GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN mvmsse&msmmm EEN AMERÏKAANSCH SLAGSCHIP. Kort na Nieuwjaar zal de Platt- maatschappij een super-dreadnought, de „Massachusets", op stapel zetten. Het schip wordt 660 Engelsche voet iang, krijgt 21 stukken van 16 Ejigel- sche duim en 18 stukken van 6 duim. Het zal een snelheid ontwikkelen van 23 knoop en 43.200 ton waterverplaat sing hebben. Een maand later wordt de slag-krui ser ..Lexington" op stapel gezet, met een lengte van 880 Eng. voet. De ma chines van 180.000 P.K. zullen het schip een snelheid verzekeren van 35 zeemijlen per uur. HUGO VERRIEST. Een correspondent van de „Maasbo de" heeft een bezoek gebracht aan den tachtigjarigen Vlaamschen „Pastor" Hugo Verriest. De „Pastor" zeide Zie, ik iieb dikwijls hooren spreken, •dat het leven maar een rook lijkt, ais het voorbij is maar ik heb dat gevoel, dat ik een heel lang leven achter den rug heb. ik zie dat in verschillende pe rioden. Eerst mijn kinderjaren in het ouderlijk huis te Deerlijk. Ik zie dat al zoo duidelijk nog voor mijne oogen. Mijn moederke was zoo'n fijne, wakkere vrouw altijd aan 't werken en in de wecre voor haar huis en haar zeven kinders. Ik heb haar meer dan eens 'hooren zeggen dat ze nooit twee minu ten te bedde had gelegen zonder slapen. Wakker, en er uit Dan, na de school van meester Re- aier, naar 't college te Roeselare en het groote seminarie. Dan achtereen volgend vier jaar professor te Brugge; tien jaar professor te Roeselare, een klein jaar bestuurder van het klooster te Heule tien jaar princi paal in 't college te Yperen zeven jaar pastor te Wacken en 25 jaar pas tor te lr.goyghem En wat hebbe ik al niet beleefd in al die jaren. Ik heb Vlaanderen zien herworden. We komen van zoo ver. De Vlamingen hadden toen het volste misprijzen voor zichzelf. Wanneer er in een tooneeistukje een lompe lummel optreden moest, dan werd daarvoor ais type steeds genomen, een stomme, onbeschofte Vlaamsche boerenlummel, die door een beschaaf den, verstandigen Waal om den tuin werd geleid. En de Vlamingen juichten dat toe. Een volstrekt gevoel van min derwaardigheid en misprijzen voor eigen aard en ras. Daartegen kwam Ge- zelle in verzet. Niet langs den verstan delijken weg der overtuiging eenvou dig uit gevoe! van eigenwaarde, 't Was het verzet van zijn eigen wezen de nood en de drang van zijn dieper wezen dat zich aan 't losmaken was. Enkele jaren nadien zijn wij terugge keerd als professor, in het college te Roeselare. Met tien flinke flaminganten waren we daar al klare vaardige kop pen, dat mogen we wel zeggen zonder verwaandheid en zonder overdreven Bescheidenheid. Dai was onze groote kracht. Daar viel niet meer over of te gen te redeneeren wij stonden daar met ons schoon vlaamsch woord en ons bloeiend, vlaamsch wezen. Wij stonden daar stevig in de aarde, en groeiden en zetten uit en daar was geen macht in de wereld bestand om dat opkomend vlaamsch leven dood te duwen. Onze teuze was wij moeten de degeiijkste zijn, de schoonste, de beschaafdste in woord en gebaar, in huis en op straat en in de klas. Dat hebben onze studen ten direct gevoeld en dat is het geheim van dien wonderen bloei die ginder be gon. Wij hebben systematisch toege past wat Gezelle ons meer onbewust had voorgeleerd. Heel mijn leven is mijn woord geweest Vlaanderen moet een schoon volk worden moet tot een schoon volk groeien. Ik hebbe dat al gezegd in mijn eerste voordracht, zoo veel jaren geleden ik verwacht niet veel van het hooger bestuur, maar alles van den Ievenskrachtigen groei van ons volk. Wij moeten alles overgroeien. Voorloopig overzicht van het weer in November. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur overdag bijna i graad en 's nachts ruim 3 graad bene den normaal, in de eerste week en la ter van den 18 tot den 27 kwam op verscheidene plaatsen vorst voor. De neerslag was uiterst gering en beperkte zich hoofdzakelijk tot den 14 tot 16. De maandsom bedroeg gemiddeld 12 m.in. tegen 59 m.m. normaal. Het aan tal uren met zonneschijn in De Bildt bedroeg 112 tegen 56 uren normaal, dus veel meer dan het grootste aantal sinds 1899 verkregen (98 uren 1908). Gisterennacht omstreeks half één klonk eensklaps op de Bilderdijkkade te Amsterdam een schot. Op 't zelfde oogenblik liep een man hard weg en nam de wijk in een café. De persoon, op wien geschoten werd, waarschuwde de politie die den dader in 'het café arresteerde. Het is een 26jarige glazen- wasscher. Bij fouilleering vond men op hem een geladen revolver, waarop één kogel ontbrak. De huls was nog aan wezig. De man ontkende geschoten te hebben en vertelde dat hij de revolver Keruimen tijd geleden had gebruikt, baardoor kwam het, dat de kogel ont brak. Deze bewering gaat niet op, daar de loopban hel wapen nog kruitslijm ver dat na eenige dagen in den toonde, regel tot roest over gaat. Het verdere onderzoek wees uit, dat een vrouw aanleiding tot dezen moordaanslag was. -- Gisternacht hebben zooais wij in het vorig nummer onder „Laatste Berichten" hebben gemeld inbrekers hun slag geslagen in den winkel van den juwelier Schrüdcr aan de Brabarvt- sche Turfmarkt te Delft. Zij drongen het huis aan de achter zijde binnen door het lichten van dak pannen en het uitsnijden van een gla zen dak boven de keuken. Het elec- trisch licht hebben zij onbruikbaar ge- i maakt en daarna alles aan goud en juweeien uit de vitrineuitstaikasten en toonbank meegenomen. Duizenden rin gen, tal van horloges, diamanten col liers en spelden worden vermist. De schade, welke nog niet is te benaderen, bedraagt ver Over de 30.000. Niets was verzekert. De politie heeft de zaak in handen. De Rotterdamsche centrale recher che heeft gearresteerd den Duitscher C. H. Tomschak, wiens aanhouding door de politie te Nijmegen was ver zocht. Tomschak wordt er van verdacht in het hotel „Die Port van Cleve" te Nijmegen met twee landgenooten klee- dingstukken, sieraden enz. gestolen te hebben. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van ioopers en een zaklan taarn, terwijl op hem werd bevonden een brief, gericht aan een anderen Duitscher, dien hij waarschuwde als hij naar Rotterdam kwam, met het oog op den politioneelen stationsdienst den trein een station voor de plaats van be stemming te verlaten. Te Amsterdam worden nog steeds vreemdelingen te pakken genomen door een zeker soort handelaars, die 's- avonds op drukke punten in de binnen stad, zooals het Damrak, Nieuwendijk, en Kalverstraat gouden horloges te koop aanbieden, die in werkelijkheid koperen horloges zijn van zeer grof namaaksel, die onder den naam van „Amerikaansche horloges" in winkels te koop zijn tegen den prijs van 4 gul den. Dezer dagen hield een agent op aanwijzing van een Duitscher zulk een horlogehandelaar aan. De vreemdeling had hem voor eenige dagen zijn zilve ren klokje benevens een bedrag aan geld in ruil gegeven voor een z.g. „gou den remontoir". Ook nog een andere horlogehandelaar is aangehouden. De oplichters zijn naar het politie-bureau Warmoesstraat gebracht. Zij verklaar den, dat door hen bij den verkoop niet gezegd was, dat de horloges van goud waren. Gisteren is te Wormerveer het oude pakhuis San Dorrtingo, waarin een fabriekje voor schoencrême van de fir- ima Vink werkt, tot den grond afge brand. Met veel moeite werden de be lendende gebouwen 'behouden. De fa- brieskinventaris was verzekerd. De oorzaak wordt gezocht in het vlam vatten van terpentijn. Een caféhouder te Huizen vermis te telkens geld, doch kon den dader niet betrappen. Op een der lagere scholen trok het de aandacht, dat een leerling grove verteringen maakte. Na strenge ondervraging bekende deze het geld bij den caféhouder gestolen te hebben. De jongen had zich telkens door een tuimelraampje toegang tot diens woning verschaft. Een bedrag van 285 was nog in zijn bezit. De weduwe S. Dijkstra te Hallum is gisteren 100 jaar geworden. Het oudje is sinds eenige maanden bedlege rig, maar nog opgewekt. Ze wordt trouw opgepast door haar 70-jarige dochter. 2e heeft een druk leven achter den rug, altijd ging ze uit werken om voor haar gezin den kost te verdienen. Van haar vijf kinderen verloor ze vier op jeugdigen leeftijd. Te Oldehove is een meisje bij po- gingen tot redding van twee andere meisjes, die door het ijs gezakt waren, verdronken. Een vrouw te Weert, die een onbeteekenend wondje had beko men, is onder vreeselijke pijnen aan bloedvergiftiging bezweken. In de buurtschap Spork bij Dinxperlo is een 6-jarig kind, dat ongemerkt in een wa gen met knolvruchten was gekropen, onder de lading geraakt en gestikt. Een 44-jarige molenaar te Laag-Keppel is in den Ouden IJsel geraakt en ver dronken. Bij de familie van der B. te Kampen is gisterennacht door een lek in de gasslang een zoon gestikt. Een andere zoon geraakte bewusteloos. Te Tholen is een vierjarig knaapje, dat in een onbewaakt oogenblik uit een ke tel niet heet water dronk, na een hevig lijden aan de bekomen inwendige brandwonden overleden. Twee agen ten te Amsterdam hebben op aanwij zing een 36-jarigen werkman van de gemeentetram aangehouden, die vol gens getuigenverklaringen opzettelijk een dronken man, die in een handkar op de Jacob van Lennepkade lag, in het water had gereden. Een agent heeft den man gered, waarna deze per auto naar liet Willielmina-gasthuis is overge bracht. Diefstallen in Beriijnsche hotels trekken in den laatsten tijd zeer de aan dacht. In een der eerste hotels aan Un- ter den Linden is een Russische dame, aic tot de hooge aristocratie behoorde en uit Rusland is uitgewezen, een bril jant ter waarde van 100.000 mark ont stolen. Van een andere dame werd een pelsmantel ter waarde van 50.000 mark gestolen. Bij den horlogemaker Bergner aan de Chariottenstrasse te Berlijn werd inge broken. De brandkast werd vernield en de heeie inhoud, bevattende gouden en zilveren horloges, deels met briljanten bezet en andere luxe voorwerpen, mee genomen. Het gestolene had een waar de van ongeveer een half millioen mark. In verband met de noodzakelijk heid waarin men zich in Oostenrijk be vindt om spijzen zoet te maken met sa charine heeft de Weensche physioloog professor Karl Schawrz zijn landgenoo ten nog maar eens voorgelicht aan gaande de volkomen onschadelijkheid van deze stof voor het menschelijk ge stel. in een feuilleton in de „Neue freie Presse" geeft hij te kennen, dat sac charine wél alle voedingswaarde mist, doch bij het gemis aan goede gevolgen voor de voeding voegt zich volstrekt niet het bezwaar, dat de zoetmakende stof ook maar eenigermate positief schadelijk zou wezen. Proefnemingen op dieren hebben aangetoond, experi menten bij menschen hebben bevestigd, dat saccharine onschadelijk is. Een ze kere dr. Jessen bewees al in 1890, door een tijdlang dagelijks 5 gr. zuivere sac charine in te nemen de tabletten in den handel bevatten slechts 0.014 gr. dat hartswerking noch vertering, noch de werkzaamheid der nieren eenig nadeel daarbij lijden. Ook inspuiting van saccharine in het bloed bij proef dieren kon zonder schade voor hart of bloedvaten geschieden. De Hamburgsche tramwagens zijn voorzien van brievenbussen. Dat is een practisch idee, zegt „de Figaro" wat zouden de Parijzenaars en de bewoners van de banlieue blij zijn met een der- gelijken maatregel en wat zou er een massa brieven minder „poste restante" blijven I Het Parijsche blad veront schuldigt intusschen zijn spontane geestdrift met de verzekering, dat het allerminst de gebruiken van de Duit- schers wil overnemen. Maar, maar men kan toch zijn voordeel doen met hun denkbeelden, niet waar, indier. deze praktisch schijnen De ontploffing van een losgeraak te Fransche mijn, op de zuidkust van Engeland bij Folkestone, heeft groote schade veroorzaakt. De bewoners van Folkestone, Hythe en Sandjak werden 's morgens vroeg opgeschrikt door een hevigen slag, waardoor nagenoeg alle vensters, ook groote winkelruiten, in die plaatsen werden vernield, de stra ten met glasscherven en gebroken dak pannen werden bezaaid en de huizen 'op hun grondvesten trilden, alsof er een aardbeving was geweest. De mijn was 's avonds te voren door den zuidwesten wind naar de kust bij Sandjak gedreven en daar door de kustwacht vastgelegd. Het helsche werktuig was den heelen nacht be waakt door een bootsman en deze probeerde den volgenden morgen, met behulp van een kameraad, de mijn te demonfeeren, toen opeens de ontplof fing volgde. De beide mannen werden aan stukken gescheurd. De materieele schade door de ontploffing is aanzien lijk en wordt op duizenden ponden sterling geschat. Alleen te Sandrin- gham bedraagt de schade ruim 10.000 pond. De diens t'boden nood. in de „Nieuwe Ct." schrijft Grisildis o.a. het volgende F.r was een tijd, dat het beroep van dienstbode in eere stond, dat het meisje trotsch was op haar ge steven muts, haar hagelwit boezelaar, haar zwart japonnetje. Tegenwoordig bestaat haar voornaamste trots in kor ten arbeidsduur en hoog loon, en zelfs die beide attracties van het beroep kun nen de meeste meisjes uit het volk niet meer verlokken het dienstbodenjapon- netje aan te trekken. Fabrieken en ate liers geven nog hoogere loonen en nog meer vrijen tijd, en bovendien kun je ais „juffrouw" gekleed gaan. wat altijd een heeie attractie is, ook al is je blousje wat goedkoop en je Hoedje een eigen- maakseitje van crêpe met bloemetjes. Een en ander veroorzaakte den dienstbodennood, waar vele mevrou wen nu over kermen en debatteeren, zonder dat het natuurlijk iets helpt. Er zijn dienstboden genoeg of er zijn er te weinig, en aangezien we in liet laatste geval verkeeren, gaan de loonen de hoogte in, terwijl toch het aanbod bene den de vraag blijft. Het houden van een dienstbode is langzamerhand een weel derige liefhebberij geworden, en terwijl de burgerman 't tot een dienstbode-in- liuis bracht, is thans het houden van een daghitje, dat overal'van likt en overal haren in laat vallen, al een be wijs van welstand. Je kunt tegenwoor dig goedkooper een automobiel houden dan een dienstbode, gekke vertooning, maar je leert er aan wennen. Je moét er trouwens aan leeren wennen, en ais een huisvrouw het nu maar niet al te zeer op haar blanke huid en haar gepo litoerde nageltjes begrepen heeft, is de dienstboden-nood nog niet zoo héél verschrikkelijk te trotseeren. De vrouw-des-huizes moet eenvoudig zelf de handen uit de mouwen steken, en dan ze moet den steun hebben van de gezinsleden, die in allerlei kleinighe den kunnen medehelpen haar taak, het voeren van het huishouden zonder dienstboden-hulp, wat lichter te maken. Er is echter nog een hulpmiddel om liet gemis van dienstboden minder te doen voelen het mechanische hulpmiddel. Ik heb het oog op de verschillende „la- boursaving devices", op de practische en vernuftige uitvindinkjes voor het huishouden, die behalve tijd en moeite ook kosten uitsparen. De Hollandsche huisvrouw is echter zeer conservatief, en als haar moeder het water in een koperen of émaiüe- ketel heeft gekookt, doet zij het ook, al zijn er voor de somma van één gulder. blikken snelkookketeltjes in den han del, die je water in de helft van den tijd, dat wil dus zeggen, voor de helft van den akelig-duren gasprijs, aan het ko ken brengen Dit is één voorbeeld, maar er zijn er dozijnen andere. Zoo is het stoffer-en-blik altijd nog in eere, ofschoon deze instrumenten in hoofdzaak dienen het stof van het kar pet op de wanden te verplaatsen, terwij! de moderne stoffer, de z.g. vacuum- cleaner", niet alleen veel gemakkelijker te hanteeren is, maar al het stof ook tot zich neemt in plaats van het te ver spreiden. Messen worden nog altijd geschuurd met zand of schuurpapier, terwijl er toch 'n practisch en niet duur machien tje bestaat, dat gemakkelijk aan den rand van een tafel bevestigd kan wor den, en waar men een mes maar in te steken heeft een paar draaien aan een slinger en het is blinkend en schoon. Aardappel-schil machines, waarvan de beste vier kop in drie minuten kun nen schillen zonder dat de huisvrouw er naar om behoeft te kijken, en die wer ken inet behulp van de waterkraan en een kleine turbine, zijn nog heel weinig in gebruik. Er zijn nog vele andere automatische helpsters voor de huisvrouw, er kan op allerlei manieren tijd en geld gespaard worden. Maar ze zijn bij het groote publiek niet bekend, en wanneer er weer eens een tentoonstelling voor-de-vrouw ge houden wordt mag men wel eens een plaatsje inruimen aan eenige stands van „laboursaving devices". Het is nut tig en noodig, dat de huisvrouw weet hoe ze haar taak veraangenamen en verlichten kan NEDERLAND EN BELGIE. In de Belgische Kamer heeft Segers (Kath.) bi] de bespreking van de regee- ringsverklaring over de Nederlandsch- Belgische kwestie gezegd, dat de ont- werp-herziening van de economische bepalingen en die betreffende de rivie ren gereed is en dus geteekend moet worden. Segers zeide dat het politieke vraag stuk ernstiger is geworden sedert Ne derland aanspraken doet gelden op de Wielingen. Een oplossing is mogelijk, wanneer de groote geallieerden ons hel pen en Nederland bewijzen geeft van zijn goeden wil. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 1 December De Belgische bond van loodsen op de Schelde geeft ook blijk met welke gevoelens hij ten opzichte van Neder land gestemd is. Hij heeft nu een huide adres gericht tot 'luitenant Temijter, die in Amerika den Gordon Net heeft ge wonnen. Daarin wordt o.m. gezegd „Wij wenschen u geluk met uw succes, die, ondanks den tegenstand onzer Noorderburen voor onze nationale idealen hebt gestreden en nog strijdt." De „Nation Beige" wijst er hiermede in verband op, hoe de Belgische lood sen, die eiken dag het werk der Neder- landsche loodsen gadeslaan en de Schelde goed kennen zich voor de vrij heid der Schelde uitspreken. SPOORWEGSTAKING IN NOOR WEGEN KOPENHAGEN. (V.D.) De atgemee- ne Noorsche spoorwegstaking, die oa- geveer 2000 man omvat, is begonnee. Hedennacht is 'het spoorwegverkeer gestaakt, nadat het goederenvervoer reeds was stopgezet. Men vreest een sympathiestaking van alle transport arbeiders en electricitcits- en gaswer- kers. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. „Nederland". „Nias" 1 Dec. van Java te Rotterdam. „Bengkaüs" (thuisr.) 27 Nov. te Colomb». „Salabangka" 1 Dec. van Glasgow te Sun derland. ..Roepat" (thuisreis) 27 Nov. te Colombo. HollandAmerika Lijn. „Amsteldijk" 29 Nov. van Rotterdam te Havana. „Kinderdijk" van de Pacifickust naar Rot terdam, 29 Nov. van Newport-News. „Maartensdijk" 1 Dec. van Rotterdam naai Havana. „Nieuw-Amsterdam" van New-York naar Rotterdam, wordt 2 Dec. v.m. te Ply mouth verwacht. „Sloterdijk" van Rotterdam naar Philadel phia, 29 Nov. te Boston. „1 hemisto'^van Rotterdam naar Savannah, pass. 29 Nov. Kaap Race „Zuiderdijk" van Rotterdam naar Havana 30 Nov. te Santander. Holland—Oost-Azië Lijn. „Baarn" (thuisreis) pass. 30 Nov. Gibraltar „Borneo" (uitreis) 29 Nov. van Singapore. HollandWest-Afrika Lijn. „Amstelstroom" (uitreis) 27 Nov. va« Hamburg. „Triton" (thuisreis) 27 Nov. van Conakry naar Lissabon. JavaNew-York Lijn. „Karimoen" van New-York naar Java. 29 Nov. van Suez. „Waaldijk" 28 Nov. van Batavia naar New-York. Kon. Hollandsche Lloyd. „Frisia" van New-Orleans naar Amster dam, 29 Nov. van Havana. „Gelria" (uitreis) 30 Nov. van Lissabon „HoIIandia" 1 Dec. van New-Orleans te Amsterdam. „Zeelandia" van Amsterdam naar New-Ör- leans, 29 Nov. van Havana. Rotterdamsche Lloyd. „Patria" 27 Nov. van Batavia naar Rot terdam. „Djocja" (uitreis) 30 Nov. van Port-Said. „Madioen" 1 Dec. van Rotterdam naai Java. „Medan" (thuisreis) 27 Nov. van Padang. „Merauke" (uitreis) 30 Nov. van Lissabon. „Rindjani" (thuisreis) 27 Nov. van Sabang „Samarinda" (thuisreis) 29 Nov te Co lombo. „Sitoebondo" 30 Nov. van Fremantle naar Durban. RotterdamZuid-Amerika Lijn. „Mirach" 1 Dec. van Buenos-Ayres te Rot terdam. Stoomvaart Mij. „Oceaan". „Eurybates" van Batavia naar Amsterdam. pass. 29 Nov. Perim. „Jason" van Japan naar Amsterdam. 26 Nov. te Port Swettenham. „Neleus" van Japan naar Amsterdam. 26 Nov. te Singapore. Kon. West-Snd. Maildienst „Minerva" (uitreis) 30 Nov. te Dover. HollandZuid- Afrika Lijn „Rijndijk" (thuisreis) 29 Nov. van Port Natal. „Sliedrecht" (thuisreis) 27 Nov. van Kaap stad. „Schiedijk" (uitreis) pass. 30 Nor. Gi braltar. GEEN VRIJ VERVOER MEER Het vrij vervoer uit gunst, dat aan het politie-personeel op de lijnen der Ne- deriandsche spoorwegen wordt ver leend. zal successievelijk worden inge krompen en na eenigen tijd geheel worden ingetrokken. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 2 December 1920. Op de gisteren gehouden groente- e* fruitveiling werden de volgende prijzen be steed Goudreinetten 48 ct. roode bakker 4i ct. mispels 35 ct gieser wildeman 38 ct. winterlouwtje 35 ct. uien 6 a 7 ct. spruiten 35 a 41 ct koolrapen 5 ct., alles per K.G. roode kool 4 a 814 ct savoye kool 3 a 7 ct. boerekool 2'4 ct., alles per stuk rapen 5 a 6 ct. peen 4 a ö'/2 ct prei 6 a 10 ct., alles per bos andijvie 40 a 65 ct. per mand eieren 17 a 19'4 per stuk. ELECTR1C1TE1TS-STORING. AMSTERDAM. Hedenmorgen om streeks 9 uur sprong in het ketelhuis van de gemeentelijke electrische cen trale aan de Hoogte Kadijk, door tot nog toe onbekende oorzaak, een stoom- leiding, met het gevolg dat de geheele stad op dat oogenblik zonder electri- schen stroom was. De trams bleven staan en er was geen licht. De in het ketelhuis werkzaam zijnde arbeiders werden door een panischen schrik be vangen en zij trachtten langs alle zijden een veilig heenkomen te vinden. Vijf van de werklieden kregen lichte ver wondingen en 3 moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd, terwijl de anderen naar huis konden worden ge bracht. Onmiddellijk waren door de gemeen telijke electriciteitswerken maatregelen genomen om de stad weer van stroom te voorzien. Getracht werd een gedeel te van het net over te schakelen op de Centrale Noord, gelegen aan de over zijde van het IJ. Hierdoor kwam er langzamerhand weerstroom. Ingenieurs zijn bezig de oorzaak op te sporen, ter wijl met alle kracht gewerkt wordt om de stagnatie opgeheven te krijgen. Te half elf was men zoover gevor derd dat de electrische trams weer konden rijden. EEN SPOORWEG-DERAILLEMENT. HENGELO. Gisterenavond is de per sonentrein 172 uit Enschedé op een stootblok gestooten. De locomotief is gedeeltelijk uit de rails geloopen. Een conducteur werd licht gewond. Middelburg, 2 December 1920. i De aanvoer aan de graanmarkt was he- den redelijk, de handel vlug. De noteering was als volgt Tarwe 18 a 23 Witte- boonen 24 a f29; Kroonervvten f25 a 28; Lange Bruineboonen ƒ18 a 22. Boter 1.60 a 1.70 per 5 ons. Eieren 19 a ƒ20 per 100 stuks. WISSELKOERSEN. Noteering van heden, 2 December, des namiddags 2 uur (niet officieel) Cheque-koersen. Koopen en verkoopen. New-York 3.26%3.27'4; Londe* 11.40/211.41% Berlijn 4.65—4.70; Brussel ƒ20.9521.02'4 Parijs 19.82% 19.90 Weenen ƒ1.1.05. Bankpapier. Dollars ƒ3.25—ƒ3.28; Ponden 11.40— ƒ11.45; Marken 4.77 f2—f 4.87 /2 Belgi sche Francs ƒ21.ƒ21.20; "Fransche Francs 19.85—20.05 Kronen (afgest) ƒ0.70ƒ0.80 Kronen (niet afgest.) ƒ0.75 —ƒ0.85. WEËRBCRIC' Hoogste barometerstand 771.5 te Herno- sand. Laagste barometerstand 739.4 te Veat- manour. Verwachting tot den avond van 3 De cember Matige, tijdelijk wellicht krach tige Zuid-Oostelijke tot Westelijke wind. Betrokken met regen, later opklarend. Aan vankelijk veel zachter. HOOGWATER TE VLISSINGEN. December v.m. n.rn. Vrijdag 3 0.41 7.34 Zaterdag 4 7.58 8.53 Zondag 5 9.18 10.03 Maandag 6 10.27 11.03

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 3