en Provincienieuws jN^ONDÊÏTsTUKESs Smtênun^ kunnen, maar we hebben de oorzaken niet in de hand. De regeling van het levensverzekeriags- bedrijt Naar het Haagsche Correspondentie bureau meldt, ligt het in de bedoeling van den minister van binnenlandsche zaken om het onlangs hem aangeboden wetsontwerp <ler commissic-Niermijer, betreffende de regeling van het levens- verzekeringshedrijf.vrijwcl onveranderd over te nemen en de indiening zoo spoe dig mogelijk te bevorderen. Handelsregister en Kamer van Koophandel. De vaststelling van de algemecne maarregelen van bestuur en Koninklijke besluiten ter uitvoering van de Han delsregisterwet en van de wet op de Kamer van Koophandel heeft de nieu we wettelijke regeling op de Kamers van Koophandel en Fabrieken en het Handelsregister voltooid. De inwer kingtreding van beide wetten kan nu spoedig worden verwacht. Het ooger.blik is derhalve gekomen om op de nieuwe bepalingen, die in ruimen kring toepassing moeten vin den, meer algemeen de aandacht te vestigen. Daarom heeft de atdeeiing Handel van het departement van land bouw liet nuttig geacht deze bepalin gen in ééne uitgave te vereenigen en daarin tevens een kaart van de gebie den der verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken op te nemen. Onderwijzers bij de volkstelling. Teneinde het belangrijke werk der 10de jaarlijksche volkstelling goed te doen verloopen, hebben Ged. Staten aan de gemeentebesturen in de onderschei dene provincies medegedeeld, dat het wenschelijk is, wijl vele onderwijzers, ats volksteller benoemd zijn, hun gele genheid te geven die taak volledig te vervetten. Daartoe is het «oocfig dat hun gedurende de eerste Januari-week ver- tol worden verleend, of wèl deze wijzi- r ging in de vacamieregeling der scholen wande getroffen, dat de Kerstvacantie dit jaar in ieder geval tot 6 Januari worde verlengd. Aan de hoofden van scholen is medewerking verzocht, tij dig in dien geest een leerplan-wijziging in te dienen. De onderwijzer-votkstel- ter zal een ontheffing hebben aan te vragen 'bij Ged. Staten (Wet L.O.), om dit nevenambt te vervuilen, waarbij be doelde colleges eene gunstige beschik king bij voorbaat toezeggen. Samenwerking van Vrijzinnigen. „De Nationale" schrijft over het con ceptprogram voor de nieuwe partij Men heeft de veronderstelling geop perd, dat het heel wat voeten in de aar de gehad moet hebben tot overeenstem ming te geraken. Zij die dit meenen, vergissen zich. Zóó algemeen was de overtuiging, dat aa*n de verdeeldtisid een einde moet komen, en zóó voelde ieder, welken kant het uit moest, dat men nauwehjks over de bedoeling, mee- rendeels slechts over de redactie van de program-punten had te discussieeren. Met welke mededeeling tevens een andere veronderstelling is weerlegd. Het program is vaag genoemd, en die vaagheid zou het gevolg zijn van het feit, dat men velen bevredigen wilde. Indien het program hier en daar vaag is, dan komt dit, omdat een beginsel program moeilijk anders daneenigs- zins vaag kan zijn. En men wilde een beginsel-program, omdat ieder verlost wilde worden van de waschlijsten, waarin langzamerhand de politieke pro grams waren ontaard. Naast het begin sel-program kan voor iedere verkiezing een program van actie worden opge maakt dat natuurlijk met de vastge legde beginselen niet in strijd mag zijn. Zoo Wijft men actueel, en ziet zich niet telkens verplicht een deel van het (hoofd-)-program als verouderd ter zij de te stellen. Er is door de opstellers van het con cept-program geen enkele poging ge daan menschen bijeen te brengen die niet politiek bijeen hooren. En allicht zal de nieuwe partij meer homogeniteit vertoonen dan b.v. de Roomsch-Katho- lieke, de sociaal-democratische en de anti-'revolutionnaire partij. Al zal, wan neer het om politieke winst of parhJ- belangen gaat, haar discipline wellicht nu en dan bij die van de beide eerstge noemde partijen achter staan. Dicipline cn liberale geest verdragen zich nu eenmaal (moeten wij zeggen helaas?) slecht. VL1SSINGEN, 9 DECEMBER. Uitvoering Padvinders Gisternavond werd in de zaal van den heer Harsveld een propaganda-avond gehouden door de afdeeling Vlissingen van de Nederlandsche Padvinders. On langs meldden we reeds iets van dezen avond, toen nl. bericht werd dat de meisjes-afdeeling was opgericht. Dat de padvinderij een belangrijke plaats in onze stad is gaan innemen, moge uit het onderstaande blijken. Nadat een strijkje een nummei hau teil gehoore gebracht, opende de voor zitter den avond en hij begon me. een woord van welkom tot de autoriteiten en verdere aanwezigen. Tegenwoordig waren de vice-admiraat van Zeeland, overste Gleysteen, de burgemeester van Vlissingen, mevr. van Woelderen, de heer Fens, secr. van het hoofdbestuur, jhr. van Adrichem Boogaert, districts commissaris. De heer Teerling stelde het op hoogen prijs, dat genoemde auto riteiten van hun belangstelling deden blijken en in zijn openingswoord gaf ue voorzitter nog eens eenige toelichting omtrent nadvinderij. Een extra woord werd tot"de padvindsters gericht, wel ke dezen avond voor de eerste maal of ficieel aanwezig waren. En nu nam de uitvoering een aan- I vang. Het podium was met palmen ver- j sierd, welwillend door de firma Witte afgestaan, en de indruk van het schil- derachtig uniform van alle jongens te- gen dat groen was alleraardigst. De hopman, de heer van Dijk, stelde troep I en II voor, waarna tamboers en hoorn blazers het groot saluut deden hooren. Toen had nog een plechtigheid plaats en wel het uitreiken van een viag aan elke troep. Een dames-comité, waarin o.m. echtgenooten van bestuursleden zitting hadden, had in korten tijd deze vlaggen vervaard,gd en bij monde van één der leidsters had de uitreiking iplaats, waarna deze dame en de hop- iran dank brachten aan het comité. Spontaan hieven de jongens een drie werf hoera aan. Nu kregen wij een paar keurig ge speelde viool-soli te hooren, die uitne mend werden begeleid. Daarna kwamen eenige rustig en zeker uitgevoerde gymnastiek-oefeningen. waarna de hop man zijn vaardigheid loonde in sne1- teekenen. In een oogenblik kregen we verschillende portretten en teekeningen te zien en de hopman oogstte veet bij val met zijn vaardigheid. Het strijkje zorgde voor afwisseling en hield de goede stemming er in. Gaar ne vermelden we nog de keurige zang nummers van een jeugdige sopraan en toen deze bloemen ontving, brak een hartelijk applaus los. De Indische dans, vóór de pauze, was eveneens de moeite waard. Wij kunnen wel van een schit terend gesiaagden avond spreken. Tijdens de pauze had de verloting van de door de jongens vervaardigde voorwerpen plaats en na de pauze werd een blijspel „De nieuwe Pa" met veel succes opgevoerd. Een compliment aan de jongens voor hun natuurlijk, onge dwongen spel. Na afwerking van het programma dankte de voorzitter voor de ondervon den medewerking en de belangstelling van zoo velen, waarna nog een paar uurtjes gezellig werd geconverseerd en gedanst. Nog varmeiden we, dat padvindeis uit Middelburg en Terneuzert aanwezig waren, die respectievelijk een nachte tijken wandel- en watertocht tegoed hadiden Blijkens mededeelingen van den heer dr J P. Cannegieter, vrijzinnig her vormd predikant te Middelburg, op een door de Dageraad" uitgeschreven de batavond, heeft ds. Telkamp, predikant bij de Ger. kerk aldaar in zijn gebed op 14 November in de Noorderkerk God verzocht dr. Cannegieter's mond te doer, verstommen, opdat het gif van diens woorden geen schade zóu doen. Dr. Cannegieter voegde hieraan toe, dat deze weinig christelijke en ver draagzame woorden, door ds. Telkamp zelf schriftelijk ter zijner kennis zijn cebracht en dat hij geantwoord heeft met verzoek om op de vergadering te komen. Dr. Cannegieter zeide niet te weten of ds. Telkamp op de vergade ring aanwezig was, doch hij wenschte met dezen man ook geen kennis te ma ken. Het kermis-vraagstuk. Gisterenavond werd in de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg een zeer druk bezochte vergadering gehou den in verband met de daar nog steeds brandende kwestie van het al of niet afschaffen van de kermis. De vergadering werd voorgezeten door het middenstandsraadslid, den heer M A. Maljaars, die er op wees, dat men reeds ƒ36000 voteerde voor een sportterrein, dat nog te klem zal zijn en nu wil men de kermis afschafien, die 10.000 opbrengt en volksfeesten houden, die 30.000 zullen kosten. Op voorstel der socialisten is nu een commissie uit den raad benoemd, om de mogelijkheid van het vervangen van de kermis door volksfeesten te overwegen en spr. meent, dat een adres met vele handteekeningen naar den raad moet, om op behoud van de kermis aan te dringen en dat de raadscommissie ver zocht moet worden, met een commissie uit de burgerij en de vereeniging van kermisvakgenooten samen te werken. Namens deze vereeniging sprak de heer Giezen uit Breda, die zeide, dat voor- en tegenstanders der kermis el kaar beten moesten teeren begrijpen en dat de Zaandamsche feestweek uitste kend is geslaagd, terwijl het volksfeest te Maastricht zonder kermisattracties een fiasco is geworden. „V Spr. zou gaarne zien, dat zijn vakge- nooten, die niet anders willen dan me dewerken aan veredeling van de kermis, meer erkend en gehoord worden. De heer mr. J. Adriaanse, vrijz.-dem. raadslid en voorzitter der betrokken raadscommissie zeide, waar de commis sie nog geen vergadering heeft gehou den, geen positieve toezeggingen te kunnen doen, maar adviseerde de Vei- eeniging een lid aan te wijzen, die zoo gewenscht de commissie inlichtingen kan verschaffen of met de commissie kan confereeren. De sociaal-democratische wethoudei. de heer J. Onderdijk, kwam er tegen op, J dat er een politiek relletje tegen zijn fractie van wordt gemaakt, hij herinner de aan liet compromis met andere par tijen, waarbij rechts als eisch stelde af schaffing der kermis, maar door de S. D. A. P. en de V. 1). werd toegezegd alleen dan daartoe te zullen medewer ken als zeker is, dat een> goed volks feest kan worden gegeven. Om dit te onderzoeken werd de commissie inge steld. Het sportterrein was zeer noodig en komt al 10 jaar te laat voor Mid delburg. De heer Giezen meende, dat de heer Onderdijk het geheel met hem eens is, men wil alle samenwerken om de ker mis te veredelen. De heer .Maljaars protesteerde er te gen, dat men hem verwijt er een politiek relletje van te maken. intussctien werd besloten het rapport van de raadscommissie af te wachten. nwMii mini ■■uamniiMiiiiMiiiiiiiH—niBm—m uim i» KERK- EN SCHOXLNffiUWS. Ds. Netelenbos. De algemecne synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk heeft in hare vergadering van 2 dezer besloten den 'heer J. B. Netelenbos, voormalig predikant bij de Gerefor meerde kerk te Middelburg, toe te laten tot het coHoquiem doctum. De Kerk <si ds tractemeuteii. De lieer L. W. Bakhuizen van den Brink, secretaris der Synode van de Ned. Herv. Kerk, heeft onder den titel „Staat en Kerk" een overdruk in 't licht gegeven van zijn beschouwingen in het „Hbld." over de kerk en de predikants- tractementen. Hij stelt daarin een gewe tensvraag aan regeering en volksverte genwoordiging, een vraag die neerkomt op het verlangen, dat zij liet hunne zui len doen tot verbetering der predikants- tractementeii. z MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine ad interim is de officier van ge zondheid der le klasse dr. F. H. ter Poorten, thans geplaatst te Amsterdam, met I Januari a.s. gesteld ter beschik king en zijn de luitenant ter zee der 2e klasse H. G. de Bruyne en de officie ren-vliegenier der 2e klasse E. E. de Jong en H. W. J. Doom, thans geplaatst bij den marine-luchtvaartdienst, met 11 December a.s. gesteld ter beschikking. Bij Kon. besluit van 6 dezer is de heer J. F. Vliegenthart, met ingang van 16 dezer, benoemd tot eerste onderwijzer bij de opleidingsschool voor monteurs bij de Kon. marine te Amsterdam. BaUex verentTr«r«rteItJktói éer re4*cUc »e c*fie wmrót «let Uruggojeren Mijnheer de Redacteur, U zult mij wel eenige gastvrijheid in uw blad willen verieenen, tot eenig ver weer naar aanleiding van het ingezon den stukje, geteekend V., onder het op schrift „Wie een kuil graaft" enz. Niet alleen dat hier onjuistheden worden gedebiteerd, bovendien zal nog moeten blijken of „wie" wel in de kuil is geval len. Naar mijne meening hebben V. en de bakkerspatroons te vroeg een juich toon aangeheven. Dat de voorzitter van S. n. V. voor verreweg de meeste bakkerspatroons een sta-in-den-weg is, is voLdocnde bij de bakkersgezellen be kend, omdat hij het is geweest die on vermoeid, onverdroten geijverd heeft om in de meer dan ellendige toestanden in liet bakkersbedrijf eenige verbetering te brengen. Zie M. de R. tot goed begrip van bet ingezonden stukje, dien ik, en ik kan niet anders om de zaak zelf in zijn juiste verhoudingen naar voren te brengen, een stukje geschiede nis te schrijven om duidelijk uit te laten komen, door welke onedele motieven V. is geicid tot het schrijven van zijn stukje. Het is nog .maar enkele jaren geleden, dat een onderzoek werd ingesteld naar de toestanden in het bakkersbedrijf, waarvan de resultaten in een rapport zijn neergelegd, wat ook is ondertee kend door V. #70, 80, 90 tot 100 uren per week, nachtarbeid inbegrepen voor !0, II en 12 gulden per week was geen zeld zaamheid. Na Jang onderhandelen werd c(e arbeidsiijd voor 't kleinbedrijf teruggebracht op 70 uren (zegge 70 uren) met een luttele verhooging van loon. Dergelijke toestanden kwamen voor bij patroons die nu op hun lauwe ren rusten, die rijk .geworden zijn ten koste van het levensgeluk hunner ge zellen. Nog waf later wend de arbeids tijd weer geregeld en teruggebracht op 65 uren. Ats men nu denkt, dat die pa troons den werktijd zouden handhaven heeft men het mis,want niet alleen werd die arbeidstijd vér overschreden, in ver reweg de meeste gevallen werd het overwerk niet eens betaald. Sukkels van jongens werden geëxploiteerd voor een fooi per week, ja een goede jongen, Hink van lijf en 'leden werd zelfs buiten de deur gezet, omdat zoo'n sukkel be ter kan worden uitgezogen, en het werk kwam er toch mee klaar. Als wij dan vroegen, om toch de loonen te handhaven, trok zoo'n patroon een meewarig gezicht en beriep er zich op, dat hij zoo'n man of jongen niets kon 'laten doen. Zelfs aan volwassen gezel len, werd het overeengekomen loon niet uitbetaald. Steeds werd er aan ge tarnd. Desniettemin is door taai volhar den. door nimmer te rusten van den kant dar vakorganisatie een behoorlij ke verbetering in het bedrijf tot stand gekomen. Doch met ieede oogen hebben wij het steeds aan moeten zien, dat de werktijd afgrijselijk iang bleef is het dus wonder dat de bakkersgezel met vreugde de wer-Aaiberse begroette, die den nachtarbeid af zou schaffen, den werktijd regelen zou, zoadat er eens een moment zou komen in zijn leven, dat hij voor zijn huisgezin zou zijn, wat hij moei wezen, de medehelper met zijn vrouw in de opvueding der kinderen. Toen ,nu de wet-Aalberse in uizicht werd gesteld, heeft S. n. V. meermalen dringend .gevraagd breng U den ar beidstijd geleidelijk terug tot op 50 uren, dan is, wanneer de 45-urige werk week wordt ingevoerd, de sprong voor het bedrijf niet groot, doch neen, de pa troons oordeelden, dat wanneer de wet werd ingevoerd, het tijd genoeg was. Och, men was eenvoudig niet van pian, de wet serieus na te leven, wel wetende dat controle zoo uiterst moeilijk zou zijn. Nu zoover mij bekend heeft alleen de Coöp. Ver. „Broederband", dit met succes toegepast. Op 24 October j.i. trad de wet in werking, maar behalve bij enkele patroons, hebben ze allen ge daan of de wet niet bestond. Zelfs V. heeft zich daarover meermalen be klaagd. Door ons is er op gewezen, dat de gezeilenoirganisatie het aangewezen lichaam zou zijn, die de beschermende bepalingen had hoog te houden. Geval len zijn ons bekend, dat er van 15 tot 20 uren per week te lang wordt ge werkt. Door S. n. V. is een coretrole- systeeem in eikaar gezet (niet door mij) wat in November is toegepast, wat echter in de maand December is uitge schakeld met het oog op de feestdagen, omdat het dan uiterst moeilijk is, zich precies aa-n de regeling te houden. Nu hebben wij in de maand November twee patroons gecontroleerd, waartoe ik geen last h^jj gegeven, maar volgens besluit, genomen op een vergadering van S. Ti. V. die twee .patroons, waarvan de één jongens exploiteert, de ander een gehuwde gezel 714 gulden te wei nig foetealt, hebben de wet met 10 tot i7 uren in één week overtreden. Eén van die patroons nu, was daar zoo gebeigd over, dat hij meende dat „de Broederband" octk gecontroleerd moest worden, en dus zelf op post ging staan. Nu gingen die patroons van het dwaze standpunt uit, dat mijn persoon tje met ,,de Broederband"vereenzelvigd was, terwijl ik ais broodbezorger, dus ats knechtje, een zeer bescheiden plaats inneem. Als ik dus iangjer zou hebben gewerkt (wat ik ontken) dient eerst te worden uitgemaakt, of ik dit uit mezelf gedaan heb, of op last van mijn chef. Het eerste is natuurlijk een onge rijmdheid en dus heb ik niet overtreden. Wat nu het tweede betreft, door het bestuur van „de Broederband" is een werktijdregeling ingevoerd, die zich volkomen bij 'de wet aanpast en wel nergens wordt de wet zoo in al zijn komsekwenties toegepast als wel in de Broederband", dus ook op last van het bestuur heb ik niet overtreden. Men zal vragen wat is er dan gebeurd Vrij dag 3 December was mijn tijd van wer ken tot 's avonds 8 uur. Toen is door mij met nog een anderen gezel met wer ken gestopt en hoogstens 7 minuten over 8 heb ik de bakkerij veriaten. dus na 8 uur niet meer gewerkt. En ziehier lezer(es) voor deze 7 minuten word ik in de krant gezet, en dat door patroons, die de schandelijkste wantoestanden hebben gehandhaafd. Dit gebeurde dan 'nog op den voor avond van St. Nicolaas, en dus op een dag die over-overdruk is in een bak kerij, en als ik had willen controleeren, hoeveel er bij de patroons is overge werkt, kon ik, in' plaats van minuten j van mij, dit in uren veranderen voor hen. Na hetgeen ik heb laten voorafgaan, zal het u, lezer(es) duidelijk geworden zijn, waarom ik genomen moest wor den. Aan u dus de conclusie. Tot slot dit Als „S. n. V." een ver gadering belegt over de toestanden in het bakkersbedrijf, noodig ik ieder die belang stelt in deze zaak, uit, eens te komen, en ik ben óvertuigd, dat u met walging vervuld zult worden over het gedoe en het gesol met de belangen van den bakkersgezel. Aan u, mijnheer de redacteur, een woord van dank want ik ontwaar tot mijn schrik, dat ik niet bescheiden ben geweest, maar heusch, ik kon niet anders, er staat voor mij te veel op het spel. L. P. VAN OORSCHOT. Voorzitter „S..n,V." ein lid van den Raad. DE REGEERINGSVERKLARING IN DE BELGISCHE KAMER. De Belgische Kamer behandelde gis teren de regeeringsverklaring. Vander- velde, minister van justitie, zegt Wij willen de vrijheid van vereeniging, de politieke vrijheid, de godsdienstige vrij heid beschermen. Aangaande den te rugkeer van Duitsche onderdanen in België zei de minister ik ben internationalist, ik meen, dat onze grens geen Chineesche muur voor de Duitschers moet zijn wij moeten met alle volken handelsbetrekkingen hebben. De vergunning om in België terug te keeren werd steeds geweigerd aan alle Duitschers, wier houding en gedrag laakbaar is. Na heftige aanvallen van den Katho lieken Vlaming Van Cauweiaert tegen STAATSLOTERIJ. 2e Klasse 3e Lijst. Trekking van 9 December 1020 No. 4382 2000. No. 1859 f lOOü, Nos. 12134 15492 f 400: No. 16396 ƒ200 Nos. 14040 22735 14818 15276 2195» ƒ100. Prijzen van ƒ30. 8 52 83 90 165 174 233 237 295 296 300 306 412 54» 550 616 729 785 832 858 95» 984 1007 100S 1050 1200 1305 138» 1479 1501 1558 1576 1742 1781 18(16 1836 1897 1984 2040 2055 2166 236J 2443 2606 2615 2622 2714 2786 2846 2877 2884 2887 2893 2909 2945 2949 2966 3039 3079 3117 3124 3188 3212 3238 3255 3297 3305 3365 3366 336? 3501 3537 3542 3568 3584 3634 3740 3805 3846 3914 4010 4011 4040 4118 4156 4194 4225 4282 4417 4446 452» 4538 4572 4704 4868 4877 4892 5003 5018 5047 5054 5190 5272 5327 5361 5491 5547 5579 5622 5699 5745 5753 5769 5780 5818 5888 5889 5898 5923 5939 5980 5985 6026 6066 6097 6196 6240 6287 6318 6469 6509 6520 6530 6541 6515 6647 6854 6909 6974 7021 7038 7040 7099 7107 7173 7179 7273 7317 7390 7438 7443 7490 7503 7528 7582 7675 7760 7807 7814 7833 7863 7902 8014 SU0 8143 8146 8199 8209 8281 8343 8398 8522 8594 8693 8721 8828 8846 8870 9002 9049 9050 9077 9097 9249 9293 9302 9347 9488 9527 9590 9628 9689 9701 9763 9775 9799 9924 10013 10022 10033 10062 10109 101!» 10177 10179 10198 10218 10237 10239 10264 10279 10307 10334 10363 10393 10416 10504 10506 10614 10758 10-836 10949 10957 10973 10979 10985 11031 11038 11190 1123011296 11297 11509 11657 11756 11849 11877 11892 11893 11936 11950 11993 12006 12029 1214» 12147 12182 12214 12263 12264 12275 12289 12294 12324 12396 12530 12590 12614 12621 12631 12636 12725 12735 12825 12840 12943 13302 13358 13398 13460 13482 13601 1368» 13691 13804 13808 13872 13885 13897 13901 14024 14102 14283 14293 14443 14453 1454Ó 14546 14582 14680 14713 14834 14904 14978 14991 15010 15036 15107 1513015251 15271 15294 15297 1529815316 15319 15397 15408 15420 15537 15558 15569 15643 15648 14756 15765 15840 15855 15870 15888 15897 15985 16041 16045 16057 16120 16146 16182 16193 16219 16222 16231 16308 16316 16322 1635» 16388 16432 16446 16454 1646516504 16515 16523 16540 16558 16568 1660! 16641 16642 16645 16697 16703 16789 16816 16837 16912 16929 16935 16957 17085 17135 17168 17183 17203 17213 17222 17324173491740817432 17446 17475 17613 17615 17638 17644 17685 17710 17737 17771 17922 17928 179451801» 18035 18094 18269 18282 18290 18393 18452 18578 18623 18690 18773 18828 18977 19001 19033 19185 19223 19231 1924519287 1934» 19399 19440 19493 19502 19558 19596 19629 19657 19703 19808 19841 19979 19988 20076 20114 20123 20194 20276 20418 20533 20572 20585 20547 20727 20755 20805 20842 20858 20910 20919 20947 20964 21010210192104» 21070 21081 21138 21174 21229 21260 21272 21283 21408 21489215062156421601 21621 21644 21701 21731 21747 21813 21843 21878 21894 21919 21924 21985 21988 21997 220IS 22024 22040 22142 22190 22208 22288 2230» 22321 22346 22366 22401 22425 22596 2zoi3 22644 22687 22720 22827 22880 22961 6852 het verbond met Frankrijk, verklaarde Jaspar, de minister van buitenlandsche zaken, dat-de regeering een politiek van veiligheid, vrede en onafhankelijk heid wilde. Het verdrag van Versailles vormt voor Duitschland een waarborg tegen een nieuwen aanval van de oude vijanden. Wij moeten daarvan de strikte uitvoering eisclien de rechter oever van den Rijn moet geneutraliseerd blij ven. De minister heeft vertrouwen in den Volkenbond, welke een vasten waarborg vormt voor België. De minis ter verlangt verder een verdedigend verbond tusschen België, Frankrijk eu Engeland. België wil geen veroveringen, geen avonturen het wil vrede en het einde van de economische ontwrichting. Daarom waren wij ook voorstanders van het beginsel om met de Russen economische betrekkingen aan te knoo- pen. Wij willen onafhankelijk zijn en van niemand bevelen ontvangen. DE VOLKSSTEMMING IN GRIEKENLAND. De „Daily Chronicle" bespreekt den uitslag van de Grieksche volksstem ming, waarbij zoo goed ais het geheele volk voor koning Konstantijn heeft ge kozen en het blad zegt Door te stemmen voor den terugkeer van koning Konstantijn hebben de Grie ken een -reeks van oorzaken en gevolg trekkingen in beweging gebracht waaruit automatisch een herziening van hun winsten in Smyrna en Thracië moet voortvloeien. Zij kunnen hun nieuw verworven gebieden niet benouden zonder steun en behalve de geallieer den hebben zij niemand in de wereld, die hen werkelijk en krachtdadig ka» steunen. Dit is de toestand, waarmee dc premiers zich moeten bezig houden, als zij over veertien dagen weer bijeenko men, tenzij Konstantijn voor dien tijd blijk geeft van een geest van zelfver loochening dien niemand bij hem zoekt. De „Daily Telegraph" merkt op, dat in verband met den uitslag van de jongste verkiezingen dit resultaat van dc volksstemming verwacht kon wor den. Het blad wijst verder op de be richten volgens welke de nationale vergadering, die alleen het recht heeft het besluit van Zondag j.i. te ratificee- ren, niet onmiddellijk zal worden bij eengeroepen, maar eerst na eenigen tijd, misschien na een maand een der gelijk uitstel zou zeer voorzichtig zijn en liet blad acht het zeer wel mogelijk, dat in dien tusschcntijd een eenigszins anderen weg wordt ingeslagen, waar tegen niet zooveel bezwaren te opperen zouden zijn, door bijvoorbeeld een van de prinsen op den troon te roepen In plaats van deL de mogendhell zijn GriekeniaB ren, dien JietP Het blad 1_ voor dergelijkB de toestand i<r moet eenvoudl nissen afwacii| DE VROI Dr. SchmeeJ van Duifsch- rede te Dresdd de bewijzen vl matige Duitsl fingen onder regeeringen hel hebben, dan of waarloosde pil rechtspraak, dl mieën en de hekj der j rvbotl Oost-Azië. De Volkenbl tvoort -vol ga Juut de verpli] der inheemsche der een mandl landstreken te twijfel, dat de over zijn vol Duitschland, stemming zou wensehen van DE ONTRUII De correspon Konstantinopel de honderdduiz ontruiming van pen van Wrang nomen voor dt Alles moesten steek laten om ite redden. Genei schuit die maar sonen kon drag] pen binnen de 1e zinken, gecha ste vaartuigen, ehines beschikte lingen samengef die men ter be meestal defecte vele gevallen Zee bleven liggJ wel in orde, daf kolen. Gelukkig' weer, want menl vaartuig zou hel wind niet hebbel Het verblijf 0p| de ongelukkigenf men had ze zoo i gen. dat zij niet é»e schpen, die m den bergen, had samengedrongen, kolenbunkers, de booten dezer sch stopt met mensch Zes dagen ach arme slachtoffers der in dien tijd c «en gaan zitten. wenschte te gaan beurt wachten, en er trad ai spoil groote vervuilinJ lucht omgaf de scl al die vuiligheid werden menschen] vrouwen kwamen Een gewonde moei het koudvuur was L gezet. Deze operatl een kolenbunker, had men geen )ev| eene ontbrak het brood op andere de schepen den Bol gen er hariroerendJ Een Amerikaanschl een kleinen voorral honderd vrouwen ieder een beker die evenzeer door" den, moesten toezit de gelegenheid war meite ook maar e Toen de vluchtel Konstantinopel ha. het overvloedig te schen, die geen ondl genheid hadden doornat. Tragische tooneel Een vrouw, die haai was, werd krankzini xijn verloofde nie schoot zich een kof Waar moet men r koude lijdende men: menië, Servië en Gri misschien eenige du Voor de soldaten w Gallipoli en Tsjatalo richt. Binnen vijf 150.800 menschen op stantinopel aangekor alle middelen ontbloi der hen mag al vo< Rebels aan bankpapi doch bij inwisseling kunnen zij daar nog hekomen. Arbeid kt Jinden. De autoriteite reling binnenstroon menschen niet gerek. wa zij kunnen. Ook d dadigheid grijpt in. uwer menschen nog g DE VROUWEN I Daar de vrouwen e speien in t J er te Dublin een-ii "rouwen op straat a!

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2