251 8300 8339 8470 8520 8527 8596 8599 8633 8656 8732 8745 8826 8854 8884 9051 9089 9099 9172 9251 9322 9339 9363 9365 9371 9373 9399 9476 9496 9521 9532 9552 9578 9607 9630 9644 9683 9691 9745 9768 9795 9880 9932 9940 10012 10029 10069 10073 10100 10216 10289 10322 10400 1043 1 10622 10642 10659 10728 10872 10903 10962 11007 11157 11210 11217 11244 11322 11333 11341 11353 11392 11456 11481 11542 11557 11560 11673 11794 11797 11883 11903 11005 11940 119551207612183 12301 12329 12443 12447 12501 12535 12603 12653 12709 12758 12772 12793 12806 12829 12840 12862 12870 12947 12971 130481308313121 13143 13209 13213 13301 13360 13403 1340813528 13556 13585 13586 13602 13693 13737 13738 13740 13743 13746 13759 13805 13806 13890 13903 13929 13965 13983 13997 14030 14045 1407.1 14158 14214 14276 14311 14405 14455 14481 14506 14563 14593 14612 14689 14696 14732 14773 14775 14811 14854 14862 14874 14895 14902 14933 15087 15097 15110 15181 15246 15279 15325 15399 15483 15551 15555 15576 15606 15654 15656 15740 15815 15873 15885 15887 15964 15987 16010 16047 16055 16169 16194 16228 16353 16456 16500 16376 16583 16595 16596 16624 1667S 16689 16788 16817 16851 16984 17094 17145 17391 17422 17460 17483 17552 17607 17612 17636 17700 17788 17799 17924 17991 18069 18107 18110 18123 18143 1825218341 18407 18415 18433 18500 18605 18634 18686 i 8693 18697 18731 18759 18701 18989 19035 19125 19134 19165 19193 19229 19238 19329 19345 19359 19395 19421 19551 19560 1956119603 19676 19696 19697 19753 19821 19824 19940 19973 20082 20097 20125 20184 20282 20314 20343 20410 20427 20428 20562 20566 20660 20738 20763 20804 20857 20984 21157 21167 21177 21268 21307 21444 21498 21503 21580 21607 21752 21811 21829 219162194921969 2201522087 22088 22096 22131 22157 22216 22271 22289 22293 22363 22389 22406 22422 22469 22479 22507 22541 22574 22597 22672 22704 22743 22747 22748 22763 22768 22845 22870 22877 22907 2294122971 6118 6341 op welke wijze hij en zijn vrien den in Rusland waren aangekomen, ni. door bemiddeling van de Noonveeg- sche arbeiderspartij, gaf spreker zijn indrukken van St. Petersburg cn Mos kou weer en kwam tot de conclusie, dat al het geschrijf in de burgerlijke pers omtrent de toestanden in liet rijk der bolsjewiki grove laster zij.n. Rus land is het land van den arbeid en der gemeenschap. Het is de schuld van de groote Ententc-mogendheden en trou wens van- alle kapitalistisch geregeerd wordende landen, dat de toestanden in Rusland zich iriet kunnen ontwikke ien, vooral door het groote gebrek aan transportmiddelen. Spreker zier echter de toekomst hoopvol tegemoet en wek te zijn' hoorders ten slotte op door eigen propaganda mede te werken dat ook. in de andere landen van Europa de zegeningen van het arbeiders-regime spoedig mogen komen. S O UB URG. •De verbouwing in de Ned. Herv. Kerk alhier, noodig om plaatsruimte te verkrijgen, is in hoofdzaak voltooid. Deze verandering mag niet alleen een verbetering, maar ook een verfraaiing van het mooiste dorpskerkje in Wal cheren genoemd worden. Het orgei, n u boven den preekstoel geplaatst, staat hooger opgesteld dan vroeger, komt daardoor beter uit en laat zijn tonen helderder nog door het kerkgebouw klinken. Waar eertijds het orgél stond is thans een galerij voor ongeveer 130 zitplaatsen. Achter deze galerij is nu ook de boog in den kerktoren uitste kend te zien en geeft in zijn Gotbische' lijnen een bekoorlijkheid te aanschou wen, die vroeger achter balken en stukadoorswerk geheel verborgen was. Als na eeniigen tijd ook de schilder zijn arbeid volbracht zal hebben, dan zal alles eerst goed tot zijn recht ko men. Vooral als de dikke houten balken eens vervangen werden door ijzeren, zou het kerkgebouw nog in schoonheid winnen. Met de a.s. feestdagen zal de galerij voor ieder toegankelijk zijn, terwijl zij met Januari officieel in gebruik geno men zal worden. Daar alle zitplaatsen reeds zijn verhuurd geworden. Een woord van lof komt zeker toe aan de 4 timmerlieden te Souburg, die het toch zoo moeilijke werk der ver bouwing, onder leiding van den Heer Huson, architect te Vlissingen, in onge veer 5 weken uitstekend hebben vol bracht, terwijl de dienst des Zondags nimmer onderbroken behoefte te wor den.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2