1000 300 25 kameroverzicht. ZATERDAG 13 NOVEMBER. —No, 269 58e Jaargang1 192U mtpssFlras f. Hl SE VILDE Sr, Itiij» iarkl 58, Viiisistiin. lalsiass latin. Ymsiijiit dagetijks, aitsazoitusrd op Mop 10 ilgiaim irkindi Christelijke feestdaoen Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJSVoor Vliütagen en de gemeenten op Walcheren t 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rjk 12.50. VoorBelgiE ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unfe ƒ4.70. - Afzonderde nummer* 5 ceni ADVEK rENTlErtRIib*an 4 regels f 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van i—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Os abonné's, in i bezit eener zijn GRATIS verze kerd tegen oneeiukken voor: gulden bij levens- tatige ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk gulden bij verlies dj van een hand, a voet of oog A guiden bij verlies van een duim I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VOOR HET ZIEKENHUISFONDS. Vorige opgave 22683.03ló Ontvangen door bemiddeling der „Vereeniging van Ver pleegsters en Ex-verpleeg sters" S., oud-patiënt jongeheer J. Gasthuis Den heer J. V., oud-patiënt Gasthuis Mej. v. d. O., oud-patiënte Gasthuis Den heer B. S., Vlissingen Mej. G. K. B., Vtissingen Mej. D. R., Vlissingen Den heer D. A. A Den heer B. v. G., Vlissingen Aan kleine giften Den heer W. S., Amsterdam Familie v. H.. Amsterdam Mej. S, Amsterdam Den heer M. H., Amsterdam Fam. v. L., Amsterdam Fam. v. Z., Amsterdam Mevr. Z., Amsterdam Algem. Ziekenhuis, Utrecht Mevr. N., Utrecht Mejr K. F., Rotterdam Mej. J. J. Z., Rotterdam Mej. J. M. v. O., Rotterdam Mej. P. M., Rotterdam Mej. B. C. E. R., 's-Cravenhage Mej. B. C., 's-Gravenhage Mevr. H.. 's-Gravenhage Mevr. F., Harlingen Mevr. W., Deventer Fam. v. \V., Heerlen Fam. J., Bergen Mevr. G., Delft Opbrengst sluitzegels (Met de reeds verantwoor de ontvangsten werd door bo vengenoemde vereeniging in totaal afgedragen de som van 874.20) N. N.j Vlissingen JV. N., Vlissingen A. S.. te Delft C. v. d. K., Vlissingen 10 1.50 2.50 10.— 10.— 1.— 2.50 1.50 4 200.— 30. 25.— ro.— 10 5. 5.— 69.— 1 1.— 1 1.— 1.— 1.— 1.— 10.— 2.50 10.— 7.50 5.— 2.50 232.70 0.40 1.— 15.— 0.30 Totaal 23373.931/2 INLEVERING ONDERSCHEIDINGS- TEEKENEN BRANDWEER. Burg. en Weth. van Vlissingen, brengen ter kennis van het eervol ontslagen bevel voerend en ander personeel van de brand weer dezer gemeente, dat de onder dit per soneel nog berustende onderscfceidingstee- kenen door of namens hen moeten worden ingeleverd aan den Commandant der Brandweer, die daartoe zitting zal houden in het Distributiegebouw (Wilhelmina- straat) op Zaterdag 20 November 1920, van 2 tot 5 uur namiddag. Vlissingen, 12 November 1920. Burg. en Weth, voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen, gelet op het verzoek, onder dagteekening van 23 September 1920, ingediend door J. A. Visser, waarbij vergunning wordt ge vraagd tot het uitbreiden der bestaande melkinrichting en stoomzuivelfabriek, door het plaatsen en in werking brengen van nog 10 electro-motoren, welke bestemd zijn voor het steriliseeren, pasteuriseeren, het ontroomen en karnen van melk en het fa- briceeren van boter en kaas, benevens het plaatsen van een veldsmidse (of vuur haard)) voor reparatiewerk der fabriek. Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat door het hoofd van het 10e district der Arbeidsinspectie te Dordrecht nog niet kan worden afgegeven de mededeeling overeenkomstigartikel 7bis der Hinderwet. Gelet op art. 8, tweede lid, der Hinder wet, besluiten de beslissing op voormeld erzoek te verdagen. Vlissingen, 12 November 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Wel zelden was de belangstelling bij ae algemeene beschouwingen over de btaatsbegrooting zoo uiterst gering als thans het geval is. Vandaag was een groot deel der leden naar de begrafe- hisplechtigheid op Oud Eik en Duinen slechts een goed dozijn leden was in de ivamer aanwezig. Alleen minister Ruys oe Berenbrouck siert de ministerstafel even was minister De Vries er, maar die verdween ook nog. Er heerschte een stilte als in een avondvergadering en de grijze lucht paste volkomen bij deze naargeestige vergadering. Mevr. Groeneweg had het voorrecht in deze rustige atmosfeer te mogen spreken. Haar niet zoo heei prettig ge luid verscheurde de stilte. Jammer voor haar dat zoo wéinig mannen luisterden naar haar betoog tegen het monar chistische karakter van onze wetgeving en tegen de weeldebelasting. Het vrou wenkiesrecht zal dat, volgens haar, wel anders maken. In allerlei wetten wenscht zij de bepaling dat de helft van diverse functies door vrouwen be zet moet worden. Voorts sprak zij over hoeden met één en twee linten, over badkuipen en over de huwelijkswetge ving. Het slot was als vorige jaren over moederschapszorg. Maar toen was de vergadering plot seling uit. Niemand wilde meer spreken en eindelijk stelde de heer Troelstra voor de vergadering dan maar te ver dagen, hetgeen wel moest omdat er niet genoeg leden waren. Had men dan niet beter deze verga dering achterwege kunnen laten De 'oegrooting voor financiën. Blijkens het voorlpopig verslag dei- Tweede Kamer over het hoofdstuk fi nanciën vestigden verscheidene leden de aandacht op den grooten achter stand die bij de belastingheffing nog steeds valt waar te nemen. De zeer late uitreiking der aanslagbiljetten brengt vele moeilijkheden voor de be lastingplichtigen met zich. Men vroeg naar de oorzaken hiervan. Andere leden meenden in antwoord op deze vraag, dat de heersehende achterstand voornamelijk zijn oorzaak vindt in gebrek aan goed geschoold- personeel. Verscheidene andere leden betuigden instemming, dat de regeering maatre gelen beraamt om den achterstand in te halen en drongen er nogmaals op aan, dat het benoodigde hoogere per soneel zooveel mogelijk uit de lagere rangen zal worden gerecruteerd. Door verscheidene leden werd aan gedrongen op verlenging van den ter mijn vap drie maanden, waarbinnen zij, die ook op andere plaatsen dan hun woonplaats nog in eenige belasting zijn aangeslagen, hef door hen in verschul digde kunnen voldoen op het ontvang kantoor dier woonplaats. Verscheidene leden bepleitten groote clementie jegens de belastingschuldigen die buiten hun schuld, bijv. door aan zienlijk koersverlies, niet in staat zijn zonder zich te ruïneeren aan hun ver plichtingen te voldoen. Van andere zij den werd, onder betuiging van instem ming hiermede, er op aangedrongen dat dan ook navordering zal plaats hebben ten aanzien van hen, die plot seling in betere omstandigheden zijn komen te verkeeren. Sommige leden hadden bezwaar te gen tc wijze, waarop de boeren die niet gewend zijn boek te houden vaak zijn aangeslagen. Deze aanslagen moesten in den vervolge door deskun digen worden, gedaan. Enkele leden achtten het niet juist, dat hoofden van gezinnen belasting moeten betalen over het volle bedrag ddat door inwonende' kinderen in 'hel gezin wordt ingebracht. Sommige leden achtten het «ogenblik gekomen om verschillende technische wijzigingen in de wet op de inkomsten belasting aan te brengen. De kerken en den Volkenbond. Aan den Volkenbond is, bij gelegen heid van zijn eerste samenkomst, een adres aangeboden van den volgenden inhoud Wij ondergeteekenden, vormende het comité van den Wereldbond tot liet be vorderen van vriendschappelijke ver houdingen tusschen de volken door de kerken, vergaderd in St. Beatenberg en bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende godsdienstige gezindten in 23 landen, naderen hiermede tot den Volkenbond en verwelkomen met dank baarheid en verwachting zijn eerste vergadering. Voor liet eerst in den loop der eeuwen is er nu in liet leven geroepen een lichaam dat liet grootste gedeelte van de wereld vertegenwoordigt en naar wij hopen weldra alle be schaafde volken zal omvatten. Wij be groeten het als een organisatie, die de tolk zal kunnen worden der menschheid DE UITBREIDING DER VUISSINCSCHE HAVEN. Nu de plannen ter uitbreiding van de buitenhaven alhier zijn goedgekeurd en met de werkzaamheden eerlang een aanvang zal worden gemaakt, zal zeker met belangstelling kennis worden genomen van bovenslaande kaart, welke is ontworpen door den directeur der gemeentewerken alhier. Men kan op deze kaart zoo duidelijk mogelijk zien waar de nieuwe haven komen zat en de tegenwoordige haven met de pontons is gemakkelijk te herkennen. De breede lijnen geven de nieuw ontworpen haven aan. De Noordelijke ponton zal. verdwijnen en vanaf de hal tot den schuinslinks overliggenden hoek de oude haven gedempt worden, waardoor daar over veel meer ruimte voor opslagplaatsen beschikt wordt. De Oostelijke havendam wordt in een bocht Oostwaarts verlegd, waardoor het binnenvaren der haven door groote schepen minder moeilijk zal plaats vinden. De haven zelf zal wat oppervlakte betreft thans is zij 13.5 H.A. ongeveer worden verdubbeld. De kaaimuur-lengte zal aan de zijde van het station 650 M. bedragen, aan de overzijde >00 M en aan hel.einde der haven nog;,eens 200 M. dus totaal 1550 M. Zeer te wenschen is, dat als eenmaal de haven gegraven is, het rijk ook zijn metfhwerking niet onthoudt voor het verder voor geregeld gebruik in orde brengen.der haven, als het oprichten wan loodsen, kranen enz Aan het einde der haven denkt men zich de aanlegplaats der ferrybooten, die in de toekomst de Schelde zullen moeten oversteken om Zeeuwsch-Vlaanderen met het verkeer door geheel Nederland te verbinden. en de belichaming van de idee der broe derschap. Wij gelooven, dat alleen wanneer die broederschap geheel wordt verwerke lijkt, de wereld dichter kan komen tot een toestand van blijvenden, werkelijken vrede en vertrouwen dat uw hooge ver gadering deze onmisbare broederschap altoos in het oog zal houden. Wij weten echter ook, dat „tenzij de Heer het huis bouwt, de arbeid dei- bouwers vergeefs is" en wij bidden, dat uw overwegingen altoos mogen worden geleid door Hem, die ons loi regelt en alleen onze besluiten ten ze gen kan doen strekken. Wij vertrouwen daarom, dat uw in stellingen en uw optreden van dien aard zullen zijn, dat liet kan wezen in overeenstemming met Zijn wil en dat Zijn hulp altoos kan worden gevraagd bij de groote taak, die voor u ligt. Dit adres heeft de voorzitter, de (aartsbisschop van Canterbury, aan den (secretaris van den Volkenbond verzon den met een begeleidenden brief van dezen inhoud Men heeft mij verzocht u inliggend adres toe te zenden om het in te dienen bij de eerste vergadering van den Vol kenbond. Als president van dezen We reldbond wensch ik nog eens nadruk te leggen op wat liet onder woorden brengt. De wereldbond bestaat uit mannen en vrouwen, die behooren tot verschil lende Christelijke kerken in ongeveer een twintig landen, ik ben er van ver zekerd, dat op dit zoo gewichtige tijd stip in de geschiedenis der wereld de verwachting en liet gebed dat in den Bond leeft, worden gedeeld door velen in alle deelcn der wereld, die van zijn beslaan niet weten. Wij begroeten de samenkomst van den Volkenbond als een gebeurtenis van groote beteekenis. Wij vertrouwen, dat Gods zegen er voor zal worden ingeroepen en er op zal rusten. En wij snreeken, dat zijn be raadslagingen altoos mogen worden geleid door en zuilen dienen tot liet brengen en het bewaren van den vrede voor de geheele wereld. Beperking der boterfabricage. De minister van landbouw, nijverheid en handel, overwegende, dat het belang eener geregelde consumptiemelkvoor- ziening het treffen van bepalingen ten aanzien van de productie van boter noodzakelijk maakt, heeft bepaald a. het is met ingang van 1 December a.s. verboden om in fabrieken room, volle of gedeeltelijk afgeroomde melk te verwerken tot boter b. het sub a. gestelde verbod is niet van toepassing ten aanzien van room of melk tot welker verwerking tot boter door of vanwege den minister van land bouw, nijverheid en handel, zoo noo- dig onder daarbij te stellen voorwaar den. toestemming is of wordt verleend. Suikerkaart. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 15 tot en met Zondag 21 November e.k. geldig zullen zijn de bons no. 58 en 59 van de rijks- suikerkaart Salarissen politie-troepen. Bij legerorder is bepaald, dat, te re kenen van 1 October 1920, de gehuwde soldij-genietende militairen, niet behoo- rende tot hef verlofspersoneel, die in gedeeld zijn bij de politietroepen, een zoodanige verhooging van bezoldiging per dag genieten, dat de som van de door hun genoten soldij, de vergoeding wegens het gemis van levensmiddelen (ook al wordt die vergoeding hun niet geregeld uitgekeerd), de toelage we gens dienst bij de politietroepen en vo renbedoelde verhooging van bezoldi ging, over een vol jaar berekend, niet minder bedraagt dan f 1600 in een ge meente ie klasse, 1540 in een gemeen te 2e klasse en f 1480 in een gemeente 3c klasse. Voorts hebben deze militai ren aanspraak op de kindertoelage, zooals die voor de overige gehuwde militairen is bepaald. BEGRAFENIS VAN DR. KUYPER. Het was te verwachten, dat de be langstelling bij de begrafenis van dr, Kuyper gisteren, buitengewoon groot zou zijn. Er stond dan ook tegen den tijd dat de stoet van het sterfhuis zou vertrekken in de Kanaalstraat en de verdere straten, welke hij zou volgen een dichtopeengepakte menigte, die ge tuige wilde zijn van de laatste eer, den doode bewezen. Er heerschte een eer biedige stilte onder die allen. Alvorens het stoffelijk overschot van dr. Kuyper werd uitgedragen., werd te ongeveer kwart over twaalf ure ten sterfhuize aan deKanaalstraat een lijkdienst gehouden, waarbij dr. Ring- nalda, predikant der Gereformeerde kerk als voorganger optrad. Deze lijkdienst werd, behalve dooi de familieleden van den ontslapene, bijgewoond door Hr. Ms. kamerheer in buitertgewonen diénst, G. C. baron van Asbeck, lid der Algemeene Rekenkamer als vertegenwoordiger der Koningin en door den kamerheer mr, S. W. B. Graaf van Limburg Stirum ais verte genwoordiger der Koningin-Moeder, en voorts door den predikant der Geref. Kerk ds. Dijk, de ministers Heemskerk en De Visser, als vertegenwoordigers van de regeering de oud-ministers Loeft en Harte van Teeklenburg, die indertijd met dr. Kuyper in 'het doof hem gevormde ministerie zitting had den de heeren Colijn en I'denburg met hunne echtgenooten de professoren dr Woltjer, prof. Bouman en Geesink van de Vrije Universiteit te Amsterdam de leden der Tweede Kanier mr. V. H. Rut gers en L. F. Duymaer van Twist als vertegenwoordigers van de anti-revolu tionaire fractie in de Tweede Kamer de heeren Verweyck en Bakker, namens de redactie van „de Standaard" be- neves een aantal studenten van de Vrije Universiteit en den Duitschen gezant bij ons Hof, de heer Rosen. Ds. Ringwalda sprak naar aanleiding van 1 Tessai. 4 vers 13!8. Te vijf minuten voor één reed de eenvoudige lijkwagen voor het sterfhuis waarna dc kist van licht eikenhout met zilveren beslag werd uitgedragen. On middellijk hierna posteerden de boden van de Eerste Kamer, die als slippen- dragers in den stoet meegingen, zich naast het rijtuig. Daarachter stelden zich np de ieden van den Senaat van het Studentenkorps der Vrije Universi teit „Nil Desporandum Deo Duce" mei vijftien oud-senatoren van, dit corps, allen met den corpsrouwband om den linkerarm. Vervolgens reden de 'beide galakoetsen met de roode bok voor, bestuurd door de koetsiers met wit be poederde pruiken in het eerste rijtuig nam baron Van Asbeck plaats, in het tweede graaf Van Limburg Stirum. Daarna volgden dc gewone rijtuigen, twaalf in getal, waarin plaats namen de zoons en dochters van den overledene en de verdere familieleden. In het zevende volgrijtuig gingen mede de ministers Heemskerk 'en De Visser en de oud-ministers mr. j. A. Loeff en mr. J. J. I, Harte van Teeklen burg, namens den Raad van State, in het volgend rijtuig namen de oud-mi nisters H. Colijn en A. W. F. idenburg plaats met hun dames, in het negende de professoren dr. R. H. Woltjer, dr. W. Geesinck en dr. L. Bouman namens de

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1