500 150 100 25 Nieivjaarstroet DINSDAG ■ife-V 3t DECEMBER. iüüü 300 Se Vrouwe vee fiarrsesurt Jaargang1 I920i Uitgave Firma F. VIM OF Villi! IrKleine Mnkt 58, Vlissingen Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezomerd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. KAM£K0VtH7ICMI FEUILLETON BINNENLAND No. 30i VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- rj lange ongeschikt- heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Evenals vorige jaren stelt de Ad ministratie van de „Vlissingsche Courant" hare lezers in de gelegen heid hunnen aan elkander toe te roepen. Met het oog op de hooge tarieven der posterijen is het ver zenden van naamkaartjes bij de jaarswisseling veel duurder geworden en is dus het plaatsen van een ad vertentie verreweg goedkooper dan elke andere manier. Opdat de kosten voor niemand een bezwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertentiën belang rijk afgeweken van het gewone tarief. Zij die dus in het Nieuwjaarsnum mer een advertentie wenschen te plaatsen, gelieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Kleine Markt 58, of aan onzen Agent te Souburg, den heer C. F. VAN DER PE1JL, Boekhandelaar, Kanaalstraat. Wil men dezelfde advertentie ge plaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts aan de Administratie te melden. De prijs is 60 cent van 14 regels, elke regel meer IS con 1 Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin slechts vermeld worden naam, beroep en woonplaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost IS cent per regel. Al deze advertentiën moeten vooruit betaald worden. Opgaven worden zoo spoedig mo gelijk ingewacht, in elk geval vóór of op 30 December a.s. De Administratie. TWEEDE KAAtER. Vergadering van Maandag. Natuurlijk was om èén uur het ver- clschte aantal leden niet aanwezig. Eerst te 1% uur gelukta het de verga dering te openen. Vastgesteld werd daarna dat de Kamer Vrijdag naar huis gaat en dat van deze week onderwijs, marine, buitenlandsche zaken en de door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.; Haast iedereen was voldaan en te vreden. Er zou een Markiezin zijn in de plaats, er zou een voortdurende reeks van amusementen zijn, zooals di ners en bals op den Hof, en het oude markiezaat zou nu krijgen wat het zoo lang ontbeerd had geld. Onop houdelijk kwamen er geschenken. Men 6chen, die Lucille zich slechts flauw herinnerde ooit anders gezien te heb ben dan op het een of ander diner of bal, /onden haar prachtige huwelijks geschenken, boeken, zilverwerk of ju- weelen. „Als je eerrs iets overkomt", zeide Marie Verner, „kun je een galanterie winkel opzetten en leven van de op brengst van deze collectie kunstvoor werpen." Maar te midden van de aigemeene drukte en opwinding waren er twee personen, die voelden, dat alles niet in orde was het waren Lady Farnley en mevrouw Dalton. Zij waren in den laatsten tijd groote vriendinnen gewor den en sloegen Lucille angstig gade Indische begrooting nog zuilen worden afgeraffeld. Dar zal we) een prachtige behandeling zijn. De afdeeling middelbaar onderwijs van de onderwijsbegrooting bracht weer verschillende heeren in het geiler om verhooging van subsidies te beplei ten of overneming van gemeentelijke H. B. S'en te vragetu De heeren Albar- da én Snoeck Henkemans pleitten voor Apeldoorn, de heer Drion voor Gorin- chem. Zaandam moet volgens den lieer K. Ter Laan beslist meer subsidie heb ben, wil het kunnen bestaan. Minister De Visser deelde mede, dat in 'het voorjaar de herziening van de wet op het M. O. aan de orde zal ko men. Bij die gelegenheid kunnen dan allerlei kwesties aan de orde komen, o.a. die van de examens, waaromtrent de heer Van der Waerden verbeterin gen had bepleit. De salarisregeling was moeilijk zij berust op de klasse-indeeling. die de Minister anders heeft gewild dan thans het geval is. Voor de bevordering van den bouw van bizondere H. B. §,'en is in voorbe reiding een wetsontwerp om het kapi taal van rijkswege te verschaffen, gelijk het bij het vak-onderwijs het geval is. Op deze wijze zal het veel gemakkelij ker zijn tot den bouw over te gaan dan thans het geval is. Merkwaardig was de krachtige wijze waarop de heer De Savornin Lohman zich verzette tegen de opdrijving der onderwijs-uitgaven. De resultaten van het onderwijs in het algemeen achtte hij niet evenredig aan de kosten. Nu is het weer dc licha melijke opvoeding die men gaat opdrij ven en die dus millioenen gaat kosten. Men kan bijna van een „instructio- nisme" gaan spreken, dat een gevaar is te achten voor ons volk. Thans wil men eern Centraal Instituut voor lichamelijke opvoeding instellen. Dat kost natuurlijk handen vol geld. Voorloopig vraagt dc Minister alleen een bedrag van drie duizend gulden om iemand in het bui tenland eens een kijkje te laten nemen. Dit is natuurlijk het begin van alles. Is dat eenmaal er, dan komt de rest van zelf. Wel, Minister De Visser meende, dat een centrale opleiding, noodig is nu overal de lichamelijke opvoeding ver plichtend is gesteld. Feitelijk heeft de Kamer reeds besloten tot de oprichting en de Minister hield daaraan vast. Daartegen kwam de heer De Savor nin Lohman nog eens krachtig op. Hij doet aan dergelijke uitgaven niet mee. Het opdrijven van die posten moet z.i. nu eens uit zijn. Het Centraal Instituut zal volgens den Minister wel 2j2 mil- lioen kosten. Er staat in de post alleen „onder zoek". Wat de Minister er verder aait verbinden wil kan de Kamer niet sche len. Zij geeft alleen de gevraagde drie mille en meer niet. Later zal deze zaak definitief worden beslist. Nederland eti België, De redacteur van „de Maasbode" te Brussel meldt Wij lezen in de bladen Bij den Duitschen terugtocht werden vier groote stukken geschut over de grens afbracht. Men had ze in het klein Hol- iandsch station Weelde moeten achter laten omdat zij te zwaar waren om de naburige brug té kunnen passeeren. Sedert dien tijd waren deze gewel dige oorlogstuigen in Holland gebleven en de Belgische regeeridg had niet kunnen verkrijgen, dat zij ons werden teruggegeven. Thans moet echter een regeling getroffen zijn, want dc kanon nen in kwestie zijn thans door Belgi sche artilleristen r.aar Brasschaet ge bracht. Het zijn 28 cM. stukken, dus van hetzelfde kaliber als de 4 kanon nen, die wij vóór den oorlog besteld hadden bij Krupp, betaalden, maar die wij nooit ontvingen. Troepen naar Wilna. Na goedkeuring door de Staten- Generaal zullen door de regeering een detachement van !00 mariniers, zoo mede eenige officieren, worden uitge zonden. Aan de autoriteiten van land- en zee macht is opgave gevraagd van officie ren, die, hetzij door kennis van de Russische of Poólsche taal, hetzij door ervaring op administratief gebied, ge schikt zijn om gedurende het plebisciet te Wilna met bijzondere opdrachten te worden betast. De voordrachten van hen, die voor deze uitzending geschikt en genegen zijn en zich voor ten minste een half jaar ter beschikking wenschen te stel len, nroeten uiterlijk. 27 dezer inkomen. Reeds hebben zich enkele officieren voor deze detacheering aangemeld. De Rijksmiddelen. De maand November 1920 bracht meer op dan de maand November 1919, en er was een kleine vooruitgang, ver geleken bij de vermeerdering over Oc tober. Opbrengst over October 1920 38,420,556.95, over October 1919 33,395,206.60 vermeerdering dus 5,025,350.35. Meer brachten op de personeele belasting, -tri. in 1920 2,699,405.77 (in 1919 1,925,876.92) inkomstenbelas ting respectievelijk 5,863,166.22(4 en 3,762,761.37 JA dividend- en tantiè mebelasting 4,116,852.30 en in 1919 1,544.831.16; vermogensbelasting 1,009,133.83 en 912,557.00 suiker accijns 2,800,710.56 en 2,406,290.36; bier-accijns ƒ315,617.36 en ƒ243,907.13, accijns geslacht 1,355,280.96 en 1,353,010.88 zegelrechten een be drag van 2,223,129.67 en f 1,854,252 invoerrechten 3,728,1BB6.85V'2 en 2,818,202.12 essaiioon 191.71 en 75.77 statistieRfccbr 343,242.08 en 337,591.06W, domeinen 468,680.16 en 424,806.6714 jacht- en visscherij- actert enz. 4572.en 3288,-^: loodsgelden 206,383.6914 en in 1919 159,505.37 '/2 Minder brachten op grondbelasting 1.446,525.61 en 1,604,760.93J/2 wijnaccijns 34,600.31 \'-> en ƒ36,599.20; accijns gedistilleerd 4,333,103,97(4 en 4,415,494.88 zoutaccijns 138,214.78 en f 189,039.18 registratierechten 3,750,889.88(4 en 5.870,766.49 successierechten 3,247,067.56>4 en 3,425,502.62(4 belasting gouden en zilveren werken 85,682.6214 en 97.136.92J4 J Staatsloterij 9058.56 en 9056.94. De nieuwe posten belasting op speel kaarten en mijnrecht brachten op resp. 8849.75 en 175,342.61. Over de eerste elf maanden van 1920 is totaal ontvangen 398,472,328.68 idem in 1919 296,723,245.89 het der raming voor 1920 beloopt een be drag van 283,833,458.37. De belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden brach ten in November 1920 op een som van 15,543,792.10'/2, de opcenten ten bate van het Leeningfonds 5,317,616.98. Mei 1920 bracht meer op den Mei 1919 ruim 12 millioen Juni idem ruim 10 millioen Juli rdem bijna 12(4 millioen Augustus idem ruim 5 millioen September ruim 8J/2 millioen October ruim 4 millioen. Het kan dus ook niet van November gezegd worden, dat ze een gunstig fi guur maakte. („N. Ct.") Het Kamerlid Oudegeest Wij hebben dezer dagen gemeld dat de afdeeling Den Bosch der S. D. A. P. het Kamerlid den heer Oudegeest voor de keuze had gesteld óf geregeld de Kamervergaderingen bij te wonen, óf zijn lidmaatschap ter beschikking te stellen. Uit een correspondentie in „het Volk" blijkt nu dat de heer Oudegeest dezen zomer al aan den voorzitter der afdee ling Noord-Brabant en Zeeland een schrijven had gezonden, waarin hij ver klaarde, volkomen te begrijpen, dat men het minder aangenaam vond dat j hij zoo weinig aan het Kamerwerk deed j maar dit zijn oorzaak vond in het feit, dat hij bijna al zijn krachten aan de vakbeweging moest geven, doch in de Kamer kwam zooveel hij kon. Hij liet dus aan de afdeelingen, het Partijbe stuur en de Kamerfractie de beslissing over. Deze beide laatsten hebben thans verklaard dat zij het gewenscht achten dat de heer Oudegeest zijn functie als j Kamerlid niet neerlegt en de afdeeling j Noord-Brabant heeft zich daarmee ver- i eenigd. 9 Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. j Het persbureau Vaz Dias mekit Op 1 verzoek van den officier van justitie te Rotterdam zal een strafvervolgwg in gesteld worden tegen e«nige personen, die betrokken zijn bij de zaken der Rotterdamsche Handels- en Landtoouw- 1 bank. De leider -dezer onderneming Willem geen van 'beiden was gerust. De tijd dat men een meisje liet hof maakt en de verloving worden veron dersteld het gelukkigste tijdstip in haar teven te zijn dan is zij niets dan glim- j lachjes en haar schoonheid, wanneer zij die bezit, wordt overgoten door een straal van niet te beschrijven vreugde en geluk. Er was aan Lucille niets van dezen gelukzaligen staat te bespeuren. Op den avond van haar verloving met den Markies scheen er een sluier voor haar gevallen te zijn, waar achter zij leefde, haar innerlijk wezen verbergen de voor den blik van hen, die bij haar woonden. Kalm en waardig ontving zij de gelukwenschen van haar vriendin, met een vasten glimlach en zorgvuldig gekozen woorden, die meer gezegd dan gevoeld worden. Voor Lady Farnley bleef zij een voortdurend raadsel en vraagstuk. „Ben je zeker, dat je gelukkig heel gelukkig bent door deze verloving, lieve vroeg de oude dame haar eens, toen zij op heit grasveld liepen. Lucille had er dien morgen in toege stemd dat he't huwelijk over drie weken zou plaats hebben en dit juist aan i Lady Farnley medegedeeld. „Gelukkig antwoordde zij, de oogen op het verre landschap geves tigd. „Ja, ik geloof het wel. Is er wel ooit iemand volkomen gelukkig j „Ja, lieve, ééns in zijn leven. Fin dat „Daar toen ik zeer blij om, lieve", hernam de oude dame, nog bezorgd. „Ik dacht wij dachten, mevrouw Dalton en rk, dat je er niet zoo vroolijk uitziet als het behoorde." „U en mevrouw Dalton verlangt te veel", zeide Lucille, nog met denzelfden glimlach. „Men kan er niet altijd vroo lijk uitzien. Wat wensclit u dan, dat ik doen zal voegde zij er bij met een van die trekjes van verbittering, die somtijds -heen braken door den sluier, die haar omgaf. „Verlangt u, dat ik door het huis loop, dansend en zingend als een schoolmeisje, omdat ik met den markies van Merle ga trouwen Ik geloof niet, dat ik dat kan. Ik voel niet dat ik dansen of zingen kan. De wereld is daar te ernstig voor." Wat kon Lady Farnley zeggen Zij zat eenige oogenblikken met saamge trokken mond aan haar mantel te trek ken. „Als je niet heelemaa! gelukkig bent, mijn kind, als als er iets is in dit huwelijk dat je niet aanstond, dan is tiet, weet je, nog niet te laat", zeide zij bedeesd. „Te laat I" herhaalde LuciHe met een korten, bitteren lach. „Neen, het is niet te Iaat maar spoedig zal het zoo zijn, is het niet Nog een paar dagen en dan Plotseling hield zij op, want Marie Verner kwam over het grasperk. „Denk je, dat rose of wit het best zal moest gij in dezen tijd zijn, kind." „Moest ihet Welnu, ik ben zoo ge lukkig als ik verdien te zijn." zijn voor de bruidsmeisjes, Lucille zeide zij, een pakje stalen toonend, dat juist gekomen was. „Kijk eens, hier heb je alle kleuren van den regenboog, nu is er niets anders meer te doen, dan dat jij uitzoekt. Den hemel zij dank, dat er voor de bruid nooit kwestie van kleuren is." „Kies wat je wiltantwoordde Lucille en opstaande, ging zij lang zaam van haar weg. „Miss Verner", sprak Lady Farnley, „u en ik zijn geen groote vrienden, dat weet ik maar toch wilde ik u vragen, of u denkt dat miss Darracourt geluk kig is „Gelukkig Natuurlijk is zij dat 1" antwoordde Marie Verner met een lachje. „Waarom zou zij dat niet zijn Is zij niet op het punt de beste partij te tróuwen Zal zij niet markiezin van Merle worden? Wat den markies be treft, ik ben zeker, dat hij knap en aar dig genoeg is, zelfs al had hij geen titel zoo oud als de wereld, Lucille is zoo gelukkig als zij maar kan, wees er zeker van." „Zoo I" zeide de oude dame.' „Zij toont dit op een zonderlinge wijze, miss Verner." „Ja, dat is zoo haar manier. Zij was altijd zelfs als meisje, zonderling. Ik denk dat ik maar rose zal kiezen." De drie weken vlogen om, en de dag zelf was daar. Al de schikkingen waren gemaakt, de groote tenten stonden wit en reusachtig op het grasperk, het ge- Hendrik Broekhuys, wiens gevangen neming werd bevolen, za! meer be paaldelijk worden vervolgd ter zake van oplichting. De door genoemde Bank, die geheel oncredietwnardig is, aangelegde lote rijen, moeten worden aangemerkt als verboden loterijen, zoodat. en hierop wordt door genoemden officier van ju stitie uitdrukkelijk de aandacht geves tigd, het openlijk bevorderen van deel name in deze loterijen, verboden is bij art. 2 der Loterijvvet en strafbaar ge- stekl bij art. 6 der Wet. DE a. s. VOLKSTELLING. Nu de volkstelling weldra zal plaats hebben is het de plicht van iedereen mede te werken, deze tot een goed einde te brengen en dat kan, als ieder gezinshoofd of eik alleenwonend per soon zich de moeite getroost de kaarten naar behooren in te vullen. Als dit geschiedt dan zal men het controle-werk op de gemeente-secreta rie met uren en dagen, ja met weken verkorten. Behalve de secretarie-ambtenaren, die de voorebreiding tot stand brengen en later de controle uitoefenen, zijn er nog de noodige tellers, die echter niet het meest benijdenswaardige werk, moeten verrichten. Men wordt verzocht het werk van de tellers zooveel mogelijk te verge makkelijken. De -heer J. van Eijk, leider der volks telling te Gouda, heeft in de „Goudsche Courant" verschillende inlichtingen over de volkstelling gegeven, welke zoo duidelijk zijn dat wij onzen lezers er zeker een dienst mede toewijzen het zakelijk gedeelte van deze beschouwing over te nemen. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar brengen de tellers ieder in hun wijk de telkaarten bij de ingezetenen. Deze tel- kaarten bevinden zich in een omslag (verzamelkaart genaamd) waarop ver meld de naam en het volledig adres van het gezinshoofd alsmede -het aantal kaarten voor mannelijke en vrouwelijke personen in het gezin aanwezig. Deze verzamelkaarten zijn geschreven vol gens de gegevens uit het bevolkings register. De teller zal nu aan elke wo ning vragen of het aantal kaarten, dat hij ter uitreiking bij zich heeft, over eenstemt met de werkelijkheid- Is dit niet het geval, dan zal de teller het aantal kaarten in overeenstemming met de werkelijkheid maken, de getallen verbeteren op de verzamelkaart en in het tellersregister dat hij bij zich heeft. Maakt het den teller gemakkelijk door in de eerste plaats te zorgen, dat wie ook uit uw gezin hem te woord staat, hem direct kan zeggen hoe de samenstelling van uw gezin is. Mocht het voorkomen dat hij dóór wijziging in de gezinssterkte cenig schrijfwerk ver richten soet, laat heui dan niet op uw vloermat staan, naar geeft hem be hoorlijk gelegenheid dit werk te ver richten. Ook zal de tetter u vragen of in den heele dorp vlagde, een eereboog was opgericht tegenover het hek van de kerk met „God zegene het gelukkige paar er loven. Mr. Head had het huwelijkscontract opgemaakt en dit was geteekend, en de bruidsmeisjes waren gekleed in de ja ponnen, die een costumier uit Bond Street voor-hen gemaakt had. Alles was drukte, opwinding en lawaai en Marie Verner regeerde er over. Haar tengere, bevallige gestalte scheen overal tegelijk te zijn, haar vlugge, heldere stem en scherpe, metaalachtige lach klonken in ieders kamer, terwijl zij heen en weer vloog om alles te zien. Zij was een der bruidsmeisjes en zag er uit als een be vallige fee, in haar Romney japon en hoed een fee vol goedheid en wel- willend-hera, waar geen grein kwaad in was „U bent tenminste gelukkig genoeg, miss Verner", merkte Lady Farnley op, toen Marie Verner de oude dame voor bij snelde, die rechtop als een soldaat 1 in haar zwaar satijnen kleed zat. „Gelukkig Natuurlijk ben ik dat. Welke vrouw is nu niet gelukkig op een bruiloft, vooral een huwelijk als dit Ik zeg u, ik voel mij of ik zelf ging trouwen I" „lk verzeker u, dat ik wilde, dat het zoo was antwoordde lady Farnley scherp. „Dank n, lieve Lady Farnley. Wees er zeker van, dat als ik het doe, ik u op de bruiloft zal vragen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1