im 100 25 ILLEN ■No. 295' I ieer! rouw meisje, i^aatschaQiiii tsi rasrt DINSDAG 14 DECEMBER. Verschiint degelijks, uitgezetdetd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feesteen. GEMEENTEBESTUUR ia ïmwt «3D IsiKUtt BINNENLAND lymyHBl l iiiïte&Bii. tfRfer Jfoargcurig itfng! ik hooge rheu- sen en was mijn fchelijk Mijn moe- Ijuist een doosje Ir- en Blaaspillen. na 2 dagen kon itsbeter bewegen, foef door en na weer aan het werk Isdien, volhouden, makkelijk optillen Jtnder eenige last Ito hebben. Ird geschreven in Ier schreef de heer Jom zijn verklaring Hij zegt„Ik heb \- en Blaaspillen irennissen aanbe- Ifelfs in de ergste Ir van mislukking i- en Blaaspillen Ier en blaasaan- Idat ze de oor- Bge urine zuur, uit Ijderen Indiër ge jen blauwachtige Ikunt ge er zeker 1 pillen hare ge- g zijn begorren pedige verlichting dat het de echte fw en goud, met werking. de The Labora- fid, onder vermel- kocht door alle I) niet verkrijgen, ■go-, Ltd., Wester- It gezonden. Prijs J X meer inhoud, Lepelstraat 13 en Irogist, Schelde- [den Vrijdag, bij VAN WIJCK, 9. ari gevraagd een istbode zonder kinderen. per maand. Te „Vliss. Courant" I B r e d a, tegen Tlüe voorkomende tamheden te ver- G. Brieven met |d salaris, letter 1,Vliss. Courant". slburg-Rottardïü! ■legen plaatsen PASSAGIERS» EN VEE. riber en wordt Woen% !dag '2 nuf v m Aiddelburg jomen N.V. Transp en L. Erven G VOS, te Middelburg Tel. 153; te OOSTERHOUT, Dordrecht Gebrs. lel. 101. r, lift. t p.sn. i.a, W: 8 8 g 8 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 ceni. lilgnt finu I. lil li VELDE IfSiste Muil 58. flissii|in. Ml» Itliic. 10. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels f 1.10voor iedere regel meer 26 cl. Familieberichten van 1—6 regels f 1.7Q. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 1 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. cnn^l^Qnft een ongeiuk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Ferso- ncele Belasting no. 6, dienst 1920. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op heden bi] hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no. 6, dienst 1920 de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aan slagen op den bepaalden tijd aan te zuive ren, ook ter voorkoming van vervolgingen dat de bezwaarschriften binnen zes we ken na heden behooren te worden inge diend. terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den inspecteur der directe belastingen, in wiens directie de aanslag is vastgesteld, binnen zes weken ha het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 December 1920. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. LANDWEER. Nader onderzoek. De Burgemeester der gemeente Vlissin gen, gezien de aanschrijving van den Com mandant van het 39ste Landweerdistrict, van den 3en December 1920, omtrent het nader onderzoek van verlofgangers van de Landweer, brengt bij deze ter openbare kennis, dat de verlofgangers Mommaas, Willem Johannes, stamboek no. 3110; Nooijer de, Jacob, stamboek no. 3124 Blomaard, Jan, stamboek no. 3163 Ooster hout van, Johannes, stamboek no. 192 Harting, Willem Frederik, stamboek no. 3750Fonkert, Antonie, stamboek no. 3806 Huissoon, Willem, stamboek no. 3815 Vjsser, Cornell's Adrianus, stamboek no. 4226, allen van de lichting 1918 A. Streefkerk, Pieter jacobus, stamboek no. 3269 Hoek van der, Willem, stamboek no. 3277 Leijnse, Cornelis, stamboek no. 3452; Baars, Johannes Cornelis, stamboek no. 132, allen van de lichting 1918 B. Rosevelt van, Herman Robert, stamboek no. 350! Caals, Cornelis Henri, stamboek no. 3500 De Vos Burchart, Francisciis, stamboek no. 3506 Pïassche van de, Jacobus Adriaan, stam boek no. 3509 Ridder de, Adriaan, stam boek no. 3510 Smit, Abraham, stamboek no. 3512 Koning de, jacobus, stamboek no. 3797 Maat, Willem, stamboek no. 4227; Leunis, Gijsbrecht, stamboek no. 114; Kosten, Jacob Cornelis, stamboek no. 115, allen van dè lichting 1919, en allen van het 39ste Landweerdistrict Infanterie, die ge mankeerd hebben bij het jaarlijks onder zoek op 23.en 24 November 1.1., tot het na der onderzoek, bedoeld bij art. 34 der Landweerwet, voor den Landweerdistricts commandant moeten verschijnen op WOENSDAG 22 DECEMBER 1920, des voormiddags xen 9 ure, in de kazerne Wil lem III te Vlissingen. De verlofganger verschijnt in uniform ge kleed, en voorzien van de hem uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken en van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas. Indien aan deze oproeping niet wordt voldaan, wordt de nalatige, krachtens art. 35 van voornoemde wet, in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werke lijke dienst moet worden vervuld. Dezelfde straf wordt opgelegd lo. indien de verlofganger bij herhaling FEUILLETON door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 79) (Nadruk verboden.) „Ja, ja, dat doe ik", zeide Pollard vermoeid, „ik weet er ailes van, ik ken de geheele geschiedenis" hij drukte de hand tegen het voorhoofd en hield die daar een oogenblik „maar nu is het weg weg Sinclair sloeg ongeduldig met den stok tegen de bank. „Hoor eens", zei hij, half vleierig, half dreigend, „hebt 11 mij voor den gek gehouden Weet n iets, dat de moeite waard, i's, of niet Bent u wer kelijk een oude bedrieger, of kunt u "et zich niet herinneren De oude man keek naar hem, met een gezicht zonder eenige uitdrukking, waarop niet 'het minste spoor van hoosheid was. „Ik ben geen bedrieger", zei hij dof. I «wat ik zeide, wist ik. Er is geen huis, waarvan de geheime geschiedenis niet ^schreven staat in dit hoofd." Hij hield op en bracht de hand weer "higzaam aan zijn voorhoofd. Sinclair uitte een ongeduldig gebrom. »U wist het, maar u bent het verge- j kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behöorende, als de zijne vertoont 2o. wanneer hij, zonder "geldige reden, niet voorzien is van de vereischte voor werpen 3o. wanneer zijne kleeding- en uitrusting stukken bij dit onderzoek niet in voldoen den staat worden bevonden. Ten slotte wordt den verlofganger uit drukkelijk herinnerd, dat hij zich in geen geval kan beroepen op het Riet-ontvangen eener hoofdelijke oproeping, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat'de verlofganger behoor lijk is opgeroepen terwijl in geval ziekte de opkomst mocht verhinderen, daarvan blijken moet door overlegging ter Gemeen te-Secretarie van een gelegaliseerde ge neeskundige verklaring. Vlissingen. den 10 December 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. ven genoemden maatregel leidde. Ter plaatse, waar men bevoegd was over de raak te oordeeien, vreesde men van het conflict geen verdere gevolgen. DRANKWET. Burg. en Weth. ven Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Jacofi van Zweeden, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, in perceel 34, gelegen aan den Zandweg dat vanaf heden gedurende' veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het even tueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burg, cn Weth. voornoemd. Vlissingen, den 13 December 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Conflict tussehen Nederland en Servië. Tussehen de Nederiandsche en de Servische regeering had zich een ver schil van meening geopenbaard ter za ke van de behandeling van den Neder- landschen consul te Belgrado. De hou ding, laatstelijk door de Servische re geering tegenover de Nederiandsche in deze aangelegenheid aangenomen, werd door de Nederiandsche zoozeer in strijd geacht met" de wijze van be handeling voor de instandhouding van goede internationale betrekkingen ver- eischt, dat zij aan onzen gezant te Bel grado order heeft gegeven, Servië te verlaten en aan den bervischen zaak gelastigde te 's Gravenhage heeft me degedeeld, dat op zijn tegenwoordig heid hier te lande niet langer prijs wordt gesteld. De Nederiandsche gezant te Belgrado is de heer Advocaat, de Nederiandsche consul de heer B. Rapaport. De zaakgelastigde van Servië bij het Nederiandsche Hof is de heer Stanoei- vitch. Bij voorloopige informatie vernam de „Haagsche Courant" dat de oorzaak van het conflict reeds eenigen tijd ge leden is ontstaan. Zij schuilt niet in den persoon van onzen gezant of die van onzen consul, doch in de wijze van optreden der Servische regeering je gens onzen vertegenwoordiger, een optreden, dat eindelijk tot den hierbo- ten I" zeide hij boos. „Nu, het is maar goed, dat ik niet alleen voor dit oude wijven gepraat hier gekomen ben. Ik heb hier nog andere zaken. Blijf hier zitten wachten, ik moet iemand spre ken. Begrijpt u, u moet hier wachten." De oude man leunde achterover en knikte. „fk wil wachten", zeide hij luste loos, en zijn oogen werden starend, zonder uitdrukking. Lucille had werktuigelijk geluisterd, zonder de minste belangstelling, en toen de jongere van de twee wegging, keerde zij zich om en de stoep afgaan de, ging zij naar de'steenen bank, waarop de oude man zat. „Wilt u niet naar binnen gaan, om wat te rusten vroeg zij op een zach- teren toon dan zij sinds weken gewoon was. Hij sloeg de oogen naar haar op en keek haar een oogenblik zwijgend aan. „Neen, Lady Merle, neen", zeide hij toen. „ik wil hier blijven zittefl- zooals ik beloofd heb." Lucille schrikte en zij bloosde over den naam, dien hij haaf gaf. Besloten om een der bedienden naar hem toe te zenden, ging zij vlug de stoep weer op. Vele menschen waren op het terras ge komen en wachtten op haar een oogenblik daarna luidde de etensbel en hei voorval ontging haar. „Waar is miss Verner?" vroeg me vrouw Dalton, toen men zich naar de eetzaal begaf. De nieuwe iegerplanneu. De „Nieuwe Ct." is met de nieuwe verdedigingsplannen zeer weinig inge nomen, vooral omdat volgens haar mee ning de geldelijke besparing grootcn- deels denkbeeldig zal blijven. Ook is hot zeer de vraag, of de weer- plichtigen even licht zullen denken over de 200 oefenuren als de regeering dit doet, tenminste, wanneer hieraan on verbiddelijk de hand wordt gehouden j en met de te stellen eisehen van ge- I oefendheid niet wordt gemarchandeerd. Daarbij zullen controle op de oefenin gen, de beschikbaarstelling van vol doende bekwame instructeurs, de ver schaffing van oefengelegenheid, opleg ging en onderhoud van materieel, enz., veel meer moeite en zorg met zich bren gen, dan men oppervlakkig zou denken. Een en ander maakt, dat wij uiterst sceptisch staan tegenover deze ministe- rieele trouvaille en dat wij het gat, dat door de halveering der militielichting in onze weermacht wordt geslagen, hiermede allerminst hersteld achten. Liever zagen wij de vermindering van het militaire-contingem gelegd in de handen van het volk zelve, door deze afhankelijk te maken van de toeneming van den vrijwilügen landstorm. Daar aan liever dan aan versnippering van twee instituten zagen wij beter de beschikbare gelden, onderwijzers, enz. enz. besteed. Het vrij-liberale blad zet zijn donk- beelden daaromtrent nader uiteen en het betreurt het in hoogc mate, dat met aanwending van de vele persoonlijke offers en talrijke millipenen, t>ok voer het ontwerp noodig, de bij een mobi lisatie onmiddellijk parate weermacht daaraan onevenredig klein zal zijn. De voorgestelde organisatie is bovendien j een voorbeeld van versnippering van krachten. Wat ae vredesorganisatie be treft, heeft de redactie zeer tot haar leedwezen gelezen, dat de minister van oorlog, het stelsel van zijn voorganger om per regiment slechts één schoolba- taijon te behouden, heeft overgenomen. Ook zou zij de verdwijning van de rij dende artillerie met leede oogen aan zien. Ten slotte ziet het nog niets ko men van de verbeterde materieele uit rusting, welke ons werd voorgespiegeld als onafscheidenlijk verbonden aan het begrip veldleger. De anti-rev. „Rotterdammer" stelt voorop, dat de politieke toestand van Europa en de maatregelen door ande ren op militair gebied genomen aan ons land niet toelaten tot verzwakking der weermacht over te gaan. Een stelsel, dat dergelijke verzwakking meebrengt, moet voor ons onaannemelijk zijn. is nu van het regeeringsvoorstel der gelijke verzwakking te duchten Wij vreezen met groote vreeze. De regeering brengt liet contingent ook voor de roekomst terug to't 13.000 man en wenscht daarnevens een 10.000 „Miss Verner heeft zware hoofdpijn, mevrouw", zeide een bediende. Op dat oogenblik stond Marie Verner met Sinclair In het heesterboschje. „Wat ben je roekeloos en dwaas 1" mompelde zij, leunend tegen zijn arm en kijkend naar zijn zwarten knevel, alsof zij hem aanbad. „Waarom kun je toch niet geduldig zijn. lieve „Geduldig 1" herhaalde hij, haar met de pogen verslindend. „Ben ik dan niet geduldig geweest? Heb ik dan niet gedaan wat je mij vroeg?" „ja. ja, je bent een lieve, goede jongen 1" mompelde /.ij verzoenend. „Maar waarom kwam je .nu eigenlijk hier? Waarom kon je niet nog een paar weken wachten V/ij miss Darracourt en nog anderen gaan spoedig naar Londen en dan zou Ht je gezien hebben." „Ik kon niet langer wachten", on derbrak hij haar driftig. „Ik snakte om je gezicht te zien. O, Marie, als je kon zien, hoe 'ik wel een uur lang staar op je portret in mijn eenzame kamer 1 Marie, ik kan niet langer wachten, ik ben gekomen om je dat te zeggen. Je moet mijn vrouw -worden! Het gaat mij nu zeer goed, mijn saiaris is verhoogd en ik word beroemd, Marie. Ik kan, ik wil niet wachten. Bepaal den dag." Zij ging van hem weg, zelfs haar lippen werden bleek, maar toch glim lachte zij valsch. „Wat een vurige, koppige jongen man locaal te oefenen (2 uren per week gedurende twee jaar). Dat dit niet het- j zelfde resultaat kan opleveren als de j oefening van 2000 man gedurende 6 maanden voigt reeds uit 't beschikbaar j aantal oefeningsuren. Neemt men 25 j oefeitdagen per maand en 6 uren per dag, dan komt men tot 150 uren per maand, of 900 uren voor den totalen oefentijd. Hierbij komt dan nog het ver schil dat de oefening der locaal ge- oefenden niet boven de indivldueele oefening uitgaat. Uit het oogpunt van de eisehen van de landsverdeding de zaak beziende, is dus stellig reeds op dien enkelen grond achteruitgang aanwezig. Er zijn ook andere bezwaren die het blad nader ontwikkelt. Doch het hoofd bezwaar blijft de verzwakking der weerbaarheid op een tijdstip dat zulks uiterst gevaarlijk is te achten. Of dan aan het bestaande krampach tig moet worden vastgehouden en een absoluut vijandige houding dient te worden aangenomen tegenover 't voor nemen der regeering om in anderen koers te sturen Geenszins, zoo gaat het a.-r. blad voort. Verschillende redenen nopen tot ernstige overweging van de vraag, of niet diepingrijpende hervorming van noode is. Daartoe maant onze fjnancieele po sitie, die tot ernstige bezuiniging aan spoort. Daartoe maant het toenemend gevaar voor het geestelijk en zedelijk welzijn onzer jonge mannen bij lang durig verblijf onder de wapenen en het nadoel, aan de productie toegebracht, door het onttrekken van krachten aan het bedrijfsleven, langer, dan strikt noodzakelijk is. Kiezersstatistiek 1820. Verschenen is de jaargang 1920 van de kiezers-statistiek, en bewerkt over eenkomstig de wijziging der Kieswet van 9 Augustus 19i9 (nl. het toekennen van het kiesrecht aan de vrouw). in stede van het aantal mannen, die den leeftijd van 25 jaren hebben be reikt, wordt daarin thans melding ge maakt van het aantal personen van 25 jaar en ouder. Hieronder volgt een overzicht van het aantal personen en het aantal kiezers volgens de kiezerslijsten van 1920 Aanlal personen van 25 jaar en oudei 3.330.334. Aantal kiezers voor de Tweede Ka mer 3.250.247. In percent der personen 97.S0. Aantal kiezers voor de Prov. Staten 3.165.589. In percent der personen 95.05. Aantal kiezers voor de gemeentera den 3.090.119. In percent der personen 92.49. Dat door deze wijziging het aantal kiezers belangrijk is gestegen, blijkt wel uit het volgende Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer was in 1.562.512 in 1919 en 3.250.247 in 1920, betrekkelijke toene ming dus 108 pCt. dat voor de Prov. Staten 1.530.835 in ben je 1" mompelde zij liefkoozend. „ik geloof, dat je met mij zou willen weg kropen en mij met geweld zou trouwen. Daar" zij aaide hem in het gezicht „heb nog een paar maanden geduld. Sinclair, beste, en dan -- nu, ik zal maar niet zeggen wat dan. Maar nu moet je niet langer blijven het huis is vol menschen." „Dat weet ik", zei hij mistroostig. „Allemaal fatten, en zeker jou allemaal naloopend, ik weet het. O, Marie, hoe kun je gevoelloos zijn „Onzin 1 die denken geen oogenblik aan een arme gezelschapsdame. Het is de groote miss Darracourt, voor wie zij alleen oog hebben. Ga nu, beste, -het wordt laat en men mocht je eens zien „ik geef er niets om. Daar is slechts één man, voor wien ik bang ben", zei bij gemelijk, „een groote jachtopziener. Hij en ik hadden een twist samen, toen ik hier de laatste maal was. Ik wil hem liever niet tegenkomen." Harry Heme", zei Marie bedaard. „Hij is voor goed weg. Je behoeft niet bang te zijn hem tegen te komen. Maar de plaats is vol jachtopzieners en bedienden, je moet nu gaan, lieve 1" „Goed", stemde hij toe, haar knorrig kussend toen scheen hij om zijn met gezel te denken. „ik ben niet alleen gekomen", mom pelde hij. „Niet alleen Wil je daarmee zeg gen, dat je aan iemand verteld hebt INGEZONDEN MEBEDEEUNGEN. 13 18 December 1920| f :- speciale aanbieding. -: f I Harlngplaats MIDDELBURG. 1919 en 3.165.589 in 1920, toeneming 107 pet. en dat voor de gent.raden 1.489.689 in 1919 en 3.080.119 in 1920, toeneming dus eveneens 107 pet. Voor verbetering treinenloop. Met ingang van heden zuiicn in ver schillende reizigerstreinen op de Neder iandsche spoorwegen eenige rijtuigen minder loopen, eensdeels in verband met het minder drukke reizigersvervoer anderzijds ter verbetering van den treinenloop. PROVINCIALE STATEN. Najaarszitting. Vergadering van 13 December, des middags 2 uur. Voorzitter de heer mr. H. j. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heer W. van Oeveren met en Gerlach van St. Joostland zonder kennisgeving. Ingekomen waren twee adressen van het gemeentebestuur vat Vlissingen, een met verzoek voor 1921 en vol gende jaren 15 der onkosten voor de Handelsschool te vergoeden en het andere met verzoek om een deel der verhoogde subsidie aan de Zeevaart school, waartoe de gemeente door den minister, verplicht is, ten einde de school voor Vtissingen te behouden, voor rekening der pr-ovincic te nemen. Beide voorstellen worden in handen gesteld van Ged. Staten om advies uit te brengen. Elect riciteitsvoorziening. Aan de orde is het algemeen verslag fler afdeelingen, betreffende den brief van den raad van eommissarisen der N. V. Prov. Zeeuwsche Electriciteirs- maatsehappij. Volgens het algemeen verslag werd medegedeeld, dat uitgezien wordt naar een geschikt terrein voor de Zeenwsch- Vlaamsche Centrale en dat de plannen, voor de inrichting der Centrale in voor bereiding zijn. Nog moet worden besiist of vaste of vloeibare brandstof zal ge bruikt worden. Wat betreft dc keus tussehen kolen en olie, waarschuwt een lid tegen het nemen van een overijlde beslissing in verband met dc onzeker heid der prijzen. Naar aanleiding van twee andere in het verslag gemaakte opmerkingen, dat dat jij en ik." „Man en vrouw zuilen worden Neen", antwoordde hij norsch, „dat heb ik niet." „Wie is het dan vroeg zij. „Och, alieen een oude man", ant woordde hij met voorgewende zorge loosheid, die haar niet ontging. „Hij woont in hetzelfde huis als ik." Zij glimlachte tégen hem, maar nam hem scherp op. „Heb je hem als gezelschap meege bracht Dat is juist iets voor jou, altijd zoo bedachtzaam voor anderen. Nu moet ik gaan er wordt vanavond een groot diner gegeven en ik heb gezegd dat ik hoofdpijn heb, maar eenige van de bedienden zouden mij kunnen zien." Nu, zij duldde, dat hij haar in dé armen sloot, en een kus op de lippen drukte. „Denk er aan, wacht geduldig, nog een poosje 1" Het heesterboschje bereikt hebbend, wachtte zij tot hij wegging, volgde hem toen op een veiligen afstftnd, be schut door de heg van rhododendrons. Dc wijze,, waarop hij haar vraag be treffende zijn makker beantwoord had, maakte haar achte-dochtig en achter dochtig- te zijn en haar vermoedens niet na te sporen, was iets onmogelijks voor Marie dus wiide zij den vriend van haar bezwaarden minnaar eens zien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1