130 190 25 Nieuwjaarsgroet K HIJ ier MAANDAG ^nii8u,dendo^dood^on De Vrouwe van Darracourt No. 300 58e Jaargang 1920 K '5 Ditgan Fiinia F. VIH OF VELQE liKleine Maikt 58, Vlissingen. Telefoon Intern. 18. Vrschiint dagelijks, uiigs zecdeiil sp Zondig en algemeen «kende Chfistelijks Feestdegen. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND trans- de, dat igeveer aller- tfians gen Ui maakt lialf- las of vij die hij, daar- ;emid- ge- an de itheek R1N0. ENS- ■RD. UNS- RD. Iburg tbem. 27. briek alle /AN voor eer- ■EL- 1 an- Igen Smet ltjes» eleti |van ng- Ize- lan- IweJ jen. ■zen 1 di- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ml ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels fl.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: I gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. SlUU een ongeluk. CPUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. SöteSKHBMSB EECP'JWei.SSSieSS* Evenals vorige jaren stelt de Ad ministratie van de „Vlissingsche Courant" hare lezers in de gelegen heid hunnen. aan elkander toe te roepen. Met het oog op de hooge tarieven der posterijen is het ver zenden van naamkaartjes bij de jaarswisseling veel duurder geworden en is dus het plaatsen van een ad vertentie verreweg goedkooper dan elke andere manier. Opdat de kosten voor niemand een bezwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertentiën belang rijk afgeweken van het gewone tarief. Zij die dus in het Nieuwjaarsnum mer een advertentie wenschen te plaatsen, gelieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Kleine Markt 58, of aan onzen Agent te Souburg, den heer C. F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat. Wil men dezelfde advertentie ge plaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts aan de Administratie te melden. De prijs is GO cent van 1—4 regels, elke regel meer 15 cent. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin slechts vermeld worden naam, beroep en woonplaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost 15 cent per regel. Al deze advertentiën moeten vooruit betaald worden. Opgaven worden zoo spoedig mo gelijk ingewacht, in elk geval vóór of op 30 December a.s. De Administratie. AANGIFTE VOOR HET BEVOLKINGS REGISTER. Burg. en Weth. van Vlissingen herinne ren er den ingezetenen, in verband met de door de regeering voorgeschreven, wel weldra te houden Tiende algemeene Volks telling, aan, dat streng zal worden ge let op de naleving der bepalingen va a het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887, door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van r I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 83) (Nadruk verboden.) „Maar een daarvan zou je kunnen trouwen vervolgde hij. „Lucille, ik kan het niet langer verdragen wij moeten- vanavond tot een besluit ko men. Denk niet, dal ik hard ben be denk, hoeveel het voor mij zeggen wil al mijn aardsch geluk. O, Lucille als je wist hoe ik ten volle mijn belofte gehouden heb Zelfs nu nog houd ik mij aan de overeenkomst. Vandaag hoorde ik dat de politie „Stil hijgde zij, de hand op zijn arm leggende e" vreesachtig rondkij kende. „Wees om 's hemels wil voor zichtig Iemand kon het hooren, er waren zooeven mannen hier beneden O, wees voorzichtig Hij lachte inwendig om haar schrik. „Ik wil voorzichtig zijn. Niemand kan ons hooren." „Nu, ga voort, ga voort zei zij koortsachtig. „Wat heb je gehoord „Ik heb bericht, dat de politie de hand kan leggen op „Geen naam geen naam snikte zij, verschrikt rondkijkend. „Op hem dien wij kennen."" Zij keek hem aan. (Staatsblad no. 141) en art. 7 der Alge meene Verordening van Pci.tie, en dat steeds tijdig ter gemeente-steretarie aan gifte behoort te worden gedaan voor het bevolkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan lo. wanneer men dc gemeente gaat ver laten alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiter- Hjk binnen één maand te worden ingele verd 2o. wanneer men zich in de gemeente vestigt alsdan moet men overleggen een getuig schrift van woonplaatsverandering (ver huisbiljet), afgegeven in de vorige woon plaats 3o. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- eo werkboden of kostgangers. Hij, die binnenshuis een of meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het Gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge- atol wordt opgenomen of daaruit vertrekt, '/ïwonende dienstboden hieronder begre pen. Verzuim van aangifte kan worden ge straft met HECHTENIS of GELDBOETE. Vlissingen, 20 December 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VRIJWILLIGE BRANDWEER. Bur;en Weth. van Vlissingen maken aan het personeel der vrijwillige brand weer bekend, dat vanaf 21 December a.s. motorbrandspuit No. 1 blijvend is geplaatst .m het spuithuis gelegen aan het Prinsen- boschje en dat de bagagewagen is ver plaatst van den Vrijgang naar het spuit huis aan de Glacisstraat (Spuiboezem). Vlissingen, 20 December 1920. Burg. en Weth. voornoemd VAN WOELDEREN. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. De crediet- en kolenovereenkomst met Duitschiav d. De Duitsche regeering heeft thans definitief bericht, dat tot ratificatie van de tusschen Duitschland en Nederland gestoten- crediet- en kolen-overeenkomst kan worden overgegaan. Wilna. Weldra is de indiening bij de Twee de Kamer te verwachten van een wets ontwerp in verband met het verzoek van den Raad van den Volkenbond aan de Nederlandsche regeering tot het zenden van een contingent voor het internationale expeditiekorps, dat de volkstemming te Wilna zal hebben te verzekeren. „Dus dus heb je de politie op zijn spoor gebracht", zeide zij op zachten toon. „ik heb mij op de hoogte gehouden van zijn doen en laten. Ja", gaf hij toe, „éën woord van mij en hij wordt gear resteerd Het staat aan jou of dat woord gesproken zal wordend' Zij bleef zwijgen, bewegingloos. „Ik zie", zeide bij, „er is geen hoop voor mij. Welnu, ik zal dan ten minste de voldoening hebben een schurk voor hef gerecht te -brengen Met een die pen zucht ging hij een- pas of wat van haar af. Zij sprong op en vatte hem bij den aim. „Stil wacht 1" hijgde zij, haar bleek gelaat verwrongen om medelij den te hebben. „Je moet het niet doen Neen ik ik wil mij aan de overeen komst houden Ik wil Zij hield op en bracht de -hand aan haar keel de woorden wilden er niet uit, hoe zij ook probeerde. „Je wilt met mij trouwen 1" fluister de hij. „Je wilt mijn vrouw worden Zij liet haar hand jn de zijne rusten, maar hij kon de rilling voelen, die door haar ging. „Ja", zeide zij heesch, „ik wil je vrouw worden, Lord Aterle. Ik wil je vrouw worden, op voorwaarde dat dat je de politie weer rilde zij „van zijn spoor afleidt en nooit meer zijn naam tegen mij noemt." „Nooit meer sprak hij met vuur, „Hij is zoo veilig nu, wat mij betreft alsof hij dood was. Je wil( mijn De inlijving van de lichting 1921. De minister van oorlog heeft onder dagteekening van 17 December de vol gende circulaire gericht tot de burge meesters Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen althans aanvankelijk, slechts 15.000 man van de lichting 1921 worden ingelijfd. Zoodra u de lijsten, bedoeld in art. 41 van het militiebesluit II van den Commissaris der Koningin ontvangt, gelieve u de kennisgevingen aan de lo- telingen, bedoeld in het 2e lid van dit artikel, geheel in gereedheid te bren gen, doch deze kennisgevingen niet eer der aan de betrokken personen uit te reiken oi toe te zenden, alvorens daar toe van mij nader bericht is ontvangen. Zij liet ten overvloede, moge ik on der uw aandacht brengen, dat op deze kennisgevingen een mededeeling be hoort te worden gesteld, dat de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat zoowel de bestemming (corps en garnizoen) als het tijvak van inlijving nog veran dering ondergaan, in welk geval een nieuwe kennisgeving zal worden toe gezonden. Voorts verzoek ik u om op de wijze, die u het meest doeltreffend acht, reeds thans zonder verwijl bekend te maken, dat behoudens onvoorziene omstandig heden de inlijving, van de eerste ploe gen niet* voor 16 Februari 1921 zal plaats hebben. De 10e volkstelling. De directeur van- het Centraal Bureau voor de Statistiek wijster de gemeente besturen op om bij uitreiking der ver- huisbiijetten daarop aan te teekenen, of bij deze of vroegere volkstellingen de opgaven van namen en geboortedata van de vertrekkende personen vergele ken- zijn- met de registers van den bur gerlijken stand. Hij acht het gewenscht hiermee voort te blijven gaan, zoolang het persoonskaartenstelsel niet alge meen verplicht is ingevoerd. Voorts acht genoemde directeur het wensche- lijk aan predikanten en geestelijken te verzoeken- de leden -hunner kerken in te lichten omtrent het invullen van de vraag omtrent hun godsdienstige rich- ring- De financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Naar het Haagsch-e Correspondentie- Bureau verneemt, zal de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, als in leiding tot verdere stappen, zeer weidra in de onderscheiden provinciën verga- deringen- beleggen naar aanleiding van de achtereenvolgens verschenen wets voorstellen van den heer De Geer en van de regeering, betreffende dc nood- regel-ing ter zake van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Vrijz. dem. bond. In de algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond, te Groningen gehou vrouw worden? O, Lucille!" Hij trachtte haar naar zich toe te trekken, maar zij trok zich terug, zelfs haar lip pen waren bleek. „Nu niet ik ik ben moe ziek Laat mij gaan. Je hebt mijn be lofte stamelde zij heesch, en met langzame, onzekere schreden week zij van hem en trad het huis binnen. „Ja, rk heb je belofte", herhaalde hij bij zichzelf. „Welnu zeide een stein achter hem. Hij -keerde zich om en zag Marie Verner aan, met een zegepraienden blik op zijn- gelaat. „Welnu herhaalde hij vol over moed. „Waarom vraagt u nog naar iets U hebt staan luisteren „Neen", sprak zij langzaam. „Ik kwam haar in de gang tegen, dat is alles „Dat is alles", zeide hij juichend. „Wel nu, ik heb het gewonnen, vrien din Gewonnen. Dc vrouwe van Dar racourt heeft beloofd mijn vrouw te worden 1" „Eindelijk zeide zij kalm. „Eindelijk 1" herhaalde hij. „Het heeft lang geduurd maar het is voor bij ik won den prijs." „U hebt het aan mij te danken", sprak zij haastig. „O, ik wil, ik zal u niet vergeten, mijn waarde Zijn toon was nu reeds beschermend, en een glimlach krulde haar dunne lippen, toen zij hem hoorde. „Kijk 1" zei hij, haar -bij den arm vattende, en de wijde uitgestrekt- den, is de volgende beginselverklaring aangenomen De Vrijzinnig Democratische Bond stelt, zich ten doel een georganiseerd optreden te bevorderen van alle ver- cenigingen en personen, die de volgen de beginselen- onderschrijven 1. Regeermacht en wetgeving behoo- ren te steunen op de vrije, georgani seerde wilsuiting van, alle meerderjari ge Nederlanders. Ter bereiking van dit doel moet de staatkundige opvoeding des voiks be vorderd en is de grootst mogelijke openbaarheid van aile regeeringsbeleid alsmede een onbeperkte verantwoorde lijkheid van de overheid geboden tegen over de vertegenwoordigende lichamen. II. 1. Wetgeving en regeeringsbeleid moeten er op gericht worden de maat schappelijke ontwikkelingsvoorwaar- den voor allen gelijk te maken. 2. Om de vrije werkzaamheid in de voortbrenging en bet voortbrengend vermogen van het volk te bevorderen, moet aan ieder de vrucht van eigen inspanning ziin verzekerd. Daarom kan erkenning van het persoonlijk eigen domsrecht in dc maatschappelijke orde niet word'en gemist. De wetgever -be hoort echter den omvang van dit recht aan te passen bij de maatschappelijke ontwikkeling. De overheid heeft in het -bedrijfsle ven een leidende taak te vervullen, re gelend in te grijpen en zoo noodig den prviaten ondernemingsvorm ter zijde te stellen, waar de werking van het vrije bedrijf het algemeen belang schaadt, of een? rechtvaardige vevdee- ting van het arbeidsproduct het vordert. 3. Allen die in het bedrijfsleven werkzaam zijn behooren belang te heb ben bij de uitkomsten van het bedrijf en medezeggenschap in de regeling der arbeidsvoorwaarden en in de organisa tie van het bedrijf. De overheid behoort door krachtige sociale maatregelen het stoffelijk en zedelijk welzijn van allen, die aan de voortbrenging deelnemen te bevorde ren. III. Het westelijk leven van -het voik verdient de belangstelling en den steun der overheid. Steun voor slachtoffers der mobilisatie. Bij amendement van de commissie van rapporteurs der marinebegrooting, woreft voorgesteld in te voegen een nieuw artikel, luidende Uitkeerin-gen aan degenen die in aan merking komen voor steun als slacht offers van de mobilisatie f 100.000. Nu de minister van oorlog, minister van marine a.i. een post van 1.000.000 op de oorlogsbegrooting heeft gebracht ten behoeve van uitkeeringen- aan hen, die daarvoor in aanmerking komen als slachtoffers der mobilisatie, acht de commissie van rapporteurs het ge wenscht, dat ook op de marinebegroo ting voor het a.s. dienstjaar een der gelijke post uitgetrokken wordt. beid van veld en bosch, die zich voor hen uitstrekte, aanwijzende, „alles het mijne Alles het -mijne Het zou rech tens -het mijne geweest zijn, maar wij verloren- het. Nu theb ik het terug ge kregen. Ik he'b het jarenlang aan schouwd met verlangende, smachtende oogen nu is het teruggekomen, alles is het mijne 1" Hij scheen bijna buiten zichzelven van hartstochtelijkheid en vreugde. „Door mijrt hulp", zeide zij. „Dat moet u niet vergeten, markies „Neen, neen, u zult beloond worden U hebt uw rol prachtig gespeeld U hebt getoond een ware vriendin te zijn „Dank u", mompelde zij zacht, „zulke woorden vergelden mij ten volle voor alles wat ik gedaan heb. Ja, wij hebben gewonnen, markies, niet waar? Nu, u verdient het geluk, dat u ver wacht, en ik hoop, dat u het zult ver krijgen I" in zijn opgewondenheid en zelfver heffing bemerkte hij niet de bedekte ironie in haar stem. „Dank u, dank u 'zeide hij, bijna trotsch. „Als ik er een woord van raadge ving bij mag voegen." „Naar alles wat u zegt, zal ik met grooten eerbied luisteren", viel hij haar met vuur in de rede. „Ja Welnu, laat er geen gras over groeien. U hebt haar belofte verkregen, Iaat haar die snel vervullen. De Hof behoort u niet, markies, voor u gehuwd bent, denk daar aan Een tijdperk van werkloosheid. De financieele medewerker der „Haagsche Post" voorspelt, dat wij een tijdperk van werkloosheid op groote schaal tegemoet gaan. Het zal onmoge lijk blijken schrijft hij, al deze werkloo- zen, zelfs niet met Staatssteun te on derhouden, de arbeidsmarkt wordt overvoerd, de loonen zullen noodwen dig dalen. De kringloop zal zich weer, tot op zekere hoogte, voltrekken en de zaken die door de lage goederenprijzen in haar grondslagen worden bedreigd, zullen met den nieuwen loonstandaard weer bestaanbaar worden. De beurs tast zelden mis. Reeds lang voelde zij de malaise aankomen. De tijd van de buitensporige winsten in handel en nijverheid is voorbij en het is m.i. uitgesloten,.dat deze nog weer eens te rug zal keeren in een mate, als die van de laatste jaren. Het is deze overtui ging, die gemaakt heeft, dat men nu reeds sedert eenige maanden ter beurze bezig is, zich aan den nieuwen toestand aan te passen. De aandeelen moeten on der deze omstandigheden weer in een geheel ander licht worden beschouwd. De hooge dividenden, die er nog in zit ten, hebben geen waarde meer, ais grondslag voor rendemenfs-berekenin- gen, maar dienen te worden aange merkt als gedeeltelijk tegenwicht van de hooge koersen. Afgezien van uitzon deringen, ontbraken de bona-fide koo- pers grootendeels, gedurende de scher pe daling van den jongsten tijd. Voor het overige was het de daghandei en waren het speculanten, die niet stil kunnen zitten, hetgeen dan ook de hef tige schommelingen van dag tot dag verklaart de belegger koopt niet voor dagspeculatie, maar op langeren, om niet te zeggen langen termijn. Naar alle waarschijnlijkheid gaan wij nu een vrij lang tijdperk van malaise in handel en nijverheid tegemoet. Zonder schokken zal dit niet gaan, daar de arbeiders niet goedschiks de# hooge loonen zullen prijsgeven, die hun door hunne (mis)- leiders als blijvend zijn voorgespiegeld en het zal vaak hard tegen hard gaan. Men heeft er nu echter eenmaal reke ning mede te houden, dat in onze tegen woordige maatschappij op den duur hooge loonen en lage prijzen even on bestaanbaar zijn, als lage loonen en hooge prijzen. Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Het Haagsche correspondentie-bu reau meldt Naar wij vernemen zal de justitie zoo noodig ook optreden tegen de bladen, die voort blijven gaan met het opnemen der advertenties var, den Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Door het opnemen van advertenties van een ver boden loterij als de Rott. Handels- en Landbouwbank is, stelt men zich bloof aan een vervolging wegens overtreding der Loterijwet. Hij knikte en glimlachte. „Ik weet het, ik weet het. Ja, wij zullen dadelijk trouwen. Er is geen. re den tot uitstel U moet mij helpen om haar over te halen wij moeten zonder uitstel trouwen." „En din kunt u op dit alles rondzien en in plcchtigen ernst zeggen, dat 'het alles het uwe is 1" sprak zij met een helderen glimlach. „Nu men moet de huid van den beer niet verkoopen, vóór hij geschoten is HOOFDSTUK XXV. De verloving van de Vrouwe van Darracourt met den Markies van Merle verwekte veel opwinding en belangstel ling in het graafschap. Het was ver wonderlijk hoe spoedig het bericht ver spreid werd. Op denzelfcien dag, dat Merle de belofte had afgedwongen, zond hij het bericht heinde en ver en de locale couranten vielen aan op het bericht en stuurden het op naar Londen. Wat er ook gebeuren zou, hij had het haar moeilijk gemaakt zich terug te trekken. Iedereen vond het een voor treffelijk huwelijk en een modeblad merkte op in een lang artikel, dat beide partijen konden geluk gewenscht wor den Miss Darracourt, omdat zij het hart gewonnen had van een zoo wel bekend en hoog edelman als de Markies van Merle en hij, omdat hij zich ver bond met de dame, die het geheele graafschap tot zulk een eereplaats had verheven, en wier rijkdom alleen over troffen werd door haar schoonheid en geestelijke bekoorlijkheden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1