1000 25 WOENSDAG 3 NOVEMBER KAMEROVERZICHT. «i Vrouwe van Darmuit 58e Jaargang 1920— GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND 1NO260 VL1SSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen enae gemeenien op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk /2.5Q. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Alzonderljke nummer» 5 cent fiilifsFirmi F. YIB DE YELDE li i\m inkt 58, Ylissisp. Tiltlosn litac. 19 ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciaie prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Yifschijnt dsoilijks, ïitoBzomSird op Zondig on ilgomeon orkondi Christelijks feestdaoon Pl abomé's, In t bezit eener fr II», i?n GRATIS verze- 'ixd tegen ongelukken voor gulden bij levens- I lange ongeschikt- heid tot werken p* f\ gulden bij dood Aft ft gulden bp verlies A P* A-gulden bQ verlies |AA HI III door van een hand, |A|| van I 9111 uUU een ongeluk wUtJ voet oi oog IvU een duim iUU I gulden bQ verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen virger B AKKERSNACHT ARBEID. De Burgemeester van VTissiitg^n maakt 'hekend, dat ter gemeente-Secretarie ter in zage %gen de aanvragen va'h 'Jan Roelse, Krijn Versluis, Josephus A-liïrie Somers, Krijn 'Dingemis Leendert.se 'dh Krans Weij- berg, dm vergunning tot hei verrichten van bakkersarbeid tusschen S liur des namid dags en 6 uur des voormiddag'sdn de per- ceelen Vrouwestraat 12, Koudenhoek 7, Nieuwstraat 5, Molenstraat 29 en Nieuwen-^ dijk 53. 'Op Vrijdag 3 December a.s., des voor- middags 10 uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aan vragen in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvragers als zij, die bezwaren inbrengen, in de ge legenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvragers als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende acht da gen vóór het bovengemelde tijdstip ter se cretarie der gemeente van de ter zake in komen schrifturen kennis nemen. VHssingen, 3 November 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Mr. Kooien heeft den weg der Kamer tot Kerstmis afgebakend. Alles wat er op de agenda staat, dc Huur- en Wo ningwetten incluis, moet vóór a.s. Dins dag afgehandeld zijn. Met het oog daarop heeft hij reeds avondverga deringen aangekondigd, waarin de agenda afgejakkerd moet worden. Dat wh de voorzitter niet, maar hii wil even- -jHsflgelijk de heer Schaper vreesde -er nachthrakerijen van maken. Wc zullen afwachten wat dat zal worden. Dinsdag a.s. beginnen de algemeene beschouwingen over de begrooting en een week later dc avondvergaderingen, waarin Waterstaat en Landbouw wor den afgedaan. Voorloopig echter zit de Kamer nog aan het ontwerp tot verruiming van liet gemeentelijk belastinggebied. Allereerst deed zich het vraagstuk der toelaatbaarheid van het amende ment-de Geer voor. Men weet dat de heer De Geer in dit ontwerp een wijzi ging van de wet van '97 voorstelt, waardoor de gemeenten hoogere uitkec- ringen zullen krijgen.Volgens den voor zitter was dit amendement ontoelaat baar, omdat het de wijzigng van een andere wet betrof dan aan de orde is. Bovendien is een noodregeling van de regeering in den maak. Volgens den lieer De Geer was het toelaatbaar, om dat de strekking van het amendement in de zelfde richting gaat als het ont werp, een opvatting die uiterst zwak is. De Kamer aanvaardde echter de zwakke opvatting en verwierp zelfs een ratio neel voorstel van den lieer Beumer, om liet amendement, dat millioenen zal kosten, naar de afdeelingen te zenden. door CHARLES GARV1CE. Geautoriseerde vertaling van I- P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 46) (Nadruk verboden.) „En toch, ofschoon hij dif wist, kon "li aan zijn krankzinnigheid geen weer stand bieden. Zij groeide, totdat zij tem vervulde als een hooze geest haar lichaam en ziel. Hii leefde slechts met een gedachte liet verlangen bij haar !e -lijn, haar stem te hooren, het licht 'J1 'e drinken, dat uit haar oogen scheen, do oogen, die hij in zijn hart hield op gesloten. Dag aan dau nam zijn dwaas- Mul toe, totdat atles uaarmede gekleurd was. Voor hem bestond de geheele ereld uit dat ééne mooie schepsel, caarvan hij de bediende was. Hij be- harde als een schat elk woord dat zij hem sprak de levenlooze vonrwer- liad ('ie "let ''aar Eerbare vingers hem. aangeraakt, werden kostbaar voor h,wn handschoen, dien zij gedragen "en' Wertl 0en heiiige zaak en opgebor- 0|)berot00Tls,een gierigaard zijn goud de k! i wist hij ai dien tijd, dat laakt i 1,1 waartegen hij streed, ten vu,. ',em moest verscheuren, dat het nat in zijn hart brandde, hem ten Het amendement werd dus behawt- deld. Tevens was aan de orde een amen dement-Ter Laan, om het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud niet in de wet vast te leggen, doch te doen regelen naar plaatselijke omstandigheden wil de men liet toch fixefren, dan moest liet naar zijn meening niet.800 maximum maar i000 zijn. Het groote bezwaar tegen het amen dement-de Geer 'is wél cfit. dat men de gevolgen de kosten ervan niet kan overzien. Dit moest voor veie leden aanleiding zijn, om er tegen te-stem men. De absolute iimiteefing van de gemeente-inkomsten achtte men niet juist, omdat daarmede zou worden aangegeven, dat het Rijk. heeft te beta len wat er meer noodig is. Tegen het amendement-Ter Laan, om hei bedrag voor-noodzakelijk levenson derhoud te fixtf-ren, had de minister geen 'bezwaar. Hij was bereid dit over te laten, de plaatselijke omstandigheden in aanmerking nemend, aan de autori teiten der gemeenten. Het amendement-de Geer werd na tuurlijk ontraden. De kosten zijn niet te overzien en het stelsel dat gevolgd wordt deugt niet. Nu de minister het amendement-Ter Laan had overgenomen, wenschte de heer Drion een grens van 1000 te stel len voor den aftrek van levensonder houd. Het amendement-de Geer kreeg niet zooveel steun als misschien verwacht werd. Het is wat te gemakkelijk om de bijdrage van den Staat maar flink op te voeren. Welke aanleiding is daarvoor en welk gevolg moet dat hebben De gemeenten moeten in de eerste plaats zichzelf trachten te bedruipen. Het is een juist standpunt geweest, door mi nister Ruijs verdedigd, dat hulp van het Rijk altijd een no'odmaatregel nroet zijn. Natuurlijk kon er weer niet gestemd worden. Dat geschiedt morgen. De stemming over de Vrijdag aange houden amendementen leidde tot aan neming van het 'amendement-Ter Laan, dat de winkels en kantoren ook onder een eventueele Bedrijfsbelasting zullen vallen. Voorts werd uit liet artikel ge schrapt de bepaling, dat de belasting slechts geheven kan worden van den tienden arbeider af, een bepaling die de minister er Vrijdag pas in aanbracht. Dr. A Kuyper. De toestand van dr. Kuyper is lang zaam achteruitgaande.De patiënt neemt zeer weinig voedsel en sluimert veel. Dank voor het opnemen van Duitsche kinderen in Nederland. De leerarenkamer der gemeente Ber lijn, als officieele vertegewoordiging van alle ongeveer 11.000 leeraren en Jeeraressen aan de volks- en middelbare scholen van groot-Berlijn, spreekt te genover de ervaren-voelende men- sehenvrienden, die in dit en het vorige jaar duizenden Duitsche kinderen, in laatste moest verteren. Hij begreep, dat de toekomst nog grooter ellende voor hem zou baren. Eéns zou er iemand ko men, haars gelijke die haar zou lief hebben o, niet zooais hij haar lief had, niemand kon iiaar zoo liefhebben die zou komen en haar weghalen. Er was geen zweem van hoop in zijn hart. zijn krankzinnigheid was nooit zoo hoog gestegen er was alleen zwarte wanhoop en luilpelooze woede tegen het lot, dat zulk een diepen afgrond gesteld had tusschen hen, in alle eeuwigheid." Hij hield op en strekte met een die pen zucht de handen uit. „Voor een tijd liefkoosde hij zijn geheim, zichzelf wijsmakend ais een dwaas, dat hij het voor aller oogen kon verbergen vooral voor de hare. Maar ten laatste kwam er een tijd, dat hij wist, dat de kracht hem begaf, dat zijn krankzinnigheid hem er toe zou aanzetten, om liet haar te zeggen, aan haar? zijn meesteresse zijn godin Hlat haar bediende, de ongelukkige man op wiens leven zoo'n groote smet rustte, Uie man, dien zij beschouwde als wei nig meer waard te zijn dan haar hond, haar paard, en die haar liefhad met zulk een hartstochtelijke toewijding als een vorst zou kunnen voelen - haar zoo teer beminde, dat hij niet langer in den zonneschijn van haar tegenwoordig heid kon leven, zonder het haar te zeg gen. Hij wist, dat de verachting, die uit Jiaar oogen zou stralen, in zijn gelieu- het bijzonder ook uit haar stad, op de meest gastvrije wijze hebben opgeno men, na hun terugkeer haar oprechten en diepgevoeUJen dank uit. Zij droeg haar bestuur op. deze eenstemmig aan genomen bekendmaking aan het Ned. gezantschap te Berlijn te overhandigen met het verzoek hei openbaar te ma ken in de pers van Nederland. De Indische begrooting. De begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1921 is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. De uitgaven bekropen in totaai 820.6I2.464.de middelen 750.191.156. Het tekort bedraagt op- den geheelen dienst 70.421.308 op den gewonen dienst 57.246.941, op den buitenge wonen dienst 4.594.567 en op. de vlootuitbreidinng 7.579.800. Beslechting van arbeidsgeschillen. Naar de R. K. Vakbeweging verneemt is een- wetsontwerp niet wettelijke re gelingen tot beslechting van geschillen in arbeidsaangelegenhedcn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding en kan de indiening ervan bij de Sta- ten-Generaal spoedig worden verwacht. Geen maalverbod voor tarwe. in tegenstelling met de berichten, als zofl de uitvaardiging van een maalver bod voor tarwe overwogen worden, deelt het Rijksgraanbureau mede dat deze berichten van allen grond zijn ontbloot. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank Gisterenmorgen heeft een gerechte lijke huiszoeking plaats gehad in het gebouw „Singelzicht" aan den Noord singel te Rotterdam, waarin zooals be kend, de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank gevestigd is. De aan wezigen, waaronder ieden van de di rectie en enkele comniisarissen zijn daarbij in verhoor genomen. Het ónder- zoek werd gedaan door een commissie uit de centrale recherche en in het bij zijn van de substituut-officieren van justitie ,mrs. A. Romhach en Rueb. Een groot aantal obligaties zijn in beslag genomen. Terzelfder tijd hebben-eenige recher cheurs bij vier agenten van de bank te Rotterdam op alle stukken, die op deze zaak betrekking hebben, beslag gelegd. Het onderzoek duurde geruimen tijd en het werd ingesteld om zich rrader te overtuigen van de betrouwbaarheid der onderneming. Alle bescheiden zijn naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Ook op postwissels en aangetee- kende stukken voor de bank bestemd, is beslag gelegd. PROV. STATEN VAN ZEELAND. De eerste voorstellen van Ged. Staten zijn in druk verschenen, ter behandeling in de op Dinsdag 30 November te ope nen najaarszitting der Prov. Staten. In de zomervergadering werden in handen van Ged. Staten gesteld adres sen van de besturen der vereeniging 'gen gegrift zou worden om hem te mar telen tot hij stierf, maar hij wist, dat de dag moest komen, dat, overmeesterd kloor zijn liefde, hij die verachting op zich zou doen nederdalen." Er was een seconde lang stilzwijgen, terwijl hij adem schepte toen ging hij weer voort met zachte stem „Wat was er overgebleven voor hem -voor dien krankzinnige - - miss Darracourt, dan weg te gaan Maar waar hij ook heenging, de wonde moest hij mededragen. Zoolang hij, met welk een versmading zij van hem denken kon. zou hij haar zien en hooren, ofschoon er mijlen tusschen hen waren maar nu kon hij ten minste weggaan en zich de ellende besparen van te weten, dat zij zijn geheim kende en hem verachtte." Zijn stem brak zijn hoofd zonk lager en eenige oogen'olikken heerschte er stilte. Lucille leunde tegen den boom, bewegingloos als 'n standbeeld, schoon liet scheen, dat het kloppen, van haar hart door hem gehoord moest worden. Ieder woord, dat hij geuit had, scheen als vuur te vallen in haar ooren, haar gelaat was donkerrood en dan wit, haar lippen beefden. Waf zou zijn doen ?Wat zou zij zeg gen Een gewoon meisje, onder de zorgzame vleugelen van een moeder opgevoed, zou oogenblikkelijk geweten hebben, wat zij doen moest, en zou liet ook gedaan hebben maar Lucille was geelt gewoon meisje. Zij was opge Zeevaartschool" te Vlissingen en „de Ambachtsschool" te Goes, strekkende tot liet verkrijgen van een verhoogd subsidie, voor de eerste vereeniging over 1919 en voor de tweede vereeni ging over 1919 en 1920. De adressen werden in handen van Ged. Staten ge steld met de bedoeling daaromtrent een nader advies uit te brengen. De beide adressen en een tweetal, .eveneens op deze aangelegenheid be trekking hebbende adressen, te weten van het onderwijzend personeel aan ,,de Ambachtschool" te Goes en van het be stuur der gewestelijke combinatie van afdeelingen van den Nederl. Bond van vakschoolleerareii en leeraressen, wer den thans weder overgelegd. Hef in elk der adressen gevraagde subsidie moet strekken^om tegemoet te komen in de kosten, veroorzaakt dooi de door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de schoolbesturen opgelegde salarisreg ling van het onderwijzend personeel De hier bedoelde aangelegenheid «Verd reeds besproken in de vergadering, der Staten van 12 December 1919 iiaaif aanleiding van een adres van het be stuur der vereeniging „de Ambacht school" te Goes, ter verkrijging van een subsidie tot een maximum van 6000, op welk verzoek afwijzend werd beschikt. Inwilliging van het thau^ij aanhangige verzoek zoude billijkerwijs mede moeten brengen, dat alle, tot dus verre subsidie genietende vakonderwijs inrichtingen in liet genot van een naar evenredigheid verhoogd subsidie zou den worden gesteld, zoowel over 1919 als over 1920. Met het oog daarop meenen Ged. Staten niet te mogen nala ten op te merken, dat tot op het oogen- blik van inwerkingtreding der Nijver heidsonderwijswet ten laste der Pro vinciale begroeting komen een achttien tal Scholen met een gezamenlijk maxi mum-bedrag aan subsidie, voor 1920 geraamd op 22.370 weik bedrag bij toekenning der subsidie-verhooging vermoedelijk ongeveer zou worden ver dubbeld, zoodat inwilliging der aanvra gen de Provincie waarschijnlijk op ruim ƒ.40.000 zou komen te staan. in verband met den toestand der pro vinciale financiën stellen Ged. Staten voor afwijzend op de beide verzoeken te beschikken. Door Burg. en Wetli. van Kapelle en van Nisse zijn adressen aan de Prov. Staten gezonden met verzoek subsidie te verleenen in de kosten van herstel van den kerktoren. Door Ged. Staten wordt voorgesteld om op deze adressen afwijzend te be schikken. De inwilliging van de thans aanhan gige aanvragen zou een eerste stap zijn op een weg, waarlangs op de pro vincie een niet te schatten last van grooten omvang zou worden gelegd. De Prov. Staten weten met hoeveel moeite telken jare de provinciale be grooting sluitend wordt gemaakt en hoevele, meer direct provinciale belan gen aanspraak maken op de finaneieele belangstelling der Staten. groeid in een groote school, waarin nooit iets romantisch voorviel. Zij had geen moeder gehad, uie haar eerbied had ingeprent voor de gepastheden en regels, die de conventioneele levens or denen. Zij had nog nooit een woord van liefde van mannenlippen gehoord, dan op dit oogenblik. Ais een schip in den storm, zonder anker, zonder roer, dreef haar geest heen en weer in hulpelooze verwarring en besluiteloosheid. Maar te midden van al deze over weldigende verwarring was er een vreemd gevoel van wild geluk en vol doening. Hij had haar lief. Deze groote, knappe man, die haar leven gered had, had haar lief. Hij was haar bediende, dat is waar maar welke bediende had ooit zoo gesproken Er was geen enkel woord, geen buiging in de muzikale stem, die niet die van een patriciër had kunnen zijn. En hij had haar lief, zoo diep, zoo hartstochtelijk, dat hij weg moest gaan van haar, buiten haar ge zicht. Een plotselinge, folterende pijn kwam er een andere gedachte bij haar op. Een woest, dwaas denkbeeid maar het kwam, en bleef een oogenblik. Als zij zich nu tot hem wendde en sprak ..Harry, ga niet weg Blijf, want ik heb geen verachting voor je, slechts liefde Bij die gedachte stroomde het bloed warm door haar aderen, en haar hart sprong woest op. Toen bedacht zij, wat hij gezegd had er lag een schaduw Ged. Staten stellen voor de voor waarden voor deelname met 2500 in liet waarborgfonds voor de Prov. Land bouwtentoonstelling in 192! zoo te wijzigen, dat niet de' gemeente Middel burg alleen, maar een of meer betrok ken gemeenten ten minste 1000 be schikbaar moeten stellen. De bureel-ambtenaren van den Prov. waterstaat,- J. J. A. Sprenger. en C. Rui tenbeek, aan wie wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd tegen 1 Ja nuari eervol ontslag met een pensioen van 1872 is verleend, verzoeken dit pensioen te bepalen op 2160, daar zij c oor de verordening gedwongen v. r- den ontslag te nemen en anders ht:v. vole lensioen hadden kunnen bereiken 'led. Staten adviseeren dit verzoek niet in te willigen, en wijzen er o.a oo, dat het pensioen hooger is dan de jaar wed.!'. op 31 December 19!1en zet: het pensioen slechts 12n9 en f 106' L-bben bedragen of met de if '7 ver lenging f 1640 en 1468 X LV.or de Katholieke Middelbare schooi vereeniging te Hulst is voor 1920 en !911 een provinciaal subsidie voor haar Handelsschool gevraagd van 20 7 rc!cr netto-kosten. Ged. Staten me'enen iji.'i erder té mogen gaan dan 'voor andere plaatsen en stellen voor 15 der gewone uitgaven te verleenen. Overeenkomstig het desbetreffend verzoek van den raad der gemeente Serooskerke (W.) stellen Ged. Staten voor aan die gemeente 5700 renteloos voorschot te verstrekken voor bestra ting van een deel van den rijksbuurtweg waardoor een betere verbinding tus schen Veere en Vrouwepolder tot stand zal komen. Voor 1921 is weder een subsidie van !00 gevraagd voor den aanleg van proefvelden bij de winter-cursussen voor-landbouwkuncie. Ged. Staten stel len, na ingewonnen advies van het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij en van den rijkslandbouwleeraar, voor het subsidië tot wederopzegging toe te verleenen. hetgeen de telkens herhaalde behande ling in de Staten overbodig maakt en drukkosten vermijdt. Ofschoon Ged. Staten gaarne de be- teekenis van de geitenfokkerij erkennen en ook niet twijfelen aan het nut van het in Augustus a.s. te Roermond te houden congres voor geitenteelt, meenen zij op finaneieele overwegingen te moeten ad viseeren niet te voldoen aan het verzoek om subsidie voor dat congres, vooral waar liet hier geen zaak van zuiver provinciaal belang betreft. Aan den eervol ontslagen bode ter provinciale griffie, L. J. van der Weel, werd in 1916 voor den tijd van 5 jaar, Ingaande 1 Juni 1916 600 toelage ver leend, welk bedrag op 19 Juli 1920 werd verhoogd tot f 840. Deze toelage werd destijds verleend over zijn leven, die hem als een afgrond scheidde. Wat bedoelde hij Wat was het? Op een onbekende zee ronddrij vend, vroeg zij zich dit herhaaldelijk af, in de weinige minuten die hij daar zwij gend stond toen hoorde zij zijn stem en kwam terug uit het droomenland om naar hem te luisteren. „Miss Darracourt, ik heb u het ver haal gedaan van de krankzinnigheid van dien man. Hij was een lafaard, zult gij zeggen. O, ja, dat weet ik. Ik voel ook niets dan verachting voor hem. Hij had zijn dwaasheid moeten vertrappen, hij had zich moeten herinneren dat hij lager stond dan haar dienaar en hij had de liefde moeten uitdooven, die niets dan een beleediging voor haar was maar hij kon het niet, en daarom was hij niet zoo'n lafaard door te vluchten, als hij geweest zou zijn wanneer hii was gebleven. Maar er was slechts één ding" hij hield op en zijn gelaat werd somberder. „Als hij gebleven was, zou hij eenige vreugde gevonden heb ben, een verborgen geluk om over haar te kunnen waken. Want die dame, die hij beminde, stond ongeveer alleen in de wereld, zonder vriend om haat te beschermen en er waren gevaren op haar pad, waaromtrent hij wel iets wist, hoewel hij er niet alles van kon vertei len. Er was een man, een naaste buur man van haar een edelman van wien hij meer wist dan zij." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1