snn' ""'4 qnfl 150 100 25 VRIJDAG 26 NOVEMBER. Gemeenteraad. GEMEENTEBESTUUR -—No.2801 158e Jaargang 192Q VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS; Voor Vliuingen en de gemeenten op Waicneren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rQlc f2.50. Voor België /4.15. Voor overige landen der Poat-Unie 4.70, - Afzonderljke nummer* 5 cent Sltini i flini f. UK 81 VELDE ii„ Kliini Miiki 58, Vlissingm. Tiiiioon iitirc. 18 ADVERTENTIEPRIJS; Van I4 regels X 1.10vpor Iedere regel meer 26 ci. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bi] abonnement speciale prij« Reclame* 62 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Vnschijnt dtgttijb, litgizoniliid op Zondig in ilgimui) iikmdi Christelijks letsidigm ibonné'*, in t bezit eener j ril*, zijn QRATIS verze- j »»tl 'ecen onzelukken voor I gulden bQ levens lange ongeschikt heid tot werken UUU een ongeluk UUU gulden bQ verlies van een hand, voet oi oog gulden bQ verlies van een duim gulden bQ verlies van een wijsvinger gulden bi} verlie» van eiken anderen virgei BI] DEZE COURANT BEHOORT EEN ST. NICOLAAS-NUMMER BESTAANDE UIT TWEE BLADEN. VIERING ST. NICOLAASFEEST. De Burgemeester van Vlissingen In aanmerking nemende, dat 5 De cember dit jaar op Zondag valt, be paalt den dag voor de viering van het ST. NICOLAASFEEST op MAANDAG 6 DECEMBER 1920. Vlissingen1, 26 November 1920. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. INLEVERING ONDERSCHEIDINGS- TEEKENEN BRANDWEER. Burg. en Wejh. van Vlissingen, brengen ter kennis van het eervol ontslagen be velvoerend en ander personeel van de brandweer dezer gemeente, dat nog ge durende deze week op eiken werkdag van 9 tot 12 uur en 2 tot 5 uur gelegenheid bestaat de onder dit personeel nog berus tende onderscheidingsteekenen in "het Dis tributiegebouw (Wilhelminastraat) in te leveren. Zaterdag a.s. de laatste dag van inleve ring. Vlissingen, 26 November 1920. Burg. en Weth.N voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. K4M£R0V£RZICHT. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Een verwarde discussie over een mo- fe-Kolthek, betreffende schadevergoe ding aan drie ambtenaren van het Vet- bureau, hield de Kamer eenigen tijd bezig. De zaak was dat, de minister in die motie een afkeuring had gezien van zijn beleid. Hij nam hef feitelijke.uit de motie een ander onderzoek over en nu bleef alleen de afkeuring over. De heer Kolthek was hierbij door den mi nister een mooie slag afhandig gemaakt cn enkele heeren bliezen zich op over de houding van den minister. De motie werd verworpen met 48 tegen 30 stem men. De motie-v. d. Laar, om de invalidi- teitsrente te verhoogen, werd verwor pen, evenals de motie-Marchant, om de buitengewone tractementsverhoogingen te schrappen. Het eerste hoofdstuk van de staatsbegrooting werd goedgekeurd. Daarna was Landbouw aan de orde, waarbij al dadelijk de heer Marchant met een voorstel tot bezuiniging kwam, n.l. om geen directeur-generaal van den Handel en geen juridische raad-advi seur bij dit departement aan te stellen. De Kamer had dadelijk veel. lust in deze amendementen. Met 50 tegen 30 stem men besloot zij, dat er geen directeur- generaal zou zijn met 36 tegen 34 stemmen dat er geen raad-adviseur zal zijn. De minister vroeg schorsing der be raadslaging. Gaat hij heen? Hij had daarvan niets gezegd vóór liet tot stemming kwam. BINNENLAND De ex-keizer. Naar de vertegenwoordiger te Am sterdam van het Wolff-bureau van be voegde zijde verneemt, is er geen spra ke van plannen van den exkeizer om naar Korfoe te verhuizen. Alle desbe treffende berichten zijn geheel uit de lucht gegrepen. jaarwedden gemeente"ambtenaren. Bij het departement van bipnenland- sche zaken zijn sedert eenige dagen tal rijke telegrammen uit de kringen van gemeente-ambtenaren ontvangen,waar in wordt aangedrongen op spoedige in voering van de salarisregeling naar de voorstellen der commissie-Raaymakers. Beperking van den invoer. Naar aanleiding van het bericht in -de Telegraaf", volgens hetwelk bin nenkort een wetsontwerp zou worden "'gediend, waarbij de regeering voor stelt de grens voor den invoer van be paalde artikelen te sluiten, zulks met "et oog op den stand der valuta in enkele landen, waardoor de verkoop van artikelen van onze eigen nijverheid Jji industrie wordt benadeeld, meldt het "aagsche Correspondentie-bureau, dat Weliswaar overwogen wordt, of en zoo la, welke maatregelen dienen te wor den genomen in verband met de toe nemende crisis in de industrie en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor het algemeen welzijn en dat hierover de Nijiverheidsraad en de Werkloosheid- raad zijn geraadpleegd, doch dat om trent de indiening van een desbetreffend wetsontwerp nog niets bekend is. De post-staking. Omtrent het ontslag van de 8 bév stuurders van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel vernemen wij, dat de bestuurders Freon, Beverloo en Sip- man weder in dienst worden genomen en de bestuurders Van Giessel, v_ d. Baan, v. d. Jagt en Roos ontslagen blijven. Omtrent het ontslag van den bestuur der Assink, die op het oogenblik nog ziek is, kon nog niet worden beslist. De commissie van beroep bij hei staatsbedrijf der P. T. T. heeft voorge steld aan de ontslagenen de hoogste uitkeering (70 dagen loon voor elk dienstjaar) uit te keeren. De regeering daarentegen heeft aan die commisie thans laten weten, dat aan de ontslage nen de hoogste uitkeerirrg niet kan ge geven worden. Heden zal de commissie opnieuw daarover vergaderen. Het buitenge woon congres zal half December wor den gehouden. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de drie bestuursleden, die weer tot den dienst zijn toegelaten, den minister verklaard hebben, dat zij zich voor het vervolg zouden onthouden van daden, die de goede uitoefening van den post en telegraafdienst zouden kunnen in gevaar brengen. Zitting van Donderdag 25 November, des middags 2 uur. Wij eindigden ons verslag in ons vo rig nummer midden in de toelichting welke de voorzitter gaf op de rede 'van den heer Lindeijer, betreffende de reor ganisatie van het onderwijs. De voorzitter zette uiteen dat deze reorganisatie-plannen niet zoo gemak kelijk zijn op (e lossen. Vooral nu de wet eenige speling toelaat is het wel wenschelijk deze plannen eerst degelijk te onderzoeken, vooral met het oog op de financieele gevolgen, welke uit de plannen voortvloeien. Er moeten bovendien nog verschil lende adviezen worden ingewonnen. De voorzitter lichtte daarna toe hoe groot het aantal onderwijskrachten zal zijn als wij II scholen zouden krijgen. Ook de vraag van het 7e leerjaar is nog eens besproken en hiervoor zullen noodig zijn 6 leerkrachten. In totaal zullen dan 87 leerkrachten noodig zijn. Op het oogenblik beschikken wij over 75 vaste leerkrachten, terwijl het aantal tijdelijke leerkrachten thans 13 be draagt. Hij zou op deze zaak niet te diep willen ingaan, omdat binnenkort een definitief voorstel van Burg. en Weth. is te verwachten. Wat de ziekenhuiskwestie betreft, is liet beter op het oogenblik nog geen definitieve beslissing te nemen. De mi nister is overtuigd1, dat er hulp moet worden verleend, hoewel op het oogen blik nog geen definitieve toezeggingen kunnen worden gedaan. De heer Van Niftrik antwoordde den heer Lindeijer dtpt met 1 Januari het distributiebedrijf zal worden opgehe ven. Burg. en Weth. zuilen trachten de ambt'enaren, als zij geen betrekking hebben gevonden, een schadeloosstel ling te geven. Hij gaf ook eenige inlichtingen over den woningbouw in de Paul Kruger- straat en wees er op dat door de uit voering onder verschillende directies in den crisistijd de prijzen verschillen. Bo vendien is voor den tweeden bouw een verbetering aan de zolders aangebracht wat den bouw ook duurder maakte. De kwestie van het eigen beheer be sprekende, zeide de heer Van Niftrik dat er geen systeem is voor eigen, be heer of aanbesteding. Dat hangt af van omstandigheden, en steeds wordt het financieel voordeel voor de gemeente voor oogen gehouden. Bij elke gelegen heid wordt nauwkeurig nagegaan wat Burg. en Weth. in het voordeel van de gemeente achten. De heer Laernoes verklaarde voor- loopig dc afdeeling onderwijs op zich genomen te hebben. Hij zal naar zijn beste krachten deze zaak hehartigen en hij riep dnartof de welwillendheid in. Verder antwoordde hij den heer Lin deijer op zijn vraag over de verpachti «r, van het badpaviljoen. Hij wees er op. dat in dit paviljoen do kunstkring, ,hcl Zuiden" is gevestigd^ Burg. en Weth. zijn het nog niet eens geworden over de pachtsom van Fact paviloen. Het is met het oog op verschillende omstan digheden nog moeilijk een definitief be sluit te nemen of het paviljoen publiek zal worden verpacht. Ais er een exploi tant komt die ongeschikt of onge- wenseht is voor den verkoop van de schilderijen dan zal dit niet in het be lang van de gemeente zijn. Bovendien ontvangt de gemeeifte een percentage van den verkoop der schilderijen en deze som bedraagt reeds 300. Wat de galerij betreft, zeide de heer Laernoes dat de kustverdediging toch had moeten worden uitgevoerd. Hij ge looft dat het zeer zal meevallen als de galerij verpacht wordt. De heer Tichelman ontraadde ten zeerste op dezelfde wijze als het vorig jaar den hoofdelijkej, omslag niet voor het volle bedrag op de begrooting te brengen. Dat heeft het vertrouwen in de gemeente geschokt. Bovendien wij staan toch aan den vooravond van een betere financieele verhouding voor de gemeente. Hij ziet dan ook een beetje' licht in het oosten dagen. Na lijden komt ver blijden en laat ons 'daarom met moed verder gaan. In antwoord aan den heer Van Oor schot zeide hij dat noch het openbaar noch het bijzondei onderwijs in het gedrang mag komen. Wij moeten trach ten het onderwijs zoo goed mogelijk te doen zijn voor alle kinderen, dat is onze plicht. De heer Lindeijer repliceerde en wees er op, dat hij wat betreft de on derwijskwestie nier bevredigd wordt door het gegeven aatwoorc}. Het is niet noodig - dat wij -V „Ifce school een resgrvekracht aanstellen. Dat is weer een achterdeurtje om het ambulantisme te handhaven en de hoofden voor poli tieagent te laten spelen. Als wij dit "doen dan moet hetzelfde ook door dc gemeente voor de bijzondere scholen betaald worden. Hij hoopte dan ook dat de raad met dit stelsel niet zal mede- gaan. De thans voorgestelde maatregel zal onze berooide schatkist jaarlijks een halve ton kosten en daarop wilde hij vooral wij-zen. Wat den woningbouw betreft, was hij van gevoelen, dat de woningen te duur zijn, onuiat onder den gemeente- bouwmeester De Jong alle leiding ont brak, doch niet omdat een zolder is vergroot of een borstwering ontbrak of iets dergelijks. De huur van de galerij aan het strand zal belangrijk liQpger moeten zijn dan de thans geraamde 560. Met het oog op het ingekomen adres van den heer Smits zal het wel wen schelijk zijn hei badpaviljoen openbaar te verpachten. Wij zullen verder komen dan dat wij alleen met den heer Bindcls onderhandelen. Er. is belangrijk meer uit te halen dan de 500 die wij er thans uit trekken.. De heer Van Oorschot repliceerde ook nog in het kort cn hij bleef het van belang achten, dat de werken in eigen beheer werden genomen. Dc winsten gaan dan naar de gemeenschap, wat tengevolge kan hebben prijsverlaging Het ondewijsvraagstuk werd ook nog door hem besproken. De heer Staverman deelde het stand punt van den heer Lindeijer ten opzich te van de verpachting van het badpa viljoen. Alle ingezetenen, hebben het zelfde recht en wij mogen ons niet aan één persoon binden, vooral niet nu wij weten dat andere personen, zooals dé heer Smits, het paviijoen ook wil ex- loiteeren. Hij zal geen voorstel doen, omdat een nader voorstel van Burg. en Weth. is te verwachten. Hij deelde niet de opvatting van den heer Tichelman, omtrent een betere toekomst voor de gemeente financien. Hij noemde den fiancieelen toestand uiterst treurig. De ziekenhuiskwestie werd ook nog door den heer Staverman besproken en hij zeide dat hij niet optimistisch staat tegenover het gevoelen dat het rijk steun zal verleenen voor een ziekenhuis in deze gemeente. Het is bovendien nog niet bekend waar zulk een ziekenhuis gevestigd zal worden. Hij kan dan ook niet zien, dat in de naaste toekomst verlichting zal komen in de verpleging der zieken in de Hellebardierstraat. De voorzitter antwoordde den lieer Lindeijer nog nader op de reorganisa tieplannen van het onderwijs en wat de ziekehluiisplannen betreft, raadde hij aan nog wat geduld te oefenen. Wij hebben reeds zoo lang geduldig ge wacht en kunnen nu nog wel eenigen tijd wachten, alvorens een definitieve beslissing te nemen. Dc heer Van Niftrik gaf nog eenige inlichtingen over den bouw der wonin gen in de Paul Krugerstraat. De heer Tichelman antwoordde den heer Staverman dat hij ook geen opti-' mist is, voorai niet in financieele za ken. Er is echter een nieuw perspectief geopend, dat wij enkele nieuwe belas tingen kunnen heffen en dat maakt hem eenigszins meer optimistisch ten op zichte van den toestand der gemeente- financién. De heer De Meij stelde een motie voor, waarin wordt uitgesproken, dat een dubbele rijksuitkeering aan de ge meente wordt gegeven, doch dat ge rekend wordt dat liet driedubbele zal worden verkregen. Ter toelichting van zijn motie zeide de heer De Meij, dat hij haar heeft in gediend, omdat de hoofdelijke omslag niet hooger kan worden uitgetrokken dan 600.000 en dus deze motie ten doel heeft te doen uitkomen dat wij op een hoogere rijksuitkeering rekenen. De motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna wérd overgegaan tot de be handeling der UITGAVEN van de begrooting. De voorzitter wees er op, dat het hem genoegen doet te kunnen mededeelen, dat wij een korps uitstekende gemeente ambtenaren hebben en hij hoopte ook dat .dit zal worden gewaardeerd. De heer Staverman pleitte een be hoorlijke belooning van de gestichts- ambfenaren. Het heeft hem bedroefd, dat er weer oyer gesproken is de jaarwedden van dc hoogere ambténaren te verminderen. Hij is van overtuiging, dat de hoog ste ambtenaren een jaarwedde krijgen, waarop zij krachtens hun postiie recht hebben. Met ,de thans voorgestelde ver hoogingen kon hij zich dan ook geheel vereenigen en hij hoopte dat de raad hieraan niet zal tornen. De heer De Meij zeide, dat de thans voorgestelde verhoogingen voor de ge meente-werklieden aan den krappen kant zijn. Hij meent dan ook dat op de lage salarissen wel iets gelegd mag worden. Spreker en zijn fractie wilden voor de laagste groep een minimum voorstel len van ƒ29.50. De voorgestelde amendementen zijn •dus geen kleine politiek. Het is de be doeling te gaan staan midden-in het door de organisaties gevraagde mini mum- en maximum-loon. Daarom is ook voorgesteld de ver hooging voor de ambtenaren te verhoo gen van ƒ300 op ƒ.350. Met de thans ingediende voorstellen blijven wij belangrijk beneden hetgeen de staatscommissie voorstelt. Wat de jaarwedden van de hoogere ambtenaren betreft, wees de heer De Meij er op, dat voor den secretaris on geveer wordt voorgesteld wat ook de staatscommissie wenscht. Ook voor den directeur der gemeen tewerken wordt belangrijk meer ge vraagd dan de staatscommissie voor een tweede klasse gemeente als Vlissin gen is, voorstelt. Alleen voor den burgemeester wordt in het rapport meer gevraagd dan hier wordt voorgesteld. Wij zullen moeten breken met het stelsel, dat de burge meester en secretaris gelijk bezoldigd moeten worden. Op grond van een en ander bleef de heer De Meij van gevoelen, dat de in de afdeelingen voorgestelde wijziging der jaarwedden op billijkheid berust. De heer Van Niftrik was van ge voelen dat de door Burg. en Weth. voorgestelde verhooging voor de ge meente-werklieden billijk is te noemen en hij zag een noodzakelijkheid van meerdere verhooging niet in. Bovendien, waar wij aan de grens van de duurte zijn gekomen en er een daling is te wachten, daarom achten zij de voorgestelde verhooging met 2 cent per uur niet noodzakelijk. Wat de jaarwedden van de ambte naren betreft vroeg hij of het billijk is dat de ambtenaren lager bezoldigd worden dan waarop zij recht hebben. Dc ambtenaren zoeken dan andere be trekkingen en dat is niet wenschelijk. Hij gaf verder de verzekering, dat Burg. en Weth. de zaak met grooten ernst onder de oogen hebben gezien. Hij waarschuwde dan ook zoowel tegen verlaging als tegen verhooging van de de door hen voorgestelde getallen. De heer Staverman beantwoordde den lieer De Meij en zeide dat, wat de vier hoofdambtenaren betreft, dat de voorgestelde salarissen in totaal 24.000 bedragen, terwijl de rijksrege ling ƒ27.000 bedraagt. De heer De Meij zeide, dat men voor zichtig moet zijn met te beweren dat dc prijzen zullen dalen. Hij wees er op, dat de suiker duurder wordt en even eens met de opheffing van de brand stoffen-distributie zuilen de kolen veel duurder worden. In plaats van lichtpun ten ziet hij slechts dónkere'punten. Hij antwoordde den heer Staverman, dat wij, wat de lagere ambtenaren betreft, heel wat minder betalen dan de rijks regeling. Laat de heer Staverman dit maar eens uitrekenen. Hij bleef dus de door zijn fractie voorgestelde amendementen handha ven. De lieer Van Oorschot zeide, dat zijn fractie zich zai neerleggen bij de door de S. D. A. P. voorgestelde amende menten. Hij stelde voor, de loonen, wat de afstanden betreft, in overeenstem ming te brengen met het particulier be drijf. Eveneens wilde hij opheffing van de tweede loongroep bij de gemeente reiniging. De heer Merckens zeide daf, waar wij aan de lagere ambtenaren niet kunnen geven waarop zij recht hebben, wij dit dan betreuren, doch dat wil dan niet zeggen, dat wij ook voor de leiders dezelfde zuinigheid moeten betrachten. Juist deze leidende personen moeten wij behoorlijk betalen. Wat goede leiders beteekenen fieeft de oorlog bewezen. Juist omdat wij er zoo ellendig aan toe zijn, moeten wij vooral iiet werk van de leiders weten te waardeeren en moeten wij ten opzichte van deze sala rissen niet al te schriel zijn, zulks jn liet belang van de gemeente. Dat is" geen conservatisme, doch het gemeente belang naar waarheid behartigen. De heer Hillinga zal stemmen tegen het amendement-De Meij c.s. wat be treft de ioonen Voor de werklieden. De ze werklieden hebben het geheele jaar vast werk en bovendien een premie-vrii pensioen. Zij hebben een bevoorrechte positie. De heer De Meij noemde het betoog van den heer Merckens zuivere klasse- politiek en de anti-revolutionairen, w.i» zooveel werklieden voorkomen, mogen dat wel eens ter harte nemen. Hij antwoordde den heer Hillinga, dat het niet de bedoeling is de gemeen te-werklieden een bevoorrechte positie te geven, doch wel om den loonstrijd voor de werklieden gemakkelijker te maken en dat gebeurt, als wij Je ge meentewerklieden behoorlijk betalen. Het particulier bedrijf moet dan vanzelf volgen. De heer Van Niftrik antwoordde den heer De Meij, dat wij op de scheidings lijn van de duurte zijn en dat na een korten tijd van verhooging zeker een daling zal volgen. Hij bleef nog nader de voorgestelde jaarwedden verdedigen, zoowel voor de lagere als voor de hoogere ambtena ren en hij ontraadde vooral bezuiniging op de hoogere sala'rissen, omdat dat zeer in het nadeel van de gemeente kan zijn. in antwoord op hetgeen de heer Van Oorschot voorstelde, zeide hij dat Burg. eu Weth. eerst toch advies zullen moe ten uitbrengen over het voorstel betref fende het afschaffen der tweede loon groep voor de werklieden der gemeen te-reiniging. Hij bleef ten slotte aandringen het voorstel van Burg. en Weth. ongewij zigd aan te nemen. De heer Van de Putte bracht lof aan Burg. en Weth. voor de vaststelling van de gemeente-begrooting en de wijze waarop deze in elkaar is gezet. Hij zal dan ook stemmen voor de verhooging van de hoogere ambtenaren, al is het op andere gronden dan zijn partijge noot, de heer Merckens, heeft aange voerd. De heer Van Oorschot stelde een amendement voor, om het loon van de grondwerkers te verhoogen, welk amen dement hij nader verdedigde. De heer Staverman stelde het vol gende amendement voor „De raad van oordeel, dat ook de ambtenaren, indirect in gemeentedienst, dienen te deelen in de algemeene loons- verhooging voor 1921, noodigt de col leges van regenten der betreffende ge stichten urt, dienaangaande voorstellen bij den raad in te dienen." De heer Huson wees er op dat een

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1