m 10 25 KAMEROVERZICHT. feuilleton Vrouwe van Damt "binnenland"" —No.272' 58e Jaargang WOENSDAG ipsfiiii f. !ii II fill! K li» liflt I, ISiiiisssB. !s!ita h\m. li IT NOVEMBER. Hipt Ég#?, litBussiud op Mq m siisasss mét Ciriitilijln \mïim snn^^'TOft 1920 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor VliKsingen ca de geraeemen op Walcheren 2.20 per drie mxsaden. Fraaco door het geheels flik ƒ2.50. Voor SelgiS ƒ4.15. Voor overigs landen der PosHJsïe ƒ4.70. Meoaderifke nummers 5 cent ADV2RTENT1EPR0S: Vae S4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 6 regels ƒ1,70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct.per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Da sbonnë's, Ia t bezit eerser polis, z?n QRATiS verzs- sMd tegen ongelukken voor-. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken «lUtl een ongeluk {JUP TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De Huurwetten zijn goedgekeurd. Van de vele amendementen zijn er een paar aangenomen, waarvan het be langrijkste, dat is van den heer Kuiper. Het gemeentebestuur krijgt het recht m luxe-bouw, overbodige verbouwin gen tegen te gaan, als daardoor de voorziening in de woningnood wordt tegengegaan. Voorts is aangenomen het amendement-van Rappart, waarin als basis voor de huurverhoogingen niet wordt aangenomen de huurprijs op 1 januari 1916, maar wel de normale huurwaarde op dien datum, terwijl bij de verlioogingen boven de 50 kan worden gegaan, als aan de woning be langrijke verbeteringen zijn aange bracht. Een poging om de winkels en de kan toren onder de Huurcommissiewet te brengen, werd verijdeld. Bij de voortgezette algemeene be schouwingen verdedigde de lieer Van Vuuren het beleid van den minister van linanciën. Weliswaar had dat vele fou ten, maar onder den druk der omstan digheden was hij dikwijls genoodzaakt van richting te veranderen. Hij achtte echter het aanblijven van dien minister gewenschf. Of de heer Van Vuuren sprak namens de rechterzijde of namens de Katholieken of voor zichzelf, zal nog moeten blijken. Een scherpe rede over de socialisatie hield de heer Dresselhuijs. Hij ging na, koe het daarmede in Duitschland is ge gaan. Aanvankelijk wenschte men de volledige socialisatie met onteigening van alle privaat-bezit. Spoedig echter verklaarde Ebert reeds, dat niet dan zeef geleidelijk de overgang was te ver- krijgen, aangezien slechts weinig be- j drijven rijp" er voor waren. De groote eommissie, die het vraagstuk onder- j zocht, kwam alleen tot deze conclusie, i dat de mijnen voor socialisatie geschikt waren. Echter bleek onteigening daar van onmogelijk en de tweede commis sie stelde zich dan ook op de'basis van het privaat-bezit. Ook van dit reeds «eer verwaterde stelsel bleef niets meer j over bij de beslissing van de befaamde j Commissie van Zeven, onder leiding van Stinnes. Deze wenschte alleen me dezeggingschap der arbeiders en co- partnership. Met dat al is de groote ge dachte van socialisatie dood als een pier en de leiders zoeken nu alleen nog naar een fatsoenlijke begrafenis. Deze gebeurtenissen zijn zeer markant, meen de de heer Dresselhuijs. In Duitschland toch was de gelegenheid onmiddellijk na den oorlog zeer geschikt om de groote socialisatie aan te pakken. Alles was in handen van het Rijk, alles lag aan banden en was onder leiding van officieele lichamen. Maar ondanks die goede gelegenheid durfde men het niet aan en van de groote gedachte bleef Biets over. Trouwens, de mentaliteit door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 58) (Nadruk verboden.) „tk trotsch lispelde hij onver staanbaar. „Ja, Harry, trotsch Zie je bent zoo trotsch, dat je je van mij afwendt." Dat was meer dan een sterfelijk man kon verdragen. Met een zachten kreet sloot hij haar in de armen, en hield haar vast, neerziende in haar oogen, tot zij ze verborg aan zijn borst. „Ja, je bent trotscher dan ik ben fluisterde zij met een snik, „want ik durfde komen om je te zeggen wat ik gedacht heb." „Wat heb je gedacht?" vroeg hij heesch. „Ik -heb gedacht over alles wat je gezegd hebt en en Harry, moet 'k het zeggen Het kan mij niet schelen I" „Het kan je niet scheien „Neen, het kan mij niet schelen Wat komt het er op aan? Wat kan de heele wereld mij schelen als als je mij hethebt je hebt mij lief, Harry Plecht''k M ernstig, Een rilling van verrukking ging door der arbeiders is anders dan de leiders denken. De arbeiders wenschen slechts eer. wijziging in de verhoudingen zóó, dat zij onmiddellijk tastbaar en zicht baar in betere conditie komen. En het is zeer twijfelachtig of dit met socia lisatie wel het geval zal zijn. De rede bracht nogal wat onrust in het kamp der verdedigers van de socia lisatie. Waarschijnlijk zal de heer Troeistra zijn laatste uur van de rantsoeneering wel gebruiken om deze rede te bestrijden. De redevoeringen van de lieeren A. P. Staalman en Koithek gever, niet vee! aanleiding tot vermelding. De eerste keerde zich vooral tegen de socialisatie en was zeer welwillend voor zijn doen voor het kabinet, dat wel niet christelijk genoeg is doch in sociale aangelegenheden heel wal meer heeft gedaan dan menig ander kabinet, zelfs een kabinet-Borgesius. De heer Koit hek had het ook vooral op de socialis ten gemunt, wier socialisatie slechts hetzelfde staatssocialisme was van den heer Marchant. Uitbetaling kinderbijslag rijks ambtenaren. Naar „de Standaard" verneemt, ligt hef in de bedoeling van den minisfer van financiën te bevorderen, dat voor 1921 de kinderbijslag voor de rijks ambtenaren niet meer driemaandelijks wordt uitbetaald doch tegelijk met de gewone bezoldiging, dat is dus per week of per maand. Eer. Christelijke Volkspartij. Door een aantal personen- uit vel schillende deeien des lands, tot dusver behoorend tot de anti-revolutionaire, dr. chirsi.-historische er. de chrisl.-soci- ale partij en tot den bond van christen- socialisten, is, nadat eenige voorberei dende vergaderingen reeds vroeger waren gehouden, op een in „Parkzicht" te Amsterdam gehouden vergadering overgegaan tot de stichting van een Christelijke Volkspartij. Staiuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld. Aan het voorioopig bestuur, secreta ris P. Tjebbes, Noorderdijk 146, Dord recht, is opdracht gegeven een praciisch -beginselen- en eischen-program te ont werpen, ter vaststelling op een met Kerstmis te houden partijvergadering, waarop ook een definitief bestuur zal worden gekozen. In haar beginselverklaring zegt de partij o.a„ dat zij de eeuwige beginse len van Gods Woord aanvaardt, in Rom. 4 25 neergelegd. Een goddelijk gemeenschapsideaal op aarde, waarnaar wordt gestreefd, kan alleen worden bereikt, als God al les in alles zal zijn, maar toch moet er in het sociologisch, zoowel als in het private leven voortdurend naar worden gestreefd. De arbeidsplicht rust op alle men sehen, behalve bij ongeschiktheid om ie gulden bif verlies van sen hand, voet o? oog arbeiden, ert alteen bij vervulling van dien plicht heeft men recht op wat noo- dig is, ca behalve bij vererving of schenking is geen andere eigendom van genotmiddelen geoorloofd dan door ar beid verkregen. De tegenwoordige kapitalistische maatschappij is onchristelijk, o.a. ook omdat dc voortbrengingsmiddelen zich bevinden in de handen van enkelen. Daarom acht zii noodig sociaiiseering van het bedrijfsleven en opheffing van den privaten eigendom bij de voorf- b re mgi ngsi niddeten. Een democratisch-repubiikeinschen regeeringsvorm acht zij het meest ge- we nscht. Zij handhaaft he; recht en den plicht gehoorzaamheid h weigeren aan een overheid die ingaat tegen Gods gebo den. Het botte klasscbelang bij de arbei dersorganisatie verwerpt zij. Aan de parlementaire actie wenscht zij zooveel mgeiijk deel te nemen. Haar voroaamste strijdmiddel acht zij rustelooze critiek op het kapitalisme. guicen bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen virgei De vrouw ert de inkomstenbelasting. Hef hoofdbestuur der Ned. Vereeni- ging van Staatsburgeressen heeft den minister van financiën een adres ge zonden, inhoudende het verzoek dat de minister, in het belang der gehuwde vrouw, een wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting zal bevorderen, in dien zin, dat het inkomen uit arbeid van de gehuwde vrouw afzonderlijk zal worden berekend eu aangeslagen in de Inkomstenbelasting. De ontslagen postsfakers. De Rotterdamse!;-,- medewerker van het „Hbld." meldt, dat in een te Rolter- dam gehouden vergadering der afdee- iür.g van den N6utra.cn Boncj van Post en Telegraafpersoneel C. B. P. T. T. werd medegedeeld dat hef ontsiag aan f de acht omferieekenaars der bekende lijdelijk verzet-circulaire, dat zou in- j gaan op 16 November, opgeschort is tot I 1 December. j Heden zuilen de acht ontslage- I nen door den minister in audiëntie ont- j vangen worden. 'haar lichaam. „Je hebt mij lief Ja, ik weet het 1 En- je wilt mij verlaten, mij heel alleen laten, en dat terwijl ik je liefheb „Engel, mijn Koningin was alles wat hij zeggen kon. „Nu zal je niet gaan?" fluisterde zij, de oogen tot hem opslaande, half trotsch, half smeekend. „Neen sprak hij. „Ik kan niet ik kan niet Een oogenblik was het stil, terwijl hij haar het haar kuste, eerbiedig, hartstochtelijk. „Heb je nagegaan wat liet zeggen wil fluisterde hij ernstig. „Wat het zeggen wil „Ja", zeide hij heeseh, „weet je wat de wereld zeggen zal Zij hief de hand op en legde die op zijn lippen. „De wereld? Wat geef ik daarom Wat weet ik er van Ik heb geen vrienden, kan geen vriend hebben, die half, neen geen honderdste maal zoo lief is als jij I" „Groote hemel, wat moet ik zeggen of doen?" zeide hij. „Men zal zeggen-, dat je je verlaagt door je bediende te trouwen -jij, de vrouwe van Darra- court „Mijn bediende Mijn meester in alles, Harry Ja, in alles, want je hebt mij geleerd lief te hebben Terwijl hij haar dicht tegen zich drukte, viel zijn oog op het takje cle matis. „Heb je dit gedragen fluisterde hij, PROV. STATEN VAN ZEELAND. Naar aanleiding van de in de zomer- zitting aangenomen motie-Onderdijk inzake de salarieering der ambtenaren en arbeiders en van verschillende adressen van personeel, in dienst der provincie of van de vereeniging, waartoe zij behooren en na vergelijking der jaarwedden, met die in andere pro vincies, stellen Ged. Staten de volgen de wijzigingen voor in de verordening tot regeling van de bezoldiging van de ambtenaren, in dienst der provincie. in plaats van op 18-jarigen leeftijd zal het volle minimum verkregen wor den op 21-jarigen leeftijd en'zal voor ieder jaar dat de betrokkene jonger is 100 worden afgetrokken, terwijl diensttijd, welke voor den dag, waarop het vasthoudend. Zij nam het van haar kleed en kuste het. „Ik zou het gedragen hebben, al waren het niets dan doornen mur melde zij. Hij nam het eerbiedig en bracht het aan de tippen, en een heerlijke stilte heersehte voor een oogenblik. Toen scheen hij te ontwaken uit een droom van geluk, die hem bezield -had. „Lucille, lieveling Je moet gaan 1" fluisterde hij heesch. „Ja", zeide zij met een zucht. ,.Ik zal gaan. Maar jij niet „Neen", antwoordde hij. „O, liefste, jij weet niet wat het is, dat jij mij iaat doen Zij schudde het hoofd en keek ver trouwelijk tot hem op. „Je maakt, dat ik opoffer eer, trouw en geweten, Lucille, zal je er nooit spijt van hebben Je zult het mij nooit verwijten? Wanneer je in de toekomst te weten koint, alles wat tusscher* ons staat, den afgrond, dien onze liefde overbrugd beeft, zul je het mij dan nimmer voor de voeten werpen „ik je iets verwijten mompelde zij. „Neen, nooit, omdat ik je liefheb „Nu, iaat het dan gaan, zooals de goden het willen", riep hij, rondom zich ziende. „Liefste Ik za! blijven. A's je mij aanneemt, zuilen wij trouwen „Harry 1" „Ja, ik wil alles trotseeren, zelfs je minachting in de toekomst, wanneer je alles zult weten, ik za! alles durven. Jij hij 21 wordt, is vervuld, niet medetelt voor periodieke verhoogingen. Voor de klerken en bode-schrijvers ter griffie, thans 11001800 wordt voorgesteld 13001800 voor de- ambtenaren ter griffie wordt behalve premievrij eigen pensioen ook premie- vrij weduwen- en weezenpensioen voorgesteld. Voor de opzichters of technische ambtenaren bij den Prov. waterstaat, thans 22003600, wordt voorgesteld 22003800 voor de bureel-ambtenaren tweede klasse, thans 11001800, wordt voorgesteld f 13001800; voor bureaukosten der ingenieurs, thans 400, wordt voorge steld 500. De arbeiders bij de Prov. wegen hebben thans 1100—1350, voorgesteld wordt 13001550. De assistent ter prov. bibliotheek heeft thans 1100-J 1800 en de amanuensis 11001600, voorgesteld wordt nu 1300—1800 en; 130O-J 1600. Voor het personeel der prov. stoom bootdiensten en tramwegen worden de volgende wijzigingen voorgesteld, waarbij de eerste cijfers het tegen woordige en de tweede het voorgestel de salaris aangeven. Hoofdmachinist 23002800. 25003000 walkapitein 2000 2600, 2300f 2800 eerste kierk op het kantoor van den directeur 1500 f 2i00, f 19002300tweede klerk f 800—'f 1600, 1200—1800 kapi teins J 1900—2300, f 2100—2500 stuurlieden 1500—'1700. f 1700— 1900; dekknechts 1100—1400, i 13001600 machinisten 1900- 2300, 2100—2500 stokers 1150 1450, 13501650 conducteurs 1500—1800, f 1700—2000 stuur man die aangewezen is als dienstdoend gezagvoerder op de reserveboot 100, 200 aan eiken dekkneeht die be kwaam is als stuurman op te treden 50; 100. Voor de agenten te Viis singen en Neuzen 23002800, f 2500f 3000 te Breskens en Hans- weert 1900—f 2300. f 21002500 te Waizoorden 1700—2100, 1900— 2300 (e Borsselen of Hoedekenskerke 1100—1400, 12001500; Mid delburg ƒ1100, 1200; Zierikzee f 1100, 1600; goederenklerken 800 1600, 1200—1800 ponton- of sieigerkneehts, tevens bestellers, te Viissingen. Neuzen en Breskens 1100 t—1250, f 13001450 te Borsselen 900—1050, 1000—1200, te Hans- weert 1100—1250, 1300—1450 (deze zijn tevens steenkoienwerkers) steenkolenwerkers te Viissingen één 1150—1300. 13501500; voor de anderen 1100—1250, 1300— 1450 vaste werklieden te Viissingen bankwerker 14001700, 1600 1900, werkman 1150—f 1450. f 1350 1650. Ten slotte bij den tramdienst chef- machinist 1900—2300, f 2100— 2500; machinist 1400—1700, 16001900; conducteur 1100— j 1400, 1300—1600 baanwerker gelijk met conducteur. Verder stellen Ged. Staten voor adressanten te berichten, dat aan hun INGEZONDEN MEDEDEEL!NCEN bent mijn eer, mijn geweten." Hij boog zich en kuste haar, liet de oogen rusten op haar liefelijk, me; tranen overdekt gelaat en de juweeien, schitterend in heur haar. Zij schrikte niet langer terug voor de omhelzing zijner sterke armen-, maar gaf zijn kussen terug. Toen in eens kreeg zij een schrik. „Ik moet gaan, Harry, dadelijk. 11c, ik heb alles vergeten, hoe laat is het Kom morgen bij mij. O, dat je hier nog bent, nog niet weg bent Harry, toen men het mij zei, maakte -het mij haast gek want ik geloofde het niet, toen je zei, dat je gaan wou. Ik kon niet den ken, dat je zoo hard en wreed kon zijn, terwijl je wist dat ik je liefhad." „Neen, neen Kom nu, lieveling, je moet hier niet gezien worden door loerende oogen." „Wie zou mij kunnen zien, Harry 1" zei ze, met een trillend lachje, terwijl hij de shawl om haar sloeg, en haar hand kuste. „Niemand zei hij. „Hope is thuis, bij zijn zieke vrouw, en ik ben op wacht voor hem. Kom nu, mijn schat „Neen", sprak zij, half toegevend, half bevelend. „Neen, je moet -niet mee gaan, ik ga alleen, je moet morgen komen." „Ja, morgen", fluisterde hij. „En dan mag iedereen het weten „Iedereen herhaalde hij. Zij hief het gelaat op en kuste hem nog eens toen zich losmakend uit zijn armen; .met hooggekleurd gelaat en j Een eencellig wezen komt door den steek van een mug in het bloed, leeft ten koste van dat bloed de mensch wordt ziek. Wordt kinine gebruikt dan sterven de parasieten de malarialij der is genezenmaar niet hersteld. Kinine is niet in staat het bloed te herstellen. Dc „genezen" malarialijder blijft zich ellendig gevoelen en wordt steeds weefstandsloozer. Om malaria geheel te boven te ko men, moet men een middel gebruiken dat de bloedstof opnieuw vormt. Dit middel is liet bekende Sanafogen, welks herstellende eigenschappen in universi teitsklinieken werd aangetoond. Dat het in staat is de gevolgen van malaria ie overwinnen, blijkt uit een brief van dr. Premsela te Amsterdam„Wat be tref! mijn dikwijls aan aanvallen van malaria lijdend kind, kan ik u mede- deelen, dat ik over Sanatogen zeer te vreden ben, meer dan over eenig ander tot dusver in gebruik zijnd preparaat." De brochure „Malaria", kosteloos verkrijgbaar bij het Generaal Agent schap, Stadhouderskade 156, Amster dam, geeft nadere inlichtingen. 30 verdere verzoeken als een toeslag over 1920, kindertoeslag, een jaarwedde voor de ingenieurs van 4Ï006500 in- piaats van 40005000 voor de opzichters 27004700 het vervan gen van bureelambtenaren eerste en tweede klasse door technische bureel- ambtenaren met ƒ1800ƒ3800 salaris en een maximum voor de vaste arbei ders van ƒ1600, niet kan worden vol daan. In verband mei de publicatie van het rapport der commissie voor het instel len van een onderzoek naar de moge lijkheid ecner reorganisatie der prov. verkeersmiddelen, merken Ged. Staten o.a. het volgende op Punt 1 betreft de invoering van ecu dienstregeling voor dc Provinciale sto.ombootüiensten op de Ooster- en de Wé'sfèrsche'de, beter of in elk geval niet ongunstiger dan vóór den oorlog. Ged. Staten zeggen, dat voor de rijks subsidie van 80 in het tekort van den dienst op de Westerschelde en met den verbeterden treinenloop kon wor den ingevoerd een dienst, ongeveer ge lijk met dien van 1916. Daarbij kregen Breskens via Viissingen, Neuzen via Viissingen en HansweertVlake en Waizoorden via HansweertVlake, aansluiting van en op de voornaamste treinen. Door inleggen van avondboo ten kan men, omstreeks 4 uur uit Am sterdam vertrekkende, des avonds on geveer 10 uur in Huist of Neuzen aan komen. Uit het grootste gedeelte van Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen kan men op één dag Amsterdam bezoeken met voldoende tijdruimte om zaken te doen. Voor den dienst op de Oosterschekie kloppend hart, snelde zij hef pad langs. Hij stond daar ais een verbijsterd man, vastgeworield aan de plaats, rond zich ziende met een verbaasden, onge- loovigen blik. zooais een van honger sterve-nd man zou hebben; wanneer hij hoorde dat hij plotseling een fortuin had gekregen. Met onzekere schreden naderde hij de deur van zijn hutmaar hij had die nauwelijks bereikt, of hij scheen te ontwaken. „Wat heb ik gedaan? Wat heb ik gedaan?" riep hij. „O, mijn- koningin 1 Ik, die je had moeten waarschuwen tegen je zelf, om je neer te halen in mijn diepte i Neen, nooit, nooit I Liever dood, dan dit. Vluchten zai de dood zijn maar ik moet vluchten. Ja, ik moet gaan. terwijl het nog tijd is. Mijn koningin 1 Het is om jou voor jou 1" Met looden schreden sleepte hij zich naar de hut. Een minuut daarna sloop Marie Ver- ner naar het raam en keek erin. Hij had een klein valies. Zij wachtte en sloeg hem gade, met scherpe, onbarm hartige oogen, totdat hij klaar was toen trok zij zich terug in de schaduw. Niet lang daarna kwam hij naar buiten en sloot de deur. Hij stond nog eenige oogenblikken stil, en keek naar de hut en rondom zich toen hing hij met een diepen zucht het valies aan een stok over zijn schouder en verliet langzaam de plaats. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1