D1NSD4G 2 NOVEMBER, Si Vrouwe van Darracourt No. 259 58e Jaargang 192D GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE BELASTINGEN. Burgèmfe'ester en Wethouders van Vlis- sin gen maketi bekend dat door den Raad. der gemeente Vlis singen de navolgende Verordening is" vast gesteld iop de heffing van rechten voor door of vanwege het bestuur der gemeente Vlis- srngen te" verstrekken diensten, welke bij 'Kon. besluit van 22 October 1920, no. 41. is goedgekeurd en den lèn November 1920 in werking is getreden. Artikel 1. Voor het. gereed maken of het verleeneu van hulp bij het opmaken van stukken en teekeningen, *benoochgd bij aanvragen om vergunning volgens de Hinderwet, wordt geheven voor elk uur, gedeelten van een uur voor een uur gerekend 1.50. Artikel 2. Voor het wijzigen of bijwerken van stuk ken en teekeningen, benoodigd bij aanvra gen om vergunning ingevolge de Woning wet en de Bouw- en Woonverordening wordt geheven voor elk half uur, gedeelte van een half uur gerekend 0.75. Artikel 3. Voor hét verleeneu van hulp bij het raadplegen van de plans en registers van het kadaster wordt geheven voor elk half uur, gedeelten van een half uur voor een half uur gerekend 0.50. Artikel 4. Het in de artikelen 1, 2 en; 3'-genoemde recht is verschuldigd door hem, die van die diensten gebruik maakt. VJissingen,'2 November 1920. Burg.- ën Weth. voornoemd, VAN .WOELDEREN. 'De Secretaris, F. BISSCHOP. GEMEENTE-BEGROOTING 1921. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter "openbare kennis dat de begrooting der plaatselijke in komsten en uitgaven voor 1921, met .me morie van toelichting, alsmede die van het havenbedrijf, van het bedrijf der bad-ex- pioitatie, van de groente- en fruitveiling en van het grondbedrijf, op de Secretarie (le afdeelhvg) voor een ieder ter lezing zijn nedergélegd, en tegen betaling dei- kosten algemeen verkrijgbaar worden ge steld. Vlissingen, .2 November 1920. Bïirg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. 'De Secretaris, F. BISSCHOP. Rijks- £n gemeente-financiën. D-e „Nieuwe Ct." vergelijkt de hou ding van het rijk tegenover de ge meenten nuM die van een onverstandi ge n vader.. Zoowel minister Ruvs de Beercn- brouck, als ,tte lieer Van Doorn, schrijft zij, zulten zich uit hun academietijd rtog wei lu't type herinneren van deis student, die door zijn, voor studenten- schulden liosgst bezorgden vader, zóó kort wordt gehouden, dat het hem on mogelijk is, .er zelfs op eenvoudige» voet van rond ,te komen. De onverstandige vader, die op deze wijze het sell u Uien ma ken van zijn zoon wil voorkomen, beseft niet, dat niets zijn zoon eerder dot schuldenmaken zal verleiden, dan eJe overwegingvan het maandgeld wan papa iian ik nu een maal toch onmogelijk leven Indien de vader nu, door .enderen op zijn fout gewezen, deze herstelt en het maand geld voor den zoor met zooveel ver hoogt, dat weliswaar „strapazen" on mogelijk blijven, jioch een behoorlijk rondkomen verzekerd is, heeft dan de tyader het recht, .0111 ;8&n deze verhoo- door CHARLES GAK.VICE. .Geautoriseerde vertaling van I. f-. WESSELINK—VAN RGSSUM. '45) (Nadruk verboden.) ..Ik pk geloof dat bet :nu opge houden heeft met regenen" zeide zij en trachtte de mouwen van zijn ris 'os te maken „Neen, nog niet", sprak bij korta'J cn strekte ,(it handen uit oro haar te weerhouden. Hun vingers Aftakten elkaar cn waren wn oogenblik verward. Een triliiing als v'n vuur liep ci&ojr iUicille's lichaam, zij He? de armen zakker en sloot de oogen. He aanraking van haar blanke, zachte hanVen scheen litem te clectriseeren, want hij stond bevend voor haar de "ogen op haar gelaat gevestigd. Toen 'euiKle hij met gekruiste armen tegen oen hooit) en haalde diep adem, zooals M'n man, die aan een groot gevaar ontsnapt wps. ,ru )f>e Oogenblikken gingen in diep "vijgen voc,rbij. De regen viel nog vaar en droop eentonig op de hladc- ide paarden aten zeer tevreden op li11 'Seri afstand het gras. Toen begon >mr te spreken, zijn stem klonk en haast plechtig. ging van maandgeld de 'voorwaarde toe 'te Voegen „mi zal ik je zeggen, waarvoor je het moogt uitgeven" in dien de onverstandige vader een ver- standigen zoon heeft, dan zal deze hem antwoorden „waarde vader, je hebt me jarenlang door een te gering maandgeld tot schulden maken ge dwongen 1111 je eindelijk van je kort zichtigheid genezen schijnt te zijn en je me net genooeg geeft. 0111 behoorlijk te leven, 1111 zul je eerst eens moeten af wachten of ik in staal blijk, om mijn eigen geldzaken te behartigen vraag me over twee jaar eens, hoevele mijn schulden zijn en, mocht dan blijken, dat ik, niettegenstaande mijn voldoende maandgeld, te veel uitgeef, kom eerst dan eens met je eisch om controle op mijn uitgaven terug Ten aanzien van dc financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten kan het blad in de heeren Ruys de Beeren- brouck, Van Doorn. De Wykerslootli en Van Vuuren slechts zien ..onver standige vaders". De gemeenten zijn jarenlang door het rijk, zoowel van onderen op door de onvoldoende rijksuitkeering, als van boven af door te groote beperking ten aanzien van het gemeentelijk belasting gebied, veel te kort gehouden een be hoorlijk gemeentelijk financieel beheer was ook naar de meening van een even knap financier, als gematigd politicus, als de heer De Geer. vrijwel onmogelijk. Nu liet rijk eindelijk deze fout gaat herstellen treedt men op als „de on verstandige vader" en zegt nu moet het rijk ook een scherpe controle op de uitgaven hebben. Ook hier moet o.i. het antwoord der gemeenten tot liet rijk zijn „wacht eerst eens af. of we, als onze financieele verhouding eindelijk eens behoorlijk geregeld zal zijn, in staat zullen blijken, om onze eigen financiën redelijk te beheeren mochten er zwakke broeders onder ons zijn, die ook dan nog schulden zullen maken, neem die dan onder uwe curateele. Doch uit het herstel van een jarenlang door u gemaakte fout, kunt u niet hei recht putten, om ons nu meteen allen onder ruwe curateele te stellen." Het blad vreest, dat sommigen, die de waarde der gemeentelijke autonomie bij deze beraadslagingen niet zeer hoog meer bleken aan te slaan, daarbij niet vrij waren van de overweging, dat deze autonomie in onzen tijd door sommige gemeenten gebruikt wordt, om een po litiek te voeren, die hun zeer weinig aanstaat. Wij zijn het ren aanzien van dit laat ste volkomen met hen eens en hebben herhaaldelijk op zeer ondubbelzinnige wijze onze afkeuring over de politiek in menige gemeente uitgesproken. De verlaging van den prijs der regeeringsbloem. In verschillende bladen is dezer da gen een bericht verschenen dat de ver laging van den prijs der regeerings bloem van 43 op 41.50 per 100 K.Q. welke met I November in werking is getreden, geenerlei invloed op den broodprijs zal Itebben, aangezien ten gevolge van de bijmenging van rogge en aardappelmeel het verbruik van re- igeeringsbloem sterk is afgenomen en de bakkers thans nagenoeg uitsluitend vrije tarwebloem verwerken, zoodat de prijs van het wittebrood niet meer door den prijs der regeeringsbloem, maar •door dien van de vrije bloem wordt be paald. in dit verband wijst men ons er op, •dat tot dusverre nog niet tot de verwer king van aardappelmeel in de regee ringsbloem is overgegaan, zoodat ge- „.Miss Darracourt, zult ti mij voor aanmatigtnd houden, als ik u een klein verhaal ves te! Lucille trachtte zorgeloos te glim lachen „Het Zial.xjen tijd korten", zeide zij met een zweem van onverschilligheid en verditaagzasmheid. ..Ja", sprak Mi langzaam, ,,'t zal den tijd korten en ii misschien vermaken." „Dat hangt (er van af", hervatte Lucille, zich tol een lach dwingend. „Waar is het ovei „Hel is de geschiedenis van de dwaasheid v.an een man", spcak hij ernstig, zonuer de oogen van de» grond op te heffen. „Dat klinkt niet etg opwekkend, Harry merkte zij luchtig op, en sloeg .zenuwachtig met ö'c zweep tegen tear rijkleed. „Neen, liet is oyer niets dan ellende en wanhoop", zeide ;hij grimmig. „Maat armzalig als het verhaal is. ztilt u hel liopiyn, Miss, misschien moet 11 er ont lachen. Het is de geschiedenis van een man ni,et een schaduw op zijn teven. Die viel rjeds op zijn pad, toen hij nog een kind jvas een schaduw, die hem alleen doet staan en afgescheiden houdt van zijn mesjemenschen, toen hij tot man opgroeide," Lucille zag pp naar het ernstige, knappe gezicht toen keerde zij zieii om en leunde tegen den boom, zoodat infer gelaat verborgen was voor hem, als hij naar haar mocht kijken. constateerde Kwaliteitsvermindering ten j gevolge van aardappelmeel tot het rijk der verbeelding behoort. in de toekomst zal de vermenging met aardappelmeel bovendien slechts op zoo geringe schaal plaats vinden, dat de aanwezigheid daarvan uitsluitend bij microscopisch onderzoek zal kunnen worden waargenomen, de voedings waarde, smaak en kleur van het brood zullen er niet ongunstig door beinvloed worden. De beweerde minderwaardig heid der regeeringsbloem moet voor een goed deel gerekend worden te behóoren tot een propagandamiddel van degenen die er belang bij hebben de vrije bloem te plaatsen of die naar redenen zoeken om den broodprijs niet te verlagen. Met den meesten nadruk zij verzekerd dat van de bloem, door de regeering ter beschikking gesteld, een wittebrood van uitstekende hoedanigheid is te bakken. Dank zij de geyinge toevoeging van aardappp'tneel ent rogge en een weinig hoogere uitmaling kan deze bloem on geveer 3 per 100 K.G. goedkooper geleverd worden dan de vrije. De re- regeering stelt de bakkerij hierdoor in staat wittebrood te vervaardigen dat eenige centen per K.G. goedkooper is dan dat uit vrije bloem vervaardigd.^ Scheepvaartbeweging. Gedurende October zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 824 schepen metende 1,068,166 netto reu. ton, waar van 3 zeilschepen,,met. 1168 netto reg. ton en 30 zeelichters met. 13,667 nefto treg. ton en waaronder ook 63 stoom schepen, die aan de Vondelingenplaat, 10 stoomschepen die te Vlaardingen en i7 stoomschepen, die te Rotterdam hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 682 schepen, met. 900.581 netto reg. ton. nl October 1919 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 602 schepen, met. 624.233 netto reg. ton, waarvan 21 zeilschepen met. "13,346 netto reg. ton en 16 zeelichters, met. 9561 netto reg. tón, waaronder ook 29 stoomschepen, die aan de Vondelingenplaat en 2 stoomschepen, die te Rotterdam hebben gehunkerd.Voor Rotterdam waren hier van bestemd 532 schepen, niet. 555,425 netto reg. ton. Van Vlaardingen vertrok 1 stoomschip naar .Rotterdam. Sedert 1 Januari -rijn aangekomen - N. Waterweg 1920 5493 6,504,797 1919 4192 4,194,679 Rotterdam 1920 4753 o,850,342 1919 3690 4,067,716 Een belasting-kwestie. De verordening op de plaatselijke inkomstenbelasting te Rotterdam be paalt, dat dt aangifte van liet zuiver inkomen moet geschieden volgens den toestand,bekend op den len Januari van het belastingjaar. De aangiftebil jetten zijn door de rijksambtenaren in gevuld in het begin van dit jaar, toen hun het bezoldigingsbesluit van 1920 althans officieel nog niet bekend was. Op 1 Januari bestond dat bezoldigings besluit trouwens nog niet Het gemeen tebestuur heeft de aanslagbiljetten voor de meeste rijksambtenaren pas dezer dagen uitgereikt. Het belastbaar inko men is met afwijking van de aangifte berekend volgens de inkomens, in dat bezoldigingsbesluit genoemd. Behalve dat de bedoelde rijksambtenaren nu gedwongen worden binnen twee maan den hun heele belasting aan de ge meente te voldoen, wat de meesten juist in dit dure seizoen in de grootste moeilijkheid brengt, maken zij be zwaar tegen den naar hun meening on- Zooals, het gaat niet de meeste zorgen, waarmede wij geboren zijn", ging hij voort, „hinderde deze schaduw dien man niet erg tot voor eenigen tijd. Hij was jong en het noodlot, dat hem dit op de schouders had ge legd, schonk hem gezondheid en kracht om het te dragen. Hij leefde afgezon derd, had niemand om mee 0111 te gaan en geen andere vertrouwelingen dan de natuur. Toen de jaren voorbijgingen, en hij man werd, scheen het hem, dat de schaduw lichter was geworden, en het hem niet veel kon schelen, en hij werd, zoo al niet tevreden niet zijn lot, dan ten minste gelaten. Moge 't nood- lot gedaan hebben wat liet wilde in liet verleden, in het tegenwoordige scheen de zon voor hem, zoowel als voor een ander. Met de natuur als boezemvriend en makker, beloofde liet leven hem zelfs '11 schijn van blijheid. Maar toen kwant er plotseling en onverwacht een veran dering. Een man, die hem gesteund en hem veroorloofd had tie wonen op de plaats zijner geboorte, stierf. De jonge man, beroofd van zijn beschermer, moest de plaats verlaten. Treurig en ellendig nam hij er afscheid van, toen daar plotseling voor hem verscheen, "ais een ster aan den hemel, een bloem uit het Paradijs een vrouw." Hij hield op en haalde zwaar adem, maar hief de oogen niet op noch be woog zich. Ltieille trok de jas dichter 0111 zich en wendde het gelnaf nog ver der van hem af. wettigen hoogen aanslag. Voor een belastbaar inkomen van bijv. 2500 moet 161 gemeentebelasting betaald worden. Het gevolg is, dat zij in massa reclameeren. Als het gemeentebestuur op het eenmaal ingenomen standpunt blijft staan, zal de zaak voorgelegd worden aan Gcd. Staten. VLISSINGEN, 2 NOVEMBER. Uitreiking van medaljes en getuig schriften voor 40' en 25-jarigen dienst. Gisteren had de jaarlijksche uitrei" king plaats van medaljes, getuigschrif ten en gratificatiën voor 40- en 25-jari gen dienst aan de Kon. Alaatscliappij „de Schelde". 3 ambtenaren, 3 bazen en 37 werk lieden hebben in den loop van dt jaar deze diensttijden volbracht. De uitreiking geschiedde door de di rectie, in tegenwoordigheid van hoofd ambtenaren, afdeelingscliefs, het be stuur der bazenverecniging, het bestuur der arbeiders-vertegenwoordging, de- bazen der fabrieksafdeelingen, waaruit werklieden voor een medalje in aan merking kwamen, alsmede van het be stuur der afdeeling Middelburg van de Maatschappij van Nijverheid. Onder liet aanbieden van hartelijke gelukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt De gouden medalje van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde", met bijbe- hoovendc gratificatie voor 40-jarigen dienst aan 3 bazen en 8 werklieden, nl.: C. van Herk, J. A. de Hondt, W. Kolp, J. van Domburg, J. D. Fregeres, W. Hendrikse, W. Huibrcchtse, J. de Nooijer, J. Pluijmers, P. F. Rozenberg en C. de Rijk. De zilveren medalje van de Kon. Maatschappij „de Schelde", met bijbe- hoorende gratificatie voor 25-jarigen dienst aan 3 ambtenaren, nl. H. Suy- ver, A. C. Elants en G. J. J. Kuijpers. De zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en gratificatie van de Kon. Maatschappij „de Schelde", voor 25- jarigen dienst aan de volgende 29 werklieden J. de Baare, C. van Bedat', J. H. Blom, L. de Bruijn,. C. Buisman, J. Danitlse, P. M. Films. H. v. d. Gaag, F. M. Grasso, P. j. van der.Klift, J. Kioeg, J. L. de Ko- riink, F. Koptitels, j. Krokké, C. Maar- tense, W. Maas, A. Mabelus, G. Meijer, C. Mos, J. A. Potters, A. van Rijswijk, P. Sandcrse, J.- van Son A. C. A. L. Sonet, C. Steketee, J. Suurmond, H. Talmon, N. Verstuiijs, J. Witte In totaal werden tot nog toe uitge reikt aan 69 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de Kon. Maatschappij „de Schelde" voor 40-jarigen dienst. 51 ambtenaren cn bazen de zilveren medalje van de Kon. Maatschappij „de "Schelde" voor 25-jarigen dienst. 421 werklieden de zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid voor 25- jarigen dienst. Een plechtige uitvaardienst. Hedenmorgen 10 uur werd in de R Kath. kerk in de Wilhelniinastraat een plechtige uitvaartdienst gehouden, uit gaande van de afdeeling Vlissingen van den Belgischen Herdenkingsbond voor de in den wereldoorlog gevallen Belgi sche en geallieerde soldaten en zeelie den. I11 de kerk merkten wij tal. van auto- „Tot op dat oogenblik had hij nog nooit een gedachte gewijd aan ecu vrouw. Liefde was iets, waarover hij slechts gelezen had om zich over te verwonderen. Alle vrouwen waren ge lijk, en niels voor hem. Maar op dat zelfde oogenblik kwam er iets over hem als een be too vering, waar hij niets van wist Zij was schoon, schooner dan iets, waar hij ooit van gedroomd had maar het was niet die lieflijkheid die hem scheen te treffen en zijn hart in beweging bracht het was iets vaags en onbepaalds, iets dat hij niet onder woorden kon brengen, dat in zijn leven was gekomen en hem geheel vervulde. Hij wist niet, dat het liefde was, Ilij wist alleen, dat daar een wezen voor hem stond, dat hem aantrok, door leven en dood, door een blik, een woord, een lach." Hij hield op, liet zijn handen langs zijn lichaam glijden. „Zal ik ver der vertellen vroeg hij zachtjes. Lucille fluisterde iets dat klonk als ja en hij vervolgde „Hij begreep dat dit prachtige schep sel, dat hem een godin toescheen, inder daad zoo ver boven hem stond als een godin slechts kon. Omstandigheden maakten hem tot haar bediende. Hij bad en smeekte, dat zij hem toestond haar bediende te zijn, en zij stemde er in toe. Van dat uur was zijn leven veranderd Inplaats van den vrede, dien hij meende gevonden te hebben, kwant er een geweldige, knagende pijn in zijn hart, die nooit ophield. dag noch nacht. riteiten op, onder wie de burgemeester, de consuls van België cn Frankrijk, de heeren J. van Boven en M. J. Stofkoper, de lieer Gasinjet, commissaris van po litie, de inspecteur en het personeel van het Belgisch loodswezen en de heer Van Nieuwkuyk met de leerlingen der R. Kath. school. De H. Mis werd opgedragen door den Zeer Eerw. heer pastoor Van der Aa, met assistentie van de WelEerw. heeren kapelaans. Na afloop hiervan betrad kapelaan Van der Sman den kansel. Spreker her dacht in een boeiende rede de talloos velen die op de verve slagvelden en de groote zeeën hun leven lieten voor het vaderland. Spreker beval de nabestaan den aan de dooden door hun gebed te blijven gedenken. Na den dienst stelde de stoet zich op en voorafgegaan door jonge dames, die kransen en bloemen medevoerden, ging men naar liet kerkhof, waar de gealli eerde strijders op een afzonderlijk ge deelte rusten. Op ieder der graven legde men en kele bloemen neder als een stille hulde aan lien die zoo jong uit dit leven, zijn weggerukt. Hierna nam de heer Cli. Timmerman het woord en sprak vol aandoening over deze groene graszoden, waaron der zij die als helden hun jeugdig leven voor liet lieve vaderland veil hadden, onder kille vreemde aarde luin eeuwige rust genieten en waarop wij zachtkens déze bloemenkransen hebben neerge legd als zinnebeeld onzer vereering. Rust zacht, gij lieve dierbare helden, gij allen die £00 vroeg zijt weggegaan en diep betreurd van ons zijt wegge rukt, rust in vrede, uw nagedachtenis zal steeds blijvend in onze harten wo nen en al zullen velen onder ons hier niet meer zijn, toch zult gij rond U vin den met warm kloppende harten de Bel gen uit Vlissingen, waarvan wij wel dra scheiden moeten, als de bevrijding liet verlossingsuur heeft doen slaan. Wij groeten U in dankbaarheid, onze gevallen helden, die aan onze voeten rusten. Eens zal boven uwe graven in statige praciit liet beloofde monument verrijzen, waarop in blijvende verheer lijking uwe namen gebeiteld zullen staan. Ten slotte bracht spreker uit naam van het bestuur hartelijk dank aan de consuls van BeJgië eu Frankrijk voor hun tegenwoordigheid bij deze plechtig heid. den lieer inspecteur, mr. Rom- bouts, die liet eereüdmaatscliap van den bond „Herdenken om te Strijden" heeft aanvaard, en aan liet gemeentebestuur van Vlissingen, vertegenwoordigd dooi den burgemeester en eindelijk aan alle aanwezigen voor hun belangstelling. Met een laatste „rust in vrede" aan de dierbare gestorvenen, eindigde de lieer Timmerman zijn toespraak, waar na allen den deodenakker verlieten, Gisteren werden door vertegen woordigers van den Belgischen Her denkingsbond alhier, kransen neerge legd op de graven der op liet R. Kath. kerkhof te Middelburg ter aarde be stelde geallieerde strijders. Vondels „Lucifer". Gaarne vestigen wij de aandacht op de uitvoering van bovengenoemd werk (een bijbelsch treurspel) welke Don derdag a,s„ des avonds 8 uur, in de Doopsgezinde Kerk alhier, zal worden gegeven. De hoofdpersonen zijn mevr. W. Se- crèvevan Emminckhoven en de hee ren Gerard Arbotis (Lucifer) en J. H. Seerève, muzikaal leider. Wij laten hieronder een persbeoor- Zijn boeken zijn eenzelvig leven had hem leergierig gemaakt verveelden hem en werden hem zonder beteekenis. Er bleef in zijn geest slechts plaats over voor één gedachte, één gevoel in zijn hart de gedachte aan haar, het verlangen om bij haar te zijn". Weer hield hij op, als om adem te halen. ..Hij was een lafaard, zult gij zeg gen", ging hij met gebroken sfeiii voort. „Ja, dat was hij maar in den beginne streed hij heftig. Honderdmaal in een uur zeide hij tot zich zeiven, dat zij even ver boven hem stond als de sterren aan den hemel hield hij zich voor, dat ilij zelfs niet was als andere mannen. Ware hij geweest zooals ande ren. zelfs al was hij gelijk de laagste onder hen, hij zou de wereld ingegaan zijn, en geworsteld en gestreden heb ben, tot hij geklommen was en eindelijk een plaats bereikt had, al was het aar. haar voeten. Maar eerzucht was niet voor hem weggelegd al werd hij de grootste onder de mensehen, dan zou er nog altijd die schaduw over zijn le ven hangen een schaduw, die als een zwarte gedaante tusschen hem en haar zou staan." De bittere wanhoop in zijn stem trof Lucille in het hart zij wilde spreken om Item te doen ophouden, maar de stem begaf haar. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1