ingezonden stukken buitenland gemengdi hh e' meisie schijnt zilben' uit de etalage] u°rpen loses en all. dwes jjjaar°nder vel, ringen Maar «en kostl dief is ,tas onaangcroer tenhof h-'0r de ac't'erpo' [Voor Jen geiinp prijs van 17 cent pet week woidt II iederen avond Je „VLISSIHGSCHE COURANT" thuishezorad en is li iicvüi;". g*atis verzekerd tep ongelukken. (lig hooid d» Coutantl Stads= en Provincienieuws a Een monument voor de in Nederland gestorven Belgen. De vereeniging „Souvenir Beige" heeft besloten, ter gedachtenis aan de te Heerlen tijdens den oorlog gestorven Belgen (27 geïnterneerde militairen en 17 burgers) een monument op het kerk hof op te richten. De Belgische regeering heelt een be langrijk bedrag als eerste bijdrage voor het op te richten monument toe gezegd. Op 1 November a.s. zullen de leden van de „Souvenir Beige" een gemeen schappelijk bezoek aan de Belgische graven brengen. De Amsterdainsche leening mislukt. Op de 7 geldleening van 15 mil- iioen voor de gemeente Amsterdam is slechts voor ongeveer 3 millioen in-' geschreven. Dat deze leening zou mislukken was te voren voorspeld, omdat de ge meente het recht aan zich hield deze leening reeds in 1925 te kunnen conver- teeren. The Timbertown Follies. De Timbertown Follies, na den oor log naar Engeland teruggekeerd," heb ben blijkbaar kans gezien zicli weer te vereenigen. Ze komen in Noveitlber een reis door ons land maken. vlissingen, 27 october. Volgens de „Avondpost" zal bij de reorganisatie van het leger, zoover het de artillerie betreft, 1 compagnie kust- artillerie te Vlissingen in garnizoen kómen. Zou het dan (och werkelijk waar zijn dat ons garnizoen zal worden opgehe ven en wij slechts een compagnie ves ting-artillerie zullen behouden V Het wave wel te wenschen dat wij omtrent de' plannen van den minister definitief op de hoogte konden worden gesteld. D© spoorwegverbindingen. Met de nieuwe spoorwegdicnstregc- ling heeft men met den sneltrein, die des morgens te 7.02 van Vlissingen, 7.14 van Middelburg en te 7.36 van Goes vertrekt, te Roosendaal geen aan sluiting met Breda en verder liggende plaatsen. Daartoe dient men te vertrek ken met den boemeltrein die resp. 5.48, 6.en 6.37 vertrekt. Een verbetering is het, dat tusschen Utrecht en Vlissingen in drie treinen doorloopende rijtuigen zijn /geplaatst en wel in de treinen, die aan igenoemde stations aankomen resp te 1.-4, 1.52 en 2.01, te 6.48, 7.25 en 7.35 (meer van belapg voor de kleine stations, daar men bij overstappen te Roosendaal de grootérè stations tc 6.03, 6.25 en 6.34 bereikt) te 11.56, 12.19 en 12.28. Tusschen Amsterdam en Vlissingen zijn de doorgaande rijtuigen in den trein die te resp. 1.14, 1.52 en 2.01 aan komt vervallen en moet men voor dien trein inplaats van te 7.56 thans te 7_,29 uit Amsterdam vertrekken. De trein die 7.20' s avonds van hier vertrekt, heeft geen doorloopende wagens meer en gaat niet verder dan tot Leiden. De heer Juten heeft aan den minister van waterstaat gevraagd ls het Uwe Excellentie bekend, dat door de nieuwe dienstregeling der Ne- drelandsche spoorwegen de verbinding tusschen de plaatsen aan de Zeeuwsche lijn en het overige deel van Nederland (uitgezonderd de provinciën Zuid- en Noord-Holland) buitengewoon is be moeilijkt Meent Uwe Excellentie ook niet, dat het te bezwarend is, dat men des win ters reeds om kwart voor zes uur Vlis singen moet verlaten, waneer men om streeks den middag te Nijmegen, Arn hem, Utrecht, enz. moet zijn Wil de minister niet bevorderen, dat een trein wordt ingelegd, die te Roo sendaal aansluiting geeft op den snel trein, die ruim 7 uur te Vlissigen ver trekt, en die aansluiting zou moeten geven met Breda en verder gelegen stations Voor vervoer der reizigers aangeko men of vertrekkende met de booten der maatschappij „Zeeland" zijn de vol gende .treinen ingelegd Trein 71 ('s Maandags niet) te en 2e klasse Vlissingen vert. 5.01 voorm. Roosendaal 6.056.20, Breda 6.45 7.34 (van Breda tot Boxtel gecombi neerd met trein 1107), Boxtel 8.42. Genep 9.249.50, Hassum 9.59, Goch 10.08—10.34, Wesel aank. 11.33 voorm 12.13 nam. M.E.T.) Trein 72 ('s Zondags niet) le en 2e klasse Wesel vert. 5.00 voorm.5.40 M.E.T.Goch 5.597.02, Hassum 7.12. Gennep 7.208.00, Boxtel 8.58, Til burg 9.209.43, van Tilburg tot Roo sendaal gecombineerd met trein 315, van Roosendaal tot Vlissingen met trein 19. Trein 302 (werkdagen) is van Roo sendaal tof Breda gewijzigd als volgt Roosendaal vert. 5.50 voorm., Seppe 6.00, Hoeven 6.07, Etten-Leur 6.15, Leur 6.21, Liesbosch stopt, Princenhage stopt, Breda 6.39—6.50 voorm. De Lager Onderwijswet. Ter ec're van de bekrachtiging der Lager Onderwijswet door H. M. de Koningin, woei heden van de school Palingstraat de vlag. in de hoogere van den schoolstrijd verteld, terwijl daarna alle leerlingen werden onthaald. De vereeniging voor Algemeen Gees telijke Ontwikkeling houdt morgen avond in de kleine zaal van „de Oude Vriendschap" haar eerste lezing in dit seizoen. Als spreker zal optreden de heer dr. O. Norel met het onderwerp „de Graal". Liederenavond Duo Scholander. Het bezoek aan het Duo Scholander, dat gisterenavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een liederen- en duetten-avond heeft gegeven, was niet zeer groot Wij hebben dat be treurd, al begrijpen wij, dat velen zich zullen hebben afgevraagd, of zoo'n avond wel muzikaal genoeg zou zijn, of dat het niet wat eentonig zou wor den, den geheelen avond niet anders ais begeleiding van een luit te moeten hooren. Nu, dit laatste hehben we ons ook afgevraagd vóór het concert, maar we kunnen constateeren, dat het niet gehinderd heeft, den geheelen avond dit instrument gehoord te hebben. Het zwaartepunt van hetgeen ten gehoore is gebracht, de belangrijkste en het meeste gewicht in de schaal leggende factor was de manier van voordragen der verschillende liederen. De belangrijk heid van tekst was grooter factor dan de muzikale illustratie, zoodat we in volgorde hebben het voordragen, het karakter der liederen, de muziek. Na tuurlijk zien wij nie^t over het hoofd de zeer mooie stem van de zangeres, die fijne nuanceeringen en goed intoneeren deed hooren. Maar het succes lag in ue vrije, natuurlijke wijze van zingen, het voordragen met gevoel en het begrepen hebben van den tekst. De gebaren, de gestes, de gelaatsuitdrukkingen, de houding, de van toorn of ironie of blijdschap gemaakte geluiden, het wa ren alle onderdeelcn van één lied, dat een succes werd door de kerngezonde uiting-. En muzikaal hoog stond de be speling van de luit. De speler wist er veel gevoel in te brengen en speelde zelf met volle toe wijding. Zijn opvatting deed goed en voorat in kleine accurate uitingen kwam zijn muzikale zin voor den dag. Nummer één van het prografnma werd door vier liederen, die te samen en om beurten gezongen werden, ge vormd. „O Moder ick well en ding han" was zeer aardig en deed denken aan „het Kwezelken". De uitspraak van het Fransch van de liederen in die taal was uitstekend. Nummer twee bestond uit drie soli voor de zangeres. Na het vlotte „Sjung, sjung" werd voorgedragen „Die be- kehrte Schaferin" en dit sloeg in door het effectvolle gedeelte waar zij haar lied -niet vervolgde, doch waar de zanger de melodie verder floot, zich begeleidende met pianissimo-spel en waar het majeur veranderde in mi neur, als de rust verloren was Dit lied viel zeer in den smaak en werd met ongestoorde aandacht beluisterd. Na de pauze zong de heer Scholander vier nummers. Vooral „Frau Holle" was hoogst komisch en geestig en het was alweer door het aeteeren, dat zijn coupletten succes hadden. „Die Henne" mag ook niet -ongenoemd blijven zijn humor bracht in een goed humeur, zijn jeugdig spel was het pendant van zijn grijze haren. Het intens-Fransche „Au Marché de la Madeleine" bracht afwis seling in het programma, verkwikte den geest en verslond den tijd. Laat ons in het voorbijgaan nog een opmerking maken. Op concerten is de muziek primair, de tekst secundair hier was het omgekeerde het gevai. Tot slot werden als nummer 4 een drietal liederen gemeenschappelijk ge zongen. Vooral „die Glocke" was in drukwekkend, waar de heer Scholan der de luit in de hand nam en deze, al bespelende met een enkel accoord, dat liet luiden van een torenklok nabootste, van de eene zijde naar de andere zijde bewoog en op die manier een slinger of een schommelende torenklok wilde voorstellen. Als een uurwerk zoo regel matig en in de maat slingerde de luit en zongen beide het ernstige klokken lied. Dit nummer achtten wij wel een van de mooiste van het programma. Na het toepasselijke slotlied lokte het applaus nog twee extra liedjes uit en het aanwezige publiek heeft door de bewezen instemming wel getoond, dat het deze origineele kunst heeft geap precieerd. Men heeft ons verzocht nog eens de aandacht te willen vestigen op de ge legenheid, die bestaat in te teekenen op de vier abonnements-concerten. Het eerste concert heeft plaats 9 November en zal gegeven worden door het Bu- dapester Strijkkwartet ,in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg, waar men zich inzake een abonnement kan vervoegen. Zaterdag 23 October behaalden te Arnhem het diploma machineschrijven (Folmer's tienvingersysteein), hetwelk uitgereikt werd door de Federatie van Ned. stenografie-leeraren, systeem Pitman, de heeren L. Witte te Goes en J. Bakker te Ovezand. Een de vorige week te Axel gehou den zendingsbazar bracht netto onge veer 530 op. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Amster- Evang. Luth. Kerk. Op 76-jarigen leeftijd is te Leiden overleden ds. C. W. Poschmann, emeritus predikant bij de Evang. Luth. kerk aldaar. Ds. Posch mann heeft o.a. enkele jaren te Groede gestaan. De aartsbisschop van Utrecht te Rome. De Roineinsche correspondent van „de Tijd" schrijft aan zijn blad, dat de aartsbisschop van Utrecht Vrijdag een bezoek van een uur heeft gebracht aan kardinaal Van Rossum. Des morgens leest Mgr. de mis in de Collegiale Kerk van Santa Maria in Monte Santo. Ter gelegenheid van de audiëntie van- den H. Vader zal Mgr. aan den Paus verschillende Nederlanders voorstellen, die op het oógenblik te Rome vertoeven, o.a. een kleinzoon Van dr. P. J. H. Cuypers. Voor de vrije- en orde-oefenin gen der gymnastiek zijn te Rotterdam geslaagd de dames E. S. Cambier te Retranchement, S. A. Versluijs en A. J. Poldermans te Oostburg en M. J. le Grand te Zuidzande. De afdeeling Rotterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft met j(roote meerderheid zich uitgesproken voor aansluiting bij het N. V. V. en tegen fusie met andere onderwijzers- vereeniigingen. MARINE EN LEGER. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht op 25 October sergeant-machine drijver J. T. F. Adriaanse van Medusa naar Van Speijk op 30 October boots man A. van Wijk van Bulgia naar wachtschip Willemsoord sergeant- machinedrijver E. F. A. Dieterieh van Bulgia naar Van Speijk. Met ingang van 1 November is aan kapitein ter zee titulair H. G. Surie, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst onder-dankbetuiging eervol ontslag ver leend uit den zeedienst. Voorts is kapitein ter zee titulair J. M. Phaff met 1 November eervol ont heven van de betrekking van chef van de afd. hydrographie aan het departe ment van marine en is hem wegens langdurigen dienst onder dankbetui ging eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Kapitein ter zee titulair J. L. H. L,uy- mes, thans Sous-chef van de afdeeling hydrographie, is benoemd tot chef dier afdeeling. Als sous-chef wordt hij opge volgd door kapitein-luitenant ter zet J. C. F. Hooykaas. Bij het departement van marine is telegrafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van kapitein ter zee D. Keus, 25 dezer op zijn oefeningsreis met adel borsten en jeugdige schepelingen te Vigo is aangekomen. De reserve 2e luitenants H. Scherp- bier en P. G. Kouéemaker van het 14e veg* inf., zullen dezêr dagen worden bevorderd tot reserve eerste luitenant bij hun tegenwoordig korps. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DIRECTEUR CONTRA OVENBOUWER, OF EEN TWEESTRIJD OM 'T VADERSCHAP. Mijnheer de Redacteur, Wie door middel van de pers iets berei ken wil, waardoor het algemeen belang wordt gediend, wordt bij dat streven vaak gehinderd en tegengewerkt, soms zoowaar door personen, die door de rol, welke zij zich kozen, of zelfs door hun ambls-eed, gehouden zijn, zich steeds en overal voor dat algemeen belang op de bres te stellen. Het verschijnsel is niet moeilijk te ver klaren. Egoïsmus is de sleutel. En betrekkelijk zelden gebeurt het, dat zoo'n dienaar van de publieke zaak van zijn lezers openlijke medewerking ondervindt. Het publiek leest wat hij schrijft, stemt van harte met zijn streven in, spreekt er druk over binnenskamers, viseht en gist naar de identiteit van den ..ehrijver, maar onthoudt zich van actie, wan4 'e zaak is in goede handen. Ook van dat verschijnsel ligt de verkla ring voor de hand. Bèscneidenlieid en nrs- plaatst vertrouwen op de activiteit van de massa min één is de Sleutel. En juist omdat een schrijver met beide verschijnselen zoo dikwijls kennis maakt, doel het hem zoo goed, als hij eens mede werking- ondervindt van lezers, die bij het streven, dat zij waardeeren en willen be vorderen, geen pqrsoonlij'k belang hebben. Zoo'n aangename verrassing gewerd mij drie dagen na 't verschijnen van mijn eerste artikel over „het Vlissingsch gasraadsel". Den 14en Augustus werd het stuk in dit blad opgenomen, en reeds den 17en ontving ik door bemiddeling van de Redactie van dit blad éen schrijven van een algemeen ge acht oud-ingezetene, die door een domici lie-verplaatsing. van ongeveer 200 K.M. alle betrekkingen met den provincialen en ge meentelijken fiscus in 't land van L u c - t o r et E m e r g o heeft doorgehakt, maar zijn relatie met de „Vlissingsche Cou rant" heeft voortgezet.»' Het slot van dat schrijven luidde aldus „Wellicht weet Ericius dan wel een weg, om die uitvinding ook productief te maken voor Vlissingen, wat aanleiding zou kunnen zijn tot gasprijsverlaging." Bij het schrijven waren gevoegd twee uitknipsels uit een zeer bekend dagblad, die over de bedoelde uitvinding en haar geboorteakte curieuze bijzonderheden ga ven. Ziehier wat ik er uit putte. Onlangs vroeg de heer A. van der Stel, directeur der Schotensche gasfabriek, oc trooi aan voor een door hem gedane uit- afzondeil ,r.« ^gasgenerator iedere ge- wenschte hm eid \vatergas te produ- ceeren. 111 de taande ovens der steenko len gasf: ziek. Dat tm do heci Volker, ovenbouwer te Arnhem én1 deze lier in de pers een be richt op. nOn, dal hierop neerkwam ,,Niet de 1: v ijler Stel", maar ik heb de uitvind;. ïi, De heer Van dei- Stel, met v\ relatie sta, is door mij in de geleg in -stejd, van de uitvin ding kennis te wn. Dat is de waarheid." Wie hield hier de waarheid hoog en wie sloeg haar in 't aangezicht De directeur of de -ovenbouwer Dat wilden de persmuskieten weten, en zij zochten een interview 'met den heer Van der Stel. Van heni kregen ze het volgende te hoo ren „Die mijnheer Volker is toch een brutale vent. Hij is bij mij aan de fabriek geweest voor zaken,, en heeft daar mijn uitvinding leeren kennen. Kort daarop vernam ik, dat hij mijn uitvinding in toepassing "wilde bren gen, en toen haastte ik mij, octrooi aan te vragen. Dat is de waarheid." De interviewers zetten een bedenkelijk gezicht, haalden de schouders op en schud den 'het hoofd. 't Zou wel aardig wezen, als er nu een derde ten tooneele verscheen, die met het „twistbeen" aan den haal ging We weten ïntusschen, dat ons land nog vruchtbare vernuften telt, maar dok on vruchtbare onvernuften, die, gewetenloos en onbeschaamd, zich tooien met het va derschap over' andermans geesteskinderen. Ook weten we nu, dat de wijsheid van Sa lomon nog niet in onze persmannen geva ren is. Den geachte» schrijver van den brief met de interessante uitknipsels zeg ik bij dezen dank voor zijn blijk van belangstelling in het wel en wee zijner vroegere woonplaats. Ik ben het met hem eens, dat de bewuste vinding aanleiding zou kunnen zijn tot, gasprijsverlaging. Maar ik geloof niet, dat ze de wanverhouding tusschen den kost prijs hier en den kostprijs elders minder ergerlijk zou kunnen maken. Integendeel Stel dat Vlissingen en Bergen op Zoom reeds in 1919 van de vinding profijt had den kunnen trekken, en dat het gelukt was, door middel van die nieuwigheid, den kost prijs 1 cent per M'. omlaag te drukken. Nu was de kostprijs in 1919 hier 24,77 cent en te Bergen 13,16 cent. Verschil 88 procent. Dan zou hij geweest zijn hier 23.77 cent en te Bergen i2.16 cent. Verschil 95 procent Procentsgewijze zou het" ver schil dus nog grooter en indrukwekkender geworden zijn. Mijn voldoening over het schrijven van den oud-ingezetene is weer vergald door een nieuwe teleurstelling. Ik heb namelijk dezer dagen de gedrukte notulen gelezen van de raadsvergadering van 27 Augustus, en in die notulen vond ik op blz. 566 dei- Handelingen een betoog, een extra-curieus „betoog", dat het veelbesproken en wreed belasterde gas manlief tracht te lezen en waarop vrouwlief probeert te braden, zoo veel „economischer" is dan het Vlissing sche gas in den tijd, dat het een grooter hitvermogen bezat dan het, volgens het „rapport der twee", bezitten kon. De eerste uitwerking van de lezing van het betoog was 'een hartelijke lach, die evenwel dra onderdrukt werd door de ont stellende overweging, dat de man, die door dat betoog blijk geeft van zoo'n bedroeven de begripsverwarring, in gaskwesties het hoogste woord voert, en bij de vaststelling van het gastarief de voornaamste stem in het kapittel schijnt te hebben, en die over weging doet mij vreezen, dat er van mijn actie voor het algemeen belang weinig te hopen is. Een volgende maal zal ik misschien uw lezers eens kennis laten maken met het moois, dat niet was te vinden in het cou rantenverslag, waarschijnlijk omdat de re porter van oordeel was, dat het zonder schade voor de ontwikkeling der lezers, kon worden gemist, en niet niet zonder nadeel voor den lever der lezers kon worden op genomen. ERICIUS. Economisch. Een welluidend woord, maar dat heel dikwijls iets dubbelzinnigs en nevelachtigs heeft, en zich daarom bijzon der leent voor goocheldoeleinden. Zit of staat een spreker om een argument verle gen, wees dan maar zeker, dat gé' iets te hooren krijgt van economisch leven, eco nomisch stelsel, economische belangen, economische ontwikkeling, economische verhoudingen, economische maatregelen, economische» bond en zelfs van econo misch gas. E11 als ge dan niet op uw hoede zijt, dan wordt ge wis de dupe van econo mische beetnemerij. „Economisch gas, wat mag dat zijn hoorde ik onlangs in gezelschap vragen. Een dame, bedreven in 't oplossen van raadsels, gaf, als had ze de vraag voor zien, liet antwoord zonder zich te beden ken „Economisch gas, dat doet zijn vpllen plicht in den nieter en zijn halven in den brander. Economisch gas, dat maakt je ple zier klein en je Wijnbergsche rekeningen groot. Economisch gas, dat doet den pro ducent lachen en den consument schreien. Economisch gas is zoo iets als de welbe kende s o 11 p e c o 11 'o mi q 11 e, die vette restaurateurs en magere gasten maakt." Streng wetenschappelijk is, de' bepaling misschien niet. Maar de lezers, die de laat ste paar maanden hun gasrelceningen heb ben zien stijgen als de_ Vlissingsche schuld, zonder iets te merken van meerder 'nuttig effect, zullen toch de definitie wel weten te waardeeren. de economische toestand van duitschland. De „Humanité bespreekt de schilde ring van den critieken econontischen toestand van Duitschland door den Franschen schrijver Picard in de „Eco- nomiste Europeen",volgens welke sinds maanden alles in Duitschland stilstaat en verkwijnt, en vraagt wat men bij zulk een ellende van het Fransche bud get-ontwerp moet zeggen, waarin de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gewone huidkwalen en het geneesmiddel ervoor. Een uit de lichaamsgesteldheid voort komende huidkwaal vereischt medisch advies. Er zijn echter bepaalde opgeda ne huidaandoeningen, die spoedig moe ten zwichten voor verandering in ge woonten en voeding, en behandeling met een sjjeciale, antiseptische zalf. Tot de laatsten behooren de roos achtige, dragende, roode, droge of nat te vormen van eczeem, die uit onzuiver heid van het bloed, geestelijke inspan ning of besmetting ontstaan. Andere soortgelijke aandoeningen zijn dauw worm, gordelroos, psoriasis, winter handen, waterpokken, huidjeuking enz. Bij al deze huidkwalen is volkomen zindelijhkeid. geregelde stoelgang, rust, eenvoudig voedsel en onthouding van alcohol noodzakelijk. Men mag niet over de aangedane deelen wrijven of krabben wegens de daaruit voortvloei ende misvormingen en gevaren. Om de jeuk en pijnlijkheid te verdrijven is een speciale zalf noodig en Foster's Zalf wordt hiervoor alom geprezen. Zij heelt en geneest bovengenoemde jeukende huidkwalen. Foster's Zalf dient licht te worden aangewend na afsponsing en zacht dro gen der aangedane deelen. Een enkeie doos van deze speciale zalf is gewoon lijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaandoeningen te genezen. De zalf is ook bijzonder geschikt voor in- en uitwendige aambeien. Let op den juiste.il naam Foster's Zalf. Te Vlissingen verkrijgbaar bij A C. Beniest, Lepelstraat 13, a 1.75 per doos. 41 liard op DuLtsche rekening heeft ge steld. Ook de hoofdredacteur van het Ante- rikaansche tijdschrift „Engineering News" stelde door een bezoek in Duitschland vast, in welk een ellendi- gen toestand het DuLtsche volk moet arbeiden. de duitsche bankiers en het vredesverdrag. Maandag is de vijfde algemeene Duitsche bankiersdag geopend. Er wa ren ongeveer 1000 vertegenwoordigers van het bankbedrijf tegenwoordig. Bijna alle ministers waren aanwezig. De voorzitter van den centralen bouii van het Duitsche bankiersbedrijf, prof. Riesser, zei, dat de vredé van Versailles ais een economische en financieele blokkade de krachten van Duitschland, die reeds door den wereldoorlog en de 'hangerblokkade zijn verzwakt,' op den duur moet verlammen. Onder geen om standigheden kan dit zoo blijven, indien niet het Duitsche volk aan verval en vertwijfeling zal worden prijsgegeven, waarmede tevens de financieele en economische wereldorde vernietigd zou worden. Voorts s/brak hij over prijs- en loonstijgingen, over de daling van den wisselkoers, en meende, dat het Duit sche volk onder zijn lasten bezwijken zal, indien geen revisie van het verdrag van Versailles, dat den oorlog slechts verlengt, zal volgen. De minister van buitenlandsche zaken zei o.a. In Versailles hebben de Duit sche bankiers getracht te redden wat nog te redden viel. Thans komt het er op aan het gegeven woord te houden en den tegenstander te overtuigen, dat de gedane toezeggingen niet te vervul len zijn. Zij, die geloofden, dat de Brus- selsche conferentie een herziening van het vredesverdrag zou brengen, zijn zeer teleurgesteld. Het zal de hooge taak der bankiers zijn, in andere landen het beseï levendig te laten worden, in hoeverre Duitschland het verdrag vla Versailles zal kunnen nakomen. de financieele toestand VAN frankrijk. Frankrijk is overwinnend uit een oor log van 4 jaren gekomen, die zich bijna geheel op zijn grondgebied heeft afge speeld, maar deze oorlog heeft het niet alleen beroofd van twee millioen mannen en wel de beste, krachtigste en dapperste hij heeft niet alleen een deel van zijn rijkdommen verslonden, zijn steden, dorpen, fabrieken en grond verwoest en allen vruchtdragende!', arbeid bijna geheel doen ophouden hij heeft bovendien aanzienlijke uitgaven noodzakelijk gemaakt, die den financi- eelen toestand van. het land geheel in de war gebracht hebben. Men kan het bedrag der uitgaven, waartoe de .Fran sche schatkist verplicht is geweest van af 1 Augustus 1914 tot 11 November 1918 op ongeveer 200 milliard francs schatten. De normale inkomsten dei schatkist, nl, de belastingen, konden slechts in geringe mate tot deze kosten bijdragen. Evenwel heeft Frankrijk zélfs te midden van den strijd getracht deze bron van inkomsten te ontwikke len en heeft in het scheppen van belas tingen van permanenten aard 3 milliard nieuwe winsten gevonden. Verder heelt het zijn toevlucht moeten nemen tol geconsolideerde leeningen ol korten termijn of tot uitgifte van schat- kistbiljetertn In het geheel hebben ge-, durende de 4 oorlogsjaren de ontvang sten aan belastingen tot de liquidatie der uitgaven voor ongeveer 32 milhoen bijgedragen, de vroegere leeninge voor 531 /2, de crediet-coperatiën m het buitenland voor 311/2,-de leeningen op korten termijn 9 Bons en obligatien voor 50, de voorschotten door de bal ken van Frankrijk £ii Algerië verstrek 325 De Fransch" '""M hl'"1 i' voórioopig het tl aan verpletterend gelegd Zijn. was teruggekeerc over te gaan tot buitengewönen t financiën weder te vervullen taak lien aan -het defii ëe ontvangsten el in evenwicht te t| HERDENKl WAPENSTlLSTAl Evenals het vo| reeds gemeld, genheid van del sluiten van def verkeer overal gd ten Stop gezet wol vens op nog op af bracht worden van (je in den oorl soldaten. Dc koniif cenotaaf onthullel (Londen) opgericf zal het omhulsel met de prinsen, al; van het geheele ri rouwdienst ter ee overschot van een dat in Westminste worden. Er zal nu naar Frankrijk s daarin zal het sto daan worden van den oorlog gesni gebleven soldaat.! wordt de kist narj bracht. Bij Hyde Park z;l worden van vertl de verschillende stil geland. De admiraf veldmaarschalken het leger, alsmede I zullen als slippendr| den cenotaaf zal dan volgen ,de twe<| meene stilte en dal ning en de prinsel plaatsen in, vlak acf de plechtigheid koninklijke familie Als de kist in del wordt, zullen kanon! den. Daarna zal in T geblazen worden eri kist met uit Frar| aarde bedekt. de engelsche stak Het Engelsche m heeft eenige cijfer trent de werkeloo een gevolg van de werkers. Tot en mét in verschillende f! 50.803 werklieden. 28.535 betrokken bij industrie, 6295 bij m bouw, 8437 bij de 7500 in andere bedri werklieden o>ntslagg ring van personeel waarvan 67.056 van industrie, 22.141 scheepsbouw, 2115 L beid en 10.350 in and aantal werklieden art de minder uren bed zijn die cijfers uitei gestegen. T4 dood van den Bi van cof Alle Engelsche bl„ dood van Mac. Swinc ter van Cork. De o.a De plicht van ■net alle middelen, het, dustrieele, de regeerii pen, die het Britsche De „Daily Telegra is niet noodig te geestkracht in deze v vastigheid erkennen, gen, natuurlijk geheel, ien geest van lafhartiJ ®o tal van Me. Swine (angers bezielt. Een (euze tusschen tweeëi de regeering opgelegt woordelijkheid, die zij pn. was die, welke baar belofte, verplicht den. De „Daily Chronicle' bloyd George is het! geen enkel commentaa ln het perceel P; yravenhage, waar de li (;lai< drijft in goud- ,e 'aandagavond ingebro W was afwezig zi 1,1 "cn minuten voor li e'en hond en toen bigkwam, vernam ze eisje, dat tien minute iinengekomen, wat c et meisje heeft.gerit! M iimi geroken. Waarsc breker - wan, hier e'gen houtje gewerle van J5"mrn'jas aan geh; ,,"W'sneden<;nSek0m0n C 's n e °P het spoor

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2