130 De Vrouwe van Damt DONDERDAG 9 DECEMBER. 25 KAMEROVERZICHT -- NO. 5S9* 58e Jaargang SitgaviFiini F. VIN OF VELDE If, Kleine Harkt 58, Vlissingen. Teleieon Intarc. 10. Verschijnt dagelijks, eitgizsiiiiii ip Zondag ei algemeen erkends Cbrishlijke Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND ■I 92Ö!- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2 50 Voor Belgtë f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. iife ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels fl.fO; voor iedere regel meer 26ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- j kerd tegen ongelukken voor: i VOOR HET ZIEKENHUISFONDS. Vorige opgave f 23398.93 Batig saldo Bloemenverkoop „de Club"11.45 klem van de overleden Vliss. Zwemclub 2.11 Vereeniging Verpleegsters en ex-verpleegsters verkoop sluitzegejs 6. Totaal 23418.49V2 PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. Afkondiging van de uitvoerbaar verklaarde kohieren No. 2 en 3 van de Plaatselijke Directe belasting naar bet inkomen over het jaar 1920/1921. Burg. en Weth. van Vlissingen, maken bekend dat de kohieren no. 2 en 3 van de Plaatselijke directe belasting naar het in komen over het jaar 1920/1921, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun bestuit van 4 December 1920, no. 107 en IOB, te zijn goedgekeurd, op heden in af schrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergetegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar ftet behoort, den 9 December 1920, Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. gulden bij levens- gulden bij dood Aföfö gulden bij verlies lange ongeschikt-^11|f door van een hand, heid tot werken. vUv een ongeluk. voet of oog. nistratieven rompslomp zat meebren- j gen. Portvrijdom is het groottse schan- j daal bij de post geweest, omdat alles gulden bij verlies van een duim. j gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. juyaguwwiiBi nwiiawg; SCHOOLGELD. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier no. 1 voor het schoolgeld op de Handelsschool, met 2-jarigen cursus, schooljaar 1920/1921. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat het kohier no. 1 voor het schoolgeld op de Handelsschool met 2-jari- gen cursus, voor het schooljaar 1920/1921, ma door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bii hun besluit van 4 December 1920, no. 110, te zijn goedgekeurd, op heden in af schrift gedurende den tijd van vijf maan den op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 December 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP SCHOOLGELD. Afkondiging van de uitvoerbaar verklaarde kohieren no. 1 voor het schoolgeld op de Openbare Lagere Scholen, schooljaar 1920/1921. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat de kohieren no. 1 voor het schoolgeld op de openbare lagere scholen A, B, F en D en C en E, en de herhalings cursussen voor jongens en voor meisjes voor het schooljaar 1920/1921, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 4 December 1920, no. 110, te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift ge durende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 December 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. door CHARLES OARVTCE. Geautoriseerde vertaling van P. WESSEL.1NTC—VAN ROSSUM. 751 Jftsdruk verboden.) Gedurende haar geheele ziekte had den Marie en mevrouw Dalton haar opgepast met een toewijding, die rriet grooter had kunnen zijn. Marie Venter had haar nauwelijks verlaten, maar zat naast het bed, acht gevend en luiste rend naar ieder woord dat bij nacht of dag over de brandende lippen mocht komen, maar er kwam geen woord. Het scheen of Lucille haar hart achter slot en grendel had geplaatst, en alles had weggedaan, wat verbonden was met Harry Heme en de diefstal. Zijn naam kwam nooit over haar lippen, zelfs toen de koorts op het hevigst was; maar Marie Verner zat haar gade te slaan en wist dat de geest maar voor een oogenbiik verdoofd was, en dat het verleden weer bij haar zou opko men. lederen dag, somtijds tweemaal daags, kwam Merle naar den Hof, en Marie Verner sloop dan naar beneden om hem eenige «ogenblikken te spre ken. Denkt u dat zij sterven zal vroeg hij eens somber, en Marie Verner h-ad TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag maar op kosten van de post geschiedde j terwij! diverse departementen en rijks- Het spoorwegdebat heeft een mager j instellingen dit hadden te betalen. De resultaat opgeleverd. Van de ingedien- j P?s,j P1. commercieel worden geleid de moties heeft adeen die van den beer i en bet is dus een eerste eisch dat niets v. Rappard, om een deskundig onder- grabs wordt gedaan, zoek in te stellen naar de oorzaken der j amendement werd verworpen ontreddering bij spoorwegen, genade z0°dat oe porfvnjaom verdwijnt. Het gevonden. De minister heeft de motie- 1 wetsontweip wera aangenomen met 49 Vzivrri t-\ 1 ctammnn Treub, die het advies van den Loonraad wilde laten opvolgen en de motie-Klee- rekoper, die geen wijziging wilde bren gen in de verkiezingswijze van leden van den Loonraad, afgewezen en de Kamer heeft die afwijzing bevestigd. Ook de motie-van Ravesteijn, om het ontslag van een commies en een klerk bij de S.S. in te trekken, werd verwor pen. Minister König heeft hoop, dat tech nische verbeteringen spoedig verbete ring zullen brengen in den algemeenen dienst. De oorzaken, dfe hij aanwees voor de ontreddering, waren gelijk aan die, welke in de kranten al uit endc na zijn behandeld. Inzake de loonbepaling houdt de minister vast aan den kinder bijslag, dien hij aan den Loonraad in overweging gaf. Vervolgens was de wijziging der post- wet en postpakketwet aan de orde, waarbij de tarieven aanmerkelijk wor den verhoogd. Dat is eigenlijk nog niet het belangrijkste van deze wijziging. Belangrijker is, dat de minister van de Kamer de vrijheid vraagt, om bij Ko ninklijk besluit de tarieven te mogen .vaststellen, terwijl alleen een maximum in de wet wordt vastgelegd. Tegen dat stelsel kwam de heer Teenstra op. Als de Kamer die vrijheid aan den minister geeft, heeft zij alle medezeggenschap bij het vaststellen der tarieven verloren. De heer Teenstra wenschte die medezeg genschap niet los te laten en diende daartoe de noodige amendementen voor in. De Kamer zou machteloos staan als de minister het tarief verhoogde, al vond de Kamer dat dit niet noodig is of niet wenschelijk. De minister scheen het niet precies te begrijpen of hij deed maar alsof. Het ging hier niet om de tarieven, maar om de vrijheid van vaststelling voor de Ka mer te behouden. De voorstelling, die de heer Bongaerts gaf, dat de minister nu ook de tarieven beneden 10 cent per brief kan brengen, beteekent natuurlijk niet veel, want daarvan komt natuurlijk niets meer terecht. Wanneer dit wetje dc macht geeft aan den minister en zijn ambtenaren, dan weten wij zeker, dat de tarieven spoedig op het maximum zul len staan en dat het onmogelijk is ze te verlagen, omdat het in het belang der ambtenaren is, dat het bedrijf geen tekort oplevert en het ruim in zijn gel den zit. Het amendement-Teenstra werd met 55 tegen 10 stemmen verworpen. Onbegrijplijk was het verzet van den heer Teenstra tegen de afschaffing van den portvrijdom, omdat dit veel admi- de schouders opgetrokken. ,,!k denk het niet. De oude dokter kijkt zoo ernstig als een uil, maar ik geloof niet, dat zij sterven zal. Haar trots zal haar redden. Wat moet zij Harry Herne lief gehad hebben Hij keek zeer boos. „Wij deden beter dit alles te verge ten", zeide 'hij zenuwachtig, „of ten minste er niet meer over te spreken." „Twee van ons kunnen het verge- fen", hervatte zij lachend. „Maar zij zal het zeker niet." „En zij spreekt nooit over hem vroeg hij. „Nooit. Dat is zoowel een slecht als een goed teeken. Het toont, dat zij nog van hem houdt, dat is slecht, maar zij te trotsch is om over hem te spreken, dat is goed. Het zal alles wel spoedig in orde komen." „Het moet zeide hij veelbeteeke- nend. Dag aan dag zat Lucille aan het raam, haar magere handen gevouwen in den schoot van haar ochtendjapon, de oogen op het park gevestigd, luste loos, haast bewegingloos. Men bracht haar bloemen en boeken, trachtte met haar te spreken en haar op te wekken, zooals Sir John gezegd had, maar niets scheen haar belang in te boezemen. Het scheen^ dat al wat zij wenschte, was stil te zitten denken, de zon te zien schijnen over de heuvels en onder gaan aan den horizon. De dokter sprak over een verandering van lucht en Ma rie begon er over op een luchtige ma ten van waehtdagen voor het geval van INGEZONDEN R5EBEBEELINÖEN. gedeeltelijke werkloosheid, geven voor tegen 13 stemmen. Bii het 2c hoofdstuk der staatsbe- grooting pleitte de lieer Hermans (v.d.) voor afschaffing van de ridderorden en diende een motie in, waarin wordt ge vraagd deze niet meer uit te deelen, tot tijd en wijle bij de Grondwetsherziening over het voortbestaan dezer instelling is beslist. De heer v. d. Laar is ook tegen de ridderorden en beroept zich daarbij op dr. Kuyper, hetgeen minister dé Vries de verdediging, die zwak bleef, niet vergemakkelijkte. zoover mij bekend, geen aanleiding tot vragen op dit punt. De ex-keizerin. De toestand van de ex-keizerin was gisteren iets meer bevredigend dan vo rige dagen. Prins Adelbert en zijn gemalin zijn naar Duitschiand teruggekeerd. De prinses Louise Victoria en de prinsen Eitel Fritz en Friedrich Wilhelm bevin den zich nog op den huize Doorn De „Vorwarts" schrijft In burger- I lijke kringen houdt men zich met het vraagstuk bezig, hoe men zich zal te houden hebben, wanneer de voormalige keizerin sterft. Volgens onze opvattir.g, aldus het bla.l. is deze vrouw door de staatsomwenteling een gewone stervc- linge geworden. Een andere beschoi - wing van deze kwest'e zou van socia listische zijde als een monarchistisch- manifestatie worden opgevat en een republikeinsche contra-demonstratie uitlokken. W erklooshefclverzekerfcg. De minister van arbeid heeft het vol gende medegedeeld aan de gemeentebe sturen De bepalingen in de reglementen van werkloozenkassen, volgens welke recht op uitkeering niet eerder ontstaat, dan nadat eenige „waehtdagen" dagen van werkloosheid, waarover geen uit keering wordt verstrekt zijn doorge maakt, moeten zóó worden uitgelegd, dat dagen van werkloosheid, waarover door den werkgever het loon ten volle wordt doorbetaald niet kunnen worden aangemerkt als dagen, in deze bepa ling bedoeld. Wanneer het loon gedeeltelijk wordt doorbetaald, moet worsen onderschei den. In aanmerking moet dan worden genomen, dat de reglementen hierom trent een bepaling bevatten, luidende: „Indien, ingeval van werkloosheid, loon of vergoeding wordt uitgekeerd, wordt alteen dan uitkeering uit de kas verstrekt indien dat loon of die ver goeding minder bedraagt dan 70 pet. der gemiddelde dagelijksche verdien sten", enz. Het komt mij voor, dat naar analogie van deze bepaling, de bepaling betref fende de waehtdagen aldus moet wor den uitgelegd, dat indien in geval van werkloosheid loon of vergoeding wordt uitgekeerd, de dagen van werkloosheid alleen dén als waehtdagen kunnen wor den aangemerkt, indien dat loon of die vergoeding minder bedraagt dan 70 pet. der gemiddelde dagelijksche ver diensten. Bedraagt de vergoeding 70 pet. of meer, dan gelden zulke dagen niet als waehtdagen. In de reglementen, die al leen volle waehtdagen kennen, behoo- ren dagen met een vergoeding beneden 70 pet. dus m.i. «Is volle waehtdagen te 'worden aangemerkt. De regimenten, welke een bijzondere berekening bevat- nier, maar Lucille schudde lusteloos het hoofd. „Ik heb geen zin om weg te gaan", zeide zij rustig. „Waarom mo^t dat Ik ben heel wel, alleen moe erg moe." „Lieve, u moest maar gaan", zeide mevrouw Dalton, die het moederlooze meisje zeer hartelijk genegen was. ..Het spijt ons allen u zoo zoo droevig en lusteloos te zien. Doe uw best voor ons." Lucille schudde het hoofd weer. „!k geloof niet, dat ik het kan, zelfs voor. ti niet", zeide zij zacht. „U bent beiden zeer goed voor mij geweest, iedereen en ik ben zeer dankbaar. Ik zal over een dag of wat weer beter zijn beter en sterk". Lady Farnley, die in Londen was geweest en niets wist van wat er was gebeurd, zou over een paar dagen terug zijn en mevrouw Dalton hoopte op haar hulp om Lucille te overreden Dar- racourt voor een poosje te verlaten. Onderwijl kon er niets gedaan worden dan haar zorgvuldig gade te slaan. Op zekeren dag zag Lucille bij de boeken, die op tafel naast haar lagen, een blad van „The Times", dat me vrouw Dalton gelezen had. Zij nam het werktuigelijk op en liet er de oogen op rusten. Plotseling verbleekte zij en liet het blad vallen. Haar oog was gevallen op het vonnis van een man voor een inbraak, en op de uitspraak zeven jaar „dwangarbeid". Met een zachten kreet wierp zij de courant van zich De salarissen van burgemeesters enz. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Ter Hall betreffende verhoogtng der salarissen van burge meesters, gemeente-secretarissen en gemeente-ontvangers, .heeft de minis ter van binnenlandsche zaken geant woord, dat voor zoover thans geldende regelingen van die jaarwedden blijven beneden bedragen, welke de Staats commissie, belast met een onderzoek naar de bezoldiging van burgemeesters, ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten, in haar voorloopig rapport voorstelt, het onder de huidige wetgeving overgelaten is aan het initi- atief van het provinciaal bestuur om te omdat er geen middel is om deze belem 1in hoeverre verhooging tot jj meringen weg te nemen. Een gezonde eetlust verwekken Foster's Maagpiilen, welke zorg dragen voor behooriijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stof fen. Prijs f 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. van aflossing nadert, dan zakt de be langstelling beneden peil. Het resultaat is, dat de opkomende machinist aan vertragingen vaak niet ontkomen kan. Daarbij heeft de achtuurswerkdag 'n sferke uitbreiding van personeel noo dig gemaakt. De aangestelde machinis ten, hoewel theoretisch volkomen be kwaam en bevoegd, missen nog de rou tine, die noodig is om uit de machine onder alle omstandigheden te kunnen halen wat er in zif. Hun helpers, de nieuwe leerlingmachinisten, zijn voor een deel vreemd aan den dienst. Dien tengevolge wreekt zich elke kleine te genslag. Een harde tegenwind, een bij zonder slechte plok kolen, alles brengt onberekenbare vertraging en dus een zeer ongeregelden treinenloop. Tijdens de oorlogsjaren moesten de noodige uitbreidingswerken aan de stations blijven rusten. Than-s zijn ze met kracht ter hand genomen. Het ge volg is, dat bij de uitbreiding, die aan den treinenloop is gegeven, vele sta tions op de drukke uren tot hun volle capaciteit zijn belast. Forensen zullen zelf we! hebben op gemerkt, dat op hun vertrekuren bijv. in het Ceutraal-Station alle sporen be zet zijn rftet meterslange treinen. Daar kan geen spoorwegcoupé meer tus- schen. Eén trein, die in vertraging is, stuurt dan den geheeien boei in de war en deze invloed zet zich urenlang voort, beslissen, stand moet worden gebracht. De minister is eerst tot medewerking- geroepen, wanneer Ged. Staten de jaar wedde vastgesteld hebben. De ontredderde spoordienst. Een redacteur van het „N. v. d. D." heeft een onderhoud gehad met den heer W. Rauwenhoff, chef van dienst van het vervoer aan de Ned. Spoorwe gen, die over de dienstregeling gaat en heeft hem de vraag gesteld, welke thans op veler lippen is „Hoe lang nog De heef Rauwenhoff kon niet veel hoop geven. Zijns inziens is de hoofd oorzaak van den ongeregelden treinen loop de snelle doorvoering van den achtuurswerktijd. De machines werken langer dan acht uur. Zoodra het klokje van gehoorzaamheid van den machinist slaat, moet hij worden afgelost. Een ander komt dan op zijn machine, kent haar eigenaardigheden vaak niet en weet evenmin in welken staat hij de ma chine overneemt. In den tijd, toen een machinist zijn machine bleef rijden, zorgde hij goed voor haar vuur en voor haar gezondheid. Maar als nu het uur en stootte die met den voet weg en viei achterover ineengedoken in de kussens. Het was iemand, zooals deze man, een gemeene, lage misdadiger, die zij had durven liefhebben. Schaamte ver vulde haar geheel. Hoe dwaas, dwaas was zij geweest in hem te gelooven, hem te vertrouwen Zij had aan ieder woord gehangen, dat hij uitsprak. Zij had hem den edelsten van alle men sehen geloofd en dien geheeien tijd had hij gespot met haar liefde, had gedacht over een misdaad, met 'haar eigen kamenier als medeplichtige. Zij zat een half uur ineengedoken, terugdeinzende voor haar schaamte en vernedering toen leunde zij plotseling met de hand op haar stoel en stond op, bleek en nog bevend, maar vast besloten. Met onzekere stappen ging zij naar de schel en trok er aan. Marie Vern® en mevrouw Dalton haastten zich naar binnen, maar beiden waren verbaasd over de verandering in haar gelaat. Zij hadden haar een uur gele den verlaten, lusteloos, bewegingloos, als een levenloos standbeeld zij kwa men terug en vonden het standbeeld door leven bezield. Haar gelaat was koud en betrokken, maar niet langer zonder uitdrukking. „Wat wilt u vroeg mevrouw Dal ton ongerust. „Ik geloof, dat ik uit zal gaan", sprak zij rustig. „Wilt u mijn kame nier zenden De twee vrouwen keken elkander De achtuurswerkdag heeft ook het vervoersvraagstuk gecompliceerd. De werklieden-forensen, die vroeger met latere treinen reisden, gaan thans op de zelfde urer. als de kantoorheeren naar huis, dus moesten de treinen langer worden, want treinen inleggen op de drukke uren, ging niet. Bij de langere treinen is de invloed van de slechte ko len weer sterker. Zoo komen we tot de tweede reden de slechte kolen. Ze zijn in het laatste half jaar veel slechter geworden, dan daarvoor. Gelukkig heeft de regeering beloofd, dat de spoorwegen de beste kolen zullen krijgen, waarover zij te be schikken heeft, maar het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat deze verbe tering doorwerkt. „ELn dus vroegen wij. Een veelbeteekenend schouderopha len was het antwoord. 'J kunt er zeker van zijn, zeide de heer Rauwenhoff, dat wij den slechten treindienst even ellen dig vinden als het reizend publiek. Voor het personeel is de ongeregelde dienst ook heel onaangenaam. Wij zoeken on afgebroken naar middelen ter verbete ring wij doen en beproeven wat we „Ja, maar wij zullen u helpen bij het kleeden", antwoordde mevrouw Datton. zoo onbevangen als zij kon. „Denkt u, dat u sterk genoeg bent Deze ver andering was zoo plotseling, dat de goede, oude dame beefde. „Ik ben heel wel", sprak Lucille met een kouden, vreugdeloozen glimlach. „Ik heb te lang gesuft, li had we! ge lijk, dat was de manier niet om beter te worden." „Ja, lieve, ja", stemde mevrouw Dal ton zenuwachtig toe. .,!k zal het rijtuig laten voorkomen", zeide Marie, haar gadeslaand. „Je doet beter een dicht te nemen." „Neen", zeide Lucille vast. „Als je blieft de victoria. „Dan geniet ik meer van de lucht." Marie verliet de kamer niet vastge- sloten lippen. Merle moest dadelijk de verandering weten 1 Toén zij naar het voorhuis ging, reed de wagen van lady Farnley voor en deze stapte uit. „Waar is zij vraagde zij, zoodra zij Marie zag. ',,!k ben net thuis geko men en hoorde toen van haar ziekte. Laat mij bij haar. Waarom heeft een van u mij niet geschreven?" „Miss Darracourt is zeer ziek ge weest, Lady Farnley. Iedere opwinding begon Maine Verner met een zoete, lieve stem. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1