1000 150 100 25 No. ass SSe Jaargang 192ü FEUILLETON VLISSiMGSCHE COURANT MAANDAG diUNNfcMENTSPRlJSVoor Vliïïingen en de gemetniêr. op Walcheren 2.20 w arie maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België ƒ4.15. oor overige landen der Poït-Unie 4.70. - Afionderljke nummer* 5 cent ■!fjiiiFirmc f. fil IE MOE ir, Kleisi Markt SB, ïlissingm. ïiiita letirc. IS I NOVEMBER ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienataanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel VirieStijnt dsgilijh, aitoizouderd op Icndag m algemeBn arkande Christelijks feestdagen Be abonné's, In t fesaft eener lis, z|n GRATIS verze- egen ongelukken voor: gulden ba levens lange ongeschikt heid tot werken enr^'^nn «lUll een ongeluk <JUU gulden bj verlies van een hand, voet of oog gulden bj verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vir gei GEMEENTEBESTUUR aangifte voor het bevolkings register. Burg. en Weill, van Vlissingen herinne ren er den ingezetenen, in verband met de door de regeermg voorgeschreven, wel dra te houden Tiende algemeene Volks telling, aan, dat streng zal worden ge let op de naleving der bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887, (Staatsblad no. 141) en art. 7 der Alge meene Verordening van Ro'ntie, en dat steeds tijdig ter gemeente-secretarie aan gifte behoort te worden gedaan voor het bevolkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan lo. wanneer men de gemeente gaat ver laten alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiter lijk binnen één maand te worden ingele verd 2o wanneer men zich in de gemeente vestigt alsdan moet men overleggen een getuig schrift van woonplaatsverandering (ver huisbiljet), afgegeven in de vorige woon plaats 3o. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, oo'k door het opnemen of het vertrek van dfetrèt- en werkboden of kostgangers. Hij, die binnenshuis een of meer "kamers bewoont, wordt als hoofd van een (gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het Gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge zin wordt opgenomen of daaruit vertrekt, inwonende dienstboden hieronder oegre- pen. Verzuim van aangifte kan worden ge straft met HECHTENIS of GELDBOETE. Vlissingen, I November 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN Dé Secretaris, F. BISSCHOP. BINNENLAND huurcommissie de woning niet verkeert in een behoorlijken staat van onder houd. De storting, bedoeld onder 2, is niet. geboden indien en voor zoover de ver huurder aannemelijk maakt, dat de hoo- gere huurprijs redelijk is in verband met de hoogere uitgaven, die hij ter za ke van het onderhoud van de woning heeft te besteden. Wijziging der taurcommissïewet. Op het desbetreffend wetsontwerp zijn eenige amendementen van den heer Schaper e.s. ingekomen. CLm. wensth- ten dezen art. 5 te lezen ais vólgt De himrconrmiissie staart geleidelijk huurverhoogingen toe, totdat een bil lijke opbrengst voor de woning wordt verkregen, met dien verstande lo. dat geen huurprijs wordt goedge keurd of vastgesteld, welke meer be draagt dan 50 pet. boven denihuurprijs, geldende op 1 November 1920tOf daar na 2o. dat de helft van de hoogere ver goeding wondt gestort in een Rijks fonds, waarvan de i&pbrengs- wordt aangewend ten bate van de vdjkshuis- vesting in het algemeen 3o. dat geen verhoogirtg wordtrkoege- staan indien volgens liet oordeel der Ie Vrouwe van Oanacawt door CHARLES GARVfCE. Geautoriseerde vertaling van 1. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 44) (Nadruk verboden.) Harry Herrie keek oplettend rond. S Zij waren op een- der zijpaden, omge ven door wijd uitgestrekte velden, er was geen beschutting dichterbij dan een groep boomen, midden in een weide, en daar was hij bang voor in verband inet deh bliksem. Echter, nu 'liet lichten minder werd :en de regen neerstroomde, besloot hij dat dit toch beter was dan niets hij Êtecp daarom ibaar teugel, zette dé paarden ii,n draf en bereikte de boomen. "Stijg af, miss", zei hij, eerbiedig gegoe'g. maar op een toon, die als een kevel klonk. "Dat ;ljan ik niet", zei Lucille, nu feer onderworpen. Hij wierp den teugel van zijn paard °ver eeji tak, en ging naar haar toe. »Leg uw handen op mijn schouders!" zeide hij. - deed 't en hij tilde haar op den ij even gemakkelijk als hij haar in r 2at|el had -getild. Toen gespte hij bkvA Zatiel los' en bet onderste i en tegen een boomstam, maakte Wetsontwerp op de winkelsluiting. De iniddenstandsraad heeft naar aan leiding van enkele bezwaren door den minister van landbouw, handel en nij verheid tegen het door den Raad aan geboden concept-wetsontwerp op de winkelsluiting aangevoerd, besloten aan die bezwaren tegemoet te komen, ten einde de totstandkoming van een algemeene wettelijke regeling zooveel mogelijk te bevorderen, waarmede z. L dg geheele middenstand zal worden gebaat. De Raad heeft zich opnieuw tot den minister gewend met het dringende verzoek de indiening van een, wetsont werp zooveel mogelijk te bevorderen en te mogen vernemen, binnen weiken termijn die indiening zal kunnen wor den tegemoet gezien. De broodprijs niet verlaagd. Het hoofdbestuur der Nederlandschc Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf verzoekt ons mede te deelen, dat de door den minister van landbouw vastgestelde verlaging van den prijs van regee-ringsbh.em met 1.50 per 100 K.G. geenerlei invloed op den broodprijs kan en zal hebben, omdat de regeeringsbloem, vermengd als deze -is met rogge en aardappel meel en derhalve van minderwaardige kwaliteit, bij-na niet meer door cle bakkerij van de regeering wordt afge-- nomen. De bakkers verwerken thans zuivere vrije tarwebloem, waarin geen rogge en aardappelmeel voorkomt. De prijs van deze vrije bloem heeft geen verandering ondergaan en is beduidend hooger dan die van de regeeringsbloem. Aan den minister is toegezonden een afdruk van een op verzoek van rille landelijke werkgevers-organisaties in 't bakkersbedrijf door prof. jj. G. Ch. Vol- mer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool en de Handelshocigeschool j uitgebracht rapport betreffende den kostenden prijs van witwafcrbrood, uit welk rapport blijkt, dat de thans gel dende broodprijzen niet torman worden verlaagd. De arrestatie van ds. Schermerhorn. Van de zijde der Nederlatidsche Anti- Militairisten-Vereen-iging w.o.rdt het vol gende gemeld Op verzoek van de Jntersotionale Anti-Militairisten-Vereeniging, sectie België, begaf ds. N. J. C. Schenuerhoni zich Maandag j.l„ behoorlijk voorzien •.van pas en visum, naar België, teneinde (daar in een viertal steden .een open bare propagandarede te houden, .bon kaar 'Paard vast eir rukte zijp jas uit, w3f dpgt gij yroeg Lucille, (ije h»,m achteloos had gadegeslagen, ter wijl zij zich tegen een groeten boom drukte. .(Die zal ik u omdoen, miss",, zeidf hij. „Qpt zult gij wel laten", antwoordde zij uit de hoogte. Hij .naderde haar, en met een .kalm voortenten van gezag, sloeg hij de jas om haar heen en bond die met de mouwen vast. Lucille stak onmiddellijk de handen .uit om ze los te niaken. „Doe Étet niet", zeide hij bedaard. ,/tet za! nog wel een kwartier regenen .er uw kièéd is zeer dun. Ik ben nat gp-egend en (doorsneeuwd. als man en knaap, zoo Iap:g als ik -mij kan herin neren en ik kreeg er nooit een ver koudheid door. Werk mij niet tegen, miss Darracourf, juist dezen éénen keer." Lucilfe beet zichop de Jiijppen en haalde de schouders op. „Het heeft er veei van, dat gij graag uw zin dwrrdrijft", zeide zij zoo koel als zij kon. „Gij zijt zf.er vastberaden en koppig, Harry." „Ik ben vastbeslo-fen, dat gij niet doornat zult worden, als ik het kat? verhelpen", zeide hij op zaeftten toon. „Ik geef u veel moeite", zeiifc Lucille. „Het verwondert mij niet, da( je mij gaarne wilt verlaten." Zij sprak deze eenigszins spijtige woorden op de natuurlijkste em zorge looste manier, en keek naar hem, om te zien, hoe hij ze pp zou nemen. Hij schrikte ap en keerde het hoofd af der moeilijkheden passeerde hij de grens en bracht hij twee dagen te Brus sel door. Maar juist voordat hij zich Woensdagavond naar de vergadering te Brussel' zou begeven, v.-erd hij door de politie gearresteerd, op grond van een bevel tot inhecht( nisneming van het Belgische departement van justitie, dat zijn aanhouding gelastte, ook al waren zijn papieren volkomen in orde. Hoewel ds. Schermerhorn bereid was van optred.cn af te zien en onder eere woord toezegde, den volgenden och tend per eerste gelegenheid naar Hol land te vertrekken, 'werd hij in een on smakelijke cel gezet zonder dat men hem mededeelde, hoe long zijn gevan genschap zou duren. Ds. Schermerhorn werd als een mis dadiger behandeld. Hij werd gedwon gen, zich aan een geneeskuding onder zoek te onderwerpen hij werd gefo tografeerd en er werden vingerafdruk ken van hem genomen. Voor voedsel gaf men -hem een homp droog brood, zonder mes, wat soep en een paar borden aardappelen. Na van Woensdagavond tot Zater dagmorgen aldus gevangen te hebben gezeten, werd hij per speciaal transport naar Roosendaal gezonden, waar zijn pasvsium werd ingetrokken. De gemeente-financiën. Naar de „Zutphensche Courant" ver neemt, heeft het gemeentebestuur van Zutphen zich telegrafisch tot de Twee de Kamer gewend met verzoek zich in zake de gemeente-financiën niet te be palen tot de rcoodregefing-De Geer, die meer definitieve maatregelen noodzake lijk verschuiven moet. De noodregeling geeft geen baat voor gemeenten, die wegens iang vervallen gunstige om standigheden een la;;c uiikeering uit de wet van 1897 ontvenger, en de door "onjuiste verdeeling van lasten tusscheri rijk en gemeenten ontstane druk kan alleen door betere verdeeling van die lasten, dat is door veel hoogere uitkee- ring, ondervangen worden. Premietrekking door de justitie verhinderd. Zaterdagmorgen zouden in het Alge meen Verkoop-lokaal te Rotterdam 2 trekkingen plaats hebben van de pre mie-leen in gen. uitgegeven door de Han dels- en Landbouiwbank. Alvorens ech ter tot de trekking kon worden over gegaan, heeft de justitie beslag doen ieggen op .de bij deze trekkingen be- hoorende bescheiden op grond van ver moedelijke -overtreding van de Loterij- wet De trekkingen konden dientengevolge geen voortgang hebben. Na bef ontvangen van dit bericht is een verslaggever van het „Vad." naar Rotterdam .ter onderzoek gegaan. Hij meldde aan zijn blad Met moeite is het mij gelukt een der firmanten, den heer Staal, op het kan toor der Landbouwbtank teven te spre ken te krijge-u. De justitie was juist maar droeg bet zwijgend als een man, staande met gekruiste .armen, terwijl de regen van hem afdroop. De beste vrouwen kunnen zonder erbarmen zijn en kunnen martelen, zoo lang het slachtoffer kalm onder het spel blijft en Lucille getroffen door zijn zwijgen, moest noodzakelijk voortgaan. „Ik geloof dat mannen rusteloos zijn ten niet zonder verandering kunnen ïiestaan. Misschien verlang je naar Australië of ergens anders been te gaan. Je verdient het wel niet maar als ik je kan helpen, Harry". Hij keerde zijn gelaat naar haar toe. Het was zeer bleek en er scheen een vreemd- licht in zijn oogen. Hij opende de lippen, maar hij sloot die weer zon der -iets te zeggen, en Lucille, die zijn poging tot zelfbedwang niet scheen op te merken, ging voort op denzelfden onbezorgden toon „Je deedt beter de ponnies voor mij te verkoop-en', vóór je weggaat. Ik kan ze niet rijden., en er zal niemand zijn om het mij te Jeeren." Hij deed een paar stappen van haar af en zijn gezicht vertrok. „En dit paard ook. Ik geel er niet om. Maar misschien deed ik beter je geen moeite te geven, daar je ineens verlangt te vertrekken." ,Hij keerde zich haasti-g om, en strekte de handen naar haar uit, half sineekfnd, half bevelend. „Sp-reek zoo- nietzeide hij.; en de woo-rden barstten (os als de kreet van een man, die tot het uiterste gefolterd ivnrdt, „Spreek, zoo niet j Elk woord, ook ten kantore om inlichting te vra gen. De heer Staal verklaarde met volle gerustheid het onderzoek af te wach ten en blijde te zijn over den stap der justitie, omdat thans de realiteit der onderneming blijken zou en alle praat jes de kop konden worden ingedrukt. Hij vermoedt dat de justitie in de uit loting der obligaties een verkapte loterij ziet of bang is voor zwendel. De directie zal zich per advertentie uitvoerig verantwoorden. De heer Staal twijfelde geen oogen- blik aan de toestemming der justitie voor het voortzetten der zaken, geheel op den ouden voet. (Zie Laatste Berichten.) Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgel-oopcn week zijn den Nieuwen Waterweg binnengeko men 163 schepen, waarvan 4 zeelich ters. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 152 schepen, niet. 229.543 net to reg. tons. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1919 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 110 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 4 zeelichters. Hiervan wgren be stemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 105 schepen. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 4827 6.269.744 1919 3585 4.134j^4 Nu 1242 2.134.790 tegen vorige wcek-f 1189 -j- 2.021.146 Rotterdam 1920 4533 6.031.896 1919 3505 4.087.673 Nu 1028 1.944.223 tegen vorige week-f- 991 -f- 1.829.190 Genreente-leening mislukt. De 7 leening van 2 millioen der gemeente Sittard is mislukt. Er was slechts voor 10 van het benoódigde bedrag ingeschreven. Voor eenige maanden is de 6V2 leenin-g van die ge meente eveneens mislukt. Stads= enProvincieiiieuws VLISSINGEN, 1 NOVEMBER. Een plechtig afscheid. Dc heer A. Buskop, oudste comman dant van de maatschappij „Zeeland", heeft heden deze betrekking, in verband met het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, moeten neerleg gen, In tegenwoordigheid van den regee- ringscommissaris, den heer A. de Voi der vin Noorden, den directeur, hoofd ambtenaren en de etat-major der sche pen, werd afscheid genomen van den heer Buskop. Het eerst werd het woord gevoerd door den directeur, -den heer T. H. de Meester, die commandant Buskop -har- dat u zegt, snijdt mij als een mes. O, miss, hoe kimt u iemand zoo martelen Het is nog zoo kort geleden, dat ik op dien avond voor u knielde en u smeekte om te mogen blijven, zooals iemand om zijn leven smeekt. Denkt u dan, dat dit besluit mij niets kost? Denkt u. O, ti weet het niet. Hoe zoudt u het Laat mij niet heengaan met de bittere ge dachte, dat u mij voor veranderlijk en ondankbaar houdt. Ais u wist, waarom ik heenga." Hij hield op, zijn oogen schitterden door zijn hevige en diepe ontroering Lucille keek naar hem, maar toen wendde zij, half verschrikt, den blik af. „Ik denk, dat u weggaat, omdat ik dwaas genoeg was u te vertellen wat Lady Farnley zeide", hervatte zij met gemaakte onverschilligheid. „Neen antwoordde hij. „Ik ga niet alleen omdat Lady Farnley zeide, dat ik moest gaan, maar ook omdat mijn hart 't mij zegt." Weer hield hij op en wisehte de zware droppels, niet alleen van den regen, van zijn gebronsd voorhoofd. „O, ais u ongelukkig zijt" zeide Lucille koud. Hij keerde zich bijna ontstuimig tot haar. „Ongelukkig 1 Ja, ik ben ongelukkig en toch heb ik nooit geluk gekend, als juist nu. Ik schijn tot nu toe geleefd te hebben onder in een put, waarin de zon nooit scheen. Mijn geheele leven schijnt een somber, droevig onbeschre ven blad tot op heden. Juist de innig heid van mijn geluk maakt mij geluk- telijk dank bracht voor de vele goede en gewichtige diensten gedurende 36 jaren aan de maatschappij bewezen. De heer De Meester wees er op dat de heer Buskóp -bekend staat als een zeer bekwaam zeeman en dat hij bij de maatschappij ook hoog stond aange schreven wegens zijn beschaafden om gang met de passagiers. Het speet hem ten zeerste dat de heer Buskop, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, den dienst der maatschappij moet verlaten. Hij wenscht hem verder met zijn familie een aangenamen levensavond toe. Ook deed de heer De Meester voor lezing van een schrijven van commissa rissen van de „Zeeland", inhoudende een dankbetuiging voor hetgeen de heer Buskop in het belang van de maatschappij heeft gedaan. Vervolgens richtte de regeerings- eommissaris, de heer A. de Vnlder van Noorden, zich tot den scheidenden commandant en het deed hem groot genoegen dat ook de regeering de dien sten van commandant Buskop op prijs heeft weten te stellen en het verheugde hem dan ook den vertrekkenden commandant het Ridderkruis van de Orde van Oran-je Nassau te mogen aanbieden. De heer W. J. Wisse, de oudste ad ministrateur van de „Zeeland", voerde het woord namens de etat-major en zeide dat het allen leed doet dat com mandant Buskop den dienst moet ver laten. Hij wees op den aangenamen om gang, welke er steeds tusschen com mandant Buskop en de officieren be stond. Den goeden naam van de maat schappij „Zeeland" heeft de heer Bus kop steeds weten hoog te houden. Hij hoopte dat de zieke jaren welke de maatschappij thans doormaakt, spoedig mogen plaats maken voor den bloei, waarir. de „Zeeland" zich vroeger ver heugen mocht en dat commandant Buskop ook dezen vernieuwden bloei nog zal mogen beleven. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Buskop voor de goede woorden tot -hem gericht en in het bijzonder voor de hem te beurt gevallen Koninklijke onder scheiding. Hij eindigde met ook de beste wenschen voor den bloei en voor spoed van de maatschappij „Zeeland" uit te spreken. Hierna namen allen met een hand druk afscheid van commandant Buskop, hem tevens geluk wenschende met zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hiermede was dit plechtig afscheid afgeloopen. Blijkens het afdeelingsversiag der Tweede Kamer over hoofdstuk water staat werd aangedrongen op een spoe dige uitvoering van de verbetering van de buitenhaven van Vlissingen, waar voor de plannen reeds zijn goedge keurd immers de bijdragen van be langhebbenden zijn, naar men meende te weten, thans bij elkander. De aandacht werd gevestigd op het kig. Het zou krankzinnig zijn om te blijven krankzinnig „ik begrijp je in het geheel n-iet", zeide zij. „Als je iets hebt en ik kan je helpen Hij liep op en neer met de armen gekruist, als iemand die tegen zichzelf strijdt. „U kunt mij niet helpen niemand kan mij helpen", zeide hij, heesch van ontroering. „Ik ben een 'gek geweest. Ik ben als een man betooverd en- be hekst. Zulke tijden komen over ons, mannen en die is nu over mij geko men. Ik moet het van mij afwerpen, of ik word heusch nog krankzinnig." Hij scheen vergeten te zijn tegen wie hij sprak, en slechts gedachten uit te spreken, waarover hij in de eenzaam heid gepeinsd had. ..Miss Darracourt, er komen tijden, waarin een eerlijk man niets anders over blijft dan de vlucht. In zulk een toestand ben ik nu. Ik heb dag en nacht er tegen» geworsteld ik heb er dagenlang tegen gevochten ik dacht dat het mijn geheim was en dat ik het achter slot en grendel kon hon den, maar hij hield op en keek haar aan, terwijl hij zwaar en diep adem haalde „maar i-k sta voor mijzeif niet in en dus loop ik, als een wijs man, weg om het te verbergen." Lucille luisterde met afgewend ge laat, een vreemd voorgevoel deed haar hart kloppen, waarin de diepe muziek van zijn stem weerklank vond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1