i&2s dm DECEMBER. «Jaargang MAANOAÖ HitgavsFina F. Vil DE VELIE Ir. Kleiüs Markt 58. ïlissinp. TbIïIooh Inlarc. finchijit dsgelijks, litgEzombid sp ZiRdig gr glgiiBeea efkaado Christalüka FeestóijER. BINNENLAND FEUILLETON De liNtt van Oaimuit Stads» en Provincienieuws VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de genieenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk {2 50 Voor Beigië f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van f—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener - Folis, zijn GRATIS verze kerd tegen «ngelukken voor:4 —IIIWW gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. <S gulden bij dood door een ongeluk. i gulden bij verlies van een hand, voet of oog. sfSJ I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. o«lgai imi.npiii igaama» gulden bij verlies j van eiken 1 anderen vinger. 'SSSW»»" Nog eens de Wielingen. Nadat in „le Journal de Genève" van 2 November bft vraagstuk van de Wielingen door een Belgisch corres pondent -vas uiteengezet, heeft in het nummer van 1 December Azénor Krafft het Nederlandsch standpunt toegelicht. Na te hebben verklaard, waarover het tusschen beide landen eigenlijk toopt en hoe de Wielingen zoowel voor Zcebrugge als voor Vlissingen een uit gang zijn, noemt de schrijver de ge schiedkundige en geografische aan spraken van Nederland en resumeert dit gedeelte van zijn betoog aldus „de geschiedenis leert, dat Nederland zijn souvereiniteit over de Schelde bij na altijd heeft gehandhaafd en die ri vier wei degelijk moet geacht worden een uitsluitend Nederlandsche stroom te zijn, ten minste aan de zeezijde van Antwerpen." Waar België zich er op beroept, dat Nederland gedurende den oorlog van zijn souvereiniteit over de Schelde géén gebruik heeft gemaakt, doet de schrijver terecht opmerken dat er Ne derland alles aan gelegen was zich bui ten den oorlog te houden en dat het elke aanleiding, ook indirect, voor een casus belli, heeft willen vermijden. Bovendien dit zij er onzerzijds aan toegevoegd, aldus de „N. Ct." is van Belgische zijde indertijd zelf aan ons gevraagd, dat in de Schelde geen mij nen zouden gelegd worden. De schrijver in „Ie Journal de Genè- ve" zegt aan het slot van zijn over zicht Het Nederlandsch standpunt lijkt ons in alle opzichten zeer sterk en dat te neer nu de regcering te 's-Graven- Shage de Belgische belangen nooit be- twist heeft en altijd met groote welwji- fendheid en hoffelijkheid aan hetgeen van die zijde betoogd werd, het oor fceeft verleend. Kreeg België zijn zin, dan zou eerst goed het schadelijke en verkeerde blij ken van den toestand, dat één enkele mogendheid de baas werd over den Scheldemond. Minister De Visser. De minister van onderwijs, dr. J. Tb. de Visser, herdacht Zaterdag zijn 40- jarig predikantschap. Veertig jaar ge leden werd hij te Leusden bij Amers foort ingewijd in de bediening door dr. C. H. van Rtiijn, later hoogleeraar te Groningen. Minister De Visser werd ten zijnen huize in verband met dit kerkelijk jubi leum gehuldigd door verschillende de putaties op theologisch gebied. Van tal van zijden ontving hij blijken van be- I langstelling in verschillenden vorm. Namens den kring van Amsterdam- sche vrienden werd de minister toege sproken door ds. J. J. van Noort, die tevens een bronzen beeld aanbood, voorstellende den Arbeid en het Licht van den Hemel. Daarna bracht ds. Voorhoeve als oudste predikant van Amsterdam de gelukwenschen over van het Amsterdamsche ministerie van pre dikanten. Vervolgens spraken ds. de Heer namens de Rotterdamsche ge meente en het bestuur der Martfia- stichting, waarvan de jubilaris voorzit ter is, en ds. Van Zwet, namens de Almelosche gemeente. Ten slotte voerde ds. Wr.rtena het woord namens de vrkndért Uit den Leusdenschen tijd. Tal van bloemstukken werden na mens de aanwezige commissies1 en an deren aangeboden. door CHARLES GARV1CE. Geautoriseerde vertaling van t. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 72) (Nadruk verbodeo.l „Ik weet hier niets van, miss", zeidc Hope zacht, „maar mijnheer Harry is weggegaan. Loveday hier Lucille wendde zich 'haast woest tot hem. „Wat weet jij vroeg zij. „Waarvan sta jij ons daar zoo aan te gapen 1 Waarom spreek je niet De man deed zijn mond open als een visch en wees naar mevrouw Dalton. „Ik weet van niets, maar ik zag deze dame aan het Silvcrdale-station van morgen." Haast schreeuwde mevrouw Dalton het uit. „Heb je mij gezien, man riep me vrouw Dalton uit. „Ja, zeker", herhaalde Loveday norsch. „Tenminste als je 't niet was, en dat kan niet, want u bent hier, dan was het uw geest, mevrouw, ik zag u met uw hoed en mantel om, zoo duidelijk als 't maar kan, en ik zou er op kunnen zweren, dat ik u heb zien stappen in den trein naar Londen." Mevrouw Dalton werd bleek en keek De ex-keizer en -kroonprins. De Bertijnschc correspondent van de „N. R. Ct." meldt De „Freiheit" is heel ontstemd over de verklaring van den Nederlandschen minister-president en vooral over diens uitlating, dat hij liet parlement die maatregelen, welke de regeering heeft getroffen om toezicht te houden op den gewezen keizer en den gewezen kroon prins, niet kan niededeelen. Het onafhankelijke socialistische blad schrijft Men moest in Nederland wat minder geheimzinnig doen. Dat is echter een zaak, die de Nederlanders met hun regeering hebben uit te rnaken. De overtuiging van den Nederland schen minister, dat de gewezeii kroon prins niet in verbinding staat met de Duitsche reactionairen, kunnen wij niet deelen. Wij hebben onlangs a] de aandacht gevestigd op een briefwisseling van den ex-kroonprins met verschillende rcac- 'tionairen, waarin hij de hoop uitsprak, dat de vroegere Beiersche kroonprins weldra den troon van Beieren zal be stijgen. In elk geval houdt de kroon prins zich in zijn brieven niet bezig met maatregelen ter bescherming van de Duitsche republiek. De indertijd door ons gepubliceerde gegevens, die in stelligen vorm waren vervat, zijn tot dusver van geen enkele zijde bestreden. Op zichzelf is het ons ten eenenmale onverschillig, hoe de Ne derlanders met vader en zoon Wilhelm omspringen, maar het kan ons niet on verschillig zijn, als de Nederlandsche regeering oogluikend toelaat, dat uit Doorn of Wieringen verbindingen met de Duitsche contra-revolutionairen wor den aangeknoopt. De Nederlandsche regeering zon goed doen, op de correspondentie van de Hohenzollernsche vluchtelingen een wakend oog te houden en vooral op de talrijke koeriers tusschen Doorn, Wie- ringen en Duitschland. Haar overtui ging, dat de Hohenzollerns niets kwaads in hun schild voeren, zal dan wel gauw geschokt worden. Bezuiniging. De „Vrijzinnig Democraat" schrijft onder dit opschrift dat het departement van onderwijs bezig moet zijn, in elke onderwijs-irtspectie aan te koopen een groot heerenhuis, om daar in te vesti gen het inspectiebureau. Het zal bevat ten kamers voor den inspecteur, de schoolopzieners, den hoofdambtenaar, de bureaubeambten en een wachtka mer. Een dergelijk bureau wordt ook naar Lucille. „Mijn hoed en mantel en zij zijn verdwenen uit mijn kleerkast. De per soon, die ze stal, was aan het station te Silverdale, ik niet, vriend." „Susie", mompelde Marie. Aller oogen vestigden zich op haar. „Susie", herhaalde zij. „Zij zal ver kleed weggegaan zijn. Zij was hier gisterenavond, zij kende 'het woord, o, Lucille, het is vreeseiijk Lucille stond met een wit gezicht en doffe oogen, starende voor zich uit, zonder te zien toen kwamen plotseling in haar geheugen de woorden, die Harry Heme sprak, toen hij haar schreden hoorde op den bewusten avond. Hij had Susie's naam genoemd, hij had haar voor Susie gehouden, had Susie ver wacht. Het trof haar als een bliksem straal, en veranderde haar voor een oogenblik in een steen. Al het andere kon zij opvatten met liefhebbende, ge trouwe oprechtheid en ongeloofmaar dit eenvoudige, kleine feit zonk recht streeks in haar hart en brandde daar. „Laat ons naar huis gaan zeide zij Jieesch op eern toon, zoo gebroken door smart en wanhoop, dat deze in de ooren der hoorders klonk als een doodsklok. „Laat ons naar huis gaan Alevrouw Dalton gaf haar een arm. Aterle wees Hope en Loveday dat zij konden gaan en deze gingen heen met bedrukt gezicht en hangend hoofd, niets begrijpende van wat er gebeurd was. ingericht voor etk der vier hoofdin specteurs en den inspecteur van het buitengewoon onderwijs. In de meeste gevallen zaf ook een-huisbewaarder noodig zijn. De kosten zullen voor dadelijken uitgaaf ongeveer 1 JA milli- oen bedragen. Oud-minister Cort van der Linden. Naar het „Hlbd." vefheemt, neeft de minister van staat, mr. Corf van der Linden, lid van den Raad van State en oud-minister van binneniandsche zaken, bij hef verlaten van een tram zoodanig zijn voet verstuikt, dai het kropen hem schier onmogelijk is. De actie van het spoorwegpersoneel. Vanwege den Bond van Spoorweg ambtenaren (B.A.N.S.) wordt gemeld, dat deze Bond en de Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel Zaterdag een on derhoud hadden met den minister van Waterstaat, naar aanleiding van hef feit, dat de spoorwegdirectie het z.g.n. compromis inzake de loonregeling als verworpen beschouwde, omdat van de 5 spoorwegorganisaties alleen de Ne derlandsche Vereeniging dit niet wenschte te aanvaarden. De twee bovengenoemde organisaties gaven den minister te kennen, dat, hoe wel het compromis t.o.v. verschillende punten, vooral wat betreft de wijze, waarop door de directie het premie-vrij pensioen werd geregeld, niet aan de vvenschen van het öersanvd voldec i. beide spoorwegorganisaties zich daar bij zouden neerleggen. Zij wemSChten thans gaarne van den minister te weten, welke plannen deze had ten opzichte van de loonregeling en het mislukte compromis. Er werd op gewezen, dat het spoorwegwegpersoneel. het onder handelen moede, eindelijk op den vast- gestelden tijd, dat is 1 Januari 1921, een bevredigende,.oplossing iegemqet zag. De minister verklaarde, eerst de spoorwegdirectie omtrent de loonrege ling te moeten hooren en had deze uit- genoodigd, daarover heden met haar te confereeren. Heden zal dan de beslis sing vallen. Zoolang dit onderhoud niet had plaats gevonden, kon de minister geen beslissend antwoord geven. De hvee organisaties drongen er met klem op aan, na afloop der gevallen beslis sing, daarvan dadelijk bericht te mogen ontvangen. Zaterdag is ook een langdurige zit ting van den Loonraad voor het spoor wegpersoneel gehouden. Aan de orde was de brief der directie, waarin tot uitdrukking kwamen de bezwaren tegen de adviezen van den Raad. Nadat een aantal voorstellen van de vertegen woordigers der Nederl. Vereeniging waren verworpen, kwam in bespreking het reeds door de vier overige organisa ties aangenomen bekende compromis. De Nederl. Vereeniging bleef hiertegen over afwijzend staan met het oog voor al op het drukken der pensioengrond slagen van 't personeel. Na uitvoerige besprekingen werd ten slotte aan deze bezwaren tegemoet gekomen doordat de Loonraad met algemeene stemmen uit- maar overtuigd, dat het iets vreeselijks moest zijn. A4erle ging 'hen na. „Mannen 1" zeide hij ernstig. „Jullie zullen niet over vertellen, wat je hier van morgen gehoord hebt." Zij keken naar hem, knikten en gin gen langzaam weg, en Merle ging de hut weer binnen. Lucille zat, de handen gevouwen in den schoot, star voor zicli uit te kijken. Zij scheen bewusteloos en lette niet op de tegenwoordigheid der anderen. Er zijn oogenblikken, waarin de kwelling naar lichaam en ziel te zwaar is om gedragen te worden, en het is goed voor den armen niensch, dat beiden dan verdoofd en ongevoelig worden. Lucille moest zulk een oogenblik doorstaan. Met één slag was haar hart gebroken, haar geloof en vertrouwen op den man, dien zij liefhad, vernietigd, haar eerste, maagdelijke liefde verra den. Slechts een vrouw kan beseffen, wat zij leed, en mevrouw Dalton giste, terwijl de tranen haar langs de wangen vloeiden, den waren staat van het geval. En Marie Ziji was toch ook een vrouw, maar er was geen spoor van medelijden in haar hartniets dan een duivelsche triomf in het welslagen van haar complot. Zij, de avonturierster zonder geld, had de vrouwe van Dar- racourt verschalkt, en had een markies onder den duim. Haar geheele wezen straalde van triomf, terwijl zij den zak doek voor de oogen hield, en nage maakte snikken deed hooren. sprak, dat de directie der spoorweg maatschappij voor den duur van 3 jaar een regeling zal ontwerpen, waardoor de pensioenen van allen, die in dien tijd wegens leeftijd of invaliditeit ge pensioneerd worden en ook van de we duwen en weezen zullen worden ver hoogd tof een bedrag, dat de betrok kenen bij de vastgestelde loonregeling zouden hebben ontvangen. Aangezien door deze beslissing aan een belangrijk bezwaar der Nederl. Vereeniging zal worden tegemoet ge komen, achtte men het waarschijnlijk, dat op het Dinsdag ie Amsterdam te houden buitengewoon congres het aldus geamendeerde compromis ook door ge noemde organisatie zal worden aange- Slulting schoenfabrieken. In de algeir.eene vergadering der afdeeling Waalwijk, Baardwijk en Be- soyen van den Ned. R. Kath. Bond van Schoenfabrikanten, is met algemeene stemmen besfoten, om tengevolge der groote malaise, de fabrieken minstens drie dagen per week te sluiten. De stopzetting zal geschieden naar gelang de nog in werking zijnde orders zijn af gewerkt. Staande de vergadering be stoof het grootste deel der leden reeds deze week drie of meer dagen te sluiten. Als men het eens probeerde met prijsverlaging vraagt „de Avond post". De heeren hebben in de afgetoo- pen jaren toch dunkt ons „aardig" verdiend j van de ten deze ondeskundige vroed- vrouw zal worden gevraagd en opge- I volgd. zou daarmede de bestrijding der zuigelingensterfte een stap terug zijn gezet. Scheepvaartbeweging. j Gedurende de afgefoopen week zijn j den Nieuwen Waterweg binnengeko- j men 12.0 schepen, waarvan 2 zeilsche- pen en 4 zeelichters. Hiervan waren j voor Rotterdam bestemd, met inbegrip I van Hoek van Holland 118 schepen, metende 192.878 netto reg. tons. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1919 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 95 schepen, waarvan I zeilschip en 5 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 95 schepen. Sedert I Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 5546 7.373.107 1919 4111 4.780.726 Rotterdam 1920 5228 7.107.178 1919 4012 4.727.716 Zttigelmgenbeschertning Naar aanleiding van het feit, dat het onderwijs aan vroedvrouwen zal wor den uitgebreid met de hygiëne en de verzorging van den zuigeling over het geheele eerste levensjaar en de klaar blijkelijke voornemens der regeering, deze meerdere kennis der vroedvrou wen te benutten, om haar in de toe komst een overwegende rol te doen vervullen bij de bestrijding der zuige- lingenziekten en -sterfte, heeft de Ver eeniging voor Sociale kinderhygiene een adres gericht aan den minister van arbeid, waarin zij wijst op de gevaren, die hiervan het gevolg zouden kunnen zijn. In het adres wordt uiteengezet dat maatregelen tegen de ziekten en sterfte der zuigelingen in hoofdzaak moeten uitgaan van geneeskundigen, hierin bij gestaan door onder hun toezicht wer kende verpleegsters en dat de bemoei ingen der vroedvrouwen zooveel mo gelijk moeten beperkt blijven tot hare eigenlijke taak die van verloskundige. Wanneer de laatste de raadgeefster zou worden in zake de hygiene van den zui geling, ontstaat het groote gevaar, dat zij ook bij voorkomende voedingsstoor nissen, een van de belangrijkste oor zaken van de nog zeer hooge zuige lingensterfte en wellicht ook bij andere aandoeningen, adviezen zal geven en dit te meer, omdat de vroedvrouw haar werk grootendeels zonder contact met artsen uitoefent. Daar op deze wijze in vele gevallen, waar anders de genees heer zou zijn geraadpleegd, het advies VLISSINGEN, 6 DECEMBER. De ontredderde spoorwegdienst. De treinenloop is de laatste maan den deerlijk in de war. Het behoort zoo zachtjes aan tot de uitzonderingen als er nog een trein op tijd aankomt. De „N. R. Ct." geeft onder de rubriek „SpoorwegeHende" dagelijks uit alle deelen des lands berichten over de groote vertragingen. De trein, welke des nachts 12.28 hier moet aankomen, liep in den nacht van Vrijdag op Zater dag eerst om ruim 3 uur hier binnen. Deze trein kwam alhier aan 18 Nov. om 1.06, 19 Nov. om 1.18, 20 Nov. om 1.05, 21 Nov. om 12.35, 22 Nov. om 12.57, 23 Nov. om 1.20, 24 Nov, om 12.56, 25 Nov. om 12.28, 25 Nov. om 12.45, 27 Nov. om 1.20, 28 Nov. om 12.46, 29 Nov. om 1.43, 30 Nov. om 1. De voornaamste oorzaak van deze vertragingen is hierin gelegen dat de locomotieven het elk oogenblik bege ven. Dat deze ongeregelde aankomst zeer groote nadeelen voor het reizend pu bliek en ook voor den handel veroor zaakt, is gemakkelijk genoeg te begrij pen, want de postbestellingen onder vinden eveneens groote vertraging. Doordat thans in tal van bladen op dezen wantoestand de aandacht geves tigd wordt, zullen de Nederlandsche spoorwegen toch wel alles in het werk stellen om een geregelden treinenloop te verzekeren en spreken wij de hoop uit, dat de ontredderde spoorwegdienst weldra tot het verledene zal behooren. ,.lk zal een rijtuig zenden", zeide Merle zachtjes, bijna ontsteld bij het zien van het schoone, gemartelde gelaat. „Ik wil loopen", zeide Lucille gebro ken, en duldde dat Alerle haar arm in den zijnen legde. Zwijgend keerden zij naar den hof terug en mevrouw Dalton geleidde Lu cille naar haar kamer. AAerle bleef met Marie Verner op het terras. „Zal ik nu heengaan vroeg hij fluisterend. „Neen", antwoordde zij. „Wacht. Dadelijk zal zij wel om u vragen." „Denkt u dat was zijn antwoord, schoon twijfelend. „Ik ben er zeker van", sprak zij vol vertrouwen. „Bent u tevreden, mar kies vroeg zij met schitterende oogen. „Meer dan tevreden antwoordde hij. bent beter geslaagd, dan ik had kunnen droomen. Het is wonderlijk 1 Die sleutel 1 Die sleutel Alleen een vrouw, zooals u, kon aan zoo iets ge dacht hebben." Marie Verner glimlachte. „Het was een gelukkige gedachte, en dat stukje lint ook. Het schijnt nog al afdoend nietwaar? Ik vlei me, dat ik zulke sterke bewijzen heb bijeenge bracht, dat geen jury in het land kan nalaten, ze beiden schuldig te verkla ren. Zijn tegenwoordigheid nabij de zilverkamer wekte vermoeden dat Su sie bet woord kende en gisterenavond Hef St. Nicolaasfeest. Het Eiland. Door de goede zorgen van het daar voor gevormd comité hebben Zaterdag de kinderen van het eiland het St. Nh- cplaasfeest gevierd. Het was jammer. naar hem toeging, is weereen schakel maar hef vinden van de vaas en het verdwijnen van die twee is afdoend. Zelfs Lucille houdt ze nu voor schul dig „Ja", stemde hij toe, „maar het kost te moeite haar tc overtuigen. Een oogenbiik dacht ik, dat u niét slagen zoudt. Wat heeft het haar aangepakt voegde hij er gemelijk bij, over de balustrade leunend. Zij lachte. „Ja, zij heeft hem even hartstochtelijk lief als ti hem haat f Wat zijn vrouwen toch dwaas „Ja, zij heeft hem lief", stemde hij grimmig toe, op den knevel bijtend. „Maar zij zal er wel over heen ko men". Marie Verner haalde de schouders op, terwijl zij hem minachtend aan keek. „Ja, zij zal er wel over heenkomen maar hem vergeten een vrouw ver geet haar eerste liefde niet zoo gauw, markies." „Zelfs wanneer hij zich valsch tegen over haar heeft getoond, en daarbij een diet is", zeide hij woest. Marie lachte weer zachtjes. ..Vrouwen zijn vreemde schepsels maar zij zal er over heen komen haar trots zal haar helpen. Er is geen trot- scher vrouw in de wereld, en daar moet u partij van trekken." „Ik weet hoe te handelen", zei hij norsch. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1