IDGO Si from van fiarraeeurt 109 25 '5®e 292 VRUDAC OitgavaFirma F. ¥11DE VEL&F Ir, Kleine Markt 58. Vlissingen. Telefoon Intere. 10. lO DECEMBER. Verscbijnl degelijks, nitgizitdeid e; Zondig en olgeueen erkende ChrisUlijke Feesteen. KAMEROVERZICHT, FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.22 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2 50 Voor België f 4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.18voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.79. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Ter afwisseling van de begrootings- discussie werd vandaag behandeld het wetje tot tijdelijke wijziging van dé mi- fitlewet, een wijziging, die alleen voor 1921 geldt. Het ontwerp zal heel wat debat uitlokken, te meer nu vrijwel de geheele algemeene beschouwingen over «le oorlogsbegrooting hierbij aan de or de worden gebracht. De bedoeling van het voorstel is ver mindering der militaire lasten, met be houd van de weerkracht. De verminde ring schuilt hierin, dat het contingent van 23.000 man op 13.000 man wordt gebracht. De diensttijd wordt voor de onbereden wapens verlaagd van 8 tot 5 maanden, voor hen, die het diploma van voorgeoefendheid hebben, tot 4 «naanden. Het blijvend gedeelte wordt afgeschaft. Voor de bereden wapens wordt de diensttijd van 1)4 tot 1 jaar, san 2 tot 1 )4 jaar verminderd. Tegen over deze vermindering blijft dan ge handhaafd dat zij, die in de oorlogs jaren in landstorm-dienst zijn geroepen, tot hun veertigste jaar in dienst blijven en dat de z.g. ongewapende landstor- «ters eventueel bij mobilisatie tot gewapenden dienst geroepen kunnen worden. Tot nog toe heeft de minister niet veel plezier van dit voorstel. Aan de rechterzijde heeft hij al steun verbeurd, speciaal bij de antirevolutionnairen. Aan de overzijde heeft hij niet op vee! steun te rekenen, omdat de bezuiniging en de beperking niet vèr genoeg gaat. De middenpartijen zullen dus min of meer tevreden zijn. En dit bleek ook al dadelijk, toen de heer de Muralt zijn standpunt verdedigde. Er zat veel goeds in het ontwerp, meende hij, en het alge meene plan van den minister was z.i. niet kwaad. Hij vroeg zich vooral af, wat er wel zou gebeuren, als dit ont werp werd verworpen. Dan gaat na tuurlijk de minister heen. En dan komt «r een ander, die óf meer bezuinigt en dus van rechts evenvee! stemmen ver- flest als hij er links wint, öf weer op uitbreiding bedacht is, dus rechts steun wint. Het einde zou zijn, dat er eigen lijk geen uitweg was en dat het volk uitspraak zou moeten doen, door ver kiezing van een nieuwe Kamer. Daarom ■ou hij zijn stem er aan geven. Waar schijnlijk zullen, wat de militie betreft, ook de sociaal-democraten hun stem er aan geven, omdat zij nu eenmaal alles willen steunen wat in de richting van ontwapening gaat. Met de instandhou ding van de landstorm-voorzieningen gaan zij niet mee, maar een last legt dit behoud niet op de schouders van het volk en dus zal dit hun niet veel kunnen schelen. Meer en sneller naar ontwapening wenschte de heer Ter Laan en daarom diende hij een motie in, waarin hij op heffing van het geheele vestingstelsel vroeg. Deze motie wekte nogal hilari- door CHARLES GAR VICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 70 j (rUdrok verbodea.) „Kom Denkt u, dat ik nooit eerder een zieke gezien heb, jonge dame Zeg aan uw meesteres, dat ik hier ben", voegde zij er kortaf bij, tegen een be diende en zij volgde hem naar boven. Lucille zat voor den spiegel met me vrouw Dalton en de nieuwe meid bij haar, en zij kromp ineen, toen zij La dy Farnley's stem buiten de kamer hoorde. Nu was 't oogenblik daar om haar pas verkregen moed op de proef te stellen. „Kom binnen, natuurlijk mag ik bin nenkomen riep zij, terwijl zij bin nentrad, toen stond zij eensklaps stil en verzachtte de stem „O, mijn kind Waarom liet je het mij niet weten Wat scheelt er aan Zij nam het meisje in haar armen en Lucille leunde met het hoofd op den schouder der oude dame voor een oogenblik, keek toen glimlachend op. „O, ik ben ziek geweest, vatte kou de, zware koude, maar ik ben nu weer beter. Ik zou juist voor het eerst uit- gulden bij 'evcns" Jfï jfft gulden bij dood gulden bij verlies lange ongeschikt- door %li|l van een hand, heid tot werken. vU'v een ongeluk. voet of oog. Weit. Het vestingstelsel heeft alle waar de verloren, gelijk in de oorlogsjaren is gebleken. Het heeft zichzelf al afge schaft en de motie was dus nogal be lachelijk. Volgens den heer A. S. Staalman was hef leger, dat de minister thans wil, dorpsschutterij op zijn smalst. Hij wil wel een goed leger, met goede geoefen de vaderlandslievende mannen en hij zal daarvoor geld beschikbaar willen stellen. Wat de minister voorstelt is bezuinigingsschijn, waaraan z.i. de Ka mer zich niet moet vergapen. Het stelsel leidt tot verzwakking, tof wantoestanden, is onvoldoende, oneco nomisch en duur, aldus luidde het re quisitoir van den heer Duymaer van Twist. Er deugde niets van en het arme vaderland is dood-ongelukkig, want de landstorm komt vast te laat voor het opvangen van den befaamden eersten stoot. Uitvoerig zette hij uiteen, wat hij wilde voor ons leger. Aangezien dat toch nooit verwezenlijkt wordt, kunnen we het wel voorbijgaan. i gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Gelder land hebben tot lid van de Eerste Ka mer in de vacature-Colijn gekozen prof. mr. P. A. Diepenliorst (antS-rev.) te Amsterdam, met 33 van de 54 stem men. 11 stemmen waren uitgebracht op den heer F. M. Wibaut, 10 in blanco. De Zïefctewet-Talma. In een Oindag te Amsterdam gehou den vergadering van vertegenwoordi gers van de Vereenigingen Centraal Overleg, de Vereeniging van Nedert. Werkgevers, het R. Kath. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigingen, de Chr. Vereeniging van Werkgevers en Groot handelaren in Nederland, het Aig. Ned. Vakverbond, het Ned. Verbond van Vak vereen: gingen, het Nationaal Ar- beids-Secretariaat, het Bureau van de R. Kath. Vakorganisatie en Centraal Beheer, is met algemeene steromen be sloten tot instelling van een commissie van acht leden, -die tot taak heeft bin nen den kortst mogelijken tijd te on derzoeken, of liet mogelijk is op de basis van het privaatrecht een regeling te treffen, waarbij aan alle arbeiders, zoo georganiseerde als met-georgani seerde, onder daartoe van staatswege te stellen eischen, een uitkeering inge val van ziekte wordt gewaarborgd. Als minimum zou de regeling den werkne mers alle rechten geven, die de Ziekte- wet-Talma hun verleent, met dien ver stande echter, dat de uitkeeringen zullen 'bedragen 80 van het loon ge durende 26 weken de kosten der ver zekering ten volie worden gedragen door de werkgeversde uitvoering van de verzekering zal worden onttrok ken aan de ambtelijke bemoeiing, zoo als de Ziektewet-Talma, die thans voorschrijft en gelegd in handen van belangstellenden en de invloed van werkgevers en werknemers volkomen Lady Farnley keek bezorgd naar haar en ging voort haar magere hand te liefkoozen. „Mijn beste, je bent hard ziek ge weest I" „Ja dat geloof ik ook. Maar ik ben nu weer heel wel heelemaal 1" Lady Farnley ging zitten, haar nog met feeder medelijden aanziende. „Ik ben blij, dat ik terug ben," mom pelde zij je hebt iemand noodig om voor je té zorgen." „O, iedereen is meer dan goed voor mij geweest," zeide Lucille, „maar u mag mij vertroetelen zooveel als u wilt, lieve Lady Farnley". „Dat wil i;k zeide de dame, alsof zij het van plan was. „Wat is dat toch ai- les met Harry Her.ne, lieve Dat was ook een verrassing, Harry Herne en Susie." Zij waren alleen in ide kamer op dit oogenblik maar Marie Verner stond te .luisteren aan de deur. Lucille kromp ineen, maar zij keek de oude dame vast in de oogen. Harry Herrie en Susie zeide zij luchtigjes. „O, hij is weg, en zij ook Hij is naar naar Australië gegaan, denk ik. Ik ben het vergeten ik was ziek zooals u weet en Susie is naar Londen gegaan, zij wilde een betere plaats, zooals zij dit moemen. Wat ziet u er goed uit 1 Wilt u een toertje met mij doen Ik snak er naar weer uit te gaan en rond te rijden. Ik ben van plan weer vroqlijk te worden, nu ik hersteld gelijk za! zijn, doordat beide partijen gelijkelijk 'in het bestuur van het te scheppen verzekcringsorgaan vertegen woordigd zuilen zijn. De vergadering besloot tot voorzitter 1 der cotfimissie ie benoemen dr. F. t. i Postluima,president-directeur van Cen- i traal Beheer. lngcvoige besluit der vergadering zal aan den minister van arbeid een uitnoodiging worden gezonden tot het aanwijzen van een ambtenaar, die de vergaderingen der hiervoren bedoelde commissie zal bijwonen. Verhooging van den accijns op gedistilleerd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een 'wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en van de belasting op hou-tgeesi. Blijkens de Memorie van Toelichting moet, waar de rijksuitgaven in den laatsten tijd onrustbarend stijgende zijn en daarvoor geen toereikende dek king aanwezig is, worden uitgezien naar middelen die op korten termijn hun baten kuimen afwerpen. Geen dei- bij de Staiten-Generaal thans aanhan gige belasting-ontwerpen kan hier dienen. De minister van financiën is echter van meening, dat daartoe o.m. een nieuwe verhooging van den gedis- blleerdaccijns zou kunnen worden aan gewend. Toen bij de wet van 3 Aprii 1919 de accijns op gedistilleerd werd verhoogd van 90 tot 150 per H.L. ad 50 ('beide bedragen zijn te verhoogen met de 10 crisisopcenten geheven volgens art. 37 der gewijzigde Leeningwet 1914) bestond de verwachting dat niet verder kon worden gegaan zonder het vloei der verhooging de versterking van 's rijks middelen in gevaar te brengen. Nu blijkt echter, dat het ver bruik van gedistilleerd d or dien maat regel al zeer weinig is gëorukt. in hei tijdvak var» 1 October J919 tot 1 Octo ber 1920 :heeft dit 32,560,336 liter be dragen of ongeveer 4.78 liter per hoofd der bevolking togen ongeveer 5.2 liter in de normale jaren van 1910 tot en met 1913. Onder deze omstandigheden kan er toe worden overgegaan uit den gedis- tillecrdaccijns meerdere baten te halen d-oor hem te verdubbelen. Wel is waar zal dan het verbruik afnemen, doch waar niet valt aan te nemen, dat die vermindering 50 van het tegenwoor dige verbruik zal bedragen, is het zeker dat de schatkist daarbij voordeel zal hebben. De minister schat de vermeer dering in ontvangst op 10 a 15 milli- oen gulden. Hij zou op zeer spoedige behandeling van het ontwerp prijs stellen. Een regeling betreffende de navor dering van accijns kan, zegt de minis ter, ditmaal niet in de wet ontbreken. Zij is overgenomen uit de wet van 4 December 1909. De ex-keizerin. Naar men uit Doorn mededeelt, blijft volgens de officieelc mededeeling van den lijfarts, de toestand van de gewe- zen Duitsche keizerin onveranderd ernstig. De verminderde krachten van het hart en de storingen, die daarvan het gevolg zijn, veroorzaken echter i voortdurende veranderingen in de uiterlijke verschijnselen van de ziekte. Een Nederlandsch contingent naar Wilna. J Naar het Haagsche Correspondentie- i bureau meldt, heeft de regeering in be- ginsel besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond om evenafs andere mo gendheden een contingent te leveren voor het internationaal corps, dat naar Wilna zal worden gezonden in verband met de volksstemming terzake van het tusschen Polen en Lithanen betwiste grondgebied. Verplichte Lichamelijke oefening. Naar het Correspondentie-bureau verneemt, kan de indiening bij de Tweede Kamer van het wetsvoorstel betreffende de verplichte lichamelijke oefening van de rijpere mannelijke jeugd binnen enkele dagen verwacht worden. De ontredderde spoorwegdienst De directie van de Ned. Spoorwegen heeft onderstaande instructie uitgevaar digd De aandacht van het stations- en treinpersoneel wordt gevestigd op de noodzakelijkheid, de treinen met be kwamen spoed te bedienen. Vertraging i moet zooveel mogelijk worden inge- haald. Het tegenover den zomer beperk te vervoer van reizigers en bagage twerkt hiertoe mede. Wel hebben ver scheidene treinen een grootere lengte dan voorhen, doch daartegenover is het oponthoud op de verschillende stations ve-dubbeid. Onder handhaving van de eischen der veiligheid moet hef personeel, belast met de freinbediening, het zijn eersten plicht achten, vertragingen in te halen. De dienstdoende chef en de hoofdcon- troieur hebben zorg te dragen, dat hun goede voorbeeld door het oersoneel wordt opgevolgd. De reizigers zullen zich dan daarnaar wel richten. Iedere minuut onnoodige vertaging en iedere verzuimde gelegenheid om vertraging in te halen, zijn fouten, door den trein dienst in het algemeen en door de be treffende beambten in het bijzonder be gaan. De ambtenaren en beambten zijn aan hun eer en plicht verschuldigd, de tegenwoordig opduikende klachten over laksche freinbediening onwaar te ma ken. De actie van het spoorwegpersoneel. Een buitengewone algemeene ver gadering van de Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft de houding van het hoofdbestuur in zake de loonactie goedgekeurd en besloten zelfstandig te blijven ageeren ter berei king van meerdere resultaten, aan het hoofdbestuur overlatende, welke mid- ben zeer vroolijk Zij keende zich om en strekte de hand met een lach uit, maar Lady Farnley stemde niet mee in dien lach. HOOFDSTUK XXIII. Met gloeiende wangen en schitteren de oogen bad Lucille Lady Farnley ge zegd, dat zij van plan was vroolijk te worden en op het oogeblik, dat zij die woorden sprak, was zij, zonder het te weten, op het keerpunt van haar leven. Zij zette zich tot het vroolijk zijn met koortsachtigen ijver, die mevrouw Dal ton en Lady Farnley verontrustte en Marie Verner veibaasde. Juist was de season in Londen voorbij en menschen keken uit naar uifnoodigingen om de landhuizen te bezoeken dus besloot Lucille gasten op den Hof te verzoeken. „Wat beeft men aan een rompslomp van een groot huis, als men het leeg houdt voor het heele jaar zeide zij tot Lady Farnley. „Ik wil veel menschen hebben ik wil het vol hebben. Wij zullen diners en picnics geven, en en wat is er nog meer hier brak zij af, terwijl zij bleef staan in haar rusteloos heen en weer loopen in de kamer. Het was slechts eenige dagen na het bezoek van Lady Farnley en Lucille was nog mager, maar daar straalde het koortsig, teringachtig licht in haar oogen, dat Lady Farnley had opge merkt, en een heldere blos kleurde haar wangen. „Dan komt de jacht", zeide Lady Farnley. „Dank zij Harry Herne, hebt u prachtig wild, naar men zegt, lieve. U zoudt eenige heeren kunnen vragen voor de jacht." „Ja, ja", bevestigde Lucille, een oogenblik de rustelooze oogen sluitend, toen zij terugbeefde bij het hooren van Harry's naam. „Wij zullen het voor huis vol geweren hebben", voegde zij er aan toe met een korten vreugdeloo- zen lach. Wat heeft men aan wild, als men niet jaagt „Arme Harry 1" mompelde Lady Farnley, „hij had moeten blijven." „Spreek niet over hem," riep Lu cille uit, een oogenblik wachtend, toen begon zij weer vlugger heen en weer te loopen. „U bent het geweest, die mij hebt aangeraden hem te ontslaan. Maar spreekt niet over hem, er zijn belangrijker zaken om over te denken. Wij zullen de plaats vol maken. U zult al uw vrienden uitnoodigen, al de heeren, die zoo vriendelijk voor mij wa ren." „Dan zullen wij het spoedig vol heb ben, lieve", zeide de oude dame. „Maar ben je zeker, dat je flink genoeg bent Je ziet er nog niet sterk uit, Lucille. Er is iets aan je, dat mij niet aanstaat, kindje". „Wat bent u bezorgd I Ik voel me heel goed, ik voel mij als een jonge leeuwin Wat heb ik aan dit grootc buiten en al mijn geld, als ik geen ple zier kan hebben Ik snak er naar Ik wensch veel menschen om mij heen te deicn hierbij aangevoerd zullen moeten worden. Daar de minister van waterstaat bij de bespreking met de directie der spoorwegen Maandag jl. geen beslis sing omtrent de loonregeling van het spoorwegpersoneel genomen heeft, zoo ais door hem was toegezegd aan den Bond van Ambtenaren in dienst der Nederl. Spoorwegen en den Neutralen Bond bij het onderhoud van Zaterdag 4 December, heeit genoemde Bond (B. A. N. S.) zich telegrafisch opnieuw tot den minister gewend er er op aan gedrongen de organisaties toe te laten tot de besprekingen, welke thans tus- sehen den minister en de spoorwegdi rectie over tie loonregeling worden ge veerd. De B.A.N.S. wees op de ontevreden heid onder het personeel, dat een direc te beslissing van het loonvraagstuk eischt. De stapte ta het bedrijfsleven. Men meldt aan „het Volk" dat ruim honderd arbeiders aan Van Deventers glasfabrieken te Delft zullen worden ontslagen, waarvan 95 tegen IS Dec. a.s.Hierbij zijn arbeiders met 20 dienst jaren. Het ontslag betreft niet alleen gasblazers maar ook mandenmakers en plaatwerkers. Ruim veertig buitenland- ders, Slowaken e.d. worden door dit rnassa-ontslag getroffen, Uit Martenshoek wordt gemeld dat een groote werkloosheid in .het scheep vaartbedrijf binnenkort staat te wach ten. Verschillenden personen werd reed# ontslag aangezegd, terwijl algeheels: stopzetting van meerdere scheepshou- iverijen staat te vreezen. Aan het personeel van de sigaren fabriek Huiberg en Vormer is einde de zer week ontslag aangezegd. Een 40- tal sigarenmakers komen daardoor werklooos. Het standbeeld van Jofian van Oldebameveidt onthold. Gisterenmiddag heeft de burgemees ter van Rotterdam, de heer mr. A. R Zimmerman, voor den aanvang der ge meenteraadszitting, het standbeeld van Johan van Oldebarneveldt, hetwelk is geplaatst in de nis onder de burge meesterskamer van het nieuwe stadhuis onthuld. De Rotterdamse iit Handels- en Landbouwbank. Een dezer dagen is ook de geheete oplage van het eerste nummer van een blad, dat door de Rotterdamsche Han dels- en Landbouwbank onder den titel van „Fortima" zou worden uitgegeven, door de justitie in beslag genomen. De bladen, die in Eindhoven zijn ge drukt, zijn per boot naar Rotterdam vervoerd en aldaar bij aankomst in een groote verhuiswagen overgeladen. De wagen werd echter door rechercheurs in plaats van naar het kantoor der Handels- en Landbouwbank, naar het paieis van justitie geleid. in het in beslag genomen orgaan is afgedrukt de uitslag van de ai geheele zien, te zingen en te dansen en vroo lijk te zijn Lady Farnley was verbaasd en ang stig en trachtte haar er van af te bren gen maar Lucille liet zich niet dwars- boomen. Een paar weken geleden had een ieder haar kunnen overtuigen, maar er was een verandering gekomen. Haar stem klonk ongeduldig en bevelend zij, die Susie had laten begaan en er nooit tegen was als men haar liet wach ten zij was nu gebiedend tegenover de bedienden en verwachtte directe ge hoorzaamheid. Zij scheen nooit rustig te zijn en veranderde ieder half uur haar voornemens. Zij beval, dat het rijtuig zou voorkomen en wanneer het voor stond, verklaarde zij kwijnend, dat het te warm was om te toeren. Soms sloot zij zich uren achtereen in haar kamer op en de bel voor het eten luidde te ver geefs dan weer ging zij naar de ont vangkamer en beval Marie voor haar te spelen, rusteloos op en neer loopend, wat mevrouw Dalton's bloed deed ver stijven. Maar hoe haar luim ook was, zij wilde niet gedwarsboomd worden dus kreeg zij ook haar zin in 't vullen van den Hof met bezoekers. Er werden uifnoodigingen verzonden, en daar de bosschen van den Hof be kend stonden als goed onderhouden en vol wild, en de eigenares de rijkste erf gename van het graafschap was, wer den de uifnoodigingen gretig aangeno men. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1