Ylngsehe Courant Se Vrouwe eau limmrt BIJVOEGSEL ZAT'ROAG 13 NOVEMBER - No. 269 Brieven uit de Hofstad FEUILLETON Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws VAN DE VAN Voor ongelukkigen. Caharci. De tractor. Veel goeds heeft de oorlog niet op geleverd, doch hij heeft -wel enkele vraagstukken op Jen voorgrond ge bracht en nader tot een oplossing ge voerd. Één daarvan is de hulp aan hen, die verminkt van lichaam zijn. Daarvan profiteeren nu ook zij, die zonder dat de oorlog de oorzaak van hun ellende is, mismaakt zijn. W waren dezer da gen in de gelegenheid een nieuwe, ge heel naar de nieuwste techniek inge richte 'fabriek te bezichtigen, waarin 'de industrie der orthopaedic op weten schappelijker. grondslag wordt gevoerd. Het is inderdaad treffend, te zien met hoeveel zorg gestreefd wordt naar de hulpVerleening, niet aileen aan hen, die ten arm of been missen, maar ook aan de beklagenswaard!gen, die gebogen of gebocheld zijn. Ongetwijfeld is er op jeugdigen leeftijd door tijdig maatre gelen tc nemen heel wat tc herstellen, althans te voorkomen. De technische wetenschap durft hoe langer hoe meer. Wij zagen bijvoorbeeld hoe cle vorm van liet lichaam wordt afgedrukt door middel van gipsvvindels, die om het lijf worden gewonden. Degene die deze bewerking ondergaat, wordt in een toestel min of meer opgehangen, zoo dat de verzakking, die altijd plaats heeft bij het loopen, opgeheven wordt. Ingenieus ie de fabriceering van aller lei steun-apparaten voor het lichaam, corsetten, rechthoudevs, buikbanden, breukbanden, voetzolen enz. De tech niek heeft allerlei materialen weten dienstbaar te maken aan de productie van deze artikelen. We vestigen de aan dacht op deze nieuwe fabriek, omdat helaas nog talloos velen, die thans ge kweld worden door allerlei ongemak ken, niet weten dat voor zooveel hulp en uitkomst is te vinden. De fabriek, vlak achter het station der H. S. M. ge legen, is voor belangstellenden allicht te bezichtigen. Van de kunst-ledematen naai' de lid maten van de kunst is een kleine over gang. Er zijn weer eenige jubilea in het zicht Louis Bouwmeester gaat jubelen en-Pisuisse, de conferencier-chanson nier zal zijn eerste feest geven. Dc groote Louis heeft in Den Haag altijd nog een groep vrienden, al is het mis schien niet zoo groot meer, omdat nu eenmaal de beste vrienden uit den goe den tijd van dezen acteur zijn uitge storven en het nieuwere geslacht op vattingen hceii van tooneelspeelkunst, die afwijken van die van vroeger jaren. Pisuisse is meer de man van liet he den. Het cabaret-genre is op dit oogen- blik meer in trek. De oude min of meer drakerige stukken, waarin Bouwmees ter placht te schitteren, hebben vrijwel afgedaan. Het publiek wil korter werk, pittiger, vroolijker en minder drastisch iij de moraal. Het genre cabaret is in vele opzichten een pendant van de bios coop. Beide bioscoop cn cabaret hebben dit gemeen, dat zij gemakkelij ker te verteren zijn, gezelliger zijn en meer afwisselend. Een groot tooneelstuk vraagt langdurige gespannen aan dacht, waaraan niets mag ontgaan bij den cabaret kan die aandacht wel wat lijden precies als bij de film, waar men zelfs zijn dutje bij kan doen. Toch heeft de cabaret niet die vlucht genomen, welke men misschien ver wacht zou hebben. Waarschijnlijk had men grootere verwachtingen gehad, ge- twaan» door CHARLES QARViCE. rieautoriseerde vertaling van P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 55 (Nadruk verboden.) Dien geheelen nacht lag hij rusteloos te woelen en bij het krieken van den dag was hij op en bezig in de stallen. De mannen emrkten op, hoe lusuteloos 'dj was, zoo verschillend van zijn vroe gere luchthartigheid, maar niemand zeide iets tot hem, ofschoon de opper- stalknecht tot den tweede zeide, dal mijnheer Harry vreeselijke haast scheen ie hébben om alles in orde te maken, alsof hij weg wilde gaan. Hij zoclil een of twee van de mannen "P, met wien hij de zaken behandelde v'tn de paarden en legen den avond stapte hij weer naar zijn hut. Hij had den geheelen dag niets gegeten, en was van plan iets voor zijn avondeten te gebruiken, toen er aan de deur geklopt Werd. Hij stond dadelijk op cn deed °P|n en zag, dat Susie daar stond. Susie kleurde, toen hij glimlachend °P haar neerzag op zijn vriendelijke manier. ••Wel, Susie, wat wil je?" zeide hij >•0, mijnheer Harry", antwoordde zij 2ien hetgeen op dit gebiedin buiten- landsche hoofdsteden het geval is ge weest. Waarschijnlijk vloeit de Hollandsche dicht-ader niet voldoende, om al lijd weer de zangers van nieuwe coupletten en nieuwe, voordrachten te voorzien. Het gevolg daarvan is, dat acteurs en cabaretiers altijd weer naar buiteniand- sclie producten grijpen, die tot nevolg hebben, dat een deel van het publiek den inhoud niet meer begrijpen kan. Een HoUandsch cabaret zal voor- loopig wel tot de onmogelijkheden be lmoren. Poëtisch is Holland niet aan gelegd en de eenige die bij voortduring zijn hjppocreen laat vloeien is Speen- lioff. Hij is feitelijk de eerste Holland sche cabaretier en goed beschouwd is hij de eenige, eenig in zijn genre. Hij heeft wel veel navolgers gevonden, maar geen die hem evenaart. Pisuisse is in zijn soort een bekwaam artist en liet zal hem aan bewierooking niet ontbreken. Hij heeft 12V2 jaar zijn uiterste best gedaan en ongetwijfeld veel tot stand gebracht op zijn gebied, maar het is hein niet gelukt de genoe- gelijke gemoedelijke Hollanders uit hun deftigen plooi te halen en in de echte cabaret-stemming te brengen. Mis schien gelukt hem dit nog wel. Hij nro- beerc daarbij het Hollandsche element op den voorgrond te brengen, opdat voor breeder groep aantrekkelijkheid wordt gegeven. In den aanvang van dezen brief her innerden wij aan den oorlog. Er is nog een gevolg van dien oorlog, dat wij even willen memoreeren. Men heeft in de voorafgaande jaren vaak gehoord van de tractors, de kleine benzinepaar- den, die over groote trekkracht be schikken en niet voor een klein ge ruchtje vervaard zijn. Thans tracht men deze tractors in vredeswerken aan te wenden. Dezer dagen hebben wij daar van weer een voorbeeld gezien. Proeven zijn genomen 0111 de tractors te gebrui ken voor liet trekken van de groote reddingsboot, die bij de Schevening- sehe haven ligt. Tot nu toe moesten in gevallen van nood, waarin de reddings boot zee zou kiezen, de paarden eerst nog gehaald worden. Thans staat de tractor in de loods naast de reddings boot gereed. De eerste proeven met deze nieuwe machine zijn goed ge- .slaagd, al bleek het dat tal van moei lijkheden zijn te overwinnen, die ech ter bij liet gebruik van paarden even zeer bestonden. De tijd, die verloopt tusschen liet oogenblik waaroo de loods worclt ontsloten en dat waarop de boot te water ligt, blijft nog altijd zeer groot, maar dit euvel zal niet te verhelpen zijn, vooral niet wanneer liet weer tegenwerkt. Over deze vreedzame toepassing van het oorlogspaard kunnen wij verheugd zijn. We zien dat beest liever voor een reddingsboot dan voor een kanon. Wanneer het hem gegeven wordt om steeds rustig en paraat naast de boot in de loods te blijven, zonder ooit dienst te verleenen, dan is het zooveel te beter. Inmiddels pleit het voor den ijver en dc volharding van de Reddingsmaat schappij, dat zij er steeds op uit is om haar hulpmiddelen te verbeteren en te moderniseeren. EIBER. eer van zijn vaderland, en richt zijn politieke houding daarop in. En zoo staat Nederland naast Engeland vrijwel alleen als een land van erfelijke poli tieke wijsheid en rijp 'parlementarisme, in zoo'11 land wil liet wat zeggen, wan neer iémand zoo vele jaren lang in het middelpunt heeft gestaan van het poli tieke, ja van heel het openbare leven als Kuyper Een beschrijving van het leven van Kuyper zou tegelijk een stuk Neder- jandsche geschiedenis moeten zijn. Dat iigt niet op onzen weg. Maar één ding mogen wij, Duitschers, niet vergeten Kuyper behoorde steeds tbt onze vrien den en daarvoor zijn we hem groote,1 dank verschuldigd. Moedig is hij, voor al tijdens den oorlog, in zijn blad „de Standaard" voor Duitschland opge komen Het blad teekent nog aan, dat Kuyper door zijn voorrede bij zijn carricaturen- bundel bewezen heeft geenszinse zoo als bij zulke naturen dikwijls voorkomt zonder humor te zijn, en besluit met dc opmerking dat een dér laatste grootste staatslieden uit Holland's „heroïsche periode" met Kuyper is heengegaan Ook de „Frankfurter Ztg." (die ove rigens de vergissing 'begaat, aan Kuy per een tweede regeeringsperiode toe te schrijven) wijdt 'n waardeerend woord aan zijn nagedachtenis, ofschoon in het licht stellend, dat Kuyper het „met zijn stevig confessioneele overtflSging veree- nigbaar heeft geacht, ter-wille van de politiek, niet de Katholieke partij het „monsterverbond" te vormen, onder welks invlbed het gehecle parlemen taire leven in Nederland staat tot op den huldigen dag. Uit de bouwbedrijven. De Landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders in Nederland heeft aan den Centralen Raad voor de Bouwvak ken gevraagd spoedig een conferentie tusschen vertegenwoordigers van de gecontracteerde werkgevers- en werk nemersorganisaties bijeen te roepen, -daar uit de cijfers der officieele statis tieken gebleken is, dal de werkelijke waarde van het uurloon is gedaald. Dit toch was een der punten,van overeen stemming bij cle beëindiging der bouw vakuitsluiting. Het Algemeen Nederlandsch Vakverbond. Het Algemeen Nederlandsch Vakver bond houdt op Zaterdag 27 November een algemeene bestuursvergadering te Utrecht, waarbij ook aanwezig kunnen zijn de hoofdbestuursleden van de bij dat vakverbond aangesloten organisa ties. Een belangrijk gedeelte der vergade ring'zal worden gewijd aan een bespre king over de sociale wetgeving in 'net algemeen en in het bijzonder de wer king der verzekeringswetten. De lieer H. C. Snel, vertegenwoordi ger van liet vakverbond in den Hoogen Raad van Arbeid, zal een inleiding hou den over het al of niet wenschelijke van de invoering der ziektewet in haar te- genwoordigen vorm. Ook de werking der werkloosheidsverzekering zal daar bij een .punt van bespreking uitmaken. dankbaar uit. „En ik zal zeggen, dal 11 het voor haar hebt uitgezocht." „Neen, dat hoeft niet of,, zooals je wilt", zeide hij, zich omdraaiende, opdat zij dc hoogc kleur niet zou zien, die z,ijn gelaat bedekte. „Zoo, aan het bloemen plukken, jon gelui zeide een stem achter hen op dat oogenblik. Het was Hope, dc boschwachter, die daar stond, hen aankijkende met een goedkeurenden glimlach en goed- aardigen spot. „Ja", zei Harry, „Susie, dat tref je, en heb je gezelschap naar huis. Ga met haar mee wil je Hope „Ja, mijnheer Harry", zeide Hope. „Ik ga denzelfden weg." „Goeden nacht Susie" zeide Harry toen terwijl hij ging, riep hij haar ter zijde „Je behoeft niet aan Hope ie zeggen, waarom je kwam eit wat je gekregen hebt", zeide hij zachtjes, gehoor gevend aan een opwellende gedachte, waar hij zichzelf nauwelijks rekenschap van gaf. „Heel goed, mijnheer Harry"T stemde Susie toe, en trippelde weg naast Hope. „Mooie avond Susie, voor een wan deling" zeide Hope, die op haar neer zag met denzelfden glimlach, „en juist een avond 0111 bloemen te pluk ken. O, wij zijn allen jong geweest, maar, heusch, ik benijd mijnheer Harry „Wees toch niet zoo dwaas I" bitste Susie maar zij bloosde ouder het gaan en Hope Onderdrukte een lachje, vast overtuigd, dat hij de twee overvallen had bij een vrijaadje. Toen Susic terugkwam, was Lucille haast gekleed, daar Marie Verncr zicli aangeboden had haar te helpen, zoo lang Susie weg was. Lucille zat met de handed in den schoot, de oogen in den spiegel gericht, maar daardoor ver weg ziende naar de -open plek in het bosch, waar zij geluisterd had naar haar eerste liefdesverklaring. Zij keerde zicli om, toen Susie binnentrad en uitte een zacliten kreet van bewondering bij liet zien van die vracht bloemen. „O, Susic, wat een prachtige clema tis Waar heb je die gekregen „Zij zijn voor u, miss" zei Susie, blozende van genoegen. „Laat ik er eenige van in uw haar doen vindt 11 dat goed „ik zal ze allen over mij heen dragen, als je dal wilt", zei Lucille glimlachend. „Laat 111 ij eens kijken. Wat aardig, dat jij die voor mij gehaaid hebt Heb je dat zelf gedaan „Eenige", zeide Susie en zij wachtte tot Marie naar de nabijzijnde kamer was gegaan, 0111 te zeggen „mijnheel Harry plukte ze, miss en hij plukte dit lakje speciaal voor 11, omdat het het mooiste was." Een lichte blos kleurde Lucille's gelaat, en zij nam het takje met bevende hand aan. (Wordt vervolgd). Duitsche persstemmen over dr. Kuyper. De „Kölnischc Zeitung" geeft een overzicht van dr. Kuypers loopbaan en, in een volgend nummer een schets van zijn beteekenis. Zij ziet in Kuypers werk op politiek gebied zoowel als in het theologische een zeldzame harmo nie van willen en kunnen. De eenigszins koelbloedige Nederlan der, schrijft zij, houdt van een rustigen gang van het staatsschip. Niet dat hij geen politieke hartstochten bezit inte gendeel Heine heeft eens liet Neder- iandsche temperament met bevroren champagne vergeleken. Maar hij heeft een gezond besef van het welzijn en de >&*/t 1 l—~.~ T-iii nri n, Taarrr i i m met kleine, bedeesde woorden. „Ik was niet zeker of u thuis was, maar ik dacht ik zal maar eens aankloppen om te zien." „Wel, ik ben 1111 ihuis", hervatte hij, trachtende luchthartig te spreken. „Wal -kan ik voor je doen Is er iets ge beurd „O, neen, neen, mijnheer Harry Ma-ar hierom kwam ik miss Darra- coui't zal zich dadelijk kleeden voor een partij op de Grange en zij wensctite eenige wilde slingerplanten voor het haar, en ik kwam hierheen, omdat ik ze u jaren geleden zag planten." Zij hield ademloos op en Harry zag haar ernstig ontsteld aan. „Heeft miss Darracourt je gezonden zoo Iaat in den avonc! om wilde bloe men te plukken, Susie vroeg hij rustig. „O, neen, neen I" riep Susie snel. „Het was miss Lucille in het geheel niet miss Venter deed liet. Ik zei toe vallig. hoe aardig clie zouden staan 111 het mooie haar van miss Lucille, en miss Verner, die er bij was, riep mij terzijde en vroeg mij of ik er eenige wilde hal-en, ik zei natuurlijk, dat iiet goed was en ik vertelde haar, dat er hier eenige groeiden. Zij scheen heel blij, da( ik mij dat herinnerde en zeide, dat ik dadelijk moest gaan." „Was je niet bang?" vroeg hij afge trokken. „Bang? Neen, ik ben wel duizend Natinonale Bond voor Plaatselijke Keuze. Voor de betooging voor Plaatselijke Keuze, die heden te 's Gravenhage zal worden gehouden, gaven zieh op 508 drankbestrijdersvereenigingen met 924 afgevaardigden 229 vakvereenigingen met 278 afgevaardigden 80 politieke vereenigingen met 115 afgevaardigden 27 diverse organisaties met 64 afge vaardigden 14 gemeentebesturen met 15 afgevaardigden en 18 kerkerade i met 24 afgevaardigden. Tezamen 876 vereenigingen en colleges met 1420 af gevaardigden. Voorts 700 leden van drankbestrij ders-organisaties, ongeveer 50 leden van vakvereenigingen en 18 diverse personen. Tezamen 768 personen. Aileé tezamen 2188 personen. maal 's avonds laat door de bossclien gegaan. Wat voor kwaad zou mij kun nen overkomen Bovendien, al was het zoo", voegde zij er dapper bij, „ik zou overal en door alles gaan 0111 miss Lucille een genoegen te doen". „Velen van ons zouden dat willen, Susie", mompelde hij. „Ik zou niet zoo vrij geweest zijn om u te storen, mijnheer Harry", ging Susie voort, „maar de mooiste van de takken waren boven mijn bereik, er. ik dacht u zoudt er niets tegen hebben die voor mij af Ie snijden. Uw armen zijn langer dan de mijne." „Wel een beetje, Susie", zeide hij glimlachend. „Kom maar en wij zullen er genoeg krijgen om een krans te ma ken voor miss Lucille* als zij er een wenscht." Hij ging-blootshoofds naar buiten dit schijnt een kleinigheid, maar hoe dikwijls spelen kleinigheden een groote rol in de moeilijkheden van latere ge beurtenissen en plukte gemakkelijk een bos clematis. „O, dat is prachtig, mijnheer Harry riep zij uit, toen hij haar de lange, slepende bloemen aangaf. „Wat za1 miss Lucille in haar schik zijn." Hij hield een takje in de hand en keek er een oogenblik naar. „Kijk eens, Susie", zei hij, .ik denk dal dit liet mooiste is. Houdt dit afzonderlijk var. de andere en geef het aan miss Lucille." „Dat zal ik, mijnheer Harry", riep zij Bovendien kwamen nog 40 adhaesie- betuigingen in van diverse drankbe strijders- en andere vereenigingen. Sedert eenigen tijd liepen te 's-Gravenhage geruchten dat eenige buitenlanders voor een bedrag, dat in de millioenen guldens geschat werd, trachtten, Verschillende sieraden, hoofd zakelijk paarlen, aan den man te bren gen, bij voorkeur aan zeer kapitaal krachtige personen of firma's, welke sieraden heetten afkomstig te zijn van het voormalige Russische tsarenhuis. Dc Haagsche recherche, die van die ge ruchten kennis kreeg, stelde een onder zoek in. Het mocht haar gisteren na veel moeite gelukken, in deze zaak klaarheid te brengen. De bij de zaak betrokken bende werd gearresteerd en de z.g. juweelen bleken te bestaan in 35 paarlen en eenige pakjes losse paar len, blijkens deskundig onderzoek op één na alle valsch. De gearresteerden beweren dat zij geen, bedrieglijke han delingen op het oog hadden en de snoe ven voor elk aannemelijk bod van de hand hadden willen doen. Dat de recherche een goede vangst gedaan heeft, blijkt wel hieruit dat juist- van de Amsterdamsche politie een ver zoek was ingekomen tot aanhouding van zekeren persoon cn dat deze be hoorde tot de thans gearresteerden. Hij is op transport gesteld naar Amster dam. Te Bannen heeft men een fabriek ter vervaardiging van valsche Russi sche bankbiljetten ontdekt. Bij een we duwe werden nog 13.850 valsche bil jetten gevonden, terwijl 50.000 stuks reeds waren verkocht. De voornaamste afnemers van deze valsche papieren waren een zoogenaamde Russische ba ron en andere personen te Berlijn. Tot nog toe zijn 19 personen in verhoor ge nomen. Verscheidene echte biljetten van 1000 Rb., welke als model dienden en twee steenen, dienende voor liet druk ken van valsche biljetten, werden in beslag genomen. Verscheidene Amerikaansche soci alistische organisaties hebben er bij president Wilson op aangedrongen aan Debs, die socialistisch candidaat bij de presidentsverkiezingen is geweest, kwijtschelding van straf te geven. Debs is tijdens den oorlog tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens heu len met den vijand en hij ondergaat nu zijn straf in de gevangenis te Atlanta in Georgië. President Wilson heeft echter gewei gerd dit verzoek om gratie in te willi gen, omdat daardoor een heel verkeerd voorbeeld zou worden gegeven aan lie den, die er door aangemoedigd zouden worden de taak der regeering te be moeilijken, wanneer er weer eens een oorlog mocht uitbreken. Een voorhistorisch k i n d e r g e r a a m t c. Over de vondst van een geraamte van een acht jarig kind uit het derde paleolitisch tijdperk deelt dr. O. Hauser in zijn de zer dagen verschenen werk lm Para dies des Urmenschen" het een en ander mede. Van bijzondere waarde is bij deze vondst het goed bewaarde voorhoofd been, dat een groote afwijking vertoont. Enkele beenderen dragen duidelijke sporen"van rachitis en aan de kaak is een karteling zichtbaar. De overblijfse len bestaan uit twee slaapbeendcren, scliedelbeenderen, een deel van de on derkaak en een groot aantal tanden. Het opvallende onsvmetrische van het voorhoofdbeen wijst er op, dat het kind aan een pathologische verandering van den schedel geleden heeft. Een rib ver toont vergroeiing tengevolge van En- xgelsche ziekte. Verder zijn gevonden het sleutelbeen, veertien wervels, het darmbeen, met gewrichtsholte en twee schaambeendéren met duidelijk zicht bare oneffenheden. Van het sciiouder- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voorkoming en genezing van aambeien. De gewone oorzaken van aambeien zijn een verkeerde voeding, gebrek aan lichaamsbeweging, verstopping en le verkwalen, en de zekerste maatregel tot voorkoming ervan bestaat in het zorg vuldig vermijden van deze oorzaken. Aambeien zijn in werkelijkheid opge zette aderen, in- of uitwendig. De ade ren en de haar omgevende weefsels worden ontstoken, en hevige jeuk en pijn treden op, terwijl in vele gevallen bloedverlies plaats vindt. De lijder dient niet op koude steenen, natte plekken of stoelen met zachte kussens te gaan zitten, terwijl plaatse lijke afkoeling en te veel inspanning van de betreffende spieren de kwaal verergert. De omgevende deel en moeten zorg vuldig gereinigd worden met een spons eh lauw water én door een weinig druk ken met een zachte doek gedroogd wor den. Foster's Zalf za-1 bijzonder geschikt bevonden worden voor liet genezen van alle vormen van aambeien. Zij maakt een einde aan den jeuk en het bloeden, en gaat de ontsteking tegen, zoowel bij in- als uitwendige aambeien. In enkele der ergste gevallen was één doos Fos ter's Zalf voldoende om volkomen ge nezing te bewerkstelligen. De jeuk hield bijna dadelijk op, en het bloedverlies en de opzwelling der aderen verdwenen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Vlissingcn verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstraat 13, a 1.75 per doos. 42 blad zijn stukken aanwezig, evenals bandbeentjes, twee scheenbeenderen, twee kuitbeenderen, een hielbeen en een aantal voetbeentjes. De twee aanwezige dijbeenderen dragen ook sporen van Cngelsche ziékte. Al die deelen van het geraamte verkeeren nog in goeden toe stand. Over de wetenschappelijke beteeke nis van de vondst zegt Hauser We kennen uit zulk een vroegen tijd geen zoo goed gebleven kindergeraam te en hierbij zijn de pathologische merk- teekenen buitengewoon merkwaardig. Tot nu toé heeft men. ze nog niet ge vonden aan voorwereldlijke skeletten. Het kind is waarschijnlijk gestorven aan een waterhoofd en Engelsche ziek te, en dat dit kostbare object voor ons bewaard is gebleven, is vermoedelijk te danken aan zekere vreesvoorstellingen van de menschen uit de oerwereld. Het kind was voor zijn omgeving iets ge heimzinnigs en een voorwerp van groo te vereering, het is dientengevolge met groote zorg ter aarde besteld. Aan die omstandigheid is liet te danken dat het bewaard is gebleven. -Zenuwziekten. De menscliheid is behept met heel wat kwa len en daaronder zijn er verscheidene, waar dc leek nog nimmer van ge hoord heeft. Vooral de zenuwziekte heeft merkwaardige verschijnselen. Zoo is al bijzonder vreemd de woorddoof heid en cle woordblindheid. In het eer ste geval kan de lijder alle klanken hooren, behalve 't geformuleerd woord in het tweede geval kan hij alles zien, is echter niet in staat te lezen. Sommige menschen kunnen zeer gewone voor werpen niet herkennen of gebruiken, weer anderen lijden aan arithomanie, zij kunnen niets doen aleer zij tot een bepaald getal geteld hebben. Ook liet negativisme bij kinderen, waarbij zij weigeren iets te doen of juist het tegen overgestelde doen, ;s veelal een zenuw aandoening en geen ondeugendheid, zooals ouders meestal meenen. APOTHEEK GEOPEND. Zondag 14 November is de Apotheek geopend van den heeV A. J. VAN OCKEN- BURG, Kleine Markt.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 5