150 100 25 ngen wornfirac xtókstê^ 27 october woensdag gemeentebestuur binnenland enten en Grafstee» SSCHEN. taa n bied i ngen nstaanvragerr ffeurs keijuffrouw KAMEROVERZICHT. FEUILLETON No. 254 58e Jaargang 1920 STOFFENHANDEL EN TEENHOUWERIJ M. D de Putter 1NOEN—GOES. Jing Steenhouwerij inrichting tot bet Net- vaardigen van ispetijke afwerking, illijke prijzen. en afbeeldingen worden ge verstrekt NAALSTRAAT14 16, fadres Postbus 11 Aanbevelend, VAIM RIET Directeur asscliini en Meewis de rivier De Zoom, EN OP ZOOM. -o— en opgedane novertroften ngen enz., worden nj gratis verstrekt bij on- enden, assflberos <s eo. gd een kersknechl ^AS. „EIGEN HULP", Beurs- tte i bij M.SCHOENMAK®. raat 64. nd gevraagd oenwinkel, niet beneden i rieven onder letter Z. „Vliss. Courant". DIENSTBODE. gd een net MEISJE, niet de 16 jaar. Boulevard De Ruytei igschi Maatschappii ui en-MSddBlburg-R»tterdaw schengelegen plaatsen. R VAN PASSAGIERS OEDEREN EN VEE. t.UH October I, (M n. «i 3g on 29 lissingen wordt WoenF Zaterdag 12 v naar Middelburg te bekomen tterdam N.V. Tra"s^0s, 2; te Dordrecht Oe HEK, Tel. 101- VL1SSI1NÖSCHE COURANT süjONNËMENTSPKljSVoor VUssmgen en de gtme'.ami op Walcheren 12.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. VoorBelgiS ƒ4.15. Voor overige linden der PoM-Urde ƒ4.70. - Atzonderljke nummer» 5 cent Ü'gifiFirn» IVII OE VILDE Sr., Kliini M 58, Vlissiigan. Talafoon Intire. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van J—4 regels ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Varscfaijnt dagilijks, litgizofldird op Zondig in ilgimem arkanda Ghristalijka leastdagen s «bonnê's, in 't bezit eener zin GRATIS verze- ,"1 'even ongelukken voor: 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken nnnqnn «JUll een ongeluk UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger BOMW- EN WOON VERORDENING. Burgemeester en wethouders van Vlissio- gen brengen ter algemeflne kennis, dat de op 14 Oct. in werking getreden Bouw- en Woonverordeuing tegen betaling van ƒ4 per exemplaar ter gemeente-secretarie (3e afdeeling) verkrijgbaar is. Vlissingen, 20 October 1020. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDÉREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Hei wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet, dat lieden aan de orde (■wam, heeft een lange en niet altijd fraaie geschiedenis achter zich. In 1903 werd een staatscommissie ingesteld, die tot taak had den financieelen toestand der gemeenten te onderzoeken en wet telijke maatregelen, waardoor deze toe stand op duurzame grondslagen kon worden gevestigd, zou ontwerpen. De cember 1907 verscheen het rapport van deze commissie en als gevolg daarvan diende minister Kolkman in Februari 1909 een wetsontwerp in, strekkende tot verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied. Van alle zijden werd dit ontwerp aangevallen het ging niet ver genoeg en het hielp niet afdoende. Minister de Vries is het gaan wijzigen en in plaats dat de kritiek verminderde, nam ze toe. Het waren dan ook zonder linge voorstellen die deze bewindsman deed. Na eindelooze besprekingen en her haald afdeelingsonderzoek is het ont werp dan toch de openbare behandeling genaderd. Eén ding staat ai vast, dat niemand tevreden is met dit ontwerp en dat belooft dus een aangename discus sie. De verruiming van het belastingge bied, die dit ontwerp brengt, zai vol gens de deskundigen, zeer weinig ople veren, in vergelijking met den steeds toenemenden nood der gemeenten. Al leen wanneer het Rijk bereid is de" ver houding tussclien zich en de gemeenten te wijzigen, zal het mogelijk zijn af doende hulp te verleenen. Maar daaraan denkt minister de Vries nog niet. Wat nü het onderhavige ontwerp be treft, de veranderingen die dit brengt op het gebied der gemeentelijke belas tingheffing zijn de volgende Naast de gemeentelijke inkomstenbe lasting zullen ten hoogste honderd op centen op de Vermogens- en Rijksin komstenbelasting geheven mogen wor den. Behouden blijven voorts de heffing van opcenten op de grondbelasting, de hondenbelasting en de publieke verma kelijkheden en verder de bestaande weg-, brug-, kaai-, tolgelden enz. Nieuw worden voorgesteld behalve 4e reeds genoemde opeenten op de ver- hogens- en rijksinkomstenbelasting, een zakelijke belasting op het bedrijf, In Vrouwe van Darmuit door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 40) (Nadruk verboden.) „Verrukkelijk I" riep zij uit, toen de markies hun verteld had dat een vaas aan een der Merles was aangeboden door Koningin Elisabeth, als belooning dat hij haar plaats had gewezen in den kerkdienst. „Stel je voor, hoe heerlijk ''et zou zijn, dat paneel open te breken en voor een oogenblik al dat goud en zilver te bekijken, wetende dat het Penige, wat je te doen had was het aan je vriend over te reiken, die aan de buitenzijde van het raam stond, en er mee weg te rijden, ik wou, dat ik een '"breker was," ■■Het spijt mij, dat ik uw aangename Afbeeldingen moest storen, miss Ver- ner zei de markies lachend „maar Alfs als u de bekwaamste inbreker as, zoudt u dat paneel niet kunnen 'Penen zonder het geheele huis in rep roer te brengen." „Waarom niet?" vroeg zij. „Omdat het van het sterkste staal is 'eh geen beite! kan er de u '"breuk op maken." >WM dan zou ik het slot opensteken", -een belasting tot dekking van kosten van straat-aanleg een belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen een belasting op waardevermeerdering; debietreehten op wijn, bier, gevogelte, 'wild en op genotmiddelen, waarop geen rijksaccijns bestaat voorts een belas ting op de verzekering tegen brand schade, een vreemdelingen-belasting en een rcclamebelasting, behalve wat be treft advertenties in dagbladen en tijd schriften. Dit is in korte trekken de inhoud van het ontwerp. Twee onderwerpen werden aanstonds uitgeschakeld. In de troonrede heeft de regeering toegezegd een noodregeling voor een algemeene uitkeering aan de gemeenten. Voorts is thans meegedeeld, dat een belasting op de waardevermeer dering, door de gemeenten te heffen, in voorbereiding is. Deze twee punten werden daarom uifgsloten in de alge meene beschouwingen. De kritiek op het beleid van den mi nister van financiën was over het alge meen scherp. Men wijst er op, dat hij herhaaldelijk van nteening is veranderd en dat zijn ontwerp, zooals het thans luidt, nog zeer onvoldoende is. Echter was men ook niet tevreden over de wijze waarop de gemeentebesturen altijd hun financiën hebben beheerd. Daarvoor was dan ook meer toezicht noodig, o.a: ook op de wijze waarop de gemeente bedrijven worden beheerd. Daartegen over staat, dat de Staat zijn eischen steeds zwaarder maakt, o.a. ten aanzien van het geneeskundig toezicht en de woningbouw. Wil men een goed over zicht kunnen verkrijgen van de gemeen- te-financiën, dan is het noodig, dat een commercieele boekhouding wordt inge voerd. Helpt het onderhavige ontwerp vol doende? Niemand beantwoordt, die vraag bevestigend. Weinig vriendelijk was de kritiek van den heer Reijnter, die het ontwerp een sprong in het duister achtle^omdat nie mand weet wat het effect ervan zal zijn. Misschien kan de regeering zich nader daarover verklaren. Aan de kritiek van de heeren van Be- resteijn en de Wijkerslooth sloot die van den heer J. Ter Laan aan, die het ont werp natuurlijk geheel onvoldoende achtte. Hij wees o.a. op de plotselinge stijging van den rentevoet tot 7 i, het geen voor de gemeenten noodlottig is. De gemeenten kunnen hun verplichtin gen niet meer nakomen, hetgeen hij de schuld acht van de regeering, die veel te laat met haar voorstellen is gekomen. Bovendien weet de minister niet of zijn voorstel effect zal hebben en dus niet of het voldoende is te achten. De heer de Wilde, wethouder van fi nanciën in Den Haag, was bevreesd dat de noodregeling, welke cie minister heeft toegezegd, te veel op toevallige omstandigheden zal berusten en te lang gehandhaafd blijft. Overigens wenschte hij, dat de regeiing van de verhouding tusschen Rijk en gemeenten eerst moet tot stand komen. „Het spijt mij, u ook hierin teleur te stellen, maar dat is niet mogelijk. Het minste roeren aan het slot door hen, die er niet ntede weten om te. gaan, maakt slechts dat de grendels zich van binnen nog meer sluiten." Zij trok een 1 e el ij k gezicht, terwijl de anderen lachten. „In alle geval", hield zij vol, „zou ik den sleutel kunnen stelen." „Weer zoudt u in uw beminnelijk plan gedwarsboomd worden. Kijk maar eens", zeide Lord Merle, haar den sleutel toestekend. Het was inderdaad de zonderlingste sleutel, dien Marie Verner ooit gezien had. De deelen, of tanden schenen be weegbaar en elk was gestempeld of ingesneden met letters en cijfers. „Laat miss Darracpurt dien eens zien", zeide hij. Lucille nam Item in de hand en be keek hem aan pile kanten. „Een merkwaardig soort sleutel, niet wpar zeide Merle. „Zelfs al mocht miss Verner dien vinden, zou die haar niet van dienst zijn, wanneer zij niet bekend was met het geheim, waardoor hij bruikbaar is. U ziet, hij is geheel los en in stukken toch behoeft u de let ters maar zoo te schikken dat zij een woord vormen, dan wordt het geheel vast, zooetat een kind het paneel heel gemakkelijk kan openen." „Wat mooi riep Marie Verner uit. „En u kent het woord natuurlijk „Ja, natuurlijk, en niemand anders dan ik." Uitbreiding gemeentelijk belasting gebied. Op het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet en van de wet op de inkomstenbelasting 1914 heelt de heer De Wijkerslooth de Weerdesteijn een viertal amendementen ingediend. Het eerste bedoelt'de mogelijkheid te doen ontstaan van vergoeding voor de gemeenten van het hoofdverblijf van arbeiders, werkzaam in een andere gemeente en ondernemingen met min der dan tien arbeiders. Het tweede wil voorkomen, dat niet alleen die gronden worden- getroffen, die reeds onmiddellijk voor bouwter rein kunnen worden aangewend, maar ook toekomstige'bouwterreinen. Tevens wil het de gelegenheid openen oin van aanhoorigheden van woonhuizen, wan neer zij als bouwterrein worden ver kocht, een heffing te vorderen. Het. derde amendement wil aan het eerste lid van art. 2S4 toevoegen Bij de vaststelling der tarieven wordt er naar gestreefd deze zoo te bepalen, dat de uitgaven worden gedekt. En het vierde wil, Overeenkomstig de bedoeling der regeering, inlegering uit drukkelijk doen vervallen als middel om betaling dev belasting af te dwingen. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in een Zaterdag gehouden vergadering zijn advies vastgespeld omtrent een wetsontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet, Vrij algemeen betreur de de Raad, dat het aanhangig ge maakte ontwerp zich beperkte tot eer. verhooging van de loongrenzen zonder dat tevens ver-hooging der renten wefd voorgesteld. M-en ga1' daarom den mi nister in overweging het wetsontwerp 'aan te vullen met bepalingen, waardoor ook de renten evenredig zouden wor den verhoogd. Enkele andere leden wezen daartegenover op de aanzienlijke lasten, die dergelijke voorschriften op den Staat en op de bedrijven zouden leggen. Vervolgens besloot de Raad nogmaals de aandacht van den minister van ar beid te vestigen op een reeds in vroe gere adviezen van den Raad aange roerde quaestie betreffende de wen- schelijkheid dat in continubedrijven, die Op Zondag doorwerken en waar krach tens het Overgangsbesluit nog met 3 ploegen wordt gewerkt, toegestaan zou wonden des Zondags door te werken.De Raad overwoog daarbij, dat het veroor loven van een werktijd van 18 uur op de dagen van ploegwisseltng aan de rustende ploeg op dien dag een langer onafgebroken rusttijd zal verschaffen en tevens zal medebrengen, dat het uur van ploegwisseling op een beter tijdstip valt dan wanneer de werktijd tot 12 uur beperkt blijft. Tenslotte kwam in behandeling een door den minister van arbeid met ver zoek om advies toegezonden request van de voornaamste organisaties in het „Geef mij den sleutel en laat mij beproeven het woord te raden I" zeide Marie. „O, u moogt het geheim kennen, miss Verner", zeide hij. „Het woord, dat de sleutel moet aanwijzen, is Lucille keek ernstig en naar het scheen onrustig. „Ais het u blieft, doe dat niet",,zeide zij. „Herinner u, dat gij ons juist hebt verteld, dat u en u alleen de eenige persoon zijt, die het „Sesam open u" van uwe schatten ke-nt. Het is niet ver standig om zulk een belangrijk geheim toe te vertrouwen aan drie dochters van Eva die, zooals gij weet, van nature niet in staat zijn, het te bewaren." „Wel heb ik ooit zoo'n openhartige bekentenis gehoord als de jouwe, Lu cille I" riep Marie Verner lachend uit. Zij lachten allen en toen Lucille zich afwendde stak Merle den sleutel in het slot. „Uit eerbied voor het bevel van miss Darracourt", zeide hij, „zal ik het ge heim niet bekend maken. „Zie", voegde hij er bij, terwijl hij den sleutel om draaide en het paneel weer onhoorbaar op zijn plaats schoof, die de schitte rende schatten verborg, door één woord gebeurt dit alles „En wij weten niet welk woord het is, dat is'toch al te erg!" zeide Marie Verner, terwijl Lucille zich omdraaide om we,g te gaan. „Gij zult het weten, wanneer gij maar wilt", antwoordde de markies, terwijl hij den sleutel in zijn zak stak drukkersbedrijf, waarin de wenschelijk- heid wordt betoogd, de bepalingen van de Arbeidswet 1919 in dien zin te ver ruimen, dat de in de collectieve arbeids overeenkomst voor de typografie voor courantendrukkerijen neergelegde werktijdregeling geoorloofd zou zijn. De Raad besloot de beslissing om trent deze aangelegenheid aan te hou den en aanstonds de vraag in studie te nemen of het wensehelijk moet worden geacht in de arbeidswet een bepaling op te nemen, waardoor de mogelijkheid in door den minister van arbeid goed gekeurde collectieve contracten "van enkele voorschriften van die wet af te wijken. Afkondiging vair de Lager Onderwijswet. Gisteren is de Lager Onderwijswet in het „Staatsblad" afgekondigd. In alle katholieke kerken in ons land werd gis teren een plechtige H. Mis van dank zegging opgedragen, waarbij school bestuurders, onderwijzers en leerlingen tegenwoordig waren. Deze historische dag, schrijft „de Tijd" is de revanche der Grondwet van 1848, die na tientallen jaren van het telkens zich hernieuwend katholiek be wustzijn, hetwelk men tevergeefs onder de placcafen had trachten te smoren, eindelijk de oprichting van bijzondere scholen vrijstelde van de koninklijke vergunning, die niets koninklijks had, omdat zij het Christelijk onderwijs als iets schier misdadigs reglementeerde. De nieuwe wet doet ook de liquidatie der liberale wet van 1878 en den hoog- hartigen heer Kappeyne voltrekken door dezelfde Kamer, waarin eenmaal de zinsnede weerklonk, zoo kenschet send voor de iibertijnsche alleenheer schappij dier dagen, 'dat de minderheid maar onderdrukt moest worden. Intusscher, kon het kwalijk anders, ot op den duui moest het opvolgend libe raal geslacht in zijn eerlijker vrijheids zin met schaamte vervuld worden over het niet langer te handhaven systeem van eigenbaat en eigengerechtigheid der voorvaderen Een naar het zich laat aanzien ge lukkiger tijd dan die het voorgeslacht had te dulden, ligt voor de Nederland- sche katholieken open. De nieuwe onderwijstaak zal thans voor ons zijn, de bijzondere school tot de beste van het lartd te maken in de vrije concurrentie met "de openbare. Maar indien de liberale pers meent, dat het, nu de schoolstrijd is volstreden, tijd zou worden voor een nieuwe partij-for matie, vergist zij zich. De strijd voor de christelijke staatkunde gaat onverpoosd voort De „Maasbode" bespreekt in een artikel „Desiderata" het einde van den schoolstrijd zonder, naar hij zegt, voor bij te zien, dat deze strijd weer kan herleven. Intusschen komt thans voor de R. Kath. partij de tijd „om haar volle aandacht te schenken aan groote vraagstukken, die in het Roomsche le ven aan de orde zijn gesteld". Bedoeld worden economische problemen, zoo- en zich gereed maakte om hen te ver gezellen. „Werkelijk vroeg Marie Verner, hem over den schouder aanziende. „Wezenlijk en waarachtig", herhaal de hij, terwijl zij op haar lichte en zorgelooze wijze lachend naar buiten trad. Lucille behandelde de geheele zaak als een vermakelijk voorval van geen bepaalde beteekenis maar in later tijd kwam ieder woord, dat gesproken was, haar weer te binnen met bliksem snelheid. HOOFDSTUK XII. Merle begeleidde de dames tot aan den ingang van den Hof, maar wilde de uitnoodiging van Lucille, om thee te blijven drinken, niet aannemen. Hij was te verstandig om zijn voordeel te willen forceeren of te vlug van stapel ie loopen. Hij was tevreden over zijin dag hij had haar vergiffenis verkre gen en had haar zelfs in zijn huis ge lokt. Hij moest voor het oogenblik vol daan zijn. Maar, eer er zes maanden voorbij zouden zij;n, zou hij haar in zijn greep hebben. En dus keerde hij naar zijn eenzaam verblijf terug en liet de dames achter om over haat bezoek te praten. Marie Verner verklaarde, dat zij zich nooit zoo vermaakt had in haar leven en dat zij nooit zou vergeten het zilver in die geheimzinnige kast, al wend zij honderd jaar. Zelfs mevrouw Dalton geraakte bijna in verrukking, want de beschaafde manieren van Mei wei als een zuiver geestelijk belang de missiën. Wij meenen nu reeds te mogen vast stellen, dat door de belangstelling in de missie ons Ropnische volk ook meer de aandacht zal gaan schenken aan de koloniën, en dan moeilijk een andere conclusie zal kunnen aanvaarden dan deze dat wij tegenover onze koloniën een plichtsverzuim hebben gepleegd, dat met voortvarendheid moet worden vereffend. Zoo zal de missie-actie, als een zijde- lingsch maar heilzaam gevolg, bij ons volk de noodzakelijkheid eener Katho liek-koloniale staatkunde bepleiten, ter wij! binnen korter of langer tijd bij onze partij zai worden aangeklopt, om scherpe en afdoende formuleering on zer koloniale desiderata. Pensioenwetten voor de gemeente ambtenaren. Bij de invoering dezer wetten op 1 October 1913 hebben vele gemeente ambtenaren verklaard dat zij niet deel- gerechtigd wensehten te zijn in het pen- sioenfonds voor weduwen en weezen, omdat de pensioenpremiën voor hen te bezwarend waren. Nu echter vele ge meentebesturen in den laatsten tijd be sloten de pensioenstorting geheel voor rekening der gemeente te nemen heb ben vele ambtenaren berouw over hun eenmaal afgelegde verklaring. Naar wordt gemeld, heeft de minis ter van financiën aan een hunner te kennen gegeven, dat bij de herziening der burgerlijke pensioenwetten voor hen de gelegenheid zal worden open gesteld nog pensioengerechtigd te wor den. Doorgaand vervoer. Ingaande 1 November' wordt "het doorgahnd vervoer van reizigers en bagage van Duitschland naar Engeland en terug via Hoek van Holland en Vlissingen weder ingevoerd. Het onderwijs aan de oorlogs uitgewekenen. Gisteren ontving de .minister van binneniandsche zaken hét dagelijkse!) bestuur der Centrale Commissie vbor: het onderwijs aan de uitgewekenen int audiëntie ter aartbieding van het ver-' slag harer werkzaamheden gedurende cn ook nog na de oorlogsjaren. Aanwezig waren met den voorzitter, de heer P. Otto, de heeren Léon Delhez, vice-voorzitter en J. J. Bruyn, penning meester. De commissie betuigde den minister haren dank voor den gedurende den tijd harer werkzaamheden ondervonden krachtigeri steun van de Nederlandsche regeering en voor de belangrijke en onbekromjten medewerking in 'finan cieel opzicht. Meer dan een millioen werd door de Nederlandsche schatkist uitbetaald ten behoeve van dit onderwijs, hetwelk zich uitstrekte over ongeveer 20.000 Belgische eu een duizendtal Fransche kinderen. Ie en zijn opmerkelijke eerbiedige hou ding tegenover haar, hadden haar niet verwend, oud hart gewonnen. „Een zeer innemend ntan. lieve Miss Darracourt I" zeide zij. „Het is maar zelden, dat men in deze eeuw van uiterlijk vertoon en sehijn-grootheid iemand ontmoet van zulk een ware beschavnig, verbonden met zulk een goed hart en juist begrip. Ik verzeker u, dat de edele wijze waarop hij zich verontschuldigde tegenover dien jongen man Kerne mij haast tot tranen be woog I" ..Herne, n-iet Kerne", zeide Lucille, „Was het Herne Het kan zijn. Ik ben niet sterk in het onthouden van namen van menschen uit de lagere klasse. Wat het verstand van den mar kies betreft, dit is ver. ver boven het gemiddelde van anderen uit zijn stand verheven. Zijn verslag over de werke lijk zeldzame ik mag wel zeggen éénige stukken van zilversmeed kunst, bewijst, dat hij even buitenge woon ontwikkeld als edelmoedig en welopgevoed is." „Daar liebf ge een getuigschrift voor den markies, Lucille zeide Marie lachend. „Ik kan er slechts aan toevoegen", zeide mevrouw Dalton, koeltjes naar het meisje kijkend, „dat hij mij doet denken aan mijn vader in zijn besten tijd." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1