pfta tr Stads= en Provincienieuws BUITENLAND Knr0rimtm door personeel, is ter bevordering van de Zondagsrust voor personeel, ge dwongen winkelsluiting ormoodig. Men moet ook niet uit liet oog ver lieven, dat Vlissingen een badplaats is, die belang beeft bij een druk vreemde lingenverkeer. De voorziening der vreemdelingen van de noodige behoef ten dient dan ook niet te veel aan ban den te worden gelegd. Voorts dient bij de beschouwing van iiet adres rekening te worden gehouden, dat zooals de Winkeliersvereeniging terecht opmerkt voor een groot ge deelte van liet publiek dc arbeidstijd eindigt om 5j/2 uur, zoodat men na den avondmaaltijd eerst tegen ongeveer 7 uur gereed is 0111 inkoopen te gaan doen. In de bestaande verordening is het sluitingsuur der winkels op des avonds 10 uur bepaald a. op Zaterdag, b. op den dag vóór Hemelvaartsdag, c. van 24 November toren met 6 December, d. van 17 tot en met 24 December, op 31 December en gedurende de kermis. De adresseerende vereeniging wenscht alleen op den Zaterdag het sluitingsuur bepaald te zien op 9 uur. Vooral op den Zaterdagavond, waar op door zeer vele huishoudingen inkoo pen moeten worden gedaan, komt ons dat uur te vroeg voor. Om deze reden en op grond van de boven vermelde omstandigheid, dat bin nenkort een wettelijke regeling der win kelsluiting is te verwachten, zouden wij het niet raadzaam achten thans op die regeling vooruit te loopen en op dat punt onze bestaande verordening te wij zigen. Mocht echter bedoelde wettelijke re geling eenigen tijd op zich laten wach ten, dan zou deze aangelegenheid bij kle thans in bewerking zijnde nieuwe Algemeene Politieverordening, waarin de winkelsluiting kan worden opgeno men. onder de oogen kunnen worden gezien en het verzoekschrift van adres sante nader kunnen worden overwogen. V Ingevolge het bepaalde bij artikel 25, 2e lid, der Nijverbeidsonderwsijwet d.d. 4 October 1919 (Stbld. 593) kan ten behoeve van de „De Ruyterschool" door de vereeniging „Zeevaartschool" uit 's rijks kas een subsidie worden verkregen van ten hoogste 75 van de netto kosten, mits kan worden aan getoond dat de gemeente, in welke dc school gevestigd is, of, ingeval zij ook door leerlingen uit andere gemeenten wordt bezocht, deze gemeente in sa menwerking met die andere gemeenten de overige 25 heeft toegestaan. Het is ons nu gebleken, dat op de begrooting van de vereeniging het be drag der subsidie, welke van het rijk verwacht wordt, uitgetrokken is op 50.775, terwijl het deel der subsidie, hetwelk voor rekening der gemeente zou zijn, geraamd is op 16.925. Naast deze bronnen van inkomsten kan de Vereeniging nog aan bijdragen van reederijen en particulieren 7300 boe ken en aan schoolgelden 5000 innen. Deze nieuwe regeling beteekent voor de gemeente een vermeerdering van subsidie van 16.925 3365 13.560. Het zal uw vergadering bekend zijn, dat in het voorjaar door de Zeevaart school een verzoek om een verhooging van subsidie over 1919 van 4416 werd gedaan voor salarisverhooging der leeraren. Daar geen middelen over 1919 be schikbaar waren, kon aan het verzoek der Vereeniging niet worden voldaan. Ter uitvoering van een besluit van uw vergadering werd, mede in verband met het feit, -dat tengevolge van den slechten financieelen toestand der ge meente de voorziening in den midden- standswoningbouw en de volkhuisves ting alsmede de opspuiting van gron den achterwege moest blijven, eep uit voerig schrijven gericht aan de regee ring en aan Ged. Staten van Zeeland, om de .noodige stappen te doen ten einde in den noodtoestand der gemeen te door het verleenen van een bijzon der subsidie uit 's rijks kas te voorzien, in afwachting van een nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. De regeering en Ged. Staten achtten den tijd nog niet gekomen om op het verzoek der gemeente in te gaan. Zij schreven toen, dat zij den financieelen toestand der gemeente niet konden overzien, nu de huishouding tengevolge van de crisisuitgaven met tijdelijke leeningen werd gaande gehouden. Eerst als die toestand definitief zal kunnen worden geregeld, kon worden nagegaan in hoeverre de gemeente zou kunnen worden geholpen. (Hiermede houdt het thans door ons gedane voorstel aan uw raad betref fende den financieelen toestand, ver band.) Thans ontvangen wij van den minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen omtrent de kosten van de Zeevaartschool het volgende schrijven, hetwelk wij door zijne belangrijkheid flier in zijn geheel doen volgen „Naar het bestuur der Zeevaartschool te uwer stede mij mededeelt heeft de gemeenteraad zich onmachtig verklaard, de ontbrekende 50 van het voor sala risverhooging volgens den leidraad van het personeel dier school noodige bedrag toe te staan. Het is duidelijk, dat de school door het als gevolg hiervan slechts tenVieele uitbetalen van de aan den di recteur en de leeraren sinds 1 Januari 1919 trpekomende jaarwedden, in zeer ernstige moeilijkheden is gebracht. Ik heb daarom het bestuur in overwe ging gegeven thans een kasleening aan te gaan om de achterstallige salarissen over 1919 en 1920 te kunnen uitbetalen. Teneinde de school in het vervólg voor dergelijke moeilijkheden te vrijwaren, heb ik de eer uw college te verzoeken, een uitspraak van den raad uit te lokken, waarbij de gemeente verklaart van 1 Ja nuari 1921 af 25 V( in de netto-uitgaven der zeevaartschool te zullen bijdragen. Kan zoodanige verzekering niet wor den gegeven, dan zou overwogen moeten worden de Zeevaartschool te uwer stede op te heffen, c:q. naar een andere ge meente over te brengen. Ik vestig nog, voor zooveel noodig de aandacht van uw college op de mogelijk heid, dat de provinciën rechtstreeks aan gemeenten tegemoetkomingen kunnen verleenen in de volgens artikel 25 der nijverheidsondenvijswet vereischte bij dragen in de netto-uitgaven van bijzon dere nijverheidsscholen. Ik teeken ten slotte hierbij aan, dat ik een spoedige behandeling dezer aange legenheid zeer op prijs zal stellen." Wij kunnen niet nalaten onze ver wondering uit te spreken over dezen brief van de regeering, van wie kan worden aangenomen, dat zij op dc hoogte is van den financieelen toestand onzer gemeente. De minister doet het als 't ware in zijn brief voorkomen, alsof de niet- betaling van de helft der salarisver'hoo- gingen der leeraren over 919 op onwil berust in plaats van onmacht. Hoe het echter ook moge zijn, U'ïi het ondubbelzinnige schrijven van ge noemden bewindsman blijkt, dat hel rijk niet voornemens is de in de wet neergelegde verplichting der gemeente voor zijn rekening te nemen; Waar de gemeente niet mag toela ten, dat tengevolge van het niet-verlee- nen der verhoogde subsidie de De Ruy terschool zou worden opgeheven of verplaatst, zal zij wel genoodzaakt zijn de nieerdere financieele lasten op hare schouders te nemen. Indien uw raad dit oordeel mocht deelen, zuilen wij pogingen aanwenden om van de Provincie een deel der sub sidie terug te ontvangen. Het gedeelte van de Paul Kruger- straat vanaf het uiteinde van het blok gemeente-woningen tot aan de Schei destraat, dat veel beioopen wordt en ook met voertuigen wordt bereden, is nog niet bestraat. De toestand, waarin dit gedeelte daardoor komt te verkeeren is van zoo- danigen aard, dat deze een spoedige voorziening eischt, terwijl bestendiging daarvan meer en meer afbrokkeling van het daaraan grenzende bestrate gedeelte tengevolge heeft. Hierin kan worden voorzien door ook het eerstgenoemde gedeelte met klinkers te doen bestraten en wel tus schen de tramrails en den trottoirband, zijnde een breedte van 5.35 M. De kosten van deze bestrating, als mede die welke hiermede verband hou den, zullen volgens de raming van den directeur van gemeentewerken, in to taal 3500 bedragen. Ofschoon de klinkers, die hiervoor genoodïgd zijn reeds in het bezit der gemeente zijn, achten wij het echter gewenscht niet eerder tot de uitvoe ring van dit werk te doen overgaan, alvorens de definitieve geldleening, waarin de kosten moeten worden opge nomen, zal zijn geplaatst. Wij hebben derhalve de eer uw raad voor te stellen ons overeenkomstig het bovenstaande de vereischte machtiging te verleenen. Ten vorigen jare werd in uw verga dering van 24 October een plan tot reorganisatie van de brandweer vast gesteld en tot aankoop van motor brandspuiten met toebehooren beslo ten. De levering van het nieuwe materi eel, welke door de tijdsomstandigheden eenigszins vertraagd is geworden, heeft intusschen plaats gehad en is na de be proeving der spuiten in orde bevon den. Bij de nieuwe organisatie is het per soneel, bestaande uit 310. spuitgasten en 18 brandspuitmeesters, terugge bracht tot 32 spuitgastcn(brandwachts) cn 4 brandmeesters, behalve de 4 ma chinisten. Aan de nieuw benoemden is door ons college middelerwijl een akte van aan stelling uitgereikt, terwijl het oude per soneel, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten, op eervolle wijze is ontslagen. In aansluiting met het door uw raad vastgestelde reorganisatieplan hebben wij de eer U een tweetal verordeningen ter vaststelling aan te bieden de eene verordening regelt de inrichting en de taak der vrijwillige brandweer, terwijl de andere de rangen, het getal, de be zoldiging en de wijze van benoeming van het personeel regelt. De heer A. Mets Jr., alhier, bij raads besluit van 1. October jl„ no. 14, be noemd tot tijdelijk onderwijzer in de ge wone vakken en Engeisch aan de ge meentelijke Handelsherhalingsschool, verzoekt wegens studieredenen intrek king van dit besluit. Waar de heer Mets nog niet werk zaam is geweest aan de handelsherha lingsschool, hebben wij de eer U voor te stellen, overeenkomstig zijn verzoek, bedoeld raadsbesluit in te trekken. Door ons is reeds een oproeping ge plaatst in de „Vlissingsche Courant" voor reserve-onderwijzer met akte En geisch, ter voorziening in de daardoor te ontstane vacature aan genoemde school. =5= Het leerplan van school E alhier, schrijft voor, dat in de zevende klasse a en Afw/o-klassen gvmnastiek-onder- wijs moet worden gegeven, welke lessen de heer L. van der Steen, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool in deze ge meente, bereid is te geven Wij hebben de eer U voor te stellen liet gymnastiek-onderwijs in genoemde klassen van school E aan den heer Van der Steen op te dragen, waartegen bij den directeur der Rijks Hoogere Bur gerschool en den inspecteur van liet Middelbaar onderwijs geen bezwaar be staat, en wel voor het tijdvak van 1 November 1920 tot en met 31 juli 1921 op een jaarwedde van ƒ260. 4 Wegens zijn benoeming tot hoofd aan de openbare lagere schoof A alhier, verzoekt de heer F. G. Lemmers ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school E alhier. Wij hebben de eer IJ voor te stellen liet gevraagde ontslag eervol te verlee nen en wel met ingang van 1 November a.s. of zooveel later als in de vacature zal zijn voorzien. In verband met de benoeming'van den heer Lemmers, onderwijzer aan school E, tot hoofd van school A, en de voorgenomen splitsing van de 7e klasse, die opleidt voor de Rijks Hoo gere Burgerschool, van school E, is het noodzakelijk, dat aan de laatstgenoem de school twee onderwijzers worden be noemd, in het bezit der hoofdakte en de bevoegdheid hebben voor de vakken Fransch en vrije- en orde-oefeningen. Derhalve hebben wij de eer U de vol gende voordrachten ter benoeming aan te bieden gehoord het hoofd der be trokken school en gelet op het advies van den arrondissements-schoolopzie- ner A. 1. dé lieer A. de Mol, alhier 2. de lieer P. J; van Aartsen, alhier en 3. mej. K. J. van" de Putte, te Hernen bij Wij etien B. 1. de'heer P. J. van Aartsen, al hier 2. de' heer A. dc Mol, alhier 3 mej. K. J. ran de Putte, te Hernen bij Wijchen en 4. de heer A. M. van der Giezen, te Middelburg en wel niet ingang van 1 November a.s. Ter voorziening in de groote behoef te aan vast personeel aan schooi E heb ben wij de eer U een tweetal voordrach ten ter benoeming van twee leerkrach ten aan te bieden gehoord het hoefd der betrokken schooi en gelet op het advies van den arrondissements-school- opziener A. 1. mej. T. J. Braat, alhier 2. mej. K. J. van de Putte, 'te Hernen bij Wij chen 3. mej. M. F. Dees, te Aagte- kerke B. 1. mej. J. H. Holm, alhier 2. mej. J. van de Putte, te Veere 3. mej. G. P. Braat, alhier en wel niet ingang van een nader door Burg. en Weth. te bepalen datum. vlissingen, 26 october. Variété Faveur. Voor een zoo goed als uitverkochte zaal trad gisterenavond bovengenoemd gezelschap in „dc Oude Vriendschap" op met een programma, dat door jong en oud gerust gezien mag worden. Wel waren natuurlijk niet" alle nummers even: mooi cn zoo zouden we het laatste nummer, dat der komische jongleurs met hun luxe-auto gaarne vervangen hebben gezien door een ander, maar wat geboden werd, is voor degenen, die zich een avond prettig willen vermaken, ten volle waard. Reeds da delijk bij het ophalen van het scherm kregen wij gelegenheid kennis te maken niet het alzijdig vermogen van den heer Marval. die, zich vlug ontkleeden- c!e, ons in vier verschillende costuums zijn liedjes ten beste gaf en tenslotte ons vergastte op eenige acrobatische toeren, waarbij 'hij zich, als middel van voortbeweging, van zijn buik gebruik maakte. Hield hij dus de lachspieren in beweging, dat was niet minder liet ge val met den heer Melachini, die ons eenige sterke toertjes vertoonde op hef gebied der goochelkunst. Het sterkste op dit gebied was wel het doen ver dwijnen van eemige munt- en bankbil jetten, die hij in de zaal verzamelde onder het publiek en waarvan de nummers van weerszijden werden ge noteerd. Deze werden kleintjes opge rold en kwamen te voorschijn uit een citroen, die in de andere hand was gehouden. Toen hij daarna nog eenige proeven deed in gedachtenlezen, waar bij zijn vrouw hem tot medium diende en waarbij leuke dingen voor den dag kwamen, steeg de vroolijkheid ten top. Maar nog onbedaarlijke!" werd er gelachen, toen Mr. ter Caft zich aan ons vertoonde met z'n twee poppen, die elkaar en hun vertooner telkens in de rede vielen. Deze heer, die een „geniale" buikspreker is, deed met een der twee een toertje door de zaal, waarbij de „pop" eigenaardige opmer kingen liet liooren. Vermelden we ten slotte nog het optreden van den heer Lucien, die, als altijd, met zijn voor drachten een groot succes behaalde, dan zijn we genaderd tot het laatste j nummer voor de pauze, te weten „La Pendule électrique". Dit nummer is, vinden wij, het nummer van den avond. Eert pendule üijna.zoo hoog als het tooneel wordt geflankeerd door twee mechanisch bewogen poppen, waarvan er zelfs een, om te bewijzen, dat er geen bedrog achter stak, een toertje door de zaal maakte, begeleid natuur lijk door den heer Macford. Deze pen dule werd van uit de zaal gelijk gezet met een wekker, die door den uitvinder bij hei publiek werd gebracht. Bij de heele, halve uren en kwartieren werd door bellen of glazen een wijsje ge speeld, terwijl daarbij bovendien de twee poppen hun medewerking verleen den doordat ze zich niet alleen van haar plaatsen bewogen, maar zelfs een rondedansje maakten. Al deze num mers, die elkaar zonder te lange pauze •opvolgden, werden luide toegejuicht. Na afloop der korte pauze hield de heer Lucien ons nog eenige oogenblik- ken aangenaam bezig met eenige num mers, waarvan wij de titels zullen' ver zwijgen uit 'bescheidenheid. Nogmaals trad het echtpaar Melachini op om de menigte te verrassen door de prestaties van de dame, die, vastgebonden met een drietal touwtjes die door een tweetal heeren uit het publiek verze geld werden in een tentje werd ge sloten, waarin zij met bellen, castagnet ten enz. werkte, terwijl ze bij het ope nen nog vastgebonden bleek. Een heer uit het publiek werd geblinddoekt bij haar gesloten "en verloor achtereenvol gens overjas, onderjas, manchetten en vest, terwijl bij het openen bleek, dat de onderjas binnenste buiten aan de armen der dame zal. Dat dit tooneeltje tot onbedaarlijk lachen opwekte, be hoeft nauwelijks vermeid. Hiermee was fret programma afgewerkt. Ten slotte vermeiden we, dat een der leden van het gezelschap niet on verdienstelijk gedurende den heelen avond voor het bespelen der piano zorgde. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat met in gang van 3t dezer het telegraafkantoor in het spoorwegstation alhier op Zon en feestdagen zal zijn opengesteld van 8309 en van I2 uur. De Christelijke Besturenbond te Mid delburg freeft aan den gemeenteraad al daar een ajfres gezonden, waarin ad- haesie wordt betuigd met het adres van de R. Kath. winkelbedicnden-vereeni- ging, om het sluitingsuur voor winkels te bepalen op des avonds 7 uur en des Zaterdags op 9 uur. Gisteren is de oudste inwoonster van de gemeente Goes overleden. Het is mej. J. C. de KeulenaarKuyper, die in Januari haar lOOen jaardag hoopte te herdenken. kerk- en schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Dr. O. Norel, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente al hier, benoemd tot directeur van het Centraal Bureau voor Inwendige Zen ding te Amsterdam, is voornemens Zon dag 2 Januari afscheid van zijn ge meente fe nemen. Duurtetoeslagen aan predikanten. Door het hoofdbestuur van den Ned. Predikantenbond is een schrijven ge richt aan den minister van financiën, naar aanleiding van het antwoord aan den heer Oud, houdende verzoek, dat (ie minister alsnog in overweging wil nemen of niet uit den historischcn ach tergrond der rijkstractementen voort vloeit, dat rekening gehouden worde mei de waardevermindering van het geld en in afwachting van een definitie ve regeling equivalente duurtetoeslagen mogen worden toegekend. Christ. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep te Zierikzee door ds. A. H Hilbers te Enschedé. marine en leger. Bij beschikking van den minister van marine a.i. zijn de volgende plaatsin gen, enz. gelastmet 22 dezer luitenant ter zee le klasse J. A. Kruijs eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms, mij nenveger I en geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord met 30 dezer luitenant ter zee ie klasse P. J. Jager geplaatst aan boord van genoem den bodem, gesteld ter beschikking met 1 November luitenants ter zee ie klasse C. ter Poorten cn P. Eikenboom, thans gedetacheerd aan de Sterren wacht te Utrecht, gesteld ter beschik king luitenants ter zee 2c klasse P. J. M. Cicot Bruinsma cn luitenant ter zee 2e klasse P. J. M. Cicot geplaatst te 's-Gravenhage tot het volgen van een cursus bij de Hoogere Krijgsschool luitenants ter zee le klasse H. P. Prille- vitz en C. C. Kayser tijdelijk geplaatst te 's-Gravenhage tot het volgen van een verkorten cursus aan de Hoogere mari nekrijgsschool. Bij het departement van marine is telegrapliisch bericht ontvangen dat Hr. Ms. „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. van der Sluis den 23en jl. van Port Said is vertrokken naar Algiers. Hr. Ms. mijnveger I is te Willemsoord buiten dienst gesteld en de luitenant ter zee le klasse J. A. Kruijs, onder eer volle ontheffing van het bevel over dien bodem, overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar. De officier-machinist 3e klasse F. J. Sigetnhaler is 25 October geplaatst aan «wnjiigiim-irti I- I. .iir.irmrBaai boord van het wachtschip te Willem*» oord, ten einde de opleiding tot waar nemer in Vliegtuigen te volgen de of ficier Van gezondheid 2e klasse D. B jochems, thans fe Willemsoord, wordt met 1 December' a.s. gesteld ter be schikking. De luitenant ter zee 3e klasse G. Mante, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te WiHeftïsöofd, is ter be schikking gesteld en aangewezen voor den dienst in Oost-Indië, waarheen hij 30 dezer vertrekt per stoomschip „Prins der Nederlanden" van de Mij. „Neder- ■land". de engelsche mijnwerkers staking. De gisteren voortgezette onderhand- sche Besprekingen in de mijnwerkers crisis wekten optimisme. Hodges en: Smiliie spraken hoop uit, dat voor wer kelijke onderhandelingen met de regee- ringspersonen de weg gebaand worden' zou. De staking zal echter zeker nog een heele week duren, omdat zelfs in geval van een schikking een nieuwe stemming onder de mijnwerkers noo dig zai zijn. Het is ook een hoopgevend teeken, dat de regeering niet terstond de nood wet wii toepassen, welke stellig hevige oppositie in het Lagerhuis zal ontmoe ten en bij hare toepassing dé kans op een regeling zou verminderen. De bladen maken uit het feit, dat de gesprekken voortduren op dat ofschoon er nog geen grondslag voor de hervat ting van de formeele onderhandelingen is gevonden, men er riiet aan wanhoopt om er een te vinden. de burgemeester VAN cork. De thans overleden burgemeester van Cork, die .in de Brixton-gevangenis te Londen is overleden, werd destijds bij een overval door de militairen in een gerechtsgebouw der Sinn Feiners ge daan, gearresteerd. Hij werd toen in het bezit gevonden van een cijfercode cn verschillende documenten, waaruit bleek dat hij betrokken was bij samen zwering tegen de veiligheid van den Britschen staat en werd deswege ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij verklaarde, toen hij in de gevange nis ging, dat de overheid hem binnen een maand tijds zou moeten vrijlaten of dat hij in de gevangenis zou sterven, aangezien hij voornemens was de hon- gerkuur op zich toe te passen. Hij heeft die gelofte gestand gedaan en de wereld verbaasd, dat hij zulk een langen tijd buiten voedsel kon leven. Er was de laatste weken meermalen be weerd, dat hij zich door familie of door de gevangertis-geneesheeren in het le ven liet houden en er werd reeds danig de spot met die „hongerstaking" ge dreven. Nu hij overleden is zal Mc Swiney natuurlijk door de Sinn Feiners in Ier land vereerd worden als een martelaar voor hun zaak en beschouwd worden als een slachtoffer eener „misdadige, den leren afschuwelijk-behandelende" Britsche regeering en men zal, helaas kunnen verwachten dat de Sinn Feiners als wraak over zijn overlijden, hun aan vallen op de politie en regeeringsamb- tenaren in Ierland des tc sterker zullen volvoeren. Velen vreezen dat de dood van Mac Swiney de laatste kansen voor het aannemen van Lloyd George's Home Rule-wet, indien deze door het Parle ment in behandeling zal worden geno men, beslist vernietigen zal, het verbrande document. In de „Deutsche Wochenzeitung fik die Nederlande", herinnert een mede werker aan een weinig bekend voorval uit het leven van dpn laatsten Duitsche» keizer, Zooals men weet, is Pruisen eerst in 1850 een grondwettelijke mo narchie geworden, en dit zou tegen den zin van den toenmaligen koning Frie- drich Wilhelm IV zijn geweest. Deze vorst, die een zeer begaafd, maar ultra- romantisch man was en ten slotte geestelijk ziek werd, kon het niet goed vinden dat er een papier tusschen hem. en zijn volk geschoven werd,, zooals hij met een zinspeling op die grondwet zeide. Hij heeft dan ook, een testament, nagelaten, waarin hij aa® zijn opvol gers op den troon den raad geeft, om de grondwet niet te aanvaarden. Wil helm 1, wiens karakler precies het te genovergestelde was van dat van Frjé- drich-Wilhelm IV hij was een man voor wie ito; de eerste plaats het gezond verstand; gold! dacht er geen oogen- blik aan om met dien raad uit bet tes tament, tekening te houden. Keizer Frc- derik, die een overtuigd voorstander was van de Engelsche staatsinrichting, evenmin. Keizer Wilhelm 11 echter schijnt dit testament meer a.u serieux genomen te hebben. Hij kon er althans niet onverschillig tegenover blijven. Op zijn bevel werd het document verbrand. Het kaft, waarin het bewaard was,werd weer in liet archief geborgen met het opschrift fnhalt vernichtet. Eerst mi voel ik mij volkomen vrij, zeide de kei zer, nadat het stuk verbrand was. Tot nog toe had ik het steeds hel gevoel, dat er ergens een bom in huis verbor gen was. de koning van griekenland overleden. De koning van Griekenland, die on langs door een aap werd gebeten, ten gevolge waarvan bloedvergiftiging ont stond, is gisteren overleden. Koning Alexl juli 1893 geboil Constantijn I Pruisen, een zi| Wilhelm II vanf De thans slechts den leefl ie, heeft onder digheden den Hl gen. Nadat in Mei rie Zaimis was j man zijn sympatl de mogendheder| werden eenige en andere Griek gaderingen gel Constantijn vei werd verklaard, aftreden van de lijk scheen. Ongeveer een i k digde de Hoogel I lieerden aan f waarin deze hui maakten, om de land te hersteil diistisch-constiti van het land aan den, dat aang grondwet had gl iiun vertrouwen I er met kracht ol koning zou aftrl zou aanwijzen uil Het antwoord binnen 24 uur vel In een begeieil nog verklaard, dal ge, niet kon voldl f den, welke de f plicht zagen aan te stellen. Bovendien werl i indien aan het ulf I itii voldaan, de f zou worden afgel den, die daarna uitroepen en V| voor Athene terul Constantijn nel raad bijeen en hol zigen zich tegen f ultimatum vervattl besloot de koninl den. Tevens werf stantijn's tweede pen Alexander, zijl als koning der heerscher en de k| (and onmiddellijk f De jeugdige All voor een zware ka zeide echter niel zelfden dag voor T Athene den eed v;J het vaderland bov| diens zware taak De 49-jarige Cl een vier-jarige enl ™.k het land en teld van zijn gemd in St. Moritz. Alexander huwdl met de dochter var| knel Manos, den i koninklijke familie been af een speelp geweest en toen A geworden, meend leenscli vorst gee aan zijn waardij dochter van een Grieksehe families Ten huize van dt welijk gesloten do< hoofdstad. Het we schreven in den bu haar huwelijk nam koninklijk paleis te jooze hofintrigues, bijkans onmogelijk naar zeer spoedig I gastvrije Parijs. All daar nog dikwijls o| HET russische nadert h| ben bolsjewisti: «and ,gaat het i Ue successen der 'ea op den duur nationale gevoel ona opgedrongen en heul a*1 den steun van c de aanvaller oicleel opnieuw u ijk. u'Ch dc alL'eme< land ''olsjewistisi ,nd tot omwenteli s ?vJe|-heerschapp r is derhalve 1 aa|mwr' daa,r ter raai Wrange! hef !Te nationale gev S°elig heeft te yZ a'e Poten. 1 4ïkin" "len vu' bcshvan hei de a*ierikaansch, d campac tocht „.,Jne,riü<aansche aal de l,aar eind den V "T presid' Hardin?, Cand,da»c" zi James M J^ftablikein °ndU, democ h'gsinzet r's de v0° zijn hou Geen van zelfs r on(teraars vd Hniet-cox A der voorman

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2