VLISSIINGSCHE lol—a—mn 25 iilmjiusiritt MAANDAG 8.3 DECEMBER. Ci limi «m Summit sNo. 294 58e Jaargang1 Oitoave Firma F. VAM DE VELOE Ir, Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc, 10. Verschijnt dagelijks, nitgezorderd op Zondag en algemeen erkends Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels fl.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- kerd tegen ongelukken voor: i gulden bij levens- lange ongeschikt- heid tot werken. 0/tnezmv wie** ■wvamixssifc gulden bij dood door %en ongeluk. gutden bij verlies van een hand, voet of oog. AVU een duim. IUU gulden bij verlies van een wijsvinger. nv.asp* gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Evenals vorige jaren stelt de Ad ministratie van de „Vlissincsche Courant" hare lezers in de gelegen heid hunnen aan elkander toe te roepen. Met het oog op de hooge tarieven der posterijen is het ver zenden van naamkaartjes bij de jaarsvyisseling veel duurder geworden en is dus het plaatsen van een ad vertentie verreweg goedkooper dan elke andere manier. Opdat de kosten voor niemand een bezwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertentiën belang rijk afgeweken van het gewone tarief. Zij die dus in het Nieuwjaarsnum mer een advertentie wenschen te plaatsen, gelieven deze aan 't bureau van ons blad, Kleine Markt 58, op te geven. Wil men dezelfde advertentie ge plaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts aan de Administratie te melden. De prijs is GO cenlvanl-4 regels, elke regel meer 15 cent. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin slechts vermeld worden naam, beroep en woonplaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost 15 cent per regel. Al deze advertentiën moeten vooruit betaald worden. Opgaven worden zoo spoedig mo gelijk ingewacht, in elk geval vóór of op 30 December a.s. De Administratie. j Voorloopig Verstag gestelde vraag I gaarne ter kennis brengen van zijn ambtgenoot van financiën, onder wiens I departement de pensioenen ressortee ren. Reeds herhaaldelijk heeft de minister er de aandacht op gevestigd, dat ook een eventueel voorstel tot pension- neering van de weduwen der vóór 1906 overleden leeraren aan gymnasia en H. B. Scholen van den minister van finan ciën zou moeten uitgaan. Aan zijn toe zegging. dat hij deze zaak aan het oordeel van zijn genoemden ambtge noot zou onderwérpen, heeft hij gevolg gegeven. Enquête inzake verkorting van den Arbeidstijd. Vanwege het bestuur der .Maat schappij van Nijverheid wordt thans een enquête ingesteld onder de leden naar de ervaringen door hen opgedaan met betrekking tot de verkorting van den arbeidstijd en over de voordeelen en nadeelen. welke zich hebben voor gedaan bij het overleg met beambten cn arbeiders. De onderwijzerspensioenen. In de memorie van antwoord op de onderwijsbegrooting wordt omtrent de pensioenbegrooting gezegd De vraag betreffende de noodzake lijkheid van verhooging der onderwij zerspensioenen staat in zulk nauw verband met die der verhooging van alle pensioenen ten laste vart den Staat, dat de minister zich niet be voegd acht haar op zich zelf te beant woorden. Hij zal echter de in het door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van i. P. WESSELINKVAN ROSSUM. 78) (Nadruk verboden.l „O, u kunt niet begrijpen, hoe ern stig ik ben zeide hij veeibeteekenend. „Jawel, maar ik ben niet verplicht ernstig te zijn, omdat u het bent. Ik ben van plan de wereld, zooals de dich ter zegt, van de 'lachende zijde op te nemen en er mede te lachen." Toen glimlachte zij maar een paar oogenblikken later werd zij bleek. „Ik geloof, dat .ik moe ben", zeide zij. Hij bood haar den arm en geleidde haar naar de serre. „U hebt uw krachten overschat," zeide hij, zich over haar heen buigende. >,Ik zal wat water voor u halen, en zal ik miss Verner voor u roepen f Zij lag een oogenblik achterover,' bleek en. uitgeput, toen sprong zij op met een rusfeloozen lach en een koortsachtigen blos op het gelaat. „Neen, neen nu ben ik weer ge- voor den nieuwen cavalier. Merle leunde tegen dén zetel met over elkaar geslagen armen. De ver andering, die over haar gekomen was, De vertraging op de spoorwegen. Volgens hei „Weekblad van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegperso neel" is de directie van de Nederland- sche spoorwegen, voornemens de zgn. inrijprerfiie van drie cent per minuut te verdubbelen. Op elke verspeelde minuut wordt een verdubbelde boete gesteld. Plan tot politieke samenwerking. In een Zaterdag gehouden vergade ring van afgevaardigden van de hoofd besturen van den Economischer Bond. de Liberale Unie, den Bond van Vrije Liberalen', de Neutrale Partij, de Mid denstandspartij, den Provincialen Bond van Vrijzinnigen in Friesland, de groep voor etische en wetenschappelijke be langen, de Algemcene staatspartij en Jen Bond van vrijzinnige propaganda- vereenigingen in Nederland, is nader overleg gepleegd over de mogelijkheid van de stichting van een nieuwen staatkundigen bond. Besloten werd, dat op of omstreeks 5 Januari aan vergaderingen van ieder 'er partijen het plan van samenwer king zal worden voorgelegd, ten einde daarna zoo mogelijk ten spoedigste tot de oprichting van een nieuwe partij te kunnen komen. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Vrijdagmorgen bewoog zich boven Rotterdam een vliegmachine, waarin, volgens berichten aan „het Volk" ver strekt, de heer Willem Broekhuis was gezeten. Van uit de machine werden strooibiljetten geworpen, waarop een aanbeveling voor de Kerstmispremie- loterij der Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Op de keerzijde van 't biljet stond De justitie zoekt mij in den modder maar ik zit in hooger sferen. Hartelijke groeten aan gokkend Nederland. Broekhuis. De vliegmachine zou in Keulen zijn opgestegen. verontrustte hem. Hij kon haar weilui denden lach in de balzaal hooren, zag haar omringd door 'n vurig bewonde rende groep, terwijl zij kwistig met haar lachjes was. „Zou ze mij nog door de vingers glippen mompelde hij boos en zijn vuisten balden zich. De tijd selioot op. Twee maanden nog en dan moest hij Siakc betalen en niet alleen Slake, maar anderen aan wie hij .nog grooter sommen schuldig was. Over twee maanden moest hij de eigenaar van Darracourt of een geruïneerd man zijn Terwijl hij haar stond te be schouwen van onder z'n zware wenk brauwen en zijn gedachten overpeinsde kwam Marie Verner naar hem toe. „Wat scheelt er aan vroeg zij met dien lichten spot, die altijd om haar lippen speelde, als zij tot hem sprak, „ts uw iiefje van u gevloden Hij knikte zenuwachtig. ..Ja, ik weet niet, wat zij wil. Denkt u, dat ze mij nog ontgaan zal Als ik dat dacht Marie Verner lachte verachtelijk, heel foeter. Laat ons weer in de balzaal gaan en en dansen. Ik voel mij of ik geen oo-genblik stil kan staan." Haar volgende danser verscheen verlangend bij de deur en zij nam de hand van Merle's arm en verliet haar „Waarom gaf de hemel aan uw sekse zoo weinig hersenen, Markies zeide zij. „U laten loopen 1 Het is uw eigen schuld, als zij hef doet. U hebt Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengeko men 170 schepen.'-Hiervan waren be stemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 164 schepen, metende 239.520 netto reg. ton. Gedurende hetzelfde tijdvak van ,1919 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 111 schepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam met inbegrip van Hoek van Holland 110 schepen. Sedert 1 Januari zijn aangekomen .Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 5716 7.618.014 1919 4222 4.910.014 Rotterdam 1920 5392 7.316.698 1919 4122 4.S57.136 NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE SCHELBELOODSEN. In het „Vaderland" komt het volgen de ingezonden stuk voor, geteekend X. te Vlissingen in verband met de tegenwoordig zoo druk besproken en beschreven verhou ding en de door België aanhangig ge maakte kwesties tusschen dat land en Nederland, is het niet ondienstig, dat de aandacht gevestigd wordt op de houding, die België aanneemt, niet al leen binnen zijn eigen grenzen, doch ook reeds op Nederlandseh gebied. Wij hebben hier speciaal het oog op de uit oefening van den loodsdienst op de Schelde en haar mondingen. Deze dienst wordt zoowel door Bel gië als door Nederland van Staatswege onderhouden. Dit is nu een zeer zonder linge en, in aanmerking genomen de on vriendelijke bedoelingen der Belgen je gens Nederland, tevens een zeer onge- wenschte zaak, aangezien het altijd een gevaarlijk wrijfpunt is tusschen lands dienaren van de twee rijken. Wel was den Belgen in 1839 de vrije handels vaart op de Schelde- verzekerd, ook al wegens de groote verandering, die her tractaat van Weenen in het internatio naal rivierrecht in Europa had gebracht, doch dat Nederland een vreemden staat tot uitoefening van een openbaar ambt op Neerlandsch gebied toeliet, was een fout. Reeds in 1831 hebben de Belgen gelraeht naar het bezit der Schelde. Op vrij scherpe wijze hebben toen de groote mogendheden hun het goed recht van Nederland beduid. Na hel einde van den grooten oorlog zijn zij evenwel weer met alle macht aan den arbeid getogen ter bereiking van hun doel. Ondanks den steun zijner bond- genooten werden België's aanspraken als onrechtvaardig afgewezen. Toch waren zij weer een belangrijke schrede gevorderd, wijl Nederland bij de on derhandeling reeds besloten, was, toe te stemmen in een gemeenschappelijke administratie over de Schelde. Wel blijkt hieruit de eerlijkheid der bedoe lingen van Nederland, doch onwillekeu rig vraagt men zich af, is de Neder- landsche regeering in deze niet te ver gegaan Het spreekwoord van geeft men den vinger, enz. is op België ten volle van toepassing. Om nu hun graafwerk voort te zet ten en de Schelde ais 't ware hoe lan ger hoe meer te vervreemden van Ne derland, zijn zij op het oogenblik in tensiever dan ooit aan 't werk om het Nederlandseh Rijksloodswezen daar ten onder te brengen. Het optreden van het Belgisch loods- personeel van hoog tot laag te Vlissin gen begint zeer bedenkelijk te worden. Men kan het niet anders qualiticeeren dan als overheersching. Het mag inder daad een wonder heeten, dat zich nog geen ernstige incidenten hebben voor gedaan. Immer gaan de Belgen in die richting voort. Zij ontzien oaarvoqr niets. Ten koste van groote financi- eele offers trachten zij de Nederland sche loodsen geheel uit te sluiten. Zoo hebben zij sedert eenige dagen buiten gaats van den oostelijken ingang van de Schelde (liet Oostgat) hun stoomloods- post met een stoomloodsboot uitge breid, zoogenaamd voor afhaaldienst, doch inderdaad slechts om hun, oog merk te bereiken, nl. uitsluiting van Nederland. Dit gelukt hun dan ook volkomen. Het resultaat is 1ste een be spotting van de Nederlandsche vlag, welke daar aanwezig is ten dienste van de scheepvaart op een vaarwater, het Oostgat, dat even onbetwistbaar Ne derlandseh is als de Nieuwe Rotter damsche Waterweg. Ten tweede de exploifiekosten worden door België zoo hoog opgevoerd, dat hoewel zijn debiet de geheele scheepvaart omvat, hij met groot veriies werkt, en Neder land als zijnde verplicht voor zijn zee gaten eer. loodsdienst te onderhouden, werkt eveneens met groot verlies. Zijn exploitatie vrij van drijverij met bijbe doelingen is niet zoo duur, doch werpt ook totaal niets af om de onkosten eenigszins te compenseeren. Onnoodig te zeggen, wat de oorzaak van deze handeling is. Het is het nog immer voortwoekeren van de annexi- onistische neigingen in België en het bedenkelijke hiervan is, dat dit hier door den Belgischen staat'geschiedt. Bovendien, de Belgische loodsen, te Vlissingen woonachtig, betuigen open lijk hun adhaesie aan het comité de po litique nationale. Het ongeoorloofde en onzinnige van dezen toestand ziet de Nederlandsche regeering wel in. Dit blijkens een rege ling, die men voornemens was te tref fen. Een regeling evenwel, die weer overvloeide van Nederlandsche toege vendheid. Door de groote gulzigheid der Belgen is tot heden nog niets tot stand gekomen. Waarschijnlijk nog een gelegenheid voor Nederland om terug te keeren van de dwalingen der te groote toegevendheid. Dat de nationale gevoelens der loodsen en Nederlandseh voelende burgers te Vlissingen tot het uiterste geprikkeld worden, voorname lijk door in de laatste dagen van Belgi sche zijde getroffen maatregelen, be hoeft geen betoog. Nergens ter wereld dan in Nederland kan een vreemdeling zoo rustig zijn. booze,plannen uitbroei en. Het wordt dan ook meer dan tijd, dat Nederland zijn loodsdienst in be scherming neemt en krachtige tegen maatregelen treft, ten einde deze onge- haar aan handen en voeten gebonden maar u moet haar een poosje rust la ten. Zij is juist hersteld van de koorts, die zit .haar nog in het bloed en uit zich nu in wat opgewondenheid. Wacht tot de reactie komt en grijp dan toe". „Wacht, wacht, wacht 1" herhaalde hij ongeduldig; „en ondertusschen wint een ander haar, een idioot zooals Clau de Grandy". „Heeft Lord Claude het lot van den man dien zij, beminl, in handen Wel, houd toch moed U kunt haar de duimschroeven aanzetten, wanneer u maar wilt. Bedreig Harry Heme slechts en u hebt haar maar volg mijn raad en laat -haar een paar weken vrij." Hij knikte zenuwachtig en ging heen, en Marie Verner ging weer naar de balzaal, met haar onschuldig gezicht en kinderlijk lachende oogen. De gasten waren voor veertien da gen gevraagd, en die tijd was bijna verstreken, toen Lucille zich op een avond alleen op het terras bevond. Zij had zich vlugger dan gewoonlijk ge kleed, en was naar de ontvangkamer gegaan vóór de anderen. In den laat- sten tijd scheen het haar onmogelijk in een kamer te blijven, zonder. dat er andere personen in waren en met de rusteloosheid, die zij sedert haar ziekte over zich had, opende zij de deur en ging naar buiten. De avond begon te vallen maar er was nog genoeg te zien van de onder gaande zon om een warmen gloed te verspreiden over den marmeren vloer en haar verwonderlijke schoonheid te verlichten. Terwijl zij over de balustra de leunde, de oogen op de bosschen richtte, kwam een vage, sombere pijn lijke droefheid over haar. Gedurende de laatste tien dagen had zij in een maalstroom van vroolijkheid geleefd al wat geld kon geven om haar ver maak te bezorgen, was gebeurd van 's morgens tot 's avonds, tot laat in den nacht, werd de klank van muziek gehoord in het oude huis. Zij was ge vleid, aangebeden, .bewonderd, benijd, bemind, cn toch stond zij daar, zich zoo ellendig voelend als de bedelaar aan het hek en even eenzaam. Terwijl zij daar stond, geheel bewe gingloos, doelloos voor zich starend, hoorde zij voetstappen, op liet pad on der zich. Een oogenblik lette zij er niet op, nieenende, dat het een der bedien den was, die de tennis-rackets en bal len ophaalde maar eensklaps klonk een vreemde stem in haar oor, zij boog voorover en keek neer. Twee mannen stonden in de schaduw van den muur. De een, een lange, bleeke man, met een dikken, donkeren knevel, de ander een oud man met aschgrauw gelaat en lang, wit haar. Lucille had hen nooit tevoren gezien en keek naar hen met flauwe belang stelling en nieuwsgierigheid. Het waren Sinclair en de oude Pollard. „Waarom hebt u mij hier gebracht?" vroeg de oude man met een hoile, uit- oorloofde op drijverij van buitenlanders ons eigen gebied den kop in te drukken, en bovendien bij de komende onderhandelingen in eik geval de uitoefening van den Belgischen loodsdienst in het Oosfgat geheel c n a I te weigeren. DE TENTOONSTELLING VAN PLUIMVEE, KONIJNEN ENZ. Dc tentoonstelling van pluimvee, konij nen en kananiers, welke Zaterdag en Zon dag in het Concertgebouw is gehouden is druk bezocht. De prijzen werden als volgt èehaald KONIJNEN. De eere-prijs voor de beste inzending ko nijnen werd behaald door den heer H. Sie gers. Verder vielen voor konijnen prijzen ten deel voor Ylaamsche reus, liaaskleur, ram, oud: le prijs P. Poppe met 4 eereprijzen, 2e pr. J. C. de Vliegher, 3e pr. K. Meertens. Voor idem rammen, jong 2e pr. P. J. Monu met eereprijs, 3e pr. K. .Meertens. H. de Smidt jr. Z.E.V. Vlaamsche reus, haaskl., voedster, oud le pr. J. C. de Vliegher met E.pr. 2e pr. W. Leeuwenburg met E.pr. G. H. Levolger Z.E.V. H. de Smidt Jz. E.V. Idem voed ster, jong: le pr. W. Hoedebnans met E.pr.: 2e pr. F. J. v. Dijk met E.V. 3e pr. C. J. Goossen W. K. C. Schrier Z.E.V. M. P, Coomans E.V. Vlaamsche reus, wit, voedster, oud le en 2e pr. J. Rijkse met E.pr. M. Vader en M. J. Kimme! E.V.Af. idem rammen, jong: le pr. J. Rijkse met E.pr. 2e en 3e pr. P. Schenkel P. Schenkel en M. J. Kimmel Z.E.V. Vlaamsche reus, wit, voedster, oud le pr. A. H. Mathijsse met E.pr. 2e pr. P. K. Brasser 3e pr. D. P. Smoor J. Rooze, en Af. Gommers Z.E.V. J. Rijkse E.V. idem jong: le pr. A. A. de Troije met 5 E.pr. 2e pr. L. J. Kesteloo 3e pr. W. Va der NV. L. Aarsens Z.E.V., J. Rijkse 2 X Z.E.V. en E.V., P. Schenkel en A. v. d. Ende Z.E.V. P. K. Brasser en P. Poppe E.V. Vlaamsche reus, alle kleuren, rammen, jong le pr. P. Poppe, geel idem voedster oud le pr. met E.pr. P. Poppe, zwart. Lotharinger, voedster, jong 1 e en 2e pr. L. P. de Kok, met E.pr. Blauwe Weener, ram, oud 2e en 3e pr. At. C. v. d. Ende, met E.pr. idem rammen, jong 2e pr. Af. C. v. d. Ende met E.pr. C. A. Polderdijk Z.E.V. Blauwe Weener, voedster, oud le pr. P. K. Brasser met 2 E.pr. 2e pr. J. de Ha mer 3e pr. Af. C. van d. Ende 4e pr. Af. Pierens Idem voedster, jong 2e en 3e pr. Af. C. v. d. Ende A. v. Eek, E.V. Witte Weeners, ram le pr. Af. C. v. d. Ende met E.pr. 2e pr. C. N. A. Vreke idem voedster le pr. C. N. A. Vreke met 3 E.pr. 2e en 3e pr. Af. C. v. d. Ende met Z.E.V. Papilion, ram: !e pr. L. A. v. d. Berg, met E.pr. idem voedster le pr. dezelfde. Havana's, ram 2e pr. C. Joziasse mei E.pr. 3e pr. C. A. Potter 4e pr. J. Ga- briëlse J. v. d. Kamer E.V. idem voed ster le pr. C. A. Potter met 2 E.pr. 2t' pr. L. A. v. d. Berg 3e pr. J. v. d. Kamer 4e pr J. M. Bok N. J. Rolfes Z.E.V. At. Gommers E.V. Alaska, ram le en 2e pr. Schmelzer en Sinke met 4 E.pr. 3e pr. C. A. Potter J. F. Kolp Z.E.V. idem voedster le pr. C. A. Potter met 2 E.pr. 2e pr. \V, Jozias se 3e pr. Af. J. Rolfes 4e pr. L. A. v. d. Berg. Hollander, ram le pr. L. A. v. d. Berg drukkinglooze stem. „Het is een lange reis." „ik bracht u hier om naar het huis te kijken", hernam Sinclair, hem be langstellend aanziende. „Darracourt weet u „Ja, ja, stemde de oude PoMard toe. „Ik herinner het mij ik herinner het mij." Sinclair trapte ongeduldig met den voet in het kiezel. „Maar dat is 't juist, wat gij niet doet hervatte hij knorrig. „Uw ge heugen schijnt u te begeven. U weet, ik vroeg u om mij alles te vertellen over de Darracourts en de Merle's, bij u thuis in Eden Row, en u kon u niets herinneren. U zegt, dat u alle papieren hebt maar u kunt u niet herinneren, waar u ze gelaten- hebt. ik heb u hier heen gebracht om te zien of het zien van de plaats u niet zou helpen, om hef in uw geheugen terug te roepen." „Ja, ja", zeide de oude Pollard droomerig. „Dit is de Hof is het de Hof?" „Dit is de Hof, de plaats van miss Darracourt", zeide Sinclair langzaam, alsof hij trachtte hem er van te door dringen. „De plaats, waarover u en ik tliuis zooveel gepraat hebben. De plaats waarvan u mij beloofd hebt, alles te vertellen. Neem die nu eens goed op." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1