VL1SSINGSCHE COURANT W im* 1000 150 100 25 WOENSDAG $Wifliass F. lil 01 Wdï k, l\m isrlit SS, ?fi«p. IHésü kim. 24 NOVEMBER. Mpi Mil, ê$mé, n Mn mmm mmk Olristeiijitt iesstdagsn cnn^^inn De Vrouwe van Darracouit KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND cü-NO» 278 SHH 192Q *8U«N2MENTS*''KiJSVoor Vtiseuiggn en Ot gemcenien op Walcheren Z2.26 ptt drie asaandess. Franco door het gsheele rjk f 2.50. Voor Be\gi2 ƒ4.18. Voor overige landen der Potó- Uaie f 4.70. - Ateoaderlpe nummers 6 een: ADVERTENTIEPRIJS i Van 8—4 regel» ƒ1.10: voor iedere rage) meer 26 cl. Familieberichten van 1—6 regel# ƒ1.7®. B§ abonnement speciale prijs Reclame# 82 ei. par regel. Dieradeanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel a aöonnÉ's, in t bezit eener c iSa. z$ts GRATIS mze- -d «gen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken c?-a ongeluk ruiden bij rerlie# van eer. hand, voet of oog galden bi verlies va* eea daim galden b(J verlies va* eea wijsvinger gulden bi verlies van eiken anderen vinger TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Nadat de heer Wijnkoop nog een «ogenblik de gelegenheid had gehad om zijn vriend Troelstra de les te lezen, was eindelijk het woord aan den tijde- lijken voorzitter van den Ministerraad, die de 21 sprekers had te beantwoor den. Veel van hetgeen zij hadden ge zegd, ging langs de regeering heen. Al les wat over de socialisatie is gezegd liet minister Ruys kalm rusten. Er is «en staatscommissie die het onderwerp behandelt, en dus dient men af te wach ten wat zij zal leeraren. Het vraagstuk van de publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie, gelijk de Ka- fholieken die gaarne willen, vindt sym pathie bij de Regeering maar zij gaat met voorzichtigheid te werk omdat zij geen kunstmatige organisaties wenscht te scheppen, doch de regeling wil aan passen aan hetgeen in de maatschappij «pgroeit: De kwestie heeft haar aan dacht en zij zai wanneer zij den tijd daarvoor gunstig acht, met ontwerpen komen. De motieVan der Laar, die verhoo ging der invaliditeitsrente wensen:, achtte de Minister onmogelijk, om de doodeenvoudige reden dat dit niet te betalen is. Bovendien achtte de Minis ter het beter alles te doen wat de inva liditeit voorkomt. Wat de moederschapszorg betreft deelde de Minister mede, dat de Ziekte wet op dit punt in overeenstemming wordt gebracht met de conventie van "Washington. Ze zal alleen gelden voor de arbeidsters en misschien voor ande re, min- of onvermogenden. Verder gaat de Regeering echter niet De vraag in hoeverre de vrouwen •toegelaten moeten worden in allerlei functies, onderzoekt de Regeering. Zij zal o.a. nagaan in hoeverre de wet op de rechterlijke organisatie wijziging zal behoeven om de benoeming van vrouwen mogeiijk te maken. Over de moeilijke kwestie van de regeling van den invoer en den uitvoer huppelde de Minister heen. De Regee ring hield haar aandacht er op geves tigd en hief de uitvoerverboden zooveel mogelijk op. De kolenproducte in ons land neemt toe en vermindert de invoer. Een te verwachten daling van de graan prijzen staat misschien voor de deur. juist die verlaging zal een belang rijke uitwerking hebben op onze han delsbalans. Wat de Regeering echter zal doen om onzen uitvoer te vergroo- terc, waardoor de invoer wordt ver kleind, daarover liet de Minister zich niet uit. Ze hield haar aandacht op hei punt gevestigd. Toen het over de politiek ging was de Minister positiever. Hij verdedigde de uitvoering van de Arbeidswet 1919 en herinnerde er aan dat bij de behan deling dier wet niet is gewaarschuwd legen de gevolgen die men nu vreest. Dnder ongewoon gezang was die wet door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van P. WESSELÏNK—VAN ROSSUM. 03) (Nadruk verboden.) „Dat ziet er heel vreemd uit, Susie", zeide Marie, het hoofd schuddend. „Laat ons gaan. Wij moeten er niets over zeggen." „O, u hebt het heelemaal mis", viel Susie in op een ontroerden toon. „Het kan zijn, dat mijnheer Harry een bezoek aflegt. Hij gaat dikwijls naar de stad." „Wat, midden in den nacht, zonder er iemand iets van te zeggen riep Marie uit. „Bedenk, dat hij in de tuinen van de Hail gisterenavond werd gezien, toen hij naar het zilverwerk keek." Zij liep de kamer door, terwijl zij sprak, en bleef plotseling staan, een kreet van schrik uitende. „Kijk, Susie, o, lieve hemel 1" Haar wijzenden vinger volgende, zag Susie met verschrikte oogen een antiek zilveren vaas schitteren onder de tafel. Voor een oogenblik hielden de twee vrouwen elkander vast, in een vreeselijk zwijgen, de eene in geveinsdheid, de andere in waren schrik toen bukte Marie zich, nam de vaas op, en die op armslengte houdende, keek zij er on derzoekend inaar. teen aangenomen en het verwonderde hem dat cr nu oppositie kwam. Met voorzichtigheid voert de Regeering deze wet uit, hetgeen blijkt uit de kritiek van den heer Schaper. Op den steun der rechterzijde bleef de Minister rekenen. Geen overheersching van de gemeen schap, geen toegespitst individualisme wercschte de Minister, maar Christelijk - solidarisme. Daarbij is noodig orde en rust en in dit verband bracht hij dank aan de burgerwachten, die hun steur, geven. Waarom hij deze in stand houdt Wie garandeert, zoo vroeg hij, dat onder invloed van buiten de socia listische leiders niet ten tweede male uit haar hun evenwicht geraken Dc heer Troelstra kan zijn rede van, No vember 1918 verloochenen, maar niet uitwisschen. Bovendien als de revolutie komt, zal de leiding ten siottc niet ko-. men bij den conservatieven heer Troel stra, doch wei bij den consequenter" leider, voor zoover het woord „leider" gebruikt mag worden Minister De Vries scheen opgesterkt nu de rechterzijde hem niet wil ioslaten. Hij constateerde dit feit met vreugde en voegde er zelfs bij dat de neutrale fractie en de Dlattelandspartij hem ook niet waren afgevallen. Zijn doel was zuinigheid te betrachten het adres van de ambtenaren had geleid tot het opstellen van een wetsontwerp, dat aan de Rekenkamer om advies was gezon den. Veel moest men daarvan niet ver wachten, want de Kamer die bij de al gemeens beschouwingen graag over bezuinigingen spreekt, is dar altijd weer vergeten zoodra deze beschou wingen zijn afgeloopem Dan komen de wertschen en de amendementen. Alen moet ook in de praktijk van de bezuiniging niet veel hopen en ver wachten. De Minister houdt nog steeds aan de weeldebelasting vast maar met den nadruk op he» woord „weelde". Overigen- verdedigde de Minister zijn beleid dat niet onvast was, naar hij be toogde, maar zich aanpasie bij dc snel en vaak wisselende omstandigheden. Daarvan moet men hem geen grief maken. Hoewei in 1920 de opbrengst der fi nancien boven verwachting was, zal er een aanzienlijk tekort zijn. Voor 1921 raamt de Minister nu reeds een tekort van bijna 100 millioen, terwijl niet is te wachten dat de belastingen m dit jaar zooveel meer zuilen opbrengen. Meer belastingen kunnen niet geheven wor den de directe belastingen zijn reeds zóó hoog opgevoerd dat deze de kapi taalsvorming aantast. Daarin schuilt een gevaar en het is eer noodig dat op verlaging wordt aangestuurd. De Minister wenschte in de naaste toekomst behalve de ontwerpen die er liggen, verhooging van het tarief van invoerrechten, den drankaccijns en de weeldebelasting als middelen om de te korten te dekken. „Ja", mompelde zij, diep adem ha lend, „die is van Lord Merle. Ik herin ner ze me, ik zou er een eed op kunnen doen. Hij vestigde mijn aandacht juist op deze." Susie leunde tegen de tafel, zwaar hijgend zij drukte de hand op haar hart, haar oogen gevestigd op de vaas of het 'n levend slecht ding was. „Ik herinner mij die, ik kan er een eed op doen", mompelde Marie, als in zichzelt. „Lord Merle had gelijk." „Neen, neen, neen 1" gilde Susie. „Het is het is alles een vergissing, miss Marie. Ik geloof het nietik kan het niet gelooven I" „Hoe komt deze vaas dan, hier vroeg zij, naar de deur gaande en die sluitende, terwijl zij de blinden liet zakken. „Hoe komt die dan hier, Susie, en waarom ging hij zoo plotseling heen Arme meid, het spijt mij zoo erg voor je maar je mooie mijnheer Harry is ontwijfelbaar de dief, die het zilver werk stal, en de rest heeft hij op dit oogenblik bij zich." Susie zonk, bleek van schrik, ineen op den grond, en Marie boog zich over haar, terwijl zij de vaas nog vasthield. „Wat moeten wij doen sprak zij haastig. „En hoe kende hij het geheim Maar, Susie Susie I" Susie sloeg de gezwollen oogleden op en keek haar angstig aan. „O, Miss wat gaat u nu zeggen snikte zij. „Het gaat er niet om wat ik zeggen zal, maar wel wat Lord Merie zeggen Verruiming van Cvt gemeentelijk belastinggebied. De voornaamsie bepalingen van het wetsontwerp „tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied", zooals zij tuiden na aanneming door de Twee de Kamer, zijn, nas: het „Hbld." meldt, de volgende Als nieuwe belastingen kunnen wor den ingevoerd lo. Een „bettenne :t-ta\" op gebouw de en ongebouwde eigendommen, jaar lijks te heften gedurende hoogstens 30 jaar. 2o. Een belasting op bouwterreinen, tot een eter verkoopwaarde. 3o. Een zakelijke belasting op bedrij ven (kantoren en winkels inbegrepen, doch stations uitgezonderd), waarin minstens 10 arbeiders werkzaam zijn, die minder verdienen dan een door de rygeering vast te stellen bedrag. Ook publiekrechtelijke bedrijven vallen on der deze heffing. Zij wordt geheven van het geheele aantal arbeiders, en be draagt hoogstens <2 per arbeider. 4o. Een belasting op verzekering te gen brandschade, of een overeenkom stige heffing van n.et verzekerde goe deren. 5o. Een belasting op legeergasien in hoteis en pension» (bij verblijf van minstens een week) 6o. Een belasting op reclame (die in nieuwsbladen en tijdstriften uitgezon derd). 7o. Opcenten op .ie (Rijks-) inkom sten- en de vermogensbelasting), bene vens op andere belastingen, die daartoe bij de wet vatbaar worden verklaard. Maximum-aantal opcenten honderd. De opcenten op de Rijksinkomstenbelasting mogen echter niet v orden geheven, in dien de eigen gemeentelijke inkomsten belasting progressief ingericht is. De gemeenten, die opcenten op de Rijksin komstenbelasting heffen, kunnen daar op maandelijksche voorschotten krijgen. Evenals thans mogen worden gehe ven lo. De opcenten op de grondbelas ting (deze mogen in dezelfde verhou ding van thans verdubbeld worden). 20. Retributies voor bewezen dien sten. 3o. De opcenten op de personecle be lasting, tot een gelijk aantal voor alle aanslagen. Een hooger aantal opcenten dan 80 is pas geoorloofd, wanneer de opcenten op de grondbelasting tot het maximum opgevoerd zijn. 4o. De belasting op honden. 5o. De belasting op publieke verma kelijkheden. f5o. het z.g. straatgeld. 7o. De gemeentelijke inkomstenbelas ting. De eventueele progressie is echter verruimd geen „toeneming" van het inkomen mag zwaarder worden belast dan met twee en een half tot nu toe tweemaal het percentage, geheven van een belastbaar inkomen gelijk aan twee tot nu toe anderhalf maai de kleinste som voor noodzakelijk ievens- l onderhoud. Deze aftrek voor noodzake- lijk levensonderhoud wordt door de i wet niet gelimiteerd. De gemeentelijke inkonisten-belas- ting wordt geheven door de Rijks-admi- siratie telkens voor een periode van S lioogstens vijf jaar kan door de regee- S ring vergunning worden verleend om een eigen gemeentelijke administratie in S stand te houden. Aan het eind der maanden Juli tot en met Maart van het belastingjaar worden door het Rijk voorschotten gegeven elk tot een tiende van liet geraamde totaal. Is hef tarief gelijk aan daf van het vorige jaar, dan bedragen de voorschotten nief meer dan een tiende van de opbrengst van hel j vorige jaar. "Wat de forensen betreft er wordt onderscheid gemaakt tusschen bedrijfs- i en woon-forensen. Bedrijfsforensen zijn zij, die gewoon- lijk in een groote stad hun beroep uit— j oefenen en buiten wonen. Zij worden in j hef vervolg èn in hun „weriri'-gemeen- te èn in hun „woon"-gemeente voor j twee derden van de belasting (ook op centen op de Rijksinkomstenbelasting) aangeslagen. De woonforensen, dat zijn zij, die gewoonlijk in een stad wonen, maar buiten een villa hebben, betalen in de stad hunner inwoning het volle bedrag en buiten een derde. Voor arbeiders-forensen (forensen met een inkomen beneden een nader te bepalen bedrag) geldt, dat hun woon- gemeente van hun werkgemeente zekere tegemoetkoming mag vragen in de „Aanwijsbare" kosten van hun verblijf. Beslissing bij Ged. Staten of bij de Kroon (het laatste, wanneer de beide gemeenten niet in één provincie liggen). Overigens geldt nog, dat tarieven van privaatrechtelijke leveranties uit drukkelijk in de wet worden genoemd naast de retributie (z.g. „rechten, Ico nen en geiden") voor diensten, die de gemeente als publiekrechtelijk lichaam verleent. De Iaafsten worden tot de be lastingen gerekend, de eersten niet. Voor beiden géldt, dat er een „matige winst" op mag worden gemaakt. Het bonstelsel voor suiker afgeschaft. De sedert eenige weken ingetreden zeer belangrijke daling van den suiker prijs op de wereldmarkt maakt het onmogelijk het thans bestaande stelsel van levering van gerantsoeneerde sui ker tegen goedkoopen prijs en van niet- gerantsoeneerde suiker tegen hoogeren prijs hier te lande nog langer te hand haven. Derhalve wordt met ingang van 28 November e.k. het bonstelse! voor de suiker beëindigd en zal bijgevolg op bon no. 61' en volgende geen goedkoo- pe suiker kunnen gekocht worden. Bon no. 60 is derhalve de laatste bon waarop winkeliers suiker kunnen ver strekken. Houders van domidliekaarten zullen i goed doen, deze nog niet te vernietigen voor het geval van mogelijk voorko mende omstandigheden, waarbij weder dornïciiiekaarten zonden kunnen noodig zijn. Voortaan geldt voor suiker slechts één uniforme prijs. Daardoor komen ook met ingang van genoemden datum u vervallen de tot dusverre bestaande maximum-prijzen voor suiker van 94 per 100 K.G. ia tien groothandel, van 05.75 per 100 K.G. in den tusschenhandcl en van 17 Z2 cent per K.G. voor ue gerant soeneerde op rijks-suikerbons verkrijg baar gestelde huishoudsuiker in den kleinhandel. In verband hiermede hebben suiker producenten zich verbonden tot nader order de voor binnenlandsch verbruik benoodigde witte suikeT te leveren te gen een prijs van ten hoogste 80 oer 100 K.G. exclusief zak of 81 per 100 K.G. inclusief zak, zoodat er in den groothandel een daling is van 14 per 100 K.G. zal, wat de rechter zeggen zal, wat de heele wereld er van zeggen zal 1" her vatte zij streng. „Wie vertelde Harry Hernc bet woord, dat de zilverkast moest openen Wie kende het Ik en Miss Darracourt en jij Ja, jij her haalde Marie, tegenover haar staande als een aanklagende engel, haar met vernietiging dreigende, „jij, en jij alleen, behalve Miss Lucille en ik zelf, kende het woord. Jij vertelde het aan Harry Heme I" Susie hield de hand op, alsof zij een slag wilde afkeeren. „O. Miss Marie, Miss Marie kerm de zij. „Ja, en jij zult met hem in de bank der beschuldigden staan Denk je, dat iemand er aan twijfelen zal, dat jij hem geholpen hebt, die vaas te stelen? Neen, niemand. Susie, jij dwaas, slechte meisje, jij zult naar de gevan genis gezonden worden voor het werk van verleden nacht. Dat komt er van om te luisteren naar dien jongen kerel. Susie, jij zult je dwaasheid duur moeten betalen." Susie kon niets zeggen, kon niets doen, maar stond daar, hijgend naar adem. „Wanneer heb je het hem gezegd ging Marie meedoogenloos voort. „0', ik weet het al Je zei het hem gister avond, toen ie hier kwam onder voor wendsel clematis te plukken." Bij deze woorden stiet Susie een zachten kreet uit en zonk weer neer. Marie zette de vaas op de tafel en keek op haar neer met een wreeden glim lach, vol vreugde, die haardunne lippen krulde. „Susie, onder één voorwaarde wil ik je vriendin zijn. ik hield van je en het spijt mij voor je. Je moet het openlijk bekennen, je moet Lord Merie zeggen, dat je het hebt gedaan en misschien heeft hij dan medelijden met jou en dien slechten, jongen kerel Toen was het verschrikte meisje ten laatste opgeschrikt. Met een sprong stond zij op en hield stand tegenover haar aanklaagster. „Ik openlijk bekennen Ik, die dit ding nooit zag vóór nu, en nooit één woord zeide Mijnheer Harry zou liever dood gemarteld worden, dan een ding aanraken dat Lord Melre toebe hoorde. U hoeft mij niet te gelooven, hij hoeft mij niet te gelooven, de heele wereld mag mij voor zoo slecht houden zooals u doet, het kan me allemaal niets schelen O, en al zenden zij mij naar de gevangenis, ik zal gaan en blijven roepen, dat mijnheer Harry zoo onschuldig is als ik." Marie zag dat ze te ver was gegaan. „Het is heel vreemd", mompelde zij, alsof een schijn van twijfel bij haar op kwam door het heftig ontkennen van Susie. „Je zweert, dat je onschuldig bent, Susie „Ik zweer het, ik zal bet zweren en ik wil ook zweren, dat mijnheer Harry onschuldig is „Hoe verklaar je dan, dat dit hier is?" vroeg Marie, zich met een voorkomen De opheffing van de rijkskolen- distribatie. Het bericht van „de Maasbode", dat met 1 April 1921 dc rijkskolendistribntie zat worden opgeheven, wordt door bet Haagsche Correspondentiebureau te gengesproken, Dit geschiedt weer op de gewone, d.i. onleesbare wijze. Er wordt een vloed van woorden gebruikt waarin niets gezegd wordt en die Haag sche redacteur van „de Maasbode" verklaart dan ook zeer terecht, dat de heele tegenspraak van zijn bericht eigeniijk meer een bevestiging is. De burgemeester van Leerdam. Men weet, dat er een sterke actie gaande is om den burgemeester vat» Leerdam zijn ambt te doen neerieggea Het onderzoek naar de klachten over het beleid van den burgemeester heeft nu, volgens den minister van birenen- landsche zaken uitgewezen, dat zij te rug te brengen waren tof grieven die zijn voortgesproten uit feiten of han delingen, ten aanzien waarvan den bur gemeester hoogstens gemis aan tact kon worden fen laste gelegd. Daar ove rigens uit de ambtsberichten bleek, dat het bestuur door den burgemeester, gedurende de afgeloopen zes-ia rige periode gevoerd, tot den bloei der ge meente heeft geleid, en de burgemeester aldus getoond heeft dat de ontwikkeling van de gemeente bij hem in goede han den is, achtte de minister zich gerech tigd diens herbenoeming te bevorderen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeen teraad gedaan Ter voorziening in het te kort aan personeel aan de Burgeravondschool en ..an de Avondschool voor handwerks lieden, ontstaan door het groot getal leerlingen, dat zich voor den nieuwen cursus heeft aangemeld en waardoor splitsing der le klassen onvermijdelijk is geworden door het verieenen van van uitputting en hulpeloosheid op een stoel latende neervallen. Susie keek naar de vaas en rilde. „Dat weet ik niet, Miss. Ik weet en voel alleen, dat mijnheer Harry die hier niet bracht." „Het komt er niet op aan. Hier is ze. Jij en ik hebt)en haar gevonden. De politie zai dit dadelijk weten. Het leit, dat zij hier is, en dat Harry gezien werd, loerende in de buurt van de zil verkamer, zal voor den rechter een be wijs genoeg zijn orn hem voor twintig jaar naar de gevangenis te zenden. Susie, denk daaraan 1" Susie barstte in tranen uit, en h: zich, hardop snikkend aan de tafel „Zij zullen hem zeker pakken zullen jou als getuige tegen hem o pen", ging Marie meedoogenloos „Je zult het middel zijn om hem de gevangenis te zenden." „Ik ik O, miss Marie 1" ja. En denk je, dat men je zal gt looven, wanneer je zegt, dat je bet hen gisterenavond niet zei Zag iemand je hier met hem Susie bracht ile hand aan bet hoofd „Ja", snikte Susie. „Hope zag ons. Hope liep met mij naar huis." „O, alweer een schakel riep Marie uit. „Zij zullen Hope oproepen om !e getuigen, dat je hier alleen met hem bent geweest. Susie, hoe kon je daf doen Je goede naam." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1