V ISSINOSCHE COURANT 500 150 100 25 JES zaak. iet wordt Jr. I VROUW e Meisje KAMEROVERZICHT. IS NOVEMBER. li Trouwe «au Dairouit S8e Jaargang Ï920' I0STHU3S nbiedingen aanvragen. kster. E siastschsppif mi tnnari OPiDERDAÖ l'ipsFlrsi F. lil DE fEBF lf, SEsiüi M\ 18, is*. TiMm SsSsre, FEUILLETON BINNENLAND Stads= enProvincienieuws rijgbaar bij: diersoorten. estraet e« 60 cent per pond 70 80 85 95 80 AAT. S73- Hulp-Commies. AA. Bureau „Vlis- ant". AN OCKENBURG, Markt,vraagt een nuren. e adres een MEISJE rraagd een flink Vrijdags den ge- Zaterdags voor de Te bevragen Bu- urant". luren, van- 8 tot 12 '0 per week. „Hollandia", Bou- 30. de morgenuren, traat 78. N RAALTE—VAN 5 VAN DEN BERG nkert 44, vraagt i een net et jonger dan 10 dolburg-RottardaB elegen plaatsen. N PASSA9IFRS, EN EN VEE. f. EltU mber 3 T. lüi. ui ra. 113 8 8 8 ;en wordt Woene- •dag 12 uur v.m» Middelburg tomen N.V. Transp es h. Erven G VOS, te Middelburg 14, Tel. 153; te t OOSTFRHOUT, Dordrecht Gebrs 'eL >01. É'M» A'SOftME aFRiJSVoor Vtaingen en ös gemeentes op Walcheren 12.20 pet drie raundea. Franco door het geheels rgis /2.50. Viobr België ƒ4.15. Voor overige batten der Poat-Unie ƒ4,70. - AfeontSeiiftos utusmers 5 cent e abonrié'o, in 't bsrït temt -cis», zi$n GRATIS verbe terd tegen ongelukken voor TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Vóór de algemeene beschouwingen werden voortgezet, vroeg de heer Os- sendorp verlof eenige vragen te mogen richten tot den minister van onderwijs inzake de thans bekend geworden rege ling der onderwijzerssalarissen. Mor ten wordt hierover beslist. Bij de algemeene beschouwingen was fcet vandaag meer speciaal de rechter zijde die het woord voerde. De leider der Katholieken, de heer Nolens, was echter al zeer kort en zeer sober. Hij achtte dit kabinet van belang voor het land, nam een loopje met de socialisa tie en zette het Katholiek standpunt uit een, dat een verzoening tracht te zijn tusschen het individualisme en het ge- ■eenschaps-stelsel. Ieder individu moet de volle gelegenheid houden om zijn talenten en capaciteiten ten volle te ont wikkelen de sociale wetgeving dient geleidelijk te worden voortgezet, waar- Dij het georganiseerde overleg en de medezeggenschap dienen te worden uit gebreid. Het bedrijfsraden-stelse! be veelt hij aan, waarbij overleg tusschen de producenten, de arbeiders en de con sumenten mogelijk zij. Bestrijding van de uitwassen van het eenzijdig kapita lisme vindt in hem een voorstander. Zoo opgevat, ligt z.i. de oplossing noch in de eene noch in de andere richting, die de heer Treub zoo scherp tegenover el kaar gezet heeft. Noch de absoluut- individualistische opvatting noch de ge- meenschapsoverheersching kan het einddoel zijn. Ons volk houdt niet van plotselinge overgangen al vele jaren is de volksvertegenwoordiging bezig geleidelijk hervormingen aan te bren gen in die richting moeten wij voort gaan, meende de heer Nolens en geen Toekelooze proefnemingen met ondoor dachte stelsels, gelijk de socialisatie er één is, moeten die geleidelijke ontwik keling in de war sturen. De rechterzijde is ten aanzien van deze punten krachtig faneengesloten en geen betoogen over de waarschijnlijke afbrokkeling daar van zullen ze verminderen. Een woord als reactionnair of conservatief wees «i af, omdat dit altijd gebruikt wordt den tegenstander te diskwalificee- ren die niet wil meehollen. Nadat de heer Nolens deze rede had gehouden, voerde de heer v. d. Laar Kort het woord. Hij klaagde over de vele slechte toestanden, die er alsnog Bestaan en eindigde met een motie voor te stellen, waarin onmiddellijke verhoo ging der invaliditeitsrente werd ge vraagd. De voorzitter wcnschte deze motie aanstonds te behandelen, maar de Seer Rutgers meende, dat dit bij het hoofdstuk Arbeid moest geschieden. Toen over dit punt gestemd moest wor den, bleken slechts 48 leden aanwezig, tengevolge waarvan de vergadering reeds te drie uur moest worden geslo ten. We mogen niet nalaten dit feit als rrnstige nalatigheid van de Kamer te gulden bS levens lange opgeschikt hek! tot werken ADVERTENTIEPRIJSVan >—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 cl. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclame» 52 ct. per tegel.— Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. perregei. ïsfislüst Més, litiuM e? Mm ilpisss %\'mk ONristtlqka Iststdip gulden bij dood door een ongeluk ;,ulden verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wfisv gulden bij verlies van eiken anderen virgei door CHARLES GARVTCE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 5Q) (Nadruk verboden.» Marie Verner stond nog wel vijf minuten geheel roerloos zij wist, dat de minste beweging haar verraden zou aan zijn scherp oor toen gleed zij voorzichtig weg van de open plaats. Zij ging langzaam en behoedzaam voort, tot zij den zoom van het bosch, bereikt had, liep toen vlug naar de heg- van het park en bereikte de gronden van de Hall. Er brandde nog licht in de kleine eetkamer en daar begaf zij zich heen. Een hond blafte in den stal en zij stond ee.nige «ogenblikken stil, luisterende naar het kloppen van haar harttoen ging zij voorzichtig naar het venster, en een handjevol grind opra pende van het pad, wierp zij het er tegen. Een minuut, die haar ec.ni uur toe scheen, ging voorbij, toen liet iemand voorzichtig de boom van het luik neer opende het raam. Het was Merle. Nog was hij in zijn avondkleeding en had een revolver in de hand. „Nu, wat is er", sprak hij op zijp j kwalificeren. Het is toch waarlijk niet j te veel gevergd, dat de heltt der leden j aanwezig is, teneinde op alie gebeur- j - liikheden verdacht te zijn. Een departement van defensie. Het wetsontwerp tot instelling va.i een departement van defensie is ingc- die.nd. !n de toelichting wordt mede- gedeeld, dat het besluit tot vorming van dit departement gebaseerd is op i de overwegingen, dat door samensmel- ting der departementen van marine en oorlog aanmerkelijke vereenvoudiging wordt verkregen, onnoodige omslag vermeden, en eenheid in gebruik en aanschaffing van weermachtsbehoeften gebracht. Het hoofd van het nieuwe departement zal tevens de belangen van de maritieme verdediging buiten het rijk in Europa behartigen. Een scheiding der Nederlandsche en Indische marine acht de regeering niet gewenscht. Dat de regeering thans tot de samen smelting der beide defensie-departe menten overgaat, steunt op de volgen de motieven lo. De noodig geworden reorganisa tie van leger en vloot, welke eenhoof dige leiding bij de voorbereiding en doorvoering dringend nööcfig maakt. 2o. De thans zoo bijzonder op den voorgrond gebrachte eiseh naar bezui niging op de defensie-uitgaven, welke door eenheid van bestuur kan worden bevorderd. 3o. De instelling van den Volken bond. Waar deze besluiten zal nemen, welke van invloed zullen zijn zoowel op het gebied onzer nationale als dat der internationale defensie, kan bij de toepassing eenheid in bestuur van groot voordeel zijn. 4o. De omstandigheid dat er door de waarneming ad interim van het bestuur van het departement van marine door den minister van oorlog behoorlijk ge legenheid is geweest de samensmelting der beide departementen te overzien. Verbetering der civiele procedure. De Staatscommissie voor de herzie ning van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering heeft als resultaat van haar arbeid een ontwerp tot vaststelling van een Wetboek van burgerlijke rechtsvordering aan de Koningin aan geboden. Aan de toelichting is het volgende ontieend Herhaaldelijk is door mannen van wetenschap en praktijk er op gewezen, dat de herziening van ons procesrecht dringend noodzakelijk js. De commissie is bij haar ontwerp uitgegaan van deze gedachten 1. dat de rechter, meer dan tot nog toe het geval is geweest, moet trachten tot de materieele waarheid door te dringen' 2. dat gestreefd moet worden naar nauwere aanraking tusschen rechter en rechtzoekenden 3. dat des rechters aandeel in de meest ongevoeliger! toon, „wat moet dat Marie Verner stond in den straal van licht, die uit de kamer viel en legde de hand op zijn arm. „Stil fluisterde zij. Hij schrikte eenigszins en liet de revolver in zijn zak glijden. „U riep hij uit. „Wat is er ge beurd „Gebeurd 1 Wat denkt u dat er ge beurd kan zijn hernam zij minach tend. „Kom binnen", zeide hij. Zij volgde hem naar binnen en sloeg de kap van haar hoofd terug. Zij was bleek tot op de lippen, die geheel bloe deloos schenen maar de oogen brand den met het zengende vuur van kwaad- aardigen triomf. „Waar komt u vandaan vroeg hij. „Wat is er aan de hand 7" „Ik kom uit de bosschen. Kan nie mand ons hooren „Niemand. Zij zijn allen naar bed". Zij zonk op een stoel neer, en maakte den mantel los. „Ik heb goed nieuws voor u", zeide zij, nog een weinig hijgend. „Alles werkt ons in de hand ieder klein geval en iedere omstandigheid." „Wat dan?" vroeg hij ongeduldig. „Als zij mijn plan gekend hadden en het in de hand wilden werken, hadden zij niet beter kunnen handelen, dan zij nu gedaan hebben." leiding van het p;«ces moet worden vergroot en tevens dat door de inrich ting van het proces elf, de bewustheid dezer taak hem ge n «ogenblik mag verlaten 4. dat de hoofdzaak zoo snel moge lijk, liefst aan één stuk, doorloopen moet, met vermijdirg van formalisme, terwijl nevenkwesties (incidenten) zoo spoedig mogelijk v\ oraf worden afge daan 5. dat getracht moet worden door betere arbeidsvcrdei ling te komen tot besparing van reehe 'ijke krachten 6. dat gestreefd loet worden naa' vermindering van proceskosten. Met het bovenstaande zijn de hoofd beginselen van het nieuwe proces aan gegeven. He; zwaartepunt in her nieuwe pro ces is de terechtzitting. Hier komt het element der mondelinge behandeling voor de kamer, samengesteld uit drie leden der rechtbank de gedachte, dat alleen door middel van vragen en ant woorden tusschen echter en partijen kan, worden verkregen, tot zijn recht. Vandaar, als regel, de plicht van. par tijen om in persoon de zitling van de kamer bij te wonen en het nie; minder positieve gebod om duidelijk en on omwonden te antwoorden op vragen, haar door den rechter of door of na mens de Wederpartij gesteld. De sanctie op deze gebiedende voor schriften is aidus geformuleerd, dat de rechter bevoegd is ui; het r.iet-verschij- nen, het weigeren of ontwijken van antwoorden, kortom uit iedere gedra ging, welke van onwaarachtigheid blijk geeft, zoodanige gevolgtrekking te ma ken als hem goeddunkt Afdoening der geheele zaak op een terechtzitting, het eventueel verhoor van getuigen en deskundigen daaronder begrepen, is hei i.de lal, waarnaar ge streefd wordt. j eerst toegelaten is wanneer de opcen- i ten op de grondbelasting tot het inaxi- i mum dat artikel 242a stelt, zijn npge- 5 voerd. j lk merk ten overvloede op, dat par. IV van hef wetsontwerp de strekking heeft, dat indien het tot wet verheven wordt, reeds voor 1 Januari 1921, be- lastingbesluiten tot uitvoering of toe passing van de nieuwe bepalingen kun nen worden vastgesteld en goedge keurd. De minister verzoekt den gemeente besturen in het bijzonder te wijzen op de noodzakelijkheid van c.q. tijdige vaststelling van de desbetreffende ver- eischte heffingsbesluiten opdat het op maken van de kohieren der Rijksbelas ting geen vertraging ondervinde, of eventueel invordering van de gemeente lijke opcenten over 1921 niet meer zou kunnen plaats hebben. «rewnwswaw,. Gemeentelijke opcenten, grond- en personeeie belasting. De minister van binnenlandsche ra ken l'i'eft het navolgerce schrijven ge richt jt Gedep. Staten der provinci-n Het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet en var. dt wet "op de inkomstenbelasting 1914, beoogt met het daarbij voorgesteld artikel 242?, lor Gemeentewet, den gemeentebesturen de bevoegdheid te geven het aantai opcen ten op de hoofdsom der grondbelasting ingaande 1921, op te voeren vo.r de gebouwde eigendommen tot tachtig en voor de ongebouwde tot twintig. Wanneer het wetsontwerp eventueel tot wet zal verheven zijn en de gemeen tebesturen van die bevoegdheid gebruik wenschen te maken, zal het noodzake- li'k zijn, in verband met het vaststellen van de kohieren der grondbelasting, dat de desbetreffende raadsbesluiten zoo spoedig mogelijk worden vastgesteld en ter goekeuring aangeboden. Ten deze is er door de gemeentebe sturen rekening mede te houden dat luidens het voorgesteld gewijzigd ar tikel 247 der gemeentewet de heffing van meer dan tachtig opcenten op de hoofdsom der personeeie belasting Hij stond'tegenover haar, met dat bij zondere licht, dat Lucille had opge merkt, stralend uit zijn harde, scherpe oogen. Hij had een sigaar in de hand, en hij ging die boven de lamp aanste ken deze handelwijze illustreerde zeer duidelijk, hoe hoog hij zijn werktuig en medeplichtige stelde. „Ga voort 1" zeide hij koeltjes. „Wacht 1" hervatte zij. „Ik heb ge werkt, terwijl u hier luierde en rookte, lk ben in de bosschen geweest en heb een liefdestooneel bijgewoond tusschen uw aanstaande vrouw en Harry Herne". Hij beet nijdig op de sigaar en zette de tanden op elkaar. „Vervloekt zij hij 1" „Zoo, nu bent u toch eindelijk ont stemd, niet waar Nu, u kunt hem nu veilig vervloeken, want hij is te ver om het te hooren Hij is weg „Weg?" „Eindelijk weg en voor goed. Ik heb hem zien pakken en weggaan, en hij is er de man niet naar om terug te komen." Zijn gelaat verhelderde zich, toen fronste hij- het. „U zei, dat zij daar was zeide hij spijtig. „Wat komt dat er op aan lachte zij. „U bent toch niet jaloerseh U begeert haar geld, niet'haar liefde Hij knikte en rookte met verbeten woede. „Daar, en alleen met hem De leonacüe van het spoorweg personeel. Dinsdag heeft een gecombineerde besturenvergadering plaats gehad van de Nederlandsche Vereeniging B.A.N.S. en Neutrale Bond- ter bespreking van den toestand, geschapen door de mede- deelingen van directie en regeermn-g in zake de nieuwe loonregelinng. Besloten werd alsnog pogingen in het werk te stellen, om langs minnelij ken weg .inwilliging te verkrijgen van het volgend program van wenschen Invoering van de nieuwe loonrege ling met het ontwerp van den loonraad als minimale grondslag, en met premie- vrij pensioen verbetering van de indeeling voor verschillende categorieën en in verband daarmede ook verhooging, alsnog van de uikeering verlaging van den aftrek voor de zgn. goedfcoope standplaatsen verbetering der medezeggenschap van het personeel bij te nemen maatre gelen in zake wijziging der arbeiders- voorwaarden (14 dagen gratificatie, regeling kiiometer-gelden, vergoeding voor verblijf buiten de standplaats, overpiaatsings-misère) enz. In December zal té Den Haag een gemeenschappelijk congres worden be legd voor afgevaardigden der drie or ganisaties. Op dit congres zullen de resultaten worden besproken van het thans aan gevangen nadere overleg en zal tevens een beslissing worden genomen omtrent de eventueel verder te voeren actie. Ten aanzien van dit laatste werden in de besturenvergadering genoemd en be sproken staking en lijdelijk verzet. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Volgens advertenties van de Rotter damsche Handels- en Landbouwbank zouden dezer dagen verscheidene trek kingen gehouden worden. Nu is. naar het Rotterdamsche dagblad de „Voor waarts" verneemt onlangs de auto van de bank die de voor de trekking bc- noodigde bescheiden vervoerde, op last van de justitie aan de grens aangehou den. Ook zijn bij alle agenten de recla- ,.Ja. Maar wees niet boos. Ziet u niet, dat dit u nog meer over haar te zeggen geeft U kunt er gebruik van maken, als u het noodig hebt. Maar op het «ogenblik eischen belangrijker za ken de aandacht van den markies. Er is geen tijd te verliezen. Het is nu laat. U weet, wat u te doen staat. Zij zijn allen naar bed, zegt u „Allen", antwoordde hij. terwijl zijn gezicht verbleekte. „Bent u bang vroeg zij minach tend. „Neen. U bent zeker, dat hij weg is „Weg, zeker weg", hernam zij boos aardig. „Alles is zoo goed gegaan, als wij maar hadden kunnen wenschen. Vóór morgenavond zal hij een heel eind weg zijn. Wanhopige menschen gaan altijd buitenslands. Hij zai uitge zeild zijn, voor zij weet, dat hij ver trokken is." „Weet zij dat dan niet „Neen 1" antwoordde zij met een spottend lachje. „Zij denkt, dat zij aan hem verbonden is naar lichaam en ziel. En dat zou zoo zijn: als de arme gek minder eergevoel had gehad. Een lastig ding, dat eergevoel, Markies. Wij moe ten heel blij zijn, dat wij, u en ik, zoo iets niet bezitten." Zij ging naar hem toe, zegt u, zoo laat in den avond en alleen „Ja, zij ging naar hem toe, en alleen 1 Wonderbaarlijk, niet waar en dat voor zoo'n trotsche vrouw als Lucille mebiljetten en obligation in beslag ge nomen. De ontslagen postambtenaren bij minister König. Op het daartoe door hen gedane ver zoek, heeft minister König gisterenoeh- tend in zijn departement in tegenwoor digheid van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, den heer Wes- terveld, zeven van de acht ontslagen ambtenaren van den post-, telegraaf- en telefoondienst ontvangen, die ont slagen werden wegens de onderteeke- ning van het uit de jongste staking bekende sabotage-manifest De achtste ontslagene was door on gesteldheid verhinderd te komen. VLÏSSINGEN, 18 NOVEMBER. Een uitslaande brand. Gisterenavond omslreeks half twaalf is, door onbekende oorzaak, brand uit gebroken in het perceel no. 8 in de Molenstraat, bewoond door 3 gezin nen, nl. den sigarenmaker H. Bos en de werklieden C. van Tol en C. Cats. De brand is ontstaan in het beneden gedeelte van het huis, bewoond door genoemden Bos. De vlammen grepen zeer snel om zieh heen en het was dan ook voor de bewoners onmogelijk iets van hun inboedel te redden. De politie werd zoo spoedig mogelijk gewaarschuwd en deze gaf aan de brandweer kennis, waarna de beide motorspuiten op het terrein verschenen met een tusschenruimte van ongeveer 10 minuten. De spuiten kregen water uit de kranen der waterleiding op het Bellamypark. Toen de spuiten eenmaal hnn watermassa's in de vlammenzee wierpen was hef gevaar spoedig geve- ken en behoefde voor uitbreiding niet meer gevreesd te worden. Het spreekt vanzelf dat de belendende gebouwen veel waterschade kregen en ook de per- ceelen aan de overzijde van de smalle straat hebben eveneens door het sprin gen van ruiten en het schroeien der verf veel schade geleden. Het aangetaste perceel is geheel uit gebrand. De brandweer kon omstreeks 1 uur hedennacht haar taak als geëindigd beschouwen en bleef toen nog een slang op de waterleiding aangesloten om zoo noodig kleine oplekkende vlam metjes onmiddellijk te dooven Doordat met de reorganisatie van de brandweer geen alarm meer wordt ge maakt en alleen die personen worden gewekt, die ambtshalve bij een brand tegenwoordig moeten zijn, was het aantal belangstellenden niet bijzonder groot. De waarnemende burgemeester, de heer Laernoes, de directeuren der ge meente-werken en van de waterleiding, de commissaris van politie en enkele andere autoriteiten waren op het terrein aanwezig. Naar wij vernemen waren de inboe dels niet verzekerd, zoodat de brand U moet er haar in het vejvolg voor straffen. Kom nu. er is geen lijd te verliezen." „Neen", zeide hij gemelijk. Hij ging naar de zilverkast, en den sleutel uithalend, schikte hij de letters. Het paneel gleed langzaam en zacht weg en de twee stonden te kijken naar het geschitter op de planken. „Kies het grootste, die vaas ginds", fluisterde Marie Verner, wijzende op een urn, een antiek meesterwerk. Hij knikte en .nam die van zijn plaats. „Neem nu een half dozijn van de anderen naar uw kamer en verberg ze", zeide zij. „Neem de beste". „Ja, ja, dat weet ik", antwoordde hij ongeduldig. „Nu, kom dan, wij hebben geen tijd te verliezen. En ga nu niet met dat glanzende overhemd. Een boschwachtcr kan u op een mijl afstand zien." Weer knikte hij, met bleek, saamge trokken gezicht en zijn overjas opne mende, trok hij die aan en zette deii' kraag op. „Zoo is het beter", zeide zij lachend. „Als de opzichter u nu ziet, heeft hij niet zoo'n goed schot op u. Bent u klaar Volg mij dan." Met de vaas onder zijn jas, volgde Merle haar naar buiten, en beiden gin gen in de richting der hut. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1