1000 150 100 25 fcEP 99 DONDERDAG II NOVEMBER. qnn^^nn KAMEROVERZICHT. Oe Vinwi tan Oarracoiirt "nBIMENLANF 58e Jaargang gelegen- Reuzen- rden de 1 f 0.25 cent nbiedingen taanvragen. shoudster FEUILLETON 'No.267' 1920 lot en met raagd een nette toiling-ItlWHi 5 jaar. iu „Vliss. Ct." i nette iGEN I licht kantoorwerk. Wasscheri] „De gezin zonder tte n tusschen 7-8, eg 58 ^(schappij ut livsar! elburg-Rottardagr degen plaatsen. PASSAGIERSr |N EN VEE. nber r. m. III 8 8 mn, II. IE! 8 en wordt Woens- iag 12 uur v.m, liddelburg irmen iN.V. Transp en Erven G VOS, te Middelburg Tel. 153; te OOSTERHOUT, ordrecbt Gebrr fel. lOi. VLISSI1NGSCHE COURANT 43'U^SEME'NTSPRIJS; Voor Vitssirsgen en do gemeenten op Walcheren s 2.20 pstï éde maanden. Franeo doot het geheeie rQic 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige linden &<tt PosHinl® ƒ4.70. Afzonderliknummers 5 een? Épiifhn F. III I III k ttei iifit falifssg te, li &BVER TENTlEFPlj SVan J-—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciaie prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. oer regel fisiÉpt iiplis, liipsfÉsi sp hén m slgiises isieiii Oteiito tosÉgasi De afconnê ts'; in 't bezit eener jcHb, QRAÏ13 verze- erd iegea ongelukken voor; guiden bij levens lange ongeschikt heid tot werker. dyy een ongeluk %#UU gulden b'4 verhes van sen hand, voet of oog guiden bij verlies van een duim guiden verlies van een wijsvinger ïuiden bij verlies van eiken anderen vin gei GEMEENTEBESTUUR DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 12-der Drankwet, doen te weten 'dat bij hen is ingekomen een aan Ged. Staten van Zeeland gericht verzoek schrift in afschrift van Egbert Frederik de Croo, om vergunning tot den ver koop van sterken drank in het klein uit sluitend aan logeergasten in de bcne- den'voorzaal van perceel 7, gelegen aan het Beursplein dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het verleenen der gevraagde vergunning kluincn worden ingebracht bij Burg. en Weth.. voornoemd. Vlissingen, 11 November 1920. Blivg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Mr. P. J. de Kanter, de opvolger var. mr. Fock is beëedigd en heeft zijn plaats ingenomen. Amsterdam krijgt al het terrein dat het graag wilde hebben. Alle pogingen, om de annexatie te verkleinen, zijn af geslagen. Nadat de Octrooi-wet op enkele pun ten was gewijzigd, werd de marinebe- grooting voor 1920, die altijd nog af gedaan moet worden nadat ze was ver worpen hetgeen den val van minis ter Van Bijleveldt tengevolge had goedgekeurd. Natuurlijk lokte ze'thans geen discussie uit nu de begrooting voor 1921 weldra behandeld zal wor den. Bij het ontwerp tot verhooging der loodsgelden met 50 vroeg de heer Van Dijk waarom geen overleg is gepleegd inet de Belgische regeering. Op dit oogenblik staan Amsterdam en Rotter dam met haar loodsgelden reeds in zeer ongunstige conditie tegenover Antwer pen. Hij acht dit ontwerp noodlottig. Ook de heer Dresselhuijs keurde het ontwerp af. De cijfers zijn zij het ook onopzettelijk misleidend. De franc is op 48cent berekend, doch in werke lijkheid staat ze beneden de 20. Het ge volg hiervan is, dat schepen veel voor- deeliger te Antwerpen kunnen lossen dan te Rotterdam. Aanneming van dit ontwerp zou de verhouding voor Rot terdam nog ongunstiger maken. Spreker vroeg aanhouding van het ontwerp, totdat de minister van des kundige zijde nadere cijfers zal hebben ingewonnen. Minister Pop achtte het niet verstan dig om deze zaak aan te houden en daardoor de groote kosten, die het loodswezen aart" den Staat oplegt, nog langer ongedekt te laten. Minister Van IJsselsteyn wees er op, dat de loodsgelden een betrekkelijk klein onderdeel van de kosten van de scheepvaart vormen. De vraag hoe lang door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) 53) „Verleid 1 Maar, lieve Lucille 1 .Er was geen kwestie van verleiding 1 Het was niets dan een grap, alleen om te zien of hij zijn woord zou houden." „Dat weet ik dat begrijp ik", zei Lucille,. de wenkbrauwen optrekkend. „Alaar, ofschoon ik dat al voor onbe scheiden houd, zinspeelde ik daar niet zoozeer op. ik bedoel, was het niet onbedachtzaam van je het woord aan anderen bekend te maken „Aan anderen Aan jou, bedoel je vroeg zij lachend. „Ja, aan tnij", antwoordde Lucille, „want hoe weet je of ik er niet over zal spreken, zooals jij gedaan hebt, en zoo wordt het geheim bekend." „Maar Lucille 1" „Ik dacht of sprak nu niet over mij zelf', ging Lucille voort, niet lettende °Phet onlogische. „Ik dacht aan Susie". „Aan Susie riep Marie uit, met Bewonderenswaardig geveinsde ver warring, ce'n schip onderweg is, is wegens den 'Imogen prijs van schip en lading, over- heerschend. Om die reden zullen vele maatschappijen den weg Hock-van- Hnlland— Rotterdam, die veel korter is dan do weg VlissingenAntwerpen, wel blijven prefereeren. Valuta-bereke ningen kunnen wij bii de berekening van den kostprijs hier te lande niet laten gelden, meende spreker, die er op aan drong, den meest betrouwbaren weg te blijven volgen, nl. de loodsgelden in overeenstemming te brengen met den kostprijs. De heer Dresselhuijs repliceerde en diende een motie in, strekkende, tot aanhouding van liet ontwerp. Deze werd met 30 tegen 33 stemmen aangenomen. De begrooting van marine over 1920 werd, na eer. korte discussie tusschen de heeren A. P. Staalman en Beumer, over de wijze van behandeling van deze begrooting in de afdeelingen, met 25 tegen 46 stemmen aangenomen. Tegen stemden dc vrijzinnig-demo craten, sociaal-deiïTökraten, communis ten en de heeren van Groenendaei en A. P. Staalman. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen een ontwerp tot wijziging van de wet, regelende de rechtspositie der officieren bij de zeemacht. De Huurwetten waren thans aan de orde. De Huuraanzeggingswet werd aanstonds ongewijzigd goedgekeurd. Pogingen, om c!e bepalingen van de Huurcommissiewet te veranderen, mis lukten, ook die van den heer Staalman, om de automatische verhooging van 20 op 30 te brengen. Het gepraat over den woningnood heeft natuurlijk geen uitkomst ge bracht Met praten bouwt men geen huizen. Misschien helpt het premiestel sel, dat de minister thans wil invoeren. Als basis van de hiiurverhooging neemt men den huurprijs van 1 Januari 19)6. Enkele leden wenschten dén huur prijs te vervangen door huurwaarde, zoodat deze nog eens herschat moet ziin en daarbij rekening kan worden ge houden met ingrijpende verbeteringen en veranderingen die aan de woning zijn nagebracht en een grootere verhoo ging wettigen. De minister van justitie voelde wel iets voor dit amendement, omdat liet niet vaststaat dat de prijs op 1 Januari 1916 de normale huurprijs was. Voor het woningfonds, dat cie lieer Schaper wil, gevoelt niemand iets, om dat dit een onbillijke belasting zou zijn. Er kon weer niet gestemd worden. Br. A. Kuyper. Wij zullen nog enkele persstemmen aanhalen. De „Nieuwe Haagsche Ct." (anti- rev.) zegt o.a. We willen thans niet pogen te schet sen, wat deze man, door Gods genade voor ons volkt geweest is. Jaren lang heeft hij ons leven beheerscht. Het ge reformeerde volk, dat in het midden der vorige eeuw was ingezonken, heeft „Ja, aan Susie", zei Lucille. „Het is een goed' meisje, een onschuldig kind, met goede beginselen, maar zij mag zoo goed wezen als zij wil, dan heb je nog geen recht om haar zoo n belang rijk geheim toe te vertrouwen 1" „O, Lucille riep Marie Verner ver schrikt uit. „O, het spijt mij zoo Dat is juist wat voor mij 1 Maar, Lucille, je denkt toch niet, dat ik er kwaad mee deed „Wat jou aangaat, dat is nu net alsof ikjhet niet verteld had, en wat Susie betreft, je denkt toch niet, dat zij eenig gesprek, dat zij hoort tusschen jou en mij, zal oververtellen Lucille wierp met een ongeduldig gebaar het haar over de schouders. „Dat is hier de vraag niet", zei Lu cille. „Het is juist zoo iets romantisch, waarover zij zou kunnen spreken zij zou het kunnen vertellen aan haar vader of in de dienstbodenkamer." „Ja of aan haar aanstaande 1" mompelde Marie berouwvol. „Je hebt groot gelijk en ik ben een onnoozele bloed geweest zooals altijd. O, hemel 1 ik geloof, dat ik nooit wijzer zal wor den 1 Wat is het toch wonderlijk, dat jij het belang van dit geheim dadelijk hebt ingezien 1 Wel, jij was het, die me onlangs tegenhield er naar te vra gen. Ik ben er de persoon niet naar om 't kleinste, minst belangrijke geheim aan toe te vertrouwen. Nu, ik ben heelemaal Iiij opgewekt met een krachtig bazuin geschal. Hij was man van wetenschap, een theoloog als er na Calvijn weinigen zijn geweest, en daarbij tevens man van de praktijk, die midden in het volle leven stond en daar stuur en richting aan gaf. Zijn stem was machtig en geweldig tegen zijn wederpartijders, doch hoe teer was hij in zijn meditatiën. Hij onderrichte, zette uiteen, verhel derde het inzicht, en bewerkte dat in tal van kringen cie zaken van staat en maatschappij, van school en kerk voort durend werden besproken. Zoo iemand, dan heeft hij het volk opgeheven. Dc „Residentiebode" Dr. Kuyper was een figuur, die op menig gebied heel ver uitstak boven zijns gelijken. Hij was een politicus in grooten stijl, ai was hij van eng-politieke middelen niet altijd even afkeerig.. Hij was redenaar van meesleepende kracht, hij was een onvergetelijk beeldend journalist, van een elegantie en een vruchtbaarheid als we niet meer kennen. Hij was theolo gant van ontembare strijdvaardigheid, een leider van schitterende gaven, or ganisator van ongewone kracht, alzijdig geleerde, geliefd professor, krachtig re geerder... hij was alies voor de partij, onmisbaar voor de coalitie, een eer voor 't land. Zoo kon indertijd een publicist Kuyper met recht in den mond leggen een variatie op liet bekende woord Roi ne puis, prince ne eloigns, Kuyper suis koning kan ik niet zijn, prins zijn is me te min ik ben Kuyper. Hii was tnéér dan koning, keizer immers in hel land der gedachten. Geweldig, is zijn invloed geweest schrijft „het Centrum". Geweldig in de eerste plaats voor de anti-revolutionaire partij, die hij tot haren vollen wasdom heeft gebracht. Geweldig voor liet kerkelijk leven in de profestanfsche kringen, waarin hij door zijn jaren- en iarenlangen strijd tegen het modernisme en door dc afscheiding van de zoogenaamde „groote Kerk" anno 1886, zulle een ontzaglijken om- keet wist te bewerken. - Geweldig ten slotte voor de staatkundige verhoudin gen in ons land, den strijd tegen liet li beralisme, de oplossing van de schooi- quaestie, welke juist dezer dagen haar beslag kreeg. Wat hij, speciaal in de jaren 18801910 tot stand bracht en presteerde, grenst aan liet ongelooflijke. Het „Huisgezin" De sterke eik is gevallen. Sterkte was een der hoofd kenmerken van den grooten man, die Nederland is ontnomen. In zijn eigen partij nam hij een geheel eenige, in de politieke geschiedenis der laatste dertig jaar, tot voor kort, een bijzondere plaats in. Het „Utr. Dagblad" Wij zien dr. Kuyper het grootst, niet als minister, maar ais volkstribuun. Zijn minister schap vormt niet de belangrijkste pe riode van zijn leven, al moet het de anti revolutionaire partij bevrediging heb ben geschonken haar grootste figuur te kur.nen begroeten als kabinets-premier. Hij was ook voor minister te zeer een man van verbeeldingskracht. beschaamd over mijzelf." Lucille legde de hand minzaam op het gebogen hoofd. „Wees nu niet zoo verslagen," sprak zij. „Het kan ziin, dat je toch nog geen kwaad hebt gedaan. Maar het spijt mij, dat je over de zaak gesproken hebt." „Mij ook 1 „Spijt", dat geeft mijn berouw niet geheel weer." Op dit oogenblik kwam Stisie de kamer weer in. „Hebt u nog iets noodig, miss vroeg zij, voor Lucille staande met gekruistehanden en neergeslagen oogen. Manie Verner's woorden over Harry Heme waren nog in haar ge dachten, en maakten haar verlegen en onrustig. „Neen, dan je, Susie", zei Lucille. „Wacht even", riep Marie Verner, toen Susie zich omkeerde, om de kamer uit te gaan en Susie bleef staan en draaide zich om naar haar toe. „Susie,, je bent een goed meisje, dat rveet ik", begon Marie. „Marie 1" sprak Lucille, waarschu wend1. „Ik wil maar even iets tegen haar zeggen. Susie, je vertelt toch niet over, wat je hier op den hof hoort, in de kamer van je meesteres, bedoel ik, wel T „O, neen, miss, zeker niet I" ant woordde Susie, getroffen dat men zoo iets van baar denken kon. H. M. de Koningin, H. M. de Konin gin-Moeder en Z. K. H hebben brieven van rouwbeklag gezonden aan de be trekkingen van wijlen dr. Kuyper. Verbooging post-, telegraaf- en telefoontarieven. Bij de Tweede Kamér is ingediend een wetsontwerp tor regeling van de in komsten en uitgaven van de posterijen, de telegrafie en de telefonie voor liet dienstjaar 1921. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend Niettegenstaande alle pogingen, wel ke zijn aangewend om tot vermeerde ring van de inkomsten te geraken, is het niet mogelijk, deze begrooting slui tend te maken zonder de raming van een verliescijfer. Ook de thans voorge nomen tariefherziening en waarvan de baten reeds zijn verwerkt in de raming van de inkomsten van c'e onderwerpe- 'lijke begrooting,'heeft niet kunnen ver hinderen, dat een belangrijk verlies, n.i. tot een bedrag van ƒ13.418.311 moet worden begroot. De hoofdoorzaak moet worden toe geschreven aan de geweldige stijging van de uitgaven voor het personeel, zoomede aan de stijging van de overige uitgaven, tengevolge van den algemce- nen toestand. Het verschijnsel, dat met tekorten bij het post- en telegraafbedrijf moet wor den gewerkt, is niet alleen aan den Ne- derlandschen dienst eigen, doch wordt bijna overal geconstateerd. Het kan dan ook welhaast internationaal wor den genoemd. Een en ander mag echter geen reden zijn om in de tekorten te be rusten. Integendeel, van een bedrijf als het onderwerpelijke mag ten minste worden geëischt, dat de inkomsten en uitgaven elkaar dekken. Opdat 'i tekort van ruim 13.000.000 zal kunnen worden gedekt, overweegt de minister van waterstaat om voor te stellen de maxima van de tarieven ge noemd in het thans aanhangige wets ontwerp tot wijziging van de Postwet te verhoogen. Indien hiertoe wordt be sloten, zal uit dezen maatregel niet be hoeven voort te vloeien, dat alle tarie ven zullen worden verhoogd. Geraamd worden dc inkomsten der posterijen voor 1921 op; ƒ51.730.400 tegenover voor 1920 op ƒ41.554.400, alzoo meer voor 1921 ƒ10.176.000; der telegrafie voor 1921 op ƒ9.065.600 tegenover voor 1920 op ƒ8.500.000, derhalve meer voor 1921 ƒ565.660; der telefonie voor 192! op 14.398.500 tegenover voor 1920 op 10.965.250. alzoo meer voor 1921 op ƒ3.433.250. De ontreddering op de spoorwegen. Men kan haast geen courant opne men, noch een reizend menseh ontmoe ten, of een klacht over den toestand op onzen spoorweg grijnst en klinkt u tegen. A'iisschien nog nooit in de ge schiedenis der spoorwegen heeft de spoorwegdienst zooveel pennen in be weging gebracht en zooveel geesten gescherpt, opdat de diepe minachting voor het spoorwegbeleid gemeengoed der Nederiandsche natie worden zal. Dc geestesgesteldheid van het reizend „Dat is best riep Marie met een zegevierenden blik naar Lucille. „Dat-ris voor jou natuurlijk een vaste regel. Maar, Susie, ik wil vooral dat je in het bijzonder niets zult zeggen van hetgeen ik van avond verteld hebt over de zilverkast van Lord Merle, en het woord dat die opent." „O, neen; miss, zeker niet." „Aan niemand drong Alarie aan. „Niet in de dienstbodenkamer of thuis?" trNeen, miss", verzekerde Susie. Maar Marie Verner scheen nog niet tevreden, zoo begeerig was zij om haar misslag weer goed le maken. „En ook niet buitenaf, Susie Jc zult het aan niemand van de jonge mannen zeggen je behoeft geen kleur te krijgen zelfs niet aam Harry Herne Susie werd n,og rooder dan te voren. „O, neen, miss stamelde zij. „ik zou er niet aan denken iets over te vertellen van wat ik ti of miss Darra- court heb hooren zeggen." „Dan ben je een beste meid 1" sprak Marie Verner. „Goeden nacht 1 Nu is alles in orde, lieve voegde zij er luchtigjes bij tegen Lucille, terwijl zij opstond en de blonde lokken, waarover zij zoo minachtend gesproken had, draaide tot een dikke dot. „Susie is een goed meisje je kunt op haar vertrou wen. Goeden nacht, lieve." Lucille stond naast haar, de wenk- publiek nadert bedenkelijk het gebied des bolsjewismus. Bij dezen staat van zaken heeft het „Vad." het plicht van menschlievend- heid en politieke voorzorg geacht, ecu poging te doen, om te weten te komen of binnen afzienbaren tijd hierin verbe tering te wachten is. Het beste adres dacht ons de Raad van Toezicht en wij hebben daar aangeklopt, aldus schrijft het blad. De president van den Raad, de heer Van der Vegt, poogde geen oogenblik den zeer onbevredigendtn toestand te vergoeilijken, noch te verzwakken. Het publiek heeft alle redenen tot klagen en, het heeft er recht op, dat de toch al niet overvloedige dienstregeling stipt wordt uitgevoerd. Er zijn vier hoofdoorzaken voor den ellend'igen toestand le. de slechte ko len 2e. gebrek aan geschoold perso neel ten gevolge van den verkorten diensttijd 3e.' overbelasting van het materiaal 4e. zekere onverschilligheid bij het personeel. Wat 't eerste print aangaat, Dnitseh- land heeft ons een bezending minder waardige kolen gezonden ze zijn te lijn en brengen te weinig stoom voort. De treinen moeten daardoor langzamer rijden, hellingen geven gedurig vertra ging, van inrijden kan geen sprake meer zijn, mede in hei belang van de veiligheid. Sneller dan 70 K.M. mag niet gereden worden. De oorlog heeft veel van het materi aal gevergd en de mogelijkheid van reparatie beperkt. De machine heeft even goed als dc mensch rust noodig. 't is ook niet de .vertragingen de nood lottige cirkel. Als bijv. een machine een traject heen en terug moet en ze komt te laat aan, dan kan voor de terugreis niets aan de machine worden gedaan. Ze is niet op kracht en nieuwe vertra ging het onvermijdelijk gevolg. Daar bij komt dat de fusie, waarvan de pre sident op den duur voordeel voor pu blick en verkeer verwacht, nog niet volkomen tot uitwerking kan komen. De machine past niet altijd bij den rnaebi-' nist en de machinist niet bij de machine. Dit voorjaar gaf het dikwijls last ais een machinist van de H. S. M. een machine van de Staatsspoor bereed en omgekeerd. Ook bestond niet altijd bij de machinisten de noodige geneigdheid om zijn collega zijn ervaring mee te declen. Dc oude rivaliteit hield bij de fusie niet dadelijk op. Men is druk be zig, de machines zooveel mogelijk van één type ie maken, maar ook in dit opzicht was de goede wil niet even redig aan het vermogen van uitvoering. Wat het personeel aangaat, van sabotage kan men gelukkig in de verte niet spreken, maar liet bijna overal ge constateerd verschijnsel, dat de arbei der door den verkorten, werktijd niet werkiustiger en aan zijn werk is ver knocht geworden, is ook onder het spoorwegpersoneel zichtbaar. Scheen het er vroeger dikwijls een. eer in te stellen, om door vlugger werken achter stand en vertraging in. te halen, was de zaak der directie ook hun zaak, van dat meeleven met het bedrijf merkt men niet veel meer. De meesten kan het niet schelen en zij denken er niet over brauwen saanigetrokken. Marie", zeide zij langzaam en ern stig, „je je noemt den naam van. van" zij hield even op, terwijl Marie verdiept scheen in de beschouwing van haar eigen beeld in den spiegel, „van Harry Herne. Wat is de reden, dat je hem samen noemt met Susie Marie wendde zieli niet om, zij behoefde dat ook niet te doen, daar zij Lucille's gelaat in den spiegel kon zien. „Deed ik dat, lieve Wel, het was alleen om in een goed blaadje te komen bij Susie, die een goed meisje is en altijd klaar om iets voor mij te doen. Het is een 'bekende zaak, dat zij dn Harry Herne groote vrienden zijn, zooals zij dat noemen." „Dat is onzin dat is laster 1" riep Lucille, nauwelijks wetend wat zij zeide. „Zoo 1" hervatte Marie Verner koel tjes, „Men zegt algemeen, dat Susie en li ij het eens zijn. Heb je niet gezien, hoe Susie kleurde, toer. ik vanavond zijn naam noemde Lucille werd bleek en ernstig. Marie, je vergist je", zeide zij uit de hoogte. .„Harry Herne denkt even min over Susie als over iemand anders." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1